Hï0. 13. Tweede blad. Zaterdag 11 Juli 1908. BINNENLAND. 7a" Jaargang. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden roor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijk» nummert- - - 0.05. Deze Couran verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen 9UZ.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÏN: Van 15 regels f 0.50. Blke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaataruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeeligo bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eeno circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Staatspensionneering. Te Tiel is de 8e aljgemeene vergadering göhou- ;den van den „Bond voor Staatspension nee- ring. Nadat Woensdagavond de hoofdbestuur ders en afgevaardigden met hunne dames door het bestuur der plaatselijke afd. in de gelegenheid gesteld waren tot het brengen van een bezoek aan een kerseniboomgiaandi in don omtrek en daarna een concert van het „Tielsdhe Vrijiwilligerskorpsop het Beursplein was bijgewoond werd gis termorgen de vergadering geopend met een toespraak van den voorzitter, den heer A. Groenendaal C. Jan. Sprieiker deed uitkomen, dat de Bond, of schoon steeds mot ijver propaganda maken de, nog zeer ver van het einddoel verwij derd is. Verder althans dan Engeland, waar nu althans een ontwerp van Staatspension neering in behandeling is, zonder premie betaling; een amendement in togenoiverge- etelden zin world met 417 tegen 29 stemmen verworpen. Sprcfkor hoopt, d'at men ook hier te lande dien weg zal volgen. De wet, waarop de Bond hoopt, zal zeker niet vol maakt zijnmaar ook de Engolscilie minis ter noemt de zijne eene proefneming. De Bond zal voorloqpig tevreden zijn mot een maximumbedrag mu f 3. Ten slotte brengt de voorzitter hulde aan den 'heer Peris, redacteur van het orgaan die onlangs zijn 25-jarige werkzaamheid als publicist heeft mogen herdenken Vertegenwoordigd zijn 61 af deelingen. Op voorstel van den Bondsvoorzitter werd besloten aan den Engeisohen minister As- quith en aan Frogers, secretaris der Engel- sche vereeniging, een telegram van gieluk- wensoh te zeniden. Uit het jaarverslag van den ailgemeenen secretaris blijkt o. a., dat op 1 Januari 1908 de Bond bestond uit 220 afdeélingen met 19,297 leden en 425 algemeen© leden. Er wei-den in 1907 opgericht 20 afdeelingen en 12 opgeheven. Aangesloten zijn 62 landelijke bonden en plaatselijke vereenigiugen met 22,000 leden. Na 1 Januari 1908 zijn nog opgericht 27 afdeelingen met 1138 leden, en 3 vereem- gingen, gezamenlijk 1350 leden tellend, zw ei at de totaal-sterk te op dit oogenblik be draagt 247 afdeelingen met 20,860 leden, in 65 bonden en vereenigingenongeveer 23,000 leden, totaal 43,860 leden. De rekening en verantwoording van de penndnganeesteress© toont een ontvangst van f 6305,05i en een uitgaaf van f 5765,39; batig slot f 539,66 De begrooting voor 1909 werd vastgesteld tot een bedrag van f 6200, waaronder een saldb van f 500 voor het aanstaand congres. De volgende algemeen© vergadering zal gehouden worden te Utrecht. Op de bovenzaal van Tivoli te Rotterdam vergaderde Woensdagmiddag de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden in Zuid-Holland. Daar de voorzitter, prof. dr. L. Knappert, ver hinderd was, werd de bijeenkomst, die ook door niet-leden der vereeniging werd bijgewoond, ge opend door mr. A. Ferf, die na een kort wel komstwoord aan ds. K. Nobel uit Kedichem, den secretaris der vereeniging, het woord gaf. Deze zette uiteen, welke beteekenis aan de classicale besturen in de Ned. Herv. Kerk moet worden toegekend, en wees op het belang dat vrijzinnigen hebben bij het aantal stemmen, dat in deze vergaderingen kan worden uitgebracht. De waarscliijnlijke verhouding van orthodoxen en vrijzinnigen m de verschillende classicale vergaderingen werd nauwkeurig nagegaan. Daarbij bleek dat in 33 van de 44 classicale ver gaderingen de invloed van het vrijzinnige ele ment zeer gering te achten isdat in enkele vergaderingen de stemimen gelijk zijn verdeeld en dat een paar overwegend modern zijn. Vervolgens werd, weer met cijfers, aange toond, dat van de 144 ringen, waarin de kerk is verdeeld om bij vacaturen in den predik dienst te voorzien, 88 zeer overwegend orthodox zijn, dat in enkele liet aantal vrijzinnige predi kanten dat der orthodoxen overtreft. De ortho doxie heeft overal hare pleitbezorgers, terwijl het modernisme sdcchts hier en daar zijn woord voerders vindt. Een statistiek van den leeftijd der predikanten werd gegeven en daaruit liet zich met groote waarschijnlijkheid afleiden, dat het aantal vrijzinnige hervormde predikanten de eerste jaren nog vrij sterk verminderen zal. Deze ontmoedigende uitkomst der onderzoe kingen verhinderde den spreker niet, ook de lichtzijden van den toestand aan to toonen. Hij leidde uit de gegeven cijfers af, wat wel de on gunstigste verhouding zou kunnen wezen, waar. in do vrijzinnigen m do Herv. Kerk zullen ko men te sta&n. En het bleek, dat geenszins een algeheel verdringen van het moderne element en van moderne prodikers te vreezen is. Zooals de toestand zich nu laat aanzien, zal er steeds een vrij sterke minderheid van vrijzinnigen zich kunnen handhaven zoolang niet reglementaire bepalingen tot uittreden dwingen, wat niet ter stond te vreezen is, al zou een deel der ortho doxie het gaarne daarheen drijven. Nu zich overal in de tot dusver zoo onver schillige vrijzinnige kringen teekenen van een oplevend godsdienstig besef vertoonen, meende de spreker oen hoopvolle toekomst voor het mo dernisme te mogen voorspellen. En hij wekte allen op om krachtig de vrijzinnige godsdienstige zaak in de Ned. Herv. Kerk te steunen, door leden te werven voor de vereeniging en haar streven bekend te maken. De werkkring van de vrijzinnige Hervormden in Zuid-Holland werd vergeleken mot die van eustervereenigingen in andere provinciën en de taak van de moderne woordvoerders omlijnd. De spreker wekte op tot samenwerking met den Nederlandsahen Protestantenbond en wilde in de afdeelingen van dien bond de Hervormde leden aan hun verplichtingen tegenover de Her vormde Kerk herinnerd zien. Zoolang do Ver eeniging van Vrijzinnig Hervormden zoo zwak is als nu, moet zij eiken steun aanvaarden die haar dienstig is. Ten slotte bepleitte spr. de noodzakelijkheid van een propagandablad. Het centrale comité van Vrijzinnig Hervormden in Nederland be reidt de uitgave van een weekblad voor. Daarop diende mi eerst te worden gewacht om versnip pering van kracht te voorkomen Een levendige gedachtenwisseling ontspon zich naar aanleiding van het medegedeelde. Do heer Van Helden (Dordrecht) wees op de meerdere neiging der ethisch-orhodoxen om sa men te werken met de modernen, en wees nog andere gunstige voorteekenen aan. De heer Hage (Poortugaal) achtte het in het belang van de moderne Protestanten om reke ning en voeling te houden met het ontluikende modernisme in de Roomsohe Kerk. De heer Oannegieter (Oostvoorne) sprak met warmte van de voordeelen van plaatselijke blaadjes boven een algemeen blad. De heer v. d. Meer van Kuffeler ('s-Graven- hage) en Boer (Brielsoh Nicuwland) konden de inzichten van den spreker over do samenwer king met den Protestantenbond niet deelen. De zeer geanimeerde vergadering werd met een opwekkend woord gesloten. Christel ij k-h i s t orische Unie. Donderdagmorgen vergaderden te Ahister- darm de Friesch-Christelijik-tHistorisdhe en de Ohrirteüik-Historische partijen, elk in af zonderlijke vergadering, ten einde te beslis ser; over het door elk der besturen gedane voerste! om eene fusie tusschen beide par tijen tot stand te brengen. De vergaderingen waren niet voor de pers toegankelijk. Besloten werd in beide vergaderingen tot d> fusie. De naam der nieuwe organisatie zal zijnChristelijk-historiselie Unie. Het hoofdbestuur werd saamgesteld uit de hooien: ds. J. Ankerman, W. J. Brunt, ds. II van Eyck van Heslinga, J. Fokke- ma. jhr. mr. D. J. de Geer, jhr. mr. A. F. do Savornin Lohman, mr. D. J. Schokking, mr. R. van Veen, mr. H. Verkouteren, dr J. Th. <Le Visser, ds. G. H. Wagenaar en mr. B. I. D. Zubli. Do statuten werden in ontwerp reeds vrocgx gepubliceerd. Donderdagmiddag wencl de eerste verga- doding der Unie gehouden, ouder leiding van jhr. mr. A. F. de Savornin Loh'man. J Jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, de vergaderden welkom hoekende, zeide ©enigs zins broeder, hoewel kort, te zullen spreken j over de beteekenis van dit geaaonenlijk op treden. Om een Staatkundige partij te beoordee- len, moet men niet besbudeeren de pro- t gramma's van lie partijen, maar de feiten zelf, de geschiedenis van het volik waaruit die partijen zijn voortgekomen. Wanneer wij een Unie Vormen, dan vor men wij te zamen een antirevdlutionnaire partij, zeide spr. Ho© is d'ie antirevolutionnaire partij ontstaan Vóór de Franscho revolutie werd door het geheele volk erkend, dat de christelijke godsdienst do grondslag van de geheele Staatsinrichting behoorde te zijn. Maar door de revolutie werd het verbond tusschen Staat en godsdienst verbroken. Groen van Prinsterer zag dat door het verbreken van dat verband de Staat op den duur ten gron de moet gaan. Hij was in Gods hand het in strument geweest, die ons volk ervan heeft teruggehouden om den band tusschen Staat en godsdienst te verbreken. j Zoo is ontstaan de antirevolutionnaire partij, welke in zooverre boven alle andere partijen staat, dat ze de pretentie heeft dat liet verband door het geheele volk moet wor den erkend. Wij moeten niet rusten vóór er kend is, dat God ons hoofd is en dat wij aan Hem hebben te gehoorzamen, evenzeer door het. geheele volk als door liet individu. Onder die antirevolutionnairen zitten monschen met verschillende inzichten over gewichtige punten. Daarom moeten wij zeer 1 ruim zijnde een kan voor vrijhandel, de ander voor protectie; de een voor directe belastingen, de ander voor indirecte zijn; maar hoofdzaak is dat dooT het geheele volk, dkx»r regeering, Staten-Generaal wordt erkend, dat wij ons allereerst te buigen heb ben voor onzen God. Daarom: wij allen die hier zijn, zouden ons onder Groen van Prinsterer kunnen rangschikken, zoo hij nog leefde. Ook de roomsch-katholiekenwant ook dezen moe- ton wij beschouwen als een verwante partij. 1 Iloe ouder Groen werd, des te sterker ge voelde hij dit. j Bij Groen stonden twee punten op den voorgrond 1. boven den wil van de meerderheid staat- het recht, de wil Gods 2. liet volksonderwijs moet nationaal, christelijk zijn. Toen Groen oud werd, is dr. Kuyper op getreden Deze heeft de partij van Groen georgani seerd. Aanvankelijk stond dr. Kuyper op hetzelfde standpunt. Dit bleek uit het pro gram van beginselen, door hem ontworpen, doch op verzoek van prof. Lintelo de Geer, ■prof. Gratama en sprèker gewijzigd, dezelf de pereenen die thans alle door de anti revolutionnaire partij, zijn uitgeworpen. Toen die organisatie tot stand was geko menwerd de schoolstrijd in onzen zin be slist. Het tweede kenmerk dat Groen op den voorgrond stelde, was de soevereiniteit Gods. "Dr. Kuyper heeft echter steeds zijn kracht gezocht in de majoriteit, in het ver krijgen van invloed op voïk en Staten-Gene raal, al vormde hij toch een ruim program. Intussdhen kwam de doleantie. Daardoor moest reods dadelijk wantrouwen ontstaan tegen den persoon van dr. Kuyper. Maar bij het optreden van het kaibinet-Mackay meende dr. Kuyper zijn steun te moeten zoeker, bij wat hij noemde „do kleine luy- den", een woord dat zeer geschikt is om zand te strooien in de oogen van de inge zetenen. Dr. Kuyper begreep dat hij noodig had veel kiezers en dat hij vele beloften moest doen. Dat was echter een gevaarlijk standpunt, omdat tot dusver in de christe lijke partij de meeste Staatkundige partijen niet waren onderzocht. Spr heeft dr. Kuyper gewaarschuwd dat bij uitbreiding van het kiesrecht de kiezers bij gebrek aan leiders noodzakelij kerwijs in de armen zouden vallen van de mannen van het Duitsche staatssocialisme, in de armen van Kerdijk, dook daarnaar werd niet geluisterd. Vervolgens heeft dr. Kuyper op den voor grond gesteld liet Calvinisme en de Gerefor meerdheid ieder moest volgen en wie niet v lgde werd beschouwd als een man die het partijverband verbrak. Daarop is in 1894 te Utrecht de scheuring ontstaan, geprovoceerd door dr. Kuyper, die elk tegenstander plaatste in den conser- v„tieven lioelk. Do partij wilde niet blijven onder een man, die het in zijn macht had een pro gramma te maken en dat door de groote massa te doen acoepteeren. En wanneer het vertrouwen weg is, dan keert- het niet spoe dig terug een ceel stoot zioh niet aan een tweeden steen. Spr. herinnerde er aan, dat er drie boot jes kwamenwaarin de vrij-antirevolution nairen de Friesch-ckristelijk-historische partij en dr. Bronsveld, die later in een der andere bootjes overstapte. MaaT bij alle verschil op practisch gebied, was er slechts één basis alle de christenen behooren te za men. Ook de roomsdi-katih. Maar daar de roomsch-katholieken in theorie een andere staatsrechtelijke overtuiging hebben, ie in art. 4 van het program bepaald, dat in overeenstemming met de historische ontwik keling van het Christendom op Nederland sehen bodem Nederland moet bestuurd wor den als een christelijke staat in protestant- sclien zin. Dit laatste had evengoed kunnen heeten in grondwettigen zin. De partij wil absoluut niet een clericaal staatsrecht, eenige achterstelling wegens godsdienstige of andere gevoelens. De bijvoeging is veilig met het oog op het gebeurde in 1815, en zij is ook in het belang van de katholieken. Spr. staat daarop stil bij de sdhoolquaes- tie, om daarna de hoop uit te spreken, dat nog eenmaal een fusie zal plaats hebben, nl. ooik met die antirovol ution 11 ai ren, die •zich thans onder dr. Kuyper hebben ge schaard. Mogen zij terugkeeren tot de partij, die de oudere beginselen van Groen in haar vaandel geschreven en gehouden heeft. (Applaus). Ilij wekte ten slotte op om krachtiger er toe mee te werken, dat overall in het land een -behoorlijke organi satie tot stand komt. Tegenover de revolutie het Evangelie! behoort- do leus te zijn. (Ap plaus). Mr. dr. J. C. Schokking wijdt- een wee moed igen terugblik aan de Friosdli Ch riste- 1 ijk-Historiseh e partij Zij geveelde zich in liaar kleine bootje zoo thuis en een klein bootje manoeuvreert nog wel zoo gemakkeijlk als een grooten stoo- mer. Toch was de fusie noodzakelijk, o.a. tot handhaving van het gezag door de Volksvertegenwoordiging, die hoe lan-ger hoe meer optreedt als repressentant van af zonderlijke belangen en kringen, in plaats van voor hot volk, en om op te komen voor de leuze: God, Nederland en Oranje. (Ap plaus). Daarna word besloten, dat het hoofdbe stuur zal voorzien in 32 vacatures voor het nationaal comité, dat in zijn geheel uit 63 personen bestaat. Ook zal het hoofdbestuur samenstellen de commissie van organisatie en propaganda. Aan het hoofdbestuur werd gerenvoyeerd een verzoek van mr. baron Mackay om een toelichting op het programma te doen sa menstellen. Een bespreking van den politieken toe stand, mede op de agenda staande, werd uitgesteld tot een volgende -bijeenkomst. Ds. Baart de la Faille sloot met gebed. In de gisteren te 's G-rovenhage gehou den vergadering van het Nederl. Lan'd(l)0uw- comité herdacht de voorzitter, de heer P. J. de Biruine, het overleden lid jhr. P J. J Repelaer. De contributie voor 1908 op hetzelfde be drag als verleden jaar bepaald. Tot bestuursleden weiden gekozen1in de plaats van den heer mr. P. H. A. Tyde- man van Lede en Oudewaard, die bedankt had, de heer J. L. Pauwen, te Panneiklen, afgevaardigde voor den Prov. Gelderschen Boerenbond; en 2. wegens uitbreiding van het bestuur met twee leden de heeren C. G. J. A. van Genderen Stort, te Gorinchem, afgevaardigde van de Vereeniging tot bevor dering der Pluimveehouderij in Nederland, en C J. Kneppel'hout van Sterkenburg, te Driebergen, afgevaardigde van het Genoot schap voor Landbouw- en Kruidkunde te Utrecht. De vergadering wees volgens de nieuwe statuten de tegenwoordige adviseerende leden aan, nl. de heeren L. Broekema, te WageningenP. van Hoek, E. D. Kits van Heyningen, F. B. Löhnis, H. D. Punt, allen te 's Gravenhage, en dr. A. W. H. Wirfcz, te Utrecht. Het- huishoudelijk reglement werd hierna goedgekeurd Aansluiting bij het Nederlandsche Land- bouwcomité was verzocht door1. den R. K. Boerenbond van Zcouwsch-Vlaanderen Oos telijk Deel +e Hulst; 2. de Nederlandse he Maatschappij ter Bevordering van Vlas-Iu- dustrie, en 3. den Sticbtachen Boerenbond le Utrecht. Het bestuuur adviseerde tot toelating, waartoe werd besloten. Aan de orde was daarna de bespreking van het onderwerp „Bestrijding van de ver valsching van veevoeder", welke bespreking was verzocht door het bestuur der Gel- dersch- Over ijsselsche Maatschappij van Landbouw op verzoek der afdeeling Neder- Betuwe. Reeds vroeger was deze quaeStie in de vergadering van het Ned. Landbouw- eomité besproken en, naar aanleiding van een verslag van een destijds ingestelde com missie, in 1904 aan de regeering verzocht, naar het voorbeeld van andere landen, «en specialo wet in het leven te roepen, waaibij het vervalschen van veevoederartikelen strafbaar wordt gesteld. In een audiëntie bij den toenmaligen mi nister van Justitie mr. Loeff, werd in 1906 nogmaals op inwilliging van dit verzoek aan gedrongen. Een en ander nog eens in herinnering brengende stelde het bestuur thans voor te besluiten „het bestuur op te dragen bij vernieu wing de aandacht van de regeering op deze aangelegenheid te vestigen met het eerbie dig doch dringend verzoek zoo spoedig doen lijk de indiening te bevorderen van een ont werp van wet, waarbij de vervalsching van veevoeder strafbaar gesteld wordt", daarbij overwegende dat sedert de vroegere be moeiingen van het comité in den bestaan- den toestand geen wijziging is gekomen en de bestaande wetgeving nog steeds onvol doende blijkt om tot eene afdoende -bestrij ding van de veevoeder-vervalsching te ge raken, terwijl nog niet is gebleken van stap pen door de regeering. Dit besluit werd genomen met algemeen© stemmen, nadat eene redactie-wijziging was aangebracht naar aanleiding van eene op merking van den heer Krüseman, dat in der bestaanden toestand in zooverre wijzi ging is gebracht, dat thans aan een der Rijkslandbouwproefstations een monsterop- nemer is werkzaam gesteld, speciaal met het nemen van' monsters van vervalscht vee voeder. Mr nd en klauwzeer. De voorzitter dee1 de mede, dat uit een zoo juist verschenen officieelen staat blijkt, dat- in de maand Juni geen enkel geval van mond- en klauwzeer meer is voorgeschreven. (Applaus). Hij bracht hulde aan de regeering voor hare krachtige maatregelen, in alle beschei denheid opmerkende, dat het initiatief in deze is uitgegaan van het Ned. Landbouw- comité. O n gevalle n-v erzekering. De alge-meen© vergadering besloot verder eenparig tot de rogeering het verzoek te richten de verplichte ongevallen-verzekering voor het landbouwbedrijf wettelijk voor te bereiden met overlating van de uitvoering aan het particulier initiatief. Vereen, van gaafabrikan- ten in Nederland. Do zes en dertigste 11 gemeen e vergadering van bovengenoemde vereenig. werd Woensdag te Breda geopend, nadat Dinsdag het bestuur en de verder aanwezige leden door den heer A. P. Schel- tus, waarnemend burgemeester, ten stad- huize het welkom was tocgoroepenAanwe zig waren 150 leden. Iu de groote zaal van Concordia waren platen tentoongesteld voorstellende de uit breiding der gasfabriek te Breda van het jaar 1874 tot 190304, een Pressgaslamp mot een liclitkracht van 4000 kaarsen, ver- tegen woo rdiger de heer Heybroek van Am sterdam een registroerendo calorimeter, sy steem Salan Birkholz. Bij opening der vergadering door den j voorzitter werd in de eerste plaats een zeer waardeerend woord gewijd aan een lid der vereeniging, den heer Van Hoeven, direc teur der gasfabriek te Sliedrecbt, die op zoo eene diep rampzalige wijze het leven heeft verloren. Door overlijden verloor de veree- nig;ng de gewone leden D. Baocu te Aalst en Lagaaij en de buitengewone leden Van Benningen en Louis Smulders. De vereeniging telt 4 eereleden, 294 gewo ne en 100 buitengewone leden. Tot stand is gekomen een handboek voor de opleiding van gasfitters. Aan H. M. de Koningin is een adres ver zonden om de ontginning van het kolenbek ken in Limburg te willen bevorderen. Ook aan alle Kamerleden is een afschrift gezon den en aan vele gemeentebesturen een ver zoek om adhaesie. Aan den heer Van der Hoist te Amsterdam is opgedragen de be werking van het statistisch overzicht der be drijfsresultaten van de gasfabrieken in Ne- dciland. Aan de Photometrie-oommissie is een cre- diet ver1 eend van f 50, aan het stamkapi taal van het fonds wordt eene bijdrage ge geven van f 250 De commissie tot onderzook naar de mid delen ter bevordering van het particulier cokesverbruik is ontbonden, aan de kolen- commissie werd een c-rediet van f 300 toege staan en aan deze verder opgedragen een na- de- onderzoek voor het vaststellen der vor men van gasolie met een crediet van f 200. Verder werden nog credieten toegestaan voor de bestrijding van de kosten der alge mene vergadering, blanco; voor het tijd schrift „Het Gas" f 2000 en f 1000 voor bijdragen daarinvoor het statistisch over zicht der bedrijfsresultaten van de gasfabrie ken in Nederland f 300. Een der leden vraagt dit overzicht weer in zijn ouden vorm te herstellen. Een onderzoek zal worden in gesteld. Voor onderscheidingen aan gewone leden wordt f 250 gevoteerd. Hierna werd de agenda (punten van be schrijving) behandeld. De heer P. A. Paijens, directeur der gas fabriek te Breda, doet eenige mededeelingen aangaande die fabriek, die dit jaar haar 50- jrig bestaan zal vieren. De heer Daams, directeur der gasfabriek te Stad Almelo, geeft eenige technische be schouwingen over machines te dier plaatse in gebruik genomen, die zèer goed voldoen en onder meer ook dienen om met minder personeel grootere productie te verkrijgen. Hierna wordt de uitslag der stemming be kend gemaakt, welke is dat gekozen wordt: t)t voorzitter de heer J. E. H. Bakhuis, tot sec-etaris de heer N. W. van Doesburgh en tot vice-voorzitter de heer J. Blom Szn. Hiermede was de agenda van dezen dag afgehandeld en werd gelegenheid gegeven tot het bezichtigen van de graftombe van Engelbert van -Nassau, die zich in de Groote Kerk bevindt, en de daar onlangs ontdekte en gerestaureerde muurschilderingen. (Tweede dag). Donderdagmorgen werd de 36e alge- meene vergadering van de Vereeniging van glasfabrikanten te Breda voortgezet. Er wer den wederom een groot aantal technische vraagstukken behandel d O. a. kwam aan de orde: „Is het wen- schelk, liet bronzen half-stuiveretuk, in ge bruik bij de muntgasmeters, langzamerhand te vervangen dcor het nikkelen stuiverstuk?" Het bestuur heeft zdch gewend tot den minister van financiën met de vraag, of het- bestaande stuiverstuk in den tegenwoordi ge» vorm zal worden gehandhaafd en of een voldoende lioe\-celheid dier muntstuk ken zal worden aangemunt, am iu de be hoefte te kunnen voorzien Het antwoord! van den minister luidde, dat voorahandh geen voornomen bestaat, oui, den vorm te veranderen, maar dat geen ze kerheid gegeven kan wonden, dat niet te «onager tijd een verandering in den vorm zal plaats hebben. In Utrecht zijn reeds oen 100-ta.l stuiver-muntgasmeters geplaatst. Men oppert de vraag of het niet wenschel ijker ware geweest, aan te vragen, of de com positie van hot 2 A-centstuk niet sterker ge maakt kon worden, daar do moeste gemeen ten op 2 J -een ts-uiachinee zijn ingericht. Tot lid van het bestuur werd met 59 van. de 66 stommen gekozen do hoer Van Rossumi Du oh at el (Amsterdam). Als plaats, waar de volgende algemeen© vergadering zal wvixlen gehouden, wecxl Utrecht gekozen. De vergadering word daarop mot die ge- 1.li'uikolijlko plichtplegingen gesloten Zooals gemeld, doet prof. Hohverda thans in de Ilunneschans oudheidkundige opgravingen en vindt daarbij nu en dan, al is 't niet veol, toch nog wel iets merk waardigs. Komen velen daarbij oen kijkje nemen, thans heeft ook het Koninklijk© Echtpaar daar een bezoek gebracht en een en ander in oogonsdhouw genomen. Kort na het vermeld Koninklijk be zoek aan de Hunnoschans bij Uddel, is daar weder ©en moor belangrijke vondst ge daan; er werd nj. een kan opgegraven.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1