I op verzoek eervol ontslagen als opzichter bij den Rijkswaterstaat lo klasse J. Massink Gzn. te Maastricht. Wegens cDeaélfde roden, die geleid heeft tot het naet-doorgiaan van het gala diner op Koningen's verjaardag ten Paleize Hot Loo, zal H. M. dit jaar op 31 Augus tus ook de ministère, departementshoofden, niet ontvangen. Men deelt mede, dat een bezoek van de Koningin-Moeder aan do tentoonstelling voor p'hotographische kunst te Amsterdam niet' in Ht. Ms. voornemen ligt. Jachtpartij. Woensdag werd op het jachtveld van H. M. de Koningin- Moeder onder de gemeente Eemnee een jacht op waterwild gehouden, waaraan werd deel genomen door den commissaris der Ko ningin in de prov. Utrecht, den jagermees- ter mr. S. J. graaf v. Limburg Stirum, den intendant van Soestdijk en de burgemees ters van Baarn en Soest. Hoog bezook aan Kampen. Men séhrijft ons uit Kampen Gisteren werd onze gemeente verrast door hoog bezoek. Circa 12 uur kwam alhier per automobiel de prinses Von Reuss met fa milie, en mevr. Hoofer, gob. baronesse v. Heelt stra, om onder leiding van den beer F. A. Hoéf or, te II attemlid der commissie voor de monumenten, de merkwaardigheden dezer stad te bezichtigenLang werd ver toefd ra de prachtige schepenzaal van het oude raadhuis, waar de Schouw (in Renais sance) van Colijn v. Camerijek of Oolijn de Nole, en do Renaissance-sdiepenbank, van mr. Ftederik, do aandacht trokken. Het in restauratie zijnde Got'hischo huis werd uit wendig bezichtigdverder werd een wande ling deor het mooie Kampen gemaakt en o. m. de Bovenkerk, en do Stadspoorten in oog en schouw genomen. Mooi weer deed dit hoog bezoek slagen en gaf aan die oude monumenten een bekoring, die alleen 't zonnetje weet te tooveron. Met de auto vertrokken de hoog© gasten tegen 4 uur ongeveer, naar de richting van GelderlandVad Vergadering van den ministerraad. Do vergadering van den ministerraad, Dinsdagnamiddag ton 3 uur aangevangen, is, met een kort© pauze, des avonds voort gezet en heeft tot middernacht voortge duurd 't Was voornamelijk de Yenezuolaansche quacstie die de regeoring zoo lang heeft bo zig gehouden. Gisterenochtend vertrok de minister van Buiten!andsche Zaken naar Het Loo ter conferentie met Hare Majesteit. Na de vergadering van den minister raad te hebben bijgewoond is de minister van Waterstaat, mr. Bevers, gisteren weer naar Eisenach vertrokken, waar hij zijn vacantie doorbracht. Nederland en Venezuela. Reuter seint- ons uit Parijs d.d. 19 dezer: De Temps zegt in een beschouwing over het Nederlandsch-Venezolaansche conflict: Het is zeer te betreuren dat de Neder landsche vertegenwoordiger een onbeleefd heid lieeft- begaan, maar dit zou voor do hou ding van president Castro geen verontschul diging kunnen zijn en Nederland heeft ge noegzame reden om van Venezuela een ge noegdoening te vorderen, die aan duidelijk heid niets te wonschen overlaat. Waarschijnlijk zal de Nederlandsche re geering het bij een blokkade laten in haar poging om Castro tot rede te brengen. De openbare meening zal haar steunen zon der afvallig te worden, indien zij, na alle middelen van verzoening te hebben uitge put, haar toevlucht neemt tot geweld, ten einde een rechtvaardige en wettige genoeg doening te verkrijgen. Zij zal evenzeer worden gesteund door de instemming van alle mogendheden, die el eens moeilijkheden met Venezuela hadden. Misschien zou het mogelijk zijn van de gelegenheid gebruik te maken om tot een algemee;.c regeling dor niet opgeloste moei lijkheden te geraken. In het nummer van Donderdag 23 Juli jl. van De Vrijmoedige, het te Curayao ver schijnend nieuwsblad, kwam het volgende bericht voor ,,Hr. Ms. Gelderland is gisterenavond naar Aruba vertrokken. Na gedane peilingen beproefde dit pantserdekschip 14 dezer de haven van dat eiland binnen te loopen. Het raakte echter aan den ingang daarvan vast en kon eerst na een paar uur vlot worden gemaakt. Naar aanleiding hiervan schrijft do N. R. Ct. Indien dit bericht juist is, mag hier van geluk gesproken worden, want om nog niet aan het. verloren gaan van de Gelder land te denken, zou het beloopen van eenigs- zins ernstige averij van dat schip, onder de tegenwoordige omstond iglieden, in lioogo mate ongelegen gekomen zijn. Uit liet bericht moeten wij opmaken, dat de commandant van do Gelderland, na voor af door een sloep te hebben doen peilen (loodon), getracht heeft de Paardenbaai op liet eiland Aruba, voor de hoofdplaats Oranjestad gelegen, binnen te loopen. Deze baai biedt oen betrekkelijk kleine ruimte aan met diepten van 4 a 5 vadem. Do meeste diepte op de drempel in den Oos telijken ingang der Paardenbaai bedroeg vroegei 18 voet bij laag water. De ingang is in 1900 door de Sommelsdij'k opnieuw opge nomen, dooh in Februari 1903 bleek, dat door verzanding de doorvaartwijdte met 50 meter was vernauwd. Voor zoover ons be kend is, hebben in do Paardenbaai nimmer grootene schepen dan van het vroegere char ter der stoomschepen 3e en 4c klasse Kijk duin. 'Amatel, Cornel is Dirks, Prinses Ma rie, Alkmaar, Bonaire, Sommelsdijk, Suri name enz. geankerd. Zelfs voor dezovaar- tuigeu van 50 a 55 meter lengte en 36 a 48 decimeter diepgang bleek de baai bij ver anderlijken wind. als dus de schepen achter het anker rondrwaaien en niet constant voor den Noordoostelijken tot Zuidoostelij ken moesson wind gezwaaid liggen, enkele malen maar juist groot genoog. Zoo kon do Alkmaar het langste der bovenbedoelde klom© schepen met pl. ra. 56 meter lengto vertuid liggende voor 20 vadem ketting van elk anker, juist voldoende rondzwaaien om vrij van het rif te blijven. En toen de Som- mclsdijk in 1S95, bij het binnenkomen van do Paardenbaai, twee schoeners ten anker vond op de plaats, waar de oorlogsschepen alleen ruimte vinden, liep zij, met den loods aan boord, al loodende, zeer langzaam, met gestopte machines, trots alle voorzichtigheid, toch aan den grond. Terwijl bij het voor schip 12 voet water stond, lag hot achter schip in 4 vaam (24 voet) diepte. I>e grootere schepen onzer marine, welker lengto en diepgang een beletsol vormen voor het. ankeren in de Paardenbaai, bleven bij oen bezoek aan Aruba buiten en ankerden eigenlijk in volle zee. De vroegere fregatten Atjeb, Emma, Friso en De Ruyter, die tus- sclien 1886 en 1903 achtereenvolgens in het station Curasao waren, ankerden bij de West punt van Aruba, op ongeveer 4 a 5 zeemijl bewesten de Oranjestad, dus ver van de plaats af. Later zocht men door nauwkeuriger op- neming dichter bij de stad een ankerplaats voor meer diepgaande schepen op het rif bij Zandpunt. De Kortenaer ankerde in Maart 1907 nabij den ingang van de Paardenbaai, en van dcao ankerplaat-s kon met zeilsloe- pen Oranjestad in ongeveer 10 minuten ge makkelijk worden bereikt. Het bezwaar van den te grooten afstand was dus opgoheven. Met hetgeen wij' hierboven mededeelden vot oogen, wil het er bij ons niet. in, dat de commandant van de Gelderland getracht zou hebben de Paardenbaai zelve binnen te loopen een poging, die, inzonderheid door de omstandigheden, waaronder het schip thans in Wcst-Indië verkeert, o. i. niet zou stronken met de goede soldaat- en zeemans schap, in het slotartikel van elke instructie voor den commandant van een buitenslands vertrekkend oorlogsschip aanbevolen. Wij zullen, naar wij hopen, spoedig de juis'e lezing van het gebeurde krijgen, maar hebben er de aandacht op gevestigd, omdat wij, tot ons leedwezen, bij het Departement van Marine een neiging moenen te bespeu ren. om van ongevallen met onze schepen zoo min mogelijk, ja in het geheel geen mel ding te maken, zelfs in het Jaarboek van de Koninklijke Marine." Naar aanleiding van het artikel van den hoer De Reus in het orgaan der vereenigrng ,,Hou' en Trouw" toekende do Amiga di Curacao o. a. het volgende aan ,,Wij hebben slechts den inhoud van den brief weergegeven, niet den text. Opvallend is liet dat generaal Castro nergens eenvou dig weg President wordt genoemd, maar steeds niet een of andere bijvoeging in den zin van quasi-dictator. Afgezien nu nog van de vraag, of de hoer De Reus, als hoofd der Nederlandsche lega- 'tie, niet voorzichtiger li..dde gehandeld, het antwoord aan ,,Hou' en Trouw" op te dra- gen aan- een consul, die meer dan een ge zant geroepen is de belangen van den han del te behartigen, terwijl de Minister-resi dent de diplomatieke betrekkingen moet on derhouden, zoo gelooven wij, dat het zeker oen fout was, van iemand die te Caracas een diplomatieke betrekking bekleedt, generaal Gastro niet eenvoudig, zonder bijvoeging, de titulatuur te geven, welke hem toekomt. Wij. mogen echter niet uit het oog verliezen, dat het eigenlijk geen ambtelijk schrijven was. Het was een vriendschappelijk, een par ticulier antwoord aan het Informatie-bureau van ,,Hou' en Trouw", dat de gewonnen in lichtingen niet publiek maakt, maar slechts mededeelt aan de leden der Vereoniging. Dat deze Vereoniging den brief van den heer De Reus met volle onderteekening plaatste en daardoor oen quasi-officieel karakter gaf, is een fout der Vereeniging. Zij had deze inlichtingen moeten plaatsen als komende uit Caracas uit zeer vertrouw bare bron". Tiendcommissiën. Bij Kon. Besluit is het Rijlk verdeeld in negen tiendddstrioten Het. eerste tienddistrict omvat 3iet rechts gebied van de arrondfissoments-recJirtlbaniken ie Groningen, Winschoten, Leeuw ai den, Heerenvecn, Assen, Zwotllle, Almelo en Zu/t- plhenhet tweede dat van de arrondisse ment s-rechtbanik te Arnibeanhet derde dat van de arrondissement»-rechtbank te Tiel het vierdo dat van de arrondisseir ente-recht- ba/nk te Utreahthet vijfde dat van de arrondissement»- rechtbanken te Alkmaar, Amsterdam, Haarlem on 's-Gravenhagehet zeede dat van de arronddssaments-rechtban ken te Rotterdam en Dordrechthet zoven- de dat van de arrondissement»-rechtbanken te Zierikzee en Middelburg; het achtste dat van do arrondissemeirts-rechtbank te Breda; liet negende dat van de arrondiseoments- reéhtbaiiken te 'a-Hertogenbo&ch Roermond en Maastricht. Als standplaatsen der taendcomimissiën worden, naar de boven aangegeven volgorde der tiend districten, aangewezen Zutphen, Arnhem, Tiel, Utnedht, 's-Graiveuhago, Rot terdam, Middelburg, Breda en 's Hertogen- bosch. Een nnder Kon. besluit regelt de beloo ning en de vergoeding van reis- en verblijf kosten, welke zullen worden genoten door de loden en de secretarissen van de tiend commissiën als volgt; De voorzitters van Je tiendcommissiën zul len als belooning genieten een bedrag van f 1000 voor elk der iaren 1909 en 1910. Do overige vaste leden en de plaatsvervan gende leden van de tiend comauissiën zullen als belooning genieten een bedrag van f 8, voor elke vergadering der commissie welke zij bijrwonen, niet dien verstande, dat voor niet meer dan twee vergaderingen op één dag vacatiegeld wordt uitgekeerd. Do bel oom ng van de secretarissen der tiendcommissiën waaronder niet begrepen is do vergoeding van bureaukoeten wordt vastgelegd voor elk der jaren 1909 en 1910 op 1800. Aan do plaatsvervangende secretarissen wordt een beloon ing toegekend, berekend naar den grondslag van f 150 per maand, voor den tijd gedurende welken zij de func tion van secretaris waarnemen. De belooning, welke aan een plaatsver vangend en secretaris wordlt uitbetaald, wordifc voor zoover zij loopt over een tijdvak van langer dan oen maand in elk jaar ingehou den op do belooning van dien secretaris. De belooningen van do voorzitters, de se cretarissen en de'plaatsvervangende secreta rissen der tiendcommissiën worden vóór het. einde van 1910 voor do volgende jaren nader voor elke tieudoomamssio afzonderlijk vast gesteld, in verband met. den omvang dien de werkzaamheden van de coanmissio in de afgeloopen jaren hebben gehad en den om vang van het werk hetwelk nog door de commissie t© verrichten is. Aan de vaste leden, plaatsvervangende leden, de secretarissen cn de plaatsvervan gende secretarissen van die tiendcommissiën wordt- vergoeding van reis en veilblijfkosten toegekend op den voet van de tweede klasse van het tarief vastgesteld bij Kon. besluit van 5 Januari 1884 Bedde besluiten zijn opgenomen in St.-Ob. nr. 195. De gezant van Groot-Brittannië bij ons Hof, Sir Hemy .Howard, is Dinsdag avond naar Londen vertrokken Pornografische uitstallin gen. Naar het Hbld. vernoemt, is de Amsterdamsche raadscommissie voor de Straf wet verordeningen na eeu lange reeks vergaderingen gereedgekomen met de vijf- jaarlijksche wijziging der Algemeen© Poli tieverordening. Do gewijzigde verordening zal nu weldra als voordracht bij dén raad worden ingediend. Ter zake van de adressen om maatregelen te nemen tegen Demografische uitstallingen, verneemt het blad voorts, dat hieromtrent niets zal worden voorgesteld, op grond van de overweging dat zoo al wettelijke maatregelen hiertegen moeten worden ge nomen deze van de regeering voor hot geheele rijk moeten uitgaan, en op grond van de overweging, dat de laatste juris prudentie van den noogen Raad een rui mere interpretatie geeft aan artikol 451, ten derde, Wetboek van StrafrechtMet hechtenis van ten hoogste drie dagen of geldboete van ten hoogste vijftien gulden wordt gestraft: 3o. hij die op een© van den openbaren weg zichtbare plaiats voor do eerbaarheid aanstootelijke woorden of teekeningen stelt." De Haarlemsdhe Raad heeft met- 2 stemmen tegen de bepaling aangenomen, waarbij wordt vastgesteld, dat onderwijze ressen aan de middelbare meisjesschool bij huwelijk ontslag zullen krijgen. Een prodisant als brandl- w a c h tDe gemeenteraad van Hündeloo- pesn had, op grond der desbetreffende ver ordening, ds. Norel, predikant aldaar, aan gewezen als brandwacht bij dé gemeentelijke brand/weer. GeneedLeetren en onderwijzers werdén vrijgesteld!, als te bakleedou ,,een ambt in heb algemeen belang", zooals de verorden Ling zegt. Ds. N. vroeg ontheffing; dte Raad raad pleegde een deskundige en op diens advice werd het verzoek afgeweBem. Ds. N. heeft zich nu om ontheffing tot Ged. Starten gewend. Invoering der nieuwe spel ling. Volgens de Winschoter Crt. zal do Winschoten sche gemeenteraad Maandag avond vergaderen ter bespreking van een mogelijke invoering van de nieuwe spelling aan de openbare scholen aldaar. De nestor der Tweede Ka mer. Na het bod anken van den heer Van Alphen aan het eind van het loopende zit tingjaar, zal de heer Lieftinck liet oudste lid der Tweede Kamer zijn. Met 21 Augustus a. 8. worden geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip ..Friesland" de benoemde adelborsten der le klasse; R. Polis, A. U. P. F. Vastenou, C. C. F. Jager, K. H. H. Bongaerts, G. M. Rietdijk,, W. Gairrer, J. T. Leoitsdher, A. 8. Thomson, A. L. de Bruyne, R. Zalm, en de benoemde adiuuct-administrateurs M. J. Kruys en C. L. Heyl. Het dragen van eene tuniek door opperofficieren. Aan de op- perofficieren wordt de vergunning verleend, om bij het paardrijden in de kleine en in de veldtenue eene tuniek te dragen naar het model als is vastgesteld voor de officie ren, tot wier uitrusting de tuniek behoort. De knoopen glad en van verguld metaal; de kraag gelijk aan dien van de jassen voor de overige tenuen" voor opperofficieren voor gesoh reven Op de tuniek worden gedragen de model schouderbedekkingen voor opperofficieren van dubbel gevlochten gouden koord. (N. R. Ct.) Benoemd tot adjudant bij het korps de le luitenant J. P. Zonnevylle van het 6e regiment infanterie. Verlengd met 1 jaar de non-activiteit van den len luitenant der infanterie B. J A. Pol vliet. Men meldt- uit Leiden Naar wij met leedwezen vernemen is prof. dr. A. C- Vroede, hooglecraar voor de Ja- vaansdho en MJaidloereesche taal- en letter kunde, sedért ©enige da,gen hoogst ernstig ongesteld. Ook geeft de toestand van den ©ud-hoog- loeraar dr. M. J. de Goeje, die van eene ernstige ziekte te vergeefs jn heb buitenland herstel had gezodbt, in de laatste dagen reden tot bcoorgjdheid. Arthur Soidel. Wij gaan Arthur Seidei verliezen, zegt de N. R. Ct. Zijn gezondheidstoestand laat het niet langer toe, als kapelmeester van do stafmuziek der Kon. Scherpschutters op te treden. Zeer stellig een tijding die velen oprecht lood zal doen want Seidei is een populair, een in alle klingen gezien man. De 59-jarige musi cus was reeds voor jaren als kapelmeester aan de Hoqgduitsohe Opera te Rotterdam veïbondén. Met den val van de opera i9 Seidei toen naar Stettin vertrokken als kapelmeester aan de opera aldaar. In 1894 ■werd Seidei benoemd tot directeur van de stafmuziek van het regiment schutterij te Rotterdam. Veertien jaar is hij dus daar werk?aam geweest. Seidei hoeft verschillende stukken voor harmonie-orkest gecomponeerd1 en ve-^ opera-fantasiën geschreven. .1 Met eerbiediging van het daartoe te ken ik-i gegeven verlangen, werd! gister liet stoffelijk overschot van den gep. schout-bij nacht oud inspecteur van den geneeskundi gen dienst! der zeemacht, L. P. Gijsberti Hodenpijl, op de begraafplaat-s Oud-ELk-eu Duinen te 'sGravenhage, waar zich een aan tal oud-vrienden, tijd- en ranggenoolen bot het brengen van een afscheidsgroet hadden verzameld., in den familiegrafkelder bijge zet, gedekt door slechts enkele bloemstuk ken van de naaste familieleden. Met een kort woord bracht de dir. off. van gee. le klasse M. M. Jung hulde aan de nagedachtenis van den overledene, die, na een werkzaam leven, waarin hij de be langen van het personeel van den genees kundigen dienst zooveel mogelijk behartig de, waardoor 2ijn naam bij dat personeel in dankbare herinnering zal blijven, slechts een korte rust genoot. De overste Portenge, zich hierbij aanslui tende, schetste het groot© verlies, dat door echtgenoot© en kinderen geleden wordt, waarna een der familieleden bedankte voor de betoonde belangstelling en de waardeo- rer.de woorden. Tentoonstelling „De opvoe- ding van het kind". Gisterenmiddag sprak Jan Ldgtlhairb voor een overvolle Baal over concentratie bij het onderwijs. De lezing is in haar geheel in het stenografisch verslag opgenomen. Zij gaf Ligthart's me- j thode in groote lijnen weer. Als verduide lijking van zijn rede liet spreker een troep ie kinderen werken op het podium en werd door zijn leerlingetjes een van die spefletjes uitgevoerd, die hot onderwijs in zijn school zoo levendig en ingrijpend ma ken. De openbare lessen in gymnastiek aan leerlingen van de bewaarschool, het linten- spel en heb vrij© spel onder leiding van mej. Brunei de Rochebrune en mej. Kool, daarna het nabootsingspel met zang onder leiding van mej. Crombet en mej. M. van der Horst, trokken gisberenoohtend zeer de aandacht van het publiek. Heden zal de hoogste klasse der bewaar school speelliedjes van Hendrifca van Tus- schenbroek en andere ualbootsingspëlen uit voeren. Van 3 tot half 5 uur zal mej. Ber denis van Berlekom spréken over het muzi kaal gevoel bij 'het kind, waarna onder lei ding vaai de spreekster het meisjeskoor ,,Ons Huis" zangnummers zal ten beste geven. De N i eu vez ijld s kapel. Bij het sleopen van de N.-Z. kapel is een ont dekking gedaan, waaromtrent het N. v. d. D het volgende mededeelt: Aoiiter het poortje aan de Kalverstraat werd een tweede poortje gevonden, dat ver sierd was met reliefs, welko betrekking heb ben op het mirakel. Achter dit tweede poortje was weor een derde met oen nis, waarin oudtijds een beeldje zal hébben go- staan. Men kan zioh hierbij voorstellen, dait het laatstbedoelde de oorspronkelijke ingang is geweest van de Heilige Stede, dat het tweede, thans middelste poortje, daar later is voorgebouwd, Waarna ten tijlde van de hervorming, toen de gebouwtjes onder do kerk, in onzen tijd als „de kastjes" bekend, een grooteren voorsprong vereischten, het buitenste eenvoudig poortje weid opgetrok ken. De gevonden reliefs en de overige over blijfselen van de beide andere poortjes zijn zorgvuldig bewaard. Volgens overeenkomst van het kerkbestuur met het Rijk zullen zij, evenals eenige andere belangwekkende frag menten en beelden uit het oude gebouw, aan het Rijksmuseum worden afgestaan. De staking te Tilburg. Giste ren zijn bij de firma Bogaerts 7 metaalbe werkers uit Utrecht aangekomen. De firma's Van Rantbeek en Gebrs. Ho- vers hebben respectievelijk van de Staats spoor en van het Rijk onbepaald uitstel ge kregen voor het aangenomen werk. Dinsdagavond is eene vergadering gehou den van den verzoeningsraad met de arbei- den?besturen. Gisteravond met de patroons. De besprekingen tusschen de patroons en de werklieden worden vooralsnog geheim gehouden. (N. v. d. D.) Duit.sche Greet is van haar von nis in appèl gegaan. Het speelhuis aan den Am- stel. Door den kantonrechter in het le kanton te Amsterdam zijn, conform den eiscli van het O. M., veroordeeld: tot 6 maanden hechtenis J. van B., wegens het gelegenheid gewen in een voor heb publiek toegankelijk nuis, Am stel ('s Gravelandsche Veer) 9, tot hazardspel, het spelen met dob- belsteenen, en tot 4 maanden hechtenis L. V., wegens het cpzioht houden over dat spel. Dezo werd onlangs wegens gelijksoortige overtreding tot 4 maanden hechtenis veroor deeld. De moord in de Haarlem merstraat. Men verneemt, dat H. N., de moordenaar van de weduwe Van Dam, in de Haarlemmerstraat te Amsterdam nog steeds niet verhoord is. Ook zijn geen getuigen géhoord. H. N. gedraagt ziclhi in de oei op derelfde wijze, als hiji t© voren heeft gedaan hij dbert, alsof hij geheel ver suft is. Een moordenaar gepakt. Gister namiddag is door de veldwachters Egthuiaen en Ronk in de Bronsbergen on der Warnsveld, de gevluchte moordenaar Gerri'. Ivarssing, bij den Ussel gevangen genomen. Hij 'heeft reeds volledig bekend, zeggende dat hij door zijn vrouw tot het uiterste ge tergd was. Zooals men weet heeft de officier van justitie te Zwolle f 300 uitgeloofd voor het pakken van dezen polderjongen, die, gebo ren te Hattem, op 26 Juli t© Bockum in Duitschland zijn vrouw E. W. Pokrupp mot een revolver doodgeschoten heeft. Dc man zwierf reeds eenige dagen onder Bronsbergen en zat nu te visschen. (Zutph. Ct). Een oneerlijke brievengaar der Gistermorgen is op last van den rech ter-commissaris voor strafzaken te 'sHerto- genbosch naar hot huis van bewaring aldaar overgebracht W. v. d. B., 47 jaar, brieven gaarder iu het dox-p Zeeland, verdacht van vakchheid in geschrifte en verduistering van pl. in. f 5000 der Rijkspostspaarbank te Zee land gedurende de laatste 5 jaar. ('sH. Ct.) Dierenmishandeling. Dat de diereubesohenmiiig niet oveibodiig is zöglb de Gelderl. blijkt wel uit het volgende: Maandagmorgen kwam te Nijmegen aan het station een bezending sladhtpaarden in zco'n erbarmelijiken toestand aan, dat maat regel en moesten genomen worden om Ce dieren verder lijidien te besparen. In een wagon waren maar eventjes 14 paar den bijeen gepaktdat de dieren heb be- nfliuwd hadden, 'behoeft geen 'betoog. Zélfs een der paarden lag gestikt in den wagon, terwijl 4 anderen er zoo slecht aan toe wa ren, dat er bijna geen leven meer in zat- Nadat de a.run© dieren uit den wagon ge haald waren, vielen er nog drie tegen den grond van uitputting. De overigen moesten op een kor naaa- de plaats van bestemming vervoerd wérden, daar zij bijna niet in staat waren op hun poorten te hlijven staan. De dieren waren uit Rotterdam afgezonden en bestemd voor een paardenslagcir te Nijmegen. Uitslaande brand. Ruim tien uur gisterenmorgen werd de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een uitslaan- den brand op de derde verdieping van per ceel 35 aan de Wilhelminastraat aldaar. De geheele verdieping voor- en achterkamer met alcoof en keukon brandde totaal uit. De voorkamer en alcoof werd bewoond door den heer P. Sikkes, die dit gedeelte weer in onderhuur had van jufr. Luyckx. Om trent de oorzaak wordt door den heer Sik kes, het volgende opgegeven. Zondagnacht j.l. ontstond bij hem een begin van brand door het omvallen van een nachtlichtje, dat op een kist in den alcoof stond. Men wist het vuur echter niet een doken t© smoren. Daarmee scheen de zaak uit, hoewel er nog lang eeu sterke brandlucht werd waar genomen. Men dacht aan niets meer, totdat zich gisterenmorgen plotseling het vuur openbaarde en thans zoo hevig dat de geheele boel in een oogwenk in licht© laaie stond. Beide bewoners der étage waren verzekerd. Sikkes voor f 1000. De lager gelegen verdiepingen kregen nog al waterschade. School- en Kerknieuws. De heer J. W. Ruiten, leeraar in. de Russische taal aan de Opelbare Handelsscholen te Amsterdam en te Rotterdam, heeft aan het gemeentebestuur te Amsterdam kennis gegeven, dat hij na het beëindigen van den loopenden cursus zich aldaar niet langer met de leiding van de lessen kan belasten. De heer Woronik is tot zijn opvolger bestemd. 's-G r aveuhage, 19 Augustus. Notarieel Staatsexamen. Geslaagd voor le gedeelte: geen; 2e gedeelte: L. A. A. M. Loo- nen, te Roosendaal, Voormiddag-examens Hoogduitsöke taal, Al. 0., akte A. Toegelaten mejuffrouw M. J. A. Koelenian, Den Haag. Afgewezen twee manne lijke candidaten. Voormiddag examens Hoogduitsoke taal, L. O. Toegelaten de dames: M. J. J. Hendriks, Nij megen; M. R. J. van Dantzig, Rotterdam; B. J. Westerhoff, Amsterdam; S. E. Klütsch, Echt, en de heeren: C. Andriesse, Leeuwarden; J. K. van Toledo, Geervliet; C. Groen, Rotterdam; F. C. van Gestel, Oss, en J. P. Smits, Amster dam. Afgewezen drie mannelijke candidaten. 's-Gravenhage, 19 Augustus. Examens Hoogduitsclie taal, M. O., akte A (namiddag). Toegelaten de heeren: "NV. L. Misch, Harderwijk, en L. J. A. van der Harst, Middel burg. Afgewezen een vrouwel. candidaafc. Examens Hoogduitsche taal, L. O., 19 Aug. (namiddag). Toegelaten de dames: G. M. A. Gielen en G. M. Smit, Heemstede; J. C. Smits, Arnhemafgewezen éénen de heerenG. A. Boumans, Roosendaal; A. van der Veen, Zwolle; C. van den Akker, Zaandam; E. C. Stuldreker, Amibt-Alinelo; J. Miedema, Hellendoorn D. Bïjlsma, Gouda. Afgewezen twee. Examens Fransche taal, L. O., 19 Aug. Ge ëxamineerd 27 candidaten. Geslaagd de heeren: J. Berrevoets, HaarlemmermeerJ. van Rave- stijn, Rotterdam; W. H. Visser, Delft; H. W. de Koning, AmsterdamR. J. Kwakenburg, SappemeerP. Merkx, Lisse; A. Blonk, Delft; W. T. Hilarius, Amsterdam; G. Oldenborger, Onst/weddeA. P. A. Pen na ar te, Epe-Wittem H. Wilkesbuis, Bruchem; H. Lunsing, Nieuw- Amsterdam; R. Tuinier, Groningen; F. Sj'on- kes, Den Haag: B. ten Have, Amsterdam; en de damesH. L. Hoeke, Den HaagE. van Bork, AmsterdamS. H. Hoeks, Mechelen-Wit- tem. D s. L. Overman. Dinsdagnacht is te 's Gravenhage in den ouderdom van, bijna 74 jaar overleden ds. L. Overman, emeri tus-predikant en oud-secretaris van de Algem. Synode der Nederl. Herv. Kerk. Ds. Overman was van 1860 tot 1863 predikant te Langerak en van 1863 tot 1885 te Spijkenïsse. Met 1 Oct. van dat jaar werd hem eervol eme ritaat verleend wegens zijne benoeming tot secre taris der Synode, welke betrekking hij tot 1902 bekleedde. De overledene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Vrijdag 1 ure teraardebestelling. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. Dertigste Zitting. Do aanvang der zitting had plaats onder den diepen indruk van het overlijden, na kortston dige ziekte, van den oud-secretaris der Synode, den heer L. Overman. Terwijl alle leden zich van hun zetels verhieven, sprak de president een ernstig en waardeerend woord tot zijn nage dachtenis, hem in den geest ook dankend voor hetgeen door hem in liet belang der kerk werd verricht. Hierna ging men over tot de werk zaamheden. De poging van den heer Norel tot verbetering van het lot der predikantsweduwen heeft nog niet tot een beslissende uitkomst geleid. Veel lof heeft zijn poging verworven, al de studie en inspanning daaraan besteed. De commissie, in wi»r handen verleden jaar zijn voorstel werd gesteld, bestaande uit de heeren D. van Popta, H. van Woudenberg Hamstra en A. A. Cremer Rz., bracht daaraan ook alle hulde, al ontveins de zij haar bezwaren niet, maar wenschte, dat er toch een poging gedaan werd om 'liet regle ment, door den hoer Norel ontworpen, aan het oordeel der Kerk te onderwerpen. Hiermede vereenigde zich ten volle de rapporteerende oommissie, die eohter, alvorens dien weg te be wandelen, de ringvergaderingen der predikan ten wil raadplegen, omdat deze zaak een be lang is der predikanten, niet der ouderlingen. De bedoeling van ds. Norel is toch, om aan alle predikanten op te leggen 3 van hun tracte- ment te storten in do we-duwbeurs, teneinde op

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2