Woensdag 22 Juli 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. CISKA VAN DANNENBDRGH. I W\ «4: 7de j.t&rgauit ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 18 regele f 0.5O. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij vooruitbetaling. Groote lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedryf bostaan zeer voordeelice bepalingen tot het herhaald adverteoren in dit Blad, by abonnement. Eene oirculairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De Jong-Turksclie beweging. Gisteren hébben wij melding gemaakt ivan 'hét memorandum, dat de leiders van de Jong-Turkséhe beweging aan de consuls te Monaéfrir hébben doen t-oo- klamen. Heb stuk is ©nidertèekend,,De Oltltomaansdhe ;boind! Voor eensgezindheid en voonuitlgiang.Hét legt nadruk op da noodlzalkél ij'kheid om meb heb tegen woordige stelsel van despotisme, favoritis- 1116 en oinlkoopiing te breken, en drukt do hoop uit, dat de Europeesche diplomatie aaj toegeven, dat er Slechts verandering kan koonen door de invoering van eene constitu tie. Voor do groote mogendheden is 't nu de beste gelegenheid om hunne sympathie voor de Turksahe volksstammen te bewij zen, door den sultan to raden de eisohen van de Jong-Turken aan te nemen. Een dergelijk stuk is ook in Saloniki verschenen. Daarin wordt het- verlangen uitgedrukt, dat. de mogendheden hunne bemoeiingen in Macedonië zullen staken, omdat een heil zaam gevolg niet is te verwachten, eu ver zekerd, dat het geheolo loger aan de zijde staat van de Jong-Turksche beweging. Dat is nu misschien wel wat houd ge sproken, maar eene ernstige gebeurtenis is deze opstand vam officieren zeker, en heb is daarom van belang heb programma, te leeren kennen, dat de Jong-Turken hebben op gesteld. Het is opgenomen in een manifest, dat door de vereenigde oppositiepartijen van het Obtomaansche rijlk op een van 27 tot 29 December 1907 gehouden congres is vastgesteldDat begint met eene opsom ming van alile bezwaren, die de onderdanen van den sultan zonder onderscheid van ras eu geloof, hebben te ondergaan. Zij allen hebben, zoo wordt in deze verklaring ge zegd, vervolging, verbanning, uitzetting en mishandeling over zich heen moeten la,ten gaande sultan vreest de uitbreiding van beschaving en cultuur, muilbandt do pers, gaat stelselmatig het verkeer in het land te gen en belemmert daardoor het doen van zaken hij heeft dé beloofde hervormingen niet uitgevoerd en zal 't er toe brengen, dat het rijk de een© provincie na. de andere ver liest. Wie maar éenigszins in staat is een oordeel te vellen, moet erkennen, dat slechts eene dadelijke regeeringsveranderiiig in staat is de eindcatastrophe te verhinderen. Daar om moet er worden gestreefd naarde af zetting van sultan Abdoel Hamid, eene doortastende verandering van het tegen woordige regeeringsstelsol en de invoering van het vertegenwoordigende stelsel met in stelling var een parlement. Om dit doel te bereiken, beveelt hot con gres aan gewapend verzot tegen de bande lingen dei- regeering, politieke en econo mische werkstaking, werkstaking van do ambten aren, de politie enz., beüastingwed- gering, propaganda in hot leger om de sol daten aan te sporen evenmin tegen 'e be volking a-lo tegen de revolutionairen te strij den, algemeen© opstand en andere, door de omstandigheden opgelegde middelen van actie. Dit manifest is, behalve door den hier boven reeds genoemden bond, nog onder teekend door den revolutionairen Armeni- Bchen bond van particulier initiatief voor grondwet en voor decentralisatie, verier door de redactiën van eenige bladen, orga nen van de beweging: de Khilb&et die te Londen in het- Arabisch en het Turksdh verschijnt-, de Armenia, de Razmig, de Hairenïk die in Amerika verschijnt, voorts nog door het Egyptische comité A'hdi Os- ma ni. De in Parijs verschijnende Mechveret be vat in 'het nummer van 1 Juli ook een manifest, aan de Europeesche mogendhe den gericht, van het bestuur van den reeds vedmelden bond, die hier genoemd wordt met den langen naamBond Eensgezind^ beid en Vooruitgang voor de verdediging vain de rechten en belangen der Ottdma- nen in Macedonië. Daarin wordt gezegd, dat Macedonië slechts ©en fictief gebied is en in werkelijkheid een deel van het Turk se he rijk is, waarmee het staat en valt; er zijn geen bijzondere mohammedaansohe kwalen en geen modiammedaansch fana tisme in Macedonië; al het onheil in het gansche rijk komt van het despotisme. Het manifest beweert ock, dat er staten zijn, die aan de onlusten medeplichtig zijnhet tast inzonderheid Rusland aan en verlangt ten slotte streng© waarschuwingen in Bel grado, Sofia en Bukaxest. De Neue Freie Presse 'heeft van dit ma nifest mededeeling ontvangen met een brief, die de woorden „Turkeche revolutie in Mia- eedonie" tot opschrift heeft; daarin wordt Telegrammen melden, dat in Monastir en op andere punten van Macedonië talrijke officieren, d'ie tot de Jong-Turksche partij bohooren, met steun vam de bevolking zijn opgestaan. Een ufo Weenen gedateerd tele gram voegt er aan toe, dat er onder de christenen een pamidlc is ontstaan, omdat zij meenden, dat de beweging tegen hen was gericht. Sultan Abdul Hamid en zekere mogendheden, die belang hebben bij de handhaving van het despotische regeerings- stelsel in Macedonië, willen deze vader landslievende beweging van de Jong-Turken als opstand tegen de christenen en tegen de vreemdelingen voorstellen, oan in de o ogen van Europa de brutale onderdruk- krngsmaatregelen te rechtvaardigen, die waarschijnlijk genomen worden. Maar dé Jong-Turksdhe partij heeft in geen van hare gesclirif'ten ooit ©en verschil van ras en godsdienst gemaakt of haat en tweedracht gepreekt. Integendeel, het vertegenwoordi gend stelsel, dat zij verlangt, is ©en afdoen de waarborg van gelulk en voordeel voor do geheele bevolking van het rijk. Israëlieten, Christenen en Mohammedanen moeten de zelfde plichten en dezelfdé rechten hebben. Iium no rechtmatig© belangen moeten op den voet van de gelijkheid beschermd wor-, den. De Jong-Turksche partij eerbiedigt alle internationale verdragen met het reciproci- toïtastelsel. Onder een door de grond'wet ge waarborgd etéleél van rechtvaardigheid en vrijheid zaïl het den fatsoenlijken vreemde lingen gemakkelijker zijn hun zedelijk© en stoffelijke bijstand te geven aan de we dergeboorte van het Ottomaainsdhie volk. Eiemige dépêches van dubbelzinn i'gén oor sprong trachten aan onze beweging èen duister en geheimzinnig karakter te geven. De Jomg-Turlksdhe partij handelt in het volle licht. Zij heeft in verschillende mani festen loyaal verkondigd wat zij vast beslo ten is te doen. Zij is voornemens haar pro gramma tot het einde toe voor te staan." Duitschland. Maximiliaau Harden heeft in een gesprok met een Framsche dagbladschrijver over de verdaging van het prooes-Euienburg zijri standpunt nog eens uiteengezet. Ten slotte kwam hij op Bismarck, die de campagne tegen de Liebenbergers had gcwcnscht, en zeide ,,Hij is thans tien jaren dood. Hij is ge wroken, niet door mij, zwakke schrijver, maar door de evolutie, onvermijdelijk ge worden door de onvoorzichtigheid van hen, die hem langs slinksohe wegen het vertrou wen van zijn imperator en rex hadden ont stolen." België. De Belgische regcering heeft bij de beant woording van de laatste Engelsche nota de bepaalde verwachting uitgedrukt, dat do laatst gewisselde nota's met instemming van de beide regeeringen zullen worden be kend gemaakt voordat het Oongo-debat ge sloten wordt. Volgens eene mededeeling van de Bien Public bestaat het grootste be zwaar in den van Engelsche zijde gestel den eisoh, dat België zich zal verbinden, telkens wanneer tussdhen België en Enge land over de uitvoering van het Berlijnscho verdrag verschil van meening heerscht, het scheidsgerecht in te roepen. De Bien Public voert hiertegen aan dat dikwijls ook andere staten geïnteresseerd zijn en dan de aan gewezen weg is niet een sclieidsgereaht maar het rechtstreeksahe overleg tussohen alle betrokken partijen. De Indépendanee, die hierin de opvat ting ziet van den minister-president Schol- laert, drukt de hoop uit, dat Engeland niet door eene intransigente houding de toch reeds ernstige bezwaren zal vermeer deren, die de oplcesing van het Cougovraag- stuk ondorviudt. Brussel, 21 Juli. Het Journal de Bruxelles bevat een bericht omtrent de in hechtenisneming van verdachte individuen, vau wie bekend is, dat zij met anarchisten in betrekking staan. Het blad voeigit er aan toe, dat in de laat ste dagm geruchten liepen over een aanslag op den Koning. Portugal. Lissabon, 22 Juli. In de Kamer vroeg Burnay, de rapporteur van de com missie, dio mét oen onderzoek naar het be stuur onder de regeering van wijlen Ko ning Carlos belast is, aan Gamacho dé be schuldigingen te rechtvaardigen, die den 11. Juli tegen hem zijn ingebracht. Ga- mscho gaX verschillende redenen op, maar noemde geen enkel bepaald foit. Hij bood zijn ontslag aande Kamer verlangde, dat het zou worden ingetrokken, maar Burnay bleef volharden. Rusland. Nauheim, 21 Juli. Het bericht vau het overlijden van admiraal Rodjestwensky wordt niet bevestigd.- Turkije. Parijs, 21 Juli. Het Turksahe gezant schap spreekt uitdrukkelijk het gerucht tegen van Tuikije's toetreden tot den Driebond. Generaal Osman Halma Pacha, op wien de laatst uit Monastir berichte aanslag werd gepleegd, is niet gedood, maar door twee schoten zwaar gewond. Als dladlor wondt ge noemd een soldaat, die uit liet carré trad. Het slachtoffer was plaatselijk commandant van Monastir. Een Reu ter-telegram uit Konstantinopel van Zaterdag meldt, dat daar een bedrei ging van officieren van het 3o legerkorps is ontvangen, dat, indien de 38 officieren, als verdacht van Jong-Turksche neigingen ge vangen gezet, niet vrijgelaten worden, alle generaals in Macedonië gedood zullen wor den en het leger op Konstantinopel zal aan rukken om er het herstel van de grondwet door te zetten. Verder zegt het bericht, dat generaal Osman Hidajet, bevelhebber in de Monastir-zone, ernstig door een schot van een officier werd gewond, terwijl hij aan de officieren een brief van den sultan voorlas. Volgens gerucht, weigeren in klein-Azië re- difs op te komen. Het telegram besluit met als een verzinsel tegen te spreken het be richt, dat de zaakgelastigden van Engeland en Rusland op Jildiz over den toestand in Monastir vertcogen hébben ingediend. Een ander bericht meldt, dat de gene raals Makir pasja en Joessoef pacha, naar Saloniki gezonden zijn om naar den aanslag op Nazim bei en den geest- bij de officieren van het 3e legerkorps een onderzoek in te stellen, hebben gerapporteerd, dat het uit gangspunt van de Jong-Turksoh© beweging in het leger te Konstantinopel ligt. Daar zijn huiszoekingen gedaan, die echter nog niets hebben opgeleverd. Volgens een bericht uit Saloniki is ge neraal Osman Hayoh Pasta, die niet moet worden verward met generaal Osman Paaha aan wien de taak van den vermoorden Ro- mei Pacha is opgedragen, doodgeschoten door een jong-Turksch officier, toen hij aan een troep, die op uitrukken stond, een fir man van den sultan voorlas. Londen, 21 Juli. De avondbladen bevatten ocyi telegram uit Saloniki, dat vier jong© officier eu, behoorende tot het Turkscke garnizoen van Xeree hun kolonel aanvielen en hem doodde na een verschrik kelijk gevecht, waarin de moordenaars zelf verse heide... lichte wenden kregen. De ko lonel werd later gevonden met 32 wonden. De moordenaars zijn ontkomen. Zij zijn al len leden van do jong-Turksöhe partij'; hun ne misdaad is ongetwijfeld van palitiekeu aard. Konstantinopel, 2 1 Juli. Er is bericht ontvangen van drie aanslagen van de joug-Tur-ksdhe partij. Te Slaloniki wend luitenant-kolonel Nazim gewond. Te Serres werd een kolonel vermoord voorts werd de Moeteesarif van Di'bra vermoord. Konstantinopel, 21 Juli. In 'kringen, die met de Port© in betrekking staan, wordt de door de jong-Turksche be weging veroorzaakte toestand als ernstig be schouwd. Men verklaart echter, dat die be weging geen verdere gevolgen zal hebbenen verzekert, d!at men haar spoedig meester zil zijn. Volgens eono nieuwe lezing van het ge beurde in bet Bulgaiarsohe dorp Ribaro, was het niet oen Servische, maar oen Gxiékscho bende, die hot dorp in brand stak en do bewioners vermoord-de. Monastir, 21 Juli. Het Jong-Turk soh© comité heeft aan Osman Pacha eono nota overhandigd, waarin het zijne eischen herhaalt en een termijn van elf dagen stelt, met gister te beginnen, om te antwoorden. De houding van het oomité zal van dit ant woord afhangen. Do revolutionaire bewe ging breidt zich zeer uit in het binnenland. In de consulaire kringen gelooft men, dat er een streven bestaat om de publieke aan dacht op een dwaalspoor te brengen. Men gelooft, dat het Jong-Tuiksdhe comité be sloten is eene belangrijke beweging in do voornaamste oentra to verwekken. Twee nieuwe bataillons, uit Azië koanende, zijn heden avond aangekomen. Het Macedonische vraagstuk. Weenen, 21 Juli. De ,,Polit. Korr." verneemt d'at do bespreking tuseohen den Rumoenschon staatsman Stoerdza en baron Aeh ren thai niet alleen liep over het Rumeon- sohe handelsverdrag, maar ook over het Ma cedonische vraagstuk. De sporen van do benden schijnen tot in Griekenland! en Servië te gaan en aan te diuidon, dat zij van die zijdie steun ont vangen. De militaire beweging zal tot dubbele voorzichtigheid moeten aansporen. De poli tieke kringen van Athene en Belgrado zou den goed doen hot voorbeeld van Bulgarije en Rumenië te volgen, door af te zien van de bescherming der benden en hunne Balkan- politiek aan to passen aan de algemeen© po litiek van Europa. Kreta. Ongeveer zes maanden geleden, hebben de vier mogendheden, die als beschermers van Kreta zijn opgetreden, .het besluit ge nomen om Zwitsorscho financiers tot in specteurs van d© Kretensisöhe finanviën te benoemen. Met dit doel wendden zij ziah tot den bondsraad mot hot verzoek om zij ne toestemming tot dit besluit en om aan wijzing van een gesdhikte candidaat voor het te creeeren amlbt. De bondsraad beant woordde dit verzoek toestemmend, maar verlangde waarborgen voor de positie van dezen inspecteur, en de mogendheden maak ten daarop hunnerzijds ook eenige reser ves. Engeland inzonderheid verlangt, dat de door den bondsraad aan te wijzen in specteur ten allen tijde zou kunnen worden ontslagen. Thans wordt uit Bern bericht, dat Engeland van dit verlangen is terug gekomen. Als candidaat voor het ambt van inspecteur der financiën wordt nu door den bondsraad voorgedragen de heer Mill iet, di recteur van het bonds alkoholbestuur te Bern. Perzifr De Times verneemt uit Teheran dat de opstandelingen te Tabns op Raöbin Khan dc zege hebben bekaala. Volgens dat blad is Rachin met zijn ruiterbende gevlucht. De sjah, zoo luidt het bericht verder, zendt in allerijl versterkingen met bevel in Tabris geen kwartier te geven. De bevolking van Tabris heeft tegen den sjafli den heiligen oorlog uitgeroepen. Te Petersburg verluidt, dat de Russische consul de stad' hooft verlaten, en dat de zaak van den sjah verloren is, als Rusland niet helpt In den strijd in Tabris tussohen de aan hangers van den sjah en die van de parle- mentepartij schijnt voor 't ©ogenblik het nadeel aan den kant van den sjah to zijn. Raldiim Khan heeft met do troepen van den sjah Tabris verlaten. De revolutionai ren bestormden de zwak beactte verschan singen. Eene algomcene plundering volgde. De toestand is voor den sjah ongunstig. Do aanvoer van levensmiddelen naar Tabris is belemmerd. 10 Mevrouw M. C. E. OVINK—SOER. 'Doch de oiiders waren 't met Ciska eens, dat 't kostschoolleven voor Bettie niét deugde. ,,rk ken zulk een lieve familie in Vlie- singen, waar Bettie zoo veilig géborgen en uistekend onder dak zou zijn," zei Cükai peinzen!. „Mevrouw van Wegen was zeer bevriend met tante Bettie, en ik geloof niet, dat er liever, verstandiger moeder looft dan zij. Haar anaai is leeraar en moét heel knap zijn. Toen ilk naar Jalva ging, vroeg imevrouw van Wegen mij, haar bijl voorkomende gelegenheid to recommandee- ron aan Indi&dhe faimiliies, die kinderen naar .Holland" wilden zenden, 'k Geloof, dat ze niet meer dan vijiftig gulden 's maands vergoéd'ing vraagt voor kost en inwoning. Zou daar niet eens over te denken zijn, vadeiT AIb die dure reis er maar niet was en ai d© nieuwe kleeren, die het kind zou moe ten hébben... Neen Ciska," viel hij, bij een sprekend gebaar zijner dochter, zich zelf in de redo: ,,ik weet wat je zeggen wil, dioch daar komt niets van in. Versta me goed, »n geen geval mag je je kapitaaltje verder aanspreken, 't Is meer dan gedoog wat je voor Guus opofferde. 'Doe me een plezier en praat daar nooit nicer over." „Hoeveel geld koet die reis met die klee ren, Gijébert V' viel anbeder in. „Nou, met een kleine negenhonderd gul den zouden we een heel eind komen, maar ik zie waarachtig geon kans die som voor eerst bij elkaar te krijgen. We zullen dab Hollandsdhe plan er aan moeten géven, vrocs ik." Zijn vrouw antwoordde niets. Een paar wéken later kwam ze met e©n handvol bankbiljetten hiji haar man in 't kantoor, en ze hem toestoppend, riep ze, terwij! 'haar rimpelgezichtje van vreugde straalde: „Dat dacht je niet hé, Gijsbert Ik al mijn koeien veikoop op Chris je en Mietje na. Santé Pootje mij er me© gehol pen, en nou kan die kwaje meid naar Hol land. Misschien nog ©en boet-je geld to kort, dat moet jij er bij passen." Even verrast als dankbaar, étak van Dannenburgh zijn Vrouw de hand toe, en spraik aangédaan„Dat is mooi van je, Louize, daar kan Béttie je eeuwig dank baar Voor zijn. Bettie's dankbaarheid, toen zijl van 't groote plan hoorde, liet voor alè nog veel 1© wensc'hen Over. 't Kind was wanhopig liédroefd en liep dagen lang met een be huild gezichtje rond. (Doch Ciska wist zusje langzamerhand te overtuigen, dat het be- slu't alleen voor -haar bestwil genomen en volstrekt niet als straf bedoeld was. Bij den heer en mevrouw van Wegen ging 't heeiemaal niet toe als op een strenge koet- sohool, integendeel, 't was er een echt gezel lige, prettig© familiekring. Ciska geloofde wéker dat iedereen lief voor Bettie zou zijn, als zij zélf een beetje vriendelijk en voor komend deed. En de Vlissingscho school meisje waren zoo aaédig en eenvoudig, dat wist Ciska uit eigen ervaring, omdat zij er oen half jaar onderwijzeres was geweest. Mevrouw van Wegen had twee dochtertjes van Bettie's leeftijd ongeveer, dan was er nog een nakomertje, dat nu zoowat vijf jaar izöu zijn, een lief en aanhalig ventje. Béttie zou 't all gauw heerlijk vinldlen in Holland, net als Cislka vroeger. 't Kleine meisje luisterde gretig toe, en raakte weldra zoo verzoend met haar heen gaan, dat de dagen haar lang begonnen te vallen. Want 't duurde natuurlijk ©enigen tijd eer een en ander in orde kwam. Er ont stond een drukke correspondentie tueschen Ciska en de familie van Wegen, voor alles bepaald en geschikt was, en de voorbereid selen voor de reis konden getroffen worden. Doch eindelijk kwaim de dag van Bettie's vert-rék. 'Vrij kalm nam, ze van moeder en Fransje afscheid, om CiSka en Jansje des te onstuimiger te kussen en te omarmen. Vader bracht het meisje aan boord en vertrouwde haar aan de familie toe, die mét Indische hulpvaardigheid! beloofd had gedurende den overtocht voor Béttie te zorgen In d© hut zcid© van Dia/nnenlburgh zijn dochtertje vaarwel, dat zich wanhopig, als in tranen versmeltend, aan zijn hails vast klemde. 'Doch ze bad en smeekte niet, haar weer mee naar huis te nemen, zoo als Ciska zestien jaar geleden deed. Voelde Bettie wolliöht, dat vader haar veel beter kon afstaan dan indertijd zijn oudste dochter? 'Dat ze hem niet aan 't hart was gegroeid als Ciska, zijn eerstgeborene, 't kind van zijn jeugd, toen zijn loven nog zorgeloos en blij, en hij een jonge, geluk kige vader was? hoofdstuk: ix. Al die wéken, terwijl zij ten behoeve van Bettie druk bezig was, leefde Ciska voortdurend met hare gedachten te Parigi, en eiken dag zag zij met klimmend verlan gen naar de komst van Willem 'Situart uit. Twee keer ha dl hij haar in dien tijd geschre ven hoffelijike, nietszeggende briefjes, tor •begeleiding van een boek of anderzins, maar die Cisflca zorgvuldig bewaarde en zoo dik wijls herlas tot- zij den inhoud van buiten kende. Géhecl vervuld van haar stille lief de voor dokter Stuart, bemerkte zij niet eens, dat Robbert Tilanius zijn kalm ver kerende houding geheel wijzigde, en haar in ernst 't 'hof begon te maken. Do jonge man was vol attenties voor Ciska, bracht haar van Kemibang Wangi prachtige rozen mee, of stekjes en planten voor 'haar bloemen tuin, waarvoor hij, zich plotseling bijzonder scheen te interesseeren. Onophoudelijk sprak hij er over, dat de familie van Dan nenburgh Xembang Wangi eens moest be zoeken, om te zien hoe mooi zijn bloemen; bloeiden ©n hoe iwel'ig en overvloedig zijn groentetuinen stondén. Dit zou -voor juf frouw van 'Dannenburgh meteen ©en goede gelegenheid zijn om de bloemsoorten, die nog ontbraken in haar tuin, aan te vullen. Met groot genoegen wilde Tilanius haar met oen en ander behulpzaam zijn. Zij kon Eooveo' zaden en kiweékplanten meenemen als zij verlangde. „Hoe •vriendelijk van u," dankte Ciska, die met een half oor had toegeluisterd, 't Plannetje liet haar koud. 'Mevrouw had echter veel lust in een uit stapje naar Kemibang Wangi, dat por draagstoel gomaikkelijk genoeg te bereiken was, en drong er -hij haar man op aan een dag voor 't -bezoek vast- to stellen. Moeder zag met vreugde, dat Tilanius ernstig© plannen betreffende Ciska scheen te koesteren, en kon zich niet anders voor- stéllen of haar dochter, diie zelden óf ooit in de gelegenheid kwam, hoeren te ontmoe ten, zou deaen knappen, jongen man in' goeden doen maar al te gaarne 't jawoord) geven Cidka was voor ©en, nog on verloofd, In disch meisje al vrij oud. Ze mocht van ge luk spréken, dat Tilanius, die aan iedoren vinger een meisje kon krijgen, juist om haar kwam. Dus begunstigde mevrouw van Dannenburgh elke gelegenheid om 't paartje samen te brengen, en hoopte zij, dat de verloving te Kembang Wangi tot stand zou komen. Zo wist volstrekt niet of Ciska van Tila- niut' hield, doch brak zich hierover 't hoofd niet. Al die vurige, teedere liefdé vóór 't huwe lijk hield toch geon stand', en de desillusie was later maar des te grooter, als jo zulke overdreven eischen aan elkander stelde. Eén meisje, dat door een braaf man, di© haar goed kon onderhouden, ten huwelijk wordt gevraagd, is wel aartsdotm, om do cone of andere sentimenteele reden die goeie kans weg te gooien. Trouwen is altijd beter dan niet. trouwen voor een vrouw, die in haar eigen levensonderhoud moot voorzien. En mevrouw van Dannenburgh oordeelde naar eigen ondervinding. Wordt vcrvolfd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1