BINNEN LANI3. bijeen te roepen door 't bonden van verkie zingen overeenkomstig eene grondwet, door den sultan worden overwogen Constan tin opel, 24 Juli. Volgens tijdingen uit Monaetir heeft Niazi Bey deze stad veroverd met behulp van eonige Jui- aendtallen mensahen en heoft hij Osmar Paoka zonder bloedvergieten krijgsgevan gen gemaakt. Belgrado, 2 4 Juli. Uit Macedonia wordt bericht., dat de valis van Saloniki, Monastir, Ueskub en Koseowo van den groot vizier een officieel telegram hebben ontvan gen, mededeelende dat de constitutie van 1876 is afgekondigd bij een iradé van den sultan, dat heden morgen is verschenen. Konstantinopel, 24 Juli. Overal lieorscbt volkomen orde. Monastir verkeert in vreugde. De winkels rijn geeloten. De politieke govangenen zijn in vrijheid ge steld Daaronder waren 43 Serven. Marokko. De Engeïsche onderdaan Clarv Kenne dy, die een paar maanden geleden door een stam in de buurt van Tetuan gelvangen genomen was, is op aandrang van den gou verneur van Centa in vrijheid geeteld. Volgens een beridht uit Tang er aan de Köln. Ztg. ia de invrijheidstelling het ige- ■volg van een redhtetreekaoli bevel van Moe- ley Haf id, die zijn gouverneur van Tehu an opdroeg de noodig cetappen te doen. Generaal Boutegourd begeeft zich met een verlof van drie maanden naar Frank- rijk Japan en da Vereenlgde Staten. Het J&pansche geoan'tsdhap heeft aan het etaatsdepar te-ment te Washington medoge deeld, dat. de Keizer van Japan de ratifica- ken. De ratificatie-oorkonden zullen beWas- ken. De fatificatie-oorkonde zufflen te Was hington uitgewisseld worden. Britsch-IndiS. De regeering gaat voort do onruststokers krachtig te vervolgen. In Calcutta is de dagb'ad-uitgever Jugsatar wegens de opne ming van oproerige artikelen in rijn blad too drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. Ir. Bombay is do leider der nationalisten Tilek, die in de vorig© maand gevangen ge- nomen was wegens het schrijven van oproe rige artikelen, tot zes jaren deportatie ver oordeeld. Bombay, 24 Juli. De werklieden van factorijen in het Parel-district staakten het werk Bene menigte van verscheidene duizenden vielen twee Europeesohe politie officieren aan, die beproefden de oproerlin gen uiteen te doen gaan. De Britsche infan terie kwam tussehen beidenvan de star kers worden oen gedood en zes geiwond. Verscheidene politie-agenten werden ge kwetst. De staking is een bewijs van sym pathie mol don gevangen genomen agitator Tilak. Bombay, 24 Juli. Er rijn bij de onlusten 5 menschen gedood en 43 gewond. Later was de toestand iets rustiger, hoewel de houding van het gepeupel uitdagend blijft. Tweede telegram. In den namid dag zijn nieuwe onueregeldheden voorgeko men. Engélsoho soldaten werden aangeval len. Do soldaten schoten op hot gepoupel waardoor velen gewond werden. Het ge peupel .hield den mailtrein uit Poon* aan en vernielde de vensters. De soldaten ga ven vuur. De ongeregeldheden duurden om vijf 's avonds nog voort. Perzlë* Do Amerikaansohe consul te Tabris heeft aan zijn regeering kort en bondig den toe stand aldaar gekenschetst met: „Anarchie". De correspondent van de New-York Ho- raid te Petersburg seinde eergisteren, dat de tolegraaf vau Teheran over Tafbria naar Rusland sedert 's ochtends niet had ge werkt Dinsdag waa in een gevecht te Tabris de oudste zoon van Rakhiiu Kkan gesneu veld. China. Over den toestand van den Keizer van China bericht een telegram van de Duitsche Kabe gr a nun -Gesol 1 schaftDe toestand is on- bevredigond. De tering maakt vorderingen, maar als er geeue complicaties optreden, is «r geen onmiddellijk levensgevaar aanwezig. Niettemin wordt de kwestie van de troons opvolging druk 'besproken. Het schijnt, dat Poe een de meeste kans heeft. De 36e ver jaardag van den Keizer op den 23en wordt zeer stil gevierd. Brussel, 24 Juli. De geeant van China hoeft, naar aanleiding van een be richt van de New-Yoék Herald, waarin de dood van den Keizer van China weid ge meld, verklaard, dat de Keizer drie dagen geleden tengevolge van de groot© warmte on gesteld geworden is. Dat heeft het gerucht van eijn dood doen ontstaan. Op de Duitsche kennisgeving, dat het de .bescherming over de Turksche onderdanen op zich genomen heeft op verzoek van do Turksche regeering, is van Peking uit ge antwoord, dat China bereid is mededeelin- gen van Turkije door tussclienkomst van het Duitsche gezantschap te ontvangen. Het kan echter aan Duitachland niet het recht toekennen van bescherming over onderda nen van een staat, die geen verdrag met Cbiua heeft Allerlei. vUit New-York wordt melding ge maakt van het bootje, waarmede kapitein George W. Johnson een langdurige zee reis (heeft gemaakt. Er is hiertrij geen spra ke van een gewoue roeiboot van hout, maai van een nieuwe vinding, n.l. een bootje van papier. Het aohuitje bestaat uit een geraamte van licht hout, waarover dan stuk voor stuk oude couranten waren ge plakt, zoo dik, dat zo een solüdcn, water dichten bootwiaivd vormden. Op 6 Mei waa Johnson met dit vreem'de scheepje van St. Augustin in Florida 'ver trokken en op den 1 sten Juni bereikte hij na een reis van meer dan 250 K. M. Sa vanna in Georgia. Daar moest bij ©enig© dagen wegens ziekte te bod liggen, gevolg van het drinken van bedorven water op e«n eenzaam eiland. Toen hij .hersteld was vermeed hij de gevaarlijk Kaap Ilatteras, maar te Norfolk, aan de kust van Virginia, beklom Ihij weer zijn counantensch'ifp en begon toen zijn toolit naar het 420 K. M verwijderde New-York. Op 12 Juli heeft bij het doel van zijn reis bereikt. Het bootje heeft een lengte van 6J M. Om de stevigheid te bevorderen zijn er een aantal dwarsbanken aangebracht. Johnson vertelt dat hij in 't geheel wel 3000 groote Amerika anedbe dagbladen heeft gebruikt om zijn boot te plakken. vEen varend sanatorium. Een Ergelsche firma bouwt een varend sanato rium voor zenuwzieken. Het schip zaïl 200 persons kunnen bevatten en geregeld kruis tochten door de Middellandsche Zee onder nomen. Twee doctoren zullen steeds aan boord rijn. vPresident Roosevelt's jacht, waarop de president met zijne familie naar Newport voer is gisterennacht 1. u. 16 in aanvaring gekomen met den schoener Menava. De schoener zonk. Van de bemanning kon den 6 personen worden gered. Queensboro, 2 4. Juli. De Vlissing- sche mailstoomboot Koningin Wilhelmina is •heden, ten gevolge van do mist in aan varing gekomen met een rijks bagger ma chine op de bank van Sheernees. De steven werd borven den waterlijn ingedrukt; de baggermachine is ook beechadigd. Do Koningin Wilhelmina kwam drie uiren te laat te Queensboro. Christian ia, 24 Juli. De stoom boot Göteborg heeft in den vorigen nacht de stoomboot voor de plaatselijke vaart Baekkelagst aangevaren, die midden door gesneden werd en terstond zonk. Van de passagiers redden de Göteborg 23. Hoevelen zijn omgekomen is nog onbepaald, waar schijnlijk tussohen 10 en 20. Randerstey, 2 4 Juli. Er is een r imp voorgekomen bij de boring van den Loetschberg-tunnel. Nadat een mijn was ge sprongen, werd de galerij door een water stroom, met s1 ijk gemengd, overstroomd. 25 werklieden, allen Italianen, worden ver mist; men vreest, dat allen zijn omgekomen. Bern, 2 5 Juli. Uit de ondergeloopen gadarij van den in aanbouw zijnde Lötsoli- bergtunnel is een enkel lijk te voorschijn gebracht. De 24 vermisten worden als on herstelbaar vederen beschouwdhet zijn alle Italianen. vBij een te Biarritz gebonden oefening in het schermen, brak een degeiispits, die den 29-jarigen profess.vr Deva.1 den halsslag ader doorsneed. Hij was bijna onmiddellijk dood. vEen 16-jarig visschersineisje werd bij Zara, aan de Adriatische Zee, bij het baden gegrepen door twee haaien, waar één het kind een been afbeet. Visschers brachten het kind aan wal, dat echter spoedig aan bloed verlies stierf. De Staatscourant van Zaterdag 25 Juli bevat- o.m. de volgende Kon. beslui ten op verzoek eervol ontslagen met dankbe tuiging D. Kluiihoofd, burgemeester va,n Numansd-orp en Klaaswaal benoemd van 1 September 1908 tot ulti mo Augustus 1909 tot leer aar aan de II. B. S. to Mappel rar, G. Felix, tijdelijk leer- aar aan do R. H. B. S. te Heerenveen; op verzoek eervol ontslagen II. W. Ter- bruggen, als tijdelijk leeraar aan de Rijks- tuinbouwwinterschool te Aalsmeer en be noemd als zoodanig F. Roosjein te Aalsmeer; op verzoek eervol ontslagen dr. C. H. Wind, hoogleeraar te Utreoht als lid van het col lego van curatoren over liet Meteoro logische Instituut te De Bilt en is hij be noemd voor 5 jaren tot secretaris van dat college; benoemd tot lid daarvan J. D. van der Waals, hoog leeraar aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam; benoemd tot commies der posterijen en telegrafie 4e klasse de adjunct-commiezen J Poe', A. P. Th. van Rijen, J. Reijer, M. Koens, E. C van Hout, J. Th. J M. Theu- nisaen, A. B. Kelder, TT. Geitenbeek, C. van Meeuwen, E. H. Poelman, S. I. L&n- gendijk, C. L. van Goudriaan en de sur numerairs J. Takens, J. 0. Hartelust en M. IIBoom gaart-. met ingang van 1 September 1908 onthe ven van rijn beheer en belast met de tijde lijke waarneming van de inspectie der di rectie belastingen, invoerrechten en accijn zen te Vjaardingen de inspecteur der ge noemde middelen L. Kloosterboer te Sit- tard wordt P. F. L. Lauten, surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen uit de directie Arnhem, met ingang ran een nader te bepalen tijdstip, tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van adijunct-inspecteur der genoemde mid delen te Roozenclaal en wordt E. W. A. Snoek, surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen uit de directie Rotterdam, met ingang van 1 September 1908 tijdelijk belast met do waarneming der betrekking van adjunct-inspecteur der ge noemde middelen te Arnhem. eervol ontslag verleend uit den dienst bij de Konintkl. marine-reserve, aan den adelborst der lste klasse C'. A. Noorduyn op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den dienst bij de Koninkl. marine-reserve aan don adelborst der le klasse A. A. Noordraven; vergunning verleend om zoo lang hij als ge zagvoerder in dienst i» bij de Stoomvaartmaat schappij ,,Rotterdamsche Lloyd" op het Neder- landseh koopvaardijschip onder zijn bevel de reeervevlag als natievlag te voeren, aan den bui tengewonen luitenant ter zee der le klasse bij de Koninkl. marine-reserve H. le Clercq. Men vernoemt, dat, hoewel do hof rouw, uitgeedhreven wegens het overlijden van Hare IIoogheid Mevrouw de Hertogin Johanna Aübrecht va» Mecklenburg, gebo ren Hertogin van Saxen-Weimar-Eisenach, schoonzuster van Hare Majesteit de Ko ningin, op don 27en Augustus eindigt, Hare Majesteit den Familie-rouw blijft dra gen tot 10 Januari 1909 en dat Hare Ma jesteit ricb voorstelt tot den lOen October a-.s. aan geene feestelijkheden deel te ne men Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, heeft aanvaard het Eeechermilieerscihap van de Kwartgulden- vereeniging voor Zeemanstehuizen va» den Zeemansbond. pPrinses Thekla van Schwarzburg- Rudblstadt vertrok heden middag 3.21 naar Amsterdam Ter gelegenheid van den verjaardag van den Keizer van China wapperde giste ren de vlag van dat Rijk van het Hotel den Ouden Doelen te 's Gravenihage, waar de OhineesChe gezant veriblijf (houdt. Minister TaJiraa lieeft gister de Resi dentie verlaten met buitenlandsch verlof. De minister begeeft zich na eenig opont houd onderweg, naar Interlaken. De minister van Koloniën is gister ochtend naar Amsterdam vertrokken tot iliet doen van uitgeleide aan den gouverneur van Suriname uir. Fock bij zijn vertrek naar West-Indië. Het vertrek van gouver neur D. Fock. Onder groote •belangstel ling is gouverneur D. Fock, oud-minister van koloniën, per stoomschip „Prins Willem V", der Kon. West-In'discne Mail, gister morgen te 10 uur van den steiger aan dè De Ruyterkade te Amsterdam vertrokken. Reeds lang tevoren waren de steigers en kaden uit den omtrek bezet door eene dichte menigte. Ter eene van den lioogen gast was de „Prins Willem V" gepavoiseerd. Velen kwamen den nieuwbenoemden gou verneur van Suriname nog even een laatst vaarwel toeroepen. O. m. zag men den bur gemeester, mr. W. F. van Leeuwen, den oud- minister, J. T. Cnemer, J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborghschout-bij'- nacht, directeur en commandant der Mari newerf, gepensionneerd majoor A. do Vries, dlie langen tijd' aan Koloiën werkzaam was, mr. da-. C. F. Schoch, hoofddirecteur van de Surinaamsche Bank, mr. A. E. Elias, secre taris-generaal aan het departement van Ko loniën, H. F. R. Hubrecht, J. W. C. Tei legen en vele anderen. De oud-gouverneur van Suriname, thans minister van koloniën, mr. A. VvF. Iden- burg, maakte do reis naar IJmuiden mee. De Koninklijke West-Indische Maildienst was vertegenwoordigd door dè hoeren C. M. van Rijn, directeur, en G. A. baron Tindal, commissaris. Deze heeren maakten eveneens de reis tot. IJmuiden mee. Gedurende langen tijd: onderhield Z.Exc. Fock zich met de vele autoriteiten. Toen te 10 uur precies de gezagvoerder, de heer J. C. Metree, het sein tot vertrek gaf, verlieten velen het schip. Lang en hartelijk werd er gewuifd' en hoera geroepen door de achter- blijvenden aan den wal, welke groeten men aan boord beantwoordde. Aan de lunch werd het woord gevoerd door minister Idenburg, die den nieuwbe- noemden fouvemeur en zijne familie een goe de reis toewensohte. Nederland en Venezuela. De aandacht verdient, dat Venezuela noch een diplomatiekennoch een consu laire n vertegen1 woord iger te 's Gravenfkage meer gevestigd heeft. Het vroegere gezant schap is sedert niet hersteld. Ook het vice- consuloat van Venezuela is reeds sedert een paar jaar opgeheven. Ter Vredesconferentie was Venezuela echter hier vertegenwoor digd. Gisteren werd bij 't departement van ko loniën onderstaand telegram, gedateerd 23 Juli van den gouverneur van Curasao ont vangen ,,Een heden van den vioe-consul te Puer to Cabellc ontvangen exemplaar van de „Constitutional" van Caracas van 21 Juli bevat het opschrift van een offioieel schrij ven van den minister van buitenlandsohe zaken van Venezuela aan den mi uister-resi dent der Nederlanden, d.d. 20 Juli, waarin hem als ongeschikt voor vriendschappelijk tusschenporsoon in de betrekkingen tussehen Venezuela en de NederlaaidBohe natie zijn paspoort wordt toegezonden en aangezegd liet land te verlaten op grond van het ar tikel, voorkomende in het nummer van Mei jongstleden van het tijdschrift der Veree niging „Hou en Trou". D« commandant der „Gelderland", thans te Aruba, zal op verzoek van den minister resident Zaterdag te La Gueira zijn. liet Hbld. toekent bij dit bericht aan Uit deze officieel© mediedeeling blijkt dus- dat de door ons geopperde veronderstelling juist is geweest. Tot one leedwezen, want het kan nu zeker niet worden ontkend, dat onze gezant door een onvoorzichtigheid tot liet optreden van president Castro aanleiding heeft gegeven. En onze positie tegenover den Venezolaanse hen president wordt hierdèor zeker niet sterker. Intusschen, zoo als wij reeds opmerkten, de weg door president Castro iugselagen is ongewoon en niet te bil lijken en zal ongetwijfeld nog nadere ver klaring behoeven. De correspondent van de „N.-Y- Herald" te Willemstad seint dat de heer De Reus rich nog te Caracas bevindt. De interkolo- niale stoomboot „Christianstad" kwam wel Donderdag te Puerto Cabello aan, maar wei eerde den heer De Reus mede te nemen. Het schip nam alleen, altijd volgens den Amerikaanse heil oorrespondent, een order (van wienmeer voor de „Gelderland", om onmiddellijk naar Puerto Cabello te komen 0111 den lieer De Reus af te halen. Dezelfde berichtgever weet nog mee te deelen dat in het artikel van de „Constitu- cional" o. a. nog wordt gezegd, dat het ar tikel van den heer De Reus getuigt „vaai een ziel van sociale verdorvenheid („social rubbish")." De Venczolaansch© correspondent van de New York Herald voegt aan zijn telegram over de uitwijzing van onzen minister-resi dent uit Venezuela deze woorden toe: „De Venezolaansohe minister van buitenlaud- sdhe zaken heeft aan den Nederlandööhen minister van buitenlandsche zaken geschre ven, dat de maatregel alleen den heer De Reus betreft, en er aan toegevoegd, dat doze in do bestaande vriendschappelijke be trekkingen tussChen Venezuela en Neder land geen verandering za'l brengen." Over die „bestaande vriendschappelijke betrekkingen" zullen wij maar zwijgen, zegt het Hlbld. Overigens bevestigt dit tele gram, dat de uitwijzing een maatregel tegen den lieer Do Reus persoonlijk is, zoodat, naar do opvatting van president Castro, do diplomatieke betrekkingen tussehen Vene zuela en Nederland niet. zouden zijn ver broken Wij meenen, dat, aolfs indien de heer De Reus, bijrv. door zijn brief aan „Hou' en trouw", naar aanleiding heeft gegeven tot het optreden van president Cast ro, de weg zou zijn geweest de Nederlandsolie regeering vn de tegen haren minister-resident gerezen lx waren kennis en daarmee de gelegenheid te geven hem zoo noodig terug te roepen en te vervangen. Eerst wanneer onze regeering daartoe niet. geneigd was geweest en even min de bezwaren tegen haren minister-resi dent liad kunnen wegredeneer enhad de Venezolaansohe regeering tot de uitwijzing mogen overgaan. Maar natuurlijk zou de Nederlandse(he regeering het zoover niet hebben laten komen. Cipriano Castro, president van Venezuela, het type van een „arriviste" in een der tallooze Zuid-Amerikaansche Sta ten. Was in zijn jeugd muildierdrijver, la ter 'bediende in oen magazijn in Capacho in de provincie Tacliira. Thans is hij president dictator in zijn land, generalisimus van liet Venezolaansohe leger, en bezitter van hon derd millioen francs. Wisselvalliger en avon tuurlijker levensloop dan die van Cipriano Gastro is moeilijk te bedenken. Geleidelijk opklimmend in maatschappe lijke positie, koppig als een der muildieren van zijn vroegere kudde, onverzettelijk in zijn plannen en voornemens, hief hij in 1899 do vaan des opstand© op tegen generaal An- drade, die toen president van Venezuela was. Met een klein legertje, dat steeds aan groeide, trok hij van Capacho op naar Cara cas, en toen hij op 20 October 1899 die stad innam, legde generaal Andrade zijn ambt neer. Castro liet zich tot president der Re publiek benoemen. Van dien tijd af dagteckent in Venezuela een heerschappij, die niets meer heeft van een constitutioneel bewind. Als dictator, met onbeperkte macht optredend, voerde hij een schrikbewind in, waarvan de gevolgen sedert ongeveer tien jaren in Venezuela merkbaar zijn. In de gevangenissen ia geen plaats meer. Voortdurend ontstaan opstan den, pronunciamientos, die Castro met on verbiddelijke strengheid neerslaat. Hij wordt geschilderd als (krachtig, koppig en onwetend, mot den naïeven trots van in- tel ligonte onontw ikkelden Zijn leuze is „Venezuela voor do Venezo- lanen". En daarom vervolgt hij alle vreem delingen, die in Venezuela een bestaan zoc'.i- te>. en vonden met zijn onbedwinglbaren haat. Zijn optreden tegen de uitlanders in Venezuela leidde in 19021903 reeds tot een gewapend optreden van Duitschland en Engeland. Thans heeft Castro de diploma tieke betrekkingen afgebroken niet Frank rijk, de Vereeuigde Staten, en eindelijk ook met ons vaderland. Wij bevinden ons daarbij' dus in goed ge zelschap. Hbld. Bij beschikking van den minister van Financiën zijn in de commissie voor het in Augustus aanstaande aan te vangen examen voor surnumerair der directe belastin gen, invoerrechten en aocijnzen benoemd tot lid en voorzitter: jhr. M. de Jonge, hoofdinspecteur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen bij heb departe ment van Financiën; tot ledenW. G-uerier, referendaris bij het departement van Financiën; W. C. Gelton, oud-leeraar aan do Neder landscbe school van Nijverheid en Handel te En schedé, wonende te 's Gravenihage. Eenigen tijd geleden verluidde dat Gedep. Staten gunstig zouden beschikken op de annexatie door Amsterdam en Water graafsmeer. Wij kunnen titans met zeker heid mededeèlen, dat dit bericht onjuist was. Gedep. Staten kunnen zich integen deel met de voorgenomen annexatie niet vereeiiigeu (N. Ot.) De Koning van België heeft wegens daden van moed en zelfopoffering de red- dingsmedai'lle 2e klasse toegekend aanJ. Bootsgezel, schipper op het binnenvaartuig Zeeuwsoh Vlaanderen te BreskensJ. F. de Slomer, matroos-roeier aan de Söhelde- mond te Vlissingen, en de medaille 3e kl. aan J. Adrianus, schipper te Oud-Beier land Kon. Vereeniging van gep- onderofficieren en minderen van het Ned. leger. Te Leiden hield bovengenoemde vereend ging in een der zalen van ,,'t Postbof" haar 29e jaarlijksche alge- meene vergadering, die behalve door alle leden van liet hoofdbestuur werd bijgewoond door 9 afgevaardigden van afdeeliugen, 9 correspondente», dte leden van verdienste, de heeren Driessen uit Den Haaig eai De Boer uit Leiden en vele leden. Ook was tegenwoordig de eere-'voorzitter der afdeeling Leiden, kolonel T. J. G. W. Leers. De algemeen© voorzitter, de heer L. Zeiler, te Wijk bij Duurstede, opende de bijeen komst met een rode, waarin hij deed uitko men dat de bijdragen van het niet-militaire deel der beschermeirs en donateurs gaande weg verminderen en ook de bijdragen van het actief dienende leger in het afgeloopen jaar niet zoo ruim vloeiden als voorheen, wat spr. toeschreef aan do meer en meer veld winnend© meening, dat de vereeniging het niet meer noodig lieeft: lo. omdat het aan tal oud-gepensioneerden langzamerhand klei ner wordt, en 2o. door de medewerking der regeering, die dè vereeniging met een vrij belangrijk subsidie (f 15,000) steunt. Maar de vereeniging heeft de bijdragen nog wel noodig en wellicht over een paar jaar dringender dan ooat. Al valt het niet te ontkennen dat dè bijslag, die nu wordt toegekend, ten bedrage van f 100 en f 120 per jaar, een niet-onbelangrijke steun is, toch zou het bestuur deze bij het klimmen der jaren gaarne als maximum willen bren gen op f 150 voor oud-onderofficieren, op f 120 voor korporaals en f 100 voor min deren. Daartoe zijn echter de tegenwoordige- in komsten niet toereikend, te moer daar jaar lijks ongeveer f 9000 noodig is voor wedu wen, voor wie men gaarne de toelage tot op f 100 als maximum zou willen verhoogen. Zeker is het tijdstip niet meer ver af, dat ook dè weduwen van militairen beneden den rang van officier van rijkswege pensioen zul len ontvangen, doch spr. weet uit de be&te bronnen clat weduwen, die vóór het in wer king treden der wet reeds weduwe zijn, in deze gunstige wetsbepaling niet zullen dee len. Welnu, dan moet de vereeniging voor deze vrouwen in de bies springen en daar voor doet spr. nu reeds een lieroep op de offervaardigheid van het Nederiandfeclie leger. O}) het Nederlandlsehe leger, aldus besloot de voorzitter zijn hartelijk toegejuichte ope ningsrede, blijve dus onze hoop en verwach- ting gevestigd. Uit het jaaroverzicht bleek, dat de ver eeniging 13 af dodingen en 18 correspondent schappen telt. "De afdèeling Deventer werd! opgeheven en veranderd' in een orrespon- dentschap. Het aantal gewone leden bedroeg 299, verdeeld in 143 onderofficieren en 156 korporaals cn minderen. Bijslag ontvingen 29 oud-onderofficieren en 98 korporaals en minderen, waartoe een totaal bedrag van f 13,388.50 vereischt werd. De 127 genietende leden zijn uit 53 gemeen ten van ens land. Aan weduwen werd een totaal bedrag van f 8550 aan ondersteuning uitgegeven. Aan bijslag op het pensioen van hulpbehoevende leden en aan ondèrstand aan dito weduwen werd in het géheel uitgekeerd) een bedrag van f 22,278 en het totaal dor uitkeeringen sedert de reorganisatie der vereeniging in 1880 is geklommen tot f 433,391.50. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleekdat de inkomsten in het geheel hebben bedragen f 27,227.67i en dè uitgaven f 23,646.27, zoodat het saldo op 't boekjaar 1908/1909 bedraagt f 3581.40^. To-t lid' van het hoofdbestuur werd herko zen de heer C. G. D. van der Klaauw en tot lid van verdienste werden benoemd gene raal Sabron, minister van oorlog,, kolonel Leers, eere-voorzitter der afdeeling Leiden, A. Sirag, oud-voorzitter der afdeeling te Baarn, luit. H. P. J. Schinkel, correspon dent te Arnhem, en N. J. Scheffer, corres pondent te Amsterdam. Telegrammen v.an hulde en dank werdén gezonden aan H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-moeder, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden., generaal A. Kool, ©ere voorzitter, en den oud-referendaris H. E. 'Kleyn. Vreemdelingenverkeer. De beschrijvingsbrief is verschenen voor de 12e jaarlijksche algemeene vergadering van den Nat. Bond voor Vreemdéliugen verkeer in Nederland, wel'ke te Veendam zal worden gehouden op Zondag 15 en Maandag 16 Augustus. Dè agenda bevat Voor den eersten dag o.a. een inleiding door den heer H. Lams- velt, over het. werkplan der aangesloten ver- eenigingen. Verder de volgende voorstellen tot wijziging van het dienstjaar van den Bond; tot intrekking met ingang van 1 Juli 19Ö8 van de vergoeding voor de in richting en de werkzaamheden van hert. se cretariaat en het bureau van informatie; tot stalking der uitgave van het Orgaan van den Bond met ingang van 30 September e.k.om voor dit jaar een bedrag van f 350 uit te trékken voor de uitgave van een reclame „Nederland in beeld"oan voor dit jaar f 250 uit te trekken voor den herdruk der Engelséhe Vouwfcaart. Maandag zal de heer G. Muller een be spreking inleiden over „onze propaganda", terwijl dè heer D. Foèkema de vraag zal behandelenhoe te komen aan de goèd- koope vijf en vijftiend aagsche rondreisbil- jetten, zooals die in België worden uitge geven, cn aau geschikte reisprogramma's, passende bij die rondreiébiljertten Ten slotte komt in behandeling een voor stel tot machtiging van het bestuur om tegen de volgend© algemeen© vergadering een plan voor te bereiden voor een inter nationale reclametentoonstelling De Na.chtwaohtzaal. In het Hn»l. protesteert de Fransdhe schilder Emile Bernard tegen het laten staan van Sturm's tegeltableau in de Nachtwacht/zaalHij vindt het ding op rijn best goed genoeg voor een bierhuis of een wereldtentoonstellingsba zaar. De redactie van het blad geeft hem ge lijk Het beeft zelf geprotesteerd tegeta het tentoonstellen van dit werk, dat aan den buitenmuur te dulden was, doch, nu die buitenmuur binnenmuur is geworden, in de Rembrandtzaal een treurig figuur maakt. Het groot, nationaal concours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen te Séhevenin- gen (Wielerbaan) zal worden besloten op Zon dag 26 Juli a.s. Op dien dag zal uitkomen de afdoe'ing van uitmuntendheid met 10 groote harm on ieeorpsen uit alle deelen van ons land. Daaronder worden aangetroffen de Haagsche vereeniging Apollo", de iHarmoniekapel der Ned. Gist- en Spiritus fabriek te Delft, de Nieuwe Kon. Harmonie „Vlijt en V-^harding" te Rozendaal enz. Onmiddellijk na afloop van het concours zaïl de marsch-wedstrijd plaats hebben en daar na de uitspraak der jury volgen. Op den- ze'fdeu avond wordt door die vereeniging, welke met den oersten prijs uit het strijd perk treodt, op het terras van het Kurhaus een concert gegeven. Evenals verleden week, stelt het uitvoe rend comitd weder terreinkaarten' beschik baar voor 10 cents. Droogmaking der Plassen. Men schrijft uit Aansterdaim Herhaaldelijk hebben wij in den laatsten tijd hooreu vragen, welke argumenten de heeren Gedep. Staten vooral in Noord- Holland er toe leiden, om zoo halsstarrig het droogmaken der Plassen tegen te houden. Waarom geeft de overheid niet gehoor ran het vurige verlangen der bevolking, dat deze ellendige moerassen in vruchtdragen- den grond worden omgezet? In Utrecht, ia de tegenstand lang zoo sterk niet. De lieer baron Van Ittersum, die lid van Gedepu teerden is voor de Waterschappen, heeft in de zomerzitting gestemd voor de motie- Mendels, en dus vóór droogrflaking, maar in

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2