BIJVOEGSEL Amersfoortsch Dagblad. Gemeenteraad AMERSFOORT. BIJ HET YAH Vergadering van den gemeenteraad van Dinsdag 28 Juli 1908, des namiddags te twee uur. Voorzitter de heer wethouder E. L. Vis ser. waarnemend burgemeester. Tegenwtoondig de heer wethouder M. L. Celoèse, de heeren M. R. N. Ooaterveen, Gerritsen, mr. J. Heyligers, A. H. van Kalhen, N. 'Veis Heyn, C. J- Plomp, W. Salomon en D. 'Ruys. Alfiweziig de heeren A. M. Trotmip van Bolst, H. Kroes, H. W. van Eöveld, S. J. van Duinen, J. C. Roland'us Ha.gedoorn, en A. A. Haimers anet kennisgeving en ver der de heer "J. W. Joris&en. Bij afwezigheid van den secretaris wor den diens functiën waargenomen door den hoofdcommies ter secretarie jhr. S- M. van Reigersberg Versluye. De notulen van de vorige vergadering worden goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken a. Missive van den minister van binnen- landsche zaken, dd. 18 Juni 1908, no. 4267, aid. H- M. O., houdende goedkeuring van de aanstelling van vast en tijdelijk onder- wijlzend personeel aan het gymnasium. Voor kennisgeving. 'b. Besluit van Ged'. Staten van Utrecht, dd. 8 Juli 1908 3e aid. no. 2707/1692, hou- dteudle goedikeurinlg van het raadsbesluit di.d. 30 Juni ,1908, no. 211, tot het aangaan van eene tijidelijke geldleeudng. Alsvoren. c. Besluit van Ged'. Staten, dd- 13 Juli 1908, 3e afid. no. 2738/176G, houdende goed keuring van het raaasoeeluit dd. 30 Juni 1908, no. 1813, tot betaling uat den post van onvoorziene uitgaven op de begrooting van 1908. Alsvoren. d. Van B. en W. prooes-verbaal van kasopnaming bi) den gemeente-ontvanger op 14 Juli 1906. Ter secretarie ter inzage van de leden- e. Van J. van 't Slot meidedeeling dat hij zijne benoeming tot onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort aan de Ko* ningptraat onder dankbetuiging aanneemt. Voor kennisgeving. f. Adres van bewoners vain het Chris- tiaansperk, houdende verzoek om verbete ring te brengen in de wegen aldaar. Te behandelen bij de begrooting voor 1909. g. Adres van J. Scheer om opname m het ziekenhuis of eene vergoeding van f 3.50 per week te mogen ontvangen. In han den van B. en W. ter afdoening. h. Van J. H. Donath, voorzitter van de Amersfoortsche vrijwillige brandweer, ver zoek om nadere en spoedige "in'ichting op zijn verzoek aan den burgemeester. In •handen van B. en W. ter afdoening. i. Van A. M. Tromp van Holst, W. H. Piepers, H. Mcursing Jr.W. Midldellburg en A. P. Schroder verzoek om na 31 Decem ber 1911 het sportterrein biji Birkhoven tel kens voor vijf achtereenvolgende jaren in huur te mengen ontvangen. In handen vain B. en W. om prae-adtvies. De Voorzitter. Ik wensch aan den raad eenige mededeelingen te doen omtrent het gebeurde met de vrijwillige brandweer. Die zaak is reeds in de plaatselijke 'bladen vermeld, maar de mededeelingen, die daarin zijn opgenomen, waren niet alle juist; daarom wil ik de gelegenheid aangrijpen, om naar aanleiding van het acres van den heer Donath eenige mededeelingen te doen. Eenige dagen geleden is bij B. en W. een brief ingekomen van de heeren Massa, de Jager en Bosselaar, bestuursleden dier vrij willig© braudiwieer, die dte kennisgeving. 'be vatte, dat in den boezem van de .vereeniging ernstige moeielijkheden waren ontstaan. Het geheel© schrijven ligt ter visie van den raad ik vestig speciaal de aandacht op de vol gende passages ,,Dat wij deze ernstig© feiten niet langer onder ons 'kunnen houden, en de vrijheid nemen hierop de aandacht van UEdelAchtb. te vestigen, met beleefd' verzoek: lo een ernstig onderzoek in te stellen naar de ongeoorloofde handelingen, door den voor zitter in den laatsten tijd gepleegd; 2o met het oog op de veiligheid van het materiaal, -bij de A. V. B. in gebruik, tijdens het in te stellen onderzoek hetzelve buiten het 'bereik d'er vereeniging te stellen, aange zien Ibiji het uitbreken van brand het be stuur althans ondergeteekendlen niet verder dè verantwoordelijkheid' (kunnen dra* gen voor eene behoorlijke verzorging van dat materieel In de vergadering van B. en W. van ver leden Donderdag is bestoten aan den wenk gevolg te geven, omdat ingevolge de wet die zorg voor het materieel van de brand weer is opgedragen aan B. en W. Ik heb daarop, na bekomen machtiging van mijn collega, de sleutels bij den voorzitter op la ten vragen en de verdere bestuursleden ken nis gegeven1, dat de sleutels niet meer bij den voorzitter berustten, maar bij den opzidhiter van het materieel. Den vol genden dag heb ik nader over de zaak geconfereerd met den opperbrand- mbester, iDie gaf mij de verzekering, dat hij! het in geval van (brand best stellen kon ■buiten de vrijiwillige brandweer. Br zijn drie spuiten met bezoldigd personeel, verder nog zes brandkraanw agens en een re servespuit bij de gasfabriek. Als het noodig is de spuit, die tot dusver door de vrijwil lige brandweer werd bediend, te gebruiken, dan zal dat geschieden onder zijn. bijzonder toezicht met commandeurs van andere spuiten gedetacheerdspuitgasten kunnen wij. altijd in overvloed krijgen. De heeren -behoeven zich dus niet ongerust te maken over gemis van materieel bij brand. Dit zijn de inlich tingen, die ik over deze zaak wensohte te geven. Wanneer geen van de heeren daar over het woord verlangt, dan kunnen wij overgaan tot de punten van behandeling. Aian de orde is 1. Voorstel van B. en W. tot benoeming via-n eene onderwijzeres aan de Meisjesschool. Op de voordracht zijn geplaatst mej- G. Hempenius te Beetgum, mej. H. G-. Peters te Deventer en mej. J. Jansen te Baarn. De Voorzitter verzoekt de heeren Celosse en van Kalken als stemopnemers te fun- geeren. Benoemd wordt mej. G. Hempenius met 9 stemmeneen briefje was blanco. 2. Voorstel van B. en W. tot benoeming van eene tijdelijke buitengewone leerares in de gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool van den cursus 1908/1909. Mei. J. C. va,n der Sohroeff wordt be noemd met 8 stemmen. Eien stem was uit gebracht op H. G- Peters en een briefje was blanco. 3. Voorstel van B. en W. tot splitsing van de zesde klasse van de openbar© jon- .gienssdbool. Dit voorstel wordt voorloopdg door B. en W. terug genomen. 4. Voorstel van B. en W. omtrent de ver lenging van die vrijstelling aan mej. J. M. de Bruyn van het geven Van handwerkon- derwïjs, 'buiten bezwaar van de gemeentekas, tot 1 Augustus 1909. Wordt z. h. o. cenform besloten 5. Voordracht ter benoeming van leden van het College van Zetters. Op voorstel van den heer Plomp wordt 'besloten de leden en de plaatsvervangende leden telkens op één briefje te benoemen. Voor leden worden voorgedragen de hee ren E. L. Visser, J. Sinnige en. T. van Daal met 9 stemmen1 briefje was biancovoor plaatsvervangende leden de heeren A. Her schel Bb., H. IC. van Danu en C. Prins met 10 stemmen. 6. Voorstel van B. en W. tot nadere vast stelling der jaarwedden van leeraren aan de Hoogere Burgerschool. Het rvoorstel strekt- om aan de leeraren A M. Kerkkamp, dr. E. Kruisinga en dr E. J. Beumer eene periodieke verhooging wegens volfbraahten diensttijd te verleenen. Wordt z. 'h. o. conform besloten. 7. Rapport van B. en W. betreffende een adres van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche onderwijzers in zake het ontslag van eene onderwijzeres. B. en W. stellen voor het adres voor ken nisgeving aan te nemen. De heer P 1 o> m p. Mijnheer de voorzit ter, wanneer ik in de Vorige vergadering tegenwoordig was geweest, dan zou ik ge steund hebben het voorstel van den toenmar ligen voorzitter om dit adres voor kennisge ving aan te nemen. Ik zou dat gedaan heb ben, omdat dit m. i. de meest juiste en de moest- voorzichtige wijze van handelen ware geweest. De meest juiste wijee omdat, terwijl de afdeeling van den Bond van Ne derlandsche onderwijzers zegt, dat de rechtspositie van de betrokken onderwijzeres als ambtenaar is geschonden, zij geen en- en'keïen grond daarvoor aangeeft. Er wordt in het adres te kennen gegeven, dat is ge bleken, daft èn door den wethouder van on derwijl, èn door den 'burgemeester aan één der onderwijzeressen van de Meisjesschool alhier is te kennen gegeven, dat zij; goed zou doen,, te gaan soll'iciteeren om even tueel© onaangenaamheden te ontkomen dat op verzoek van bedoelde onderwijzeres om inzage van rapporten, betreffende haar, door den wethouder is geantwoord, dat geen schriftelijke klachten zijn ingekomen; dat ook geen nadere verklaring is gegeven omtrent de door deze autoriteiten gedane vingerwijzing. Verder wordt in de memorie van toelich ting gezegd: ..Waar het onderhavige geval echter zoo direct- in conflict komt met den strijd ter verkrijging van een verbeterde rechtspositie, meent adressante niet langer te mogen zwijgen en uw college te moeten verzoeken het duidelijk nit te spreken, dat aan de positie van den gemeente-ambtenaar in geen geval getornd worde, da-n alleen op gronden, die ingrijpen van bevoegde autori ten noodzakelijk maken, als zijnde bevolen door het algemeen belang. Door het ontbreken van rapporten wordt het zeer moeilijk, na- te gaan, waarom aan bedoelde onderwijzeres de raad is gegeven, te gaan soiliciteeren. Dat zij niettemin aan den raad gevolg heeft- gegeven, komt adres sante onbegrijpelijk voor en is alleen te ver klaren uit het groot- verlangen van bedoelde onderwijzeres om de Meisjesschool te verlar ten en doordat haar verkeerde raadgevers ter zijde hebben gestaan. Gesteld evenwel, dat er gegronde rede nen bestonden, op bedoelde onderwijzeres een dergelijke, toch niet te ontkennen pressie uit te oefenen, dan had toch het meest elementair begrip vau recht en bil lijkheid meegebracht, dat men haar ook duidelijk had verklaard waarom het beter was dat zij ging solliciteeren. Mogelijk had dat meer effect ten getvolge gehad., dan het gebruiken van vage termen. Bedoelde on derwijzeres nu heeft aan het best-uur der Bondsafdeeling verklaardgeen enkele reden te hebben vernomen, zoodat we voor een mysterie staan, dat door de houding T

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 5