88 HP. 49. Tweede blad. H Zaterdag 15 Augustus 1908. KOLONIËN. 7"r Jaargang;. AMERSFOORTSGH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.ÖO. Afzonderlijke nummer! - 0.05. Deze Couran verschijn dagelijks hehalv op Zon* en Feest dagen. Advértentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestrnat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels f O.SO. Elke regel meer - 0.19. Dienstaanbiedingen on aanvragon 2S cents bij vooruitbetaling. Groole letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordoelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Een* oirculairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST IN DIE Atjeh. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram overviel kapitein Chris- toffel de schuilplaats van liet Atjehscho bc-ndehoofd Teungkoe di Ba rat, en werden elf kwaiadwilligen neergelegd. De toestand in Geudong en Keureutoë (ouder hcorigheden van Atjeh) is zeer ver beterend Toekoe Tji Bentara, die, na in het be lang van de orde en rust in liet landschap Keureutoë tijdelijk te Koeta Radja te zijn geïnterneerd, in het einde van 1907 zijne vrijheid van beweging heeft herkregen, ver leent veel medewerking aan het. bestuur. Het regeeringstelegram brengt een nieuw bewijs van de activiteit, het l>e!eid en den speurzin van kapitein Cliristoffel. De hem eenige maanden geleden gedane opdracht bestond in het opsporen, najagen, levend of dcod in handen krijgen van twee gees telijke drijvers, mannen van zeer grooten invloed op de Atjehsche bevolking, Teung koe di Barat en teungkoe di Paja Bakong in het landschap Keu reutoe. Aan de actu van deze mannen is grooteudeels de toe stand van onrust te wijten, waarin Noord en Westkust op het oogenblik verkeeren de organisatie der benden ligt in hun han den fanatieke elementen, waaruit die ben den gevormd worden, loopen naar hen toe. Van groot gewicht is liet dus deze personen in handen te krijgen maar tevens is dit een uiterst moeilijk werk daar do bevolking er niet toe te krijgen is eenige aanwijzing te. geven. Maar nu is het Christoffel dan toch ge lukt zulk een schuilplaats te ontdekken. Jammer genoeg schijnt de teungkoe zelf ontsnapt te zijn, hoewel elf zijner gei rou wen sneuvelden. Waar Christoffel het spoor echter boet heeft, zal hij het wel niet spoedig weer ver liezen en het vangen van den ge vreesden vijand wordt slechts een quaesiie van tijd en onverpoosde moeite. De in liet tweede deel van het telegram genoemde Toekoe tji Bentara. is de Ooleë- balang van Kenreutoe. Hij stond reeds lang geleden als een minder goed bestuurder be kend. „In het belang van de orde en rust" hield gouverneur van Daalen hem te Kota Radja aan, maar op last van den Gouver- neur-General werd hem, tijdens diens At jehsche reis, vergund, weder naar zijn land schap terug te keeren. In het Atjeh-verslag over Januari j.l. constateerde Van Daalen, dat de terugkeer van Tji Bentara ,,veel verslagenheid onder hoofden en bevolking had gewekt en hij wel niet veel goeds ten bate van het landschap zou verrichten. Vol gens het thans ontvangen telegram sou de toestand in .Keureutoe, die zooveol te wen- schen overliet thans echter merkbaar ver beteren en Tji Bentara werkelijk goede diensten aan het bestuur bewijzen. De heer Colijn. De Java-bode schrijft Onder de offieieele jriutatiën zullen de lezers heden het bericht 'vinden dat de heer H. Colijn, thans in Atjeh werkzaam om den nieuwen gouverneur van dait gewest bij te staan, ontheven is van zijn functiën als adj- regeeringscomimissaris voor de decentralisatie. Zijn wij wel ingel/icht, dan vertrekt die lieer Colijn in September a.s. naar Nederland, werwaarts de anti-revolutionaire partij hem heeft opgeëisebt cum hem in 190S bij de al- gemeene verkiezingen candidaat te kunnen stellen voor de Tweede Kaaner. Dan zal dit lichaam eindelijk weer eens een Indische specialiteit rijlk zijn, die heel Indië kent uit eigen aanschouwing en toe gerust met een helder inzicht in de zaken. Kolonel De Voogt. Naar men uit Batavia vain ,,wel inge lichte" zijide aan de Sloerab. Courant mede deelt, zal de chef van bet wapen der genie, kolonel J. G. II. de Voogt, de voligende maand den militairen dienst met pensioen verlaten om in de Preamger regentschappen een schitterende betrekking in de cultures te aanvaarden. Sumatra's Westkust. Van een Padanger, te Batavia afgestapt, vernaim de Javabode naar aanleiding van don overval, waarbij de hiifeuamt Spare mini rg het leven liet, o. a. liet volgende De poging tot het verwekken van een op stand is mislukt, finaal mislukt, dat erkent ieder Maleier. Doch dieeelfde Maleier is in zekeren zin ,,.maloe" wanneer hij zich zonder protest of verzet bij den nieuwen toestand neerlegt, terwijl zijn buurman een. zij 'tdïui ook vergeefschen onwil heeft getoond. Hij vreest later het. verwijt„Wij hebben de wapens gevoerd en dooden te betreuren gij hebt niets gedaan". Deze overweging zal er de oorzaak van zijn, wanneer hier en daar nog eens, puur voor eten vorm, de inlanders naar de wapens zullen grijpen. En clan zijn het dappere rekels. Atjeh - officieren verklaren dat hum herhaalde kle wang-aanvallen tegen 't repeteergeweer zelfs stoutmoediger zijn dan die der Ahjeheirs. De d iiimat zal hen wel beschermen't Is voorgekomen dat zulk een omkwestbaar ma kend voorwerp doorschoten werd. Maar daar weet de priester in zul'ke zaken zijn alle priestei-s van alle goloowen gelijlk wel een verklaring voor. De betrokkene heeft een of andere handeling, tot de onkwesitibaar- maikeaij beboerendverzuimd of ongenoeg zaam verrichtdat is al. Hij heeft niet op tijd gemandied. o.i.d. liet is velen opgevallen, dat de overgroote meerderheid der kwaad willigen bestond uit leerlingen der priesters, jongelieden van 15 tot 19 jaar, 'n soort seminaristen dus. Tapanoeli. Naar aanleiding van het (vroeger ook naar Nederland overgeseinde) gerucht om trent het uitbreken van belastingonlusten in Tapanoeli schrijft de zendeling Eggink uit Pargaroetan aan de Sumatra-Bode Uw berichtgever heeft u onjuist. ingeliclrt en daarom kwam het mij wenschelijk voor, eenige rectificatie daarvan te geven Voor eerst zijn in Ta.panoeli nog geen belasting onlusten uitgebroken, zoodat de a9sitent- resident van Padang, Sidimposan, niet naar de onderafdeeling Groot- en Klein Mandai- ling, Oeloe en Pakanten is gegaan, om een oproerige bevolking tot- kalmte te brengen want van de minste oproerigheid was zelfs geen sprake; doch alleen om maatregelen te treffen, mogelijke bewegingen van uit de aangrenzende Bovenlanden tegen te gaan en al zoo de rust en orde te bewaren, die er heerschte en tot heden toe nog heerscht. Vandaar ook, dat de assistent-resident be leidvol genoeg is geweest., om zich niet te deen vergezellen van militaire macht, zoo als uw berichtgever meldde maar eerst na overleg met den controleur van bovenge noemde onderafdeeling en met de inlandsehe hoofden het noodig heeft geacht, een deta chement militairen daarheen te zenden ter beveiliging der aldaar wonende Europeanen en tot ruggesteun der welwillende bevol king. Blijkbaar is dus de beweging uit Ta- loe nog niet naar Tapanoeli overgeslagen en laat het zich aanzien,dat, volgens in lichtingen, die ik bij bevoegde personen in won, zulks wel niet gebeuren zal. Ook mijn ervaring met de bevolking van Angknla, met wie ik door mijn arbeid 4ls zendeling dagelijks in aanraking kom, versterkt mij in die overtuiging. WEST-INDIE. Nederland en Venezuela. De Vrijmoedige schrijft Het eenigeu tijd geleden door een Ven. kustwachter aangehouden en naar Pto. Ca- bello opgebrachte Ned. barkje Ju&ticia is den 14den Juli vrijgdla-ten. Zijn bemanning, die gekerkerd was en zwaar moet hebben ge leden, was den lien Juli op vrije voeten gesteld (Uit het dezer lagen door ons mede gedeelde adres van Curaeaosche ingezetenen aan H. M. de Koningin "bleek, dat de be manning van bovengenoemde bark reeds in de maand Maart was gevangen genomen, zoodat zij ruim 4 maanden in gevangenschap heeft doorgebracht. (Red. A. D.) De Wekker schrijft Indien het waar is. dat de bemanning allesbehalve vrienddlijlk in de gtevaiugems werd behandeld en de webtighek. der aan houding van het scheepje betwistbaar is, dan hebben èn 'bemanning, èn eigenaa-r daar van het recht op schadevergoeding, want het mag zoo maar niet aangaan, Nederlandsche onderdanen, pour le bon plai&ir, van den commandant van een Venezu 1 ïaansch kust- wadhitschiip, in een vuflen kerker te werpen op eenvoudig vermoeden, dat zijl smokkel handel drij ven, en cp dienselfden lossen grond een onder de roemrijke Nederlandsche drie kleur varend schip aan te honden, den eige naar daarvan diens broodwinning voor lan gen tijd te ontnemen en hem meer andere n-adeelen te berokkenen. De tijden, toon er van deze kolonie uit contrabande werd gedreven op Venezuela, zijn al lang vervlogen. Thans kan men zddh in Venezuela goedfcooper waren aanschaffen dan in deze kolonie, hetgeen een gevolg is van 't betreilcken aldaar van groote hoeveel heden koopmanschappen tegelijk tegen gereed geld, direct van de fabrieken, of van com binaties, waardoor de inkomende rechten, grootelijks verminderd, in andere kassen dan in die van de tolkantoren terecht komen. Er bestaat derhalve geen reden meer, om smokkelhandel te drijven. De Venezulaausche maritieme autoriteiten weten dit heel goed, doch maken van de vrees voor smokkelaars gebruik als een voorwendsel, om de onge lukkige schepen, die door wind of storm ge dreven worden in de nabijheid van de kust van Venezuela, te doorsnuffelen met het eigenlijke doel, om zidh te vergewissen of er geen suspecte personen, nl. vijanden van de heer sc hen de partij of weJ revolutionaire cor respondentie aan boord bevinden. En allicht om oen schijn van wettigheid aan dat wille keurig en ongeoorloofd optreden te geven, worden de barkjes of schoeners aangehouden en opgebracht, liun opVarendlen gekerkerd enz. Volgens de wetten van Venezuela kan men slechts als smokkelwaar beschouwen goede ren, die op Ven. grondgebied wordlen gevon den en waarvoor er geen inkomend recht is betaald. Koopwaren dus die zicli aan boord van een vaartuig bevinden, al wordt dit aan de kust aangetroffen, zijn gc-en smokkel waar". De toestand op Curasao. De Amigoe di Curasao bericht, dat van 1 tot 15 Juli 49 schepen de haven van Wil lemstad waren binnengevaren, van welke 15 stoom booten en 25 bijhouders. Z. D. II. van Baars mocht als antwoord op zijn verzoek, gericht tot den gouverneur om de arme schoolkindereu in dezen armoe digen tijd van gouvemementswege van voed sel te voorzien, bc-richt ontvaugen, dat tot nader order wekelijks 13 vaten beschuiten beschikbaar zouden zijn voor de buitenscho len van Curafao en voor die van Bonaire. Verschillende kooplieden in Venezuela klagen steen en been, dat zij met hun goe deren blijven zitten en zeer veel schade lij den. Te Maracafbo hadden zich verscheide- nen vereenigd en een verzoekschrift inge diend om verlof zélf een schip naar Curayao te mogen bevrachten. Het verzoek werd ge weigerd. Niet. alleen overecheping op cu- rayao, ook directe uitklaring naar Curapao is verboden. „Met. voldoening zien wij", zegt de Ami goe, „dat Curapao ontwaakt. Telkens vernemen wij dat er weder nieuwe handels betrekkingen werden aangeknoopt met Co lumbia, Puerto-Rico en Santo Domingo Dat is tenminste al een der goede gevolgen van het kwaad wat Castro ons brouwt. Woensdag 22 Juli liep de goelet Aurora hier binnen en bracht weer 22 runderen uit Santo Domingo, ook hout, suiker, vruchten etc. Gisteren de Rigolette, van Rio-Hacha met koebeesten, cacao en huiden. Nu ligt de brigantijn Hirondille weder lclaar <wn uit te varen naar Pto. Columbia en Carta gena. Bravo! Aan vleeseh en ander voedsel hebben we voorloopig geen gebrek, als men nu langzamerhand ook maar weer wiat vracht vindt voor overscheping in de groote stoom - bootenDat is de hoofdzaak, vergeten wij dit nooit. Ons commercieel leven en onze scheepvaart hangen samen met Curapao als doorvoerhaven. Dat onze kranige schippers en kooplieden dan hun uiterste best doen om behalve voedsel voor de bevolking ook vracht te zoeken voor de stoombooten. De Prins Frederik Hendrik, reeds Woens dag hier aangekomen uit Nederland, heeft twee dagen achtereen divi-divi ingeladen. Dat zijn verblijdende teekenen. Op zoek dus uaar vracht. Cacao, divi-divi, koffie, hout, huiden, maugrovebast, etc. etc. Eerst zoo zullen we de gevreesde gevolgen van den zwaren slag, dien Venezuela onzen handel en scheepvaart heeft toegebracht, eenigszins kunnen weren, en voorkomen". De batooging op Curacao. Omtrent de bekende betooging te Wil lemstad tegen den VeneGolaansoben consul, schrijft de tjericihtgever van „De Tijd" on der dagteekening van 26 Juli het volgend© aan dit blad „Juist was mijne correspondentie gepost, toen er op Curapao, bet vreedzame Curapao, iets zeer ongewoons, ofschoon niet onver wachts, gebeurde. Reeds lang heeft onze vreedzame, kalme bevolking haa-e veront waardiging te,gen den consul van Venezuela ojjgekiropt. Gisterenavond is zij tot uitbars- ting gekomen. Een artikel, geschreven door een op Curapao gevestigd Venezolaan, was de lont in ihet kruit, de vonk in de mijn. Dat artikel was eene aaneenschakeling van beleedigingen aan het adres van hot „laiffo ledopopachtige" Curapaiosche vio>lk en een© dolle verheerlijking van den .doorlucht igén leider" van Vaenauela, generaal Gastro. Meermalen, zoo verzekerde de schrijver, had den hem de handen gejeukt, om een oorveeg te geven aam een dezer lafaard©, om hem ceilbded in te boezemen voor de groote figuur van den Bevrijder en Hersteller van Vene zuela! Zeker hoogst onvoorzichtige taal in den mondi van een vreemdeling, die hier do grootste gastvrijheid geniet. Dat geschrift circuleerde gisteren als los blad onder cle bevolking. Den heelon dag reeds hoopten trceipjes volk zich op voor het huis van den schuldige en vloog er nu eu dan een steentje naar zijn balkon. Dat beloofde niet veel loeds voor den avond. Circa half negen werd de menigte zoo groot, dat de politie, die in grooten getale aanwezig was, ruim baan maakte en door taktvol, gematigd optreden er in slaagde, de menigte uiteen te doen gaan. Terwijl de politie echter vóór het huis daarmede bezig was, trok een troep achter het huis om en viel het, eer de politie het kon verhinderen, van achteren aan. De ach terdeur werd geforceerd en de menigte stoof naar boven, waar weldra de scherven rinkel den en de bij de hand zij-nde voorwerpen werden stukgeslagen. De schuldige vluchtte in de hanebalken. Intusschen was ook de politie binnengekomen en beschermde de fa milio. De schuldige werd gevonden en nu eischte het woedende volk, dat hij vergeving zou. vragen voor zijn beleedigeoxl artikel. Uien- bleek do tact van den commandant der politie, J. Appel, die dén schuldige wist over te halen het geëischte pardon te vragen op het balkon der woning. Ook easohte men van hem. dat hij zou roepen „Weg met Castro. Leve Koningin Wilhelmiiia'" als ook, dat hij eene verklaring zou teekenen, waarbij hij zijn beleedigingen introk. Ook dat geschiedde en daarop verspreidde zich de menigte; maar slechts om zich te begeven naar de woning van den Venezolaansdhen consul, de oorzaak van al de ellende, die men op Curapao thans ondervindt Hier echter was de politie, versterkt door solda ten van het garnizoen, weldra meester van liet terrein. I>x>r gematigd optreden en door de aanwezigheid van den procureur-generaal, mr. Th. I. A. Nuveus, een populaire, hoogst, geachte figuur, liet de menigte zich bedaren en trok af. Het huis van den consul werd echter voortdurend door politie bewaakt. De nacht ging echter rustig voorbij. Den. volgenden morgen ging d^ consul on der begeleiding van een peloton soldaten naar zijn kantoor om zijn papieren in orde te brengen en het archief te verzegelen. Wel dra waren er honderden en honderden men- sdhen op de been om hem te vergezellen, na te schreeuwen en uit te jouwen, ja zélfs met. steenen te gooien, zoodat. de le luitenant Schutte een steen tegen het hoofd kreeg, die voor den consul bestemd was. Hij be reikte nochtans zijn kantoor. Terwijl hij daar zijne zaken in orde bracht, rukte het volk het wapenbord van Venezuela af en vernielde het onder groot gejuich en getier. Het kantoor van den consul ligt- in de zoo genaamde Punda, dait is aan de overzijde der haven, die Willemstad in twee deelen verdeelt. Om nu ziju huis weer te bereiken, moest, de consul de haven over. De Procu reur-Generaal liet de groote pontonbrug opendraaien, oon het volk te verhindereu Van Punda naar de overzijde over te loopen. De consul werd met zijn peloton soldaten in een veerpont je gezet en aan alle pontonvoer- ders verbod gegeven., iemand over te zetten. Zoo voer de consul de haven over. Doch of schoon men op ©en verlaten punt meende te landen, toch stond er reeds eene menigte van 3 a 400 sjouwerlui hem oip te wachten oon hem naar huis te begeleiden Omringd door den procureur-generaalden luitenant •van het oeloton en de soldaten, bereikte de consul zijne woning, echter niet zonder ©en paar stokslagen te hfbben opge loepen. Weer werd de woning afgebet en beschermd. Intusschen 'begaf zidh eene commissie van hoeren (want het was juist- niet. het piel» alleen, dat deelnam aaai de demonstratie) naar de woning van den procureur-generaal. Daar eisohte men bij monde van den heer I. van Lier Ez.. „dat de consul van Vene- ;uela, Roberto Lopez, binnen 24 uren van het eiland zou verwijderd wordenzonder dat zou de rust niet terugkeeren." De pro cureur-generaal kon aan de heeren mededee- len, dat, de consul zou gaan en wel met de eerste gelegenheid de bestedoch dot hij de heeren en het volk aanmaande zich als be schaafde lieden te gedragen en van verdere rustverstoringen af te zien. Dit antwoord werkte als olie op de golven. Men werd kal mer. Toen de heer Van Lier met de zijnen buiten kwam cn dat antwoord mededeelde, ging er een luid hoerah opmen juidhte den heer Van Lier toe, nam hesm op en droeg hem als weleer een Rcaneinsdh overwinnaar op do armen naar zijne woning. Den heelen dag bleef het rumoerig op straatoveral zag men politie en militaire posten en verschei dene steegjes werden afgezet." School- cn Kerknieuw», VG ravenhage, 14 Augustus. Notarieel Staatsexamen. Geslaagd voor het eerste gedeelte geentweede gedeelte E. 1'. Reyers, SIiedrecht. 's-G ravenhage, 14 Augustus. Akte-examens Lager Onderwijs in Handteeke- nen. Geslaagd de heeren: F. H. Dekkers en J. H. van den Ham, Nijmegen; P. A. Hendriks, Amsterdam, J. H. Kramer, Utrecht; J. W. Lindeman, Amsterdam; J. K. Meisner, Gronin gen; W. J. Meyer, Zwolle; T. van der Molen, Hydanrd; C. A. van Mourik, Utrecht; S. Nieu- wenhuia, 's-GravenhageJ. C. Nije, Amsterdam; C. F. M. Okkes. Oud-Zevenaar; 1'. Peeters, Eindhoven; R. A. van Pelt. Amsterdam; O. Persijn, 's-Gravenhage; A Peters, Deventer; J. 1). Thie, Nijmegen: H. H. Ureelmann, Venlo; J. Vollema, Haarlem. Examens Fransche taal. lager onderwijs, 14 Aug. Geëxamineerd 28 candidaten. Geslaagd de heeren: P. Eindhoven, J. I'. Leenheer, Rotter dam; J. J. van Buuren,. Visvliet B. W. A. Lutkemeijer. Helmond; M. van Rijswijk, Game ren; P. van Loon, Lage ZwaluwcP. J. Huy&- mans, K aamsdonkJ. H. H. Leniincns. Den Bosch; YV. A. J. Steentjes. Delden; P. de Bruij- ne, K&pelle; G. F. J. Yerlinden, Terheiden; S. A. Pereboom. Haarlem, J Roders, Enschedé: en de dames: J. W. A. Wille, Amsterdam; V van Balen Blanken. Den Haag; J. H. Meyer, Schiedam; W. J A. Meihuizen, Arnhem; A. M van Weel, Rotterdam, P. F. M. Muller, Tilburg De oudste predikant bij de Ned. Herv. Kerk. da. H. Bax Dzn.. pred. te Doornspijk, heeft na 55-jarigen diensttijd tegen 1 October a. s. zijn eervol emeritaat, aangevraagd. Als oudste predikant bij de Ned. Herv. Kerk komt. dan in aanmerking ds. G. Boer, pred. te Ermeloo, die dan 54 dienstjaren heeft. Alg. Synod* der Ned. Herv. K*rk. Zeven-en-twintigste Zitting. De zaken der voorziening in de godsd. beboet ten der Nederlanders ui Duitschland worden ten einde gebracht Aan ds. W. Wasseldijk, te Boutange, die, in een kleine gemeente aan de grenzen geplaatst, ook nog lust en liefde bezit om zijn uitgeweken landgenooten in Duitschland te gedenken en bun door Evangelieprediking en bezoek zijn belangstelling te toonen, wordt ah subsidie voor zijn arbeid onder de Nederlanders te Munster in Westfalen op voorstel der Synode- oommissie f 60 toegekend. Een verzoek van hot class, bestuur van De venter, om steun voor den arbeid, die te Gronan geschiedt, speciaal om daarvoor aan te wijzen den hulpprediker Pasma van överdinkel,*dat op korten afstand van Gronau is gelegen, werd voor advies in de handen der synod, commissie ge steld. Een reeks van mededeelingen aangaande den arbeid der synodale commissie passeerde den hamer des voorzitters. Bij het bericht, dat de synodale commissie de uitnoodiging heeft afge wezen, tot de Synode gericht om een afgevaar digde te zenden naar de vergadering, in zake bet verschijnsel van tuchteloosheid, uitgegaan van eene commissie, benoemd door het Alg. Xed. Verbond, maakte prof. Knappert de opmerking, dat hij dit betreurde. Daartegenover werd ge steld, «lat de Synode van 1906 dienaangaande een besluit nam. Hoewel de samengeroepen ver gadering met belangstelling werd begroet, kon de Synode eener kerk, die reeds zoolang aan do bevordering van chr. zeden wijdt, de uitnoodi ging niet aanvaarden, om nu eens te gaan arbei den tegen de tuchteloosheid der jeugd. De heer Knappert blijft dit betreuren. Een warme gedachten wisseling werd gevoerd over liet feit, dat de Synode geweigerd heeft lid te worden van de opgerichte Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid. De class, verg. van Alkmaar heeft dit besluit betreurd, daar deze vereeniging organisatie van de armenzorg bedoelt, voorkoming van dubbele bedeeling, enz. Hiertegen wordt aangevoerd, dat een kerk toch niet eene vereeniging van armenzorg of maatschappij van weldadigheid is, al kan een kerk zich nimmer van het oefenen van weldadigheid onthouden. En deze vereeni ging is eon band tusschen zoodanige vereenigin- gen of maatschappijen, volgens de ingezonden circulaire zelf. Wel kan de Synode deel nemen aan een eventueel congres, dat van deze Veree niging zal uitgaan. Hiertoe wordt in beginsel besloten. Een verslag van ds. L. M. Bakhuizen van den Brink, pred. te Utrecht, die door de synod, com missie afgevaardigd werd tot bywoniug van de synode dor Ev. ProrKerk te Vilvoorden, in België, wordt voorgelezen en met groote belang stelling gehoord De ingediende voorstellen betreffende de kerk visitatie komen aan de orde. Tevoren vermeld- don wij de rapporten daarover uitgebracht. Het eerste, van de classis lJsendijke, stelde voor een betere opgaaf van de inkomsten en uitgaven van de diaconieën, waardoor een betere voorstelling verkregen zou worden van wat de kerk op het gebied van armenzorg doet. Het voorstel had in zichzelf veel goeds, waarom het ook door de (vimmissie werd aanbevolen. Evenwel deden vijf leden der vergadering een voorstel met de strek king thans geen gedeeltelijke verbeteringen aan te nemen, maar «le voorstellen te geven in han den eener commissie, die ze zou kunnen waar- deeren, maar de bevoegdheid zou hebben een algeheelo herziening van de kerkvisitatie voor te stellen in de vergadering van het volgende jaar, waardoor de visitatie beter aan haar bedoe ling voldoet. Dit wordt aangenomen, in de commissie benoemd de heeren prof. Knappert, Ellens en Schrieke. en de vergadering gesloten. Een ramp voor het Java- Co ni i t De voorzitter van het Java-Comi- té ,ds. P. E. Barbas, te Haarlem, ontving tele- graphisoh bericht dat hot gebouwen-complex van. zendeling Hendriks, te Soénvberpakem (O.-Java), bestaande uit kerk, zendingsschool en zieken huis, door moedwillig opzet in brand gestoken en totaal vernield is. Het vorig jaar onderging het kerkje te Salateng van dezelfde vereeniging, ongeveer anderhalf uur van daar, een gelijk lot. Zeer waarschijnlijk is hierin weder Mohainme- dnanscho haat tegen het Gouvernement te zien. (Ned.) Inwijding der Nederland se h c v 1 ag te Lurd es. Met pleohfcigen zang en sympathieke toespraak 1 ïeeft mgr. Sehoepfer, büwdhop van Tarbes, die te Lour- des resideert, (keer dagen voor de grot al daar in bijzijn van 450 Hollandsdie pel grims de nieuwe NoderlandBohe bedevaart- vlag ingewijd. Daarna werden over deze eigenaardige gebeurtenis telegrammen ge zonden aan Z. H. den Paus on M. de Koningin der Nederlanden. Een aardige ^bladwijzer. Een oud „kerkboek" (Bijbel) met zilveren baken voor sluiting, word dezer dagen te Soherpe- nisso (eiland Tholen) voor den dag gehaald voor oen orudheid-kooper, maar men kon het over den koop niet eens worden. De eigena res bladerde na het vertrek van den antiquair er in en vond als bladwijzereen bankje van honderd pop! De bijbel had circa een halvo eeuw gelegen, maar die rust. heeft wer kelijk het papiert je niet in waarde doen ver minderen. Het was der weduwe, de eigena resse van den Bijbel, zeer wolkom.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1