mn. 3S7. Eerste Klad. BUITENLAND. FEUILLETON. CISKA VAN DANNENBURGH. 7de Jnttrgang. ERSFOO DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- ©.OS. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiön. mededeelingen enz.gelieve men vóór 11 urn 's morgens bg de Uitgovers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel eri bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. l)e Jong-Turksche beweging. Een afdoend bewijs van den diepen in druk, dien de jongste gebeurtenissen in Ma cedonië op den. sultan maken, leveren de veranderingen, die gekomen zijn in de sa menstelling van het Turksehe ministerie. Geen wonder, want de geest van opstand, die in het Turksehe leger rondwaart, be dreigt rechtstreeks het gezag van den sul tan. De Turksehe soldaat onderscheidde zich tot dusver door zelfver 1-oochenin^ en be rusting. Zoolang hij kon rekenen op de trouw van het leger, behoefde de sultan zich niet ernstig ongerust te maken. Maar door met hunne propaganda zich tot het leger te richten, mikken de Jong-Turkeche leiders den sultan op het hart. Van eeii diplomaat, die van de Turksehe toestanden volledig op de hoogte is, heeft de. Neue Freie Pr esse belangwekkende mede deelingen ontvangen over de oorzaak en de bi'teekenis van de Jong-Turksche bewe ging, die volgens dozen zegsman van oen gewicht is, dat niet mag worden onderschat. ,,Wie in de laatste jaren in Koustan- tinopel geweest is, weet, dat niet slechts de jeugd en de officieren die eene hoöger© beschaving genieten, haar aanhangen; zij is verspreid onder oud on jon?', onder koop lieden, ambtenaren en officieren. Ieder, die kan le&ei. en ooit een dagblad in haaiden heeft gekregen waardoor hij zioh op do hoog te kan stellen van wat in liet buitenland omgaat, is door nieuwe ideeën aangegre pon. Steeds nader komt de beweging. De gebeurtenissen in Rusland, en inzonder heid in Perzië, hebben ©en diepen indruk teweeg gebracht. Couranten mogen wel is waar in koffiehuizen niet ter lezing liggen, maar iner. vindt ze in de woning van een bevriend christen of een koopman, en ieder die maar ©enigszins kan lezen, leest ze met koortsachtige belangstelling,. De beweging is wel is waar buiten Macedonië heden nog eene latente; zij heeft echter breetd© krin gen aangegrepen. Ook de ambtenaren en zelfs zij, die voordeel trekken van de te genwoordige corruptie, hebben de overtui ging gekregen, dat het met liet onverzet telijke absolutisme, een zacht woord voor het thans in Turkije hoorsohende stelsel, verder niet gaat. De Turksehe ambtenaren zijn overigens een beter slag dan m«*n zich gewoonlijik voor stelt. Zoodra zij in geregelde omstandighe den weriken, geregeld hun traktement ont vangen en bevrijd zijn van de zorg, dat raadselachtige en niet te voorziene paleis- intriges en daden van willekeur hen op straat kunnen zetten, zijn zij uiteret nauw gezette, voorbeeldige ambtenaren. In het bestuur van de Dette Publique zitten, naast de vertegenwoordigers van de verschillende vreemde natiën, ook Turksehe ambtenaren. De chefs va.11 <je Dotte Publique bevestigen, dat juist «leze ambtenaren het best te ver trouwen zijn en de vergelijking met de an deren zeer goed kunnen doorstaan. Opmer kelijk is het overigens ook, dat in het. per soneel van de vreemde Turksehe gezant schappen overal aanhangers van de hervor mingsgedachte te vinden zijn. De hervormingsbeweging heeft ook door de verschrikkelijke knevelarijen van het nu heerschend: politicstelsel, dat haast zonder voorbeeld is, belangrijk in kracht gewonnen. Ieder weet, dat hij door spionnen omgeven isiedere samenkomst is verboden elk vrij woord wordt aangegeven en kan de ergste gevolgen na zich sleepen. De tegenwoordige sultan heeft dit wijd vertakte politieetelsel hoofdzakelijk met het oog op zijne eigen persoonlijke veiligheid in gevoerd. pi ij houdt het voor beslist noodig, niet alleen om hot tegenwoordige stelsel te handhaven, maar bovenal om zijoi leven te beschermen. Aatn iedere reis van een Turk in het buitenland worcien de grootste be zwaren in den weg gelegd, omdat de sultan uitgaat van de juiste opvatting, dat de keu nis van de toestanden in het buitenland aan de hervormingsbeweging nieuw voedsel geeft. Zelfs wanneer een Turk om gezondheidsrede nen vraagt om een buitenlandsche pas, krijgt hij den raad, dat hij beter dloet eene genees krachtige bron in Turkije op te zoeken. Maai- deze afsluitingsmaatregelen beletten evenmin de buitenlancisohe reizen als het veldwinneu vau de West-Europeesclie ideeën. De aanhangers vain de horvorming denken daarbij volstrekt niet aan een parlementaris me naar Engelsch model. Zij willen slechts eene verzachting van den druk en van het politiestelselzij willen vrijer ademen, vrijer 9preken en zich vrijer kunnen bewegen. De sultan is een man vau buitengewone intelligentie. Hij beheerscht liet ingewikkelde raderwerk van dit politie- en spionage-stelsel op werkelijk bewonderenswaardige wijze. Bijl houdt ijle draden zelf in de hand. Daarin ligt echter ook het gevaar voor de toekomst. Wanneer zijne wilskracht door verzwakking vau zijne geoondheid verlamt, wanneer zijne geestelijke vermogens, die heden alles beheerschen, afnemen of wanueer hij sterft, dan zou deze latente beweging tot eene explosieve uitbarsting kunnen ko men. Wanneer de machtige hand het niet meer onder den duim noudt, dan zou liet Joiig-Turkeudom zijn hoofd ver hef feu. Ver scherpt zou deze beweging zonder twijfel daardoor worden, dat de bevrediging vau ae wraak aan de werktuigen van het tegenwoor dige onderdrukkingsstelsel eene groote rol zou spelen. Zeer velen hebben persoonlijk voor daden van willekeur en intrige wraak te nemen. Juist dit moment zou aan de bewe ging groote kracht verieenen. Zoo zal men het oogeablik, waarop de strak gespannen teugels aan de hand van den sultan om de eene of andere reden kunnen ontvallen, slechts met groote bezorgdheid kunnen tege moet zien, aiet omdat de hervormingsideeën op zich zelf voor het bestaan van het rijk of voor den Europeesche vrede een gevaar be- teekenon, maar omdat ei' gemakkelijk eene verwarring zou ontstaan, waarvan door dc naaste buren tot een© overrompeling partij zou kunnen getrokken wordlen en die in het algemeen den loop der zaken door bloedige voorvallen zou 'kunnen storen. Daarin ligt het gevaar van den latenten toestand, die op dit kritieke oogenblik met elementair ge weld en ouder verschijnselen waarvan de gevolgen onafzienbaar zijn, bot uitbarsting zou kunnen komen.'' Duitschland. Berlijn, 2 5 Juli. Volgens de mor genbladen is gisteravond 8 uur het oude militaire luchtschip, in welks gondel een volledig station van draad'looee telegrafie was ingericht, opgestegenHet manoeu vreerde onder leiding van majoor Sperling op een hoogte van 2'50 Meter. Van het station van het lucArtschippeiébataillon wer den verscheidene telegrammen naai- het luchtschip gezonden en door het 9chip ont vangen. De proefnemingen zijn uitmun tend geslaagd; het luchtschip landde weer na gedurende eon uur te hebben gemanoeu vreerd. vIn den raad van Spandau is het voor stel aangenomen, het initiatief te nemeu tot. het inzamelen van een nationale gift voor graaf Zeppelin. Ilet plan is alle Duitsche steden over te halen een bedrag te geven dat. overeenkomt met 5 cent per inwoner. Dat zon dan een totaal van millioeu mark geven. Zwitserland. Het Zwitsersche bondsgerechtshof heeft, zich verklaard voor de uitlevering van den Ru» Wassiliew. die den commissaris van po litie in Pensa heeft gedood en die op ver langen van de Russische overheid in Zwit- s' 'and gevangen werd genomen. liet schijnt een geval te zijn geweest, dat rnoeielijk te beslissen was, want vier bond ree liters kwa men op voor weigering van het verzoek tot uitlevering, en het 'besluit om dit verzoek toe te staan, werd genomen met de 'beslis sende stem van den voorzitter. Ook de open barre meen ing is verdeeld over de kwestie. Inzonderheid in het westelijke deel van Zwitserland worden vele stemmen gehoord, die betoógen, d'at het misdrijf van Waetiliew van politieken aard is. Daarente gen is in Duitsch Zwitserland de stemming guuitig voor de 'beslissing van het bondsge rechtshof. Denemarken. Kopen liagoh, 24 Juli. De Koning heeft de ontslagaanvrage van den minister van justitie Albert, en den minister van landbouw Hansen goedgekeurd. De minister van openbare werken Högibrö is tot minis ter van justitie, het lid van het folikething- Jensen-Sbndern tot minister van openbare werken benoemd, voorts Neergaand tot mi nister van finanoiën en Nielsen tot minis ter vau landbouw. Zweden. Stockholm, 24 Juli. Aan het feest maal ter eore van den president der Fransclie republiek constateerde de Koning in zijn feestdronk, dat Frankrijk en Zweden te zo men strijden voor de ontwikkeling der ge dachten, voor het welzijn en den vooruit gang van het mensohdom. Daarvoor is de vrede noodig. Het onlangs gesloten Noord- zee-verdrag zal de vriendschapsbanden tus- schen de beide natiën nader toehalen. President FaUières bracht in zijn antwoord de pogingen van de bedde landen in her innering, sedert lang aangewemict, om de ge dachten van verdraagzaamheid en van- natio nale onafhankelijkheid te bevestigen. Hij be tuigde ook zijne ingenomenheid met het on langs gesloten verdrag, dat bestemd) is nieu we waarborgen van den vrede te verzekeren. Spanje. Madrid, 24 Juli. De Senaat heeft het wetsontwerp tot verbod van de Sevillaan- sche dëero's definitief goedgekeurd De mi nister-president heeft voorlezing gedaan van het besluit tot lT uiting van de zitting van het parlement. PortugaL Lissabon, 24 J u i i. De commissie van de Kamer, belast met het uitbrengen van advies over de vacamt-verklaring van de zetels van afgevaardigden, heeft geadviseerd, dat er geen leden is het ontslag van den afgevaardigde Bairnay te handhaven. De Kamer heeft de cnediet-aa nvrage van 10 centos de reis voor kosten tot bestrijding van de peöt op het eiland Terceira (Azoren) goedgekeurd. Servië. Belgrado, 24 Juli. De minister van onderwijs verklaarde in de SJkoepschtina, namens de regeering, dat de voornaamste taak van het ministerie is de begrooting te doen aannemen en het handelsverdrag met Oostenrijk-Hongarije tot stand te brengen. Turkije. De Turksdlie bladen bevatten den volgen den tekst van het keizerlijk besluit, waarbij Said Pacha tot grootvizier is benoemd „Mijn il-histre vizier Said Pacha! Nu Ferid Paéha is afgezet, wordt aan u, met het oog op uwe trouw, de waardigheid van groot vizier verleend. God moge u succes veriee nen De benoeming beteekent, volgens de mede deelingen die de correspondent van de Vos- sische Ztg. te Konstantinopel doet-, eene po ging om de militaire beweging in Mace donië daardoor haas te worden, dat aan de officieren en ambtenaren wordt getoond, dat do sultan niet afkeerig is van hervor mingen en een man, die ongetwijfeld ver trouwen bij het volk geniet, tot den eersten ambtenaar van ihet rijk maakt.. „De benoe ming is eene schrandere daad. Said Pacha is meermalen grootvizier geweest. Sedert tientallen van jaren wint de 9ultan in alle moeielijke gevallen zijn raad in. Zoo was het ook bij de hervormingskwestiën in Mace donië. Wanneer hij hem nn tot grootvizier maakt, dan toont hij, dat- hij inziet, dat alle andere middelen niet kunnen helpen. Tot de benoeming kan ook hebben bijgedra gen de rechtmatig© vrees, dat de Aziatische troepen op hunnoEuropeesche kameraden met zullen schieten. Ook het rekening hou den met de stemming van een deel der offi cieren en manschappen der hoofdstad heeft tot de verwisseling bijgedragen. Said is be kend als de laatste grootvizier, die het ambt niet enkel voor den 9chïjn wilde voeren, en tijdens de Armenische onlusten moest hij, na zijn ontslag uit zijn tweede grootvizier- schap in het Engelsche geeantschapsgebouw vluchten, omdat hij zich bedreigd voelde wegens zijne hervormingsgezinde bonding. De sultan nam nu tot hem zijne toevlucht, omdat ihij niemand anders heeft. Wat het herstel van de orde betreft, is than3 de vraag van gewicht hoe ver heden nog Saids invloed op de revolutionaire elementen reikt. Zijn goeden wil betwijfelt men niet, maar mogelijk zijne kracht om tegen de paleis- kliek wat uit te richten. Daar men hierbij echter hoofdzakelijk te doen heeft met crea turen van den sultan, die zich geheel naar hun meester richten, is bij den ernstigen wil van den sultan om Said te laten werken, het gevaar niet zoo groot, als het buiten kan schijnen. De hoofdzaak blijft, dat de sultan zoo verstandig was de verschijnselen juist op te vatten en toegaf aan den aandrang naar hervormingenHet ziet er niet naar uit alsof het hem ditmaal zou gelukken slechts voor de leus te handelen. In zijn eigen belang zou het zijn, als hij 't ernstig meende, want daarmee houdt hij ook overdreven oischen tegen, welker vervulling het volk heden zeker nog niet tot voordeel zouden strekken." Said heeft terstond zijn ambt aanvaard. Naar oud gebruik, bestegen de nieuwe grootvizier en de Sjeik-ul-Islam aan de lan dingsplaats de gereedstaande prachtig op getoomde paarden en reden met de muziek voorop en gevolgd door eene afdeeling sol daten, door de straten. De menigte gedroeg zich rustig, maar voor den opmerkzamen waarnemer was de populariteit van Said wel te bespeuren. Hij is 73 jaren oud, klein van gestalte, tamelijk zwaarlijvig en met een vol, bleek gezicht,, waarvan de onderste helft met een witten haard bedékt ie. Zijn eerste grootvizierschap eindigde in 1895. De tweede maal was hij grootvizier van Decem ber 1901 tot Januari 1903. Toen wend hij vervangen door Ferid Pacha, d'ien hij nu weder aflost. Over den tegen Osman Idayet Pacha in Monastir gepleegden aanslag wordt uit Sa lon iki beriéht Maarsdhalk Osman Fevzi Pacha, die na de vermoording van 9$emai Pacha naar Monastir gezonden werd, ont bood den 17en alle officieren van het gar nizoen in ..de kazerne. Men kende daarvan de reden niet en was zeer verbaasd, toen Osman Idayet Pacha. een keizerlijk firman voorlas, waarin den weerapannigen de vergiffenis van den sultan werd toegezegd, maar met zware straffen gedreigd werd als men zich niet onderwierp Nog voordat Osman Fevtzi verscheen, werd de aanslag op Osman Idayet uitgevoerd, .die aan het been vier zware wonden moet hebben gekregen. Osman Fevzi Pacha, die drie millioen francs bij zich had om ontevredenen te win nen, kreeg van het Jong-Turksche comité eene waarschuwing, dat hij zijne pogingen tot omkooping moest, stakenVolgens een later bericht, is hij des nachts uit zijn bed gelicht en weggevoerd. Konstantinopel, 24 Juli. Een officieel bericht meldt de benoeming van maarschalk Sohakir-paoha tot chef van den generalen staf. Generaal Aüix-paoha is be noemd t>ot militair bevelhebber van 9ku- tari in Albanië en Djhemal-bey tot bevel hebber van Monastir. Salon iki, 24 Juli. Ten gevolge van de aanplakking van eene Jong-Tunksche pro clamatie, is eene groote beweging out staal. Er zijn vier officieren gedood of gewond. De constitutioneel© beweging wint veld on der de geheel© bevolking. Talrijke officieren, waaronder de adjudanten van Menir Pacha en van Hilma Pacha, (houden redevoerin gen, waarin zij de afkondiging van eene grondwet aankondigen. De bevolking be. groet hen met de kreten Lev© dé vrijheid Men vreest voor de veiligheid van Hilini Pacha en van de hooger Turksehe ambte naren. Monastir is in de macht van de Jong-Tur- ken. Maarschalk Osman Ismael is in den nacht opgelicht en weggevoerd naar Ochrida zonder aanwending van geweld. De vali heeft zijn ontslag genomen. 2000 soldaten hebben zich bij de opstandelingen gevoegd. De grond wet is uitgeroepen in Gergeli. De constitu tioneel© beweging triomfeert in Zoree, Ben den uit Elaesowa, Serfitdje en Grevena héb ben instemming met de beweging betuigd. 5000 Albaneezen riepen de grondwet uit. Belgrado, 24 Juli. Een telegram; uit Ueskub bericht, dait het geheel© garni zoen aan 't muiten i9 geslagen Uit de om ringende districten trekken Arnauten naar Ueskub op. Konstantinopel, 24 Juli. Er is heden morgen eene officieel© mededeeliug bekend gemaakt in de Turksehe bladen, dat bevelen om ©ene Kamer van afgevaardigden 19 Mevrouw M. C. E. OVINK—SOER. Hoofdstuk x. Op Ciska's verzoek was er een bed voor Fransje in haar groote slaapkamer gezet, met welke schikking de kleine jongen zeer was ingenomen, 't. Beviel hem best, in de kaboepaten, de twee bruine speelmakkertjes haddeu hem op allerlei Indische lekkernijen onthaald, die hij, thuis maar zelden kreeg „Je hebt toch niet pedes" (heet) gegeten, Fransje?" onderzocht zijn zuster, „je weet dat je dat niet doen mag met je ontstoken keel." „Jij immers al tien maal verbied," riep 't ventje, verontwaardigd, over Ciska's achter docht.. „Fransje eet lèrapèr, en goelali en nasi ketoepat Zoo? ik heb aan de rijsttafel niet kun nen merken, dat je vooruit al zoo gesnoept, had „Geef niet, altijd, lus ik rijst, maar Frans je toch geen rijstbuik als Sipin zijn broertje. Die Sipiu toioh lekkertjes weggejaagd ,hè Cis?" „Dat verdiende hij, maar 't. was leelijk van Fransje om tte klikken." „Nou, vader zeg .net anders pm, dat Bettie en Sipin .vreeselijk ondeugend." K1 ik konbl ijf t 'al tijkl leel ij kje had t aan vader en moedter moeten vertéllen, waar jBe'ttie bij, was.") „Geef toch niks meer," ipbilosofeerde het kind, ,„di© Bettie toch naar Holland. iNiks lekker 1 Fransje wil nooit naar Idiat Holland, hier veel lekkerder. Van iav.on.Vi komen de ronggeug (danseressen) dansen." „Wie komen dansen?" „De ronggene. Zij doen zoo," en Frans je kromde zijn lijfje en draaide armen en beenen rin zonderlinge bochten. Van Lenrbana hoorde Ciaka, dlat haar broertje goéd >wias ingelicht. Er zou dien avond feest in de kalboepaten zijn, en ler waren onder do dansmeisjes verscheidene, die bane ikuust uitnemend veratonldén. „Vader verzint steeds ivan alles, oni 't hier op Pa.rigi wat gezellig en ivrooiijk te maken, déch de menschen blijven altijd even saai en onverschillig," pruttelde Leniibana. „Efr is ook .maar één aardig mensch op de heele plaats, en dat is dokter Stuart." Een gloeiende .blés steeg Ciska naar d«e wangen, nu zij zoo geheel onverwacht den beminden n'aam hooide uitspreken, en ver wondend keek ^imiliana. haar aan. „Waéryom Jkleur je zoo, Ciska? 'k Wist niet, dat je dokter Stuart goed kende. .Ben je soms een boet je op hem verliefd?" En vóór ,liet jonge meisje kon .antwoorden, ver- volgde fcij zoo snel, dat ze 'bijna over lfaar woorden Struikelde: „Geef je voor 'hem maar geen moeite, meisje, die man is ge trouwd met zijn studie en met zijn werk. Hij verdient hier nauwelijks genoeg voor zich zelf, en denkt er niet aan oen vrouwi te zoeken, 'k Weet 't niet zéker, maar ik héb wel eens aan hem meenen te merken, dat hij een stille liefde in Holland heeft; nou 'die kan ook nog jaren wachten, eer hij haar vraagt om uit te 'komen." „Dokter Stuart schijnt je wel geheel in zijn vertrouwen te hebben genomen, Lenr bana, merkte Ciska, die intusschen haar kalmte herwonnen had, bedaard op. Zij ge loofde niet de helft van wat de Regente- dochter haar op de mouw trachtte te spel den, al begreep ze niét best, welke bedoe ling Lenrbana er bij had zoo te liegen. „O ja, hij en ik zijn groote vrienden. Hij is een juweel van een dokter; als 't hier mode was, zou ik vader vragen, lrem mij als lijifarts te gevenMaar nou weet ik nog niet., waarom je straks zoo bloosde, Cis'ka," 'hield zij, plagend aan. „Dat kan ik je heusck niet zeggen, Lern- bana, ik 'kleur akelig gauw. Als ik schrik, mij iets onaangenaams herinner of mij ang stig maak, vliqpt dat nare bloed dadelijk naar boven." „Hoe vreemd en 'hoe onpleizierig voor je. Juffrouw van Zon kon ook op eens zoo mal rood worden, en we vonden dan alle twee dat zo er erg onnooael uitzag, daar hébben we 't dikwijls om uitgogierd." Wat een venijnige dingen kon die Lem bana met een quasi onnooeel snoetje zeg gen „Noem j© voor haar in acht, meisje," waarschuwde Ciska zich zelve Ze vermoed de niet, dat. Lembana zich iiog inhield uit aangeboren hoffelijkheid. Want in haar hart was ze woedend, achterdochtig, maar bovenal spijtig jaloersch. De sympathieke jonge dokter had van den aanvang af een diepen indruk op haar zestienjarige verbeelding gemaakt. Dwepend verliefd, had zij zelfs ten poos lang gedacht zonder hem. niet. 1© kunnen leven. Die tijd lag echter reeds achter haar. Lembana wist iwel, dat dokter Stuart nooit haar man kon worden, zelfs al bad vader, om haren twille zijn grondbeginselen verloochenend, er in toe willen stemmen, dat ze een Euro peaan huwde. Die goede vader zou, als 't kon, voor zijn Lembana de Sterren van den hemel halen. Miaar wat baatte haar dit, nu de man, die zij begeerde, maar al te duide lijk liet blijken dat hij, van zijn kant, geen sprankje liefde voor haar gevoelde? Stuart bleef steeds dezelfde in zijn om gang met. het nu eens coquet aanhalige, dan weer grillig stuursche meisje, 'haar behan delend als een ziek kind, een ontoereken baar patiëntje, wier luimen bijl geduldig verdroog, omdat zij zijn medische hulp be hoefde IJdel en wereldsch, hing 't kind met heel liaar hart aan uiterlijke pracht en praal. Als eonige dochter van liaar vader, zeer rijk-, van hoogen, ouden adel, achtte zij den alainzienlijksten edelman uit liaar wereld nauwelijks goed genoeg voor zich. \.<at zou 7,e dan treuren om zulk; een 011- noozel doktertje, wiens geheel© tractement zeker niet moer bédroeg dan zij alleen voor haar. toilet behoefde? Toch, vreemde roerselen van een vrouwenhart, nu ze dacht dat een ander de hand uitstrekte naar 't geen zij meende te 'kunnen versmaden, gun de zij deze 't bezit niet van den eens aan geboden man Ze wilde zioh niét voorstel len, dat een ander meisje de kussen en lief- koozingen zou. ontvangen, waarnaar zij vroe ger smachtte. Cidtoa had 'haar argwaan meer dan opge wekt, en zij besloot de oogen goed open te houden.Dat arme kerkmuMje zou dokter Stuart in geen geval veroveren als Lem bana het verhinderen kon. 't Lot scheen Ciska gunstig. Toen ze Wil lem Stuart voor 't eerst, weer ontmoette, waren Lembana's spiedende oogen verre. Deze jonge dame besteedde natuurlijk veel tijd aan haar toilet, en lang voor do gasten verwacht werden, was het logeetje gereedzoo trof Stuart. Cidka alleen in de voorgalerij. Hij trad haastig, met uitgesto ken hand op haar toe. Bevend van blijde verrassing, liet Ciska hem haar vingers om knellen, gevangen houden in zijn vasten greep. 'Sprakeloos keken zij elkander in do oogen, toen fluisterde hij, mét nauw be dwongen ontroering: „ik moest u zien vóór al die vreemden kennenen had de stille hoop, <lat u mij verwachtte. Hoe lang is "t al geleden, dat we elkander gezien hébben, juffr< uw Ciska? „Waarom noemt hij mij toch juffrouw," dacht, 't meisje droomerig, maar ze dufdè 't hem niet vragen on zeide, terwijl ee liaar hand zacht terugtrok: ,,U heeft 't. zéker erg druk gehad?" Doch met een verwijten den blik, alsof ze hem iets onthield, waar hij recht op had, vatte Stuart 'het. dralend handje opnieuw en legde dit op zijn arm. Langzaam liepen zij de groote galerij, door naar de tafel in het midden, ouder de groote lamp©kroon. „Ja, meer dan druk," antwoordde hij nu, „alles komt bij elkaar. De dokter djaw» werd ziek, en mijn assistent ging weg, zoo- dat ik tijdelijk zonder hulp ben in de apotheek, en er zijn zooveel ziékei^ Pas ■was die ellendige cholera aan 't- afnemen of er braik een koortsepidemie uit... U be grijpt, als ik maar ©enigszins had gekund, zou ik al lang weer eens naar Pagger sari zijn gekomen." „Ja? Heuschvroeg zij met een aller liefst, blosje. Wordt vêrwlgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1