Maandag 24 Augustus 1908. BUITENLAND^ FEUILLETON. CINDERELLA. IS0. 57. 7"e jHarxang. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 'a morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen on aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Qroote lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zoor voordcelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. Abdel Aziz geslagen. De gebeurtenissen in Marokko trekken in i de laatste dagen weder meer de aandacht. Do berichten der laatste dagen van dé vo- rige week gaven den indruk, dat in het i westen sultan Abdel-Aziz op het punt scheen j te staan zijn intocht te houden in Mara- kesCk; de tweede residentie van het eulta- naai. In het oosten, aan de grens van de Fransche provincie Ora-n, hebben de stam men van het gebied Tafilélt de manschap pen geleveid tot eene in'la-ndsche strijd macht, eene zoogenaamde „harka", waarvan de sterkte wordt opgegeven als 20,000 man. Gene'aal Lyaaitey heeft zich uit Óran naar j het binnenland begeven oon persoonlijk de operatiën tegen deze karka te leiden. Van den strijd, die aanstaande is in het achter'and van Oran, kan men den uitslag! tamelijk wel voorzien. De Marokkanen zul len de Fransclien meer of minder belang- i rijke verliezen toebrengen, maar tegen het vuur van het moderne Fransche veldgeschut zijin zij niCt opgewassenzij zullen na kor- teien of langoren strijd verstrooid worden. En in het westen lieten de vooruitzichten der partijgangers van Moeley Hafid zich I evenmin gunstig aanzien. De ster van Abdel Aziz kreeg nieuwen luister, en door eene natuurlijke tegenstelling verbleekte do glans van die van Moeley Iiafid. Toen een paar maanden geleden, den 7en Juni, Hafid' zijn intocht hield in Fez, de noordelijke hoofdstad va.n Marokko, scheen de zaak vajn Aiziiz onherroepelijk verloren te zijn. Zijne trouwste' aanhangers lieten hem in den steek en zijn beste leger smolt tusschen Rabat en Fez weg als sneeuw voor de zouNu schenen de hekken verhangenAzis kwam er weer bovenop en de fortuin van Hafid was dia lende Intusschen waarschuwde het Journal des Dêbato, dat men de beteokenis van het suc ces van Azis niet moest overdrijven, al had het ongetwijfeld zijne waande. „De Ma- rokkaansdhe anarchie blij/ft heden zooals ziji gisteren was, zooals zij altijd geweest is in dat zoo verdeelde land, waar de verschillende stamanen, allen evenzeer aan bandeloosheid overgegeven, nooit aan iets anders dan aan hun onmiddellijk belang gehoorzamen en zich achtereenvolgens, met- dezelfde baat zuchtige geestdrift., aansluiten bij ieder, die hun plundering en vrijstelling van belasting belooft. Abdel Azis heeft thans de over hand, omdat hij zijne méhalla ruim betaalt en omdat zijne partijgangers een ruim buit aandeel verwachten. Daarentegen ziet Mbe- ley Hafid zijne populariteit in Fez met den dag verminderen, omidat men weet dat er met hean niets meer te winnen is en dat zijne geldkist leeg is." Wanneer men ging. onderzoeken hoe Ab- tkl-Azis is gekomen aan het geld, waarmee li ij volgens deze bekentenis van het Journal des Débats zijne mehalla zoo ruim kou beta len, dan zou men wel 'bevinden, dat Fransch geld hem daartoe in staat stelde. Maar dit onderzoek is overbodig, want de verrassende tijding, die wij nog juist in ons vorig num mer konden opnemen en die door de heden opgenomen telegrammen nader bevestigd' wordt, plaatst den toestand weer in een ge heel ander licht. De ster van Abdel-Azis, die weer in 't opkomen scheen te zijn, is plotseling weer verdwenen in dikke duister- uis; zijne zaak schijnt nu slechter te staan dan ooit. Tot aanvulling van de mededee lingen onder de telegrammen, ontleenen wij nog aan de Frankf. Ztg. de volgende be richten uit Parijs van Zaterdagavond Nadat bier enkele dagen geleden do aan staand© intocht van Abdel Azis in Mara- kesch als volkomen zeker was voorgesteld, maakt de tijding van zijne nederlaag een zeer verrassendeu indruk. Men mag de poli tieke beteokenis van de overwinning van Moeley Hafid niet overschatten, vooral niet voor zoover het- westelijke kustland in aan merking komt, maar in het' binnenland is oen© bevestiging van Hafid'a gezag te ver wachten. Men vreest hier, dat de zedelijke invloed van de overwinning ziek ook aan do oostelijke grens zal doen voelen." Een later verzonden bericht houdt nog in „Het bericht van de gevangenneming van Abdel Azis was hier eerst als gerucht uit Londen verspreid, maar men geloofde er niet aan, want men geloofde vast, dat de geleden nederlaag zich weer zou laten uitwisschen. Nu de gevangenneming officieel bevestigd is, verheelt men zich niet, dat de overwin ning van ver reikende gevolgen zal zijn voor de ontwikkeling van de binnenlandsohe toe standen van Marokko., De oplossing schijnt liiei geenszins nabij en eenvoudig te zijn. Men rekent met de mogelijkheid, dat de haat tegen de vreemdelingen door deze over winning kan worden gevoed en dat Hafid niet absoluut meester van de beweging kan blijven." Van de gevangenneming van Abdel Azis ontbreekt de bevestiging in de door ons ont vangen telegrammen. Maar ook zonder dat slaat zijne zaak zeer slecht; dat blijkt uit den terugslag van het gebeurde, die in Tan- ger is ondervonden. Van wege het Fransche gezantschap te Tangier was den vertegenwoordiger van den sultan aldaar een wenk gegeven, dab er openbare feesben moesten worden gehouden gedurende drie dagen, als Abdel Azis zijn intocht hield in Marakesch. Wel een bewijs hoe groote verwachtingen men koesterde van zijne overwinning. Nu is de uitkomst juist andersom geweest, en teleurstelling daarover moet daaraan evenredig zijn. Duitschland. Staatssecretaris Dernburg heeft zich eer gisteren te Swakopmund ingescheept voor de thuisreis. Friedrichshafen, 22 Aug. Graaf Zeppelin heeft uit het overschot van dc nationale scheuking eene „Zeppelin-Luft- sehiffstiftung" gesticht. Het doel van -deze stichting is den aanbouw van zijne lucht schepen te begunstigen en do aanschaffing daarvan door het Duitsch© rijk te verge makkelijken tot verhoogiug van de weer kracht en tot aanwending in dienst van de wetenschap. Daar dus het vermogen van graaf Zeppelin door de schenking niet wordt vermeerderd, moet hij alle in reusachtig aantal tot hem gerichte verzoeken om onder steuning afwijzen. Duiischland en Engeland. De Engelsclio kanselier der schatkist Lloyd George, die Zaterdagavond uit Ber lijn, na. daar twee dagen te hebben ver toefd, is vertrokken om naar zijn land terug te keeren, heeft den correspondent van de Daily Chronicle gemachtigd te verklaren, dat zijn bezoek aan Berlijn uitsluitend ten doel had het Duitsche stelsel van iuvaliditeits- en leeftijdsverzekering te bestudeeren. Het bezoek is volstrekt niet officieel en staat geenszins in verband met de internationale politiek. De Polilisohe Korrespondenz heeft over dit bezoek uit Berlijn de mededeeling ont vangen, dat er officieel nooit sprake van is geweest bij deze gelegenheid ook de kwestie van de vloottoerustingen ter sprake te bren gen. Al mogen er Eugelsche bladen zijn, die nog altijd onkundig zijn van de inzichten, die in Duitschiand heerschen over de be handeling van de vlootkwestie, men kent in de Engelsche regeeringöbureau's den feite lijken toestand, de aanwezigheid van eene de regccring en den rijksdag tot liet einde van 1913 bindende vlootwet te goed om de hoop te koesteren dat eene zuiver opper vlakkige gedachten wisseling, waarbij de al gemeen© politieke en militair-technische ge zichtspunten buiten beschouwing zouden moeten blijven, oonig resultaat zou kunnen hebben. Inderdaad is het ook niet te ver wachten, dat er van Engelsche zijde op het huidige tijdstip in deze richting zal worden opgetreden. Noorwegen. De storthing heeft besloten in de grond wet een artikel op te nemen, dat de Koning en de prinsen geen andere kroon of regeering mogen aannemen, als niet de storthing met eene meerderheid van twee derden daartoe toestemming verleent. Zonder goedkeuring van den storthing mag de Koning niet lan ger dan- zes maanden buiten het land ver toeven anders gaat de kroon voor hem ver loren Hot door den sociaal-democraat ds. Erik- sen ingediende voorstel, dat na het uitster ven van den mannelijken koningsstam eene volksstemming zal plaats hebben over de vraag: Koningschap of republiek? werd met algemeen© stemmen verworpen. Denemarken. Kopenhagen, 23 Aug. De Dan- mark-expeditie is heden voormiddag thuis gekomen. Toen de schepen voor anker wa ren gegaan, ging de minister-president aan boordhij heette de leden van de expeditie welkom en bracht hun den groet van den Koning over. Nadat commandant Trolle daarvoor had bedankt, begaven de leden van de expeditie zich aan wal, waar zij door eene menigte van vele duizenden begroet, en met bloemen bestrooid werden. In den namiddag had in het universi teitsgebouw een begroetingsplechtigheid plaats, die door den Koning, de Koningin, de leden van de koninklijke familie, minis ters, hoogwaardigheidsbekleeders en familie betrekkingen van de leden der expeditie werd 'bijgewoond. De rector, profWarming, hield eene rede, waarin hij een historischen terugblik wierp op de exploratie van Groen land en de leden van de expeditie dankte voor alles wat zij ter eere van Denemarken hadden gedaan. De Koning en de Koningin voerden een langdurig gesprek met de leden van de expeditie. Zwitserland. Het in do Zwit&evsche pers opgenomen bericht, dat in Genève twee uit Milaan over gekomen anarchisten zijn gevangen geno men, die biljetten naar Ischl en aanzienlijke geldsommen bezaten, heeft den bbnds-pro- cureur-generaal aanleiding gegeven om in- formatiën in te winnen bij de politie te Geneve. Het antwoord van dezen was, dat haar van de zaak niets bekend was. Portugal. (Lissabon, 2 2 Aug. De Kamer der pairs heeft met 60 tegen 3 stemimen het wetsontwerp op de civiele lijst goedgekeurd. Oostenrijk-Hongarije. Op den verjaardag van den Keizer heeft de vice-burgemeester van Serajewo in een tot den luitenant-veldmaarschalk van Win- zér als hoofd van het Bosnische bestuur ge richte toespraak den wensch uitgedrukt, dat de staatsrechtelijke betrekkingen van Bosnië en llerzegowiua tot Oostenrijk-Hongarije definitief zullen worden geregeld, opdat op dien grbndslag aan het volk de instellingen van het moderne constitutioneele leven zul len worden versohaft, waarvoor de volksziel zich rijp voelt. De landvoogd gaf in zijn antwoord de ver zekering, dat hij den Keizer op de hoogt© zou brengen van de vaderlandslievende hou ding der bevolking van Sera ja wo De ministers, aan wie het bestuur van de gemeenschappelijk© zaken van Oosten rijk en Hongarije is opgedragen en op wie ook de zorg rust voor het bestuur van Bos nië en Herzegoiwina-, hebben besloten in studie te nemen, welke verklaringen zij in do aanstaande zitting der delegation zullen afleggen over de in het bestuur vau dat gebied te brengen hervormingen. Nu in Turkije dc grondwet is hersteld, is de in voering van een vertegenwoordigend stelsel in dat gebied urgent geworden. De Oosten- i ij.ksche en de Hongaareehe regeering kun nen geen zelfbestuur aan dit gebied toe staan, en no|g minder hebben de delegatiën dakartoe het recht; de Keizer kan het- zelf bestuur verleenen, wanneer de ministerraad hem daartoe het verzoek doet. Men kam ©en dergelijk verzoek tegemoet zien, dat zeker zal werden ingewilligd, en daartegen zal geen verzet opkomen. Het zelfbestuur zal beperkt moeten blijven binnen de grenzen, waarin de landdagen van de verschillende kroonlanden hunne bevoegdheden uitoefe nen Turkije. De verklaring, door hooge en invloedrijke MVihamedaAnsck© geestelijken afgelegd, dat geen enkele uitspraak van den Koran de in voering van eene grondwet belet, is nader bevestigd door eene vergadering van Ooie ma's en Sofia's, die in de moskee Bayazid te Konstantinopel gehouden is. Daar is een rapport uitgebracht, waarin wordt verklaard dat de grondwet van 1876 volkomen in over eenstemming is met de godsdienstige voor schriften van den Islam. De hervormingspartij schijnt groot© ver wachtingen t© koesteren van de plannen tot invoering van besparingen. Men zegt dat alleen door de afschaffing van hot spion- nenstelsel 25 milliocn mark zullen worden bespaard. Eene belangrijk© besparing zal ook verkregen worden door de inkrimping der tractemeuten van de hooge burgerlijke en militaire ambten a rón. Hoe onder het oude stelsel met het aanstellen van der gel ijk© ambtenaren te werk werd gegaan, beiwijst het voorbeeld van het ministerie van buitenlandsche zaken, dat over 200 staatsraden en rechtskundige adviseurs be schikt. Het zal ziek voortaan met- 30 moe ten tevreden stellen. Ook bij den dienst der belastingen en bij de stedelijke besturen waren ©ene massa overtollige ambtenaren aangesteld. liet aantal van dezen zal nu be langrijk verminderd worden. De camarilla was gewoon ambtenaarsbetrekkingen in 't leven te roepen voor private doeleinden, zonder op do kosten te letten. Meestal ge schiedden deze benoemingen om spionnen- diensten t© bcloonen. Konstantinopel, 22 Aug. We gens de onveiligheid, ontstaan ten gevolge van de invrijheidstelling van personen, die zicli aan misdrijven tegen het. gemeen© recht schuldig hadden gemaakt, hoeft de groot-vizier bevti gegeven tot het doen van nieu arrestaties. Perzië en Turkijtf. De politieke omwenteling in Turkije belet niet, dat aan de Perzische grens telkens op nieuw Turksche troepen zich begeven op Perzisch gebied. Wel heet het steeds, dat de aanranders Koorden zijn, doch daar die militair georganiseerd zijn en handelen met medeweten van de Turksche bevelhebbers, moet de centrale regeering te Konstantinopel aansprakelijk gesteld worden voor de grens overschrijdingen, die worden gepleegd. Het gaat daarmee in den laatsten tijd eerder erger dan beter. In het Khanaat Ma-loe zijn zes dorpen door do Turken bezet en in hot westelijke deel van Salmas hebben zij even vele dorpen tot Turksch eigendom verklaard en den bewoners verboden, zonder hunne toestemming den oogst binnen te halen. Maloe is eene versterkte stad in eene zeer bergachtige streek en slechts omstreeks 200 kilometer van'Tabris, de hoofdstad van de Perzische provincie Aserbeidsjan verwijderd. Ook Baraudas, ten zuiden van Oermia, is door de Turken lie zet en men acht het niet onmogelijk, dat de Perzische gouverneur van hen een wenk zal krijgen, dat hij de plaats moet verlaten. In de provincie Aserbeidsjan zijn de be woners Turkenzij verstaan geen Perzisch, maar spreken een Turksch dialect. Daarbij* liehooren zij tot dezelfde 9ekte ouder de mohammedanen als de Turken zij zijn mee- rendeels Sunnieten en niet Sjiieten, zooals de Perzen. Volgens oen Later bericht, heeft do Turk sche regeering tot het nemen van afdoende maatregelen besloten. De troepen zullen uit het Perzische gebied teruggeroepen worden en er zullen ambtenaren warden uitgezonden om eene minnelijke schikking tot stand te brengen. Marokko. Ta nger, 22 Augustus. Berichten uit in landsche bron bevestigen, dat op 17 dezer de zoon va n Keihouar Creanani met de mehalla van Abdel Aziz ©en hevigen aan val onderging van de Haiiclsche mehila in liet gebied der Eükuels. Elen contingent der modakras en dor ohaiuijastamiimeudie de me halla van Abdel Azaz vergezéldén, namen de vlucht zonder gevochten te hebben. Het gerucht loopt dat Abdel Aziz zich in de richting van Tadlaf heeft teruggetrokken. Tanger, 22 Aug. De autoriteiten heb ben een draadloos telegram ontvangen, mel dende dat de voorhoede van de mehalla van sultan Abdel Azis verslagen is door Moeley Hafid, op 50 mijiletn afstand van Marakesch. Op grond van een bericht uit uitmunten de 'bron wordt gemeld, dab do geheele Azi- zistische mehalla is aangevallen door eene Hafidistische strijdmacht en geheel versla- gei» op de vlbcht gegaau is in verschrikke lijke verwarring. Men bericht, dat Abdel DOOR 7 S. R. CROCKETT. Uit het Schotsch vertaald DOOR J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. ,,Ga; niet weg, ze waren hier nog oen paar minuten geleden, misschien koanen z© te rug", zei Hester. Dit zoidc ze wel wetendte1 dat dien nacht de wouden van Darroch haar nichtjes en neef niet moer zouden zien. ,,Jk wou, dat ze terugkwamen, maar wat doe jij hier, wacht je op hen?" ,,Ik héb .mijn knie bezeerd en een doorn in mijn voet gekregen, ük kan geen Stap doenzei Hester in een aldem al haar leed vertellende. Waarom heb je dat niet eerder gezegd. Laat ï'k er eens naar zien. De knie lijkt me niet erg kom eerst mee naai" een open plek, het is hier zoo donker als de nacht." ,,rk kan niét loopen, het- doet- mij pijn." ..Onzin, daar probeer het mét mijn arm." Hij -bood haar dat lid aan mét een onhan- digktrd die aantoonde, dat hij er nog niet veel oefening in had gehad. Hester beproefde het, maar liet zich weer op dei. grond glijden mét een smartkreet ,,Het dient- -nergens toe," riep zijl, ,,ik} heb je gezegd ik kan geen stap déern De knaap mét het krulhaar zétite zijn ge weer neer tegen een boomstam. „Hét is het Ibeste tweeloops geweer van den ouden heer", zei hij, „ik moet het niet ■déu geheelen na-ch't 'buiten Laten staan, of er zou walt opzitten. Hier ga op mijn rug zit ten, geef mij je polsen, dan hijsdh ik je in een oogwenk ep. I'k héb mijn pony aan het hek om mêe naar huis te gaan, ik wed, dat i'k je zoover wel zal kunnen dragen. Dam zul len we den voet bekijken en je naar huis lijden naar de oude vrouw Stirling, die zoo leuk is als een looverhéks. „Zbo zal je mijm groot-moedor niet noe men, of ilk blijf hier den 'geheelen nacht," zei Hester, niettegenstaande dat, zich op een been Iballainceereude en haar handen op de schouders van dén knaap léggende. ..Denk nu niet meer aan je grootmoeder-. Neem nu een sprongetje zoo goed je kunt," zei haar makker!" Een-twee-drie boepsa! Daar ben je er. Paardje rijden is gezellig is bet niet? Wel ik zou je naar Jericho kun nen dragenJe 'bent niet zwaarder dan een kleine fret. Hoe kom je zoo mager? Krijg je niet genoeg eten van de oude vrouw? Pallc. mijin -achterhaar vaöt. Zoo, zit je goed. Presenteer -het gowecir! Gogen vooruit. Versnelde pas!" Zijin geweer tegen den boom latende staan ging de 'knaap den heuvel af naar de portierswoning met Hester op zijn rug, zich zoo korb mogelijk langs de omhei ning houdende, omdat de boomen daar niet eoo dicht op elkander Stonden. Gemakkelijk zoo, is het niet?" zei hij, „doet het- veel pijn? Zwaar? Wel je bent niet zwaarder dan een veer. Nu zijn we vlak bij het huisje van DicksonDaar zullen iwo naar jo voet -zien ©n Diekson terugsturen om heb geweer te halen. Hot zal- Diekson goed doen. Hij is zoo lui als ©en stekelvarken. Hiijsdli je wat op, kleine meid 1" 'Hester dééd het gehoorzaam en greep met beide handen stevig In zijn dikke haar. „Daar zijn we er," riep hij', toen ze een licht voor zich zagen. Hester's paartl liep regelrecht t-oe op de gesloten -deur van de met klimop begroeide woning en schopte er hevig tegen. Men hoonde -het geluid van stoelen, die opzij wender. geschoven, het gekreun vaoi een kind daarna een -paar snélle voetstappen en de deur werd opengeworpen. „Als ik niet ieder been in jelui lijf breek, jél-ui dronkaards wat -de jonge meester.... zijt ge het. De hemel behoede ons. Wat is er gebeuld, jongeheer -Garus?" De fo-rscke gestalte van Iden opziener Diek son vulde -den geheelen ingang, over zijn schouder keek het bleeke, verschrikte gelaat van zijn .vrouw. Baar echtgenoot was een voortdurende schrik -voor de stroopers tien mijiei. in den omtrek en werd dikwijls be dreigd door de ruwe werklieden in de steen groeve van (Beuinam. „Ik heb een klein meisje gevonden bij de omheining va-n -het hertenkamp, Diek son," zei do knaap op geheel anderen toon, dan hij tot Hester had gesproken, „zij- kan niet loopen, ik geloof, ^lat ae een doorn in haar voet heeft Breng een licht!" „Wél het is kleine Hester Stirling van het 'heerenhuis Arioland,'' riep de goede vrouw Diekson, „wel meisje wat is er met je gebeurd? AVat deodt je op dozen tijd in het hertenkamp." Berter antwoordde niet, zij was geduren de de léat-st© honderd passen bewusteloos gewoiden. De -verschillende opwindingen van den dag bleken t© .veel voor ha-ar to zijn ge weest tli nu werd zij overgegeven als oen kleine, slappe beweginglooze last in de moe derlijke armen der opzieners vrouw. To-en zij ontwaakte was -Dickson wieg en zijn vrouw stond bij, haar tmeb een lamp. Zij, hoorde haar eersten vriend zeggen „dezen kant*vrouw Diekson; nu eerst den doorn. Ik zie hein, ik geloof, dat ik hem met mijn handea. uit zou kunnen trékken, als je de lamp een beetje lager hieldt.... -Zoo!' Met een vreemde, tintelende gewaarwor ding -voelde Hester, dat wanne lippen zich drukten tegen de zool van haar kouden voet. Kerst kwam een scherpe .-pijn, die haar ineen deed -krimpen, daarna plotseling een gevoel van verlichting. Hoera, hij| is or udt allés is in orde! Wat een (kokkert!" 'hoordé zij- den knaap roepen, terwijl hij iets zegevierend! tusschen vinger en duim in de hoogte hield. „U bout een knappe jongen, jongeheer Car us," zei vrouw Diokaou met bewondering en genegenheid in haar stern, ,,daar komt anijn mam met- de pony, hij zal heb geweer over zijn schouders nemen. Ga naar huis, jongéheer Carus, zij zullen zich onge rust over ui maken. Diekson zaJl het meisje wel Uhu/isbrmgeti." „Neen, neen, vrouiw D'idkson," antwoord de de knaap met- iets haads in zijn stem, 'hetgeen 't oplettend oor van het kleine meis je niet ontging; „daar is geen ziel die er om geeft of ik terugkom of niet, of het moest oude Dikky zijn en gij zelf. Ik zal het meisje zelf naar Arioland -brengen. Bo vendien zie ik d'io jeugdige stroojers mis schien en 'déet zich de gelegenheid voor hen er voor te doen boeten." En zoo gebeurde het, dat -het vierkante erf van dé 'boerderij Arioland een vreemd I schouwspel te zien kreeg. I Evenals eén ander vermaard slagveld was Arioland in drio doelen verdeeld, het do mein van de „oude dame'héb was mis schien juister te zeggen van Megsy Tipper- lin, het grondgebied van dén opzichter (dat bestond uit don molen, de schuur en do bij gebouwen) en het groote boerenerf, dat met zijn door de koestallen gevormd vierkant, de wilde M-ac Kihstreys herbergdedo bende langbeenige meisjefe en in tampen gekleed© 'bengels, die bolden en roofden en op hun manier alles béhandeldon, dat liep of zwom in de homelen boven hen of op de aard© onder hen (en als zij met hun handen gingen tasten naar vi&ch onder de steenen op de zandiba-nken) ergons in de watereai onder dé aarde. Naar deze plaats hadden Tom Toxphidhau en Vic, zijn medeplichtige, zich hegeven met hun. buit. Hun vangst van dien middag op klaar lichten dag veroverd, bestond in een ach tingswaardige faisanten hen, die onder een struik naar hen was toegeloopensinds zij, een kuiken was, was zij taan. en vol vertrou wen gebleven, drie of vior ongelukkige jonge vogels, d'ie Tom mét een stok had dbodgé- slagen, twéé konijntjes e-n een kbrhéon met een gebroken vleugel1, die Dick tusschen dé struiken had uitgejaagd. Tom beaat genoeg verstand om zijn roof niet te brengen in het huis waar zijn vader nu bezig was zijn avondéten te gebruiken. Want dokter Torphichan was te politick can te twiéten met zulk een machtig lieer ails lord Darroch. Bovendien als toekomstig eigenaar, va-n een naburige, ofschoon klei nere bezitting, zou hij, zijin kinderen nooit toestaan aan dé onderlid© rigeu dér boerdorijl lvun oudemgondhedén te vertoonen on htm roof met hen te deelen. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1