landgoed Vollenhof", laatstelijk eigen dom van wijlen mr. Frans Lemker, in le ven burgemeester van Kampen. De Vollen hof" is een mooi landgoed waar kloeke eiken- en beukenboomen in groote hoeveelheid worden aangetroffen. Een vorstelijke oprijlaan van vier rijen statige beuken leidt naar het oude huis, dat door zijn witgepleisterde gevels en oenvou- dige vensters een rustigen toon teweeg brengt met die trotscho boomgroepen rond om, waardoor hier alles rust ademt. Meermalen, wanneer we op of om den .Vollenhof" mochten wandelen, werden we bekoord door de heerlijke boompartijen, waarvan de zware beukenstammen als bron zen kolommen glansden in de zou. Dan werd ons oog gestreeld door do roodc beuken blaren die als een groot vloerkleed het flu- weelige mos van den grond bedekten, en met den diepen toon van het bosoh zoo'n mooi co-lor iet deden ontstaan. De „Vollenhof", gelegen naast het land goed „Olthorst" van jhr. Van Asch van Wijokburgemeester van Ofldebroek, is Donderdag geveild en aan verschillende ei genaren toegewezen. Zoodat die fraaie beuken en oude eiken wel zullen worden geveld. De „Vollenhof", groot 1*20,3917 H. A., bracht op f 95.701. Zoo verdwijnen hier in 't Geldersche de oude landgoederen en de mooie bosschen, die ons nog getuigen van den ouden adel en het patriciaat dezer streken. Dat alles gaat allengs veranderen niet al leen, doch ook zijn de tijdsomstandigheden oorzaak, dat helaas! menig fraai natuurmo nument verdwijnt. En dat is te betreuren. Een der vole interessante gevels te Middel ourg, die van het huis ,,De Gouden Zmine" in de Langedelft, heeft een belangrijke restauratie ondergaan De gevel, dateerende van 1635, kunstvol en prachtig versierd met basreliëfs uit ge- louwen steen en de wap.ns van den voorma- ligen eigenaar Gaiflelmus Quirynssen, koop man en burgermeester van Middelburg in 1629 en 1633, en van diens echtgenoot© Marguerite de la Vadnquiere, is wat het bovendeel be treft geheel in den 'oorspronkelijke n toestand teruggebracht. De topgevel onet het Minerrvabeeld, steu nende op een schild met- een Medusahoofd, en de kanteclen, versierd' met- prachtige leeu wen- en mensohenbustes, zijn hersteld, de baksteen en de witte zandsteen is van de dikke verflagen ontdaan, zoodat de <yude vormen weer geheel tot hun recht komen. De gevel vertoont nu zeer duidelijk, be halve de basreliëfs, de afbeelding der ele ment-en de bovenste frieslijst aan, maan en sterren, de volgende de vogels, een derdie de dieren, de vierde de visschen en de laatste liet vuur, belichaamd dteor de gouden zon. Het werk werd verricht door de firma M. K. Jeras en Zonen te Middelburg. (TVf. C.) Het Damvrangstuk. Omwonen de eigenaren en andere belanghebbenden heb ben overwogen, dat een bebouwing van het oud'e Amsterdamsclie Beursterrein niet met hun wensdhen zou overeenkomen, waarolm door hen naar „De Tel." mededeelt e©n plan is ontworpen tot verfraaiing van den Daim. Zij weusohén door een krachtige combinatie van direct belanghebbenden en anderen, een som bijeen te brengen, waardoor het gemeen tebestuur in staat zou weiden gesteld, van eiken verkoop van het beursterrein af te zien. en het terrein te bestemmen voor plantsoen. De gedachte is reeds geopperd,, van het terrein een stichting te maken, ails het Von- delpairk, nl. het in eigendom aan een te stichten vereeniging te doen overgaan, het te herscheppen in een fraai plantsoen, even tueel versierd met een standbeeld en het in dezen vorm aan te bieden aan do gemeente. Bloemen op don Dam te Am sterdam. Rondom het Dam-monument is Dinsdagmorgen een bloembed gereed ge komen. Op de 4 hoeken staat een frissohe palmplant, terwijl de bloemen hoofdzakelijk nit bloeiende geraniums van verschillende kleur bestaan. En slingerplanten omzoomen het geheel. Men moet de gedachte gelukkig prijzen, die aan deze verbetering en verfraaiing van ons Dam-plein den stoot gaf. Het bekken rondom het monument deed vroeger dienst als vuilnisbak en de verhooging diende tot zetel voor een aantal geabonneerde balie kluivers. Dat hieraan een einde is gemaakt is op zich zelf van evenveel beteckonis als de daarmee gepaard gaande verfraaiing. Wij hebben ons bij voortduring verbaasd en geërgerd tevens, dat men een dergelijke vertooning op het voornaamst© plein van onze stad tolereerde. Waar ter wereld zou het mogelijk zijn geweest, dat baliekluivers dag in dag uit de balustrade rondom een monument tot zetel konden kiezen Eindelijk en gelukkig is dau de aanblik van den Dam gefatsoeneerd, behoeven we ons daarvoor voor den vreemdeling niet langer te schamen. De vroolijk kleurende geraniums doen het goed tusschen de palm planten, verlevendigen den indruk van het Damplein op aangename wijze. Dat zooveel geraniums zijn gebruikt zal wel zijn goede reden hebben. Deze planten toch zijn sterk, bloeien lang en zijn niet duur. Overigens is een fijner bloemensoort wel denkbaar. Voor het noodige toezichtom schen ding van de bloemen te voorkomen zal de steeds op deu Dam aanwezige politie wel goede zorg dragen. Urk als badplaats. Men deelt, ons mede, dat er plannen bestaan om- het eiland Urk te maken tot een badplaats. De heer A. T. van Spanje, te Velp, l.eoft onder handelingen aangeknoopt over den aankoop van de oude pastorij op het eiland, teneinde daar ter plaatse, met medewerking van ver- schallende personen te koanen tot oprichting van een badhotel. Door de omstandigheid, dat men zondier .gevaar een lualf uur veir in zee kan loo-pen, leent, het eiland zich uitste kend tot badplaats. (N. A. ört.) Een nieuwe tak van bed rijf. Men meldt uit Friesland» N.O. hoek aan de Leeuw. Ct. Reeds meermalen hebben wij er op gewe zen, dat de kustvisscherij hier zoogoed als geheel vervallen is. De vaartuigen worden verkocht en de visschers zoeken een anderen werkkring. 't. Schijnt evenwel thans, dat een nieuw bedrijf aan een deel der visschersbevolking een bestaan zal kunnen verzekeren, 't Wordt nog slechts door een enkele uitgeoefend, doch het geeft een vrij goede verdienste. Door de visschers wordt deze nieuwe tak van visscherij op het Wad aangeduid met den eigenaardigen naam van „blomkesiikjen" (bloemen zoeken). Op 'tWad groeit in de geulen op steenen en mosselschelpen 't zoogenaamde zeemos. 'Wie echter meent een plant voor zich te zien, komt bedrogen uit. 't Is geen plant, maar een dier, of beter, een kolonie van dieren, Sertularia argentea, door dr. Herk lots, den groeten kenner onzer lagere zee dieren, zilverwitte tandhorenkoraal gedoopt. Dit vroeger weinig of in 't geheel niet op gemerkte schepseltje is in de laatste jaren een mode-artikel geworden op 't gebied van decoratie. Wie gaarne voor de vensters der bloemenwinkels blijft staan kijken, zal 't wel eens opgevallen zijn, dat 'n sierlijke vaas ifi den vorm van een slakkenhuis, de lange groenachtige stengels afhangen, glinsterend in sierlijke kronkelingen. Dat is 'tzeemos. Ondanks 'tplantachtig uilzien is 'teen ver zameling huisjes van genoemde Hydroidpo- liep, een klein koraaldiertje, dat als vele koralen in koloniën leeft, welke zich als boompjes vertakken. De mooie heldergroene kleur is kunstmatig aangebracht, want de kolonie diertjes heeft zich uit zich zelf ge droogd lichtbruine tint. Door handelaren uit Delfzijl worden en kele visschers hier aangespoord om dit nieuwe decoratiemiddel van den bodem der zee op te vissollen. Een der visschers uit Moddergat lieeft thans een klein soort aak aangekocht om deze voor 't „blomkesiikjen" te gebruiken en om er mee op de garnalen- vangst te gaan. Om bet zeemos te verkrij gen, wordt prikkeldraad gebruikt. Dit sleept de visscher langs den bodem en de kolonies blijven aan de punten hangen. Natuurlijk moet op het prikkeldraad een drukking uitgeoefend worden om 't mos af te scheuren. Gedurende den tijd van 't laatst van Mei tot half Juli schijnt het zeemos niet gevischt te kunnen worden voor den handel. De prijs van dit artikel bedraagt hier thans fl.per K.G. nat uit zee en gedroogd f'2.per K.G. Of werkelijk deze visscherij een bestaan kan opleveren, zal de tijd moeten leeren, 't is thans een begin. Al sedert eenige jaren wordt het ^eemos gevischt op de Eems en bij Borkum en daar gebruikt men reeds stoomschepen voor dit bedrijf. Voor de vis schers alhier is het te wenschen, dat het zeemos hun in de gelegenheid stelde om hier hun brood te verdienen op het water, het element der visschers. Drankbestrijding. Uit Oss meldt men aan de N. R. Ct. De pastoor van het naburige Vinkei heeft krachtig het werk der beschaving in zijn parochie ter hand genomen. Öin liet drankgebruik te beteugelen, heeft hij een muziekgezelscliap onder zijn gemeentenaren opgericht met eigen gebouw, waar voor ge paste ontspanning wordt zorg gedragen. Vinkei, dat jarenlang een treurige ver maardheid bezat door vele daar voorkomen de snijpartijen, krijgt door den beschaven - den invloed van dezen geestelijke langza merhand in den omtrek een goeden naam. Een goed voorbeeld voor andere gemeen ten in 't Zuiden. Men schrijft uit Dinxperlo In de grensplaats Suderwiek is een ge neeskundige keuring gehouden van Hollan ders, daar wonende, die tot de Pruisische nationaliteit zullen overgaan. Hiervoor was de Kreis-Physicus uit Borken overgekomen, die de 40 Hollanders bijna allen goedkeur de. Zij, die zwak van gesteld zijn, worden niet genaturaliseerd. Dec© Hollanders ver anderen van nationaliteit, met het ooig op de toekomst hunner kinderen, het bijzon dere schoolgeld, dat men van hen heft en om de zekerheid te hebben dat men hun verblijf in Pruisen niet zal bemoeid ij ken. Zwammen. Een circulaire, onder teekend door dr. W. Burck, Leiden, dr. H. J. Calkoen, Haarlem, dr. M. Greshoff, Haar lem, E. Heimans, Amsterdam, prof G. van Itcrson Jr,, Delft, prot. J. Ritzenia Bos, Wageninge.il, Joh. Ruijs, Heemstede, prof. E. Versch aftelt, Amsterdam, dr. L. Vuijote, Wapeningen en Ag. C. Zij'm, Haarlem, wektop tot de stichting van een Ned er- la ndsohe Mycologisohe Vereeniging in den geest van de Société Mycologigue de France. De tentoonstelling van paddenstoelen in de laatste jaren in verschillende Noderland- sohe steden gehouden, deden opmerken hoe veel belangstelling er in ruimen kring voor zwammen bestaat. (N. R. Ct.) Instinct o f verstand? S. Leef- mans schrijft in De Levende Natuur 't Was op een mooi plekje in den Spie gel te Bussum, vroeg in don morgen. De blauwe klokjes beugelden lief tusschen de ragfijne grassen. Dauwdroppels parel- deïi nog op de frisch-groene eikenbladen en schitterden in de zonnestraaltjes, die al tot openen lokten de gele sterren van haviks- kruid en herfsthooi. Ais aarzelend vloog een hooibeestj© rond. Zoo'n aardig, ora.nje-geel vlindertje met geoogde vleugeltjes, dat van vroeg in 't voorjaar tot n den herfst dartelend fladdert langs boschrand en wegen. Grillig wiekte het heen en weer als niet wetend, waar 't eerst neer te strijken op de als slaapdronken langzaam openende bloemen. Juist wilde het naar 't scheen een poezelig blauw zandklokje kiezen, toen een wesp aan kwam snorren en voor ik goed begreep wat ik zag, had de geel ges troepte roover 't hooibeestje gegrepen. Beiden vie len neer, toen trachtte de wesp met haar reeds beiweginglooz© prooi op te vliegen. Langzaam, moeilijk, vloog zij op, om dan weer neer te strijken. Het ging niet, do prooi was te omvangrijk. Zenuwachtig liep zij even om 't dood© vlindertje heen als in kort beraad, dan pakte ze 't opnieuw en vlug knipten de sterke wespen-kaken de vier vlindervleugels, één voor één, dicht bij de inplanting door. Toen vloog zij opnieuw op met 't enkele vlinderlijfje en verdween snel als een roofvogel met z'n buit, over de toppen van 't hakhout. Overleg? Ver stand? De oude vraag! De nonvlinderplaag. Ook te Uden is, naar men 'meldt, de nonvlinder gevangen Men meldt aan de 's H. Ct. uit Haps De gevreesde nonvlinder is ook alhier ontdekt. Daar dit insect in deze boschrijke gemeente heel wat schade zou kunnen ver oorzaken, zijn door liet gemeentebestuur ter uitroeiing van dit insect premiën uit geloofd. En uit Eerde Ook oiijze uitgestrekte dennenbossehen schijnen eten bezoek van den nonvlindor ontvangen te hebben, althans een exem plaar is door een schoolkind gevonden. Hot zal door tussohenkomst van don burgemees ter naar Utrecht opgezonden worden. Men schrijft aan de L. K. uit Neer beek-Beek Hebben de fruitboomen in het voorjaar erg veel te verduren gehad van dte rupsen, het is te voorzien dat dit het volgende jaar nog veel erger zal zijn, want de boomen zijn als het ware bezaaid met de zoozeer ge vreesde nonvlinders, waaronder zich de nes ten bevinden van meer dan 100 ©itjes. De n o n - v 1 i n d e r. De Onder- de-menschen "-redacteur van ide N. R. Ct. heeft een bezoek gebracht aan de bosschen in Noord-Brabant, die door de*non-rupsen, zijn geteisterd. Hij schrijft o.a. Na een uur of drie rijden stapten wij af •op de Chaamsche baan, om van hier uit het slagveld te voet te doorkruisen. Want aan dezen weg, die het dorp Chaain met Alphen -verbindt, liggen aan weerskanten de onge veer vijfhonderd hectaren wijde, door de •non-vlinder-rupsen geteisterde bosschen, die •aan 'n dertig eigenaren toebehooren. De gevolgen van de rupsen-plaag zijn hier niet twijfelachtig. De bosschen, die uit masthout van 'n 15 tot 'n 45 jaar oud be staan, zien er dor en dun uit; niet friscli glanzend groen van kruinen en schaduw rijk, doch kaal en doorzichtelijk. Sommige boomgroepen, die 't vratigst afgevreten zijn, herken je op 'n paar honderd meter ver al aan de roestbruine kleur, of 't er gebrand heeft. Daar zijn stammen, wier takken geen enkele naald meer dragen. En voor wie van boomen houden is 't een heel weemoedig, onvergetelijk triestig gezicht. Andere dennen zijn er beter afgekomen. Een enkele mag er misschien zelfs onaan getast schijnen, maar als je er onder gaat staan en door de groene pluimen opziet naai de zon, merk je dat ook daar menige tak is aangevreten. Trouwens, langs heel de Chaamsche haan, zoowel als overal in de bosschen zelf, von den we de kenmerkende sporen van de -ver woestende rupsen. .De dikke laag afgeval len stukjes van naalden blijkt, waar jo er maar even in woelt, met een als zand zoo talrijke massa uitwerpselen vermengd te zijn. Dat is het zekere spoor, het kenmerk van de plaagdie kleine groenig-bruine uitwerpselen, zeshoekig van vorm en regel matig ingesneden niet diepe groeven. En er was geen boom, waaronder wij er den grond niet dicht mee bezaaid vonden. Ja, er zijn Duitsche schrijvers, met een blijk baar toch wel levendige verbeelding, die om de hevigheid van zoo'n door mil Boenen en millioenen non-rupsen ondernomen plaag duidelijk te maken, vertellen, dat men het afknagen van de naaldjes kon hooren, en dat het neervallen der uitwerpselen een ge luid maakte als van „een ma-lschen regen!" Dit schijnt... fantastisch. Maar hoe het, gedurende de plaag, hier geweest is in de ze jammerlijk bezochte bosschen, was thans natuurlijk niet meer na te gaan. Want- zoo als men weet is de aanval op de boomen nu alweer weken lang voorbij, en pas nadat de rupsen, die de vijanden zijn, zich als duidelijk herkenbare non-vlinder hadden ontpopt, is er van de bezoeking melding gemaakt. En de strijd, die er nu tegen de ze vlinders gevoerd wordt, dient dus alleen om te voorkomen dat in het aanstaande voor jaar de rupsen-plaag in heviger mate terug zal keeren, of in ieder geval, om den te duchten aanval te verzwakkeu, door de wijfjes, die de eieren nog bij zich hebben, in massa's te dooden, en bet. volgend rur.- sengeslacht dus naar het aantal te verzwik ken. De man <1 ie Zondags komt etenTer illustratie van de bewering, dat enkele gemeentewerklieden te 's Gra- venhage, die eerst' 's avonds 8 uur van hun werk komen, niets aan het «eeinsleveu heb ben en hunne kinderen alleen maar dee Zondags zien, deelt de secretaris van den Bond van Gemeentewerklieden in het or gaan dier vereeniging het volgende medo: „Op Zekeren Zondag is een mijner kin deren, oen ventje van 3 jaar, wat druk en lastig, mijn gewoonte is thuis maar een maal te verbieden, de tweede maal ontvan gen zo een opstopper; ik gecif die snuiter eon tik en hij begint natuurlijk te huilen. Op een van z'n moeder „wat is er" geeft hij ten antwoord- „hij" slaat me. Natuur lijk vraagt mijn vrouw: „wio?" Waarop hot leuke antwoord komt: „„Die man" die Zondags hier komt eten.'' De Sliedrechtsche roman. Omtrent het geval te Sliedrocht waar men in een jonkman op.de kermis een sinds 18 jaar vermist knaapje meent herkend te hébben meldt de Dordr. Ot. thans het volgende „De naakte feiten, ons van familieleden ter oore gekomen, zijn do volgende. De jonkman is volgens zijn 1 egimit a tie-bewijzen géboortig uit Uden, heeft vage herinnerin gen van een overleden moeder en bezit vol gens zijn zeggen nog een stiefvader, die zwervende is, en broers en zusters, die in het buitenland vertoeven. Hij zelf is voor het eerst te SU ied recht. Doordien enkelen der nog in leven zijnde familieleden Qiltay- Schippers in hem 'beslist den verlorene mee- nen te herkennen, o.a. aan een litteeken en de groote gelijkenis, is bij den jongen man misschien ook twijfel gerezen en heeft hij beloofd de betrekking met- Sfliedrecht te wil- ]en aanhouden en telken jare met de kermis alhiei te zullen vereohijnen. Bij zijn vertrek te 8 uur Maandagavond was vooral het af scheid van zijn vermoedelijke grootmoeder, de 80-jarigo weduwe Schippers, hartroe rend toen ze hem met haar beide oude be vende armen vasthield en met trillende stem zei- „Dingoman, Dingeman, je bent het!" Een proces om f 3 00 0 0. Men za zich herinneren schrijft het Hbld. dat in den afgeloopen winter bij den heer Var- der Hoop aan de Weesperzijde te Am sterdam werd ingebroken, de brandkast opengesneden en f 30000 aan diamanten ontvreemd. De directie der Rlhenania wei gert echter de verzekerde som uit te beta len. EDet belangwekkend proces, dat hier van nu het gevolg zal zijn, vangt in de eer ste dagen van September aan. Als advocaat van de Rhenania treedt mr. J. van Raait© op, terwijl de heer Van der Hoop zich mr. F. B'uys tot rechtsgeleerden raadsman koos. Een nieuw speelhol. De firma Mulder en Sariemijn verhuurde aan C. A. J. Vaillamt op 20 Juli jl. voor dien tijd van drie jaar en elf maanden en tegen een huurprijs van f 2000 jier jaar een onderstuk van het perceel N.L. Voorburgwal 338, in een looponde met de benedengedeelten van die perceeleti Spuistraat 291 en 293, te Am sterdam, om te dienen voor kantoor en sociëteit. In het huurcontract- werd de be perkende bepaling gemaakt, dat de in de ge huurde localiteit te vestigen sociëteit niet mocht zijn een académie de billand, een café met damesbediening en m het algemeen niet. mocht zijn een schijn-sociëteit, die voor het publiek toegainJkelijik was, Voorts was uitdrukkelijk in het contract vermeld ,dat bij overtreding der overeen komst de veribuiurder bevoegd zou zijn de huur te doen eindigen veertien dagen nadat opzegging zou zijn gedaan, terwijl de huur der alsdan zou verbeuren een door hem ge storte waarborgsom van f 500. Een dergelijke opzegging ontving de huur der reeds 9 dagen nialdat de huur was in gegaan, op grond dat hij publiek had toege laten tot de sociëteit „Ulub International", waarvoor door een portier uitnoodigingskaar- ben aa.n het publiek wenden uitgereikt. Aangezien de huurder veertien dagen na de opzegging het locaal nog niet had ont ruimd, wend hij door de firma M. S. in kort geding daartoe gesommeerd met vorde ring tot verbeurdverklaring der gestorte f 500, benevens tot betaling van een scha deloosstelling tot een bedrag van f 5772.22. Gisterenmiddag diende de zaak voor de Amsterdamscho rechtbank. Mr. A. van den Biesen, voor de firma M. S. optredende, lichtte den eisch toe en deed daarbij uitko men, dat in het genoemde locaal gelegenheid gegeven wondt aan het publiek tot het spe len van liet z.g. vlotbrugjpel. Mr. Alfred Levy, de advocaat van den gedaagd^, voerde een verweer, dat hierop neer krwaim lo. dat er geen handelsvennoot schap onder de firma Muilder en Sairlemijn bestaai en dat de hleeren Mulder en Sarle- miijn individueel zoude.hebben gehandeld (mr. Levy vergiste zich hierin blijkbaar, aan gezien mr. Van dien Biesen opgaf de data in 1877 van het vennOotsohapscontract, en van de Staatscourant, waarin de publi catie daarvan te vinden is; 2o. dat de ver huurders wel degelijk wisten dat er gespeeld zou worden 3o. dat er nog geen sociëteit wae opgericht, zoodat daartoe geen publiek kon worden toegelaten4o. dat hiertoe niets afdoet dat gedaagde den naam. „Club Inter national" gebruikte, immers „The London Ted lettel ub" is ook .géén sociëteit; eindelijk dlat vlotbrug-spel niét is een hazartlepeldoch een behen d i glieidsspel De rechtbank bepaald© de uitspraak op 31 dezer. Inbraak in een registratie- lca n t o o r. Te Rozendaal is Donderdag nacht ingebroken in 't kontoor der registra tie door vernieling van een ruit. Alle lesse naars zijn doorzocht. Ontvreemd werd een bedrag van ongeveer f 30. De brandkast (een groot bedrag bevattend) is onaange roerd gelaten. De daders zijn onbekend, ver moedelijk zijn het- bewoners van het nabu rige Heike. Ben brandkast geledigd. Gisteren nacht hébben inbrekers een bezoek gébracht aan de kettingfabriek aan de Wil lomskade te Schiedam. Men vond hedenmorgen de brandkast geledigd. Welk bedrag ontvreemd is, weet men niet, daar de directie niet- te Schiedam woont. Diefstal in een badinrich ting. Het N. v. d. D. deelt het volgende mede Toen het de aandacht had getrokken, dat in dt Bad- en Zwem inrichting te Amster dam telkens rijwielen werden gestolen, wer den tweo rechercheurs op een verborgen plaats in de nabijheid van het rij wiel rek opgesteld, die ten slotte den dader op hee- terdaad betrapten. Zij zagen, dat hij met een oud rijwiel kwam, en bij het heengaan een nieuwe, betere uitzocht en daarmede vertrok. De rechercheurs volgden hem op straat en namen hem toen mede naar het politiebureau op het Singel. Aldaar bleek, dat de aangehoudene, een twintigjarig jongmenadh, de zoon was van een onzer rechters. De politie waarschuwde dei1 vader en het gevolg was, dat daze aan het bureau kwam, vergezeld van den sub stituut-officier van justitie mr. W. J. van Dam Nadat het proces-verbaal was opgemaakt, werd de aangehoudene per rijtuig eerst naar het Paleis van Justitie en van daar naar het Huis van Bewaring gebracht, waar hij voor den rechter-oommissaris mr. G. T. J. do Jon gk werd geleid en in voorloopige bewaring werd gesteld. Een 1 >evel van voorloopige aanhouding is, zooals men weet, slechts gedurende zes da gen van kracht. Na het verstrijken van dien teimijn moet de rechtbank in do zaak ge kend worden. De officier van justitie kan echter, als hij meent dat daarvoor termen zijn, vóór dien tijd oen voorloopig gear resteerd© wéder vrij laten. —Pi Mr Van Dlain heeft gemeend, dat die termen hier aanwezig waren en wel om de volgende redenen. Terwijl het jongmensoh gevangen zat, heeft zijn vader het rijwiel aan deu eigenaar doen terugkomen en van dezer een verklaring gekregen, dat hij geen vervolging wensohte. Tevens werden de vroe ger verdwenen rijwielen, welke door den zoon in vcrscFiillend© Banken van Leening beleend waren, voor rekening van den vader gelost en eveneens aan de rechthebbenden teruggebracht, die allen een dergelijke ver klaring afgaven. Op grond dus, dat geen schade was geleden en de benadeelden niet op vervolging aandrongen, is de dader in vrijheid gesteld. De inbraak to Rotterdam. De derde inbreker T. K., Donderdaguamid- d«g, -gelijk, gemeld, ten huize van dr. D. P. Hoijer, in de Parklaan te Rotterdam gearres teerd, had, toen hij op het politiebureau in de Witte de Withstraait kiwvwn, een broek! van dl*. Hoijer aan. Omdat hem die te lang was, heeft bij. van beide pijpen een stuk af gesneden. In zij-n bezit werd gevonden een doosje, niet enkele lijfsieraden en een paar snuisterijen van zilver, een gouden ring van een dienstbode enz.een en ander had hij' hier en daar in huis weggenomen en bij zich ge stoken, om mede te nemen. Maar toen is hij. door bet leegdrinken van een fleeoh 9chot- eche wöiisky. merk Bla|ck en WJhite, zoo dronken gewondten, dat hij op dte kinderka mer op een bed is neergeslagen en 'aar li dag in een stu|k heeft door geslapen. Zijn kornuiten hebben in dien tijd 'het buis meermalen verlaten, bij het wederkee- ren zich telkens tegoed doende. Behalve een dteeijn fleeschen champagne, merk Louis Roe- derer, flessohen pal© sherry en Verzy Mous- seux, hebben zij ook een aantal flessohen met .rooden wijn on bier geleedigd. Gisteren, bij horhaiald© inspectie door den heer en mevrouw Hoijer, kon mét zeker heid vastgesteld worden, dat zijn gestolen, een aantal overhemden, een revolver, een binocle, tfwee zilveren .horlogies, een paar schoenen en enil«3e goudten en bloedkoralen halskettingen en brodhes. De heer Hoijer is tegen inbraak verzekerd(N. R. Ct.) Weer in hetzelfde euvel verv allen. Voor eenige maanden werd een 20-jai*ig jongmeuscli, die zich aan ver duistering van een rijwiel had schuldig ge maakt, door de rechtbank te Amsterdam naar het krankzinnigengesticht te Modem- blik ter verpleging verwezen, daar deskun digen hem minderwaardi en niet toereken baar voor het misdrijf hadden geacht. Enkele dagen geleden werd hij voorwaar delijk ontslagen en naar zijn ouders, te Am sterdam wonende, teruggezonden. Den volgenden dag huurde hij weder een rijwiel en verpandde het. Tengevolge van dit hernieuwd misdrijf is hij wederom in genoemd gestioht opgenomen. Zijn ouders trachten thans hem naar een particuliere inrichting voor zenuwlijders te doen over brengen. Een huwelijksadvertentie. De Tel. schrijft- Er waren in Amsterdam eens twee vrien den. We hebben hun namen, maar wc zeg gen die niet. De vrienden lazen op 'n avond van de vorige week een advertentie in één der bladen, waarin een knappe juffrouw met veel kapitaal eon man vroeg. De beide vrien den, die in deze treurige dagen va.n eaono- misohe crisis en Venezolaansöhe troebelen, wel eens een grapje wilden hebben, besloten op die advertentie te schrijven. Hun brie ven waren vrijwel gelijkluidendde één echter schreef, dat hij protestant, de ander dat liij roomsch-katholiek was. Toen werd gewacht. Geen dag daarna kwam reeds ant woord van een Haagsdh administratiebu- reau Hier is bot Den Haag, 10 Augustus 1908. Deu lieer Mijnbeer De annonce, onder motto „Vertrouwen", is door ons geplaatst en is zeer ernstig bedoeld. Bedoelde juffrouw is oud 23 jaar, prcteetantsohe godsdienst, zeer knap. Indien het u nu beslist ernst is, om een goed huwe lijk aan te gaan, dan zijn wij bereid, om u met de juffrouw kennis te doen maken, en u in alles te helpen, volgens nevenstaande voorwaarden. Zendt ons dan f 5 over, door nevenagiaanden postwissel en uw portret, of 'n korte persoonsbeschrijving, waarna wij u terstond verder zullen schrijven en helpen. Verblijvende, in afwachting. Met achting De Directie, (volgt naam). Bii" dit schrijven was oen reeds geheel in gevulde postwissel gevoegd. Dc huwelijiks- lustigen hadden slechts f 5 over te zenden later, als de koop gelukt was, nog f 10 en... de juffrouw was hun... Wat was nu echter het aardig©? De vrienden kregen ieder bo venstaand antwoord, bij beiden letterlijk hetzelfde... op één punt na: hij, die bericht had. dat bij protestant, was, ontving ten antwoord, dat ook do „juffrouw" van P. G. wasden katholieke echter werd bericht, dat het goede mensch tot den katholieken godsdienst bekoorde. Ziehier de kunstver richtingen met 'n proteatantscih-katoholieke dame, die met twee vrienden zou huwen, dooi een Haagsdh administratiekantoorDe wonderen zijn de wereld nog niet uit. In- tusedhen passe men oip z'n vijf guldentjes. Hel vermoeden kon wel eens juist zijn, dat de juffrouw slechts gefantaseerd was en dat die onschuldige postwisseltjes de hoofdzaak vormden.... Gronstafereeltje. Uit Dinx perlo schrijft tnon aan De Geld. Dezer dagen hadden we hier het volgende grenstafereeltje. Er Zwierf hier een dronken vrouw uit Oldenzaal bedelend rond, welke om het modelijden op te wekken, wees op een barer voeten, waaraan zij de vijf teenen miste. De }x>litio had heel wat. met haar te stellen. Ze had nog eenige dagen gevange nisstraf te goed en hield zich toen de po litie verscheen op Pruisisch gebied, achter de paaltjes schuil. Eenige straatbengels, die haar trouw achtervolgden, gaven haar een duw, zoodat ze op Hollandsch gebied ver zeild raakte en onze politie haar in arrest kon brengen. 1 Hollandschc straatjongens die Hollandsche politie helpen, 't is wel een zeldzaamheid

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3