de R. H. B S. te Wageningen, M. Knor- ringa, tijdolijk leeraar, M. B. J. Zijlstra, tijdelijk leeraar, te Middelburg A. Poter- mcijor leeraar aan de H. B. S. en het Gym nasium te Dordrecht; op verzoek eervol ontslagen Mr. H. Jei tes, wetenschappelijk assisteit bij de Ko- niklijke bibliotheek te 's Gravenhage; op verzoek eervol ontslagen W. G. ilein- raes. als 2e luit. bij het Nijmeegsch Vrij willigerskorps. Aan William Mac Laren Mac Ilraith vergun ning verleend de genceetkinwt uit te ofenen op Nederlandsehe zeeschepen, met uitzondering ran oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hjj dc wettelijke hepalingen omtrent do uitoefening dor geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. Aan de na te noemen personen is verlof ver nee nd tot hot aannemen der onderscheidings- teokeneti achter hunne namen vermeld A. Scheerstra. t© 's H©rtogenjH>sch, particu lier, het krui» Pro Ecclesia et Pontifice, in goud, hem door Zijne Heiligheid den Paus ge schonken Oh. L. F. de Moulder, te Liese, oud-hoofd der H.-K. jongensschool te Liase, het kruis Pro Ecclesia et Pontifice. hem door Zijne Heiligheid don Paus geschonken. Goedgekeurd dat J. O. Elema, burgemeester der gemeente Middelstum, is benoemd tot waar- nemend-seretaris dier gemeente. Toestemming verleend aan C. Oneldes, ont vanger der gemeente Kuurlo, om tot 1 Januari 1909 te Lochem te blijven wonen. Benoemd tot burgemeester der gemeente Gel drop, A. N'. Fleakens, secretaris dier gemeente. Aan James Alexan<ler Wheeler is vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Ne- dcrlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke hepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome Aan H. G. Timmermans, te Venk». gepension- Dterd beambte der Duitsche spoorwegen, is ver lof verleend tot het aannemen van het Alge meen Ee re tee ken, hem door Zijne Majesteit den Koning van Pruisen geschonken, Ann de vrouwelijke oerste-klerk ter directie van de Rykspostspaarbank, G. M. Hijnders, is op haar verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend, met ingang van 16 Augustus 1908. Naar wij vernemen, wordt Zaterdag 15 Augustus a. s. Hare Hoogheid de Prinsen- Weduwe Hendrik Vil Reuss ten paleize het Loo verwacht. Audiënties. De audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a.s. en die van den minister van binnen land- aehe zaken Zaterdag niet- plaats hebben. De gouverneur van Suriname Mr D. Fock heeft op 10 dezer het beet uur aldaar aanvaard. Na het tijdelijk vertrek van den Por- tugecechen gezant, graaf de Sélir, is, naar anciënniteit volgens de overhandiging der geloofsbrieven, als deken van het vreemde diplomatieke corps opgetreden Sir Henry Howard, gezant van Groot-Bittannië sedert 18%. Aan het Britsche gezantschap is als derdo secretaris geplaatst de heer C. H- Bentinak, aan het Russische ails militair lid, de kolo nel van den genwaJen staf Abadaohe. Nederland en Venezuela. Reuter seint ons d.d. 11 Augustus uit Willemstad Om voorbereid te zijn op eventueel© ver wikkelingen tusschen Nederland en Vene zuela is een draadloos telegraafstation te Willemstad opgericht. I" e kruiser Gelder land" vertrok gisteren naar het naiburig© eiland Aruba met geweren en ammunitie voor de bewoners die feitelijk zonder be- acberming zijn. Een brief uit Maracaibo houdt in dat de Venesolaansohe rivierstoomboot de „FeJix" met troepen naar de Maracaibo baai vertrok ken is, naar men gelooft met soldaten <Ho tegen de revohitionairen zullen optrekken. Naar aan Hbld. en Tel. wordt medegedieeld worden ook de panteerdekschepen „Utrecht" en „Holland" voor onmiddellijk vertrek naar Weet-Indië in gereedheid gebracht (Het pantaervlokschip „Hcflland" werd in 18%, de „Utrecht" in 1897 op stapel geze*. Zo meten reep. 3900 en 4033 ton en tellen ieder 20 stukken. Wanneer allo, nu reeds aangeweeon, bodems naar Weea-Indië zijn vertrokken, zal daar dus een eskader van 5 sohepen aanwezig zijnhet pantserschip „Jacob van Hoomskorck" en de pa.nt- seixlekschepen „Gelderland", „Friesland", „Utreolit" en „Holland".) Hr. Ms. paiiteersohip „Jacob van Heeins kercik" is gisterenmiddag van Nieuwediop vertrokken, ter opvolging zijner bes temming naar Weet-Indöë. Er waren duiionden men- sohen op de been langs de haven en den zeedijk, om uitgeleide te doen. Toen het schip de haven uitetooende, klonken donderende hoera's ten afscheid. Het muziek/korps van Ilr. Ms. „Friesland", op het havenhoofd op gesteld, speelde het volkslied en verschillen de marschcn en de gebruikelijke saluutscho ten werden fcuMcfaen de Jleemsk/rok" en het wachtschip gewisseld, waartuesor.en zidb neg mengden de dreunende proefschoten van hot pantserfort ..I)e Harssens" gelost. Op reis naar de Weet- zullen als kolen- havens worden aangedaan Ponta Delgada (omstreeks 18 Aug.) en St. Lucia (omstreeks 30 Aug.). Mocht Delgada evzntuool besmet zijn, dan worden te Rorta kolen ingenomen. De état-major van de „Heemskerak" be staat uit: Kapitein ter zee J. B. Snethlage, com mandant kapt.-lui*, ter aee J Albarda, eerste officier; luits ter zee le kl. J. J. II (Vmtmijs en B. ftdhreudereluite. ter zee 2© kl. C- R. F. Tollenaar, A. van Hengel, J. A Brouwer, J. C. M. Warnsinck, G. J. Wijore en G van II et eren adelborsten le kl. W. K aurits, H. J. van der Stad, W. Wijnacndts, J. W. II Vogelzang, M. W. Etty, I A. Rom Colthoff en H. A. Grove; "officier van gca. le kl- F. Sikkeima idem 2c kl. G. N. A. Ketting; off van adm. le kl. A A J. Schilt officier-madh. Ie kl. J. J. Johm, chef der machinekamer idecn 2e kl. J. A- J. van Horssen en le luit. der mariniers J. J. C. de Koek. liet. machinokamorpereonee] bestaat uit: hov.ftl,machinist II. Steenara en J. L. Smit; machinisten J A rents. G. van Marie, W. H. Weiter, L. M. Bot, L. IIoutTTiiijaen en U. J. Oldemane. A analytisch verslag. Naar aan dc N Ct. ter oore kwam, zal op de aanstaande begrooting van binncnlandsche zaken een pest van bijna twee ton voorko men tot aankcep van het Loge-gebouw op den Fiuw. Burgwal, te Rotterdam. Dit ge bouw zou dan dienen voor de uitbreiding der Landsdrukkerij, noodig geworden voor den dienst van het Analytisch Verslag de courant, gelijk men weet, die de Tweede Kamer in de 36 uren, welke verloopen tus- schen het uitkomen der dagbladverslagen van haar debatten en de ontvangst van de officioele „Handelingen", wenscht te doen verschijnen. Hot gebouw der Landsdruk kerij is juist verbouwd en aanmerkelijk ver groot.. De officier van administratie der 1ste klasse C. Flaee, dienende aan boord van Hr. Ms wachtschip te Willemsoord en be las' met de betrekking van fungeerend fis- kaa; bij den zeekrijgsraad aldaar, wordt, onder eervolle ontheffing van die betrek king met 16 September a.s. op non-activi teit gesteld en mot dien dattim vervangen door den officier van administratie der löt© Masse J F. de Hart. De officieren-machinist der 2de klasse M. B van Till en K. C. W. E. Hantasoh, geplaatst als officier-instructeur bij de ma- rine-machinistensahool, worden, onder eer volle ontheffing van deze betrekking, op non-activiteit gesteld en vervangen door de offieieren--machinist der 2e klasse G. A. GaB ©n B. J. Velderman. Tandheelkundige hulp voor militairen. Naar men aan de N. Ct. meldt, leeft de heer Leo Mee. bon, tandarts te 's Gravenhage, een adres aan de Tweede Kamer getzonden. waarin hij in overweging geeft waar het Rijk de hoofd- en verdere officieren en mindere militairen in de gele genheid stelt, zoo noodig voor rekening vau liet Rijk, specialiteiten voor de verschillende organen te raadplegen - het gebit, dat tot nu too geheel onverzorgd blijft, voortaan ook tot de verzorgde organen te doen behooren, waar tobh de mondholte juist het- uitgangs punt is van verschillende ziekten der spijs verteringsorganen die op haar beurt weer tot amomaliën der constitutie, kunnen leiden. De militaire geneeskundige dienst is (naar adressant bleek) van de noodzak©! ijikiheid overtuigd, maar de groot© financieel© bezwa ren werden als tegenwerping aangevoerd. Adressant stelt zicb nu voor waar de Neder!officieren van gez. geen speciale studie van tandheelkunde doormaken drie tandartsen te benoemen respectievelijk voor dte garnizoenen in N.- en Z.-Holland en Zeeland (standplaats Den Haag), in Utrecht, noordelijk Gelderland, Overijsel, Drente, Friesland en Groningen (standplaats Utrecht) en in zuidelijk Gelderland, N.-Brabant en Limburg (standplaats Arnhem), wier taak het zou zijn maandelijks de manschappen in die garnizoenen te inspecteeren De jaarlijksche uitgave zou volgens be rekening van adressant pl. m. f 25,000 bedragen, een bedrag, dat de geheelc natie ten goede komt immers, de ma.nscha.ppen, later in de burgermaatschappij teruggekeerd, zullen de zorg voor het gebit hebben loeren beschouwen als iets noodzakelijks en zullen die zorg in hun gezinnen overbrergen. H. M. de Koningin heeft den Fran- sohen hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid Louis Renault, lid van het Permanent© Hof van Arbitrage, gedelegeerde bij de beide Vredesconferentiën en die voor Internatio naal Privaatreolit, wien vroeger reeds het commandeurskruis der Orde van Oranje-Nas- saiu was verleend, thans bevorder© tot Groot kruis dier orde. D r. Mezger. Dr. J." G. Meager, die thans te Domburg verblijft zal 22 dezer zijn 70eten geboortedag herdenken. ID September zal het 40 jaar geleden-zijn dat hij promoveerde. (Middelb. Gt.) Congres opvoeding van het kind Het congres „Opvoeding van het. kind" te 's Gravenhage werd gisteren voort gezet onder voorzitterschap van den heer J D Ros. In deze derde zitting was aan de orde, de inleiding van den heer L. C. T. Bigot, directeur der kweekschool van onder wijzeressen, te Arnhom, over het onder werp „verstandelijke opvoeding". Met nadruk wees de inleider er op, dat de verstandelijke vorming in belang voor de zede'iïke moet onderdoen, hoezeer ook die verstandelijke vorming dat is in hoofd zaak het onderwijs van ver strekkende bet eekenis voor het verdere leven van het kind te achten is. Zij heeft een tweeledig doelhet aanbrengen van kennisliet ont wikkelen van den verstandelijken aanleg. De inleider achtte wenschelijk, voorlichting der ouders, in zake de verstandelijke opvoe ding. door ouder avonden, onder leiding van deskundigen. Verder wenscht hij betere schoolopleiding van het kindeen voorbe reidende school tot 8 jaar en oen lagere school tot 14 jaar. Thans lijden op de school de zaakkennis en de vaardigheid schade, ten koste van de vormenkennis. De school heeft noodig een sober leerplan, waarin de leerstof vereenigd is tot- een natuurlijk ver- bonder voorstel 1 ing^kring, tertfijl indivi dueels leiding op den voorgrond moet staan De rede van den inleider werd herhaalde lijk door handgeklap onderbroken en door oen levendige gedachten wisseling gevolgd, waaraan wqrd deelgenomen door dr. Mau- ton, mevr. Van der Willigen, mej. Van der Vegt, de heer Treffers, mevr. Ramond en mevr Siwere van Resema. De inleider, de debaters achtereenvolgens beantwoordende, zeide, dat de opmerkingen door drie der bovengenoemde dames ge maakt een antwoord waren aan dr. Mou- ton, die meende, dat inl, wel wat te scherp was geweest en wat te veel had gegenerali seerd. Met voldoening had Spr. vernomen, dat do reformatorische geest zoozeer in het. H&agsche onderwijs was doorgedrongen, dat nog slechts een klein deel van de scholen aan den ouden sleur bleven hangen. Waar dr. Mouton had opgemerkt, dat inl. het voorbereidend, het e.g. bewaarahoolonder- wijs, niet had genoemd, waarvan bij al het verkeerde dat hot aankleeft toch ge tuigd kan worden, dat heel wat verbeterin gen daaruit tot liet L. O. opgeklommen zijn daar sloot inl. zich gaarne bij deze woorden aan. Wat den invloed van de ouders op het onderwijs aangaat, de ouders, die zoo moeilijk zijn hijeen te brengen voor ouders-avondenzqp moeilijk te vinden zijn voor het "rit ting nemen in commissiën van toezicht op hei L. O., gelijk dr. Mouton had medegedeeld, ook Spr. kan van teleur stellende ervaringen gewagen bij het organi- seeren van ouder-avonden indertijd te Am sterdam. Hoe de bewondering der kinderen bij de ontwikkeling van de bol, bij de be- rtuiving. aan te wenden? Spr. zegt, dat die kennis niet moet. worden aangebracht als die, dat 2x2=4, maar dat het kind uit de emotie, de trilling in de stem van den onderwijzer moet. voelen, dat. deze ken nis nog iets anders is dan alledaagsche. Met voldoening had inl. mevrouw Van der Willigen gehoord, die getuigde, dat de ouders de belemmering vormen, welke oor zaak is, dat. het onderwijs niet vooruitgaat; dc ouders, die niet vragen naar onderwijs, dat hun kind veredelt en verbetert, maar waardoor hun kinderen netjes worden ge drild. Het onderwijs aldus mevr. v. d. W. is thans een geheugen-gymnastiek, die uitloopt op een diploma. Op een vraag van mej. v. d. Vegt, wat gedaan moet. worden voor de zedelijke op voeding van het verwaarloosde kind. waar aan in het huisgezin geen zedelijke begrip pen worden bijgebracht, zei inl., dat daar op met het oog op den beperkten tijd geen antwoord was te geven. Mevrouw Ramond had gevraagd, wat te doen in zake machinale en uniforme straf fen op school en of het onderwijs niet zoo ware te geven, dat het voldoet aan betere eischen en toch bruikbaar was voor examen- eischen. Als antwoord op de eerste vraag betoogde inl., dat het machinaal en uni form straffen geen regel is op de school en ook niet behoeft te zijn. Men straffe echter niet te veel. Spr. vroeg zich verder af, of de school alleen wel schuld heeft, dat, gelijk is bewe zen, het observatiever mogen der leerlingen vermindert met het toenemen van hun leef- tijd, gelijk mevr. Siwers van Resema her innerde. Spr. merkte op, dat, als hij de uitlatingen van de da mes-debaters hoorde, hij vond, dat zijn toon toch niet zoo heel scherp was. Mevr. van Resema toch, hulde brengende aan de onderwijzers, die bij het tegenwoor dige onderwijs van de kinderen nog weten te maken, wat er van gemaakt wordt, die nog eens met nadruk herhaalde, wat zij na het congres voor kinderbescherming schreefdat het de plicht is van den onder wijzer en opvoeder, om die wetten bij het betrachten van zijn beroep toe te passen zeide, dat het onderwijs, zooals het thans gegeven moet worden krachtens de wet zondig is en Gods zegen niet kan wegdra gen. Zóó kras zei inleider -heb ik mij nog niet uitgelaten, al had hij met sympa thie haar woorden gehoord, evenals haar herhaalde aanbeveling van hel werkje van prof .Strandchen „What is play?" Met "dank aan inleider en debaters sloot de voorzitter daarna deze derde congres- zitting. In de middag-, tevens de vierde en laat ste zitting van het congres, sprak de heer ft. Lulofs, ;i"aar rior Doopsgezinde ge meente te 's Gravenhage, over „Godsdien stige Opvoeding", daarbij verdedigendede volgende stellingen. De godsdienstige opvoeding van liet kind is de taak van de ouders en het gezin School, catechisatie en kerk kunnen hier bij wel helpen, maar niet in de plaats tre den of vervangen. Na het debat over deze inleiding, werd het congres gesloten. lieden ochtend, van 1011 uur, zou op de tentoonstelling „Opvoeding van liet kind" een oefening gehouden worden met den brand- of reddingsladder van de firma Keunen te Amsterdam, onder leiding van den heer J. II. Reys, turnleeraar te 's Gra venhage. Deze oefening, die door jongens en meis jes wordt uitgevoerd, heeft ten doel, het' gebruik van dezen ladder te demonstreeren en het nut ervan aan te toonen voor een gebouw, dat geen nooduitgang of vaste brandladders bezit. Roeien. De Amstelrocriers, die te Hamburg op zoo schitterende wijze de eer van Nederland hebben opgehouden, en o. a. in de Kaiser vieren de zilveren bokaal, uit geloofd) d'oor den Duitsohen Keizer, verwier ven, werden in hun vaderstad feestelijk ont vangen. Aan het Centraalstation stonden gisterenavond ta!lootte vriendinnen en vrien den van de roeisport den trein van 7 uur 40 af te wachten De te begroeten sportmen waren de heeron Wielama. Crone Burk en Höfte (roeiers), Jansen (stuurman) en Ooans (trainer). In de wachtkamer werd een woord van ■welkom gesproken door den heer Jurrjens, onder-voorzitter van de roeivoreeniging De Ametel. In een twintigtal jtuigen begaf men zich door de stad naar het Clulbgebo-w. Op het Stationsplein en langs een gedeelte van den weg stond eon juichend© menigte en ver scheidene bewoners hadden de vlag uitgesto ken In het Clubgebouw werden de overwin naars gehuldigd door den president der ver- eeuiging den lieer W. Hultzer, terwijl ver tegenwoordigers van zusterverenigingen ge- lukwensohen en kransen kwamen aanbieden. Uit geschiedde namens'de Kon. Aonst. R. en Z -vereen. De Hoop door den heer Wijnma len, namens de Kon. Ned. Zeil- en Rooi ver. door den heer Oouvéo, n aan ene de Zeilver. Het IJ door den heer Crone en namens de Roei ver. Willem III door den heer Kot- bi mg. In zijn geestdriftige 'weKkomstrede werd) door den heer Hultzer dankbaar herdacht dait hot eerste telegram van gelukwenschen, te Hamburg ontvangen, was van Z. K. H. den Prins der Nederlanden Zulke sympa thiebetuigingen doen vooral in den vreemde goed. Namens de ploeg werd bedankt dooi" den heer Wielama. Hiermede was ie receptie geëindigd. Aan iliet Clubgebouw werd muziek gemaakt en bleef men nog lang bijeen. De Hoop had de attentie als illuminatie aan te brengen de woorden„Hulde aan de Amstelvier". Invoer van Zwitsersche fok- g ei te n. Zooals men zidh zal herinneren, zijn in den herfst van 1907 door de heeren J. Zuurbier, te Bcemster, en R. Visser, te Berkhout, in de provincie Rlheinhesscn ©en aantal fokgeiten en bokken van het Zwitser- sdhe Saanenras aangekocht, ten behoeve van een aantal personen in verschillende doelen des lands, welk© zich daartoe hadden aan gemeld. Over de resultaten met deze dieren verkregen is men over 't geheel zeer tevre den. In meerdere plaatsen is zelfs de invoer van deze dieren aanleiding geweest, dat men in ruimer kring meer aandacht aan de ver betering van de geitenfokkerij is gaan schen ken. In verband daarmede hebben de heeren Zuurbier en Visser besloten, zich in het- be gin van September e.k. weder naar Rhein- hessen te begeven, om voor hen, die zich daartoe zullen opgeven, een aantal geiten aan te koopen. O}} verzoek van de directie van den land bouw heeft do Kamer van Landbouw voor Rlhein hessen zich bereid verklaard genoem de heeren in alle opzichten behulpzaam te zijn. Zooals bekend is heeft men juist het oog gevestigd op dc provincie Rlieinhessen, om dat de fokkerij van zuivere Zwitserse he gei ten daarop hoogen trap staat. Reeds sedert meeidere jaren zijn daar in grooten getale fokgeiten uit Zwitserland, hoofdzakelijk van het vitte Saanenras, ingevoerd. Voorts heeft men daar reeds talrijke gei ten fokvereenigingen, welke behoorlijk de melkopbrengst, controleeren, alsmede een stamboek voor zuiver gefokte Zwitsersche geiten opgericht. Hier biedt zich dus de ge legenheid om tegen aanmerkelijk lagere prij zen dan in Zwitserland zelf, zuiver gefokte Zwitsersdhe geiten aan te koopen. In geen geval zal de prijs van een volwassen geit of bok, alle onkosten van transport enz. in begrepen, f 45 te boven gaan. De heeren Zuurbier en Visser stellen zich voor een bezoek te brengen aan de fokgei- tenmarkt, welke den 3. September te Alzey zal worden gehouden en waar zij volgens mededeelingenverstrekt door de Kamer van Landbouw, eene zeer goede gelegenheid zullen vinden om zoowel jonge a-ls volwassen fokdieren aan te koopen. Landbouwvereenigingen of particuliere personen, welke fokgeiten wenschen in te voeren, kunnen zich vóór 20 Augustus e.k. wenden tot den heer J. Zuurbier, te Beem- ster (prov. Noordholland). Vogel moord. Het uitroeien en \ermoordeen van onze mooie zeevogels 'gaat ongestoord zijn gang. Een lezer van de N. R. Ct. vertelt, dat hij er de vorige week nog getuige van was. Ditmaal waren het menscheu van Wieringen, die eenige dagen op Vlieland doorbrachten en er hondenden schoten, meest sterns (want die zijn niet beschermd door de wet), maar ook andere vogelsoorten zijn hun welkom. Als men er nu bij bedenkt, dat al die vogels hun jon gen in het duin hebben, die dus ook om komen, dan rijst de vraag: hoe lang zal het nog duren, voordat de totale uitroeiing is geschied De wijze van dooden gaat zeer gemakkelijk. Voor zoover ik zien kan gaat dat als volgtDe jagers gaan met een bootje bij een der zandbanken liggensoms heb ben zc een hondje bij zich, waar de vogels op afkomen, die dan rustig worden weg geschoten. Ik zag dit evenwel niet-; maar andere is het slechts de quaestie om één vogel te schieten of aan te schieten, zoodat hij in het water valtde andere zwermen daar steeds luid krijschend boven en het moorden gaat nu kalm door. Men verzekerde mij, dat dit jaar de vogels al belangrijk minder waren en dat juist het jagen er op in dezen tijd al zeer verderfelijk was; ook worden er steeds oip 't strand aangeschoten, doode vogels gevonden. Met kisten vol zijn de vogels deze week van Vlieland gezonden dan komt Terschelling aan de beurt, en zoo wordt alles afgejaagd en onze vogelwereld aldaar met een totalen ondergang bedreigd. De bewoners van de eilanden zien het met leede oogen aan, maar er is niets aan te doen. De nonvlinder, Men meldlt uit Tilburg aan de 's Hert. Ot. Oir de nog aanwezige nonvlindets zooveel mogelijk op te ruimen, zijn gisteren de leer lingen der openbare scliool aan de Lange- straat, hoofd de heer Versohuuren, onder begeleiding der onderwijzers, op de vangst gegaan de jadhit geschiedde op verzodk van het hoofd der gemeente. Kermis te Rotterdam. Maan dag namiddag om half vijf is liet- terrein atn den Beuk©lsdijk, 'te Rotterdam, waar •kermis in het klein gehouden wdrdt-, voor het publiek geopend, .maar tegen entree, hetgeen velen tegenviel en deed terugkee- reu Een gulle kastelein. De kas telein L. J. K., aan de Gelderschekade No. 9, te Rotterdam, was gewoon ieder jaar op den Zaterdag, dat de kermis ingeluid werd, aan de bezoekers van zijn café een borrel om niet te geven. Dit jaar bedacht hij alle bezoekers met een kruikje jenever, waar door de aanloop zóó groot werd, dat de man de hulp der politie moest inroepen, om de op jenever gestelde lieden, die zijn café binnendrongen, te verwijderen. Uit edge® beweging heeft hij, om er een einde aan te maken, zijn café Zaterdagavond van half zes tot achten gesloten. De roep van zijn goedgeefschheid liad zich in een oogwenk onder de sjouwers verspreid. Onwillige automobilisten. Men meldt uit Arnhem: Tegen den automobiel handelaar Tlx. A. uit Nijmegen, herhaaldelijk veroordeeld we gens overtreding der Motorwet, is nu we gens rijden zonder achterlicht en verzet te gen de politic, geëischt vier maanden ge vangenisstraf en tegen zijn broeder D. A„ wegens verzet tegen de politie, acht dagen gevangen isstraf Verf werpers. Vrijdagavond gingen een paar zestienjarige meisjes, de jongeda mes Zwart, wonende Reinwardtetraat hoek Dapperstraat., en Stalpers, Oz&ar Peterstraat te Amsterdam, eenige boodschappen doen. In de Dapperstraat werden zij plotseling door een paar opgeschoten jongens aangegre pen en een der jongens wierp juifrouw Zwart een kleverige vloeistof in 't. gezicht en op haar blouse, terwijl de ande.ro held, blijk baar mejio geprikkeld d'oor 'het vöotlbeeld van den inktwerper, juffr* uiw Stalpers onder 'handen nam de verschrikte meisjes vlucht ten weg, de lummels lolden den anderen kant uit. Toen de meisjes thuis waren, bleek het, dat- zij geheel bemorst waren met een erg onaangenaam riekende roode vloeistof, een soort bedorven verf. Juffrouw Zwart haul een geheole lading in haar gezicht gekregen, gelukkig niets in haar oogen de lichte blou se was totaal bedbrvon redorven, de kwalldjlk riekende vloeistof was door de voering en zelfs door de onderkleeding gedrongen. Juf frouw Stalpers had alleen een deel op den arm gekregen. Zij droeg een mantel en kwam er dus beter af. Zaterdagochtend had juffrouw Zwart liet roode goedje nog niet viaai gezicht en hals kunnen verwijderen, owdlanks wassdben, zelfs met benzine. De politie heeft, gewaarschuwd, een onderzoek ingesteld, tot au&verr© zonder resultaat. (Echo). Gasverstikking te Amst-er- d a. mMaandag nacht had aan lie? Rokm een droevig ongeluk plaats. Sedert eenige dagen Logeerde diaiar bij den heer S. M„ in peroeeil 120, een 23-jarige nicht, mej. M. S. Gewoonlijk stond zij 's morgens om half zeven op. Toen zij zich nu heden mor gen te acht uur nog niet beneden bevend, 'bcgal een der huisgenoot en zich naar bo ven, om haar te wekken. Na herhaaldelijk kloppen kreeg men nog geen antwoord. Hierdoor ongerust, werd, na overleg, liet paneel der deur ingetrapt. De kamer bin nenkomende, besperd© men een sterke gas- 1 uc'ht, terwijl men in het ledikant mej. S. bewusteloos vond. Bij onderzoek bleek dat de gaskraan open stond vermoedelijk doortfet er eon handidoek aan was gehangen. De ra men der slaapkamer werden terstond open geschoven en onmiddellijk werd een genees heer uit het Binnengasthuis ontboden. Dez© trachtte de levensgeesten op te wekken, maar staakte na een uur zijn pogingen en kon toen slechts den dood oonstateeren. Kind uit den trein geval len. De trein, welke Dinsdag morgen te 9 uur 25 min. uit Amsterdam naar Zaud- voort vertrok, werd even voorbij Halfweg tot stilstand gebracht, doordat er aan de noodrem werd getrokkken. Wat was het geval? Een moeder zat met twee kinderen in den trein, en een der kinderen, van 3 jaar, had aan de deurkruk gedraaid, met het gevolg, dat de deur opensprong en het kind aan de Zuidzijde uit den trein viel. Een medepassagier trok toen onmiddel lijk aan de noodrem, en gelukkig, het kind werd ongedeerd door den hoofdconducteur op den weg gevonden en de doodelijk ont stelde, later van blijdschap weenende moe der weergegeven. Juist was een trein, van Haarlem komen de, voorbij gereden. Was het ongeluk dus even eerder gebeurd dan zou het ongetwij feld zijn overreden. De trein had door het voorval een mi nuut of tien oponthoud. O. H. Ct. Over boord, geslagen. Nabij do Wa<ddingxvoensche brug te Gouda sloeg gisteren de 36-jarige schipper IJrooke uit Made en Drummeien overboord en geraakte bekneld tusschen zijn sohip en een daar on middellijk achter varend schip, waardoor hem de borstkas werd ingedrukt. In bowus- telooeen toestand werd de ongelukkige naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd; zijn toe stand is zeer zorgelijk. Verschillende ongel tik ken. In het Meer onder Ubbengen is verdronken de schoenmaker M. uit Nijmegen. Te Gassel terboe rveensQliemoiid is het- jongste dochtertje van den heer B„ land bouwer aldaar, in een sloot nabij de ouder lijke woning verdronken. Dc 'bejaarde A. B. is te Kalkwijk onder een korenwagen geraakt en onmiddellijk ge dood School- en Kerknieuw*. Technische Hoogeschool.' De rec tor magnificus der Technische Hoogeschool maakt bekend, dat hij tot inschrijving voor den cursus 19081909, zal zitting houden in het gebouw der Hoogeschool, des voor middags van 1012 en des middags van IJ3 uur. Dinsdag 1 September en Woensdag 2 Sop. .tember uitsluitend voor hen, die zich voor de eerste maal wen&chen te doen inschrijven en wel Dinsdag voor hen, wier familienaum be gint met een der letters A. tot en met K. en Woensdag voor de overige letters L. tot en met Z. Donderdag 3, Vrijdag 4 en Maandag 7 Sep tember dos voormiddags van 9J12 en des na middags van lij3 uur uitsluitend voor hen die reeds een of meermalen zjjn ingeschreven geweest, Op den 3en, 4en en 7en September zullen des morgens tusschen 8 en 9 uur aan het hoofd gebouw der T. H volgnummers kosteloos ver krijgbaar worden gesteld, waarnaar de volgorde van de inschrijving geregeld zal worden. Deze volgnummers zijn slechts geldig op den dag van afgifte. De insohrjjving van enkele lessen kan, volgens art. 55 2de alinea der Hoogeronderwijswet, slechts plaats vinden indien daartoe vooraf van curatoren de toestemming verkregen is, welke schriftelijk moet worden aangevraagd. Opheffing llijkslandbo uw- school te Wageningen. Men schrijft aan het N. v. d. D. Bij de regeering zijn plannon aanhangig tot opheffing van de Rijkslamdbouwschool, te Wa geningen de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Bosohbouwsohool zou aldaar evenwel gehand haafd blijven. Nu voor deze laatste inrichting ruimte te kort komt, wordt overwogen de lo kalen van de Rijkslandbouwsehool aan haar tegenwoordige bestemming te onttrekken en ze toe te voegen aan de Hoogere Landbouwschool welke dan zonder kosten de noodige uitbreiding kan verkrijgen. Het is evenwel niet de bedoeling de zg. La gere Rjjkslandlbouwschool voorgoed te sluiten, alleen zal zij verplaatst worden, vermoedelijk naar Groningen. De Indische klasse, verbonden aan de Rijks-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2