üf°. IB. 7de Jaarganf. Dinsdag 14 Juli 1908. BUITENLAND. KOLONIËN. FEUILLETON. CISKA VAN DANNENBURGH. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: P*r 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. De£# Ceurant rerachijnt dagelijks, behalre op Zon- en Feest dagen. Adrertentiinmededeelingen enz., gelisre men vMr 11 u«r 's morgens de Uitgevers in te zenden. Uitgever»: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De Rijksdoema naar huis. De rijksdoema is naar huis. Bij keizerlijke ukase is de eerste zitting van de doema ge sloten en zijn de vergaderingen verdaagd tot den 28en October. Gelukkigor dan hare beide voorgangers, is de derde doema aan het einde van hare eerste zitting gekomen, zonder dat zij met de regeering in een con flict is geraakt, waardoor haar levensdraad werd afgesneden. Van den 14en November 1907 af, den dag waarop zij hare eerste ver gadering hield, heeft zij 98 vergaderingen gehouden, ongerekend de arbeid, die in den boezem der commissiën is verricht. De regeering heeft 591 wetsontwerpen bij do doema ingediend; daarvan zijn 90 door den Czaar bekrachtigd en afgekondigd, 47 bij den rijksraad in overweging, door "'e doema verworpen, 10 door de regeering 'n- gefcrokken, terwijl de overigen nog in lxan den van de betrokken commissiën zijn. Het onderzoek van de begrooting voor 1908 heeft inzonderheid de vergadering bezig gehouden. Den lOen December 1907 reeds diende de minister van financiën Kokowzow een algemeen rapport in, dat een tekort van ongeveer 19ö millioen roebels aanwees, te dekken door teene leening. De doema heeft daarna hare begrootingscommissie en de daarbij behoorende subcommissiën benoemd. Al de groote debatten, die sedert -zijn ge voerd, hebben allen in nauw verbaaid ge staan met het begrootingsvraagstuk. Zoo is er in December gedebatteerd over de alko- hol-wetgeving, in Januari over de finan- cieele bevoegdheid van de doema, in Mei over de verlenging van 163 millioen schat kistbiljetten zonder dat daarvoor de toestem ming van de doema. was verkregen. Van de maand April af is de behande ling van de begrooting in openbare zitting begonnen, die sedert onafgebroken is voort gezet. Er waren 38 hoofdstukken en 432 ar- tikeleu te onderzoekeu, waarover de betrok ken Buibcommissiën rapport hadden uit te brengen. De doema heeft zich in den regel vereenigd met de conclusiën van de rappor teurs, die soms scherpe kritiek uitoefenden op de door de ministers aangevraagde cre- dieten. De spoorwegbegrooting is met 23 millioen roebels verminderdde voor den aanbouw van nieuwe pantser schepen ge vraagde 11 millioen zijn geschrapt. Daaren tegen zijn door de doema de credieten tot ondersteuning van noodlijdenden met 16 millioen verhoogd. In 't geheel is de begroo ting der uitgaven door het onderzoek van de doema met omstreeks 40 millioen roebels ver minderd. Aan den anderen kant zijn ech ter weer nieuwe uitgaven gevoteerd, zoodat bij slot van rekening het tekort toch nog om en bij de 200 millioen gebleven is. De doema heeft zich daarin geschikt en heeft den minister van financiën gemachtigd, tot dekking van het tekort, een derde binnen- landsche leeniug uit te geven tot dat bedrag. In de vergadering van verleden Zaterdag werd de begrooting in haar geheel vast-ge- Bteld tot een bedrag van 2732 millioen roe bels in ontvangsten en uitgaven. Onder de positieve uitkomsten van den arbeid van de doema, verdienen naast de vaststelling van do begrooting inzonderheid vermelding het wetsontwerp op het lager onderwijs en een op de voorwaardelijke ver oordeeling. De groote, in het October-mani fest beloofde hervormingen bleven echter ook in de derde rijksdoema onafgedaan. De agrarische kwestie, die de Czaar in zijne toespraak tot de leden der eerste doema. ais de eerste taak der regeering had aangeduid, terwijl minister-president iStolypin haar een maatregel genoemd had, die niet kon wor den uitgesteld, werd in de derde doema niet eens aangeroerd en ook de burgerlijke vrij heden, die in eene verklaring van de rogec- ling van Augustus en in het manifest van den Czaar van October 1906 toegeoegd werden, bleven on verwezenlijkt. De verdienste van den arbeid der derde doema ligt tot. dusver hoofdzakelijk hierin, dat de gedachte van het parlementarisme in Rusland zich inburgert, en in het feit, dat de rijksdoema de Russi sche bureaucratie dwong haar als een nood zakelijken factor te beschouwen. Het door minister Iswolski in de rijksdoema gegeven exposé van Rusland's büitenlandsche poli tiek, de scherpe kritiek van de onhoudbare toestanden in de marine en de bekende rede van den leider der octobristen Goet&chkow over do grootvorsten in het leger, bewijzen duidelijk, da.t de op grond van de kieswet van 16 Juli 1907 gekozen volksvertegen woordiging niet zonder vrucht is werkzaam geweest om het constitutioneele stelsel in Rusland in te burgeren. Duitschland. Ed wordt bericht, dat er van den Duit- schen Keizer een aanschrijving zou zijn uit gegaan om bij de benoeming van reserve officieren, waarbij het officierskorps de keuze doet, niet op het geloof van den aspi rant te letten. De bedoeling zou zijn, dat er geen Joden meer af gewezen zullen worden, hetgeen nu echter zonder uitzondering re gel is. Ofschoon dit bericht nog nadere bevesti ging behoeft, heeft deze aankondiging reedis den toorn opgewekt van de anti-serarieti&cbe pers. In de Deutsche-soziale Blatter wordt in een artikel onder het opschrift: ,,Wij be- grijipen onzen Keizer niet'de vraag gesteld Wait moeit deze aanschrijving be teekenen Den Keizer wordt voorgehouden, dait er slechts vertrouwen kan bestaan in het korps officieren, als het van zuiver Duitseh bloedi en van zuiver Duitschen geest vervuld is. Het. blad verlangt, dat die" aanschrijving van den Keizer zal wordt ingetrokken; al thans mag zij niet de beteekenas hebben, dat daardoor den Joden mogelijk wordt ge maakt in het korps officieren te worden op genomen. Mlflt Brussel, 13 Juli. Graaf de Mérode- Westerloo, de voorzitter van den Senaat, is heden morgen |e Lausanne overleden. Frankrijk. Parijs, 13 Juli. De Kamer en d° Senaat hebben de zittingen gesloten. Br is nog eene poging beproefd om in de Kauner het debat over de handhaving van de doodstraf in dien voitm van eene inter pellatie te hervatten. De minister van justi tie verzette zich daartegen, en de interpel latie weid met 288 tegen 231 stemmen ver daagd! Engeland. Londen, 13 Juli. Bij de behandeling van de kredieten voor aanbouw van nieuwe schepen voor de oorlogsvloot verklaar de miniates* MoKenna in antwoord op kri tieken op het maritiem beleid der regeering, dat onder het tegenwoordige program het Engelsche overwicht, wat betreft nieuwe groote sdheepstypen, en de groote Engelsche superioriteit in de schepen van ouder type aan het land volledige veiligheid waarborgen tot 1911. De regeering zal in het volgende jaar in staat zijn rekening te houden met den aanbouw van nieuwe schepen in het buitenland tot uitbreiding van de zeemacht, om te bepalen wat nooddg is can ons veilig heid tot#"TOl2 te verschaffen. Absolute vei ligheid is beslist noodig, maar verder te gaan zou geldverspilling zijn. Gedurende de laatste week van de loepen - de maand zal het 17e internationale vredes congres in Londen vergaderen. Eene depu tatie van dit congmee zal aan Koning Eduard een adres overhatnidigen. Lord Courtney, de voorzittei- van het congres, ontving den 6en Juli van lord Knollys een brief, die zegt, dat het den Koning zeer aangenaam zal zijn Maandag den 27en Juli des middags eene deputatie der leden vaai het congres te ont vangen. De Koning heeft verder zijne toe stemming gegeven tot een bezoek van de gedelegeerden aan Windsor Castle. Engeland si de Congoetaat. De Engtelsch-Belgische grensoommissie die de grens van den Congostaat aan het Albert- EUwar dineer en zijn naburig gebied moet vaststellen, is van de door hare ten behoeve der plaatsbepaling ondernomen reis teruggekeerd. In Belgische bladen wordt over de uitkomsten van den arbeid deaier commissie bericht dat tengevolge der geografischen staatsbepaling aan den Con gostaat eeai groote strook lands ten deel valt, die Engeland noodig heeft om zijn spoorweg van de Kaap naar Cairo door te rtek'keu. Volgens de inlichtingen, die de Rrussel- sche oor respondent heeft ingewonnen, is de toedracht der zaak aldiusIn het grensver drag, dat in 1894 gesloten en in 1906 her zien is, werd de 30. meridiaan ten oosten van Greenwich tot uitgangspunt van den grens tusschem den Congostaat en het En gelsche gebied genomen. Nu is uit nieuwe berekeningen gebleken, dat men zich ten opzichte van de ligging van dezen meridiaan vergist heeft en dat dezen omstreóks 22 K. M. oostelijker loopt dan werd aangenomen, 2?oodat, ails men zich streng hield aan den tekst van het verdrag", deze 300 K.M. lange en 23 K M. breede landstrodk aan dien Congostaat zou vallen. Het is echter ze»ar twijfelachtig of de diplomatische onderhan delingen, die nu moeten worden gevoerd, er toe zullen leiden dat men zioh deze geogra fische vergissing tan gunste van den Congo staat ten nutte zal maken. Voor den Kaap- Caïro-spoorweg had Engeland den 12. Mei 1894 het recht van den Congostaat verkre gen om een 25 K.M. breede landstrook van het Tangarnzaka-meer tot aan het Albert Etdwiao-d-meer te pochten. Van daar zou de spoorweg verder door het Ladogebied naar Kliartouw gebouwd worden. Duitsch land heeft echter terstond met kracht ge protesteerd tegen de uitvoering van deze pachtovereenkomst, zoodat dje vaststelling van het tracé van den Kaap-öa.ïro-spoorweg nog geheel in de lucht hangt. Over de voortzetting van den aanleg van den Kaap-Caïro-spcorwcg wordt thans weer door Engeland onderhandeld. Bin nen kort kan het tot stand komen van' een verdrag tusoahen die Brit- sche Zuid-Airikaemaafschappij en den Con- gjostaat verwacht wkxrdlen, diat de Voort zetting van den thans van dé Kaap tg^ Breken hi 11 gaan den spoorweg tot aan den Zuidelijken grens van den Congostaat, het aan ertsen rijike Katangagebied, en de aan sluiting aan de daar ontworpen spoorwegen verzekert. De mijnbouw- en de spoorweg- conoeasiën in Oongoleesch Katanga zijtn grootendeeils in Engelsche banden. Portugal. De Kamer van afgevaardigden heeft art. 1 van het regeert ngsont werp, dat de civiele 'lijst van den Koning bepaalt op 365 oontoe de reis, met groote meerderheid aangeno men. Een conto de reis bedraagt in Neder- landsck geld f 2721.60. De Koning van Portugal heeft dus per dag een inkomen uit de staatskas van f 2721.60, hetgeen in het jaar uitmaakt f 903,384. Schrikkeljaren gel den voor gewone jaren. Lissabon, 13 Juli. In de Kamor der pairs gaf de behandeling van het wets ontwerp tot vaststelling van de civiele lijst aanleiding tot nieuwe heftige incidenten. Costa noemde het stelsel van voorschotten geven aan de koninklijke familie diefstal. De zitting moest geschorst worden. Er zal een duel zijn tussöhen Costa en Garcia., die er incidenteel in betrokken werd. Turkije. Over de Jong-Turksche beweging wordt uit Salonika bericht, dat in wel ingelichte kringen wordt verhaald, dat 170 geheim© agenten uit Konstantinopel in Salonika zijn aangekomen om eene samenzwering op te sporen die door het Jong-Tuiksche comité hoef te zijn georganiseerd. Een geheime agent is vermoord, naar het heet op bevel van het zelfde comité. Elf officieren van het 17e bataljon jagers werdieu onder de .verdenking, betrekkingen te onderhouden met het Jong- Turkeahe camilté, naar Konstantinopel ont boden. Uit Monastir wordt naar Sofia bericht Kolonel Nïazi Bffendi proclameerde in Resna officieel den strijd van de Jong-Turk- sdlie partij voor de constitutie. Een den 6en Juli aan de muren vain Monaster aangeplakte oproeping veroordeelt het heereckende stel sel met zijn zwaar op de bevolking druk kende lasten. De oproeping verlangt de ver vanging van het staande leger door de mili tie en de gendarmerie. Niazi trekt met zijn troep door het district Ockrida en tracht de bewolking tot den opstand aan te sporen, maar de Bulgaren moeten beslist geweigerd hebben. Zij vreeaen plunderingen, nadat de Turksfche posten uit de dorpen teirug getrok ken zijn tot besdhemidng van de wapen -ma gazijnen. Marokko. De Nordi. Allg. Zeitemg schrijft in hare Wochenrundschau naar aanleiding van de interpellatie in de Fransch© Kamer over de bezetting van AzemmoerMinister Pickon deelde den inhoud mede van een telegram van den generaal, waarin deze verklaart, dat zijn verkenningstooht ten doel gehad heeft de verzekering van de rust van het Cha/ujagébiedoorlogsmunitie is over Aizem- moer dn die streek gekomen en Aizemmoer heeft geweigerd koeriers, naar Mazagan be stemd, te laten passeeren. Behalve Jaurès nam geen afgevaardigde deel aan het debat, waardoor volgens ons gevoelen geen volle dige opheldering van het incident van Azemmoer verkregen is. Perziê* De jongste broeder van de sjah, prins Sjoea es Saltanch, bevindt ach tegenwoor dig op eene reis in Europa. Hij heeft voor de uitbarsting van de onlusten Perzië verlaten, zoodat liet bericht van' het bombardement op het Perzische par lement op reis door hem ontvangen is. Hij reist in het strengste incognito en heeft dat zoo goed weten te bewaren, dat hij op zijne reis naar West-Europa de Russische grens is kunnen overgaan zonder dat de Russische autoriteiten het wisten. Hij heeft eenige dagen in Moskou vertoefd; waar hij nu vertoeft, is niet precies bekend, sommigen me-en in Berlijn, anderen in Weenen. V«re«nlfdc Staten. De door do democratische conventie voor het vice-presidentschap gestelde candidaat John W. Kern is afkomstig uit een Duitseh- Amerikaanscho familie en oefent de rechts geleerde praktijk uit. Sedert meer dan twee jaren vervult de heer Kern eene be langrijke rol in den staat Indiana, waar hij geboren en getogen is, als leider van de democratische partij, wier candidaat hij dikwijls geweest is voor gewichtige staata- tefrekkingen, ook voor den bondssenaat. De heer Kern was steeds een ijverige aanhan ger van zijn vriend Bryan en staat nu in het 59e levensjaar. Allerlei. vDe Cunardboot „Lusitania" heeft op nieuw de „Mauretania" en zichzelve over troffen zij is Vrijdagochtend te Sandy Hook aangekomen na. eene reis van 4 daigen, 19 uur en 36 minuten, ruim een half uur vroeger dan ooit te voren. vHet personeel der bootjes op de Seine heeft het wenk gestaakt. Eischverminde ring van werkuren en wekeLijk&chen rust dag om beurten. De maatschappij weigert bepaald de vermindering van werk men. vDrie kinderen te Dyon speelden met een f leech die denkelijk na tro-glyoer ine be vatte, toen er eensklaps eene ontploffing plaats had. Twee van de kindaren werden op slag gedood en het derde zoo zeer ver minkt, dat zijn toestand hopeloos ia. Santander, 13 Juli. Bij een plot seling cpgekomen storm zijn gisteren 13 zee lieden 'verdronken. Drie barken gingen ver loren. Berichten uit Suanoes houdieu in, dat nog twee andere barken gisteren schipbreuk heb ben geleden. Er zijn 21 personen verdron ken. Talrijke barken ontbreken nog. Rome, 13 Juli. Tengevolge van don regen zijn eenige huizen te Roncoucavanese ingestort. Negen personen worden vermist; men vreest, dat zij' dood zijn. OOST-INDIE. Westkust van Sumatra. De correspondent van de Telegraaf seinde d.d. 12 Juli: Vrijdag is het bivak te Manggopoh, bij Tikoe, in de Padangsche benedenlanden, overvallen. Gesneuveld is luitenant A. J. Sparenburg, zwaar gewond werden 8 fuseliers. De vijand liet 2 dooden achter. Het blad toekent hierbij aan (Vermoedelijk is deze aanval, waarvan het 10 Ms mouw M. C. E. 0VINK—S0BR. Doch vader wilde niets van de zaak weten Hij wa&rdeerde het in Ciska, dat zij zoo royaal Voor den dag kwam. dóch -mocht niet van haar -gulheid profiteeren, terwijl 't zeker niet au de bedoeling van tante Bétltde blad gelegen, dat 't kapitaaltje zou worden aangesproken. Naderhand kón Ciska wel geducht spijt hébben van haar grootmoe digheid. (Bovendien -bleef 't de vraag of 't geen weggegooid' géld zou zijn, want Guus kon niet bijzonder goed loeren. Misschien bracht hij. 't nooit vorder dan opzichter op vakler's land. ÏDaOrvoor had hij geen dure opleiding noodig. ,,Maar vaderlief, dat is alles toch van later Zorg," betoogde Ciska. -Geloof me tooh, Guius mag hder niet 'langer blijVen. U heeft miji alb zesjarig kind al weggestuurd denkt u, -dat de omgeving hier in dien tijd anders en heter is geworden .>'k Had me al voorgenomen, -Cis, mijden jonger» wedt "moer aan te trekken, hem naar de tuinen mee te nemen on op zijn school werk toe te zien. Op ft ©Ogenblik kan ik er waarachtig nog niet Over derfken. doch ails ik 'komend jaar een even mooien oogrt- maak als nu, dan tjou er mogelijk wel een mouw aan te paeon eijni om Guus naar Batavia te zendon We moéten dus nog maar wat geduld oefe nen, kind." Maar zijn doébter kou geen vrede héb ben met. deze hoop op de toekomst, 't Werd hoog .tijd, dat Guus onder streng toezicht kwam, ft vrije leven op Pagger Sari deugde hem geen zier. Vader zeide zelf, dat hij er geen slag van had1 met de 'kinderen om te gaan, moedér telde niet mee waar vaai opvoedén sprake was, zij zelve had nooit den minsten invloed op Guus kunnen verkrijgen. De vlegel deed precies allee waar hij lust in had. Vreemde oogen dwingen. Wellicht, dat een strenge verstandige meester Guus zou leereh gehoorzamen en aan tucht gewennen. Dan kon er nog een flink man va/n hem groeien. Ciska besloot al hare overredings kracht te gébruiken om vader te bewegen op zijn besluit terug te 'komen. Hoe -dan ook, Guus mocht niet langer aan de kampong-invloeden bloot staan. Kort daarop gebeurde er iets, dat haar in deze overtuiging versterkte. Ze had op oen morgen met Fransje gewandeld, en nam. een korteren iweg, door de kampong, naar huis terug. Op eens t-rok 't ventje haar achteruit: „Stil Cis, (daar loop Guus, hij vangt zéker weer kippen „Wat doet (hij, kind?" „Kijk maar," verklaarde Fransje, „hij hééft oen touw met oen lus, dat legt Guus op de»1, weg, een kip komt -daaraan, en zet ziin poot'er in, dan trekt Guus het toUwi dicht en Iberngt de k'ip aan kokkie." Ctéka vertrouwde haar ooren niet. Kon Fransje dit fantastisch verhaal niet verzon nen hébben? Maar 't kind hield vol, dat hij ft zeker wist. Hij had 't spelletje vroeger wel eens meegedaan, en toen zijl dicht bij huis Guus inhaialden, vloog hij. op zijn broertje af en vroeg: „Jijj weer een kap ge vangen hè Guus, hij zit onder jouw buis, ja?" Guus sloeg naar Fransje en zette bet op een loopen. Als beschermend trék Ciéka 't kind dich ter tot zich en sprak bedroefd: „Lieve jon- g|en, ik 'kain bijna niét (geloéven, dat Guus zoo slecht zou wezen. Dat kippen vangen is kippen stelen, want die dieren behooren ons niet (toe, maar aan arme kampong men- schen. Begrijp je dus, dat Guus een dief is, als hij zoo doet?" „Misschien heeft Guus hooit zoo bédach," meende Fransje wijsgeerig. Ciéka sprak niet verder over de treurige zaak, doch thuiskomende, ging zij recht streeks naar vader's -kantoor, en als resul taat van het lang., ernstig onderhoud, -dat ze mei ,hoar ouders had, schreef zij; dien zeifden alvond nog aan 'den ouden notaris te Vlissingen, die tal van jaren tante Bet- tie's vriend en gemachtigde was geweest, en wien Ciska, na tantes dóód', haar kapi taaltje in bewaring had gegeven. ■Vader had eindelijk ingezien, 'dat hij; zijn dochter's raad moest volgen, en haar gelde lijk offer aannemen, wilde hij. zijn oudsten aoon niet tot een volslagen deugniet eden opgroeien. Door (bemiddeling van den Regent van Parigi, die er twee neven op kostschool had, werd Guus, na aiflOop tier vaoanltie, bij een f linken ondérwijber te Batavia in den kost besteed. Zonder veel tegenstribbelen, zich onver schillig séhikkend in zijn lot, was de knaap vertrokken. Vooral Ciska zag hem, met een verliéht hart gaan. Bettie en Fransje bezóchten nu ook weer geregeld) de school te Parigi, den langen weg ('s morgens heen en 's middags terug) met een karrétje uit de kampong. Het was lang geleden sedert van Dannenburgh er zelf nog paarden en een tentwagen op na hield. De «dagjen óp Pagger Sari gingen nu veel rustiger, (dloch oék heel wat stiller voorbij Er .kwam bijna nooit (bezoek op héb afge legen koffieland. Alleen de bestuursambte naren Van Parigi rédèn 't erf nog wel eens op, doch dit gébeurde hoogst zelden. In Ciska's tijd waren zij er nog niet geweest, met uitzondering van den Regent, die reeds jaren laug met de familie 'van Dannen- biiTgh bevriend was. Ciska zag den hoffe- Ujkenouden heer gaarne komen. Hij richt te altijd zoo vriendelijk 't woord tot haar (in uitstekend HoTlandech) en vertelde van zijn délflitertje, dat als oenig, verafgood kind van Zijn jonggestorven, diepbetreurde Vrouw, den Regent en 't géheele dienstper soneel onidér 't muiltje had. Wanneer nonna van Dannenburgh eens te Parigi kwam, moert ze stellig in de kaJboepaien afstappen, en met Lembana kennis maken. Tot dusver was er nog niets van een be zoek aan Parigi gekomen, en afgaande op de verhalen, die zij van ft jflaatsje hoorde, had Cidka er ook niet bizonder naar ver langd Parigi kon als model dienen van een saai binnenplaatsje. Een sociëteit bestond er niet uit .gebrék aan medewerking Van 't publiek; de Europeanén waren er te tellen. De Assistent-Restdént, die den toon had behooren aan te geven, hield niet van men- schen zien, en zat zelf ook altijd thuis; het jonggetrouwd controleurspaartje leefde slechte voor elkander. De overige Europeaneneen paar onder wijzers, een adjunctohoutvester en de dék ter, zochten dé gezelligheid in de gastvrij© Regontswoning1, die voor ieder openstond. Onlargs was de oude dokter, dezelfde, die Fransje's «knie behandeld (bad, gestorven, en zijn .plaats ingenomen door een jongen man, die, volgens den Regent, zeer knap en ook gelukkig in zijin practijk was. Lembana, d)ie niets van dén ouden dékter Schmit wilde weten, had dadelijk vertrouwen gesteld in dezen nieuwen arte. „Was 't dochtertje dan zoó dikwijls ziok?" vroeg Ciska. „Ja, ze leed veel aan koorts, 't kind had de teere gezondheid van haar moeder go- erfd." De Regent kon nog steeds niet zon der ontroering over zijn vfouw spreken, die hij boven alles had liefgehad hij was dan ook niet tot een tweede huwelijk gekomen. Naderhand hoorde Ciska van ,vadér, dat Lembana altijd een of ander ging maukeo- ren als ze niet 3adelijk haar zin kreeg. Zo weid on géhoord bedorven door den Regent, die zijn dochtertje niét kon wergjsren, wat 't kind zeer goed wiét en waarvan ze han dig gebruik maakte. Lembana was an 't ge heel geen lief meisje, erg nuikkig en vol verbeelding. Ze moest natuurlijk een hoog huwelijk (doen, en haar vader keek reeds lang uit naar een pareende partij. Die aanstaande echtgenoot zou niet. te benijden zijn om zijn vrouwtje. Geld bracht ze genoeg mee, want de Regent trok aan koffteperoenten" alleen al een vijftien duizend ejaars, en had -dus een mooi duitje kunnen overleg gen. Wtrrdi vérvolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1