gingen van de gemeentepolitie en de Ko- ninklijke Marechaussee. Op den achtergrond I prijkte een toepasselijke trophee. 1 President van Waning opende het jubilé I met een helwenseh voor de Koninklijke fa- 1 milie, bezegeld mei een driewerf „Leve de Koningin, hoezee!" waarna, besloten werd II M. een huldetelegram te zenden. Na begroeiing dei- aanwezige autoriteiten, I onder welke de minister van Justitie mr. Nclissen, sprak de president eeue herden kingsrede uil, getiteld: Verleden, heden en toekomst van het korps Rijksveldwacht, waarin geschetst werd hoe het korps 'angs lijnen van geleidelijkheid zich heeft ontwik keld tot zijn tegenwoordig standpunt. Aan den Napoleontischen tijd danken we de j Rijkspolitie als staatszorg. Maar het was eerst na de tot-stand-koming van do Ge- I ineentewet van 1851 aan minister van der j Brugghen weggelegd, om te komen tot de j oprichting van het tegenwoordige korps Rijksveldwacht. Op 29 Januari 1858 ver- 1 schenen de eerste lijsten der benoemden in het Algemeen Politieblad. En in de 50 jaar j van haar bestaan heeft- de Rijksveldwacht 1 haar roeping vervuld met eere. Wat de toe- f komst betreft, zou ,Spr. zijn voor één aan zienlijk versterkt korps Rijksveldwacht, -be- zittende het gemiddelde van de eigenschap- pen van dat korps en van het Wapen der Marechaussee, welk laatste te veel bezit, j wat het eerste te weinig eigen is't m i 1 i- taire. Vervolgens werd do herin nerings- medaille uitgereikt, geslagen in de fabriek j van C. J. Begeer te Utrecht, met het Rijks- i wapen, het randschriftKorps Rijksveld- I •wacht, de jaartallen 1858190S en de zin- I spreuk: Het Vaderland getrouwe, Blijf ik tot 1 in den dood. De aanwezige autoriteiten, de vertegenwoordigers der zustervereenigiugen, verschillende verdienstelijke leden der Ver- j ©en iging, de 5 oudste leden in dienstjaren en de 5 oudste in jaren, benevens de leden van het hoofdbestuur ontvingen die me- daille. Alsnu bestond de gelegenheid het korps te complimenteereu. In de feeetvergadering van de Rijks- politie>-vereeniging heeft de Minister van Justitie medegedeelddat het de Koningin behaagd heeft een dubbel blijk van belang stelling in het vijftigjarig bestaan van het corps te geven ten eerste door instelling van een zilveren eerekruis voor 25-jarigen dienst 'bij dit corps en voorts door de be- noeming tot ridder in de orde van Oranje- Nassau van den heer Jao. van Waning, bur gemeester van Oudekerk a. d'. LTssel, voor zitter van de Rijkspolitie-vereeniging. M a r t ill a - S t i c h t i n g Op 2 Sep- 1 tembar zal het 26-jarig bestaan der Martha- Stichting, te Alphen aan den Rijn, worden herdacht. Des morgen te 11 uur zal in het kerkge bouw der Ned. Herv. kerki, te Alphen aan dein Rijn, een feestelij Ike samenkomst plaats hebben, waar de voorzitter der Martha-Stich ting, dr. J. Th. de Visser, een feestrede zal uitsprekenen ds. J. H. Wélsinck, pre- j dikant te Alphon. In de naimididiag-vergadering, die te 2 uur zaJ aanvangen, zal spreken ds. C. W. Pohl- inann van Delft, jihr. mr L. van den Bergh van Heemstede, van Heemstede, en ds. J. L. de Heer van Rotterdam. Tevens zal er des nanniddags in het hiotel Rijnstroom een bazaar gehouden Worden ten voordeeUe der stichting. Negende Intern. Veeartsenijkunrïig Congres. Het uitvoerend comité voor het ne gende Internationaal Veeartsenijkundig Con- gres, dat van 13 tot 19 September 1909 te 's Gravenihage zal worden gehouden, heeft tot directeur van het bureau van het secre tariaat van het congres te 's Graivenhagie be noemd den keer Th. de Jong van Arkel, ohef van do a-fdeeling secretarie bij: de direc tie van den landbouw. Tijdens het congres zal een gedenkteeken van wijlen dr. Thomassen in de veeartsenij school ie Utrecht worden onthuld. Beaohermlheer van het congres is Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Middenstands-actie. Het onderwerp voor het in Amster dam, ter gelegenheid va n de iniddenstan da ten toonstelling in 1909, te houden Vide Oongres van den middenstandsbond zal zijn Het croddet vraagstuk Ie. Het crediet dat, de middenstand neemt2e. Het crediet dat de middenstand geeft 3e. De middelen om verbetering aan te brengen. Belangrijke praeadiviezen zullen hierover zoowel dooi practici als theoretici worden uitgebracht, terwijl besturen van veneeni- gingen worden uitgenoodligd dit onderwerp in zijri drie onderverdeel/hijgen breedvoerig in hun vergaderingen te doen behandelen. In de eerlang te benoemen Staatscommis sie, die een enquête zal instellen naar de \erhoudingcn in den handel drijvenden mid denstand en waarvan de namen der le den reeds eenigen tijd geloden werden me degedeeld. zal in plaats van prof. Noordtzij, die, om gezondheidsredenen voor een be noeming bedankte, mr. Koppius, uit Gro ningen, benoemd worden. Mr. Koppius krijgt zitting in de suboom- missie voor het noordelijke deel van ons land, waarvan dr. D. Bos voorzatter is. De drie subcommissies worden dus als volgt samengesteldde noordelijk© commis sie. dr. D. Bos, voorzitter, mr. Koppius en Laseur3e westelijke mr. A. J. M. J. ba ron van Wijnbergen, voorzitter, M. TI. G. Th. Fiedeldy Dop en A. den Held Jr.; en de zuidelijke, dr. J. Nouwens, voorzitter, Jules Schalplcens en A. Iluson. Door het bestuur van den Middenstands bond, voorzitter J S. Meuiwsen, secretaris W. Nieuvenhuizen is naar aanleiding van het Dordrechtsoho Congres, heit volgende schrijven gericht aan Z.Exc. den Minister van Binnenlandscho Zaken. „Bij de beraadslagingen <>ver hot onder werp ,,de vakopleiding van den Midden stand"' is gewezen op het groot' te kort. aan bevoegde leerkrachten voor het Handelson derwijs. Nu de Middenstand zich meer on meer zal gaan toeleggen op de inrichting van handelscursusson zal dit, tekort in do toe komst zich nog veel sterker d'oten gevoelen, tenzij tijdig maatregelen worden genomen om te voorzien in de behoefte aan leer krachten voor liet handelsonderwijs. Wij veroorloven ons daarom de vrijheid Uwe Excellent ie in overweging te geven maatregelen te nemen om in het bestaande te-kort te voorzien, hetzij door wijziging van examenprogramma's voor de acte voor HamdeHs-wetensioliappien M. O., waardoor heb verkrijgen van een acte gemaikkelijker wordt of wel door het oprichten van cur sussen van adspira.nten naar de Acte voor Handelswetenschappen M. O., van rijks wege in verschillende plaatsen dee lands, en het vcrleenen van subsidie aan bijzondere cursussen, die ten doel hebben de oplei ding van zoodanige adspiranten. Ons bestuur verklaart zich gaarne bereid in overleg te treden miet do ambtenaren door Uwe Excellentie aan te wijzen, om na te giaan op welke wijze in het tekort aan leerkrachten kiflin worden voorzien. Wij veroorloven ons do vrijheid Uwe Excellentie er op te wijzen, dat wij reeds in 1906, aan Uwer Excel lentie's ambtsvoor ganger hebben medegedeeld dat in Zeeland geen bevoegde leerkrachten voor Handels- cursussen te krijgen waren". Vereen iging tot bevorde ring van beeldende kunsten. Deze vereen iging, welke reeds, werd opge richt in 1845, onder voortdurend beheer va.n de Maatschappij ,,Arti et Aimicitiae", heeft in haar ruim 60-jarig bestaan beantwoord aan haar titel en haar doel Zij verspreidde onder hare leden, door de jaarlijksche verloting van schilderijen, aqu arellen, etsen, enz. meer dan 3600 kunst werken en bovendien schonk zij hare vele leden, bij wijze van premie-uitgaven, het zij een gravure hetzij een mooi plaatwerk. Het streven der vereenigin,g heeft steeds meer vordering gevonden. Zij heeft corres pondenten in geheel Nederland evenals in de koloniën en in het buitenland. Blijkens een prospectus zal de pre mie van dit jaar bestaan in een plaat werk met. 6 welgeslaagde photogravuren naar schilderijen van Johannes Vermeer, vergezeld van een beschrijvend en tekst door den bekenden schilder en kunsthisto ricus Dr. Jan Veth. Hiermede krijgt men een zestal fraaie platen naar wer ken van den Delftschen Vermeer, wiens stijgenden roem zelfs dien van Rembrandt nadert. Daarbij een afbeelding va,n het veelbesproken Melkmeisje" (oudtijds „Een meydt die melck uytgiet") het vermaarde stuk, dat uit d'e collectie Six van Vromade door den Staat werd aangekocht- voor on- getveer een lialf millioen. Mede uit het Rijksmuseum is het „Lezende vrouwtje"; drie andere stukken, waarbij het bekoor lijke „Meisjeskopje", zijn in het Maurits- huis. Voorts ook het prachtige „Straatje" dat thans nog in de collectie Six berust. Do Vereen, tot Bevordering, van Beel dende Kunsten verdient waarlijk aller steun. Men meldt aan de N. R. Ct. Dr. C. Hofstede de Groot, die voor en kele maanden naar Amerika vertrekt, heeft er in toegestemd, gedurende zijn afwezig heid dertien van de beste schilderijen, uit zijn verzameling tentoon te etel'en in het Museum Boijimans, te Rotterdam. Hieronder bevinden zich prachtige werken van Ca/rel Faibritius, Jan van Goyen, Heicules Zeg- hers, Rembrandt, Johannes Fijt, ene. De schilderijen zullen waarschijnlijk reeds Dinsdag publiek te zien zijn. De N. V. „De Nederlandsche Opera en Operette" opent Zaterdag 29 September in het Rembrandt-theater te Amsterdam het seizoen met de operette De fideele Boer van Leo aFll. De hoofdrollen zullen in handen zijn van de dames Buderman(Van Dijk, Kohier, De Ridder, Ilenre de Vos, Ou stee, Alexanders, Meersmans en Duys. Het seizoen zal verdei' brengen Die lus tige Witt-we, Walzertraum, Miss Hook of Holland, Tkaïs en Tosca. Een Volksopera. Door de keeren Karei Mönch en Emil v. d. Einde is het plan opgevat te Amsterdam een „Volks opera" te stichten. Hoofddoel dezer onder neming is: jonge, nog onbekende krachten in de gelegenheid te stellen voor het publiek op te treden, en zich onder ernstige leiding, verdei' in zang en tooneelspeelkunst te ont wikkelen. Voor de muzikale leiding zorgen beide directeuren zelf, voor de leiding in tooueelspeelkunst hebben zij den heer M. Spree aangezocht in hun onderneming als regisseur op te treden, wat door dezen is aanvaard. Deze Volksopera zal niet werken naar een vast speelplan. Alléén als, na ern stige studie, een werk zOó goed klaar is, dat de leiders er met een gerust geweten mee voo rden dag kunnen komen, eerst dan wordt bepaald wanneer de opvoering plaats heeft. Aan de onderneming zijn reeds ver schillende jonge krachten verbonden. Hbld Een historische bij:zonder heid. Men meldt uit Delft: In de WaaJsdhe Kerk alhier hébben in de vorige week opgTavmgen plaats gehad. Het doel daarvan was te onderzoeken of het giraf van Dom Emanuel van Portugal, dat zich in deze herik bevindt, voorwerjien van historische waarde be.vatte. De aanleiding tot dit onderzoek was e©ri scihrijiven van de Portugieesdhe Vdeamte de de Faria aan den predikant der Waaleche gemeente, ds. G. C. Rocheblaive. Deze Vicoante de Faria is bezag met de samenstelling van een historische studie i over Dom Emanuel van Portugal, die in 1598 huwde mot prinses Emilia van Nassau, dochter van Prins WiMem I en Anna van Saksen. Ds. Rocheblave stelde zich na ontvangst van bedoeld scihrijiven in verbinding ,meb dén heer M. A. C. Hartman, ouderling dér Waalsche gemeente, lie zich in deze hoe danigheid wendde tot H. M. de Koningin met het verzoek te willen toestaan dat be doeld graf geopend zou worden. Na een toestemmend antwoord had de opening platas in tegenwoordigheid van de heereh prof. dr. F. J. L Kramer, directeur van het Huisarchief van H. M. de Konin gin, jhr. J. P. E. Hoeuft van Velsen, in tendant, en P. II. Sdheltenia, hoofdopzich ter der Koninklijke paleizen. Na verwijdering van de kerker&adsbank en van den houten vloer, ontdekte men een prachtig gebeeldhouwde zerk van 3 x 4 M. grootte, clie nog geheel ongeschonden was. Doordat de zerk onder den houten vloer was verborgen, is zij gespaard voor de ver nieling waaraan in den Fransönen tijd alle zerken blootstonden De veriwahhit/ing, historische voorwerpen te vinden, werd niet verwezenlijktslechts de lijken van Dém Emanuel en diens vier ouige.liuwde zusters werden gevonden. Men zal nu trachten van H. M. de Ko ningin verlof te bekomen het graf op een eenvoudige wijze af te sluiten en de zerk een rechtstandige plaats te geven tegen een der wanden van het kerkgebouw. Daardoor zal Delft een historische bijzonderheid meer tellen Tentoonstelling „Opvoe ding van het kind". De heer G. J Vos hield Zaterdag een bespreking over de opvoeding van achterlijke kinderen. Spre ker begon er op te wijzen, dat achterlijke kinderen nog geen idoten zijn door opvoe ding en onderwijs kan van den eersten veel worden terecht gebracht. Voor hen is een therapeutisch- en medisch-paedagogische be handeling noodzakelijk. De psychiater en de ideskundige onderwijzer mocton voor hen samenwerken Veel achterlijken hebben afzonderlijk sprcekonderwijs noodig. Zoowel geestesstoor nissen als gebreken in de spraakorganen zijn de oorzaak der fouten. Aan de opneming op de scholen voor achterlijken gaat een nauwgezet onderzoek vooraf. Het aantal leerlingen bedraagt moest 16 per klasse, o. a. op school E te 's Hage. In alle klassen wordt op hetzelfde uur hetzelfde onderwijs gegeven, om, door een nu mogelijke omwisseling van leerlin gen, met alle behoeften rekening te kunnen houden. De zedelijke opvoeding is hij deze leer lingen weinig meer dan dressuur. Het meest nabijliggend© doel is, deze kleinen zich te doen aanpassen aan hun omgeving. Slechts bij enkelen is een duidelijk onderscheid tuo- schen goed en kwaad te bemerken. Voor moreel defecten is een zorgvuldige, van andere kinderen afgescheiden opvoeding zeer noodzakelijk. Vroeger kwamen deze kin deren later in de oeithans, helaas, nog vaak in de tuchtschool, waar zij ook niet thuis beliooren. Ook de gewone onderwijzer mag dezen niet in zijn klasse hebbenvoor hem en het kind beiden is het een straf. Ten slotte trad Spr. in een weerlegging van de mening, als zouden achterlijken de kosten hunner opvoeding niet waard zijn. Zoowel buitenlandsche resultaten, als die van de Amsterdamscho school, hebben be wezen, hoeveel van deze misdeelden nog terecht kan komen. Dicht onder de lcu®t voor Sohevenin- gen stoomde op een proef tocht de nieuw ge bouwde pakketvaartboot' „De Haan" van de Kon. Ned. Paketvaart-Maatschappij, te Amsterdam, bestemd voor Ned.-Indië. De Scheveningsche haven. Men verneemt, dat de uitdiepingen teT weg neming van de in de laatste weken door ophooping van zand voor den mond van de Scheveningsche visschershaven ontstane be lemmering om met tij binnen te "komen, de volgende maand zullen aanvangen, wanneer een nieuw oontract met den aannemer het afgeloopene vervangt'. De door het Rijk aan gelegde en op het wettelijk peil gehouden buitenhaven beait de vereisehte diepte. De verzandingen voor den mond waren zeer be- bevorderd door de Noorder- en N. W. win den in de voorafgaande maanden. „Wie volgtDe Amsterdam- sche briefschrijver van „Patrimonium" ver telt van een „Christen-patroon". Hij is een schildersbaas in Amsterdam, 't. Wordt Za terdagmiddag. Dan komen de knechts één voor één binnen om hun „centen". Die zijn weekgeld heeft ontvangen, gaat heen en de baas roept-, „Wie volgt?" Nu, het wordt Zaterdagnamiddag. Een voor een komen de knechten 'binnen. Ook een bejaarde knecht komt in het kantoor. „Dat is vandaag 50 jaar baas, dat ik hier ben „Zoo? Jonge, jonge, waar blijft die tijd! Wie volgt?" De uitsluiting te G o i r 1 e. Uit Goirle wordt aan de N.-Br. gemeld': Dc uitsluiting hij de firma H. van Puijen- broek duurt voort. Van de 165 fabrieksar beiders en 71 arbeidsters zijn thans ongeveer 100 mannen en 50 meisjes werkeloos. De quaestie is nog ernstiger geworden door de solidariteitsverklaring van don fabrikan- tenhond met genoemde firma. Alle fabri kanten, behalve do firma G. v. Besouw, hebben in hunne fabrieken de bekendma king aangeplakt, dat zij, beginnende met 31 Aug., elke week gedurende twee dagen, en den 21 September voor goed hunne fabrie ken zullen 6top zetten, indien inmiddels het geschil niet /is opgelost. De pogingen, door de gecombineerde hoofd besturen aangewend, om tot een ver gelijk te komen, hadden geen resultaat. De betrokken arbeiders zijn niet onwillig om behangsel linnen machinaal te weven, indien de patroons de werkloosheid willen voorkomen, welke tengevolge van het ma chinaal weven een 130 a 150 tal handwevers treffen zal. De Nonvlinderplaag, Naar wij vernemen, is de vorige wéék het vangen der nou vlinders in de bosseheu onder Alphen en Tilburg gestaaJkft, daar de vliegtij-d der vlinders vrijlwel was afgeloopen en nagenoeg alle wiijlfjes die nog werden gevonden hunne eitjes hadden gelegld, en dus liet vangen niét loonend meer was. Inimididéls werden enor me hoeveelheden gevangen; in Tilburg n.l. niet minder dan 445 K.G. en in Alphen 273 K.G., dus samen 718 K.G., naar schat ting beevaitten des» circa 7, zegge zeven mil lioen vlinders. De uitgaven hebben ruim f 2200 bedra gen, welke, zooak hekend is, hoofdzakelijk uit particuliere bijdragen zijn bestreden. Verder vernamen wij, dat de inspecteur der staatsbosaahen en ontginningen een schrijven heeft gericht aan de burgemeesters van Tilburg en Alphen, waarbij in overwe- ging wordt gegeven de betrokken boschbe- zitters aan te 'bevelen niet te snel tot het kaalhaikken der bceschen over te gaan, daar de vreterij in het algemeen thans nog niet van dien aard schijnt, dat de bosschen ziob niet meer zouden kunnen herstellen; een flinke dunning, waarbij alle geheel kaalge vreten of nagenoeg jjehcel kaalgevreten boo- men worden weggehakt, wordt echter ten zeerste aanbevolen. De genoemde inspecteur verklaart zich in dat schrijven verder be reid de gemeentebesturen te adviseeren om trent de maatregelen bij veiling of dunning door de gemeenten op grond haier verorde ningen voor te schrijven, ten einde verdere verspreiding van schadelijke insecten zoo veel mogelijk te voorkomen. (N. R. Ct.) De laatste wolf en do eer ste! De 'heer Gijébert Monten'berg, opper houtvester van het kroondomein, doodde voor ruim een eeuw den laaterteu wolf, die bij Nijmegen de etrekeiv onveilig maakte. Zijn achterkleinzoon Gijsbert Montenberg, rentmeester van den heer Jan Ludon van Heumen, bracht dezer dagen voor het eerst in ons land drie jonge wolven voor het kasteel „Mookerheide", waar deze dieren opgekweekt wordèen, om te dienen als fok- materiaal tot verkrijging van het echte ras „wolfshond", die afgericht worden tot be waking van het jachtterrein der Mooker heide. De lichtbak kan nu wel naar den zolder, want deze honden bewijzen als politiehond uitstekende diensten. (Geld.) Het Amsterdamsche beurs gebouw. De restauraties van hot beurs gebouw, alshet dichtmaken van de soheu- ren, enz., zullen spoedig beëindigd zijn. In verband 'hiermede worden suqcessievlijk de werklieden., die aan de herstellingen arbei den, ontslagen. Naar het Hbld. verneemt, is de Ver een iging voor christelijke verzorging van krankzinnigen in Nederland met de Maat schappij „Weltevreden" in onderhandeling over den aankoop van een terrein aan het Valeriusplein, met de bedoeling, daarop te vestigen een neurologische kliniek. Een moordenaar aangehou den. Van betrouwbare zijde verneemt de N. R. öt. nog het volgende over dé aan houding van G. K., te Warnsveld De veldwachters te Warnsveld hadden al eenige dagen, voordat zij van dienmoord géhoord hadden, een onbekend man in de gemeente zien rondzwerven. Toen zij van de publicatie van dén officier van justitie te Zwolle kennis hadden genomen, kwam bij hen de gedachte op, dat bedoelde persoon wel de moordenaar kon zijnzij dedén toen de noodige nasporingen en vroegen o. a. aan een kleinen jongen, of hiji ook een man, dien zij nader beschrevenhad gezien, Toen de jongen hun daarop een bevestigend ant woord gaf, en zeide, dat er eenigo personen aan den IJsel zaten te visschen, waar hij wel bij kon zijn, begaven zij zich daarheen, zagen den vreemdeling inderdaad daar zit ten en traden op hem toe. De veldwachter Egftihuizeu (voor 22 jaar Agent van politie te Zwolle), legde toen zeer gemoedelijk dé hand op zijn schouder en zeide„Zoo Gerrit, ben jij hier, wat kom jij hier déen?" waarop K. verbleekte en met de veldwachters meeging. Dezen onderzochten vooaf of hij ook wa- .pens bij zich had, doch diit bleek niet het geval te zijn. Toen hij van de veldwachters vernam, dat zij met het gepleegde misdrijf békend waren, bekende hij. volmondig, dat hij te Bochum op zijn vrouw, die zich bij haar moeder op hield en niet met hem mee naar Holland wilde terugkeeren, met een revolver gescho ten had en daarop het wapen nog eens, op zijn eigen voorhoofd gericht, haid afge- trolkkén. De kogel was op zijn schedel afgestuit), een blauwe plek was neg zichtbaar. Hij was daarop naar Nederland gevlucht, had zach te Hattem opgehouden en ook nog een avond te Zwolle. Twee Hattemer meisjes hadden hem den laatsten Zondagavond' der kermis voor de worsteltent g.zien; hij vernam van hen, dat hij gezocht werd, Omdat hij zijn vrouw zou doodglesohoten hébben. Hij heeft zich. toen uit dé voeten gemaakt én is gaan zwerven. Zooals men weet is er f 300 uitgeloofd voor de aanhouding van K. Een buitenkansje voer de veldwachters Egthuizen en Ronk, aan wie overigens een woord van hulde toe komt voor hun beleidvol optreden Vechtende raadsleden. Te Kampen moet zich een zeker niet veel voor komend drama, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, afgespeeld hebben. Donder- dagtaivénid kodhi móet op oen weiland heb raadslid G. B. B„ architect aldaar, door zijn collega-raadslid, dén heer A. S„ veehouder, die op zijn land aan den rechter- LTseloever stond te hooien, met een hooi vork tot driemaal toe op het hoofd gesla gen en gestoken zijn, toen de heer B. met eenige kinderen dat land passeerde, hetgeen een hevige bloedende hoofdwonde moet ver oorzaakt hebben. De politie heeft dc zaak in handen en proces-verbaal van een en an der is opgemaakt. Zw. Ct. Haagse ill e politie. De agent van politie le kl. F., dio bijna tien jaar dienst bij de Haagadhe jjoldtie had, is vol gens de Avp., dezer dagen ontslagen, om dat hij toeliet, dat déor zijn vrouw, mét zijn medeweten en zonder zich daartegen met kracht te verzetten, te zijuen huize ge legenheid werd gegeven tot het plegen van ontucht door personen, die aldaar kamers huurden. De speelholen van Amster dam Hét Hbld. schrijft Het vorige jaar scheen het of het goed zou gaan. De speelholen, die zich in groot aantal hadden opgehoopt in dé oude stad (te Amsterdam) verdwenen het een na het ander als gevolg van hét krachtig optreden destijds van de betrokken politiemannen. Toen het den hoeren in het oude stadsdeel Daan en omgeving door dé herhaalde inval len wat te lastig werd gemaakt, gingen ze de speelholen elders planten, in secties waar minder energiek of in 't geheel niét tegen de speelholen wOrdt geageerd. De wantoestand in deze quaestie is al., dat het optreden tegen de verdérfélijké speelholen afhangt van het initiatief van de lbot rcikken pol i tie- ambten arenDoen deze niets of weten ze niet- met succes tegen de croupiers op te treden, dian hebben do laat sten vrij spel en hun brutaliteit groeit met den dag. Op pleinen en in café's zenden ze hun handlangere uit om argeloozen of ook wél lief ébbers van de roulette, jeu de poule of jeu international mee te lokken naar hun Obscure affaires. Ook worden deze zaken steeds kraohtig gesteund dOor de talrijke demi-mondaines, die in haar avond- en naohtcafé's met kwistige hand do adres kaartjes van speelgelegonheden onder hun vrienden'verspreiden Men zal toegeven, dat in die pesthole®, waar iedereen vrijelijk kan binnentreden, een groot gevaar schuilt. Het gébeurt', dat mensében daar verzeild raken met veel geld seims bij zidh, dat zij niét hun eigendom! kruimen noemen, of dat Voor nuttige zaken flióóg noodig is. En bijna even dikwijls ge béurt het, dat dezulken door bedoelde vrou wen en hun spel tot op den laatsten cent berooid de straat opgaan, wanneer het in 't Oorten reedb weer begint te lichten. Een en ander wettigt, dunkt ons, een krachtig ingrijpen van de overheid. Niet een optreden overgelaten aan het toevallig initiatief der politie-ambtenarenmaar een ingrijpen krachtens wettige voorschriften. Men heeft hier feitelijk te dóén met voor het publiek toegankelijke huizen van ha- sard, al betoogen handige croupiers, en trachten zij het to /bewijzen, dat bij het spél op of zg. vlotbrug ook van behendigheid sprake is. Feit is dan toch, dat steeds een betaalde croupier speelt en zijn behendig heid den spelers niet baat. Te Amsterdam in het centrum van de oude stad zagen wij ook weer nieuwe speel huizen gevestigd, zóózeer trotsecren de hou ders er van de politie, die heb hun nu juist hier niet gemakkelijk heeft gemaakt. Eén dier huizen heeft een reusachtig reclame bord met „jeu national", hetwelk 'savonds scherp électrisch verlicht do aandacht vraagt Het spél is in al deze peetholon, wanneer de roulette niet draait, vrijwel het zelfde- een biljart met- een vlotbrug. Hierin een groot aantal ronde kuilen met kleuren van verschillende nationaliteiten. Op die kleuren 'wordt gezet, en de kleur waarin do opgespeelde biljartbal blijft liggen wint. Tbbdat de bal stil ligt, rekt dé zenuwachtige troep spelers zich hijgend over het biljart, onn dadelijk weer guldens, rijksdaalders en tientjes op te gooien voor den nieuwon stoot Al is het Amsterdamscho „Trio" ge arresteerd, daarmee zijn alle inbrekere 'blijkbaar nog lang niet van de baan. Tel kens komen nog inbraken van min of moer ernstigen aard in de hoofdstad voor. Vrijdagnacht, terwijl de familie J. Oost- wal afwezig was, hebben inbrekers een lie- zoek aan de woning, Van Zesenstraat 37, gebracht. Toen de heer J. Oosbwal Zater dagmiddag tehuis kwam, bemerkte hij dat de linnenkast was opengebroken en een kistje met f 100, benevens een doosje met f 12 en een spaarpotje van zijn kinderen, inhoudende f 1.50, waren onvreemd. Voorts worden verschillende stukken ondergoed en tafelgoed vermist. Uit- de kleerenkast waren goederen weggehaald en lagen in de grootste wanorde over den grond verspreid, waaruit men kon opmaken dat de dieven gestoord moeten zijn. Tot dusver is geen spoor der daders ont dekt. Inbraak. Zondagnacht i9 te 's Gra- venhage door middel van een valsohen sleu tel ingebroken in een perceel aan de Vail- lantlaan, waarin een handel in rijwielen wordt gedreven. Er moet voor een vrij aan zienlijk bedrag aan rijwielen en gereedschap pen zijn ontvreemd De politie «doet onder zoek. Inbraken. Te Steenbergen heeft Zaterdagmiddag een brutale diefstal mot inbraak plaats gehad bij den landbouwer L. op den Grintweg. Toen de bewoners, die naar het land waren geweest, omstreeks één uur thuis kwamen, ontdekten zij, dat on- gewenschte gasten waren binnen geweest. De sloten der kasten waren verbroken, de deuren uit de scharnieren gelicht, alle schuifjes en laadjes omgewoeld en doorsnuf feld, ja zelfs de bodden waren uit de alko ven gehaald. Vermist wordt een som van circa f 10, alsmede 2 gouden ringen, 2 gou den kettingen, 2 gouden stelletjes en 4 gou den oorbellen. De dieven zijn binnengeko men door een kelderraam. De woning staat aan den drukken weg naar Bcrgen-op-Zoora deze diefstal getuigt dus van verregaande brutaliteit, zoo op klaarlichten dag. Steen en wor'pen op een trein. Vrijdag» en Zaïteidagnnorgien wérd1 er naar dén trein tu6ecihen Rozendaal en. Es3?hon met steenen geworpen. Zaterdag werd daardbor een raampje ingegooid en oen der reizigers gekwetst-, gelukkig niet ernstig. De marechaussee, die direct oen onderzoek instelde, is er thans reeds in geslaagd de dodere uit te vinden. Het zijn twee koe wachters. Motor-ongeluk. Te Oosterhout had de heer V. d. M., leerlooier te Rijen, het ongeluk met zijn motorrijwiel in volle vaart tegen een boom te rijde®. Hij sloeg van zijn motor af en bleef bewusteloos lig gen. Er werd direct een geneeskundige ont boden, die constateerde, dat do 'borstkas was ingedrukt Ongeluk met een vuurwa pen. Terwijl een Amsterdamsche logé. de jongeheer L. bij, de faimilio v. Dalen, te Rra- kel (G.) bezig was eenige 'bewegiingen te maken met een buks, die hij in de hand hield, had hij 't ongeluk te struikelen en te vallen, met liet- noodlottig gevolg, dat liet echot afging en de jongeling vreeselijk in den buik getroffen werd. Een voorloopig ge neeskundig onderzoek deed het. ergste vree zen, waarom hij naar het Groot Bommelsch Gasthuis werd overgebracht. De verwonde is niet buiten levensgevaar. 100000 briketten verbrand. Vrijdagavond ontstond een hevige bra.nd in dc houtskoolbrikettenfabriek van J. do Bruijn te Överechio, staande op ©on aan liet water gelegen terrein tusschen

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3