BINNENLAND. dus 72 slachtoffers zijn. Hartverscheurende tooneelen hadden plaats in den omtrek der mijn. De redders, die bewonderenswaardi ge» moed en zelfopoffering aan den dag leg gen, staan machteloos tegenover het vuur en den rook. vSedert Donderdagnacht staat het petroleumdepot van de Basel er Lagerhaus Gesellschaft in brand. Er waren groote voor raden petroleum, benzine, carbid, terpen tijn en amlere zeer brandbare stoffen in ge borgen. 's Middags was de brandweer het vuur nog niet meester. Tot dusver gebeur den er geene persoonlijke ongelukkon. vEen granaat, dateerende uit 1806, heeft nu nog onheil gesticht. Een smid te Mainaschach dacht, dat de granaat, die als gewicht aan den slinger van een pomp hing, een onschuldige ijzeren kogel was. Bij het pompen barstte de 42 jaar oude granaat uit elkaar en doodde den smid. vHet laatste onweder heeft bijna het geheele pijnboomen woud van Ravenna ver nield, waarvan Dante de schoonheid heeft bezongen, waar Byron zijne schoonste ge dichten heeft geechrsron en waarin Garibal di, vervolgd door de Oostenrijkers, eene toe vlucht vond. De Staatscourant van Zaterdag 22 Augustus bevat o. m. <de volgende Kon. be sluiten benoemd tot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het. arrondisse ment ter standplaats Arnhem mr. P. J. W. Rioter, doctor in de staatswetenschappen, advocaat en procureur te Utrecht; in het arrondissement Winschoten ter stand plaats Winschoten mr. O. J. Cluijsenaar, thans plaatsvervangend griffier bij den Raad van Beroep voor do Ongevallenverzekering te Rotterdam, advocaat on procureur, te vens beëedigd klerk ter griffie aldaar; in het arrondissement Zierikzee ter staudplaate Zienkssee mr. F. F. Viehoff, advocaat eu procureur te Den Haag, werkzaam ten par kette bij de rechtbank aldaar; op verzoek eervol ontslagen als klerk bij de Rijksverzekeringsbank mej. M. C. Eg- gink verlof verleend tot het aannemen der ondor- scheidingsteekenen achter hunne namen vermeld, aan de na ie noemen personen: I. Th. H. de Meester, directeur der Stoom vaartmaatschappij Zeeland", wonende te Mid delburg, ridderkruis 8e klasse der Koninklijke Kroonorde, hem door Z. M. den Duitschen Kei zer, Koninig van Pruiseen, geschonken; II. E. J. M. Kraetzer, koopman, wonende te Haarlem, ridderkruis 4c klasse der orde van Medjidié, hem door Z. M. den Sultan van Tur kije geschonken III H F. M. Alard, groothandelaar, wonen de te Maastricht, ridderkruis der I/eopoldsordc, hem door M. den Koning van België geschon ken. Men meldt uit Soeetdijk De twee prinsjes van Erbach kwamen gisteren om 12 u'ur ten paleize Sost-dijk, om enkele dagen te logeeren bij H. M. de Koningin-Moeder, hunne tante. Donderdag dineerden ten jvileiz© So«rt- dijk baron Roell, kamerheer i. b. d. eii iid van Gedeputeerde »3t,aiten van Noord-Hol- 'antl, graaf vaji Lynden van Sandenburg, kameiboer i. h. d. en lid van Godoputeerdo Staten van Utrecht, baron van Lynden, burgemeester van Utrecht, mr. Anieohoff. see retains van de Nederlandsche Centraal - Spoor en do heer Blaauw, allen met hunne dames; voorts de rector en de secretaris van den Senaat der UtrcchtacJie HbogescWoolof fice ren der cavallerie, thans wegens de ma uoeuvTes iu kwartier te Soest, en autoritei ten uit Baarn en Soest. Optocht te Gouda. Ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. do Ko ningin zal te Gouda een historische optocht wordeu gehouden. De hoofdleiding voor het vormen daarvan berust bij de hoeren L. A. Kesper, gemeente-archivaris en conrector aan het. gymnasium, en dr. S. S. Hoog-^ stra, directeur der hoogere burgerschool al daar. De optocht zal bestaan uit 6 groepen, waarvan de eerste groep zal uitbeelden, dat Gouda stedelijke rechten verkrijgt, in 1272. I>e tweede groep geeft Gouda weer ouder de Ik eren van liet. Henegouwsche huis, van wie Jan van Henegouwen, ook genoemd Jan van Beaumont, in 1306 heer van Gouda en Schoonhoven werd. Derde groep: Gouda's trouw aan Jacoba van Beieren. Vierde groepGouda aan de zijde van den prins van Oranje. Twee andere groepen in den optocht zul len nog voorstellen handel en nijverheid te Gouda van de oudste tijden tot en na 1572. De heer Dunde van Troostwijk, Hr. Ms. buitengewoon gcfumt en gevolmachtigd minister te Lissabon, is met verlof in de Residentie aangekomen. Aan een door het N. v. d. D. uit Cara cas ontvangen schrijven is het volgende ont leend Zooals men zich ook in Nederland herin- neren zal, was tegen einde 1905 eu begin 19(Jl> onae verhouding tot Venezuela nog al gesjxauneu I)ank zij de bemoeiingen van onzen zaakgelastigde in Caracas, dé lieer Do Reus. kwam daarin echter spoedig verande ring teil goede, laodat wij tot eeiiigen tijd geleden (October W07) in vrij goede ver standhouding leefden met die republiëk. Misschien is bet u niet- onbekend, dat Ve neeueia d«ae kolonie gebeten was, omdat bet Nederl. gouvernement ««verdreven be leefd was tegenover de Durtecihers, die eeni ge jaren geleden de havens van Venezuela blok keenden «sn oizze haven op Curasao als basis van operatie gebruikten, ja, zelfs toe stond, dat oen Venoaolaaiiscli o« rlegsschip, d-or de Duitsohers bemachtigd. onder Duitsclte vlag naar dit eiland werd overge bracht en daar gerepareerd word, om later mede te doen aan de blokkade der verbon den mogend lieden. Ben reden van groote on tevredenheid was destijds de dwang, op in deze haven liggende Venezolaansche schepen geoefend, oni op den verjaardag van den Duitschen Keizer te vlaggen, in een tijd dat Duitaolie oorlogsschepen de Venezol aansche forten bombardeerden Thans verhoeren wij in vee! ernstiger omstandigheden dan tegen het eirde van 1905. De werkelijke reden van de strenge maatregelen, door President Castro genomen tegen deze kolonie, liggen uog eenigszins in het duister. Officieel wordt- ze gezocht in de omstan digheid, dat de stadsgeneesheer een hem ver dacht en zeer vuil Venezolaanscli schip naar het quarantaine-station verwees, welk schip aldaar in observatie werd gehouden ©n ge reinigd. Maar niemand, die eenigstrins met Veneoolaansahe toestanden bekend is, gelooft dat het gebeurde met dat ééne schip de oor zaak kan weeen van de door Venezuela ge nome» maatregelendoch dat President Oaatro deze aanleiding heeft gebruikt, om een iteds lang beraamd plan te kunnen uit voeren namelijkde oversaheping van goe deren, bestemd voor de Venezolaansche ha vens en evenzoo de oversoheping van goede ren uit de Venezolaansche havens Maracaibo en Coro (de eerste ontoegankelijk voor diep gaande schepen en de t-weede niet in de route van eenige stoomvaart maatschappij wegens hare weinige belangrijkheid) te doen plaats hebben in stede van op Curasao te Puertc Gabel k>, in wélke Venezolaansche havenstad in 19061907 een drijvend dok met een uitgebreide werkplaats is gebouwd. Het doel de strekking dus, van de door Venezuela genomen maatregelen is wel merkbaar, d. i. de bronnen van inkomsten van het eiland Curasao af te wenden en die te verplaatsen naar Puerto Cabello. Worden daartoe eerlijke maatregelen aangewend en geschiedt het door de natuurlijke gevolgen der concurrentie, beoogt Venezuela bescher ming van eigen volk tegen vreemde krach ten, dan is er natuurlijk niets te zeggen tegen het streven van den President van VenezuelaZooals thans de zaken gaan, moet meu edliter aannemen, dat de Venezolaan sche regeering minder de protectie van eisen land en volk op het oog heeft, dan wel benadeeling van de kolonie Curasao. Do overscheping van goederen uit Euro- peescke en Noord-Amerikaansche havens ge schiedt tooli niet. (aooails de President het wil) in Puerto Oaibello, eensdeels omdat de overscheping in dio haven betrekkelijk duur der is dan in andere havens, anderdeels om dat, ingeval de oversaheping vau goederen voor Maracaibo in de haven van Puerto Ca béllo regel wordt, zulks eene aanleiding zou kunnen weeen voor het Venezolaansche gou vernement om te bepalen, dat alle douane formaliteiten, alsmede de betaling van rech ten in Puerto Caibello zullen geschieden. Hierdoor zou de Staat Zulia de controle over zijne inkomsten verliezen en zelfs ge vaar loopon, de directe vaart met Nooïd- Ameri'ka, thans onderhouden dOor twee Amerikaanscihe stoombooten met weinig diepgang, to zien verdwijnen. De kooplieden van Maracaibo verweren zich dan ook met liand en tand tegen de oversoheping van goederen te Puerto Ca ibello welke oversdlieping thans geschiedt in de fcaven van Nieuw-York, wel is waar niet niet veel meer kosten dan op Curasao, doeh met veel meer beschadiging aan goederen, voora' aan breekbare goederen en die welke slechts in lichte verpakking kunnen worden verzonden naar Venezuela, alwaar de invoer rechten berekend worden naar het bruto ge wicht van den invoer. De tijd is voor den Noord Amerikaan te kostbaarhij kam dien niet 'besteden om beschadiging van goede ren, waarvan de waarde hem niet bekend is, te voorkomen. De koopman in Maracaibo zag altijd en riet naar alle waarschijnlijkheid thans nog, zijne koopwaren liever direct door zeilschepen naar Venezuela overge bracht dan over een andere Venezolaansche haven, al is doze laatste de gemakkelijkste en de minst- tijdroovende wijze om die goe deren te bekomen. Reuter seint uit Brussel De „Indépendance Beige" zegt, dat, wat Nederland meent- ook te moeten onderne men om zijn belangen en zijn waardigheid te verdedigen, de openbare meening in Europa aan zijn zijde zal wezen, omdat Ne derland het recht aan zijn kant heeft. Er kan geen weifeling bestaan, tusschon een natie als de Nederlandsche, die altijd bezorgd is om haar internationale verplich tingen na te komen, en de ongelukkige enezolaansche natie, die door de politiek van Castro in allerlei avonturen wordt mc- degesleept Reuter seiut uit Willemstad, dato 21 dezer De Kon. West-Indische Maildienst heeft besloten, tijdelijk haar dienst op Venezuela te staken. Dit ia een gevolg, naar men zegt, van de gebeurtenissen der laatste dagen in verband niet de quarantaine-maatregelen van naburige landen Uit Willemstad wordt aan de Parijsche editie van de New-York Herald" geseind: De ,,Oiudadana", een te Maracaibo ver schijnend blad, publiceert een artikel, waarin wordt gezegd, dat rijn collega te Puerto Cabello van meening is, dat de eer en waardigheid van de Venezolaansche natie het onderhouden van betrekkingen verbiedt met de Cura^aona&rs in Venezuela, die al leen daarom niet over de grenzen rijn gezet, omdat de verachting der Veneaolanen een voldoende straf is voor de lieden, afkomstig van dit ellendige eiland, niet waard om te worden ontzien. Mededelingen, eveneens aan de „N.-Y. Herald" ontleend, maldendat de stoom- ln >t .Christiaiisted" liet bericht heeft ge- braoht, dat de bevolking van Aruba in op roer kwam bij de aankomst van het Veneeo- aansche kustvaartuig, dat den consul van VeiKsmela kwam afhalen. Diens vrienden brachten hot volk, dat voor het consulaat samenso-lioolde, tot kalmte. I)e «"orrespondent van de ..New-York He rald" tc Caracas meldt, dat president Cas tro, vooruit loopend op mogelijke, krachtige maatregelen van de zijde van Nederland, de kanonnen der kustverdediging in gereed heid heeft doen brengen. De Venezolaan sche vloot wordt met hetzelfde doel naar Puerto Cabello verplaatst. Naar Curafio, Onder zeer groote belangstelling vertrok gisterochtend 10 uur met het stoomschip Prins Manrits", van den Kon West-Indischen Maildienst, een detachement koloniale reeervotroepenbe staande uit sergeant Spijker, 2 korporaals ©11 30 manschappen, tot versterking van het g.-.nuzoe i in Curasao. Ilet detachement was vanochtend uit Nij megen naar Amsterdam vertrokken, onder level van den luitenant-adjudant Van Rog gen. De commandant der koloniale reserve, ir.ajoo.' Van den Belt, die zieh aan boord be- v nd. iiet het detachement in het onderdek aantrede-' en sprak de hoop uit, dat d© man schappen liet op do vrij langdurig© reis rich zoo aangenaam mogelijk zouden maken-en zich in Curasao op dez- lfde wijze zouden ge dragen als in Indie. Met een hartelijk ,,b»n- jour, lie*, ga jelui goed!" nam hij van het. detachement afscheid, ©n de manschappen beantwoordden dit met een welgemeend „bie-p hiep h eraleve de commandant!" Daarna werd aan de familieleden, vrien den en kennissen van het vertrekkende de tachement gelegenheid gegeven tot het ne men van afscheid. Aan vriendelijke hand drukken, welgemeende raadgevingen, harte lijk© omhelzingen geen gebrek. En nadat het laatste signaal tot vertrek was gegeven, werd het afscheid nemen op den volleu stei ger voortgezet. Nou moeder, nog eon paar dagen, dan beu ik weer terug. ,,Twee jaar is geen moei te", riep een koloniaal met twee groote me dailles op de borst zijn moeder op den stei ger toe, op hetzelfde oogenblik een traan uit zijn oogen wissckend. Een andere koloniaal riep zijn collega toe. ,,Zeg nou je Mina nog maar effen goeien dag". Dergelijke trekjes van humor, die ons volk nimmer in den steek laat, vielen meer op tc merken. En toen eindelijk de Prins Maurits zich in beweging zette, hieven de kolonialen 'het Atju vaarwel tot weder- ziens!" aan, ondertusechen zwaaiend met hunne mutsen. En de velen, die op de stei gers stonden, juichten en zwaaiden met pet ten en zakdoeken de vertrekkenden geest driftig toe. Het is de eerste maal dat een zoo groot aantal manschappen tegelijk naar Curasao gaat. Vroeger bepaalde de uitzending zich telkens tot vijf, zes man. (Hibl.) Vogelbescherming. Met in stemming zullen vogelvrienden kennis nemen van het Kon. beeluit van 18 Juli (St.'bl. 231) in de Staatscourant van gisteren op genomen, waarbij de bepaalde soorten van meeuwen, in een vroeger Kon. besluit ge noemd en waarover de bescherming der Vo gelen wet zioli uitstrekt, worden vervangen door „al1© soorten van meeuwen (Larus) en sterns of zeezwaluwen (sterna, en hy- droclelidon). Deze uitbreiding strekt blijkbaar om te gemoet te komen aan de gerechtvaardigde klachten over de uitroeiing van deze vogel soorten op de Noord'hollaudëche en Frie- sche eilanden (vogelmoord op Terschelling enzwaarop in de laatste jaren zoo her haaldelijk de aandacht is gevestigd. Het liesluit treedt morgen, 22 Augustus, in werking. Den 24. October 1906 werd bij besluit vau den Anisterdamscben gemeenteraad de subsidie uit. de gemeentekas aan het ge meentefonds voor werk loosheid verzekering bepaald op f 6000 voor elk der jaren 1906, 1907 en 1908. De tijd is dus gekomen, dait de Raad zich dient uit te spreikeu over den voor een nieuw tijdvak aan het fonds te ver- leenen geldelijken steun. Door het bestuur van het fbnds is aan B. en W. medegedeeld, dat ten gevolge van de uitbreiding van den werkkring van het fonds en de groote werkloosheid do geldmid delen waarover het beschikt, te kort schie ten Gedurende de maanden Januari, Febr. en Maaxt van dit jaar is, hoewel de bijslag reeds in Februari tot 75 pOt. is verlaagd, uitgegeven f 6235,70, zoodat het fonds, had niet 1907 een sa'ldo gelaten, reeds geduren de het overige deel van het jaar 1908 niet zonder ©en buitengewone subsidie zijn taak zou kunnen vervullen. Het is op grond van dee-: uitkomst, dat liet fondsbestuur B. eu V. uitnoodigde den Raad voor te stellen, voor 1909 ©eu subsidie te verleenen tot een bedrag ongeveer gelijk aan dat wat het finds in het ioopende jaar aan bijslag zal moeten betalen. B. en W. kunnen zich met hot denk beeld, om de subsidie te verhoogen, wel ver eenigeii. Bij liet oorspronkelijk toegestane brdi ag was alleen gerekend op verzekerden, werkzaam in de bouwbedrijven. Nu men in tal van andere vakken de verzekering op prijs blijkt te stellen zal bij de vaststelling van bet subsidie voor een komenden ter mijn met de fiuancieele gevolgen, die uit <ie meerdeie deelneming voortvloeien, reke ning gehouden dienen te worden. Steunen zij alzoo gaarne de aanvraag var. het bestuur van het fonds om meerderen gel delijken steun, de maatstaf voor de rege ling van het subsidie, door genoemd bestuur aan d© hand gedaan, namelijk om de toe te kenner, subsidie te doen afhangen van het vermoedelijk in het lx>pende jaar uit t© keerei. bedrag, achten B en W. minder gewenscht. omdat daarmede zou worden af geweken van het denkbeeld, dat voorzat bij de instelling van het fonds: medewerking van de zijde der gemeente in den vorm van een voo' ©en bepaalden tijd vast te 9tellon bijdrage, waarmede liet fonds moet traohteo aan zijn bestemming zooveel mogelijk te voldoen. Dc voordracht van B. en W. bij den R.i.d ir gediend luidt: aan het Gemeentefonds ter bevordering vrn de verzekering tegen de geldelijke co volgen van werkloosheid een bijdrage te geven uil de gemeentekas gedurende de ja- ten 19<>9, 1910 en 1911 van f12.000 per jaar. Pensionneering. Naar L. en V. uit goede bron verneemt, aal de Staatscou rant. binnenkort de pensionneering vermel den van een aantal officieren van verschil lenden rang, diie sedert ©enigen tijd non- actief rijn. Het legerbestuur schijnt het rekken van de non-activiteit, om de kansen op ©en hoo- gor pensioen te verbeteren, te willen tegen gaan, zoodat de geneeskundige dienst voort aan spoediger dan tot dusver het geval was tot een beslissing heeft te komen omtrent de wenschelijkheid om een officier, die geen dienst kan doen, al dan niet voor liet leger te behouden. Bij beschikking van den minister van oorlog is de eerste luitenant H. W. J Dutrv van Haaften, van het 5e regiment in fanterie. benoemd tot adjudant vau den com mandant der 4e divisie. Bij beschikking van den minister van oorlog is de non-activiteit van den eerste- 1 ui tenant P. J. F. Ophot, van het wapen der infanterie, met zes maanden verlengd tot 12 Maart 1909 mede zonder beswaar der schatkist. Officiers-examen Hoofd cursus. Vrijdag werd de uitslag bekend van de aan den hoofeïursus te Kampen ge- houden officdersexaniens. Geslaagd zijn de Volgende leerlingen Inf. h. t. lande. J. W. F. Bakhuis. P A. Bange, G. Bos, H. Filippot, WF. Hen- nink, J. de Lange M. van Lokhorst F. E. Meijer, H. J. Nolthenius, J. W. Oost-u veen jhr. J. P de Savomin lohman, A. E. Sthön- geman, J. Schuitemaker, C. Siseéu.r en N Smit, Inf. O.-I. leger-. G. J. Baden, W. Baljet W. A. Braspot, S- van Eemdenburg, C R A. Bland. W. van Geel, J. H. fjóx>«ons L. J. Heil, W. van Kregten, H. van der Mooren, W. G A vaoi Nieuwenihuizcn, .1 A. Schippers, A. Slager, J. G. vai der Sterren en A. P- de Vayne6 van B-at nil Buys. Adim. hier te lande: J. G. Boswinkel, D. 3. Kluit. G. B. O. Kuijk, G. J. Pot gieter, A. Tli. Reijst, J. M. de Vries en J. G. WiLle. Adan. O.-I. leger. J. H. Ansohütz, J. J. Felix, M. H. Sdhaafsma, A. Storm van Leeuwen en J. Stroomberg. Door een leerling werd wegens ziekte niet. deelgenomen aan 't examen. De minister van oorlog heeft gpedgo- «meien te bepalen aan de Israëlietische dienstplichtigen van de landweer, welke ingevolge de ministe- rieele aanschrijving van 4 Maart 1908, afd. Militie en Landweer, no. 277, voor herha lingsoefeningen ouder de wapenen zijn ge roepen op een datum, vallende tusschen 24 September en 20 October a.s., kan op het do< r hen aau hunnen landweendistrictscom- ■maudaut tijdig in te dienen verzoek, ver gunning worden verleend, eerst op 26 Oc tober d. a. v. onder de wapenen te komen, ter vervulling van den werkelijken dienst, waartoe zij zijn opgeroepen. Zij zullen zich alsdan moeten aanmelden bij het regiment vesting-artillerie of onderdeel daarvan, gar nizoen houdende in de plaats, welke bij de bovengenoemde aanschrijving voor hunne oefening is aangewezen, en wel vóór 8 uur v.m., of, wanneer zulks in verband met den af tc leggen afstand onmogelijk is, zoo vroeg tijdig mogelijk. Voor zooveel door deze dienstplichtigen om eenige reden een verzoek, als hier be doeld, niet of niet tijdig zou zijn ingediend, kunnen zij na opkomst, ten dage als daar voor is aangewezen bij de aanschrijving van het Ministerie van Oorlog van 4 Maart 1908, afdeeling Militie en Landweer, no. 277, als nog aan den commandant van het korps of korpsgiedeelte, waarbij zij worden geoefend, mondeling uitstel verzoeken van de vervul ling van het zeedaagsch verblijf onder de wapenen, waartoe zij gehouden zijn tot 26 October e.k. Het hiervoren vermelde is als dan op deze m il it iep 1 ioh tigen van toepas- sing. Wordt een dergelijk verzoek niet inge diend, dan kan aan de Israël ietische land- weerplichtigen, behoorende tot de opgeroe pen landweerplichtigeu, voor zooveel noodig vrijstelling van den dienst worden verleend op 5, 10, 11, 17 en 18 October e.k., en zul len deze militairen op genoemde data zoo veel doenlijk in de gelegenheid worden ge steld hunne godsdienstplichten waar te ne men Bij resolutie van den minister van fi ancien is aan H. J. Burkens eervol ont riag verleend als collecteur der Staatsloterij to Zaandam. Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië ter benoe ming tot veearts bij den burgerlijken vee artsen ijkundigien dienst A. v. d. Steur; ter plaatsing in rechterlijke 'betrekkingen, mrs. G. W. A. van Oppeuraaij en O. C. van Hels- dingen; ter benoeming tot 3e geneesheer aan het krankzinnigengesticht te Buitenzorg dr. J. Schol tens. Prof. Kuenen te Leiden, die onlangs door den val van rijn rijwiel een been brak en thans nog in het Diaoonessenhuis aldaar verpleegd wordt, had in het begin veel koorts, doch gaat nu goed vooruit. Vermoe delijk zal het verband spoedig verwijderd kunnen worden. Een zeldzaam voorbeeld van levenskracht. In Aug. 1831 als tam boer in dienst van het zegevierende Nederl. leger tegenover de Belgen, en thans 77 ja ren later, Augustus 1908, nog met opge wektheid en kracht den sikkel door het rijpe graan te slaan, dat is zeker een zeldzaam voorbeeld van onverminderde levenskracht en levenslust. De man, wien dit zeldzame voorrecht te beurt valt, is de oud-strijder J. van Huizen, te Willeipscord (N. W. Overijsel). Den 24 Augustus e.k. zal deze algemeen beminde grijsaard zijn 94e jaar intreden. (N. v. d. D.) A.s. Maandag, des middags te één uur, zal het stoffelijk overschot van den overleden kindersdhrijwer P. Louwerse van uit het Gemeenteziekenhuis naar de be graafplaats Oud-Eik-en-Duinen te 's Graven- li age worden overgebracht. D. C. Meijer Jr f Te Amsterdam is in dten ouderdom vai. 69 jaar overleden de heer D. C. Meijer Jr. Hij behoorde tot het ras van Amsterdammers, die leefdeu voor hunne stad en hare geschiedenis. Elk© steen van oud-Amsterdam sprak tot hem in liaast gewijde taal en geen tijdperk in ;haar bestaan, dat hij niet volkomen had door- vorscht. Men telde hem ouder de oudste en ijverigste leden van het Kon. Oudheidk. Ge- moötsohap. Vele malen heeft hij er uit rijn luelangrijfc archief de stof geleverd voor kunstbeschouwingen en in voorlezing of voor dracht. van de viuchten van rijn rijke ken nis omtrent Amsterdam's verleden en haar lotswissel, de leden deelgenoot gemaakt. Ook tijdschriften als Oud-Holland bevatten menig opstel van zijn nand, die op kunst historisch gebied als documenten kunnen gel den. Voer het bij W. P. van Stockum ver schenen prachtwerk Amsterdam in de 17e eeuw, leverde hij de hoofdstukken aan Am sterdam's stedeibeschrijving gewijd. De door hem verzamelde atlas van Amsterdam be hoort tot de belangrijkste en volledigste die er bestaan. Behalve in het bestuur van het K. Oudheidk. Genootaohap had hij zitting in dat van het Vondelmuseum en van A.m- stelodanum. XXXe Nederl. Taal- en Let terkundig Con g r©s te Le i d e n. Ge durende de congresdagen zal de rijke ver- z«m< ling van het Stedelijke Museum in de lakenhal voor de congresleden op vertoon van Lur.ne kaart kosteloos toegankelijk zijn. Willem Royaard8, die in dé afdeeling let terkunde. tooneel en muziek op het congres zou spreken overDilettantisme op het tooneel, heeft wegens andere werkzaamhe den daarvan moeten afzien. N. R. Ot. Bond van letterkundigen. Daags vóór het bijeenkoanen te Leiden van liet Taal en Letterkundig Congres vergadert de Bond van Noord- en Zuid-Nederlandsöhe Letterkundigen in Den Haag. Het is de eerste algemeene vergadering van Noord en Zuid. De statuten van den bond schrijven voor, dat die vergadering in Nederland zou gehouden worden ,,De gelukkige gebeurtenis dus leeet men in het. orgaan het samenbrengen van Noord- en Zuid-Nederlandsche schrijvers in één enkelen Bond, zal door de bijeenkomst van schrijvers uit Noord en Zuid, op passeu- de wijze worden gevierd, en die bijeen komst nü, en telkens om de twee jaren, kan worden a'ls een Oongres van Letterkundigen, misschien van Nederlandsche kunstenaars, die d.iar gelegenheid vinden elkander op be- pa<tiue tijden weer te zien en gemeenschap pelijke belangen te bespreken. ,,Of er echter van zulk ,,een Congres van Letterkundigen" sprake kan wezen, zal af hangen van de mate van belangstelling door de leden voor deze bijeenkomsten aan den dag gelegd, d. i. van het aantal hunner, dat zich opmaakt om de bondsvergadering bij t© wonen Na de vergadering zal er een diner zijn in ,,Het Gouden Hoofd", waar de leden van ,,Pulcliri Studio" t-oegang zullen hebben. N. R. Ot. Bond va.n vrouwelijke ver loskundigen in Nederland. Bo vengenoemde boud hield Donderdag d© al gemeene jaarvergadering in Mxisis Sacrum te Arnhem, onder presidium van mej. F. de Kadi. te VIaardingen, die in haar openings woord er aan herinnerde dat de bond thans 10 jaar bestaat. Hoewel de vereeniging ook veel moeilijkheden heeft ondervonden, meent spr. dat men het 10-jarig bestaan in feestelijke stemming mag hei-denken. Het ledental is niet voldoende toegenomener moet meer propaganda, gemaakt worden en ook de financiën hebben dringend behoefte aan versterking. Maar daartegenover staat dat veel ged'aan is in het belang der leden het bestuur heeft zich herhaalde malen tot de autoriteiten gewend en meermalen sym pathie ondervonden. Er is naar gestreefd hei wetenschapjielijk peil der leden te ver hoogen door een goed geregeld en uniform admissie-examen. De uitbreiding der be voegdheid is een voorname zaak, waarom trent veel stappen zijn gedaan; tot dusver evenwel nog zonder suooes. Het. streven van den bond moet daarop ook in de toekomst gericht blijven. Vanwege den Bond zal een orgaan De Bode uitgegeven worden, terwijl ook een bondsfoibliotheek zal worden ingericht. Met een opwekking propaganda te maken voor den Bond, besloot Spr. haar toege- juohte openingsrede. Vervolgens sprak de presidente van de afd. Gelderiand een woord van welkom. Door een der leden van de feestcommissie werden vervolgens huldeblijken aangeboden aan voorzitster, secretaresse en penningmees- teresse van het hoofdbestuur, terwijl zij aan de vereeniging een vaandel aanbood. Aan het jaarverslag is ontleend, dat de vereeniging op 1 Januari 1907 306 leden, op 31 December van datzelfde jaar 250 le den telde. De rékening van de penningmeesteresse heeft als eindcijfers aan ontvangsten f 259.34, aan uitgaven f 94.21$. Na goedkeuring van deze verslagen kwa men eenige voorstellen van kuishoudelijken aard aan de orde, terwijl tevens het regle ment voor de Bondsbibliotkeek behandeld werd. Na afloop der vergadering had een boot- tochi plaats naar de Westeibouwing, ge volgd door een gemeenochappel ijken maal tijd Moed, Volharding, Zelfop offering. Na eene te Den Helder gehou den bijeenkomst, waar de president der ver eeniging, W. N. van Achterberg uit Utrecht mede aanwezig was, is daar ter plaatse opge richt eene afdeeling van de Vereeniging ,,Moed, volharding, zelfopoffering." Deze vereeniging bestaat uit dragers der erepenning voor menschlievend hulpbetoon eu heeft ten doel de nagelaten betrekkingen van slachtoffers der meusch 1 iovend heid. waaronder in de eerste plaats vallen hunne cwduwen en weezen, of indien zoo iemand zeKe daardoor verminkt wordt, hemze!vo geldelijk te steunen, hetzij periodiek of in eens Pi-esident der Heldersche afdeeling is Th R.jkers, schipper der redkhngsbootsecre tary W F. la Lau, korporaal-konstabel, penningmeester Jm. Walter, korporaal-tor- pedist Accountantsdag. Op 19 Sep tember ia.s zal de Nederlandsche Aocoun- tants-Vereeniging haar tweeden Accountants dag houden te Amsterdam in de groote ge hoorzaal van het gebouw der Maatschappij tot. Nut van het Algemeen. Punten van lieliandelinga. De wettelijke regeling van het Aocountantsberoep, in te leiden door dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer; b. De Accountantsverklaring, iu te leiden door den lieer J. J. H. Nijst. De uitnoodigingen tot bijwoning worden

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2