betrekking hebbende c*p de spreuk van het W&ldccksche Huis ,Sub Pondore Creecit", voorts de namen van de leden van het comité en de medewerkenden, zoomede verschillende wapenschilden. IX' oorkonde is gevat in een koker be kleed mot slangeiivel, mot de koninklijke kroon op het deksel. I)e dichter der cantate heeft niets onbe proefd gelaten om de gevoelens van liefde, dank en aanhankelijkheid die de Nederlan ders jegens de beminde en vereerde Vorstin nen bezielen, in de woorden van dien feest zang tot uiting te brengen. Bij de Uitvoering der laatste werkten me juffrouw Clasina van Starrenburg en de heer Braim v. d. Stap als solisten mode. Men meldt nader uit 'a Gravenhage De aubade aan de Koningin-Moeder is schitterend geslaagd. Een niet te schatten {menigte, door voortreffelijk© -(ïalliitieanaat- regelen in toom geliouden, woonde do hulde bij. Do opmarsen uit de kazerne naar het fceetlijk versierde voorplein van 't paileis in het Voorhout gcochieddo in volmaakte orde en ?onder eenig oponthoud stonden do circa 2000 zangeressen, zangers en musici geschaard vóór de verhevenheid, waarop hun leider, Vou 't Kruys, gereed stond. H. M. de Koningin-Moeder 011 de Prins der N'-derlanden versclionen op hot bale on met «-enige dames en heeren dor hofhou ding. Met een luid gejubel werden de Gou den Jubilaressc en de Prns door de menigte ontvangen, wolk gejuich zich herhaalde toen, alvorens de aubade begon, alle mu ziek korpsen het Wilhelmus speelden. Nadat het feestcomité het Paleis had be treden on aan de Koninklijke personen wac v<x>rgoeto!d, begon stipt 2 uur de auba de. liet was geheel droog en hot zonnetje Ikwani zelfs nu en dan eens kijken. Een verheffende indruk maakte de uitvoering door zulk een machtig korps van oxoculan- ten. onder de hoogst bevelende leiding van iVai. 't Kruys. Affles klonk voortreffelijk en het w-as zoo muis-stil in do omgeving, dat ook de solisten hun taak uitnemend kon den volbrengen. Zelden was er zooveel me dewerking van het publiek bij een püech- tighciJ in dc open lucht. Koningin-Moeder 011 de Prins bleven tot 1h*t oindo cp het bailcon, en werden 11a af loop weer uit tienduizenden kelon met ge juich begroet. Nadat dc heer Van 't Kruys bij II. M geroepen en door Haar gecomplimenteerd was, ging de stoet in dezelfde marschorde en op gelijke ordolijke wijze naar de kazerne torus, iui voor do Vorstelijke Personen .ge defileerd te hebben Alvorens de stoet op do kazerneplaats ontbonden werd, bracht, do burgemeester den dank dor Koningin-Moe der over, die o.a. gezegd had, dat zij, bur geres dezer stad, juist 'daarom deze hulde der burgerij zoo op prijs stelde. Na menig lioera nog vcor den burgemeea- ter. het comité, Van 't Kruys enz. werd do stoot ontbonden verklaard. De aubade was een sohoone 'mlde. H. M. de Koningin-Mceder bracht gisteren een Ibeecdk aan de tentoonstellang- VVisseling in Puldtori Studio. H. M. we ixl rondgeleid door den heer en mevrouw Mesdag en door den heer Wisse ling. Z. K. H. de Prins had gisteren na- middag omstreeks vier uur een onderhoud van ongeveer een half uur met don Minister van Oorlog in diens kabinet aan het depar tement. Do overgroote meerderheid der zan gers en zangeressen, welko gistermiddag aan de aubade aan H. M. de Koningin-Moeder deelnamen ,was gistyeravond wederom sa mengekomen, om een serenade te brengen aan den heer M. II. van 't Kruys, componist der cantate. Van het, Plein 1813, waar men was samengekomen, ging de stoot naar do Celebeestraat, waar zich o.a. burgemeester Swcerte reeds ten huizo van den heer Van 't Kruys bevond Onder leiding van den heer Van Beyers- 'bergen van Henegouwen werd hot Wilhel muslied gezongenDaarna werden de leden van het bestuur der Koninklijke Zangver- eeniging, de loden van de serenade-commis sie en den dirigent boven geuoodigd, waar de heer Berlott den componist toesprak, hem dankzeggende voor zijn leiding. Toen daar op de heer Van 't Kruys voor het raam kwam, word hij luide toegejuicht. Er werden toespraken gehouden en het koor uit de cantate werd nogmaals gezongen. Na de serenade aan den heer Van 't Kruys ging liet met de muzidkvereeniging „Sono- ritas", afdeeling der Olir. Vereen, van jonge mannen, voorop, en het muziekkorps der Nederl. Weerba arheids vereen igi ng in het midden van den stoet, naar het Noordeinde, 011 ook aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden een serenade te brengen. Op het plein voor het paleis stelden zich do beide muziekkorpsen op en daaromheen, in een hal ven cirkel, de zangers en zangeressen. Priii6 Hendrik was reeds bij het aankomen van den stoet op het balkon verschenen Eerst we het oude Wilhelmus gezongen, docr alle aanwezigen met ontbloot hoofd aangehoord. Daarop wederom het koraal uit d cantate. Aan de hoeren Swenke en Donk, verte genwoordigend het dagelijksch bestuur der 7'oninklijke Zangveroeniging, Berbott, den ontwerper van liet sereuadeplan, en Van Bevers bergen van Henegouwen, dirigent, welke heeren in het paleis werden bonnen- genood igd, betuigde Z. K. II. zijn hooge ingenomenheid met de uitmuntende uitvoe ring der cantate op gasteren middag en met de welgeslaagde serenade. E11 daarna weer op het balkon verschij nend, sprak Z. K. II. de zangers en zange- reesen als volgt toe: „Ik ben gelukkig, in de gelegenheid te ?ijn, u nogmaals te zeggen, hoezeer H. M. d Koningin-Moeder zióh verheugd heeft over uwe vriendelijkheid. Ik dank u allen v-n harte Toen ging de lango stoet, weer in volmaak te ord verder. Door het Heulstraat-je werd naar het Voorhout gemarcheerd, waar de lieer Berlott den stoet ontbond. Z. K. H. de Prtins der Nederlanden za) een paar weken in Duitschland doorbren gen en begeeft zich 10 dazer naar Dobbin. Het verblijf van Z. K. II. den Prins in Mecklenburg is bepaald van 1124 Augustus. Zijn adjudant jhr. Van Suchte- len van de llaerë zal den Prins op Zijne reis vergezellen. Nederland en Venezuela. Het vertrek van den heer De Reus, onzen minister-resident te Caracas, wordt vertraagd door de mooielijkheid om een reisgelegenheid hierheen te vinden, waarbij Venezuela niet wordt aangedaan. Intus- sehen bestaat er alle kans dat de heer De Heus den llden dezer de reis hierheen zal kunner aanvaarden, hetzij over Martinique, hetzij over Barbadas. In beide gevallen kan hij ongeveer 23 Augustus in Europa worden verwacht. Art. 17 van het Reglement op de eer- lxwijaen en saluten (eerste hoofdstuk, twee- do doel van de Verordeningen van do Ko ninklijke Marine) zegt: .Binnen het jaar bij herhaling dwelfde rcode bezoekende, wordt de vlag der natie, waartoe de roede behoort, door hetzelfde schip of cAx>r dezelfde schepen niet andermaal gesalueerd.-' ,,Het Vader land" herinnert er aan dat de „Gelderland" hetzelfde jaar reeds een bezoek aan Vene zuela had gebracht en dat het dus volkomen terecht was dat do „Gelderland" de Vene zuelan nsche vlag niet salueerde. Gelijk men weet, is het niet-sal ueoren van <ïo Venezuelaans«ie vlag door de „Gelder land" een der officieele grieven van de regeering te Caracas. Door Ixiveuistaande verklaring wordt daar aan alle betoekenis ontnomen. Bovendien verduidelijkt die verklaring den slotzin van het telegram, Maandag jl. vanwege het departement van Koloniën al hier openbaar gemaakt, luidende- „Het be zoek van de „Gelderland" had plaats binnen één jaar 9edert het vorige bezoek. Do op merkzaamheid der autoriteiten is hierop ge vestigd." Zooals het daar stond, scheen het alsof deze zinsnede mode een grief weergaf van de Vonezuelaan9cho regeonng en als zoodanig was zij niet wel begrijpelijk. Het blijkt nu, dat deze zin als een toelichtende opmerking van den Gouverneur van Curasao aan onze Regeering moet worden opgevat en dat daar mede bedoeld werd aan te toonen, dat door do „Gelderland" niet aan de gebruiken en voorschriften betreffende dé eerbewijzen en Baluten was te kort gedaan en de opmerk zaamheid der Venczueiaanschc autoriteiten .hierop was gevestigd. Kamerzetel-Den Holder. Naar men verneemt heeft ide Liberale Kies- vereeniging te Den Helder den afgevaar digde van dat district, mr. Z. van den Bergh, de vraag gesteld of hij zioh opnieuw beschikbaar zal stellen. Mr. Z. van den Bergh heeft daarop geantwoord, dat hij het lidmaatschap van de Tweede Kamer en de functie van wethouder van Amster dam ook nu nog onvereenigbaar acht en tevens, dat hij tegen September zijn beslis sing bekend zal maken. Waar het belang van het behoud van mr. Van den Bergh als wethouder van Am sterdam met- gering mag worden geacht, en, naar wij vermoeden, ook de betrokkene zolf 111 de eerste plaats daarmede rekening zal houden, is het niet uitgesloten, dat eer lang in het district Den Helder een vaca ture voor de Tweede Kamer zal ontstaan. (Tel). Bü beschikking van den minister van oorlog is de non-activiteit van den lsteu luitenant dor infanterie H. F. C. Bos, voor den tijd van elf maanden, alzoo tot 26 Juli 1909, verlengd, onder dezelfde voorwaarden, mede zonder beswaar der schatkist Voor plaatsing aan den hoofdcursus komen in aanmerking Infanterie hier te lande: J. F. B. We ber, D. A van Holten, A. Floor, M. Sie- burgb, J. J. Pot, J. P. Briet, J. J. A. Orcfcoeur, J. P. de Heer, J. M. N. van der Drift, J CJ. G. M. Hamme, E. Augusteyn, II. J. Phaff, J. C. S. van Meurs, G. Scliultz, P. H. R. Huynen, P. J. Heros, P. J. H. de Roos, H. H. B. Top. Iufanterie IndiëG. Kloosterman, M. M. L. van Loon, F. F. J. Metsers, F. H. von Meyenfeldt, H. Vink, R. A. Dijk stra, H. A. Kraayenbrink, A. D. P Do- minicus, J.. G. A. van der Upwich, P. M. Deo. Administratie hier te lande -. D. J. Hrit- zer, P. W. Groot, A. J. Dinant. Voor administratie Indië J. Franebergc-r, A. van Wijk, P. P. D. Anschiitz, P C. Ziwerver. De benoeming van den majoor-titulair S. P- Lindhout tot directeur der Topogra- phische Inrichting, onder gelijktijdige bevor dering tot lui ten ant-kolonei-titul aar gaf gis terochtend) aanleiding tot een sympathieke huldebetooging door officieren en personeel van die inrichting. Toen de benoemde 's mor gens zijn bureel binnen kwam, werd hij door een smaakvolle bloemenlhuldie, aangeboden door oud-directeur, officieren en personeel, verrast Het gezamenlijke personeel, veree- nigd in een der lokalen va® de inrichting bood den hooggewaardeerde» directeur zijne hartelijke geluikwenschen aan bij monde van den benoemden onder-directeur, den len lui tenant Van Dijk. Spreker wees er op, hoe het bÜjtk van ver trouwen en waardeering dat H. M. de Ko ningin hem had geschonken, allerwege met instemming en blijdschap was begroet Het was dan ook geen vorm alleen, maar een gevoel van sympathie dat allen hier samenbracht. De verdlere vertolking van de gevoelens van het personeel, dat reeds zoo vele jaren met den heer directeur hadi samengewerkt, mocht echter niet door hem geschieden, die hier siechts nog korten tijd werkzaam washij wenschte dit Over te laten aan den oudsten der ambtenaren. De heer Van der Vetde trad daarop naar voren en gaf in goed gekooen hartelijke woor den uiting aan die gevoelens. De directeur, getroffen door zooveel blij ken van sympathie, dankte de sprekers voor hunne harteliilke woorden en het personeel in zijn geheel voor de wijze, waarop hem de aanvaarding van zijn functie tot een vreugdevol tijdstip werd gemaakt. Hij riep aller samenwerking in tot be hartiging van 's lands belang aan deze in richting en vertrouwde dat een algemeene plichtsbetrachting zijn taak zou gemakke lijk maken. Talrijke bezoeken werden in den loop van den dag den directeur gebracht, getuigende van de hartelijke belangstelling in zijn per soon. Postambtenaren. Men deelt aan de N. R Ct. mede, dat de minister on middellijk een einde heeft gemaakt aan don in dat blad gesignaleerden toestand, dat di recteuren onder de bevelen waren gesteld van in rang en in dionstouderdom veel jongere ambtenaren. Uit vertrouwbare bron deelt men aan hetzelfde blad mede, dat de directeur-gene raal bezwaren heeft ingebracht tegen oeni- ge door de ambtenaren-commissie geformu leerde voorstellen betreffende de salanëe- ring van directeurem en commiszen. Meer in het bijzonder zou de directeur generaal de bezetting der bijpost- en tele jfva af kan toren niet aan de door de commissie vast gestelde regelen wensohen te binden, doch de vrije hand willen behouden om -ze kan toren aan verdienstelijke ambtenaren te be geven, zooals tot heden het geval was De kinderschrijver P. Lou- werse. Naar wij met leedwezen vernemen, is Zondagmiddag de bekende kinderschrijver de heer P. Louwerse, door een ernstig on geval getroffen. Aan de Waldeck Pyrmont- kade nabij de Witte de Wifcstraat te 's-Gra- venhagie, werd ikij door do elect riseihe tram gegrepen, medegesleurd en zwaar verwond!, vooral aan het hoofd, opgenomen. Men droeg den gekwetste in de tram en reed hem naar het Ziekenhuis, waar hij ter verpleging werd opgenomen Maandagavond wao de toestand van den heer lx>uwers<e betrekkelijk gunstig. Het on geval moet hoogstwaarschijnlijk worden ge weten aan de doofheid van den heer Lou werse. Wij spreken den wensch vit, dat hij spoedig geheel moge herstellen en weldra aan zijn arbeid en zijn gezin moge worden terug gegeven. (N. Ot.) De heer J. Poutama, Iiekend institu- teur te Leeuwarden, is op 46-jarigen leeftijd overleden. Een nieuw tooneolstuk van M a r c e 11 u s E m a n t s. Marcellus Emauts heeft een toonoelstuk voltooid waarvan de titel is„Wanneer de men senHij is voornemens dit tegen aan staanden winter aan een gezelschap aan te bieden. Vad. T«nt«on»tolling opvoeding van het kind. Men schrijft uit 's Gravenlhage De catalogus van deze tentoonstelling be slaat 150 pagina's drukhet aantal inzen dingen bedraagt 237. En nu wordt deao tentoonstelling nog maar genoemd een zoer bescheiden stuk werk, niet beantwoordende aan het ideaal dat men zich aanvankelijk ter bereiking voor oogen had gestold lntu8s>chen, zóó bescheiden is deze expo sitie niet, of zij neemt alle zaien van het oude Rijiksaroliiefgebouw in beslag, en zelfs de ruim'te van den grooten ingesloten tuin is benut voor het doeloen beeld te geven va® do opvoeding va® het kind vain 316 jaar; een overzicht van oude en nieuwe leermiddelen en inrichting en versiering van schoolgebouwen, om langs dien weg eon volledige, gezonde en harmonische opvoe ding te bevorderen. Welnu, niemand die deze teutonustelling bezoekt, zal outkeuiieu dat zij een volledig beeld van de opvoeding geoft, ingedeeld als zij is in zeven afdeolingen hygiëne, speel goed, prenten en prenten l>o©k en school gebouwen, geschiedkundige voorwerpen, fröbelonderwijs, onderwijs aan achterlijke kind .'ren, leen-,middel! en en resultaten van onderwijs; al welke af deelingen weer in verschillende rubrieken zjn gerangschikt. En het moet aanstonds vermeld wor den - gerangschikt op een wij«ze, dait het overzicht over het geheel zeer wordt ver gemakkelijkt en dé bezoekers alle gelegen heid hebben zich een denkbeeld to vormen van hetgeen gedaan wordt om de opvoe ding van de kinderen te volmaken. Het is natuurlijk niet wefl mogelijk deze tentoonstelling te beschrijven. Zij is daar voor te omvangrijk, maar enkele inzendin gen mogen eene meer speciale vermelding vinden. Zoo is de inzending van het bureau voor kinderkleeding van do gemeente 's Gr a ven- hage een beslist succes. Dc tentoongeetélde klcxxliiigst ukken, lcliompen en adlministra,- tievo bescheiden geven een juist denkbeeld van de ernst waarmede dit bureau zijn taak opvat. De verstrekte kleeding is van dege lijke quaCiteit, netjes en prootisch gemaakt. De samenwerking tussohen heb bureau en „Armenverzorging" hoeft in de practijik tot uitstekende reaultatoon gelleid. In de afdeoling waarin dez» inzending is onder gebracht, komt o.a. ook do ver. voor verbetering van vrouwenkoleding uit stekend voor den dag. Maar vooral trekt hier de aandacht die inzending va® de ge- gemeeuto den Haag betreffende het onder wijs in spreken aan spraakgebrekkige leer lingen. Do gemeento-api'aaklearaar van Lier zorgde, ter aanvulling voor eene inzending van bij dit onderwijs gebruikte loermiidde- leu Do Nederlandsche Voebballbond geeft aan aanschouwelijke voorstelling van den reus- achtigen vooruitgang van het voetbalspel hier to lande, terwijl in dezelfde zaal het nieuwste op het gebied van gymnaetiek- en turn artikelen wordt geëxposeerd. Wat is ingezonden met betrekking tot do werking van de vacantie-kiolonies hier te lande en in het buitenland, bewijst dat Nederland op het gebied nog ver ten ach teren is. Trouwens de afbeeldingen van buiten 1 andsclie schoolgebouwen stellen die van onze scholen oak in de sohaduw. Ii. de tweede afdeeling, speelgoed, pren ten ©11 prentenboeken,zuiden, behalve <Te jeugd, ook de oudere gaarne een kijkje ne men, niet slechts om oude herinneringen te verlevendigen, maar om te leeren hoe tegenwoordig speelgoed, prenten en pren tenboeken zich weer aanpassen bij het eigenlijke anderwijs en hoe bij de samen - steili g mecir op den voorgrond treedt het opvoedkundige element. Onvermeld mag in ci<v.e afdeeling niet blijven de inzending van jhr. W. E. E. de Ranitz, to 's Gravenhage een ongeveer 25 jaar geleden vervaardigd en thans geheel nieuw ingericht poppen huis, waaraan letterlijk niets ontbreekt^ Bij de expositie van pkotografiën enz. van schoolgebouwen sluit zidh aan de verzameling van platen, betrekking hebbende op wand versiering, terwijl in deze rubriek ook is on dergebracht de inzending van kindeimuziék van Catharine van Rennes, handleidingen voor spreekoefeningen oij het onderwijs in spreken en zingen hygiënisch spreken enz. De tentoonstelling wil voornamelijk een bijdrage leveren tot de kennis van de heden- daagsche opvoeding, maar het een en ander betrekking hebbende op die van vroeger tijd mocht niet ontbreken. En zoo is dan in een afzonderlijk zaaltje een yerzameling geschied kundige voorwerpen bijeengebracht, dat in den tijd, waaraan het klimaat zeker vol maakt is geweest, maar nu hoogstens nog als curiositeit wordt bewonderd. Toch zal de verzameling gaarne bezichtigd worden; er zijn voorwerpen bij van mooi© vormen en keurige afweking; kindevmeubeltjes en kost bare kindorser viezen apansche voorwer pen, enz., die dadelijk in het oog vallen en die men den gelukkigen bezitter benijdt Komende uit dit „antieke" zaaltje, staat men dadelijk midden in het „moderne" bad- plaatsleven, dankt zij een kleine, dioch smaak volle inzending van de Maatschappij Zeebad Sclieveningen op de binnenplaats, waar van af morgen openbare 1essen en gymnastische oefeningen zullen worden gegeven. Bijzon der belangwekkend is de afdeeling Fröbel onderwijs. De inzending is bijeengebracht door do gemeente-bewaarscholen te 's-Gravenhage (Sdheveningen) en geeft het werk der leer lingen. Elke school voor één bijzondere groep, t. w. mozaïk, scheuren en plakken, teeken- werk, boetseerwerk, het vlechten van matjes en latten, kralenwetfk, reepenwerk, bouwen en liet vervaardigen van voorwerpen uit pa pier. Op deze wijze wordt oen overzicht ge- gegeven van do resultaten van het gewone lesrooster, gedurende urie maanden. In deaelfd© afdeeling is werk te zien van leerlingen van kindertuinen in verschillende plaatsen des landswerk van eenige leerlin gen van vakscholen voor meisje o. a. van de Haagsche terwijl evenmin een belang rijke en omvangrijke collectie opvoedkundige werken niet ontbreken. Van het., in een grootc zaal ondergebrachte museum ten bate van het onderwijs, is reeds meermalen, nog Zaterdag, door don wethou der van Sandick, die bij de opening, met lof gewaagd. Dien lof mag men ook niet ont houden aan de inzendingen in de zesde afdee ling: onderwijs aan achterlijke kinderen. Uit de inzendingen van de scholen te -'s Gravenhage en te Rotterdam blijkt, dat aan deze scholen individueel onderwijs wordt gegeven, in kleine klassen van hoogstens 16 leerlingen. Hoe gunstig dit ouderwijs wordt, kan blijken uit het feit, dat 90% der leer lingen van de Rotterdauisalie school, in be trekkingen werden geplaatst. Het medisch instituut „Klein Wamshorn" te Arnhem, 'het „Iluds van Barmhartigheid" alhier, de Haagsche Rovilsengroep, de Ve- getariërsbond en de Onderwijzers prop ag an da- club voor drankbestrijding, zorgen allen door de verzameling van boeken en bescheiden voor een indruk van hun werkzaamheid, ieder op eigen gebied. Op do meest uitgebreide afdeeling „leer middelen en resultaten van onderwijs", waarin inzendtingien worden aangetroffen o. a van den Ned. Hincrerbond, Vereeniging van vak- en handiwerkonderwijs, terwijl de heeren Ligihart en van der Laan oen aan schouwelijke voorstelling geven van de wijze waarop de beginselen van concentratie en handenarbeid in de pracrijk kunnen worden toegepast, zal nog nader zijn terug te komen. De tentoonstelling wordt reeds druk be zocht. De nonvlinder in ons land. Men meldt uit Roosendaal Ook in de bosschen onder deze gemeente hoeft de nonvlindor zich vertoond en men maakt zich op, om de plaag uit alle macht te 1-estrijden Men meldt uit Tilburg Zaterdag werden weder 117J kilo non vlinders ingeleverd, zoodat nu reeds 357£ kilo, bijna 3£ millioen zijn gedood, onge kend de grootc massa's die werden opge ruimd in de des avonds ontstoken vuren. Merkelijk is dan ook de opruiming, zoodat men verwacht, dat de premie van f 3 per kilo zal moeten verhoogd worden om de vangere aan het werk te houden. Het Staatsboschbeheer keerde f 100 uit, terwijl van de regeoring ook steun verwacht wordt. - De staking te Tilburg. I11 een Dinsdagavond gehouden vergadering van de metaalboweikerspatroons is met 41 tegen 1 stem besloten alÜe eventueele voorstellen van den verzoen ings raad te verworpen en het contract zander verandering te handha ven Bij drie patroons zijn vreemde werklie den aan bet werk gegaan. Meerderen wor- dei. verwaoht. De stakers blijven rustig. De verzoen ingsraod, onder voorzittei'schap van den wethouder, den heer P. F. Berg mans, (houdt heden eene vergadering. De staking te -.Midwolda geëindigd. Te Midwolda is de staking der veldaibeiders geëindigd. Dinsdagavond, waren slechts zestig arbeiders op (het appel. Het bestuur verzocht samenapreking met de landbouwers, die niets toegaven. Later be sloten de arbeiders de staking op te heffen en voor hetzelfde loon het weik te hervatten. Gistermorgen 'bleven nog ruim zestig ar beiders werkloos door 'het stilstaan der dorsohmachines en de uitsluiting door som mige landbouwers van oen deel hunner vroe gere arbeiders. Het Haa.gscho zedenschan- d aal. Naar wij vernemen heeft de burge meester van 's Gravenhage don hoofd-in- specteur van politie, F. R. N. van Lelyveld, wiens naam in den laatsten tijd vaak ge noemd is in verband met die van vrouw Fü'hrop (Duitsche Greet), met ingang van lieden uit den politiedienst ontslagen. Moordaanslag. Te Watergraafs-- meer heeft een 21-jarige stuurman, die sinds eenigen tijd omgang had met een 19- jarig meisje, naaister van "beroep, dat ech ter niet erg met haar verkeering was inge nomen, Dinsdag avond op haar geschoten, toen zij samen in de Kruis laan aan den kant van den weg zaten. Het meisje sloeg gillend achteroverde dader zette het op een loopen, meldde zich bij de naastbijzij 11- de boerderij aan met den uitroep: „lever mij over aan de politie, ik heb mijn meisje di odgeschoteu 1" De man werd weldr a gearresteerd en na«r het politic-bureau geleid, waar de re volver met nog vijf scherpe patronen gela den op hem werd bevonden. Hij bekende zijn meisje te hebben willen doodeu. Het slaohtoffer werd zwaar uit een hoofdwonde bloedend opgenomen in het naastbijzijnde O. L. Vrouwe Gasthuis. Het onderzoek toonde aan, dat do kogel boven de rechterslaap in het hoofd was gedron gen en in het midden van het voorhoofd er weer was uitgegaan. Na verbonden te zijn kon het meisje, dat voel bloed had verlo ren maar niet in gevaar vorkeerde, hot gast huis verlaten. De dader is in hechtenis. Beideu behoor den te Amsterdam thuis. Een valsoh bank uiljet. Te Middelburg is een valsch bankbiljet van f 40 uitgegeven. Ken tee kenen van de valsdlihcid waren het ontbreken va.11 den witten rand en van hot watermerk. Verdronkenen. Te Brouwers haven is do schipper V. over boord geslagen en verdronken. Spelende met andere jongens, waaronder zijn 12-jarige broeder, op hooischuiten liggende in de Rotte, nabij de vuilnisbelt te Rotterdam, is de 9-jarige B. R„ wonen de aan de Ban ketst ra at no. 38, gisteren tussohen twee schuiten te water gevallen en verdronken. Nadat hij door een werkman van do vuilnisbelt met een dreg boven wa ter was gehaald, heeft men nog getracht de levensgeesten op te wekken, maar te ver geefs slechts de dood kon geconstateerd worden. Het lijkje van den jongen is naar de woning der ouders gebracht. Gasteren is aan den Zuid Buitensingel te 's Graveuliage een 9-jarig knaapje te wa ter geraakt. Na herhaalde pogingen gelukte hei ecu gemeente-weikma®, de jeugdige drenkeling aan den wal te brengen. De jon gen was echter bewusteloos en 9tierf eenige oogen blikken later. Gistermiddag omstreeks 12 uur had te Cuyk (N.-B.) een droevig ongeluk plaats. Terwijl de zoon van Karei Janssen be*zig was passagiers over de rivier de Maas te zetten met dv veerpont, had hij het ongeluk te struikelen en overboord te vallen. IJlings toegeschoten hulp mocht helaas niet meer baten: hij verdween in de diepte. Enkele oogcnbliikken later werd zijn lijk opgehaald. In brand geraakt. Dinsdagna middag had aan de Nieuwe Veemarkt te Sueek een treurig ongeluk plaats. Tentoonstelling „Opvoe ding van het kind" Eenige oogenblik- Ken nadat II. M. de Koningin-Moeder gis teren den huldegroet van de burgerij in ontvangst had genoman, verliet II. M-, toe gejuicht door de-nog dichte menigte, welke zich in de omgeving bevond, het paleis, om, alvorens de Residentie weder te verlaten, dooi* het brengen van een bezoek aan de tentoonstelling .Opvoeding van liet kind", in hot v ormalige Rijksarchiefgobouw, aan hot Plein, te doen blijken van Hare be langstelling in doel en gtrevon van hen, die in het Ijelaug van het kind dez- expo sitie tot stand brachten. Mei liet oog op dit te yorwochte® Vorste lijke bezoek, was djo ontvangstzaal met plnntengivxpoii in fecetdos gestoken. II. M. werd bij llare k 'mst ontvangen d,K»r de c «omissie va® uitvoring en dames van het propagandacomité, en door oon meieje word Haar ten bloem ruiker aange boden. Begeleid door den voorzitter van de com missie van uitvoering, den heer ,J. D. Ros, en mej. A. G. Dyaerinck. viaig do Vorstin een rondwandeling door de vrsolvillende zalen aan, eon rondwandeling van ruim an derhalf uur. Want 't bleef niet bij het wer pen van een vluchtigcn blik op het tentoon gestelde, maar tot in bijzonderheden liet II. M. zien inlichten. Bij Haar binnentreden in de congres zaal word Koningin Emima verwelkomd met vroolijk kindergezang. Eerst zongen de kin deren, ondor leiding van den hoer Van der Laan, het „Wilhelmus van Nassauwe", on daarna vertolkten de kleinen in hun ge zuig, dat. ho© prachtig ook de vacantie is. zij «aarw hier naar toe waren gegaan, om dat cle 'arlx-id, hier gedaanhot heil der jeugd beduidt. Ton slotte zongen de kleinen IIM. oen allerliefst welkomst.lied je toe. De Vorstin was blijkbaar zeer ingenomen met de alleraardigste verrassing, haar in deze zaal te beurt gevallen. Met een „dank je wel, lieve kinderen 't hooft mij heel veel genoegen gedaan", richtte zij zich tot do opgebogen jmgens 011 meisjes. Na zich neg even te hebben onderhouden met den hoer Van der Laan, werd de rondwandeling her vat. Op de binnenplaats woonde de hooge be zoekster een openbare gymnastiekles bij. Dc stokoefeninigen van de meisjes en de vrijo oefeningen van de jongens schonken de Vor stin. die met Haar gevolg op het bordes had plaats genomen, veel goncegeu, en vriendelijk glimflaehend dankte Zij de jon gelui voor hun driemaal herhaald „hiep- hiep-hiep-hoera Later, in ©en der bovenlokalen, volgde Koningin Emma met belangstelling een les in handenarbeid in de practijk, door leer lingen van de acholon van de heeren Ligt- hart en Van der Laan. Zooals gcfflcgd. overal lesxlo II. M. do greotate belansstelling aan den dag. Vooral ook de leermiddelen enz. in het belang va® Int «achterlijke kind, trokken in hooge mate n.are aandacht. Na zich n& afloop nog eenige oogenblik- ken in de bestuurskamer inot de commissie leden te bobben onderhouden, verliet TI. M. het gebouw*. Buiten stond een talrijke menigte, niet wnrhtensmoode, c«n Haar hartelijk toe te juichen.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2