Uit den omtrek. STADSNIEUWS- Noord-Holland is de baron W. Röell, die ft voor de Waterschappen zorgt, vuur en vlam tegen ieder, die hem over droogmaking leekt. Van waar, vraagt menigeen, deze zotternij, welke toch niet vol te houden is? De verklaring daarvan is heel eenvoudig. De 'baron Röell is lid van Gedeputeerde {- Stater, maar hij is ook secretaris van de Directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg- i Maatschappij. Nu is een van de vcelvuldi- j ge argumenten, aangevoerd voor droogrna- king, °dat zoodra het werk zal zijn uitge- f voerd, een spoorweg in recliie lijn 's Gra- venhage over Alphen en Nieuwersluis zal I kunnen verbinden met Hilversum en verder met de Noordelijke Provinciën. Zulk een ver binding zou groot nut hebben voor de vruchtbare streken, welke zij doorloopt, zou hoogst nuttig zijn voor 's lands verdediging als aehaikel tusschen '3 Graven hage en de v Nieuwe Hollandsche Waterlinie met de for ten langs de Vecht, en zou een welkome ont heffing geven van reizigers voor de thans I overladen stations Amsterdam en Utrecht. Vooral in militaire kringen zou die lijn met vreugde worden begroet, maar ook in ieder ander opzicht zou zij een mooie rol te ver- 1 vuile» hebben. Wie dezo meening echter volstrekt niet deelt, is de genoemde Directie der Hol land- sohe IJzeren Spoorweg-Maatschappij, waar van de baron VV. Röell een zeer invloedrijk lil is. Thans doet die Maatschappij, haar reizigers van Hiliversvm naar 's Gravenhage over Amsterdam en Haarlem bijna negentig kilometers betalen, terwijl de regelrechte lijn over Alphen en Nieuwersluis ongeveer zes- ti7 kilometers lang zou zijn, dat is een derde koiter. Daarin zit de heele knoop. Zoolang de Baron W. Röell als lid der Gedeputeerde Staten van Noord-Bolland droogmaking der Plassen kan tegenhouden, zal een spoorweg van Nieuwersluis naar Hil versum dwars door de Plassen natuurlijk niet tot stand komen, en blijft de Holland sche Spoorweg Maatschappij gevrijwaard van haar nachtmerrie, om de reizigers van 's Gravenhage tot Hilversum zestig kilome ter te doen afleggen in plaats van negentig, zooals thans het geval is. En om zulk een dwergbelang moeten vijf duizend hectaren J van den vaderlanlschen bodem als moeras b'ijven liggen I Het is niet de eerste maal, dat de twee hoedanigheden van den Baron Röell,. spoor wegbestuurder en lid van Gedeputeerde Staten, met elkander in strijd komen. Dat war, ook het geval bij den heer Wester- woudt, en toen heeft deze de kieschheid ge had, zijn lidmaatschap der Gedeputeerde Staten neder te leggen. De Baron W. Röell schijnt die noodzake lijkheid echter niet in te zien, en de onge lukkige bevolking der Vechtstreek mag dus jaar in jaar uit in de modder blijven zit ten. en 's lands defensie-belangen worden benadeeld, opdat de direktie der Holland sche Spoorweg-Maatschappij een paar centen meer in haar zak steekt. Van goed ingelichte zijde vernemen wij, dat in velband met de belangen van den dienst bij de gr00te spoorwegimaat- i schappijen de invoering van den wettelij- 'ken tijd eerst op 1 Mei 1909 zal kunnen plaats hebben. Winterdienst 1908/09 H. IJ. S. en N. C S. De minister van waterstaat brengt ter kennis, ten vervolge op de mede- deeling betreffende do dienstregeling valn de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, dat bij de boekhandelaren fir ma do Gebrs. Van Cleef te 's Gravenhage, tot een beperkt aantal exemplaren, verkrijg baar zijn gesteld de ontwerpen voor de win- terdienstregeliug 1908/09, aangeboden door de Holl. IJzeren Spoor weg-mij., reep. de Nederl. Centraal-Spoorwegmij., tegen beta ling van 22^ cent, resp. 11 ot. per exem plaar en van eventueele portokosten. Eventueele opmerkingen betreffende die diensfcrtgëKngeonbweipen moeten, ten einde vóór de vaststelling van cLe dienstregeling in overweging te kunnen worden genomen, rechtstreeks ingezonden worden vóór of op 5 Augustus aan het departement van wa terstaat. Stct. Een hulpbrigade. Men heeft kunnen lezen, dat op d> onlangs gehouden tentoonstelling van het ,,Roode Kruis en Reddingwezen de hulp-brigade" van de Koninklijke Fabriek van Verba ndstoffen (dir. C. F. Utermöhlen) te Amsterdam eene bekroning verworven ^eeft. Velen zullen omtrent deze eerste Neder- landsche hulpbrigaide iets naders wenschen te vernemen en daarom nemen wij uit het laatste nummer van het „Maandblad voor Ziekenverpleging", dat haar een artikeltje wijdt, het een en ander over. I11 dit stukje wordt in herinnering ge bracht, dat dë fabriek va.ii den beer Uter möhlen aan de Weesperzijde in de hoofdstad met eene bepaalde bedoeling binnen dé Stel ling Amsterdam is gebouwd. Bij mobilisatie is namelijk het tweede gedeelte der fabriek, dat in zeer korten tijd tot een hcspitaial kan worden ingericht 011 waar plaats is voor een gToot aantal gewonden, ter beschikking van de Regeering, van den Militair-Geneeskun digen Dienst en het Rood© Kruis. Met een gedeelte van het personeel, dat in deze inrichting werkzaam is, heeft de heer Utermöhlen eene „Eerste Hulp-Briga de" opgericht, die wel de eerste en grootste hier le lande is. Het onderwijs in do ver bandleer enz. wordt door artsen in de cuir- suskamer der fabriek gegeven en deze cursus sen zullen steeds worden voortgezet en uit gebreid, zoodat het personeel volkomen ver trouwd zal worden met de behandeling van gewonden. Materiaal voor de oefeningen in het verbinden is steeds in overvloed voor handen, zoodat men kan aannemen, dat het personeel, dat altijd met verbandstoffen om gaat, de noodige handigheid zal krijgen. Het bestaan der brigade wordt verzekerd, doordat het personeel, dat in de fabriek wordt opgenomen, verplicht is zich bij de brigade aan te sluiten. De kleeding is uniform en bestaat uit een lichtgrijs ja pon boezelaar met blauwe tressen en als hoofddeksel een soort van pet zonder klep, klein en pract.isoh, versierd met een strikje in de nationale kleuren en een kleine veor. De brigade, bestaande voorioopig uit 75 meisjes, is verdeeld in zes sectiën. Aan het hoofd hiervan staat mejuffrouw J. M. Dondorp, terwijl elke sectie ook afzonderlijk onder leiding staat van een© juffrouw. Als onderscheidingsteeiken dragen die resp. 2 banden en 1 band om de pet. Do ouderen en meer geoefenden zijn aangewezen, om den geneesheerenverpleegsters en verplegers be hulpzaam te zijn bij het verleenen van de eerste hulp, terwijl de jongeren al het mate riaal meedragen, bestaande uit de bekende Utermöhlen's snel verban den, trommels en manden met watten, gaas, zwachtels, verder veldflesschen, spalken 011 alles wat hierbij noodig kan zijn. De geheele uitrusting hangt in dc fabriek in een afzonderlijk vertrek gereed. De brigade stelt zich ook te Am sterdam ter beschikking van de vereeniging „Eerste Hulp bij Ougelukken" en van den Geneeskundigen Dienst, wanneer onverhoopt een groot ongeluk mocht plaats vinden. Zelf standig treedt de brigade nooit op, doch stelt zich steeds oude* leiding van bevoeg den. De heer Utermöhlen, die odk over zes Rader brancards met geoefend mannelijk per soneel beschikt, heeft het voornemen, nu en dan met de brigade oefeningen in het open baar te houden. 1 Onwillige betalers. De ma,nu- facturiers-ver. Eensgezindheid te Kromme nie en omstreken, heeft dezer dagen een vaste bode aangesteld voor het innen van gelden bij onwillige betalers. Hij is kenbaar aan een pet met rooden band, waarop ge drukt is- „Voor onwillige betalers." (Manufacturier.) Moord. De Rotterdamsche recht bank veroordeelde den 23-jarigen bootwer ker C. Q die P ©tremel la van den Heuvel op 3 Mei een elftal messteken toebracht, waardoor zij overleed, tot 2 jaar gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis. Inval in een speelhuis. Ten derde male heeft gisterennacht te Amster dam een inval plaats gehad in het speelhuis op den Binnen Aanstel 8. Het was omstreeks 3 uur, 'toen iuspecteür Pijper, dezelfde die ook de beide vorige invallen ondernam, zich met de zijnen toegang verschafte. Hij vond daar behalve de hem bekenden speelhouder en diens vrouw, een 15-tal spelers bijeen. Zonder dezen den tijd te laten van hun schrik te bekomen, werden speeltuig jeu de Barraque gereedschap het aanwezige geld, kaarten, dobbelsteenen enz. in beslag genomen Bén voor één werden daarna, de 15 spelere naar het politiebureau op den Singel geleid. De gansche nacht ging met het afnemen der verhooren en het opmaken van liet proces-verbaal heen. Een tweetal kruiers kwamen onmiddellijk na den inval de twee speeltafels, de bewijsstukken, op een kar laden en weghalen. Mishandeling door de po litie. Op verzoek van den betrokkene is te 's Gravenzande proces-verbaal opgemaakt tegen de politie, wegens mishandeling van een arrestant. Inbraak met geweldple ging. Gisteren nacht hébben ombekenden ingebroken bij den alleenwonenden land bouwer A. de Kraker, een zonderling, on der de gemeente Axel. De bewoner werd met touw gebonden, alles doorzocht en ge reed geld meegenomen. Uit achtergelaten lucifers meent men op te kunnen maken, dat vermoedelijk Belgen de daad pQeegden Verijdelde inbraak. Gisteren nacht hebben drie mannen zich, door mid del van een valsdhen slem tel toegang ver schaft tot het kantoor der vijlen fabriek aan den Haagweg, naibij Delft. De directeur werd gewaarschuwd door een electrischeu verklikker en loste een revolverschot in de richting van het kantoor, waarop de in brekers aftrokken, onder de kalraeerende vermaning: „bedaar maar". Er wordt niets vermist. Door een duizeling bevan gen viel gisterennacht de heer L., inwonen de bij een familie in de Den Texstraat 34, te Amsterdam, voorover op straat, toen hij het raam wilde openen. De ongelukkige viel den schedel te pletter en was terstond dood. Een vrouw -"erurand. Gi»te- reumiddag was in de keuken van het boven huis van perceel Regulierebreestraat no. 8 te Amsterdam een vrouw bezig eten te be reiden met behulp van een spiritus-snel ko ker. Dat toestel ia omgevallen en stak de kleederen van de ongelukkige in brand, met het vreeselijk gevolg, dat toen op haar gegil hulp kwam aangesneld, men haar naakt Vond, het lichaam deerlijk verschroeid. Van haar lcleeren was niet» meer over. Do hoofdbrand- meester, de heer R. Boele, die spoedig ver scheen, legde de ongelukkige een eerste ver band aan, ©11 toen ging het vliegensvlug naar het Binnen-Gasthuis. De toestand was te middernacht hopeloos. Door een molenwiek gedood. Een jongetje te Asten, dat een slag van een molenwiek kreeg, is, zonder tot bewustzijn te zijn wedergekeerd, na ©enige uren over leden. HoIla 11 dech uit België. Deaer dagen ontving een firma te Amsterdam uit België dén (Volgenden soMcitaltie-briéf „Mijiiilkéer. De Vereeniging (X) heeft mij gocendlt Uw vraag. „Gij .wïlt een jongmenséh öngav. 20 jaar. Goed ilk 'heb 23 jaar, gezond, enz „Maar, Dhitséh ken ik) aiieb 'veel goéd, ©11 Engélsdh gaar niet. Ik spreek en schrijf Fransch extra-goed. Doolt loopende Enigélsdh kun ik dn twee maaïiid het loeren „Indien is dat genoeg, ben Ik Uw main. „Met veel eerjbied en trotulw', enz." Zijn aanstelling als Netleri'andsche corres pondent bij. bedoelde firmai is achterwege geblevenHb'ld. - Uit de school. Meester„Piet Kan je me ook zeggen wat „neus" in het Frarscb - is?" Piet: „Nee, meester". Meester: „Heel goed, Piet." Hbl. Examens <ler Ned. Toonkunstenaars-ver- eeniging, te 's-Gravenhage. '24 Juli: Van de 4 candidaten zijn geslaagd voor solozang mejuf frouw A. C. Froderiks, uit Deventer, en voor koorgezang mejuffrouw A. I. Murraij Bakker, uit Harlingen. Algcmeene Synode der Nederl. Hervormde Kerk. Negende Zitting. Door het houden van een zeer lange morgen- zitting werd do behandeling der toelagen uit de generale kas ton einde gebracht en daarmede, op eenige kleinigheden na, het slot van de rege ling der financieel© aangelegenheden beréiikt, wat door niemand betreurd wordt. Met leedwe zen moesten nog een aantal aanvragen om steun, door gemeenten ingediend, worden afgewezen, 't zij omdat de voorbereiding onvoldoende was, maar vooral omdat de middelen, om nu reeds te helpen, ontbrakenVoor velé werd echter het troostwoord er bijgevoegd, dat een volgende maal hun aanvraag in zeer ernstige overweging zou worden genomen. Later zullen de namen der begunstigden en het totaal bedrag der on dersteuningen openbaar gemankt worden. Voor ditmaal moei ons verslag kort zijn. Alleen kan nog gemeld worden, dat in de namiddagzitting uit daartoe opgemaakte drietallen één lid en secundus voor de synodale commissie werden be noemd, n.l. de lieeren dr. G .J. Weyland, pred. te Veere, en ds. W. Ellens, pred. te Usquert (Gron.). aI11 de Donderdag te Breda gehouden vergadering van den Ned. Aannemersbond is besloten Utrecht voorioopig aan te wijzen als de plaats, waar de lo stichtten Middel baar Technische Sahool zal worden opge richt. Het zal slechts van de grootte der bijdrage van de zijde der gemeente afhan gen, of dit besluit al of niet voor verwe zenlijking vatbaar z.,1 zijn. rBij de examens voor een diploma M. U. L. O., waarvan het schriftelijk ge deelte werd afgenomen 10 en 11 Jüli, slaag den gister -voor diploma A acht candidate» nl M Azijnman van Amersfoort, H. M. van Beek, van Leusden; Wendela G. Bie- 1 leman, van Utrecht; M. A. Ant. Coops en 1 W. J. Coops, van Rijswijk; Alberta J. de Bruine, van AmsterdamHelena M. Denys van Utrecht en C. W. van Beusékom, van Zeist. De examens worden deze en de volgende week voortgezét. Het groot nationaal c o n- concours voor harmonie- en fan farecor psen, dat op 29 en 30 Juli a.s. door het fanfarecorps „Cresoendo" to Baarn gegeven wordt, ter herdenking van zijn 12^ jarig bestaan en waaraan 57 mu- ziekvereen ig in ge n déél nemen, wordt op Dinsdag avond geopend met een feest con I cert, te geven door do feestvierende veree- j nigiug. Uitgevoerd worden o.m. „Vroolijk Voorwaarts" rnarsch opgedragen aan het 1 feestcomité van het concours door J. II. van Dapperen. directeur van Crescendo ©n „Feestklanken", opgedragen aan de fanfare „Crescendo" door G K. G vaD Aak011 O u d-H oil and te Baarn. Het oud-Holilandséh Marktplein te Baarn wordt dagelijks en vooral des avonds zeer druk bezocht, E11 geen wonder ookhet weder werkt bijzonder mede en de gezelligheid op de Marke dwingt een ieder tot een be zoek aan deze oud-Hollandsého tentoonstel ling. Voor eeu zeer afwisselend program ma van publiek© vermakelijkheden is goed gezorgd, terwijl het oud-Hollaudsoh mu ziekkorps en een dameekapel de vroalijk- heid verhoogen. De heer Joh. Schmier laat een geheel nieuw repertoire hooren, de be roemde Taylortroep met zijn marionetten theater geeft af en toe voorstellingen en een boeienkoning vertoont zijn kunsten aan het publiek. Van de winkels en huize a trekken de bijzondere aandacht het meubel huis der firma H. A. Cramer met een uit gezochte collectie antieke meubels en voor werpen, de lakenhandel van A. J. Het- togh en de stadsdrukkerij van G. Bakker. De burgemeester maakt op geregelde tijd stippen, voorafgegaan door liet muziek korps een ommegang, terwijl de nacht wacht in den laten avond met luider stem me verkondigt hoeveel uur de klok heit. Op 29 en 30 Juli zal des avonds alge heel© illuminatie der huizen plaats hebben, wat met de ouderweteche geveltjes uit de 16e en 17e eeuw op artistieke wijze rond het marktplein geplaatst, en bij de kleurige kileederd nacht der pieken iers en poorters en deernen een schitterend effect zal opleve- met weglating van de letters j. en k. als af zonderlek betaalde acten. De hear Van den Bovenkamp meende, dat hot althans billijk zou wezen, indien den onderwijzers de ex tra-"beloon ing werd toege kend voor den tijd die verloopen was tue- sohen de vaststelling der jaarwedden-veror- dening en de goedgekeurde wijziging van deze, waarop de voorzitter antwoordde, dat hij hier moeielijk beslissing op kon geven, aangezien hij er do wethouders mede over spreken moest. Evenwel stond hij in zijne persoonlijke meening aan de zijde van den vorigou spreker, het mede billijk achtende dat het voor dien tijd verkregen recht der onderwijzers niet verkort werd, daar zij toch met de schrijffout niet te maken hebben. Maar vóór verdere beslissing moet 9pr. eerst het gevoelen weten van de andere leden van het Dag. Bestuur. Op de verdere opmerking van den heer Van den Bavenkanip, dat hij, op grond van inlichtingen, wel voor een proces over deae zaak vreesde, kon de voorzitter ook niets beslissends zeggen. Tot uitkeoring genood zaakt, zou dit der gemeente, die zes onder- donwijzers heeft met acte j., jaarlijks f 30te (6 maal f 50) kunnen kos^n, dodh dit moet later een punt van overweging uitmaken. Verder niemand meer over deze zaak in het midden te brengen hébbende, werd zon der hoofdelijke stemming het voorstel van B. en W. goedgekeurd De verslaggever teekent bij het boven staande nog aan Wij hebben, na de korte toelichting door den voorzitter, waarop door de leden geen nadere gevraagd werd, bv. ho© de schrijffout kon gemaakt worden, daar de lettere j. en k. toch niet in de concept-ver ordening voorkwamen, na de zitting nog bij verschillende belanghebbenden geïnformeerd, 1 waarbij ons gebleken is, dat de schrijver, 1 die de goed gekeurde verordening moest over- 1 schrijven, daarvoor niet deze bezigde, doch 1 eene andere, eene hem ter hand gekomen model-verordening, waar hij de daarin voor komende letters j. en k. overnam, wat bij I 't teek enen door B. en W. ook niet werd 1 opgemerkt, daar zij de geheele verordening niet weêr nalazen, en wat door Ged. Staten 1 goedgekeurd werd als een door den Raad J genomen besluit. Toevallig werd hél door de ouderwijzere wel opgemerkt en, als geheel in hun voordeel, aangegrepen om de onver- j wacht hun toegekende safaris-verhooging niet te ontgaan. E11 van daar hunne begrijpe- lijke belangstelling in deze Raadszitting. Naar wij verder nog vernamen, zullen rij, en zal de Bond zich niet vergenoegen met een voudige rectificatie of intrekking der schrijf fout. De luitenant-kolonel van den gene rale» staf A. L. Klerk de Reus, die deel nam aan de in lend a nee- oöfeningsreis in Noord-Brabant, onder leiding van den chef van den generalen staf, keert heden in het garnizoen terug. De heer W. H. Ohr. van Esveld, doctorandus in de oude letteren, is met in gang van 1 Sept. a.s. ibenoemd tot leeraar aan de Godelindesöhool te Hilversum. (In richting van onderwijs .voor jonge dames). School- en Kerknieuws. Notarieel Staatsexamen te 's-Gravenhage, Geslaagd voor lsto gedeelte: J'hr. E. M. J. F. L. G. de la Court, te Vugt; 2de gedeelte: H. J. van Gelderen, te Haarlem. De gevolgen van een schrijf fout. In de Donderdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Vee- nendaal kwam o. m. een voorstel in van B. I en W. tot rectificatie der verordening, re gelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel, voor welk voorstel van de zijde der onderwijzers veel belangstelling was. Het Nieuws voor Veenendaal c. a. deelt 0111 tren'/ de behandeling dezer zaak het vol gt nd<> mede „Na eenige beweging onder het „publiek" deelde de voorz. onder algemeen© stilte mede dio die rectificatie noodig was in verband mei eene gemaakte schrijffout iu de reeds door B. en W. en ook door -Ged. Staten goedgékeurde verordening, waarvan ook ge drukte exemplaren aan de openb. onder wijzers alhier waren gezonden. Bij 't nazien hiervan was door deze, en zoo ook door den Bond van Ned. onderwijzers opgemerkt., dat J de ouderwijzere met acte j. niet de extra- belooning kregen, welke hu», volgens den inhoud der verordening toekwam. Volgens de werkelijk opgemaakte en vastgestelde ver ordening was die onthouding juist, doch nu is bij de overschrijving eene schrijffout ge maakt, waardoor de acten j en k, welke in de door den Raad goedgekeurde concept verordening niet voor ©xtra-belooning ge noemd waren, in de overgeschreven, door B. en W. geteekende, daarna door Ged. St. goedgekeurd en vervolgeus gedrukte en den onderwijzers toegezonden verordening wèl voor ex tra-betaling met f 50 aangeteekend staan Alleen de schrijffout was over 't hoofd gezien. Daar 't nu dloor dien „lapsus cala mi" (schrijffout) niet de bedoeling gewor den is, gemelde bij-acten extra te beloonen, was B. en W.'s voorstel om de verordening opnieuw te wijzigen en vast te stellen, doch Examen H. 11. S. 111. 5*j. c. Provincie Utrecht. lie groep, geëxamineerd 20 candidate». Geslaagd Wilhelmina van den Berg, E van Gelder, P. Jonge jan, W. A. Molen- graaff, J. L. Bauh, G. Sanders, Bert ha van V'looten, allen van de 11. B. S te Amersfoort; H. J. Harting, J. Mantel J. de Ruyter, P. Smit, van de R. H. B. S. te Utredht; C. F. van Duin en A. H. Bdelkoort, van de Gém. H. B S. te Utrecht.; P. v. Esester, e. n. Afgewezen 6 Candida ten. 'Men meldt ons: Tengevolge van oneenigheid in den boezem va.11 het bestuur der Almersfoorteche Vrijwil lige Brandweer, loopt hét bestaan van de vereeniging ernstig gevaar. B. en W. rijn genoodzaakt, geweest zich in de kwestie te mengen en hébben het mar terieel, in afwachting, van den uitslag van een onderzoek, onder gemeentelijk beheer gebracht. Gisterenavond hield de Vereeniging ter bestrijding van tuberculose in „Ons Huis" eene lodenvergadering. Tegenwoordig waren alle bestuursleden, behalve dr. Sell render, die uitstedig is. De statuten werden puntsgewijze behan deld; daarop zal d© koninklijke goedkeu ring worden aangevraagd'. De contributie is vastgesteld op één gulden per jaar. Besloten werd rijkssubsidie aan te vragen, doch liet. Ibedrag niet te noemen, omdat de koninklijke goedkeuring niet tijdig kan wor den tegemoetgezien Ten slotte weid medegedeeld dat, op een desbetréffend verzoek, de burgergeneeehee- ren hier ter stede rióh bereid hadden ver klaard zitting te nemen in den raad van advies. Van de militaire doctoren was slechts van één, die wegens drukke bezighe- den van hét verzoék moest afzien, een ant woord ontvangen. In de maand) September a.s. zal eene openbare vergadering worden belegd, waarin dr. Van Gorkum, bondabestuurslid te 's Gra venhage, als spreker zal optreden. llirklioveii. Zooals uit- de advertentie in dit num mer blijkt, zal het Café-resaurant Birlo be ven". aan den Soes ter straatweg, morgen geopend worden. Wij hebben gelegenheid gehad er eens Tone, te kijken en zijn daarbij tob de con- ciusie gekomen, dat 'bij de verbouwing op uitnemende wij zo van de aanwezige ruimte is partij getrokken. Wanneer men langs de oprijlaan het aar dig aangelegde grasveld met bloemperk is gepasseerd, komt men aan de vrij ruime i veranda's, met openslaande deuren naar de gelagkamer en eetzaal. Achter deze vindt men eon kantoortje voor den exploitant, een ruime provisieka mer en kouken. Hierachter koetshuis, stal, rijiwielbergiplaats, closets en urinoirs. Op de eerste verdieping rijn vijlf keurige logeer kamers ingericht, terwijl op de bovenver dieping ook nog een vijftal nette kamertjes zijn getimmerd, waar logés, die het een voudige voor lief willen nemen, een uit stekende slaapgelegenheid vinden. Het meubilair is soliede en netjes. Het geheel maakt den indruk, dat men bij de inrichting zonder naa roverdreven woelde te streven, getracht heeft te zorgen, dat de gasten redds dadelijk den indruk krijgen van rioh in een nette, degelijke zaaJk te be vinden De kelders zijn frisch en ruim. In de be hoefte aan drinkwater wordt voorzien door eer. norton-wel, die een ruim reservoir vult, van waaruit het water door middel van een zuig en perspomp naar de verschillende ver diepingen wordt gevoerd. Over de omgeving 'behoeven we niet te spieken. Er zullen dunkt ons, maar weinig Amersfoorters zijn, d'ie van de heerlijke wandelingen in de aangrenzende „Japansche Bofxhjes" nog nimmer genoten. Mochten we ons hierin vergissen, dan raden iwe onzen lezers aan, eens te gaan kennis maken met deze door de gemeente aangekochte verruk kelijke wandelplaats. Vermoeiden kunnen uitrusten en zich verfrisschen in het café restaurant. Do directie van de Phoenix-brouwerij, die Biikhoven voor den tijd van drie jaren van de gemeente heeft gepacht, 'had de welwil lendheid ons heden voor een bezoek uit te noodigen. Ook B. en W. en de Commissie van Bijstand, zoomede verslaggevers van de overige plaatselijke bladen hadden een invi tatie ontvangen. Eer woord van hulde aan- den gemeente architect, den heer W. H. Kam, onder wiens leiding de restauratie van Birkhoven plaats had, is zeker alleszins verdiend. Wij wenschen de nieuwe onderneming suooes! De temperatuur van (bét water in de Amersfoortsohe Bad- en Zweminrichting was op Zaterdag 25 Juli, des morgens 7 uur, 66 graden Fahrenheit. De commissaris van politie verzoekt ons het «volgende uit een buitengewoon num mer van het „Politieblad" te willen overne men. Bekend m aki n g. In den avond van 21 dezer zijn op het kennisterrein te Utrecht aangehouden als verdacht van zakkenrollerij, twee vreemde lingen, opgevende te rijn genaamd Louis Baraméky, 46 jaar, stucadoor, géboren te Lamzew (Rusland) en aldaar wonende, en Bogumil Stanislau Galkowski, 21 jaar, elec- tricien, géboren -te Warschau en wonende te Lödz (Rusland). Op .beiden is een aanzienlijk 'bedrag aan Russisch, Duitscli, Oostenrijlkscfh en Hol- landsch geld bevonden, benevens een zwart lederen portemonnaie met nikkelen sluiting, waarin gefrankeerde De Ruyter-postzegels. Eerstgenoemde heeft een semietisoh uiter lijk, bleek gelaat, zwart, kneveltje en is. kort dodh tamelijk gezet, terwijl laatstgenoemde zeer lang is, mét een baardeloos bleek ge laat. Beiden zijn als heer gekleed. Aangezien het vermoeden bestaat dat zij. tot eene internationale zakkenrollersbende behooren, die blijkbaar de Utreélitsohe ker mis als terrein hunner operaties gekozen hebben, nadat zij van te voren elders in ons land verblijf gehouden hebben, verzoekt de commissaris van politie in de 2o afdeeling te Utredht nauwkeurig onderzoek of dec© vreemdelingen reeds voorheen zich elders in ons land ophielden, zoo ook of er bij eenige politieadiministratie aangifte is gedaan van 'het verliezen of rollen eener portemonnaie. met inhoud als vorenbedoeld. Gisterenavond kwam aan het bureau van .politie zioh een .persoon aanmelden om nachtverblijf. Bij nader onderzoek bleék het een ont vluchte van Veenhuizen te zijn, die aldaar nog 29 maanden moét doorbrengen. Naar wij vernemen rijn de predik beurten voor Zondag 26 Juli als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Da. de Meijer* RemoriBtrantaohe Kerk. Voorin. 10£ uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring." Het Loge-gebouw v. Persijnstraat no. 1. Voorm. 10$ uur: Ds. ,G. Wuite, van Arn hem. Geref. Kerk (Laiigegracht.) Voorm. 10 uur: Ds. Donner. 'sAivonds 5J uur: Ds. Donner. Bediening van liet H. Avondmaal Geref. Kerk. (Zuidsingel). Voorm. 10 uur: Ds. De Hengst, pred. té Veenendaal. Bediening van het H. Avondmaal, 's Avonds 5£ uurDs. De Hengst. Vrije Geref. Gem. Voorm. 9£ uur, lezen. '9 Avoud* 5 uur, lezen. Chr. Geref or m. Gemeente, Lokaal „de Zaaier". Voorm. 9$ uur, Godsdienstoefening, 's Avonds 6J uur, Godsdienstoefening. Burgerlijke stand. Geboren: Johannes Hermanus, z. v. Henórikus Pouwen en Theodora Geertruida Snijders. Jan, z. van Benjamin öomas en Anna Henrika van Krieken. Stiintje Hendrika, d. van Dirk Jans en Heudrika Palstra. Berend Willem, z. van Johan nes Gerardue Fontein en Christina Jantina de Blecourt. Johannes 'Hendrikus, z. van Henariikus Donkervoort en Marrigje Pruim. Maria, d. van Hermanus Jacbus Lam- brechts en OBertha Erneetina Nioolina Groen. Jantma, d. van Geert van Wijk en So phia Brom. Marinus Corneuis, z. van Cornells Marinus Lablans en Catharina Wil helm ina Scholtiug. Johanna, d. van Dirk van den Brink 011 Wilhelm ina» Plante. Wilhclmina, d'. -van Gerrit Johan Sterk «1 Christina Cornelia Flink. Alexander, z. van Willem van Plateringen en Heeselnia de Vries. Pietertje, d. van Aalt van de Veenbrink en Roelof je Sekuur. Johan nes, z van Arend Johannes Boode en The- resia Bulder. Ondertrouw d'Petrus Jorritama en Everarda van Békkum. Gerardus van den Berg en Johanna» Josina Ohisftina 'Heunks Jan van iMourik en Hendrika Everarda van Sclioorihorst. Johannes Re kere en Gerritje Heoro. Gerrit Schievelcü

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3