maker ij ,.de Gekroonde Valk" voorheen Van Vollenhoven en Co., te Amsterdam; A. C'laassen, kapitein bij de Nederlandsche i Stoom boo treeder ij, te Rotterdam in zilver, aan mejuffrouw X. Kmmen, verpleegster, te 's-Gra- venhage J. van der Lugt. tuinbaas in dienst van nu-. J I, Linthorst Homan, Commissaris der Ko ningin in de provincie Drenthe, te Assen; G° .1. Xicolaas, meesterknecht bij J. H. Brug man, spiegel- en lijstenmaker, te 's-Gravenhage; S.' 1). nKorpershoek, meesterknecht bij de naamlooze vennootschap Houthandel voorheen Kindhoven on Zoon, te Zwolle; S. Hellingwerf, meesterknecht in de kalkbran derij van de firma Kingma en Maas, te Mak- J. Kreuning, tuinbaas in dienst van jhr. W. Six, op de hofstede „Jagtlust", onder Hilver sum; G. Fijtli. tuinbaas op den huize ,,K hij mui Wen bij Bnniiik; G. Mfias, tuinbaas in dienst op het landgoed „de Wouwsche Plantage", te Wouw; mejuffrouw J. Hoovers, winkeljuffrouw bij de firma S. Piek, in kruidenierswaren, te Ooster- jlhoutj M. van lieeuwem, tuinbaas bij de ramilie van Keghen op den Pietersberg, te Oosterbeek X. p, C. H. Kervezee, l>ode bij het zieken- en 't begrafenisfonds van liet Departement 's-Graven hage der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, te 's-Gravenhage; C. de Graaf, meesterknecht bij de koek- en lmnketbftkkersweduwe A. van Walraven en Zoon to It otterdam L. van den Berg Mz.. baas in de stoomt ijs t- pellerij van de firma C. M. van Silleveldt en Zoon. te Rotterdam J ,H. Emck Sr., oud-meesterknecht bij de tininiersmansfirma Verwey, te Gorinchem H. F J. Kurtz, chef aan het filiaal der boek en kunstdrukker ij voorheen Roelof fzen Hiibner eu Van Santen, te Amsterdam X. Rees, meesterknecht bij de lood- en zink- werkersfirma J. P. C. van Gnrtzgen, te Haar lem J. Voogd, meesterknecht bij de firma Claas Honig en Zoon, oliefabrikante, te Koog aan de Zaan p A. van der Wansem, jager en boschbaas op i- do buitenplaats „Waalsdorp" aan den Waals- j dorpsdicn weg. te 's-Gravenhage; f J. J. Schumacher, boekbinder bij de firma De Heus en Co.te Zeist A. Casander, schildersknecht bij H. J. de 1 Ligt, te Utrecht; De toestand der Koningin. lieden viert onze Koningin karen aoht-en- Itwintigsten geboortedag. De beste wensc-hen 1 der natie vergezellen Haar op dien dag en 7 allerwegen wordt er gefeestvierd in den lande, door ouden en jongen. 1 Toch is er 'n schaduw over onze vreugde I gekomen ditmaal. Want er doen zóó ver- r warde berichten de ronde in de laatste I dagen, verbijsterende geruchten werden f het zelfs ten slotte, óók onder de bevolking, die rondom „Het Loo" woont dat men zich in onzekerlheid, die tot onrust stijgt, afvraagt, wat er waar is van al die vertel sels. Is het waar, dat er wederom 'n blijde verwachting was gewekt? Of is'het waar, dat die verwachting er wel gewéést is, maar dut z? andermaal tot 'n deceptie is ver vluchtigd, terwijl de zorgwekkende gevol- gen ook nii nog niet zijn ge wéken Dat alles wilden we weten, en daarom is één onzer medewerkers gisteren naar Apel doorn getuft, om te trachten iets naders te vernemen. Gemakkelijk leek dat werk aan vankelijk niet. De dorpelingen wisten ons weinig mede te doelen. Of de Koningin zieik was? Ja, daar hadden ze niets van gehoord. Ze wisten wel, dat de schoolkinderen ineens j van d« school naar het feestterrein zouden gaan op den 31sten, en niet (gelijk anders) I langs ..Het Loo". En ze wisten óók wel, dat de Koningin van het jaar het feestterrein f niet bezoeken zou, wat anders nooit achter wege blijft. Maar dat was. omdat Hare Majesteitin den rouw is om het over lijden van Haar nicht. En verder moest meneer maar niets vragen, want heusoh t „gewaar" werd-ie toch niks niemendal Meneer" heeft het echter daarbij niet. gelaten, is op verder naricht uitgetogen, en niet zonder resultaten teruggekeerd. Ons komt liet voor, dat zekere verwachtingen L wel degelijk worden gékoésterd. en dat van een teleurstelling geen sprake is. Integen deel. men is ditmaal bijzonder voorzidhtig, en daardoor wordt de Koningin minder ge zien in de omgeving, wat tot de zotte ge ruchten aauleiding geeft. Maar reden tort bezorgdheid is er geenszins! Want terwijl de hófarts dr. Pott den gewonen dienst doet, is dr. Roessingih sedert het- einde der vorige week niet op „Het Loo" geweest, wat toch wel van 'n kalme situatie der dingen getuigt. De Koningin vertoont zich r.og dagelijks in het park. al zijn die bezoe ken Donderdag en Vrijdag zéér kort ge weest, en sedert dien gestaakt. Maar toen Zaterdag de Prins aan eenige officieren een maaltijd aanbood, zijn deze heeren 'n oqgen- bli'k op de binnenplaats geweest, waarbij de Koningin zich (in het zwart gekleed, we gens den hofrouw) aan het venster ertoon- de. en groetend neeg. Natuurlijk is het slechte weer een be letsel voor lange wandelingen. Men heeft de Vorstin dan ook in de laatste dagen in een langen regenmantel gehuld gezien. De Koningin-Moeder kwam Zaterdagmid- dag op „Het Loo" aan. Er is Zondag géén dienst gehouden in de hofkapel, wat echter wel eens vaker achterwege bleef, zij het ook zelden. De Koningin-Moeder maakte Zater dag en ook Zondag des middags eene wan deling. Ook de Prins was Zaterdagmiddag cr op uitgegaan, cn keerde later dan /.ijne Vorstelijke Gast ten paleize terug. En in Apeldoorn had men nog hoop, dat het mu ziekkorps, gelijk de gewoonte is. op ,,Hpt Leo" zou mogen komen zijn hulde aanbie den, <?n <lat de Koningin zich bij die ge legenheid zou laten zien Hoe dit zij. uit dit weinige blijkt voldin gend, dat alles wat men vertelt, geruchten zijn zonder vasten grond. Maar wèl schijnt l>ot ons, dat een stil gebed voor het goede verloop der dingen, die gebeurlijk zijn, thans komen mag van allen, die zoo krachtig liepen op den voortbouw onzer Koninklijke familie. Tel. H. M. de Kon i ngtin - Miooder cal deze week de dochtertjes van den Erfgraaf Von Enbacih, géhuwd met Ut. Ms. Zuster, Prinses Elisabeth, ten Paleize Soestdijk te logeeren ontvangen. De Vorstin Vou Reuss is Zaterdag ochtend uit Soestdijk naar Berlijn terug gekeerd pZaterdagmorgen half elf werden door den militairen jachtrit op het Loo deelne mende officieren van het le en 4e regi ment huzaren en van de rijdende artille rie aan den Prins voorgesteld en nam do ri' een aanvang, die door hel Park en do omgeving ging naar het. Aardhuis, alwaar vele hindernissen geplaatst waren, dfie alle flink werden genomen. Ode de dames- en heeren hofdignitariseen in rijtuigen namen op verschillende punten den stoet in oogonschouw, o.a. bij het af dalen van een ongeveer 100 M. schuine hoogte, hetwelk eenen schoenen aaniblik op leverde. Te half een veroenigde zich het gezelschap aan een dejeuner op het Aardlhuis, waarna de officieren vertrokken. De Sultan van Asahan te Vlissirgen. Men meldt uit VlLissin- gen: Met den gewonen sneltrein van 11.44, waarin enkele coupe's gereserveerd waren, kwam Zaterdagmiddag nier aan Z. H. de «ivlt-am vam AsahanDe vorst, was vergezeld van een gevolg, bestaande uit 8 personen. Aan liet station werd de sultan ontvan gen door een der directeuren van de stoom vaart-maatschappij „Nederland!", en de di rectie der Kon. maatschappij „De Schelde". Na begroeting begaven de gasten zich in gereedstaande rijtuigen naar heb Grand- Hotel des Rains, alwaar geluncht werd. Te gen 3 ilur begaf de sultan zic.h naar de werf der Kon. Maatschappij „De Schelde", alwaar door Z.H. het stoomschip „Billi- ton", van de maatschappij „Nederland", werd te water gelaten, waarvan de kiel ge legd werd op 19 Maart jj. door Zijne Kon. Hoogheid den Prins der Nederlanden. De hoofdafmetingen van het schip zijn Lengte 393 voet 6 duimbreedte 61 voet 3 duim-, holte Sot. Shelterdek 37 voet; diepgang 23 voet waterverplaatsing 10.140 tonlaadvermogen 7800 ton. Het schip is van hot Shelterdekt.yp© hoofdzakelijk bestemd voor vrachtboot en voorzien van een doaptank, is het tevens ingericht voor het vervoer vam een groot aantal tusschendekapassagiers. - Üe Sultan van Assahan. Naar men aan de Middellb. Ct. meldt, verlaat de Sultan van Assahan waarschijnlijk 2 Sep tember Den Haag, om een langdurige reis door het Noorden van ons land te maken. De audiëntie van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal op Woensdag 2 September e.k. niet plaats heb ben Tot de diplomatieke vertegenwoordi gers van Nedterland bij vreemde Staten, thans in Nederland aanwezig, die genoodigd zijn aan den gala-moialtijld welke de minister van buitenlandsche zaken a. s. Maandag op Ko- ningins-verjarctag, het diplomatieke korps aanbiedt, 'behoort ook de heer De Reus, minister-resident te Caracas. Minister Taumaen de mijnen. Men schrijft uit Heerlen, dd. 28 Aug. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer Tal ma, bezocht Donder dagmorgen de boringen der maatschappij tot het verrichten van mijn-bouwkundig© werken te Baarlo en te Kessel. Tegen haifvijtf reed Z.E. met gezelschap in een tweetal auto's langs de staatsmijn Emma, nabij Hoensbroek. Wegens het late uur moest de minister dien dag van zijn vo«r(gc|nomen bedoekten van de staatsmijn Wilhehnina te Terwinseien, onder Sfchaee- berg, en van de in aanleg zijnde staatsmijn Emma hebben afgezien. Zaterdag heeft Z. E. de beide -mijnen bezocht. De heer Talma was vergezeld van den referendaris van zijn departement, mr. J. W. Schmidt, rar. dr. W. F. J. Frowein, directeur-generaal der staatsmijnen in Lim burg, mr. W. A. J. M. vau Waterschoot, van der Gracht, ingenieur-directeur der rijksopsporing van delfstoffen, en den heer J. C. F. Bunge, ingenieur. (L K) Nederland en Venezuela. Brussel, 29 Aug. Het Journal dca Ma- tin bevat een telegram uit Londen, inhou dende dat het Nederlandsch- Veneaoleaansche geschil, dat schijnt te moeten uitloopen op een actiever vlootdemonstratie van Neder land, de Argontijinsche regeering verontrust. Het gerucht loopt hier, dfeut deze regeering voornemens is haar goede diensten tusschen beide partijen voor te stellen, om de bevre diging van het geedhil teweeg te brengen. De openbare meening zal met veel sympathie het 'bericht en de goede diensten dezer regeer ing begroeten. De ongesteldheid van luitenant-gene raal Kool is niet van verontrustenden aard:, hoewel de generaal enkele diagen het bed moet houden. Z.Exo. was kort geleden van een verlof- reis te 's Graven hage teruggekeerd Staatscommissie Midden stand. Omtrent de door de Staatscom missie voor den Middenstand te 's Graven- li age gehouden vergadering wordt verno men Het geheele concept-wetsontwerp ver' vroegde winkelsluiting werd artikelsgewijze behandeld en na ampele besprekingen in eerste lezing goedgekeurd. Het beginsel der ontworpen wet berust, naar wij nader vernemen, op de overwe ging dat alleen een rijkswet een billijke op lossing dezer quaestie kan brengen. Het eerste artikel spreekt dan ook van een sluiting van winkels tusschen 's avonds 9 uur en 'smoqgens 5 uur over geheel Nederland. Ten gevolge van enkele aangebrachte wij zigingen zal de Staatscommissie nogmaals voor dit wetsontwerp bijeenkomen, ten ein de het bij tweede lezing definitief vast te stellen De a.s. wethouders benoemin gen te Amsterdam. Naar het Hbld. verneemt heeft Vrijdagavond onder presidi um van prof. D. P. D. Fa-bi us te Amaltendam een bijeenkomst plaats gehad van anti-revo- lutionnaire, christelij'k-hïstorische ©n roomsoh. katholic-ke leden van den gemeenteraad, in verband met do benoeming in de Raadszit ting van Dinsdag 1 September a.s. van twee wethouders, wegens periodieke aftreding als zoodanig van de heeren Th. F. A Delprat en mr. Z. van den Bergh. Ter vergadering bleken geen bezwaren te bestaan tegen de herbenoeming van den heer Delprat, wethouder van finanjr-iën en der be drijven. Over de wensdhelijkheid vau zijn horbenoeming tot wethouder bestond een stemmigheid, maar wel werd van verschil lende zijden betreurd, dat deze functionaris aan het hoofd stond van de afdeeling finan ciën en gemeentebedrijven. Gaarne zou meu een zoodanige wijziging zien in de verdee- ling der functies van het college van B. en W., dat de heer Delprat werd belast, met de afdeeling Publieke Werken en deze dan liefst, gecombineerd met de gemeentebedrijven. Daarvoor achtte men hem den aangewezen persoon, terwijl door eeu anderen wethouder de afdeeling financiën alzonderlijk zou kun nen worden beheerd. Voorts vernam dit blad, dat ten opzichte van den heer Van dien Bergh, wethouder van Publieke Werken, niet diezelfde eenstem migheid' van meening bestaat als bij de be spreking van do candidatuur Delprat bleek. Men nam ten opzichte van de candidiatuur- Van den Bergh geen definitief besluit, om- dait, de kerkelijke partijen het standpunt van de andere groepen in den Raad in deze niet kennen. Wel werd In de vergadering, als candidaart in de vacature-Van den Bergh, genoemd de lieer J. H. Soheltema, op wien reeds ten vorigen ja re, als tegcncandidaat van den heer Van den Bergh, een groot aan tal stemmen ook van kerkelijke zijde zich hadden vereenigl. Overbrugging van de Waal. Het belangrijkste punt der agenda, Zaterdag jl. in den Nijmeegsohen gemeenteraad be handeld was het voorstel van B. en W. en de nota van den heer Ivens betreffende over brugging van de rivier de Waal. B. en W. hadden voorgesteld om den Minister van Waterstaat op diens betrekkelijk schrijven te antwoorden als door de oommissie van bijstand van gemeentewerken was geadvi seerd. Die commissie had in haar verslag te ken nen gegeven dat de door den raad van Toe zicht aan de hand gedane twee ontwerpen (nl. I een brug voor gewoon verkeer aan weerskanten van de spoorwegbrug, elke brug met een rijvlak van 3 M. breedte; of II een westwaartsche verschuiving van de spoorwegbrug en het daarnaast leggen voor gewoon verkeer van een brug met een Ab M. breed rijvlak) geen van beide aannemelijk ware.-, en dat op het ministerieel schrijven diende te worden geantwoord, dat die ont werpen behoorden te worden ter zijde ge legd. Alleen schreef de commissie, moet wor den gestreefd naar den bouw eener vaste brug. De voorzitter bracht den heer Ivens, on der applaus der vergadering, hulde voor diens belangrijke nota e-n wees er op, dat de propaganda door den heer Ivens voor het bouwen eener brug gemaakt er toe had geleid, dat het vraagstuk meer de aandacht gaat trekken. In overeenstemming met de memorie van den heer Ivens stelden B. en W. voor, in het antwoord aan den minister ook te ken nen te geven, dat de door de Regeeriug aan gegeven plaats voor de brug (onmiddellijk naast en boven de spoorwegbrug) minder gewenseht voorkomt, te vragen of bij de Regeering overwegend bezwaar zou bestaan tegen den bouw eener vaste brug op een meer oostelijk punt; en in hun schrijven tevens melding te maken van de conclusies waartoe de heer Ivens bij zijn geschrift, kwam. De raad besloot daartoe. De nieuwbenoemde plaatselijke com mandant te 's Gravenhage, luitenant-kolo nel Donner, is op zijn standplaats aange komen ter aanvaarding vam zijn betrek king. De assistent-resident van het binnen- la.ndsch bestuur W F. van Zutphen en de eerste luitenant van het leger in Nederl.- Indië, J. A. van Seventer, hebben, ten be hoeve van de Ethnographische verzameling van den hoofdcursus te Kampen, belangrij ke collecties wapens, sieraden, voorwerpen tot huishoudelijk gebruik enz. geschonken, afkomstig uit verschillende deelen van den Indischen Archipel, wélke geschenken het onderwijs in land en volkenkunde bij dien cursus zeei tem goede komen. Bij Kon. besluit van 1 Augustus 1908 no. f 2 is de eerepenning bedoeld bij de Kon. besluiten van 24 Mei 1897 no. 87 en van 22 Juni 189S, no. 43 in zilver toege kend aan genoemde heeren W. F. vam Zut phen en J. A. van Seventer, als blijk vam waandleetringt hunner belangstelling in 's Rijlks wetenschappelijke en kunstverzame ling Naar de Provinciale Groninger Oou- rant verneemt, heeft prof. mir. W. Reiger om gezondheidsredealen eervol ontslag ge vraagd als hoogleeraar in de Staathuishoud kunde aan de Groningsclie Hoogesdhool Bij beschikking van den minister van Binnen landsche Zaken van 28 Augustus 1908 no. 5235, afdeeling Hooger en Middelbaar Onderwijs, is, voor het tijdvak van 1 Sep tember 1908 tot en met 31 Augustus 1909, benoemd tot assistent aan de Technische Hoogesohool te Delft: voor de analytische scheikunde, J. Ruéb, civiel-ingenieur e:i mijn-ingenieur, te Delft, en voor de mijnikunde, G. E. J. Wiessing, mijn-ingenieur, te Delft. Een mooi resultaat. Het. boek werk „Blind en Doofstom tegelijk" door H. J. Lenderink, directeur van het Blinden instituut te Amsterdam, uitgegeven ten bate der „Instellingen en Vereenigingen in Nederland, welke op onderscheidene wijze de blinden en de doofstommen trachten te helpen en te steunen", heeft een batig saldo opgeleverd van twaalf honderd gulden. Hij zegt hierbij dank aan allen, die door het aanschaffen van een exemplaaT van ge noemd werk hem in staat hebben gesteld dit resultaat te bereiken. Bovengenoemd saldo werd door hem over zestien instellingen gelijkelijk verdeeld. Die „ph's". Als de Kollewijners op éen punt gelijk hebben, dan is het wel op dat van de overbodigheid en hinderlijkheid der -ph. Reeds Vam Lennep ergerde er zich aan, en neg bestaat dit vijfde rad aam den taai wagen De meid, die, volgens hem, moeet gaan zien welk stuk er .op het Leidscheplein gegeven werd, kwam, voor „Demophontes" geen uitspraak wetende, thuis met de bood schap „Ze geven De mophondjes". Terwijl oen too neelist, met „Sapho" minder bekend, heb publiek niet weinig vermaakte met zijn telkens terugkeerend „Sap, ho!" Een variant hoorden we dezer dagen. Er ging eon sleepboot door de gracht; op den boeg stond de naam: „De Jonge Josephua" (in kapitale letters). Do man aan dén kamt: „Josep Hus? Wie was dat? 'k Heb wel van Johannes Hus géhoord wist niet. dat hij een broer gehad heeft." Hbld. K r a n lc a i n n i g e n v e r p l e g i n g. In het krankzinnigtengesticht Wolfheeen worden thans verpleegd 202 patiënten, ter wijl de 6 thans in gebruik zijnde paviljoens plaats hébben voor 228. De 26 beschikbare plaatsen zijn in hoofdtaak voor mannen. Men is thans bezig met de voltooiing vam de eerste uitbreiding. 4 paviljoens, die bin nen een maand gereed zullen zijn en plaats geven voor 124 patiënten, mannelijke en vrouwelijke. Geheel voltooid za:l Wolfhezem eerst zijin na die tlweedfe uitbreiding, die evenzeer tot het oorspronkelijke plan be hoort. Daarmedé is echter nog niet. begon nen. Het kerkje, bestemd voor de patiënten en het personeel en dat ongeveer 300 plaatsen bevat, zal op 4 September in gebruik ge nomen worden. Nachtarbeid voor bakkers. Naar aanleiding van de plannen, welke de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft ten opzichte van de afschaf fing van den nachtarbeid, meldt men, dat het Bakkers-comité (voorzitter dr. J. Roe tors van Lennep, secretaris mr. H. Blaupot ten Cate. te 's Gravenhage) een dezer dagen wederom zal bijeenkomen, teneinde te over wegen, welke houding het comité te dezer zake zal aannemen. Het ligt in de bedoeling van den uitslag dezer besprekingen kennis te geven aan de bij hot comité aangesloten patroons. Een staking bij het Leger des H e i 1 s. Vrijdag brak bij het Leger des Heils een staking uit, welke echter Za terdag weer is beëindigd. Tot dusverre liet het Leger des Heils papier sorteeren voor f 0.80 de 50 Kg. Nu wilde de directie een nieuw soort papier laten sorteeren en daar voor f 0.80 per 100 Kg. betalen. Dit werd door de werklieden, 28 in ge tal, geweigerd, waarop deze de werkplaats verlieten. Het. werk is daarop door de di rectie ingetrokken, zoodat het motief tot staking is vervallen. De directie deelde mede da.t het voorval zeer te betreuren viel, daar het een werk betrof, dat eenige jaren ach tereen zou duren. Afzetter ij van vreemdelin gen. Naar aanleiding van een recent tocht je naar Marken, schrijft de heer J. S. Meuw- een iu „De Middenstandsbond" o. m.: „Voor zoover de kleinindustrieel geen ge legenheid heeft zijn artikelen zelf in het kleir te verkoopen, zal deze taak door den plaatselijken kleinhandel dienen te geschie den Evenwel past mij hierbij een ernstig woord tot hen. Tot ons leedwezen en tot ergernis van velen zagen wij herhaalde ma len, dat verschillende kleinhandelaars meer gelegenheids winkeliers, zich niet ont zagen de fabelachtigste prijzen te vragen voor imitatie-antiquiteiten eu een overvraag en afdinghandel te houden, welke den goe den naam en de betrouwbaarheid der ver- kocpers in die streken zeer veel en voor goed zal benadeelen. Dit nu moet veranderen, zoowel in het belang van die handelaars zelf zij slach ten daarbij de kip die de gouden eieren legt als in het 'belang van ons geheele land. Een behoorlijke winst zal niemand hun mis gunnen, doch overvragen voor meer dan het vijlvoud der waarde zooals wij het hoorden, is gewoonweg ergerlijk en ontsierend voor ee.- eerlijk handeldrijvend volk. En 't zijn niet alleen de winkeliers in tou- risten-artikelen welke hierbij zondigen, doch ook zij, die fruit enz. verkoopem. Vooral deze laatsten brandschatten als 't ware den ar men vreemdeling, die aan zijn begeerte om fruit te koopen bij hen terecht komt. Wij zagen b.v. voor een gewone kleine perzik, die te Amsterdam 10 cent kostte, 75 oent vragen, terwiijl druiven welke te Amster dam 50 a 75 cent het pond waren, en dan nog in veel minder qualiteit, voor f 1.75 en f 2 per pond te koop presenteeren. „Deze wijze van handeldrijven kan niet andera dan ernstige schade berokkenen aan heu, die het doen, doch eveneens aan de geheele omgeving. Ten slotte moet mij nog iets van 't hart na mijn bezoek aan het interessante eiland Marken. Ik was daar met een Engelschman, die voor het eerst mijin land bezocht Zoo verrukt als hij iu 't eerst was toen hij be merkte, dat die eenvoudige menschen in Broek en Waterland, in Volendam en Mon nikendam, rich hadden toegelegd om zijn taai (het Engelsch) te spreken, zoo ontstemd werd hij, toen voornamelijk in Monniken dam en op Marken hij zich, evenals alle andere bezoekers, omringd zag van jonge in boorlingen, van drie tot naar schatting 16 a 18 jaar, die in alle toonaarden krijsohten en schreeuwden om „money! money money!", daarbij hun handen op meer dan schaamtelooze manier, tot het ontvangen der bedelgiften ophoudende. Als Nederlander trof mij dit laatste smar telijk. Hoe kunnen van al deze honderden kinderen ooit energieke, werkzame en eer lijke menschen groeien? Hoe moeten die on- geiukkigen zich niet diep schamen, als rij latei hun handen bezien, welke zich tot be delen uitstrekten? Wat moet. er van een volk worden, waarin op zoo uitgebreide sohaa! en zoo onbeschaamd gebedeld wordt Ligt hier niet- een schbone taak wegge legd voor overheid, voor keik en voor onze onderwijzers? Doch bovenal een schooue taak voor den Middenstand, om te verbeteren wat verbetering behoeft". De dienstboden -quaestie. De redactrice van de Hol!. Lelie, jonkvr. de Savor n in -Lobman, schrijft in haar cor- respondentierubriek o. m. Voor die meidenquaestie, waarover u schrijft, kunnen de dames, die nu met de gevolgen zitten, de ijverige bemoeiallen on der hare eigen klasse bodanken, die do el lende haar geleverd hebben, door met dienst boden vereenigingen enz. onontwikkel de dienstmeisjes op te stoken tot de mal- opgetakelde, nictskennende maar zich des te meer verbeeldende wezens, die zij thans zoo dikwijls zijn. Ik heb een der opricht sters en der woordvoerdsters van die dienst boden vereeniging, die zelve den heelen dag rondwandelt, om over kiesrecht te jammeren en dienstmeisjes-vereenigingen te presidee- ren, in do courant zien vragen (zij is zelve een moderne dominees-dochter) een dienst meisje „bij voorkeur roomsch-katholiek". Begrijpt u waarom die ultra-moderne, ultra-liberale, op sociaal-democratischo ver gaderingen vaandels-ontplooiende vrouw bij voorkeur een R.-K. dienstmeisje zocht? Omdat de R.-K. dienstboden, door den goeden invloed op haar uitgeoefend door haar priesters, haar godsdienst, de biecht, in één woord tengevolge van de tucht waar onder zij staan, meestal plichtgetrouwen en van plichtsbesef doordrongen vrouwen zijn, aan wie men het huiswerk en de zorg voor het gezin dientengevolge rustig kan over-1 laten, terwijl men zelve ondertusschen de., dienstmeisjes van anderen van haar plicht afbrengt, opstookt en haar onzin wijs maakt, alles om op die manier zelve een rolletje te spelen van interessante, aan de sociale quaestie meedoende, liberale vrouw. i... En ondertusschen zijn. de geminachte „dompers", de Roomschen, goed genoeg om, door middel van een goed gedrilde R - K. dienstbode, het huis, dat anders geheel zou ten onder gaan, in orde te houden. Zoo snijdt het mes van twee kanten. Vader 9ohimpt Zondags op den kansel op de Room schen, dochter organiseert ultra-moderne- d lenst boden - vereen igin gen met dito regle menten en verordeningen over hare „rech ten", en ondertusschen zoekt zij zelve „bij voorkeur" een R.-K. dienstmeisje dat, ten gevolge juist van ,.de domperigheid" der door vader geminachte fijnen net goed ge noeg om haar verwaarloosde huisvrouwplich ten na te komen. Handel naar mijn woor den, niet naar mijjio daden De v.erdweneii portefeuille met f 13,0.00. terecht. Men zal zich herinneren, dat in de maand April jl. door defli heer J. Meek hof, Leliegracht te Am- stemrdaim, een portefeuille vermist werd met f 13,000 aan effecten en gelsdwaardige papieren er in. Door dé politie werden ijverige n«sparin gen gedaan, zoowel hier te lande, als in het buitenland.. Die uaeporingen leidben niet tot een gunstig resultaat. Thans is de portefeuille naar Let- N. v. d. D. verneemt, terechtgekomen Dezer dagen kreeg de heer Meékliof een niet ondertee kend schrijven, met het poststempel Haar lem. In den brief werd hem gevraagd of hij bij ontvangst der portefeuille met inhoud de uitgeloofde premie van f 2000 nog zou willen uitkeeren. Het schrijven is dioor den heer Metekhof bevestigend beantwoord, met het gevolg, dat hij gisterenodhtend van dé onbekende de portefeuille terug ontving, met alle effec ten en papieren van waarde er in. De uitgeloofde bdooning van f 2000 heeft de heer Meek hof uitbetaald. Nader vernemen we nog het volgende over dit geheimzinnige geval: De heer Meekhof, die in tal van bladen de vermissing van de effecten aankondigde en aan sigarenwinkels liet aanplakken, dat hij f 2000 beloon ing aan den vinder gaf, toog zolf op onderzoek uit. Maanden achter een trachtte hij liet. vermiste op 't 9poor te komen met- de geringe, aanwijzingen, welke, hij meende to hébben, doch even ris de poli tie bad hij ook geen gunstig resultaat. De anononieme brief, welke hem vóór eenigen tijd gewerd, was geschreven met potlood op een gewoon stukje papier. Het episteltje werd hem thuis bezorgd. Er stond in, dart, de heer Meekhof liet .ver lorene terug kon krijgen, indien hij de beloo ning, welke uitgoloofd was, verstrekte. Het antwoord moeet de heer Meekhof zen den aan het bureau van een te Amsterdam verschijnend dagblao, waarvan de admini stratie opgekregen had, een brief, welke eeu bepaald nummer Op het adres had. te bewaren. De lieer Moékfliof schreef het art woord on der het opgegeven nummer en bracht don,- brief aan het opgegeven adres. Inderdaad) bleek hot den heer Meekhof, dat hij- niet met een grappenmaker te doen g^'had h^ft, want .na eenigen tijd kreeg hij bezoek van eon hem onbekende, die vertelde, dat hij dé effecten in zijn bezit had. De f 700 aai) bankpapier, welko in de portefeuille gebor gen geweest was, waren niet meer aanwezig, De heer Meékliof verzocht dé effecten te mogen zien en hij herkende dadelijk zijn eigendom. Toen hij verklaarde, dat hij Ixs- reid was de uitgeloofde premie van f 2000 te betalen,, werd hem het. verlorene (of ge stolen©?) ter hand gesteld. De f 700 aan bankpapier kreeg hij niet terug, evenmin do portefeuille. De lieer Meekhof kwam niet. te weten, ho© de f 13,000 aan effecten verdwe nen waren, noch van wien hij de papieren terug kreeg. Hij moeet beloven, geen vorder onderzoek in do zaak in te stellen. De lieer Meekhof deed zulks, omdat hij verheugd was weder in het bezit, van zijn effecten te zijn. De vermissing van de f 13,000 heeft hem dus f 2700 gekost, plus de kosten van publi citeit. De moordaanslag in de Mar- uixstraat. De vermoedelijke dader S„ van den moordaanslag in de Marnixstraat te Amsterdam, is Zatredagmorgen in de vroegte, geboeid, door een tweetal recher cheurs overgebracht naar het huis van be waring. De commissaris 'had den misdadiger te voet doen overbrengen, ten einde een volksoploop, bij het voorkomen van den celwagen, te vermijden. Do toestand van den getroffene Kruyger is zeer bevredigend. Nog eenige dagen, en

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3