Uit den omtrek. STADSNIEUWS. begin September verzonden. Belangstellen den. die de vergadering wensehen bij te wonen en geen uitnoodiging hebben ont- 1 vangen, worden verzocht zich te wenden tot j het secretariaat der N. A. V., Keizersgracht 473, Amsterdam. i Tentoonstelling opvoe ding va 11 het kind. Mevrouw Wierts I van Coehoorn sprak gisterenmiddag over: „Theosofie en Fröbel". Ook in Fröbel, uit al wiens werken de angst spreekt, de indi vidualiteit der kinderen te dooden, aldus betoogde Spr., werken de tlieosofische be ginselen in zijn werk: „De Opvoeding der Menschen" ligt het grondbeginsel, den wil te sterken en uit te gaan van de 'bestudee ring van den wezenlijken aard van het kind. Mevr. Romod hield daarna een voor dracht over: „Opvoeding in velband met reïncarnatie". De reïncarnatie-leer kan ons, betoogde zij, over veel moe lelijkheden heen helpen Zij leert ons begrijpen, dat het kind niet is een „onbeschreven blad"; wij moe ten ons 'best doen te lezen, wat vroegere levens geschreven hébben in zijn ziel. De leer der reïncarnatie doet het opvoeders nog dieper voelen, het besef onzer verantwoor delijkheid, als wij bedenken, hoe wij bij onze opvoeding de basis leggen voor een volgend I leven. De heer Thierens voerdo ten slotte het i woord over. „Theosofie en karakfcervor- ming", om uiteen te zetten de waarde voor de karaktervorming van de theosofie, die het kind zal helpen al het lagere in zich zelf te overwinnen en die zijn karakter zal ster ken Er volgde een levendig debat. I Nachtvorsten. Men meldt uit Friesland aaai de Leeuw. Ct. TTet gebrék aan voedsel voor het weiden de vee neemt van dag tot dag toe. De koude, schrale noordoostenwind voert nacht vorsten aan, zoo streng, als men ze hier in dezen tijd van het- jaar zelden kent. Don derdagmorgen was, na sterken dauw in den vorigen avond, het gras vóór zonsopgang met ijs overdekt, téere tuingewassen lagen verflenst, toen de zon- ze had beschenen zelfs viel op den dag op te merken, dat het gebladerte van struiken en boomen van de vorst liad geleden. Den veehouder vooral be rokkenen deze nachtvorsten, bij het reeds bestaande grasgdbrek, veel schade, 't Komt zoover, dat vele boeren alle graslanden aan bet vee moeten afstaan, zoodat van hooi- winning al weinig sprake kan zijn. t Wordt op deze wijze eene misrekening, die veel stoornis in het bedrijf te weeg brengt en op geen gering geldelijk nadeel l uitloopt.. I E e n d o o d g e w a a 11 d e. Men schrijft I aan Het Volk. Een mijner kennissen, die zijn vacantie in een Noordbrabantséh dorpje doorbracht, veitelde mij de volgende vermakelijke ge schiedenis. De pastoor had een 14 dagen ge leden het tijdelijke met het eeuwige verwis seld. Hij leidde vroeger de kudde in Opleo, en nu had de redacteur van een Brabantsch blaadje verstaan dat de thans in Oploo wo nende pastoor, de heer L. J. Edeken, van dit ondermaanse he was gescheiden. Gevolg was dait daags daarop de Bossche Ot. en Het Centrum in gevoelvolle woorden den pastoor ESdken van Oploo berd achten. De dienstmeid op de pastorie kreeg allerlei aan biedingen in verband met dit sterfgeval, zoo o.a. van een Bredaschen boekhande laar, di6 voor de gemeente 100 bidprentjes tegen drie gulden aanbood. Zelfs de notaris raaakte reeds alle aanstalten en de trein bracht de treurende familieleden. De lieer Ei eken naim de zaak nog al luchtig op. Laicliend verklaarde Ihij thans te wéten hoe l. het met hem de eerste dagen 11a zijn dood zou gaan. Om echter van alle gezeur af te wezen, plaatste de heer L. J. Eicken in de bladen een advertentie, waarin hij voor zidhzelif verzocht van alle rouwbeklag verschoond te j blijven 'n Leukerd. Over den Oullin*an schrijft het weekblad van den A. |N. D. B>. In den laatsten tijd doet in de buiten- landschö pers een bericht de rondte, dat ko ning Eduard er eindelijk met leedwezen in heeft toegestemd, dat de Cullinan in twee stukken zfü worden gekloofd. Onnoodig te zeggen, dat dit onjuist is. De steen werd, zooals men weel, onmiddellijk gekloofd, niet iu twee, doch in twee groot© en enkele klei nere stukken. De beide hoofdsteenen, waar van de grootste den pendeloque-vorm 011 de kleinere den brillantvorm heeft-, zijn thans reeds nogenoeg in achtkant. De kleine stee- nen bevinden zich iu allerlei stadia van bewer king. De bewerking ging van den aanvang af zeer voorspoedig. De kleur der steenen i? magnifiek blauw-wit, terwijl de zuiverheid niets te wenschen overlaat. Uit de diamant-industrie. Men schrijift uit Amsterdam aan de N. Ct. Tegen Maandagavond a.s. is de Bonds raad bijeengeroepen om te beslissen over het voorstel tot extra-oontributioheffing. Indien er een meerderheid is dlie met het voorstel meegaat en de Bondsraad het dUs sanctioneert, dan zal volgens reglement een referendum onder de leden moeten worden uitgeschreven. Dit verandert aan de kwes tie echter niet, omdat bijna altijd een be sluit vaji den Bondsraad door de leden wordt bekrachtigd. Rekent men dan de uit keer in-g op f 5.50 per week, wat niets te hoog is, dan zullen door de 6000 werkende ioden pl. m. f 9000 per week moeten wor den opgebracht. Ein dat zegt nog al iets, vooral als men bedenkt dat verstellers die in normalen tijd 40 a f 42 per week ma ken, thans sloahts f 18 a f 20 verdienen. Ons werd nog door een der bestuurderen zeer stellig verzekerd dat, indien het voor ste, valt, er hoegenaamd geen uitkeering, onder welken vorm ook, meer zal plaats héb hen na de volgende week. Er is sedert Ja nuari^ nu reeds zeven ton uitgekeerd en uien is wa,t de bondskas aangaat „au bout de son latin", d. w. e. van het res toeronde kan geen cent meer gemist worden Persdelict. Het Amsterdamsche dagblad De Echo bevatte in hei nummer van 3 Sept. jl. onder het opschrift: „Kei spaarkas failliet" een bericht uit Gronin gen. aanvangende: „De naaml. vennoit- schap „Het Noorden, vereeniging voor werkverschaffing en spaarkas", waarvan liet. hoofd was de anarchist Samson, is failliet verklaard." Samson, in die dagen in Den Haag woon achtig, achtte door dit bericht zijn eer en goeden naam benadeeld, en ondervond er stoffelijk nadeel van, daar hem, boekhan delaar als hij is, geen boeken meer werden toevertrouwd. Het heette van licm, dat hij arme menschen bestolen had. Ilij beklaagde zich bij den commissaris van politie in den Haag. Wel plaatste de redactie, toen hij zich ook tot haar wendde, een rectificatie, maar de t-oespoling, dat zijn reputatie toch zoo hoog niet stond dit waren zijn woorden gisteren voor de Amster dam schc rechtbank was niet bijzonder geschikt om hem te bevredigen. Hij zette de vervolging door. En zoo zag men hem dan Donderdag, voor de rechtbank, met sandalen aan de voeten, als aanklager. De beklaagde, de heer A. H. Iloldert, uitgever vau het blad, was niet verschenen. Getuige gaf o. m. te kennen, dat S., de man namelijk van „Het Noorden", mot zijn naam was verward en dat hij hoege naamd niets met die spaarkas te maken had. De ambtenaar van het O. M., mr. Peere boom, requireerde tegen beklaagde wegens overtreding va-n art. 418 Sr.. f 100 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Een kwestie van memorie. Bij vonnis van 14 October 1903 wercl door de Amsterdamséhe rechtbank een 19-ja,rige zeeman bij verstek veroordeeld tot oen maand gevangenisstraf wegens verzet tegen een politieagent op 24 Juni te voren, t-oen deze hem wegens dronkenschap wilde ar rest eenen. Tegen dit verstek-vonnis kwam hij in ver zet en zoo diende gisteren, dus vijf jaar Ia- ter, de zaak opnieuw. Beklaagde wist zich van het geval niets, de agent daarentegen ziel. alles haarfijn te herinneren, conform zijn proces-verhaal, gewagende van rukken, sohoppentrappen De ambtenaar van het O. M. eisöhte be krachtiging van het vonnis, 27 dezer zal de oude rekening worden vereffend. Beroovingen zelfmoord. On der den titel „Een drama'gaf een Am- sterdamsch blad een verhaal van een beroo- ving in een Amsterdamsohe nachtkroeg. De ze geschiedenis komt, blijkens de door den politiechef, die deze zaak geleid heeft, ver strekte mededeelingen, op het volgende neer Tegen vier uur in den morgen kwam eenigo dagen geleden een provincieman, die in zwaar beschonken staat- verkeerde, mede- deeling doen dat hij van zijn geld beroofd en daarna uit een rijtuig was gesmeten. Meer was uit den man, die geheel versufd scheen, niet te krijgen. Hij herinnerde zich totaal niet waar en met wie hij geweest was en kon geen enkele inlichting verstrekken. Na, eetn zeer uitgebreid en hoogst moeilijk onderzoek kreeg de politie eindelijk de dra den van deze zaak in handen. Het bleek dat de man, die een prijsje uit de loterij had ge trokken, daarvan goede sier had gemaakt en ten slotte in handen was geraakt van een souteneur, die een der nachtvlinders, waar mee de man in het café was, wist over te halen hem naar zijn woning te lokken. Daar werd hij van zijn geld beroofd. Doch de man die een vaag idee had dat men hem bestolen had, bleef opspelen, totdat de hen- de hem trachtte kwijt te raken door een rijtuig te nemen. De 'bestolene klampte er zich aan vast tot hij tengevolge van zweep slagen moest loslaten en op straat viel. Hoewel bij verschillende huiszoekingen in de Dusartstraat, die als nachtbuurt- in een bijzonder kwaden reuk staat-, het- gestolen bankbiljet niet te voorschijn kwam, werden er toch termen gevonden om den souteneur, zekeren S., een der gevaarlijkste individuen die in het nachtelijk .Amsterdam rondloo- pe;i, in arrest te nemen. Ook twee mede plichtigen werkten achter slot en grendel ge zet. De kroeghoudster," een Duitsche pro-- stitué ontkende iets met den diefstal te maken te hébben, maar pleegde, hoogst waarschijnlijk uit angst gisteren middag, kort nadat de politie haar ondervraagd had, r zelfmoord. De zaak is thans in handen der justitie. Door de tram Overreden. Met de tram van Franeker naar Leeuwarden, die te 9.13 Dronrijlp passeert, is gisteren de 70-jarige arbeider W. K., bekend onder den naam va<n „dJoove Willem", overreden. Het hoofd was var liet lichaam gescheiden en verpletterd, zoodat de deed oogenibl'i'küce- lijlk was ingetreden. ïNaar getuigenis vam passagiers zou de machinist aan dit ongeval geen sdbuld hébben, daa~ hij voldoende met de bel en door schreeuwen gewaarschuwd had. (L. Ort.) Auto-ongeluk. Donderdagavond .omstreeks half tiwaialif met zijn automobiel H 2043 huiswaarts keerende, reed de heer Jac. Rolff, directeur der Maas- en Merwe bank te Rotterdamop de Séhiékade W.Z. aldaar tegen een, midden op de straat lig gende hoop zand, waarbij geeu licht ge plaatst was. De automobiel sloeg om, en de heer Kol ff brak den rechterarm en werd aan hot hoofd verwond. De mede in de auto gezeten chauffeur kreeg geen letsel. De heer K. weird, na voorioopig verbon den te zijn, per rijtuig naar het Ziekenhuis gebracht. De auto werd erg beschadigd. vIs er alcohol in brood? In de „Vorwarts" (het hoofdorgaan der Duitecho S. D A. P.) stond onlangs, dat er ook in brood Alcohol zit-, zoodat dus de consékwen- te drankbestrijder zich van brood onthou den moet! Dr prof. Kassowite, beroemd kinderarts te Weenen en voortreffelijk physioloog, zegt 'hiervan 't volgende Als men het deeg voor het balkken mot zuurdeeg of gist aanmengt, dan wordt een deel daa-rvon in suiker omgezet; d'it wordt door de gisftcellen gegist en dan vormt zich in 1 kilo 'brood 2.5 gram alcohol en boven dien 2.7 gram koolzuur, welk laatste de po riën van een brood uitmaakt. De geringe h'>eveelheid alcohol echter vervluchtigt ten deele al voor het bakken, zeker eéhter in de hitte van den bakover, en 't gevolg daar van is, dot ook 't- allergevoeligste reukor gaan in het met gist bereide rogge- of witte brood niets van alcöholreuk of smaak kan ontdekken. Er is echter ook brood, dat zon der gist, maar met- z.g. bakpoeder (dubbel- koolzure natron en nog het een of ander zuur) bereid wordt. Er zou dus brood met en zonder alcoholsmaak moeten zijnmaar ook daarvan is geen sprake. Nemen we ech ter aan, dat de alcohol in den oven niet vervluchtigt, hoe groot zou dan 't alcohol gehalte zijn van brood? Een stuk van 2 pond bevat 2.5 gram al cohol, dus ongeveer zooveel, als 1/20 L. ge woon bier en een stuk brood, ongeveer 1/20 deel van oen dito massa, dus zooveel als 1/400 deel vau een liter van datzelfde bier, d.i. dus een halve theelepel vOl, nota- bene onder de geheel onmogelijke voorwaar- dee dat niets van bij de gisting ontstane al cohol vervluchtigd is. Zou dit voor de prak tijd wel iets beteekenen De Geh.-Onth. vDrank en misdaad. Men weet welk een ontzettenden invloed het drankge bruik oefent op de misdadigheid en hoe groot het aantal drinkers onder de misdadi gers is. Met de recidivisten, hen die bij herhaling veroordeeld worden, is het nog erger, zij behooren voor het- meerendeel tot de drinkers. Volgens de ambtelijke statistiek voor Prui sen bevonden zich in de verbeterhuizen in 1902 3234 verpleegden, onder wie 795 drin kers; in 1903 3247 verpleegden, onder wie 814 drinkersin 1904 3096 verpleegden on der wie 729 drinkers; in 1905 2957 ver pleegden, onder wie 736 drinkerstotaal 12.534 verpleegden, onder wie 3074 drinkers 24.7 Dat wil dus zeggen het vierde gedeelte. En deze ambtelijke cijfers zijn natuurlijk be neden de werkelijkheid, daar 't spreekt van zelf alleen van in 't oog vallende dronkenschap acte genomen werd. Verdeeld naar het geslacht waren de cijfers als volgt: in 1904 2806 mannen met 662 drinkers en 290 vrouwen met 67 drinksters; in 1905 2655 mannen met 661 drinkers en 302 rouwen met 75 drinksters; in 1904/05 5461 mannen met 1323 drin kers en 592 vrouwen met 142 drinksters. Dat is alzoo 24.4 bij de mannen en 24.5 bij de vrouwen. Terwijl over het algemeen het aantal drankzuchtigen onder do mannen tien maal zoo groot is als onder de vrouwen, bemerkt men dat de misdadige vrouwen, die in de verbeterhuizen zijn opgesloten, inzake de drankzucht niets toegeven aan de mannen. Wereldstrijd. De commissaris der Koningin in Utrecht heeft benoemd tot lid der gezond heids commissie, waarvan de zetel is geves tigd te Blaarn, den heer IC. D. A. Welffer, geneeskundige te Achttienhoven. aHét Vaderland "v'an gistermorgen ber vatte het volgende bericht-: „Het- reizigersverkeer moet dit. jaar in hei bijzonder deze maand, aanmerkelijk min der zijn dan vex-leden jaar. Deze maand, de beste tijd voor onze spoorwegmaatschap pijen, wordt van de goedkoope uitstapkaar- ten en de vacantiekaarten een opmerkelijk uii tig gebruik gemaakt., in verhouding al- Inans met andere jaren. Naar men ons ver zekert-, moet dan ook bij de directie dier Staal:.? poor wegen de wensch bestaan zooveel m< gelijk te bezuinigen. Door de conducteurs moeten sedert geruimen tijd „telstaten" w<rder ingeleverd van de reizigers die op de hoofdstations in- en uit de treinen stappen Eer en ander geschiedt in verband met den wensch om zoo min mogelijk onnoodig materiaal te laten loopen. Bij de S.S. hebben voorts voorioopig geen surnumerairsexamens plaats, daar mot het oog op den naderenden winterdienst meer dan voldoende ambtenaren beschikbaar zijn Hét Utr. Digfolwon ter bévoegder plaatse inlichtingen omtrent dit (bericht in en ver namen 'daarbij;, dat élk punt op eridli zelf ge nomen wel juist is, maar dat 't eene met het andere niets te maken heeft. Er is inder daad geteld, 3 dagen in Juni, 3 dagen in Juli en 3 dagen in Augustus om een indruk te krijgen vau de bezetting der treinen; (hiertoe was echt-er al inaianden terug beslo ten, derhalve had dit niéts té maken mét minder vervoer. Dat er naar bezuiniging wordt gestreefd is ook waar, maar niet in 't bijzonder omdat er minder verveer zou zijn. Dat het niet in de bedoeling ligt vooreerst examens voor surnumerair te houden is ook juist, omdat de omstandigheden liet- houden van e' 1 examen voorioopig niet noodzakelijk maken. De verkoop van vacantiekaarten is achter uitgegaan, maar het vervoer met andere plaa-tskaarten echter bijna in gelijke mate vooruitgegaan. De voorloopige cijfers om trent het- vervoer over Juli geven da.11 ook een zeer klein verschil met de definitieve cijfers van Juli 1907. Dat minder vacantiekaarten worden ver keek! kan ook daarin zijn oorzaak hebben, dst door de prijsverhooging dezer kaarten de gewone plaatsbiljetten met sommige va cantiekaarten weinig of geen versohil in pa-ijs meer opleveren en men derhalve 1111 voor sommige afstanden een gewoon kaartje koopt-, waan/oor men verleden jaar een vacantiekaarl kocht. a„Het Volk" ontvangt bericht van een onderhoud dot de vertegenwoordiger van groep II der S.S. had met den directeur- generaal deT S.S. Bbpleit werden door de vertegenwoordi ging eeuige reeds te voren ingediende ver zoeken Eerst werd besproken de positie der klerken- en klerken-telegrafist, welke cate gorie ziéh door invoering van het examen van goederenMeik «11 stations-assistent be nadeeld achtte. Gewezen werd nogmaals op het. groote verschil, dat de andere catego rieën regelmatig opklimmen tot het maxi mum van f 1350 en f 1450, terwijl de kler ken op een salaris van f 1000 vijf jaar stil staan, voordat zij benoemd worden tot ad- ju neb commies Overweging werd toegezegd, of deze ter mijn kan worden ingekort. Het examen, dat rog voor liet eerst gehouden moet wor den, kan niet worden opgeheven. De proef dient nu toch in élk geval te worden geno men Als tegemoetkoming zal eéhter dit exa men niet vergelijkend zijn, zoodat ieder die „voldoende" haalt ook benoemd zal worden. Aan vele andere bezwaren tegen dit examen zal worden tegemoet gekomen. Ook ten aan zien van de andere ambtenaren zal worden overwogen of maatregelen kunnen worden genomen, waardoor zij geleidelijk de voor deden der in den laatsten tijd ingevoerde verbetering zullon deelachtig werdén. Voor de schrijvers was gevraagd, met op heffing vain den rang van eersten schrijver, liet maximum van dien rang, f 2.50 per dag, te dóen gelden voor alle schrijvers. De bezwaren van den directeur-generaal ble ken hoofdzakelijk voort te spruiten uit ver keerde inzichten ten aanzien van het werk, dat door schrijvers in het algemeen verricht, wordt. Door de vertegenwoordigers werd hierop gewezen, zoomede op de zeer wille keurige onsystematische wijze waarop omge sprongen wordt met de benoeming tot eer sten schrijver. Den pas in gestelden rang kon de direc teur-generaal nu nog niet. opheffen. Wel zou hij overwegen of door uitbreiding van het aantal der eerste schrijvers eenigszins aan de wenken kon worden tegemoet geko men. Soest, 20 Augustus. Reeds ten vorigen jare is gebleken, dat de inkomsten dezer gemeente duurzaam dienen te worden ver sterkt. I11 verband hiermede besloot toen de Raad tot instelling eener commissie, om te onderzoeken of verhoogiug der opcenten op de personeele belasting, welk middel voor 1908 werd toegepast, wel het juiste middel was om de noodige versterking der gemeen te-inkomsten ook voor de toekomst te ver krijgen. Iu een daarop volgende vergadering, toen de benoeming van leden der Commissie aan de orde was, werd het besluit tot hare instelling ingetrokken met 7 tegen 4 stem men. Tot het nemen van dit laatste besluit werd krachtig medegewerkt door een lid van het dagelijksch bestuur, den wethouder Hartman. Naar aanleiding hiervan hebben thans de raadsleden A. G. Wilkens, W. L. Top en H. van Klooster een voorstel bij den gemeenteraad ingediend tot betere en meer billijke regeling der gemeentelijke belastin gen, welke thans bestaan in de heffing van 40 opcenten op de personeele belasting en eene verlichtingsbelasting voor de kom van liet dorp, met een heffingspercentage van 3 .Nadat zij liet onbillijke der tegenwoor dige regeling breedvoerig hebben aange toond en in scherpe bewoordingen kritiek hebben gegeven op de houding van den wet houder Hartman, die huns inziens duidelijk in strijd heeft gehandeld met de eenvoudig ste regelen van wethouder lijk beleid, stellen zij den Raad voor: lo. het percentage der verlichtingsbelas, ting voor 1909 te bepalen op f 22o. het getal der opcenten op de j>ersoneele belas ting terug te brengen op f 20 en 3o. over te 'gaan tot de invoering van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen, waar voor op de begrooting voor 1909 een post van f 5000 uit te trekken, ter dekking van de meest noodzakelijke uitgaven der gemeente. Door geleidelijke verhooging der inkomsten belasting zoude naar het oordeel der voor stellers de huns inziens onbillijke verlich tingsbelasting op den duur geheel kunnen vervallen. Hilversum. De Hilversumsche Win keliers vereeniging heeft plannen ontworpen voor een in het volgend jaar te houden ten toonstelling van handel en nijverheid in het Gooi en van schilderstukken van Gooi- sclie schilders. Op het programma zullen verschillende feestelijkheden worden geplaatst. Het voornemen is, de tentoonstelling een maand te doen duren, van half Juli tot half Augustus. Hilversum. De gemeentepolitie schijnt liet ook hier niet meer af te kuuneu. Er hoeft zich althans een dommissïe gevormd, die, bij voldoenden steun, een particulieren veiligheidsdienst gedurende den nacht wil inrichten. Zij acht een 40-tal nachtwakers noodig. Bij Kon. besluit d.d. 3 Augustus 1.1. is vernietigd, hot besluit van den Raad der gemeente Willeskop, d.d. 4 Maart 1.1., waar bij in de instructie van den secretaris dier gemeente de kantooruren zóó wei-den gere geld, dat het hem onmogelijk werd gemaakt secretaris van beide gemeenten te blijven. Het Kon. besluit overweegt dat, waar de secretaris vau Willeskop, tevens secretaris van Montfoort is en aldaar woont, art. 99 der gemeentewet in verhand met art. 74 dier wet voorschrijft, dat de secretaris in de gemeente waar hij niet woont, voor de ingezetenen is te spreken, op vaste door Gedep. Staten te bepalen dagen. Derhalve is liet besluit van den raad der gemeente Willeskop in strijd .met do wet De algemeene vergadering van het Nederland sok Ruyd'vee-stamboék zal gehou den worden op 27 dozer te Apeldoorn De le luitenant Du try van ILacften van het 5e Regiment Infanterie, is benoemd tot adjudant van den Commandant der 4o Divisie. In verband hiermede wordt hij ingedeeld bij den sta.f van het korps. De sergeant- A. Storm van Leeuwen slaagde voor het examen voor 2den luite nant kwartiermeester bij liet O.-I. leget. Onze oud-stadgeuoot nrr. C. C. van Helsdingen, is ter beschikking van den gouv.-gen. van Nederl. Oost-Iiidië gesteld, 0111 aldaar in een rechterlijke betrekking to worden geplaatst. Mejuffrouw G, J. M. tor Beek be haalde de acte H'oogduitsche taal L. O. Onder vele blijken van belangstelling liei<dat«ht gisteren de heer H. Korndewal zijn© 25-jarige looplbiaan als bealmlbte bij de H. IJ. S. M., -waarvan .hij de laatste 15 jaren als overwegwoefliter dienst deed. Des voorm. te ruim kwaal, over acht kwam hier de heer Jorissen, Inspecteur der Maat schappij te Apeldoorn, olm den jubilaris na mens de directie do .toegekende gratificatie uit to reiken. Het personeel bood hem een praiéhtigjo vulkachel aan. Ook vau particulier© zijdó ontving de hulp vaardige ovenwegwadlrter iverscbi [Tend© ge schenken ©u om twee uur brachten dé hoe ren J. KJl'inlk, J. Timnneranalns ©n H. Hof land ten zijnon huize aan den Heiiigenbcr- gerwqg oen Ibaaook om hom n anions de Inwo ners van den Soesterweg e» daarop uitko mende straten oen enveloppe met. inhoud aan te -bieden. Men meldt ons: Door den Burgemeester is aan de Granje- vereemging oen groote verguld zilveren me daille gesöhoorkeii. bestemd als prijs voor reclamewagens bij tien optocht op den 31. Augustus as. De ©erewacht te paard heeft oen zilveren medaille uitgeloofd voor de mooist versierde dogca-r, in haar nummer „De ©lf Provin ciën". 'Door de boekhandelaren en boek drukkers hier tor stede worden pogingen in t werk gestold, om op Maandag 31 Aug., tor gelegenheid; van den verjaardag van II. M. de Koningin, hunne zaken te sluiten on hun persoueel vrijaf te geven. Maandag geeft de lAmersfoortsche Muziek vereen igingdirecteur de heer J. A. Joehems, een concert in de tent van het Plantéoen, 'bij de H. van Via n denstraat. Ue jaarlijksche bedevaart naar Keve- laer is bepaald op Maandag a.s. De extra- trein vertrekt te 7.40 vc/orni. Woensdagna middag te 6.46 komt de trein, die de bede vaartgangers terugvoert., aan het station hier aan. Men sia vooral het ingezonden stuk van het Bestuur der Pl. Afd. v. h. Centr. Genootsheap voor 'Kinderherstellings- en Vacantiekolonies niet over. Het daarin vervatte verzoek bevelen wij met warmte aan. De temperatuur van het water in de zwemschool op Zaterdag 22 Aug. des mor gens te 7 uur, was 65 graden Fahrenheit. Zekere van de Pol, werkman aan de gasfabriek, liad hedenmorgen het ongeluk 111 de machinekamer uit te glijden en te vallen, waarbij hij tusschen den muur en de drijfriem van oen iu werking zijnde ma chine terecht kwam. Oogenblikkelijk werd de machine stop gezet. Vrij ernstig aan hoofd en borst gewond, werd v. d. P. door dr. Groneman verbon den, waarna men hein. naar liet ziekenhuis vervoerde. Zijn toestand is gelukkig minder ernstig dan men aanvankelijk vreesde. F a i lissemen teil. Failliet verklaard: F. Does, brandstoffen- handelaar en koopman te Hilversum. Cura tor mr. E. J. Philips, Leidschegracht 15. Naar wij vernemen zijn de) (predik beurten voor Zondag 23 Augustus als volgt Lvang. Luth, Kerk. Voorari. 10 uur, geen dlienst. RemonstraoibKitie Kerk. Voonni. 10£ uur, geen dienst. Gerei. Kerk (Langegracht.) Voorm. 10 uur: Ds. Dormer. 'eAvonds 5£ uur: Ds. Donner. Gerer. Kerk. (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. H. Tocrink. 's Avonds öh uur, ds. II. Teerink. Vrije Geref. Gein. Voorin,. 9£ uur, lezen. Avond» 5 uur, lezen. Ohr. Gereform. Gemeente, Lokaal „de Zaaier". Voarai. 9£ uur, Godadieiurtoefening. '«Avonds 6^ uur, Godsdienstoefening. Burgerlijke stand. Van 13 tot 19 Augustus 1908. Geboren: Helena, dochter van Johan Wilhelm Schlicliting 011 Berendina Johanna Maria. Leemrijse. Cornelia Maria, d. van Jan Ka re] Hendrik de Boaufort en Louise Ernestine de Beaufort. Fredrik Julian, zpou van Antony Marinus Harterink en Hendrika Wilhelmina Recsor. Alijda, d. van Willem Rommers en Ida Aartseu. Cornelia Hesselina, d. van Frederik Gorar- dus Kraaijkamp en Catharnia Abelman. Gerardus Theodorus Franoiscus, z. van Jo hannes Hendrikus Boerlage en Geertruda Maria Catharina S mee te. Theodorus Jacobus A'lbertus, z. van Johannes Victorius Rijnbergen oen Wijuanda Maria Meijer. Eliza Jan, z. van Jan Eliza van der Ven en Geertz-uida Geersiuga. Willem Bertus, z. vau Jbhan Westcrvel den Marrigje Elisa beth Baljun. Jacobus, z. vau Lucas vau Gastel en Johanna. Letfca van der Heijden. Grietje, d. van Hendrik Jekel en Jan netje Buisman. Cornelia Petrouella, <1. van Willem Ruitenberg en Cornelia van Gelder. Mariuus, zoon v. Joannes Hoff en Petemei la Péort. Egbert, z. van Jeen Scliaaf en Adriana Cornelia 'Maria van Vel- z.en'. Cornelia, d. van Willem Schinkel ©11 Cornelia Wouterse. Johanna PetroneiLa, d. van Wilhelmus Jóhannes Ger ritsen en Gerdina Woerdman. Hendrikus Wilhelmus, z. van Gijsbertus Pothoven en Jannetje van Hoeeik. Gehuwd: Gerrit Bos eu Jannetje Heintje van Diermen. Bast man vau Gas tel en Gerarda Jolianna Luif. Ondertrouwd: Gerardus Martin us Arts en iliarta Gerarda Christina Huurde- man. Petrus Voskuilen en Engelina Heinz. Willem Zién van Dijk en Wil helmina Elisabeth Blokdijk. Simou Wil lem Melchior en Gesina Martha de Vries. Overleden; Geertruida Mathilde Hen drika Meijeriuk, 14 d. Elisabeth Vis- schor, 71 j., wed. van Al bert us Overbosch. Herman Peerlkamp, 78 jaar, echtg. van Hendrika Gerendina Vos. Anna Mar- garctha van de Wetering, 5 w. Jan de Vos, 88 jaar, wedr. van Klasina Speek hoven. Willem Wilemse, 7 j. Gerrit Schut, Willem 'Willemse, 7 j. Gerrit Schut,

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3