W°. 5®. Woensdag 26 Augustus 1908. BUITENLAND. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post - 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.03. Peze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel moer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Qroote lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zoor voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezondon. Politiek Overzicht De overwinning van Moeley Hal id. Al is Abdel A,ais aan do gevangenschap ontkomen, .met zijne macht is 't gedaan. Hij schijnt er over te denken van de vrijheid, die hij heeft behouden, partij' te trekken om' Marokko te verlaten. Dat toekent do stemming, die heerscht ïvu de strijd tusschen de beide halfbroeders om de heerschappij in Marokko door eene afdoende overwinning ten gunste van Moeley Hafid is beslist. Iu Augustus van het vorige jaar werd Moeley Hafid door de bevolking van Zuid- Marokko tot tegen-sultan uitgeroepenDe Marokkaansdhe bevolking juichte hem toe, omdat zij in hem den bevrijder van de heer schappij der vreemdelingen zag. De Fran sehen hadden Casablanca bezet en A'bdel Azis was een ledepop in hunne hand. Alle Marokkanen, die hunne onafhankelijkheid lief hadden, sloten zich daarom bij Moeley Hafid aan, die het toppunt van zijn aanzien bereikte, toen hij in het begin van dit jaar zijn intocht hield in Fez en daar. tot sultan werd uitgeroepen. Sedert waren de beide hoofdsteden van het land, Fez en Marakesch, in zijne macht. Wij hebben reeds opgemerkt, dat in de laatste weken zijn ster scheen te tanen. Ter wijl Abdel Azas ruim van geld voorzien werd, had Moeley Hafid geen geld om zijne aan hangers te bevredigen. De afgezanten van Moeley Hafid, die in Mei van dit jaar naar Berlijn en naar Parijs reisden, waren cr niet alleen mee belast voor Moeley Hafid stemming te maken; zij moesten ook trach ten gelid te krijgen, opdat Moeley Hafid zijne positie zou kunnen verbeteren. Het eene geluikte hun evenmin als het andere, want Abdel Azis, die de akte van Algeciras had onderteekend, was voor de staten van Europa de officieele sultan van Marokko; in Parijs vonden de afgezanten van Moeley HafiJ gesloten deuren; in Berlijn kwamen zij. als 't ware door eene achterdeur op niet- offkcieele wijze in het departement van bui- temardscihe zaken, waar een ambtenaar hen ontving. Dank zij het geld, waarover hij 'ken beschikken, slaagde Albdel Azis er in zijne troepenmacht te versterken. Hij begaf zich uit Rabat op weg, om het zuiden van het land weder voor zich te veroveren. De Fransohen, die hem van geschut hadden voorzien, dekten hem den rug. Hij was Ma rakesch tot op een paar dagreizen genaderd, toen zijn voorhoede, samengesteld uit het contingent, dat de Chauja-mannen hem 'hadden geleverd, stuitte op de Zemrams, een Stam die Moeley Hafid aanhangt en door El Glaui wordt aangevoerd. In dit ge vecht hielden de CQiauja-mannen geen standzij vluchtten naar de hoofdmacht van Abdel Aziz, die door eene paniek werd aangegrepener volgde eene alge meen© vlucht, waarin Abdel Aziz werd meegesleept, die zich heeft gered op het door de Franschen bezettte gebied, waarvan hij was uitgegaan. Daarmee is het uit met het rijk van 'Abdel Azds De Marokkanen beschouwen dezen slag als een godsoordeelAllah is met den overwinnaar, en de overwonnene heeft de „baraika" verloren, den staat der genade en de gave van den zegen, die door de Marok kanen als bron van alle macht wordt be schouwd. Abdel Aziz is verslagen, omdat God zich van hem heeft afgewend; hij is dus niet- meer de „sjerif el baraika", die naar den wil van den Almachtige de stam men regeert en leidt. Wat hij heeft verlo ren, heeft zijn broeder gewonnen, tot wien zich, nu het Godsoordeel heeft gesproken, ook die stammen wenden, die tot dusver AJbdcl Azis hebben gesteund of zich onzij dig hieldenDe uitwerking van het gebeur de ziet men in het feit, dat in Tangier, den zetel van de vertegenwoordigiers der vreem de &talten, waar tot dusver het gezag vain Abdel Azis nog werd erkend, Mbeley Hafid tot sultan is uitgeroepen, zoodra de tijding der nederlaag van zijn halfbroeder daar be kend was geworden En welke verdere gevolgen zal deze ge beurtenis hebben? Dat het eene vernieti gende nederlaag is, die Abdel Azis geleden heeft, blijkt uit de taal, die de Parijsche pers thans voert en waaruit het ,,Wee den overwonnene!" duidelijk te hooren is. Men geeft algemeen de fictie van Abdel Azis als wettige sultan prijs, die tot dusver de Fran- sche politiek lieeft bepaald. De Temps geeft de schuld van zijne nederlaag gedeeltelijk aan Frankrijk, dat hem te veel begunstigde, om hem niet te compromitteeren, en hem niet voldoende steunde om zijn ge zag te handhaven. De Figaro ver langt, dat Frankrijk Abdel Azis geheel zal loslaten, die door zijne eigen misslagen zijn ondergang heeft veroorzaakt. Men houdt zich bezig met de diplomatieke formalitei ten, die de erkenning van Hafid zal vorde ren, waarbij men opmerkt, dat het voor Frankrijk van veel gewicht zal zijn een ge meenschappelijk handelen van de Europee- sche staten lot stand te brengen. Men twij felt niet aan deze eenstemmigheid, omdat zij voor maanden reeds beebond in de vraag der onzijdigheid tusschen de beide sultans Verder wordt betoogd, dat de Fransche po litiek er op gericht moet zijn, de akte van Algeciras in haar vollen omvang door Moe ley Hafid te doen erkennen, en dat zij ook bezwaarlijk er van kan afzien, de in den laatsten tijd door Abdel Azis aanvaarde ver bintenissen aan den nieuwen heerscher op te leggendie zal zich zelfs in de eerste plaats daarmee hebben bezig te houden, omdat Oedjda en Casablanca nog als pand- voorwerpen door Fransche troepen bezet zijn. Hei streven is dus onmiskenbaar om de omwenteling in Marokko binnen de perken te houden van eene bloote persoonsverwis seling. De Frankf. Ztg. merkt naar aanlei- diug hiervan op: „Het is juist en van zelf sprekend, dat de erkenning van den nieu wen sultan door alle staten gemeenschappe lijk, niet door een enkelen staat moet wor den uitgesproken. De mogendheden hebben ziob herhaaldelijk, eerst in de conferentie van Madrid en daarna in de conferentie van Algeciras, tegenover Marokko als één ge heel voorgedaan en gezamenlijk gehandeld. Evenzeer is het juist eu van zelf sprekend, dat Moeley Hafid, als hij de erkenning van de mogendheden wil verkrijgen, de verplich tingen moet op zich nemen, waartoe Ma rokko in vroegere verdragen zich tegenover de mogendheden heeft verbonden, in de voornaamste plaats bij de akte vSn Alge ciras. Hoe nu Moeley Hafid persoonlijk over de internationale verplichtingen van Ma rokko en over de akte van Algeciras denkt, weet men sints langhij heeft meermalen verklaard, dat hij alle verbintenissen ge stand zal doen, die Marokko op zich geno men heeft. Hij zal ook nu wel eene daartoe strekkende vraag bevestigend beantwoorden; de vraag is echter of hij de man is om zijn© beloften te vervullen, ondanks de Marok- kaansche stammen, die van hem eene den vreemdelingen vijandige politiek verwach te:;. Dat is het duistere punt, dat over do verdere ontwikkeling van het Marokkaan- sche vraagstuk hangt." Duitschland. De Deutsche Kolonialzeitung deelt mede, dat staatssecretaris Dernburg na zijne terug komst den Keizer een gouden kastje met diamanten uit Duitsch Zuid west-Afr ika zal overhandigen. Het kastje is door een juwelier in Kaapstad bewerkt. Metz 2 5 Aug. Hertog Carl Borwin van Mecklenburg-Strelitz, do jongste zoon van den groothertog Adolf Friedrioh, is in den afgeloopen nacht in de woning van den ritmeester vou Holtzau te Ban St.-Martin bij Metz aan een hartkwaal gestorven. Hij behoorde tot den cursus, die dit jaar ge geven wordt aan de hier gevestigde krijgs school cn stond a la suite in het liol- steinscke veld-artillerie-iegiment. Frankrijk. President Fallières heeft den nieuwen Italiaanscheu gezant ontvangen. Bij de over handiging van zijn geloofsbrief zeide de ge zant, dat de Koning en de Italiaansche re geering de grootste waarde hechtten aan de vriendschap van Frankrijk en aan do in standhouding van hartelijke betrekkingen tusschen de beide landen. Hiertoe mede te werken, is voornamelijk zijn doel. President Fallières antwoordde, dat de gezant verze kerd kan zijn van zijne medewerking en van die der regeering van de republiek in zijne zending, die strekt, om de vriendschap van de beide landen te bevestigen. Oostenrijk. Den 2en September zal het hof van cas satie te Ween en het beroep in cassatie heb ben te behandelen van den Rutheeuschen student Miroslaw Siczynski tegen het vonnis van het hof van assises te Lemberg, waar bij hij wegens moord op den stadhouder van Galicië graaf Andreas Potocki ter dood ver oordeeld is. Het beroep steunt hoofdzakelijk op de weigering van eenige verzoeken, be trekking hebbende op de bewijsvoering, die door de verdediging waren gedaan om de motieven te doen uitkomen, die den be klaagde tot de uitvoering van zijne daad hebben gebracht. De verdedigers hadden ook de dagvaarding verlangd van eenige getui gen tot wederlegging van de opvatting der akte van beschuldiging, dat Sièzynski door den invloed van derden tot zijne daad is ge bracht. Het hof had al deze verzoeken af gewezen als van geen gewicht voor de beslis sing. Eerst na de behandeling van h*. beroep in cassatie zal eene beslissing genomen wor den over de kwestie der gratie. In eerste in stantie is de veroordeelde door het hof in de genade van den Keizer aanbevolen. GervHb De aanvulling van het Servische kabinet door drie jong-radicale ledeu is thans vol trokken. De portefeuille van justitie is toe vertrouwd aan de afgevaardigde Korta Fi- mofajewics, de portefeuille vau handel aan Korta Glavinics, oud-burgemeester van Belgrado, en de portefeuille van openbare werken door Milos Savcics, ingenieur en af gevaardigde voor de stad Belgrado. Rusland. De Russische regeering heeft voor het bouwen van hare linieschepen de plainnen aa,ng>euomen van de Hamburgsohe werf Blblim un'd Voss. De Duitscho Keizer beeft per telegram aan deze werf zijn gelukwensch gebracht met „dit welverdiende succes." Turkije. Uit Konstantinopel wordt bericht: Resohik Akif, die ais minister van bin- neiilandsche zaken is afgetreden, wordt ver vangen door Hakki bey, tot nog too minister van onderwijs. Een iradé roept de gezanten te Berlijn, Weenen en Belgrado van hun post. Het Ottoniansche comité te Konstanti nopel heeft het Comité voor eenheid en vrijheid te Parijs in zich opgenomen. Marokko. Generaal d'Amade heeft over den slag, waarin sultan Abdel Azis de nederlaag heeft geleden, geseind, dat de sultan in den loop van den strijd eene zeer groote persoonlijke dapperheid aan den dag heeft gelegd. Zijn voorbeeld heeft echter niets kunnen uit werken te midden van eene massa, zondei verband, zonder organisatie en bijna zon der wapeueu Volgens eene mededeeling van den Spaan- schen gezant te Tanger gaan drie 1 zingen rond over de nederlaag van Abdel Azis. Volgens de eene was zij toe te schrijven aan het verraad van de Chauja'svolgens eene andero aan den plotselmgen stormaanval van de Hafidische strijdkrachten onder be vel Yan kaid Benkeboe, een zoon vau den Azizischen ex-gouverueur vau Azemmoer volgens eene derde lezing aan ide kavallerie van Moeley Hafid, die zich de gebrekkige voorzorgen van Abdel Azi s tijdens den rnarsoh op Marakesch ten nutte maakte. Een correspondent van de Temps geeft de volgende bijzonderheden over den loop vau den strijd Den 19en, om 3 uur 's morgens, verliet de sultan zijn kamp, in de streek van Sidi- Rahal gelegen. Pas had hij zich op inarsch begeven of hij werd van alle kanten aange vallen door ti'oepen ruiters, die op korten afstand een hevig vuur openden. Bij de eerste schoten vluchtten de contingenten van de onderworpen stammen, die bij de me- halla waren ingelijfd, in alle richtingen. De sultan zelf werd meegesleept. Vruchteloos trachtte men tot drie malen toe de artil lerie in het vuur te brengen. De ontsteld© soldaten verlieten de stukken, maakten zioli meester van de muildieren, die dienden voor het vervoer van het artillerie-materieelzij bestegen bij tweeën het zelfde dier cu na men do vlucht. Het was algemeen sauve- qui-peut, eene paniek, waarvan niets een denkbeeld kan geven. De minst ontste'den trokken van de wanorde partij om zioh meester te maken van de munitie en hunne wapenbroeders te plunderen. Het bericht van de wilde vlucht, dat zich snel verspreid de, wakkerde de plunderzucht van de om ringende stammen aan, die zich op de vluch telingen wierpen, zich van al het oorlogs- .materieel en de paarden meester maakten en de manschappen naakt uitschudden De Times verneemt uit Tanger, dat Abdel Azis voorloopig in de Kasbah van Settat blijft. Settat ligt in het Ghauja^gebied waar de Fransche troepen zijn. De streek is aangenaam en de Kasbah geriefelijk. Waarschijnlijk zal Abdel Azis zich eerlang in een of andere kleine haven inschepen en ©enigen tijd uit het land wegblijven. Moeley Ilafid wil zijn broer edelmoedig behande len en zal zich er niet tegen verzetten, dat .hij in Marokko blijft "wonen. Uit Parijs wordt bericht, dat Moeley Hafid spoedig in Tanger aal komen, om zelf met doxi spoed, die algemeen wenscholijk wordt geacht, met de vertegenwoordigers der mogendheden den nieuwen staat van zaken •to regelen Vereenigde Staten. In eene rede te Hotsprings verklaarde de r epublikeiusche candidaat voor het presi dentschap Taift, dat- hij, als hij gekozen werd, het congres zou bijeenroepen tot ©one buitengewone zitting om zoo spoedig mo gelijk eene tariefsherziening uit te lokken. Het programma, van zijne partij legt hem de verplichting daartoe op. Allerlei. vMen hoeft te Marseille onder do vol gende omstandigheden het in stukken ge sneden lijk eener vrouw gevonden op de eerste verdieping van een huis nabij de haven. Eenige huurlieden kiwamen bij de politie klagen over den hevigen stank, welke uit eene kamer opsteeg .Een commissaris ging mee, vergezeld van een slotenmaker, die de deur open brak. In de groote kamer, die uitziet op de kade, voud men een groo- ten koffer, waaruit eene ondragelijke stank opsteeg. Men opende den koffer en vond er het lijk in van eene vrouw vau omatrooks 60 jaar. Op het ©ogenblik van de ontdekking van het lijk, ging de huurder der kamer, zekere Cesare Tasso, bediende in een landverhui- ziiigsagentschap, zich bij het gerecht aan geven, en legde eene volledige bekentenis af. Tien dagen geleden kwam eene Armeen se lie vrouw, wier identiteit men niet heeft kunnen vaststellen, van Columbië terug. Zij was in het bezit van 915 fr. in Columbee- scliü munt. Zij overhandigde dit geld aan Tasso om het in Fransch geld te wisselen. Tasso verspeelde echter het fortuintje van de arme vrouw. Deze kwam herhaaldelijk haar geld opoisohen en geen uitlweg ziende, greep hij op zekeren dag de vrouw vast en worgde haar. Toen de misdaad gepleogd was, bracht hij het lijk naar zijne kamer, 's Avonds sneed hij het in stukken ou stopte het in een koffer. Volgens ander© mededeelingen is de vrouw zeker© Loulier Elaïs-Omais uit het Libanee- sclie gebergte. Toen Tasso de onmogelijkheid inzag het lijk spoorloos te doen verdwijnen, gaf hij zioh aan. Hij toonde diep berouw over zijne misdaad, die ook zijne vrouw eu zij no twee kinderen onteert. Constantinopel, 25 Augustus. Het aantal verwoeste huizen bedraagt tus schen de 1934 en 24C4. De Staatscourant van heden bevat, de volgende belangrijke Kon. besluiten eervol ontslagen A. W. Prehm, ontvan ger der directe belastingen te Overschie benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks IIoogere Burgerschool te Wageningeu dr. F. Hofkcr te Amsterdam; tot amanuensis in het laboratorium aan de militaire academie F. A. C. Umhof, tij delijk als zoodanig werkzaam benoemd bij dé infanterie bij het le regiment tot luitenant-kolonel majoor H. M. A. Vigeleus, van het korps; bij het 3e tot kapitein de le luitenant J P. üumant van den hoofdcursus bij het 4e tot kolonel commandant do luitenant-kolonel C. D. Roon, chef 2e divi siestaf; bij het 5e tot kapitein de le luitenant K. Bouweusch, adjudant bij het 6e regiment; bij het 6e regiment tot lo luitenant N. Gerlach van lxet korps; bij bet 7e tot majoor de kapitein E. G. Staal van het korps; bij het 8e tot luitenant-kolonel majoor J D Grevink van het korps; bij het 9e tot majoor do kapitein F. Stel- h-nboom van liet 7e: bij het 10e tot majoor de kapitein J. A. J. Smit van het 6e; alsnog eervol vermeld de fuselier van het Indische leger C. J. Faffbender, wegens zijn gedrag in Celebes. H. M. de Koningin heeft aan den heter Charles van Ginuoken te Zundort de onderscheiding verleend van liet mogen voeren van hot pratodicaat „Koninklijke" voor zijn kwoekerij „Wilbelmina". Gistereniiamiddag vergaderde de mi nisterraad weder. Nederland en Venezuela. Tot gisteren was de tweede nota van den minister van buitenlandsche zaken van Venezuela aan onzen minister nog niet hier he lande bij de regeering ontvamgen. Men meldt uit Dien Haag De minister-resident De Reus is gisteren middag ruim 5 ure j er Holl. Spoor hier aangekomen. Do minister-resident De Rous heeft gisterenavond intrek genomen in het hotel d'o Twee Steden. Londen 2-6 Aug. De Daily Telegraph verneemt uit Washington van 'den 25en, dat. Nederland's geschil met Venezuela de Amc- rikaansche bestuurders veeil belang inboe- ment, maar hen niet stoort. Dit is do slot som. waartoe men komt na. bespreking van de zaak te Washington met regeeringsper sonen en andere mannen van groot gezag. Nederland beoogt een gewapend optreden, maar heeft in Washington de verzekering gegeven, dat het niet bedoelt het- bezetten van grondgebied, althans geen duurzame be zetting. Derhalve is er geen inbreuk op do Monroe-leer, hetgeen vooraan staat in de Amerikaansche pdlitiek. Niettemin wordt er nadruk op gelegd, dat, welke maatregc- j len zij ook tegen Venezuela moge nemen tot wegneming van hare grieven, dc Neder- landsclie regeering eerst de regeering der Verecnigde Staten in kennis zal stdllen van haro plannen, zooais ook Duütschland zes jaren geleden deed, en hare redenen voor haar handelen zal doen kennenzij zal zich nauwgezet onthouden van het verkrijgen of duurzaam bezetten van Venezolaansoh ge bied of van het uitoefenen van cenigên uitsluitend politieken invloed op de lotge vallen vau dat land. Wanneer dait geschiedt, dan zullen de Verecnigde Staten, hoezeer de noodzake lijkheid van een optreden tegen den Zuid- Amerikaanschen staat moge worden bu- trcuixl, de handelwijze van Nederland met gelatenheid aanzien in het vertrouwen, clat de beginselen van de Monroeleer geen in breuk civdergaan. Do groote meerderheid van de Amerikanen is a.fkeerig van Cas tro o'm de mauier, waarop hij Aimerikaan- sehe ondernemers vat Venezuela heeft go- dreven, ©n ook om den minachtenden toon van zijne correspondentie, voor zoover <1© Verecnigde Staten daarbij betrokken zijn. Roods ora die reden zou men liet vooruit zicht, dat Castro op zijne plaats wordt ge zet, met blijde berusting aanzien. Dc Parijsche correspondent van de N. R. Ct. seinde gisteren Ik meld u onder alle reserve een kablo- gram, dat de Parijsche Herald uit Washing ton ontvangt., liet houdt in, dat de Ame rikaansche Herald op uitstekend gezag ver neemt, dat met sanctie van het Amerikaan sche departement van buitenlandsche zaken en met belofte van daadwerkelijken steun van Holland, een goed georganiseerde revo lutie beraamd wordt om Castro omver te werpen. De revolutionaire beweging heeft haar financieele bron in New-York en an dere plaatsen van het land. De opera tien zullen beginnen dadelijk na het Veiie?.. ïaan- sche regenseizoen, ongeveer in het midden van October. De leider der beweging prepa reerde reeds voor vele weken zijn veldtocht. Eerst raadpleegde hij het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken. Daar verklaarde men hem, dait men de revo lutionaire beweging niet kon steunen, maar dat mien ook niet tusschenbeide zou komen en Castro aan zijn eigen lot zou overlaten. Holland is ook omtrent de beweging inge licht en zal de Venezolaansche ha.vons b'.ck- keeren, terwijl dc landaanval zal beginnen langs de Araucarivier, op de Goiumi,>aan- scbe grens. De samenzweerders hebban ver zekerd, dat veel Venezolanen aan Castro vijandig zijn. Zij zijn door vrees onderdrukt maar op de verzekering dat de beweging sla gen zal, zijn zij bereid haar te steunen. Wat er te vechten zal vallen, zal gedaan wvrden door mannen uit Venezuela en Columbia. Geld komt uit de Vereenigd© Staten. Eenige leiders vertrekken naar Holland om bijstand te verleenen bij di© uitvoering van het ge deelte van het programma, dat aan de zee kust zou moeten worden uitgevoerd. De Herald interviewde gisteren hier don heer de Rjeus. De Reus zeide, dat he.t Vene zolaansche volk geen enkele onaangename of oneerbiedige betooging tegen hem gehou den had. De Reus zeide ook: De Venezo lanen houden zeker niet van Caatro, maar zij zijn arm en machteloos. Op belangrijke puntpn zeide de Reus geen vragen te kun nen beantwoorden. De heer de Reus vertrok uit Parijs giste- oenmorgen 8.15. Dc redactie toekent bij dit telegram aan Wij voegen ons voorbehoud bij dat Van onzen correspondent. Dat cr in Venezuela lieden zijn, die president- Castro graag kwijt willen, is geen nieuws. Dat er onder deze lieden een plan zou zijn gerezen, binnen kort een staatsgreep uit. te voeren om den president kwijt te worden, behoort natuur lijk tot de mogelijkheden, en tot- d© moge lijkheden in abstract© behoort ook, dat «de samenzweerders zouden trachten, steun te vragen bij dc regeeringen van staten, die op gespannen voet met de tegenwoordige Venezolaansche regeering leven. Tot de mo gelijkheden, zelfs louter in abstracte, mogen wij eohter niet rekeneu, dat de Nederland-, sche regeering zooals dit telegram, zou willen doen gelooven op eenigerlei wijze haar steun zou hebben beloofd aan Venezo laansche samenzweerders. Het. op Curasao verschijnend blad El Im.pa<rcia:l bevat de volgende vertaling van een artikel, voorkomende in El Avisad)or van Pto Caibello van 22 Juli j.l., welk ar- 'likie|l do onmiddiollijike aanleiding is ge weest tot dc demonstratie van Zaterdag 25 Juld C u r a y a o 8 c li e schaduwbeelden. 5 Juli. Curayao, den 6n. Juli 1908. Mijnheer de Redacteur! Zooals ik u in mijn vorig schrijven be loofd heb, laat ik heden het. eerste dezer artikelen uit mijn pen vteeden, in de eer ste plaats omdat ik zulks ails journalist en patriot mijn plicht acht, en verder ook als een afleiding ter verdrijving der verveling, welke do eentonigheid van het leven op dit eiland mij veroorzaakt. En aangezien een datum, klassiek in ons iieven van onaifliankelijkheid en vrijheid, mij een aangename stof oplevert- om als hoofd boven dit opstel te plaatsen, maak ik er van gebruik als uitgangspunt ©n grondslag van de gedachten, d.. er in mijn binnenste woelen en. begin ik met de me dedeeling, dat de ,,dag van gisteren", met uitzondering van de geestdrift-, welke in het hart van goede zonen des Vader lands steeds opgowekt wordt door dc her innering van een tijdperk geheel van licht en roem, en van voldoeningen, welke de pen niet bij machte is t© beschrijven, bijna onverschillig voorbijging, a's f de hartelijkheid tusseiicn Venezolanen en kiolo-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1