jj[*. Eerste Blad. 7de Jaargang. Woensdag 8 Juli 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. CISKA VAN DANNENBURGH. AHIERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Par 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post1*50. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 urn 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uilgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents by vooruitbetaling. Qroote lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. fee.- Kennisgeving. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens mede- deeling van den Minister van Oorlog schietoefe ningen zullen worden gehouden a. op 7 en zoo noodig ook op 8 Juli van het fort Paznipus. Er zal gevuurd worden met ka. nonnen van lidht kaliber (6 c.M.), waarbij on veilig wordt gemaakt een; sector, begrensd door de richtingen O. t. N., door Oost tot Z.O. t. Z. (674 gr.) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der schiet oefeningen tot aan het einde daarvan; boven dien zullen tegelijkertijd roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdsm en Durgerdam, de Weetbattery nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg; b. op 8 en zoo noodig ook op 9 Juli van hot fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar en middelbaar kaliber (24 en 15 c.M.) in de richting W. t. Z., waarby onveilig wordt gemaakt een sextor, gevormd door het fort, een lijm in de richting van een Toode vlag op het vuurpijltoestel nabij den Z.- dam en een lijn in de richting W.N.W. van het fort; de afstand wordt 9000 M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het- fort eene roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. Amersfoort, 6 Juli 1908. De Burgemeester voornoemd, WÜIJTIERS. Politiek Overzicht. De doodstraf in Frankrijk. Het vraia]g|3tuik der afschaffing van de doodstraf is tlhians in de Kamer a aai de orde en men verwacht, dat de beslissing daarover aal vallen voordat de zitting van het Fran- sdhe parfement, overeenkomstig de traditie, kort voor [het nationale feest van 14 Juli, dus in 't laatst van deze week, zad worden gesloten. Ruim een jaar geleden heeft de Senaat een wetsontwerp aangenomen, dat ten doel heeft de doodstraf uit de l'ijflt der in het strafwetboek opgenomen straffen te doen veroiwijnen ondier gelijk tijdige nieuwe regeling van de tegen die zwaarste misdrijven bepaalde straffen. Vol gens de tegenwoordige bepalingen moeten de terechtstellingen op een openlbaar plein vol trokken worden, maar dat geschiedt reeds sedert jaren niet meer. Het is gawoonte ge worden, dat een ter dood veroordeelde bege nadigd wordt; de doodstraf be6baat rechtens nog, maar feitelijk wondt zij niet meer toe gepast. Een gevolg van de begenadiging ia echter, dat de doodstraf in dwangarbeid wordt veranderd en diaarmee in deportatie naar eene strafkolonie. Het leven in eene strafkolonie heeft een minder afschrikwek kende uitwerking dan do opsluiting in eene gevangenis in het moederland, omdat het aan de misdadigers eene zekere vrijheid van beweging toestaat, alsmede het leven in ge meenschap. De Senaat heeft daarom niet alleen de doodstraf afgeschaft, maar ook in plaats van de deportatie alls straf bepaald de eenzame opsluiting in de gevangenis. Dit wetsontwerp van den Senaat had de instemming vertworven van de commissie voor de hervorming der strafwetgeving, die de Kamer er over moet voordichten. De oom missie verklaarde ridh met 8 tegen 2 stem men voor de afschaffing van die doodstraf en bracht haar rapport in dien aan bij de Kamer uit. De regeering is deeelfde meening toegedaan, en in afwachting van het votum der Kamer, verleende de president dér re publiek gratie aan alle ter dood veroordeel den, onverschillig of het vonnis moest wor den voltrokken in Parijs of in de departe menten. Het scheen dtus alsof de weg gebaand was voor de afschaffing van de doodstraf. Maar plotseling is het blad gekeerd. Het toeval heeft gewild, dat juist in de laatste maan den eene reeks afschuwelijke moorden zijn. gepleegd, die een des te dieperen indruk heb ben gemaakt, omdait de justitie en de haar dienende politie in verschillende gevallen on machtig zijn gebleken om de schuldigen ter verantwoording te roepen. Dit heeft de stem ming van de openbare meening doen om slaan. De aan den bedrijver van een onder bijzonder gruwelijke omstandigheden gepleegd misdrijf op een kind, Soleilll'and genaamd, verleende gratie gaf 't sein bot eene levendige beweging om de doodstraf te behouden. Een aantal Oonseils généraux (de met onze Pro vinciale Staten overeenkomende vertegen- woondigingen van de departementen) na men besluiten, waarin de wensch tot be houd' van de doodstraf werd uitgedrukt. Tn de zittingen der hoven van assises gaven dozijnen van jury's te kennen, dat naar hunne meening de doodstraf weder moet worden toegepast. Zij verklaarden, dat het bestendige vealeenen van gratie aan moor denaars en de betrekkelijk zachte straffen, die zelfs voor de zwaarste misdaden worden opgelegd, onvermijidlelijlk zouden leiden tot eene gtroote toeneming van de misdrijven tegen personen en eigendommen. De pers wijdt bijzondere aarg aaai de venmelding van misdrijven sediert de gratie van Soleilland, waarbij schering en inslag is het betoog, dat daarop van invloed is de bij de bedrijvers voorzittende gedachte dat zij met hun eigen leven niet zullen behoeven te boeten voor wat zij hunne slachtoffers te kort doen. Onder die opgaven nemen de dioor de Parij- sohe straatroovers, die door de spraakmaken de gemeente als Apachen worden aangeduid, gepleegde misdrijven eene ruime plaats in. Door dit allee is thans de bekende boutade van Alphonse Karr, <die bij zijn leven eon warm voorstander was van de afschaffing der doodstraf „pourrvu que messieurs les assassins coanmenoent", weder in veler mond. Ondier den indruk van deze 'beweging, is de commissie van de Kamer omgedraaid. Met dezelfde meerderheid, waarmee zij vroeger besloten had te adviseeren ten gunste der afschaffing van de doodstraf, besloot rij thans het rapport, dat gereed lag, te ver nietigen. Een nieuwe rapporteur is benoemd, die tot opdracht heeft bet behoud van die dood straf te bepleiten met afschaffing van de tenuitvoerlegging in het openbaar. Het voor stel der commissie luidt oan voortaan de dood vonnissen te volt rekken binnen die gevange nis en de in het strafwetboek opgenoemde straffen te vermeerderen met eene nieuwe: de levenslange opsluiting, die zou kunnen worden toegepast, als de bij het vonnis uit gesproken doodstraf door eene andere ver vangen wordt of wanneer de jury bij mis drijven waarop de doodstraf staat, verzach tende omstandigheden toelaat. Verleden Vrijdag is het debat in de Kamer over deze zaak begonnen Heden wordt de discussie voortgezet en aal waarschijnlijk de beslissing vail len Duitschland. De che.' van het civiele kabinet van den Keizer, de heer von Lucanus, werd onlangs plotseling ongesteld en bij rijn hoogen leeftijd dacht men, dat dit een voorbode van rijn aftreden was. Dit wordt echter tegengespro ken er wordt bericht, dat er in af zienha ren tijd geen sprake vain zal rijn het civiele kabinet door een ander te beeetten. België. Brussel, 7 Juli. De Moniterur maakt de overeenkomst bekend, die in 1907 tus- achen België en Nederland gesloten is tot verbetering van de verlichting cn de bebake- ning van de Schelde. Frankrijk. Parijs, 7 Juli. Jaurès interpelleerde de rogeering over de jcogste gebeurtenissen in Marokko. Hij vroeg, wie eigenlijk re geert. want generaal d'Amade heeft Aaem- mcer bezet, zonder de regeeriug te raad plegen. Zijne conclusie was, dat het nood zakelijk is de troepen terug te roepen. Minister Pick on verklaarde, dat het ge beurde door dj pers overdreven is voorge steld. De verkenningstocht naar Azemmoer had ten doe" gehad de veiligheid in het Chaujagebied te verzekeren, want de muni tie wordt vervoerd over Azemmoer en men had daar geweigerd de koeriers voor Ma- zagan te laten passenten. Generaal d'Amade verkreeg de gewensèhte voldoening, zonder een schot te lossen. Oe regeering blijft hem niet alleen haar vertrouwen schenken maar is hem erkentelijk en plank baar. De regeering blijft trouw aan een 'staatkunde, die in over eenstemming is me» de waardigheid van Frankrijk en met hét streven der regeering om den vrede in jBJuropa te handhaven. Hiermede eindigde het incident. In de commissie van de Kamer voor kolo niale zaken stuit de aanneming van de Fransch-Duitscke overeenkomst over de be paling van de grens tusschen Kameroen van het Fransche Congo-gebied op moeielijk- beden, omdat eenig» Fransche belangheb benden bezwaren hebben ingebracht. De minister van koloniën i? om zakelijke, de mi nister van buitenlandscbe zaken om poli tieke redenen voor de aanneming van het verdrag opgekomen, maar de commissie heeft drie van hare loden met hét onderzoek van deze bezwaren belast. Als amendement op het wetsontwerp op 'e doodstraf is een voorstel ingediend om art 190 van het militaire strafwetboek van 9 Juni 1857 aan te vullen met eene bepa ling tot afschaffing van de nu verplichte openbaarheid der uitvoering van vonnissen tol vervallenverklaring van den militairen stand. Zwitserland. Bij de volksstemming, die verleden Zon dag heeft plaats gehad, is ook eene verbods bepaling aangenomen op de bereiding en den verkoop van absinth. De aanneming geschiedde met 223.347 tegen 134.502 stem men in °0 kantons was de meerderheid voor, in 2 tegen. Italië. De beide generaals, waaronder de inspec teur van de artillerie generaal F. Rogier, die voor straf den actieven dienst moeten ver laten, hebben dit te danken aan het door eene commissie ingestelde onderzoek naar door hen indertijd met de firma Krupp af gesloten leveringscontracten, waartegen de commissie bezwaren had, zoowel over do over eengekomen prijzen als over de slordigheid, waarmee de technische voorwaarden van levering waren in elkaar gezet. Na_r ver luidt, zal het bij de bestraffing van deze twee generaals niet blijven, maar hebben nog 8 a 9 het lot van de twee bestraften te wachten. Oostenrijk. De minister van onderwijs heeft in rijn antwoord op eene interpellatie betreffende dc* Komensky-school te Weenen verklaard, dat de omtrent het afnemen van de examens genomen beslissing alleen genomen is ten gerieve van de kinderen, om dezen de reis naai Lundenburg tot het afleggen van examen te besparen. De minister sprak be slist tegen, dat zijne bedoeling was Ozeohi- echc scholen in Weenen binnen te smokke len. Rusland. De regeering is voornemens de vergoeding te verkoogen, die de loden van de rijksdoe- ma genieten gedurende den tijd, <Lat zij vcr>r den wetgevenden arbeid in Petersburg aauwerig moeten rijn. Het bedrag, dat zij thans genieten, is in, Nederland&ch geld f 12,50 per dag, benevens vergoeding van reiskosten voor eens. Het schijnt, dat de leden van de rijksdoema geklaagd hebben, dat zij met die vergoeding onmogelijk rond kunnen komen in Petersburg. De socialisti sch*. en werkmansleden echter hebben schrif telijk geprotesteerd tegen het planzij ver- k'aren het af te keuren, omdat de rijksdoe ma niets gedaan heeft voor het land. Marokko. Over de bezetting van Aizemimoer wordt uit Tanger aan die Vossische Ztg. bericht, dat die zorgvuldig was voorbereid'. Met den kaïd van Mazagan was afgesproken, dat de Fransche troepen de Hafidisten slechte bang zouden maken, maar niet zouden ingrijpen. De Azirische troepen, die uit Mazagan naar Azemmoer trokken, waren echter, daar in Mazagan het gerucht was verspreid, dat de Franschen Azemmoer zouden bam- bardeeren en bezetten, er vast van over tuigd, dal de Franschen hun hulp zouden verleenen, en marcheerden daarom vol ver trouwen op Azemnnoer los. De Hafidisten, die, zooals bleek, uitmuntend geoefend wa ren, lieten den vijand dichtbij komen en overrompelden hem toen. De Arizisten lie ten hunne geweren en kanonnen in den steek ou gingen, door de Hafidisten ver volgd, op de vlucht. Op dat oogenblik mengde de Fransche kruiser Galilée, de zelfde die indertijd de eerste landingstroe pen voor Casablanca leverde en de stad bombardeerde, zich in den strijd; twee van zijne barkassen openden met mitrailleuses het vuur op de Hafidisten. Azemmoer werd daarop door de Franschen beert, die alle aanhangers van Moeley Hafid verdreven. Dez© begaven zich naar Marakesch. In een telegram van de Duitsclie Kaïbel- graimm-geeellschaift wordt bericht, dat op het retgieeringsgebouw van AJaennimoer die Fransche vlag werd geheschen. De stad werd bezet mot 1000 man infanterie en veertig (kanonnenop eenige kilometers afstand bleven 800 man achterhoede. Den 1. Juli vertrokken uit Casablanca 14 wagens met artillerie- en 3 met infanterie-munit»ie, verder talrijke ambulancewagens. Het ge lijktijdig opereeren van Azizische en Fran sche troepen tegen Azemmoer en de aan wezigheid van de Galilée, die later door de Desadx vervangen werd, wekt het ver moeden van een in Parijs gesmeed en met den sultan iu Rabat opgemaakt plan. De bedoelingen van de Franschen rijn niet te miskennen Zij willen de kuststreek, walar- in alleen de voor de vreemdelingen open staande havensteden voor Aziz gestemd zijn, met geweld onder de macht van Abdol Aziz terugbrengen, waarmee algameene on rust zal worden verwekt, en de niet-Fran- sche handel gefnuikt. Zij willen Azizische kaids aanstellen eerst over de DoekaLa-stam- men, .later tot Mogador met MaraJceqok als einddoel, om daardoor mogelijk te ma ken, dat Abdel Aziz naar Marakesch terug wordt gebracht. Deze zal binnen kort van Rabat naar Casablanca opbreken, waar zijne ministers voor hem hunne paleizen ontruimd en ingericht hebben. Aan het bevel, dat do regeering hem heeft doen toekomen, heeft generaal d'Amade gevolg gegeven, dloor zich met zijno troepen weder op den rechteroever van de Ooinerrebbia terug te trekken. Do Petiite République, die dikwijle hare inlich tingen put uit de regeeringsbureau's, merkt intusschen op, dat „men van meening is, dat thans de troepen van Abdiel Aziz in Azemmoer voldoende zijn om voor goed de verdrijving van Moeley Hafid uit deze haven te verzekeren." Derhalve generaal d'Amade is weer a%et rokken, maar liet doel van zijn tocht is bereikt Azemmoer is weer in handen van Abdel Aziz en, zoo als men aanneemt, voor goed. Oost-Azië. Den 12en Juni is in Port Arthur een gedenkteeken onthuld, dat de Japanners hébben opgericht als aandenken aan de bij de verdediging van de vesting gevallen Rus sische soldaten. Op uitnoodiging van hét Japansche ministerie van oorlog, heeft de Petersburgsche Tegeering den bevelhebber van Wladiwostok en een aantal officieren en geestelijken gezonden om aan de plech tigheid deel te nemen. Zij verliep op waar dige wijze, en de Japansche autoriteiten put ten zich uit in beleefdheden jegens de gasten uit het rijk van den Czaar. V«reenigde Staten. San Francisoo, 7 Juli. Do oor logsvloot is te twee uur vertrokken. Denver, 7 Juli. Twaalfduizend per sonen woonden de opening van de democra tische conventie bij, (heden te 12 uur. Heit binnendragen van een banier met Bryan's portret lokte luide toejuichingen uit. De voorloopige president Bell van Cali fornia betoogde met nadruk, dat de repu blikeinen te kort waren geochoten in de uit voering vtan de door ben voorgestane staat kunde, waardoor zij de algemeen© belangen overleverden aan de vijanden van een goed bestuur. Na eenige formaliteiten werd de oonveniie verdaagd tot morgenmiddag, uit eerbied voor de nagedachtenis van den overleden presi dent Grover Cleveland Canada. De regeering van Canada zal een wetsont werp indienen, dat den invoer en de bereiding van opium, behalve voor geneeskundige doeleinden, verbiedt. Deze wet is een ge volg van de ongerustheiddie het toenemen van den opium-handel aan de Pacific-kust heeft doen ontstaan. Midden-Amerika. De Mcxicaansche regeering is blijkbaar do oproerige beweging baas geworden. Een 5 Mevrouw M. C. r 0VINK-S0ER. ,,Je bent toch niet bang voor zus Ciska?" vroeg ze vriendelijk, ,,ik heb voor Fransje ook wat moois in mijn koffer uit Holland meegebracht. Zullen we 't gaan balen, (Fransje?" 't (Ventje schudde van neen, met opeen- gedrukte lipjes, zijn ezuster van onder de lange wimpers vijandig aanziende, terwijl hiji haar handen poogde los te maken. Maar ze hield hem des te steviger vast en 't tegen stribbelende kind, half trekkend, half dra gend, bracht zij het in 'haar kamer en sloot de deur. Ziezoo, nu ben je gevangen, zus Ciska is een rooverkapitein en dit is 't roo- vershol," schertste zij. ,,Die koffer daar heeft de kapitein gisteren buit gemaakt, en nou gaan we eens zien wat er inzit." Terwijl Fransje, onder den indruk van dit fantastisch verhaal, haar beduusd aanstaar de, maakte Ciska van de golegenheid gebruik om rijn 'handjes en snoetje eens Bink" te was- schen, toen nam rij zijn gezichtje tusschen baar beide banden en kuste hem, dat bet k'apte. Fransje, die zich tegen de wasch- kuur reeds gillend verzet had, begon nu be paald woedend te worden, en duwde Ciska beide knuisjes in 't gezicht om haar van rich te 'houden. Op eens staakte hiji rijn woest gegil en bekeek verbaasd rijn vingertje», die van haar tranen dropen. ,,G(h)uil jij?" vroeg hij verwonderd. Even drukte zij 't hoofd tegen 't vuil hanssopje, waaronder ziji zijn hartje Voelde kloppen, en poogde haar snik ken te smoren, terwijl1 hij, aan den rok van haar peignoir trekkend, zijn vraag her haalde. Ze nam 't kind op haar schoot en streel de zacht over zijn linkerknietje. „Doet je knie erg zéér, Fransje, mag Ciska eens zien?" Haar broertje liet 't willig toe, dat rij, 't broekspijpje terugslaand, heel voorzich tig een vuil windsel losmaakte, dat stevig om het been zat gewikkeld. Ze schrikte toen ze zag hoe rood en ge zwollen de knie er uitzag. „Heb je er aldoor pijn aan, lieverd?" ,,Als ik niet slaap, heeft Fransje veel pijn", klaagde hijj met een bedrukt stem metje, ,,maar iederen nacht koant de pijn niet terug," bekende hij, eerlijk. ,,A1 die nare pijn moet voorgoed weg, vent," bemoedigde Ciska, ,,en dan kan je ook weer flink loopen." Ze herinnerde zich, dat tante Bettie haar gezwollen hand eens met een Prisnitzver- band genezen had. In afwachting van dök- ter's raad, kon 't in geen geval kwaad, als zij een natten omslag op de gloeiende plek legde. Fransje liét rich zoet helpen, en lag stil) op de 'bank aan het stuk chocolade te zui gen, dat Ciska hem had toegestopt, terwijl zij met behulp van watten en een tot repen gescheurden zakdoek, rijn knie opnieuw ver bond, zich in tusschen vast voornemend met 't kind naar een bekwamen dokter te gaan, al moest ze er haar laatsten cent voor opofferen. Ze wilde er vandaag nog met vader over spreken. Met blijde voldoening merkte Ciska, dlat zij Fransje stormenderhand scheen veroverd te hebben. Hij wilde haar met alle geweld een afgebeten stukje chocolade in den mond duwen en deed, in grappig, onbeholpen Hollandsch, lange verhalen waarnaar rijn zustc tradhbte te luisteren terwijl rij vlug hare koffers uitpakte. De kleine, wormstekige kast bood niet veel ruimte, maar was toch beter dan niets. Ciska was net klaar toen baboe Ralima Fransje kwam halen om gebaad te worden, cn Ciska ging mee cxm rijn knie later weer te vei binden. Ze trachtte zich niet te erge ren aan den goren badhanddoek, dien 'ba boe slungelig over haar schoudler (hield ge slagen, en was al dankbaar, dait Fransje zoo vertrouwelijk haar hand vasthield. Moeder, die met een reusachtige sleutel bos op rij!, van de keuken naar dé goedang liep, knikte beiden vriendélijk toe. ,,'k Zie Gnus en (Bettie nergens, wak voe ren ze toch uit?" vroeg Ciska in 't voorbij gaan. Moeder haalde de schouders op. ,,Die kwaje meid, zij iloopt altijd met Guus mee, die kinderen doen maar katte- kwaad." En, alsof zij hiermede de vraag voldoen de had beantwoord, verdween moeder in de keuken. Toen Ciska, door Fransje geroepen voor de rijsttafel, de achtergalerij binnenkwam, vond ze al'lén reeds aan tafel. Ze trad op haar vader toe en kuste hem, mét dé woor den ,,'k Heb u nog niét eens goeden mor gen kunnen zeggen, vadertje. Heeft u goed geslapen en geen koorts meer gehad?" Verbeelde zij 't zich of zag vader er waar lijk wat minder gedrukt en terneergeslagen uit dan gisteren Hij trok haar zacht naar zich toe, en antwoordde opgewekt: ,,'fc Voel me weêr lékker, kind, en zie met ge noegen, dat- je al herig, bent geweest wat orde in de hut te brengen. Een helder ta fellaken Moeder met een sohoone kabaja aan Of 't je zal lukken 't zoo te houden Hij lachte schamper. Bettie keek stuursch en scheen erg uit haar humeur. Ze gaf Ciska een nijdigeu stomp, toen deze liaar de voik in de hand duwde, die Bettie al giauw had neergelegd, om met volle vingers in haar portie rijst te graaien „Foei, 'Béttie," verweet de oud ste zuster zacht, „geef de jongens toch een goed voorbeeld, en eet niet met je vingers." „Gaat jou, wat an, Ridderka?" snauwde 'Bettie, en de schaal met kerrysaus naar zich toehalend, schepte zij <zóó onhandig een lepel vol, dat de inhoud op Ciska's ecboone peignoir terecht kwam. 't BooZe opzet was zoo duidelijk, dat zelfs Fransje rijm erger nis met een: „Léh, die Bettie!" uitte, en vader 't kind een vinnigen klap om de ooren gaf, terwijl moeder haar met scheld woorden overlaadde. Ciska was bleek ge worden en bedwong met moeite haar erger nis. Ze schoof achteruit en keerde haar zusje den rug toe. Bettie snikte het uit, achter haar opgeheven arm, om verdero klappen af te weren, en met horten en stoo- ten kwam nu meteen de oorzaak van haar kribbigheid aan 't lidht. Ze was jaloersch. „Die Ciska ook met haar mooie kleoren... zoo'n oogenuitsteker. Bettie niks als oud, versleten goed en Ciska zooveel moois. Wel vier j urken hangen aan die satnpiran I (kleerenscbut). Moeder al zoolang een nieu- me jurk beloofd en altijd moet zij tnaao* 't zelfde ouwe lor dragen. De kinderen op school rij lachen daarom „M'aar Louise, ik héb je toch geld ge geven voor een nieuwe jurk," viel vader in, zijn vrouw norsch aanziend. Moeder keek verlegen. ,,Acb vent, die moot nog gemaakt." Doch achterdochtig beet bij haar toe: „Daar geloof ik geen steek van. Je hebt 't geld zeker weêr voor iwat anders gébruikt, 't Is of de duivel er mee speelt, als iij geld in "handen krijgt," vervolgde hij drif tig, „nooit kOop je er voor wat we afspre ken." Zijn vrouw haalde dtumperig de schou ders op. „Och, Gajsbert, ik heb een 'kAam- boe noodig voor Ciska's bed en... „Wel zeker, die klamboe heb ik zelf ge kocht en betaald," schreeuwde van Dan- nenburgh ruw. „Waar is dat geld voor Bet- tie's jurk gebleven? Weer verdaan? ver knoeid Als een arme, geslagen hond, kroop rijn vrouw in eïkaar en (begon te huiten. „Vader, vader, spréék toch zoo niet tegen moeder," smeekte Ciska. „Mijn God', zijn hier dan eiken dag standjes, altijd ruzie en krakeel .Dat houd ik niét uit, dat is om gek van te worden." Trillend van op winding vatte rij moeders hand. „Ga mee, moeder." Als een kind liet de helftagi snik kende vrouw rich wegvoeren. ötraik voor zich uitstarend, bleef vader, ritten. Béttie huilde nég altijd, Fransje keek verschrikt en Guus grinnikte. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1