BINNENLAND. min gunstige wending in den gezondheids toestand van 'den •koning, lioeft zijn «ont staan waarschijnlijk te danken aan de aan komst van prof. v. Noorden. Deze komt echter elk jaar naar Sinaia en zal daar ook thans ieen week verblijven, ten einde voort durend in dat tijdsverloop den toestand van den koning te kunnen waarnemen. Rutland. Petersburg, 1 Sept. De Czaar en de Otariua zijn heden met bet jacht Alexandria" uit Peterhof naar Kroon stad* vertrokken. Tc Kroocdtadt gingen zij aan boord van (het jaébt „Standart", om con reis te aanvaarden naar de Finsoho Golf. Turkije. Tusschen Koritza en Liaekowik, district Kolonia, hebben Albaneezen de van Mona ster naar Janina gaande post aangevallen en uitgeplunderder mankeeren grootte geldaoroinein Dat het ook in andere opzichten van meer ernstigen aard nog alles behalve ge regeld en rustig toegaat in het rijk dor Ottomanen, blijkt uit Wet roods door ver- meLdo .bericht uit Salonüki, dait de Grieken zeer opgewonden zijn Over <het optreden der Bulgaren, die in het wilajct Monastir nog maar steeds doorgaan, hun voormalige cxa'rchaatekerken, die hun door de Grieken afgenomen waren, weer terug te nemen Een ander élément van woelige onrust schuilt in de pas gerezen kwestie der loons- verhooging, geeischt door de beambten van eenigc hoofdspoorlijnen. In een telegram uit Konstantinopel aan de Dajly Telegraph wordt beweerd, dat de groeiende agitatie der anatolische spoor wegbeambten tegen den directeur-generaal Huguenin „klaarblijkelijk" is te wijten aan de Duitsche beambten, omdat Huguenin een Zwitser is. Deze bewering mist klaarblijkelijk allen grond, "mcrikt de Frankf. Ztg. op, daar de Duitschers onder hen, die een loonsverhoo- ging eischen, geen rol spelen. Overigens sta ken ook de beambten ivan den FranscLen Smyrna-K assa ba - A id in -spoorweg De Londeneche „Standard" echter is vau meening, dait de Turken ondankbaar zou den zijn, wanneer de hervormers de diëti sten zouden vergeten, welke bekwame Duifc- sche militairen en ingenieurs in het bijzon der bij den Hedsjasspoorweg aan Turkije hebben bewezen. Turkije, vindt het blad ten slotte, moet zijn eigen lot afwikkelen. Ber lijn heeft niet miuder reden tot tevreden- lieid dan Londen, en iedere verstandige «Duitscher weet, dat de Tudksoh© omwente ling de Engelsclie staatslieden eveneens ver rast beeft als de Duitsche. In verband met bovenstaande mededee nlingen krijgt het bericht van het stichten van een Svriech-Turksch verbond, onder do zinspreuk„Syriërs aller landen, vereenigt u!" groote beteckenis. Deze bond is, Volgens een langen brief in de Frankf. Ztg. van gisteren, op 13 Augustus te New-York gesticht. Hij beoogt, alle Araibischtsprekonde volkeren ter be scherming hunner gemeenschappelijke be langen te .vereenigen. De stic'hters wijzen er op, daft deze volkeren de groote meerder heid der bewolking van het Turksche rijk uitmaken, maar dat zij tot dusverre geheel en al door de Turksche minderheid bte- .hoorscht "worden. En do Syrisch-Turksche bond wil het <l<x>rzetten, dat de absolute gelijkgerechtig- heid. toegekend door de nieuwe grondwet, ook practisch worde, politiek zoowel als economisch. Grondvester en president van deze nieuw ate uiting van het Turksche zelfbe wustzijn, is Nakie Moutran pasja, behoo- rende tot een der rijkste families van Syrië en voor de Jong-Tudksche beweging reeds lang in dó eerste gelédoren strijdend. Moutran -pasja is vaet overtuigd, dat het liberale regime thans voor goed in Turkije gevestigd is, vooral, wanneer na «enigen tijd het Jong-Turkscho comité aan Abdocl Ha mid te verstaan zal hebben gegeven, Jat zijn tijd van aftreden gekomen is, en dat hij beter doet, den troon af te staan aan zijn •meer bom indien broeder Resjad. Uit do rest van het zeer lang© interview, dat Moutran den ,,Frankfurter"-oorrespon- dent te Now-York toestondvernomen wij nog, dat Duitscliland 'Frankrijk in den laatste» tijd in Syrië overvleugelt, dat Mou tran Duitschland voor do eonige mogend- liefd houdt, die zuiver economisch bij Tur kije geïnteresseerd is, en dat dus met géén mogeiidheid een zoo oprechte en duurzame vriendschap mogelijk is als met Duitsch land. Te Saloniki is een club opgericht, die ten doel heeft do Bulgaarache bevolking over de haar bij de -grondwet gewaarborgde vrij heden te onderrichten. Konstantinopel, 1 Sept. De groot-vizier heeft aan het Perzische gezant schap de off iciee le beslissing van'den minis terraad in zake het terugtrekken van de Turksche troepen uit- het Perzische gebied in de betwiste streek medegedeeld. Marokko. T a n g e r 1 Sept. In do moskee is een brief van Moelay Haf id voorgelezen, waar in deze dank zegt voor do door tusschen - komst van den pacha -gezonden huldebctui g>ng Uit Fez is 'beriuht ontvangen, dat ren boden daar de tijding hebben gebracht van Moelay Ha fid's laatste overwinning en van zijn uitroeping te Tanger, en de bevolking er uitgelaten verheugd ever was. De Duitsche consul Bassel is gisterenooh- tend vroeg uit Tanger naar Fez vertrokken, om daar zijn post weer te aanvaarden. De Oostenrijksche consul volgt ever ccnigo dagen. Do Matin verneemt uit- Colomb-Béchar, d.d. 01 Augustus, dat de Fransóho troepen te Boe-Denib in Zuid-Oran al in een vuur gevecht met do har ka zijn gewikkeld ge weest. Het gevecht werd uitgelokt door de Franse-hen, die niet begrepen waarom do Marokkanen dei: aangekondigde» aanval niet deden. Daarom ging oen afdeéling Franschen op kondschap uit. Over en weer vielen er schoten. Berlijn, 1 September. De Nord- deutséhe Allgeineine Zeitung meldt: „Naar wij vernemen heeft de regeering door hare vertegenwoordigers den mogendheden, welke de conferentio van Algeciras hebben onder- teékend, doen mededoelen, dat de regeering, gezien den nieuwen t-oestand in Marokko, de betrokken mogendheden er op meent te moe ten wijzen, dat eene spoedige erkenning van Moelay Hafid in het belang is van het ein delijk© herstel der rust in do Marokkaansche verhoudingen. Japan. Een Reuter-bericht uit Tokio meldt, dat in de den 28en Augustus 11. gehouden zit ting van den ministerraad is besloten om. een bedrag van 240"millioen gulden op de uitgaven te 'besparen, w.o. 72 millioen op de leger uitgaven en 24 millioen op de uit gaven voor de vloot. Markies Katsoera, de eorste-minister, verklaarde, dat- de internationale tentoon stelling tot 1917 was uitgesteld wegens on voldoende voorbereiding en ook omdat het te verleenen subsidie niet in overeenstem ming was met de door het kabinet voor de vijf eerstvolgende jaren opgemaakte bezuini gingsplannen. De uitgaven van Japan waren intusschen van 300 millioen gulden voor het dienstjaar 19031904 reeds tot 732 millioen gulden voor het dienstjaar 19071908 gestegen, onder wellk laatste bedrag niet minder dan 200 millioen gulden aan rente en aflossing van schuld waren begrepon. Ptrzli* Teheran, Q 1 Augustus. Nasr Es Sul Tanch kwam gisteren k>p -bevel van dei; Sjah to Tabriz en "liet dé troepen 'de revue passeerentoen deze nog opgesteld waren, gaf een bende oproerlingen onder bevél van Sattar K'han, een der hoofden van de par lementaire partij, vuur op hen. Er waren, zegt men, 800 dooden of gewonden. Vervol geus ontstond oen langdurige vechtpartij. Daar een hongersnood dreigt uit te breken, wordt de toestand als buitengewoon critiek beschouwd. Seli Sultan heeft Perzië's gfondgebietd verlaten. Met hem verlaat althans de ge vaarlijkste tegenstander vau den sjah het politieke schouwtooneel. Daar Seli Sultau voor een van de rijkste Perzen geldt, ont breekt het hem evenwel niet aan de noo- dige middelen om zijne eerzuchtige plan nen practisch door te voeren. Hij is thans naar „Frankistan", d. w. z. Europa ver bannen. Niettémdn vreest hij met goeden grond voor zijn leven en reist hij derhalve under inachtneming van de etrengBte. voor zorgsmaatregelen Een poging van Porzië bij Engeland Rus- 'land of Frankrijk eene leening te sluiten, is ten slotte mislukt, daar de Sjah de ge- eischte Europeesche controle, uit vrees geen ge!M in handen te krijgen, heeft afgewezen. Allerlei. Stockholm, 31 Aug. Het eerste be richt omtrent den ontdekkingsreiziger Sven Hefdin is lider ihedleaiavond ontvangen in den vorm van oen telegram uit Simla van den particulieren secretaris van den onder koning van Indië, mecledieeflend, dat Sven Hedin na een inspannende, met- goed ge volg bekroonde reis. zich in uitstekenden wel stand bevindt. In het begin van September zou hij- te Simla aankomen. vTe Trinidad, Colorado, dat door de overstroomingen nagenoeg vernield weid, zijn veel inwoners door de bestuurster van de telefoon, mevr. Burke," gered. Zij bleef op haren post en waarschuwde al de abon- né's voor den opkomenden vloed, zoodat zij aanstonds konden vluchten. Daardoor ver loor zij den fcijjd noodig voor thare eigen redding. Haar lijk is nu twintig kilometers ver met het telefoon-boortoestel nog aan het hoofd gevonden. Bern, 1 Sept. Een hevige storm heeft het kanton Tessiuo geteisterd. Er werd ern stige schade aangericht. Te Lodrinö zijn. door instortende huizen drie vrouwen ge dood. Er is veel vee omgekomen. Londen, 1 Sept. Er heeft den vori- géu nacht en heden een hevige storm ge woed over Engedand en hot- Kanaal, waar door groote schade werd toegebracht aan den oogst en een aan/tal kleine scheepsram pen werden veroorzaakt. De K'anaalstoo- merrs hadden vertraging. De reizigers, die naar Hoek van HoHland, Antwerpen of Ost- ende wilden vertrékkenwertl, aangeraden -béder. nacht den overtoabt niet te wagen. Twee leden van de bemanning van de Neoeriandsdhe loodsboot no. 11 hebben in dén afgeloopen nadht met groeten moed hun Leven gewaagd en do bemanning (zee man sterk) van den En-gelachen schoener „Syd ney", van Southampton naar Londen, ge red, door een boot neder te laten en de be manning aan 'boord te nemen toen de „Sydney" op het punt was te zinlken in de Dungeness-baai. Er is 'bericht gék omen over een zware ramp aan de kust van WaQee, waar het •Britsche zeilschip „Amazone" schipbreuk leed en 26 man van de 'bemanning, in hét geheel 28 man sterk, het leven verloren. P a r ij s, 1 Sopt. De door het slechte weei tussclien Noord-Frankrijk, Engeland, België en Nederland bijna geheél verbroken gemeenschap, moet langs een onvweg onder houden worden. Do Staatscourant van 2 September be vat o. m. de volgende koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen W. Broeee van Groen au, directrice van do Tuchtschool te Zeist opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen te Leemde, residentie Iloccse ingesteld een ontvangkantoor der ddrecte belastingen te Hoefflo, voor Leende, Budel, Maasheezc cn Soerendonk benoemd tot ontvanger der directe belas tingen te Hoeze P. L. Meuter, thans te Heitliiiizen benoemd van af 1 September 1908 tot ul timo Augustus 1909 tot loeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Leeuwarden H. Boonstok, thans tijdelijk; benoemd tot tweeden klerk aan het mi nisterie van landbouw-enz. R. G Wolf, te Utrecht. H. M. de Koningin-Moeder kwam gisteren (Dinsdag) te 2.39 station Baarnr te rug van Haar bezoek aan het Loo. De Vorst van Waldeck en Pyrmont arriveerde 4.16 aan station Baarn (H. IJ. S. M.) en werd aldaar afgehaald door H. M. d© Kon in gin-Moeder bij wie Z. H. enkele dagen de gast zal zijn ten Paleize Soestdijk. De audiëntie van den minister van waterstaat zal, te beginnen mot Zaterdag 5 September a. s weder geregeld plaats hebben De audiëntie van den minister vau landbouw, nijverheid en handel zal op Woensdag 2 on die van den minister van marine Vrijdag 4 September e. k. niet plaats hebben. Nederland en Venezuela. Uiit Curasao wordt aan de N. R. Ot. ge- sch reven Volgens loopende geruchten zou de gene raal Rolando, cl'e leider der liberalen in Ve nezuela, trachten in het buitenland in liet bezit te komen van geweren en ammunitie, ten einde door eene revolutie den president te verjagen, maar de groote moeilijkheid is wapens ingevoerd te krijgen. Hierin zou Ourayao behulpzaam kunnen zijn door het eiland open to stellen voor den uitvoer hier van, en reeds heden zag ik een verzoek, on- derteékend door vele inwoners, geridht aan den gouverneur, om zijne bemiddeling in te roepen het in deze richting te willen stu ren. Het zou een groote moeilijkheid zijn tegenover de andere republieken Haïti, St. Domingo en Colombia, om een waarborg te hébben, dat de wapens alléén naar Vene zuela verscheept worden, en moéht het zoo ver komen, dan zal een zeer strenge controle hierop noodzakelijk zijnmaar daarvoor zal dan wel gezorgd: worden. Om de maat- te doen overloopen is hier heden berioht ontvangen, dat voortaan alle schepen, uit Curasao naar Venezuela ver trekkend, niet meer ibéhoeven uitgékiaandl te worden door een der hier vertoevende consuls, daar voor den -president Gastro het eiland Curasao niet meer bestaat! Proclamatie. Het- 11 Augustus verschenen Fubliicatie- Blad van Curasao bevat, de volgende pro clamatie, waarbij ter kennis van de ingezet-e nen wordt gébracht eene médédeeliug van Hare Majesteit de Koningin der Nederlan den betreffende den heersohenden toestand in de kolonie Curasao De gouverneur van Curasao, met bijzon dere dankbaarheid zonder verwijl gevolg ge vende aan de hoogst vereerende telegraphdsch van Zijne Excellentie den minister van Ko loniën ontvangen opdracht, brengt hierbij ter kennis van de bevolking der kolonie Curasao, dat Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, volledig békend met den toestand der kolonie, dien toestand mot diep leedwezen gadeslaat en dat Hare Majesteit Hoogstderzelver aandacht en die van Hare raadslieden aan de verbetering daarvan wijdt. Gedaan te Willemstad, den llden Augus tus 1908. J. O. DE JONG V. B. <fc D. Het blad De Vrijmoedige teékent hierbij aan „Deze proclamatie vestige bij ieder onzer de overtuiging, dat de Ned. regeering niet met onverschilligheid den toestand gade slaat, waarin onze geliefde kolonie door on verdienden haat en kleinzielige wraakzucht gébracht is cn dat de gewensdhte uitkomst wellicht niet lang meer op aiéli zal laten wachten De Cur. Ct. schrijft: „De bij proclamatie van den gouverneur meegedeelde boodschap van H. M. do Ko ningin werd hier algemeen met- groote in genomenheid en erkentelijkheid begroet. Het woord van de Vorstin, tot de inge zetenen gekomen op bet oogeniblik, dat de vooruitzichten hoogst onaéker heeten mogen en de bevolking bedrukt gaat- onder de vrees voor eene weinig bemoedigende toe komst, beurde de gemoederen weder op en deed allerwegen het vertrouwen herléven. De boodschap van H. M. strekt-, naar wij alle reden hébben te vermoeden, ten ant woord op liét kort geléden H. M. door dé besturen van eenigo corporaties alhier aan geboden verzoekschrift, waaibij de bedroe vende staat van zaken tengevolge van de verhouding met Venezuela en van andere bijkomende omstandigheden werd uiteenge zet." Onze gezant in Roemenië, mr Van Welideren baron Rengers, is te 's Graven- hage in „Hotel dés Indes" aangekomen. Kort verslag van de vergft- (leringen der Kamer. Met den aan vang der aanstaande zitting aal verschijnen een kort verslag der vergaderingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het verslag verschijnt in den avond va-n eiken dag, waarop de Tweede Kamer ver gadert. De abonnementsprijs bedraagt f 1. Men abonneert zich voor den tijd, verloopende tot den volgenden derden Dinsdag van Septem ber. Voor de verzending van het verslag aan de abonnenten binnenslands is geen port verschuldigd. Bij bestelling van ten minste honderd abonnementen te gelijk, bedraagt de prijs per exemplaar 50 cents. De verzending van het versjag binnenslands geschiedt ook in dit geval portvrij, mits de adressen van hen, voor wie de exemplaren bestemd zijn, dloor dengene, die de abonnementen bestelde, aan den directeur dér Algemeene Landsdrukkerij worden opgegeven. De prijs van losse nummers van het verslag bedraagt. 10 oento. Alle betalingen voor het Kort verslag ge schieden bij vooruitbetaling. Bestellingen van abonnementen en van lo690 nummers worden aangenomen aan de poetkantoren en door den directeur dor Al gemeene Landsdrukkerij te 's Gravenhage. A msterd amsch o gemeente raad. In ld© gieter te AJmsterdaini géhoudén zitting van den gemeenteraad waren aan de orde de benoemingen van twee wethouders, ■wegens periodiéka aftreding als zoodanig van de hoeren Th. F. A. Delprat en mr. Z. van den Bergh. Eerst werd in de vaoa-- t-ure-v. d. Bergh gestemd. Bij eerste vrijé stemming werden uitgebracht 40 stemmen, waarvan 2 in blanco, geldig 38, volstrekte meeiderheid 20. De heer Van den Bergh verkreeg 13, Séheltema 16, Vliegen 6, Worst 2 en Simons 1 stem. Niemand had de volstrekte meerderheid. Volgde alzoo een tweede vrije stemming. Uit gebraakt- werden 41 stemmen, waarvan 3 blanco, geldig alzoo 38, volistrékte meerder heid 20 stommen. De heer v. d .Bergh ver kreeg 14, ScheTtema 18, Vliegen 6 stem men. Zoodat opnieuw niemand werd geko zen. Thans volgde een herstemming tusschen de heexen v. d. Bergh (aftr.) en J. H. Scheltema. Uitgebracht werden 38 stemmen, 1 blanco, geldig 37. Volstrekte meerderheid 19 stemmen. De heer Van den Bergh ver kreeg 19 cn de heer Séheltemai 18 stemmen. Gekozen weid dus de heer Van den Bergh (aftredend). De Voorzitter: Neemt de heer v. d. Bergh do benoeming aan? De lieer Van den Bergh Ik bevind mij thans in andere positie dan verleden jaar, t-oen de mij opgelegde taak een tijdelijke was voor slechts een jaar. Toen kon ik de beslissing omtrent het Tweede Kamerlid maatschap niet nemen. Nu de benoeming tot wethouder een definitief karakter heeft aangenomen (voor zes jaar) aéhttet spreker liet niet mogelijk de Kamerzetel te behou den. Uit den juist gestreden strijd constateerde hij een vooruitgang van het vooruitstrevend element in den Raad: Hij verklaarde de be noeming aan te nemen en zal zijn mandaat voor de Tweede Kamer (Den Helder) in han den der kiezers stellen stellen. (Applaus uit den Raad). Bij eerste stemming in de vacature-Del- prat werden uitgebracht 40 stemmen, 3 in 'blanco. Geldig 37, volstrekte meerderheid 19 StemmenDe heer Delprat (aftredend) ver kreeg 31 stommen, de heer Wibaut 6 stem men. Gekozen werd dus tot wethouder de heer Th. F. A. Delprat, die de benoeming aannam. H a- a g s c h e Gemeenteraad. In de gisteren gehou'dén vergadering va-n den gemeenteraad is ingekomen het besluit van Gedep. Staten van Zuid-Hoband, waar bij zij haar goedkeuring hebben onthouden aan het raadsbesluit van 29 Juni te voren tot aankoop van grond aan den weg, loopen de in het verlengde der Koningskade, imet bestemming tot den bouw van een schouw burg Dit besluit is in handen gesteld van B. en W. om praeadlvies omtrent de vraag of van deze beslissing voorziening bij de Kroon moet worden gevraagd. Van wethouder De ijs was bericht ont vangen, dat zijn gezondheidstoestand hem niet toelaat een eventueele herbenoeming aan te nemen. Tot wethouders werden benoemddr. C. Lely, aftredenden in plaats van den heer De Wijs de heer J. C. Jansen, tijdelijk webhouder, met 19 st. tegen 11 op den heer Penn. Naar men verneemt is de hoog© on derscheid'.'iig van Grootoffioier der Eike ï- kroonorde aan den directeur-generaal dor pesterijen en telegrafie verleend, als erken ning van de medewerking en diensten die de lieer Pop aan de Luxemiburgsche regee ring bewezen heeft op heb intornatioaalo telegraa foongres te Lissabon. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de heer H. A. van IJsseisteyn te Rotterdam besloten, voor zijn benoeming tot hoofdin specteur, met den persoonlijken titel vau directeur-generaal va-n den arbeid, te bedaai- ken en dus onze gemeente niet te verlaten. Bij resolutie van den minister van kolo niën van 29 Augustus 1908, afd. D, no. 43, is dr. H. W. van der Weelé gesteld ter be schikking va-n den gouverneur-generaal va.n Nederlandsch-Indië, ten einde op tijdelijke» voet te worden werlüsaam gesteld als ento moloog -bij de gouvernoments-kina-onderne- mdng in de Preangor-Regentschappen Het politi e-c o n f 1 i o t, te Maas tricht. Volgens „De Tijd" wordt te Maas tricht, waar, zooals wij reeds mededeelden, een conflict bestaat tusschen verschillende politie- ambten arende schorsing verwacht van een aantal agenten van politie. De Amsterdamse he inktwer per. De krijgsraad te Haarlem behandelde gisterenmiddag de zaak van den inktwerper te Amsterdam. De geneeéheeren, benoemd om over het al of niet toerekenbaar zijn van den man te adviseeren, brachten hun rapport uit, dat naar wij vernamen, concludeert tot niet- toerekonbaarverklarinig. Moord. Uit Krimpen a/d IJsel meldt men Sinds jaren leefden de leden van liet gezin van M. O. met elkaar en met de buren in ruzie. Een week of dne geleden waren zijl door den huiseigenaar uit hot huis gezet en hadden ze hun tenten opgeslagen in een stal van den logementhouder Visser. Zaterdag avond was er weer ruzie. C. O. sloeg zijn vader zoodanig mét een stoel op het hoofd, dat dez© een diepe wonde over liet voorhoofd kreeg, Tengevolge daarvan lag O. Maandag morgen nog te bed. Zijn vrouw begon hem toen ie sarren en te plagen. O. sprong zijn bed uit, nam een scheermes en gaf zijn vrouw daarmee een striem ia den nek; bloedende liep zij naar buiten, O. haai* achterna. Naibij het huis van Visser schijnt hij haar nog een snede te hébben toegébrahht, waai op zij dood neerviel. O. trachtte zich daarop in de rivier den IJsel te verdrinken, maar werd er uit gehaald. Daar de burgemeester afwezig was, werd naair het parket geseind, dat spoedig On do plaats van liet misdrijf aanwezig was. O. bleef eohter alle schuld ontkennen. Te vijf uur kwam do burgemeester, de heer B. Koker, thuis, die daarop den verdachte in verhoor nam, met het gevolg, dait deze bekende dé dader van liet misdrijf te zijn. Daidélijk werxli hij daarna naar liet huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Beest-mensch en. Maandagmid dag om 5 uur vervoegden zich een vijftal opgeschoten jongens in de herberg van de wed. Stahuyt, Gerard Doustraat 144 te Am sterdam en eischten op hoogen toon dat hen drank geschonken zou worden. Daar zij al eenigszins aangeedhoten waren, weigerde de waardin hen te schenken. Zij begonnen daarop té dreigen en te vloeken. Toen dat niet hielp wilden zij ziéh zeiven van drank voorzien. Een worstelpartij ontstond, glar zen, flesséhen, karaffen, rolden over den grond. Benige burgers schoten toe en zétten hen op straat. Eenmaal op straat, wilden zij weder naar binnen. Daar de deur op slot was, sloegén zij de ruiten stuk, klommen toen binnen en koel den hun woede aan den inventaris. Buffet met toebéhooren, stoelen en tafels weiden kort cn klein geslagen. Tot zelfs in de woon kamer drongen zij door, niets wend daar ge spaard. De vaten bier sloegen zij open, zoo dat hét hoer over den vloer stroomde. In korten tijd zag het er uit als een ruine. Van het tumult, d!at daarna ontstond, wiéten zij gébruik te maken om te ontsnappen. Later werden op aanwijzing van de wed. Schuyt twee der woestelingen gearresteerd en naar liet bureau Ferdinand Bolstraat, gelend. De herberg is geheel met planken dichtgespij kerd. M i s d r ij f In de zaak van den Zater dagochtend achter zijne woning te Heem stede dood gevonden heer Vernimmen, schijnt het wel vast te staan dat aan geen - doodslag bohceft gedaolit te worden. Ver moedelijk doet zich een geval van zelfmoord voor, en wél door middel van een ontplofbare stof. In de buurt althans van het lijk, waar van de schedel over een groot gedeelte was ingedrukt, vond men nog een viertal zeer kleine patronen, vermoedelijk met dezelfde stof gevuld. De man had 's avonds zijne wo ning verlaten, en kort daarop, omstreeks half tie.i, moet het geschied zijn.. In dén omtrek is een slag alls van ten schot duidelijk ver nomen. Wellicht is ue ranleiding in gelde lijke ongelegenheid te zoeken. Omtrent de antecedenten van V. is nog weinig beleend. Llij schijnt eerst onlangs uit het buitenland naar hier te zijn gekomen. Hij was gehuwd en hao één kind. (O. H. Ct.) Storm. Van het café Hut, hoek Gaffelstraat en Nieuwe Binnenweg, te Rot terdam, zijn gisterennamiddag door den hevigén wind twee spiegelruiten geheel ver brijzeld, zonder ongelukken te veroorzaken. Kwartier over tweeën brak ©veneens te Rotterdam een boom, staande op den Een- drachtsweg, recht over de Witte de With- sfcraat, midden door. Hij sloeg in de lengte tegen den grond, in den val een adbeidsdraod van de electrisriie tram brekende Het tram verkeer was drie kwartier gestremd. Het stoomschip Alexandra, liggende in de Maashaven te Rotterdam, is gisteren loegé- waaid en gedreven togen eenige rijnschepen, aan dé noordzijde van de Maashaven lig gende. Deze schepenkregen averijen één er van, de tja/lk Twee Gebroeders, schipper Kamp, is gezonken. Men meldt uit Egmond aan Zee Door den hevigen zuidwesten storm woei gisterenmiddag boven van het duin de bel vedère van het nieuw gebouwd hotel „Trom penburg" omver, daarbij de automatische verrekijker van f 300 verbrijzelend. Van den aan liet strand gelegen stal van het badhotel „Welgelegen" werd een gedeelte van het dak weggeslagen. Verschillende sdboorsteenen stortten naar beneden en pan nen vlogen door het dorp. De windhoos deed allo badstoelen en vele badkoetsjes onderste boven duikelen. Van de serre vau het Koloniehuis „Kerdijk" braken alle ruiten. Tegen zeven uur stond het zeewater aan den voet van de duinen. Boven de Vel uwe woedde gistermiddag een hevige storm. Bij de pastorie te Ren- kum werd een boam van ongeveer 3^ M. omtrek ontworteld. Hij viel dwars over den straatweg, telephoon- en telegraafdraden vernielende. De Oosterstoomtram was op dat oogenblik geen 10 meter van de plaats verwijderd. Gelukkig liep alles zonder on gelukken af. Overal' langs den weg tusschen Oosterbeek en Wageningen lagen onafgebro ken takken, dakpannen enz. Een hevige windhoos, gqpaard met blik sem en onweder, woedde gisteren te Gouda en vernielde daar een viertal groote hoo rnen. Een daarvan viel in het water van de Oosthaven en belemmerde de scheepvaart, terwijl een boom in „Amerika" alle tele graafdraden vernielde, zoodat Gouda geheel van telegraphische gemeenschap met andere plaatsen is verstoken. Met den noodi-gen spoed is men aan de herstolling der draden begonnen. Omstreeks vier uur stak te Zutphen gis teren een hevige storm op, die aan boomen en enkele gebouwen veel schade heeft ge daan. Van den Wijnhuistoren woeien dé makelaar, het ijzeren kruis-en de windvaan om. De laatste viel op straatde makelaar en het ijzeren kruis bléven aan den draad van de nbliksemafleideir hangen. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. School- en Kerknieuw». De gemeenteraad van Amsterdam benoem de gisteren aan de Gemeentelijke Universiteit tot gewoon hoogleeraar in, de Natuurkunde, vaca ture dr. J. D. v. <1 Waals Sr., dr. J. D. van der Waals Jr., hoogleeraar aan de Universi teit te Groningen, en dr. I'. Zeeman, buitenge woon hoogleeraar aan de Gemeente-universiteit-; en tot buitengewoon hoogleeraar<lr. P. Kohn- stanim, privaat-docent en assistent aan de Ge meente- universi tei t De gemeenteraad van Nijmegen hoeft be noemd tot leeraar in de scheikunde aan de hoo gere burgerschool met vijfjarigen cursus aldaar dr. H. B. Holsboer, te Rotterdam. Benoemd tot leeraar in de wiskunde aan het gymnasium'te Hnarlem de heer W. v. d. Berg. te Bloemendaal. 's-G raven h age, 1 September. Examens Hoofdakte. 31 Aug. en 1 Sept. Ge ëxamineerd 14 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames M. R. A. Winterberg. A. Gordon, S. G. Ferguson, allen Den Haag; C. A. Sehoevaart, HaarlemE. Bron'kharst, W. B. Stok, 'beiden Den Haag; L. Brouwer, Gouda; A. W. Vreden- burgh, 's-GravenhageA. Muklers, Rotterdam, en E. C. J. Vrouwenvelder, 's-Gravenhage.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2