BINNENLAND. bon den sjah in cene circulaire gedreigd, dak zij Turksdhe staatsburgers zullen werden als hot Perzische parlement niet zeer spoe dig wordt bijeengeroepen. De Turksche roge©- ring is edhter niet gezand, buitenlandsehe moeiel ijk heden te veroorzaken door zulke demonstratiën in de hand te werken. China. Het Chineesch departement van buiten- landsche zaken verlangt met hpt oog op de ontploffing van munitie, die onlangs is voor gekomen in het gebouw, dat tot huisvesting van de lijfwacht in het Districte-geaanscthaip diende, dat de munitie voor raad en alle lijf wachten der gezantschappen van vreemde staten zal worden verwijderd uit de gezant- schapswijk en overgebracht naar eene plaats buiten Peking. Als aan dit verlangen gevolg gegeven wordt, dan zou de waarde van do geaantschapswachten zeer verminderen en, zooafc de ondervinding in 1900 tijdens de boksersopstand heeft geleerd, illusoir wor den. Allerlei. vHet bondscomité der Duitsche werven te Hamburg heeft het bestuur dei- werven V ulcan, te Stettin, verzocht het werk te hernemen met een derde van het gewone personeel, maar al de werklieden gedaan te geven, indiien de stakers op 18 Augustus den arbeid niet hebben hernomen. Eerst dan zal de aigeineeno uitsluiting worden uitgeroe pen over al de DuitsChe werven, wat 58,000 arbeiders werkeloos zal zetten. Het bestuur der Vulcan heeft dit voorstel aangenomen. vThaw is failliet verklaard Al do schuldeisdhers moeten hunne schuldvorderin gen binnen de acht dagen ingeleverd hebben. vDonderdagmiddag, toen een werk man. wonende in de rue du Temple, thuis kwam, vond hij zijne vrouw in hare slaap kamer vermoord. Juffrouw Bernard was hemden maakster en werkte thuis voor een magazijn. De on gelukkige was gedood door talrijke messte ken over heel liet lichaam. De moordenaar heeft al de meubels doorvocht, maar in een kistje heeft men al het geld onaangeroerd gevonden. Alleen de portcmonnaie, het hor loge en eenige ringen van haar z.ijn verdwe nen. Rond 9 uur hebben do andere bewoners van het huis iemand aan de deur der wo ning van de echtgenooten Bernard zien kloppen, maar men heeft daar verder geen acht op geslagen. Niemand heeft iets ge hoord. Het nauwkeurige onderzoek door ge- neeshceven en rechter van instructie inge steld, doet veronderstellen dat hier een schijndiefstal is gepleegd, te meer daar het slachtoffer door den moordenaar schande lijk mishandeld is. vDe Randmijnen in Zuid-Afrika zijn, volgens den correspondent van de Daily Mail te Pieter Maritzburg, stelselmatig jaren achtereen voor gToote hoeveelheden goud bestolen. Een dievenbende moet medeplich tigen gehad hebben in do mijnen, die het goud verduisterden en door vrouwen per trein naar Durban lieten brengen, waar an dere medeplichtigen het meenamen naar Engeland. Alleen dit jaar zou er aldus voor LJ.000 pond sterling (240,000 gulden) gesto len zijn vMen weet nog altijd niets omtrent de oorzaken, welke geleid hebben tot de hevige ontploffing aan boord van de Oouronne. Het eerste onderzoek van het kanon heeft niet bewezen en do verklaringen der getuigen spreken elkander togen. Geen enkéle kan zeggen of op 't oogenblik der ontploffing de cvla8so geheel gesloten was of niet. Een nieuw èn nauwkeuriger onderzoek is ingesteld. In het gasthuis St. Mandrier is weer een der gekwetsten overleden, zoodat er reeds zeven do-oden zijn. Twee liggen er nog op sterven In zijn verslag aan de zeeprefectuur ver klaart do bevelhebber der Oouronne, dat er eene tweede ontploffing heeft plaats gehad. Ben dcT omstanders hield een kardoes in de hand en deze ontplofte tengevolge der eerste ontploffing. Den ongelukkige werden de handen af gerukt en de ontploffing veroorzaakte een begin van brand. De bevelhebber verklaart verder dat er geen enkele onvoorzichtigheid is begaan, dat er geen enkele schok heeft, plaats gehad en iedereen zijn plicht heeft gedaan Do begrafenis dor slachtoffers zal plaats hebben aanstaanden Maandag, op kosten van den Staat. De meeste zullen naar dra volkomen gerust op dit punt. 'k Geloof, lieve vader, schreef het jonge vrouwtje, „dat u ridh nog al eens bezorgd afvraagt of 't mij niet is tegengevallen te Moeara dlalom. Op mijn eereWoord kan ik u verzekeren, dat dit geenszins 't geval is. 'k Ben hier nu geheel gewend en volkomen gelukkig. We wonen in eenvoudig blok huis je. dat op stevige pHaartjes rust en ge dekt is met- een dak van atap. De kamers hebben geen houten zoldering, en zijn slechts van de allernoodigste meubels voor zier.. Maar de 'tuin is heerlijk, en *k kan er van alles kweeken, ook bloemen en groen ten uit Europeesch zaad Zooals u weet, is tuinieren mijn lust en mijn leven. Achter onze woning begint 't oerwoud, met ziju reuzonfboomenmeest gummi en palmen, en langs don tuin, aan do voorzijde stroomt een mooie, broedc rivier, waarop wij dik wij I9 varen. Een klein eind verderop steuat 't hospi taal, de apotheek en de ziekeloodsen, zoo dat ik Willem altijd in mijn buurt weet, ook al moet hij dikwijls uren achtereen aan zijn werk blijven. We hébben 't uitstékend getroffen met do bedienden, ('t volk hier is heel goedig) en -ben ik wat trotseh zulk een schaar gewillige slaven" onder mijn bevelen te hébben. Neen, ik voel 't niet, allen daimesomgang te moeten missen, daar ik de eenige Euro- peesohe vrouw op de onderneming ben. Willem vergoedt tnij ovcr*èn te over wat 'k, in dit opekht. zou kunnen ontberen. Samen loeren w© nu de landstaal, op een grappig ouderwetse he manier, elkaar woord - je» overh oorend en zin nétjes nazeggend. Wim weet zoo veel, ik kan nog heel wat hunne woonplaats worden vervoerd. Alle militaire feestelijkheden zijn in afwachting geschorst. De bevelhebber der Engel9che Middellandsclio Zee-vloot heeft een telegram van deelneming gezonden. Londen, 14 Augustus. Groote ont steltenis is hedenmorken op de Fransch- Britsche tentoonstelling teweeggebracht door de ontploffing van een ballon, béhoorende aan een Ainerikaanscken luchtschipper. Eenige scheuren in het- omhulsel werden gerepareerd toen het gas door een onbeken de oorzaak ontvlamde en met vreeselijke kracht ontplofte. Een werkman en een meisje zijn gedood, het laatste was tot asch verkoold. Zes personen zijn ernstig ge wond. Alle tentoonstellingsgebouwen schud den tijdens de ontploffing op hunne grond vesten, sommigen zijn beschadigd. De Staatscourant- van Zaterdag 15 Augustus bevat o.m. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot collect rice der Staatsloterij te Delft, J. van Wetering douairière van mr. J. M. G. D. baron van Slingelandt, al daar; benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- orde H. A. H. Bijvoet, notaris te Berohem die tevens op zijn verzoek eervol is ontsla- gen eervol ontslagen met pensioen de kapi tein-luitenant ter zee C. L. Temminck Kroll bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenant ter zee le klasse A. van der Driessen Ma reeuw; benoemd tot ridder 4e kil. Militaire Wil lemsorde de sergeant der infanterie van het Indische leger H. B. Smitz, wegens zijn ge drag bij de krijgsverrichtingen op Celebes. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrecliter-plaatsvervangor in het kanton Medem-bHk, aan T. Jansen van Gelder, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten verlof verleend aan mr. H. C. Dresselhuys, administrateur bij het Departement van Justitie, tot het aannemen der versierselen van officier der orde van het Legioen van Eer aan mr. L. J. M. Basquin, inspecteur van het Rijkstucht- en opvoedingswezen bij het Departe ment van Justitie, tot het aannemen der ver sierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hun door den President der Fransche Repu bliek geschonken op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Hoogezand, aan mr. T. Sybenga benoemd tot voorzitter dier commissie, mr. W. C. Wildervanck, onder toekenning van eer vol ontslag als plaatsv.-voorzitter benoemd tot plaatsv .-voorzitter, mr. R. P. Yeenhoven, advocaat te Sappenieer; toegevoegd als secretaris aan de plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Boxtel, F. W. J. van Haeren, te Boxtel; benoemd tot tijdelijk oceanographisch assis tent bij het Rijksinstituut voor het onderzoek der zee te Den Helder, F. Liebert, scheikundig ingenieur te Delft; geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructie- schip Atjeh, de adelborst der le klasse by de Koninklijke marine-reserve W. Schuil. Men méldt- van het Loo: Gisterenmorgen defileerden de batterijen der artillerie, komende uit Oldebroefc, voor H. M. de Koningin op het Loo. Veel pu bliek was voor het Paleis samengestroomd. Jihr. De Beaufort, ordlonnans, reed den troep tegemoet. H. M. de Koningin stond voor he< venster aan den vleugel nalbij de stallen, waarlangs de troepen het Park introkken. De man?dha.ppen werden onthaald in het Park, de officieren in een tent. Bij H. M. de Koningin-Moeder ten Paleize Soestdijk dineerden gisteren jhr. dr. LoudonHr. Ms. gezant te Washington, en mevrouw; Ridder Van Raippam, Hr. Ms. gezant te Tanger, en mevrouw L. baren Taets van Ameromgen en baron Van Nagel 1 van Sohaffelaar, bedden kamerheer i. b. d. van H. M. de Koningin, met hunne dames eenige leden van Gedeputeerde Staten in de provincie Utrecht; voorts eenige inwoners van de provincie Utrecht met hunne dames Naar men verneemt lieeft H. M. de Koningin-Moeder een gift van f 60 doen toekomen aan mevroufw Thérèse Hoven ais een bewijs van belangstelling voor het doel der Poppen ten toonstelling, welke onder lei ding van mevrouw Hoven te Soheveningen van hem leeren. 'k Ken geen genotrijker uren dan wanneer hij mij voorleest-, terwijl ik naad of 'borduur. Mijn ventje heeft een uitgezochte -bibliotheek en "bestelt telkens nieuwe boeken. U raagt- of er wiükle dieren zijn bij ons in de buurt? De lijf jongen va-n -mijn man ver telde me, dalt er v-roeger eens een konings tijger onder het huis had gelegen; 's-mor gens vond men de sporen van zijn nachtelijk bezoek 'k Hoop, dat hij dit nooit herha len zal, want op tijgers heb ilk 't niet begre pen. Voor a-pen 'ben ik niet 'bang en dat komt goed uit, want die kereltjes zijn verba zend brutaal. Ze durven uit 't oerbosch vlak bij ons buisje komen, en stelen papajas en boontjes uit den tuin. Laatst- kwaan kokkie erg ontsteld binnen vlochten, want een groote aap had haar met een bamboe ge dreigd. Voor Wiiin höblben die rakkers re spect a's ze zijn geweer maar zien, vliegen ze 'l 'bosoli in. Nu wilde ik u nog zoo graag wat vertel len van ons jong geluk, maar dat gaat mij moeilijk af. Wat men zoo diep en innig voelt, is bijna te 'heilig om onder woorden te brengen, 't Leven van mijn man en mij is als saamgeweven ik kan 't mij niet -meer gescheiden voorstellen. Wanneer u aan mij denkt, zie dan uwe doohter voor u als een gelukkige, in alle oprichten rijk gezegende vrouw, die voljkomën tevreden is inet haar leven op dit weKtig bekende plekje van het groote Sumatra. Uwe Ciska lieeft er haar tweede thuis ge vonden EINDE wordt gehouden, ten bate van een vrij bed in het kinderziekenhuis te 's Gravenhage. Nederland en Venezuela. Men meldt uit 's Gravenhage Wegens de tegenwoordige omstandighe den is aan liet- Koninklijk besluit van 9 Juni j.l., waarbij Roberto Lopez werd er kend en toegelaten ails consul van Venezu ela- op Curasao, geen verdere uitvoering ge geven Door den minister van financiën is aan den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Geneuaal toegezonden het ver slag va-n de algemeene rekenkamer over het jaar 1907, voorzien va-n de gebruikelijke kanttcekeningen van de hoofden der ver schillende departementen van algemeen be stuur. Het Haagpahe gemeenteraadslid Van den Hoorn diende ten vorigen ja-re het vod- gende voorstel in ,,De Gemeenteraad, va-n oordeel dat in de voorziening van hulp bij plotselinge ongeval len en plotseling opkomende ernstige ziek ten, dringend verbetering en regeling dient te komen Besluit, uit zijn midden een commissie te benoemen, bijgestaan door drie deskun digen, buiten den Raad, teneinde deze zaak te onderzoeken en daarover verslag uit te brengen tot regeling dezer aangelegenheid. De heer Van den Hoorn heeft thans een gewijzigd voomtel ingediend, ten doel heb bende do laatste alinea van het oorspronke lijke aldus te deen lezen „Noodigt B. en W. uit, te dier zake een onderzoek in te stellen en den uitslag aan den Gemeenteraad mede te doelen." Oe draadlooss telegrafie bl) da marine. Naar aanleiding van de berichten over de installaties voor draadlooze tele grafie op de schepen, die naar West-Indië vertrekken, welke berichten het vermoe den zouden kunnen wokken, dat aan dit belangrijk onderdeel der maritieme organi satie tot nog toe weinig aandacht was ge wijd, wijst de N. Rot-t. Ot. op de be staande inrichtingen voor draadloozo tele grafie op verschillende schepen en op de stations aan den wal, in 't bijzonder in Oost-Indië. Ook kan reeds melding wor den gemaakt van versohillende belangrijke prestaties. Tijdens de diensten tot handha ving der neutraliteit in den Russisch-Ja - pansohen oorlog, toen, bij het bericht dat dé Russische Oostzee-vloot de baai van Te- lok Betong in Straat Sunda- zou bezigen als kolen-haven, onze oorlogsschepen in Straat. Sunda kruisten, werd o.a,. een in stallatie in Januari 1905 bij den vuurtoren yan Anjer opgesteld eu was daardoor ge meenschap met de Hertog Hendrik moge lijk. Ofschoon luchtstoringen, die veelvul dig en lievig optraden, dikwerf zeer sto rend op het bedrijf werkten, bleek tooli voortdurend het nut der draadlooze tele grafie en niet het minst toen de eerste drie voor de Russische vloot bestemde ko lenschepen in de baai van Telok Betong kwamen. Door flink en zelfstandig han delen van den commandant- dér Hertog Hendrik het mag nog wel eens gezegd worden is het Russische plan toen ver ijdeld Van de vijf schepen tot- het Nederland sche eskader in Oost-1ndië behoorende heb ben drie Wilhelmina, Tromp en Regen tes een station voor 500 K.M. en twee Hertog Hendrik en Noord-Brabant een voor 200 K.M. Op de begrooting voor 1908 zijn gelden aangevraagd voor nog twee installaties voor 500 K.M., bestemd voor de twee schepen va.n het Nederlandsche eskader, die daar van nog niet voorzien zijn. Een dezer in stallaties zou worden opgesteld op het in November a.s. naar Oost-Indië te vertrek ken pantserschip De Ruijter, dooh is thans met de Heemskerok medegezonden voor de opstelling aan boord van de Gelderland. De tweede installatie is nog beschikbaar vermoedelijk wordt zij op de Frieela.nid op gesteld. Voorts zijn de wachtschepen te Willems oord, Amsterdam en Hellevcetsluis, zoome de de pantserschepen Heemskerok en Piet Hein en de visseher ij kruiser Zeehond van installatiën voorzien, terwijl het voornemen bestond de twee in Oost-Indië vrijkomende install atiën voor 200 K.M., die vervangen worden door die van 500 K.M. na reparatie en completeering op te stellen op de pant- serschepen Evertsen en Kortenaer. Ten slotte deelt de N. Rott. Ot. mede, dat de dienst der draadlooze telegrafie bij d© marine staat- onder een kapitein-luite nant ter zee (overste) ais chef, wien tevens de opleiding van het voor dezen dienst, spe ciaal geoefend personeel is opgedragen. De opleiding .zoowel voor officieren als voor onderofficieren en schepelingen be staat uit twee gedeelten. Het eerste gedeel te omvat do theorie en het zich bekwamen in het telegrafeeren en opnemen op den band en op het gehoordit vordert 4 a 5 maanden Daarna, wordt de praetischo oefe ning op stations aangevangen, waartoe vier oefeningsstations dienen, opgesteld op de drie wachtschepen te Willemsoord, Am sterdam en Hellevoetsluis en op het pant serschip Piet Hein. Dc drie marine-direc- tiën zijn op deze wijze door de draadlooze telegrafie verbonden en onderhouden een geregelden marine-telegraafdienst. Teen in Januari j.l. door buitengewoon awaren ijzel een groot aantal lijnverbindin gen door het bre' -n van telefoon- on te legraafdraden was gestoord, belastten de marino-oefeningsstations te Helder en te Amsterdam zich met den openbaren tele graafdienst. waardoor berichten van A He inaar, Den Holder, van de Noordelijke eilanden en gedeeltelijk ook van de provin ciën Groningen en Friesland via Den Hel der radio-telegrafisch naar Amsterdam werden verzonden. Dit duurde toen acht dagen. De minister van marine brengt ter kcfinis van belanghebbenden dat de na-ge- noemde jongelingen in alphabetische orde gerangschikt, in aanmerking komen voor e«n© benoeming tot adelborst der 2e klasse bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord W. C. Bee Is, J. G. v. d. Berg, jhr. J. J. B. Bosch ridder van Rosenthal, L. A. van Boven, C. H. Brouwer, H. J. Rueninck, J. Claasen, I. Haam ik, o. J. van der Ha-ve, M. L. J. Hofstee, W. A. de Jong, P. Koen- raad, F. A. Kulhn, J. A. Leyh, H. Nieu- wenhuvs. F. A. Par men tier, A. E. G. Post Uiterweer, A. L. E. Raimbonnet, L. J- van Roosendaal, J. C. A. Scholte, J. Schouten, J. J. A- van Staveren, H. J. Straatman, R. Verdonck.P van Waasdijk, K. A- F- van Waweren, J. F. Wesseling. Bij ministerieele beschikking is be paald, dat de miliciens van de lichting 1906 van de bereden artillerie, sedert 1 October 1906 onder de wapenen, 26 September a.s. in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld. Een m i 1 i t ie k w est ie. Eenigen tijd geleden deelden wij mede schrijft de Nbr. dat ee n loteling te 's Hertogen - bosoli bij den militieraad als reden van vrijstelling bij de militie had opgggeven „broederdienst", doch dat de militieraad en later in hooger beroep Gedeputeerde Staten die reden ongegrond hadden ver klaard, omdat de bedoelde broeder, als naar de landweer overgegaan zijnde, daar bij thans niet meer in dienst was, maal ais deserteur was afgevoerddat zoowel de militieraad als Ged. Staten van oordeel wa ren dat van een broeder die als deserteur was afgevoerd niet kon gezegd worden dat hij uit den 'dienst was „ontslagen", zoo als art. 48 suib. 2 c der Militiewet eisoht, dat van die beslissing van Gedep. Staten zoowel de commissaris der Koningin in de ze provincie als bedoelde loteling vernieti ging vroegen aan H. M. de Koningin. Thans is bij koninklijk besluit van 27 Juli j.l. no. 34 voormeld besluit van Ge deputeerde Staten vernietigd en de loteling alsnog van den dienst bij de militie vrij gesteld. Bij gezegd Kon. besluit is uitgemaakt dat overgang naar de landweer gelijk staat met ontslag uit den dienst; als bij art. 48 sub 2 c der Militiewet bedoeld, ook voor hen, die vallen onder de overgangsbepaling van art. 3 der wet van 1901 Stibld. no. 159. De lieer mr. J. A: N. Patijn, die benoemd is tot hoofdcommies bij het mi nisterie van Landbouw, zal belast worden met de voorbereiding eener wettelijke re geling van de ziekteverzekering. Hij ver laat dus den gemeentedienst waarbij hij in den zelfden rang van hoofdcommies ter sec retarie werkzaam was. In laatstgemelde be trekking was hij de kundige olicf van de afdeeling der gemeentebedrijven. Tevens is hij voorzitter van het Bestuur der ge meentelijke arbeid beurs en secretaris van het scheidsgerecht voor de gemeentewerk lieden, beide instellingen tot stand gekomen naar de door mr. Patijn ineengezet te en voorbereide ontwerpen, vruchten van zijn grondige studie en uitgebreide kennis van het sociale vraagstuk en de daarmede sa menhangende regelingen van de positie van den arbeidersstand. Mr. H. J. C. baron vaif Tuijll van Serooskerken viert, 'hed'en zijtn zilveren feest als burgemeester der gemeente Voorburg. De hoeren Pisuisse en Blok- z ij 1, journalisten-liedjeszangers, zullen Za terdag 29 dezer van Amsterdam via Genua naar Nederl. Ooët-Ind'ië vertrékken. Te Culèmborg is gisterennacht plot seling Overleden de 'heer B. G. van Enck, postdirecteur aldaar. Tentoonstelling opvoe ding van het kind. Gisterenmiddag sprak mevr. J. Wierts van Coelioorn over den invloed van Fröbel's methode bij de opvoeding, een zeer sympathieke en belang- rijko rede, die door de talrijke toehoorders met belangstelling gevolgd werd. Aan het debat werd deelgenomen door den heer Tours, die den vooruitgang van het Fröbelonderwijs sinds 25 jaar toejuichte, en door mevr. Ros, die eenige vragen stelde over de opleiding van Fröbël-onderwijzeres- son. De in leidster wees er nogmaals op, dat geei> kraohtige vooruitgang van het Fröbel onderwijs te wachten was, zoolang de wet dit onderwijs niet in bescherming nam. Het tweede uur was meg. Oohen Stuart aan het woord, diq het onderwijs „stief kind" M. U. L. 0. warm bij de toehoorders voorsprak. Zij. wees op het belang van M. U. L O. vooral voor dat deel van de jeugd, dat öf door gemis aan aanleg, of dooi- gemis aar, belangstelling te zeer de bezwaren van het onderwijs aan de H. B. S. ondervinden. Aan bet debat werd deelgenomen door den heer Treffers, die wees op het gewicht van M. U. L. O. op het platte land en voor de kleine gemeenten. Aan den heer Ter Horst, die vroeg, welke plaats M. U. L. O. zou moeten innemen tussohen L. S. en de H B. S., antwoordde mej. Cohen Stuart, dal zij wenschen zou, tweeërlei scholen M. U. L. O. te zien ontstaan, le die oplei den voor de hoogere klassen H. B. S.2e M. U. L. O. scholen met eind-onderwijs. De voorzitter, de heer Ros, sloot met een woerd van dank aan de inleidsters en aan de toehoorders de vergadering. De R.-K. Volksbond tegen do Staatspensioneering. In de Volk&banier" komt een artikel voor, waar in Het bestuur van den R.-K. Volksbond zijn leden waarschuwt tegen deelname aa.n het congres voor staatspeusionneering, dat- in de volgende maand te Amsterdam zal gehouden worde.., omdat „het ijveren van den „Bond voor Staatspeusionneering" ge heel in strijd is met het door den Volks bond steeds ingenomen standpunt." De derde Katholieke Socia*- le Week. Het Programma-boek is versche nen van 3e Sociale ./eek, die van 6 tot 13 September aauat. te Rotterdam zal plaats hébben De Sociale Weken gaan uit van de Cen trale vergadering van de Kattholiéke Sociale Actie. Tweemalen weid reedis een Slociale Week gehouden, in 1906 te Utrecht, in 1907 te Breda. Blijkens de inleiding van het Programma boek beoogt de Sociale Weck alleen te zijn oen school, oen soort Volks-Universiteit, waar onderwijs wordt gegeven. De stellin gen, in het- boek gepubliceerd, bedoelden daarom alleen een leiddraad te zijn bij 't te geven onderwijs. Om de zaak nog duidelij ker te maken, zuilen de stellingen thans vervangen worden door een korten leiddraad, zoodat men zich vooraf reeds eenigseins in de onderwerpen kan inwerken. Daarom wordt over de stellingen of Ihet gesprokene dan ook niet gedebatteerd. Wel zal er eiken mid dag van 45 uur gelegenheid worden gege ven om aan de sprekers vragen te stellen, opdat het niet aanstonds begrepeno nog ©enigszins verduidelijkt wordt. Bij de twee eerste Sociale Weken werd het er bijzonder op toegelegd! om den samenhang tusschen dc verschillende sociale vraagstuk ken duidelijk te maken, en dus een algemeen overzicht te geven van de voornaamste on- derdieelen der sociale quaestie. Daarom vorm de de eerste Stoei ale Week als 't wane con inleiding, een voorbereiding voor de volgen de, die dan geheel kunnen gorden gewijd1 aan enkele' afzonderlijke onderwerpen, als vakorganisatie, middenstand, agrarische quaestie. sociale gemeentepolitiek, enz. Het algemeen onderwerp van de diende Sociale Week is; „de gemeente en de socia le quaestie." Zondagavond 6 September wordt de Socia le Wéék geopend door jhr. mr. O. van Ntis- pen tot SeVenaer, waarna de heer P. F. Hendlrighs S. J. zal spreken over „Katholi cisme en Sociale Hervorming". Het programma luidt verder Maandag 7 September. De Gemeente 'en de sociale quaestie, door prof. J. D. J. Aengenent, pr.Dé Gemeente- en de Kléin- industrie, door mr. dr. D. A. P. N. Kooien, en De Gemeente en de Handeldrijvende Mid denstand, déor Jules Scliaepkens Jr. Dinsdag 8 September. Do Gemeente en het Vakonderwijs, door dr. J. Nouiwens; De Sociale werkzaamheid dér plattelandsge meenten, door Th. van der Marokpr.De Gemeente en de Openbare Gezondheid, door dr. C. Meuleman. Woensdag 9 September. De Gemeente en het Woningvraagstuk, 1. Woningtoezicht en Woningbouw, door J. M. A. Zoetmulder; II. Stadsuitbreiding en Bodemvraagstuk, door denzelfidéde Gemeente en de Drank bestrijding,, djóor jhr. mr. Lln. Ruys ide Beerenbrouck. Donderdag 10 September. De gemeente en haar ambtenaren. Rechtspositie, dlOor jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck; De Gemeen te en de Manopolie-bedrijvendloor mr. P. J. M. Aalberse. Vrijdag 11 September. De Gemeente en haar arbeiders. I. Arbeidsloon, door mr. dr. Oh. Raaymakers S.J.II. Arbeidsduur, door mr. P. J. M. Aalberse; De Gemeente en de aanbestedingen. I. Tegenover clen mid denstand, dloor Jules Sch,a©pkens Jr. II. Tegenover de arbeiders, door prof. J. D. J. Aengenent, pr. Zaterdag 12 September. Arbeidsbeurzen, door mr. A. F. L. M. Tepe; Werkloosheid, door mr. Ch. Raaytmakers S.J.Gemeente- exploitatie en Socialisme, door Latmibert Poell, pr. Zondag 13 September. De Katholieke So ciale Actie, a. Het Centraal Bureau, door A. H- J. Engels, b. Do Plaatselijke Comi- té's, door P. L. H. Perquin, O.P. Daarna sluiting, door jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer. Nederlandsche Maatschap- p ij tot handhaving van stamver wante belangen in Zui d-A f r i k a. De algétmeene vergadering vaai de Maat schappij tot handhaving van stamverwante belangen in Zuid-Afrika, zal op 26 Augus tus e. k. te '2b uur nm. in het Bureau voor Hamdeleinricht'ingen, Oudebrugstecig 16, Am sterdam, gehouden worden. De punten van behandeling zullen zijn a. Vaststelling van balans en winst- en verliesrekening (Vooi gesteld wordt 3 divi- dtend over het laatste boek jaar uit te keer en). b. Voorstel van het bestuur om te beslui ten tot ontbinding en liikwidatie der ven nootschap. De punten van behandeling niet balans en winst- en verliesrekening liggen ter inzage op het bureau voornoemd De ontbinding wordt voorgesteld, aange zien het kapitaal voor werkzaamheden in Zuid-Afrika te klein blijkt te zijn. Geeu Wereldtentoonstel ling. Uit zeer betrouwbare bron verze kert men aan do Tel., dat van een ont werpplan van een groote internationale ten toonstelling in 1913 te 's Gravenhage te houden, niets bekend is. Wel bestaat bij den heer W. C. J. van der Meijden, directeur-generaal, en den heer I. W. Pedlemans, secretaris-generaal der Internationale Tentooneteling Sport gebouw, Den Haag, het plan om van Mei tot October 1909, in de Koekamp aldaar eene groote internationale Tentoonstelling van Nijverheid te organiseeren. Vermoede lijk ontleent aan deze plannen het gerucht eener Wereldtentoonstelling zijn ontstaan. Kiosreoh t-d q mi o n a t r a t i o. De groote demonstratie voor het algemeene kiesrecht, die dit jaar te 's Gravenhage zal wérden gehouden, zal plaats bobben ol> Zondag 13 September a.s. De demonstratie, georganiseerd door liet partijbestuur van de S. D. A. P., zal be staan uit een openluchtineeting, waarna op tocht. Twaalf sprekers zullen het woord voeren. Meeting en optocht, zullen door tal van mu ziekkorpsen opgeluisterd worden Het nieuwe Academiegebouw te Groningen. Naar de N. Pr. Gr, Ct. verneemt, bestaan er plannen om het ver nieuwde Academiegebouw te Groningen in Juli 1909 in te wijlden, bij welke gelegen heid ook de lustrumleesten zullen plaats hebben. V e r d w ij ne n d e landgoede- r e n. Men schrijft aan het Vad. Aan den mooien straatweg, die van het vriendelijke dorp Oldebroek naar het Ka- terveer (bij Zwolle) voert, ligt het oude

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2