M". 7S. 7 «I narjga.nig. Vrijdag 11 September 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. CINDERELLA. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelyks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 urn 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij vooruitbetaling. Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordoelige bepalingen tot het herhaald advertooron in dit Blad, bij abonnement. Eeno circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen.. LANDWEER. Jaarlij. ks<ch Onderzoek. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort maken, ingevolge art. 30, tweede lid, der Landweerwet, bekend, dat het onder hoek van de in het verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven, verttéfgangers vaw dé Landweer zal won-den géhoudém te Amersfoort, in een der benedenlokalen van het Ille Batail- lon. 5e Regiment Infanterie, aan. den Leusder- weg alhier, op Maandag, den 23sten November a. s-, des voormiddags te 9 uren, de verlofgan gers der lichting 1900 en des namiddags te 2 ■uren de verlofgangers der overige lichtingen. Tot de verlofgangers, die verplicht zijn aan het onderzoek deel te nemen, ljehooren ook de hij de Landweer geplaatste verlofgangers van het reServepersoneel iter landmacht zoomede de verlofgangers die bij, de Landweer dienen 'krach tens verbintenis tot vrij willigen dienst. Aan het onderzoek behoeft echter niet te worg den deelgenomen door a. dé verlofgangers, die in. het loopende jaar overeenkomstig artikel 11 van voornoemde wet voor herhalingsoefeningen, onder de wapenen zijn geweest b de verlofgangers, in het genot van onthef fing van den werkelijken dienst (artikel 15, eerste lid, van voornoemde wet) c. de verlofgangers, die eene der betrekkingen bekleeden als aangeduid in kolom 2 van de lijst, vastgesteld bij het Landweer-Besluit II, waartoe o. a. behooren de hoofdambtenaren ambtenaren en beambten bij de Rijks- en bij de gemeentelijke politie d. d'e verlofgangers, die bij de toestemming tot verblijf buitenslands vrijstelling hebben ver kregen van de verplichting tot het bijwonen van. het onderzoek (artikel 27 van voornoemde wet) e. de verlofgangers, die bij de toestemming tot het aangaan van eene verbintenis voor de bui- tenlandsche zeevaart vrijstelling hebben ver kregen van de verplichting tot het bijwonen van het onderzoek (artikel 20 van voornoemde wet) f. de verlofgangers van d'e Exploitatie-Com pagnie der Spoorwegafdeelïng van het Regiment Genietroepen. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen dat de verlofganger van de Landweer bij dit onderzoek moet verschenen in uniform ge kleed eni voorzien van de hein uitgereikte kleeding- en uitrustingstukken, alsmede van: zijn zakboekje met daarin geheohten verlofpas dat een arrest van twee tot zee dagen, te ondergaan in de naastlbjj gelegen provoost of het naastbyi zijnde huis van bewaring, door den Landweer-districtscommandant kan worden op gelegd aan den verlofganger lo die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3o wiens kleeding- of uitrustingstukken bij hut onderzoek niet in voldoenden 6taat worden bevonden 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zyme vertoont dat, onverminderd de hiervoren genoemde straf van. twee tot zes dagen arrest, d'e verlof ganger, die zich schuldig maakt aan' een der feiten dtaarbij onder lo. tot 4o. genoemd, wordt opgeroepen om op een nader te bepalen' tijd en plaats voor den Landweerd'istTictscommaaidant te verschijnen tot liet ondergaan van een nader onderzoek dat het personeel van de Landweer wordt geacht onder de wapenen te zyn niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanneer het in. uniform is gekleed, zoodat degenen van dat personeel, ho ongeregeldheden plegen of zich aan straf bare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake vallen onder de tos passing van het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoo rende. als de zijne vertoont, wordt in werke lijken dienst geroepen eni daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt dOor den Minister van Oorlog bepaald, die tevens het korps van het loger aanwijst, waarbij de werkelyke dienst moet worden vervuld. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. 'Nog wordt den verlofgangers uitdrukkelijk herinnerd, dat het niet-ontvangen eener hoof delijke kennisgeving hen niet ontheft .van hunne verplichting tot deelneming aan het on derzoek, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als (bewijs geldt, dat de verlof ganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebrelcen.de deelneming aam het onderzoek mochten verhinderen1dan zal daarvan, zoodra mogelijk ter Gemeente-scorettario moeten worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Verlofgangers, die wenschen het onderzoek elders hetzij binnen, hetzij buiten het Land weerdistrict, waartoe zy behooren of op een ander tijdstip te ondergaan, kunnen zich met een daartoe strekkend en. met .redenen omkleed verzoekschrift wenden tot 'kimmen Landlweerdis- trictscomimandamt. Het verzoek behoeft niiet op gezegeld papier te zijn gesteld, doch .behoort ge frankeerd' te warden verzondenWor dt hot ver zoek ingewilligd', doch maakt de verlofganger van de vergunning geen gebruik, d'an wordt deze geacht niet ie zijn verleend. Bij het onderzoek moeten de verlofgangers ook medebrengen de aan. hen- uitgereikte wapenen, met toebehoor en. De verlofgangers, die nog niet in het bezit van evenbedoelde voorwen-pen zijn gesteld!, ont vangen deze bij liet onderzoek. Amersfoort, den- 10. September 1908 Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, J.G.STFAFERT KROESE. WIJ IJ TIERS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort brengen ter algemeen© kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der HinlderWet, aam W. L. baron: van Weideren Rengers, wonende alhier, vergunning is verleend tot d'e oprichting van eene inrichting, bestemd rot. bewaring van benzine, van, ten hoogste 200 L., omder voorwaarde, dat: 'lo. de benzine wordt bewaard in een onomt- plofbare fust-; 2o. in den achterwand (muur) der bewaar plaats worden een of twee openingen gemaakt, afzonderlijk of te zamen even groot- als de thans bestaande in den voorwand 3o. in do «bewaarplaats wordt nimmer kunst dicht gebruikt of mag vuur aanwezig zijn, in het perceel Van Persijnstraat, wijk Q, no. 6, kadastraal bekend gemeente Amersfoort, sectio D, no. 2329. Amersfoort, den 8. September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFERT KROESE. WUUTIERS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan. J. W. Soetekouw, te Rotterdam, vergunning is verleend tot de oprichting van eene inrichting, bestemd tot bewaring van ten hoogste 240 Liter benzine, op te richten in het perceel Hoogeweg 28, kadastraal sectie A, no. 1808, onder de navolgende voorwaarden: lo. de benzine wordt geborgen in blikken bus sen, elk van 10 Liter inhoud., welke geborgen worden in eene gemetselde kluis 2o. de kluis wordt tegen de zonnestralen' be schermd door een houten luifel of dak van zoo danige grootte, samenstelling en plaatsing, dat de kluis niet door de zonnestralen beschenen kan worden 3o. in of in. de nabijheid der kluis mag nimmer kunstlicht worden gebezigd of vuur aanwezig zijn, in het, perceel Hoogeweg, wijk H, no. 28, kadas traal bekend' gemeente Amersfoort, sectie A, no. 1808, Amersfoort, den 8. September 1908. Burgemeester en. Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester. J.G. STENFERT KROESE. WFIJTIERS. Politiek Overzicht De Duilsclie rijksf iuauciëu. De onvoorwaardelijke noodzakelijkheid het financiewezen van het Duitsche rijk oen 'beslissende en op vele jaren berekende her vorming te doen ondergaan, is sinds maan den een onderwerp va-u openlijke bespreking. Zij wordt door vertegenwoordigers der wetenschap en in meest uiteenloopende nij verheidskringen 'met zeldzame instemming erkend. Herhaalde diepgaande uiteenzetting van de tegenwoordige nadeelen van het Duitsche financiewezen heeft, lioe men ook over de middelen tot leniging dezer nadee len afzonderlijk mocht verschillen, tot de erkentenis geleid, dat het hier gaat om een kwestie, die het geheele Duitsche volk raakt. Het ontbreken sinds jaren van het even wicht tusschen ontvangsten en uitgaven heeft Duitschland een hooge schuldenlast op de schouders gelegd, eischt zware finan cieele offers door de noodzakelijkheid van rentebetaling, remt en benadeelt de wel vaart des volks en stelt door de schokken, die het nationale c red iet heeft te doorstaan, Duitschland's politieke positie aan onnoodige gevaren bloot. De schulden van het Duitsche rijk zijn tusschen 1877 en 1900 van 10 op 2300 millioen, in de laatste acht jaren echter opnieuw met 2000 millioen mark toege nomen. Ze bedragen thans met inbegrip van de schatkistbiljetten op langen termijn 4i milliardeu Mark, de renten 160 millioen. Elk der laatste jaren heeft leeningen van meerdere honderden millioenen mark in den vorm van obligaties en schatkistbiljetten op langen termijn noodig gemaakt. De oor spronkelijk slechts als versterking van het bedrijfsfonds van 's Rijks kas gedachte schatkistbiljetten op korten termijn, zijn door het aanhoudende deficit deels tot een verkapte leeuingschuld geworden. De door dit alles veroorzaakte overbelasting der ka pitaalmarkt heeft een dalen van den geld koers veroorzaakt. Dit benadeelt de finan cien .van het rijk, want bij elke nieuwe uit gifte van obligaties wordt de kapitaal- waarde voor Rijks kas minder. Hot be nadeelt de afzonderlijke staten en gemeenten en het sluiten van leeningen tót uitbreiding hunner inrichtingen van nijverheid en ver keer, het benadeelt in tijden van geld- schaarschto door verhooging van den rente voet en van liet disconto alle producenten Het beteeikent voor het geval van een natio- nalen oorlog, een nationaal gevaar wanneer zulk een hoog uitstaand bedrag aan obliga ties met lagen koers in omloop is, omdat alsdan de makkelijke en zekere plaatsing 'van oorlogsleeningen woirdt. moeielijk gemaakt. Al deze nadeelen en gevaren zullen in de toekomst nog erger worden, wanneer geen raad geschaft wordt. De som van thans reeds ingewilligde credicten beloopt om en bij het milliard. Gaat daarenboven het tempo der schuldentcename in dezelfde wijze voort als tot dusver, dan zou binnen de volgende vijf jaren een stijging van over de twee milliarden mark te verwachten zijn. Daar tegenover is stabiliteit in het leeningwezen een onvoorwaardelijke plicht der Duitsche politiek. Do voorbereiding eener gestadige schuld delging, benevens voorzorgsmaatregelen tegen verdere vermeerdering der schulden voor inproductieve kapitalen moeten daar om tevens op den voorgrond van een her vormingsplan geplaatst worden. Deze twee dingen zijn echter alleen mogelijk, wanneer het gelukt tot een duur zaam herstel van het evenwicht tusschen de behoeften en de dekking daarvan te ge raken. Sedert liet begin der nieuwe eeuw hebben de, volgens de beginselen eener ge zonde financieele politiek uit de loopeude middelen te dekken uitgaven, de inkomsten geregeld verre overschreden. Wordt niet ingetoomd, dan moet deze wanverhouding een steeds grooteren omvang aannemen. Terwijl de uitgaven een bestendige stijging ondergaan, toonen de ontvangsten zich naar verhouding stabiel. Nemen uitgaven en ontvangsten in den loop van het volgende vijftal jaren dezelfde uitbreiding aan als in het voorgaande, dan zou op een jaarlijksch nadeelig saldo van eenige millioenen moe ten worden gerekend. „Een verder gaan in deze richting moet" zoo betoogt verder de offi cieuze Norddeutsche Allgcmeiii© Zeitung in haar, reeds in het kort onder ouze telegrammen vermeld, artikel .on verwijld worden tegengegaan. Noodig is een stelselmatige beperking der uitgaven tot het strikt noodzakelijke, benevens een oordeel kundige verhocging der inkomsten. Hoe moeilijk het is de grenzen van toekomstige behoeften ook slechts ©enigermate met juist heid af te bakenen, den ontwikkelingsgang der inkomsten vooraf te bepalen, toch moet do poging gedaan worden om voor een lange reeks van jaren, ten minste vijf, de begin selen van een financieele politiek vast te stellen. „Wat de uitgaven betreft, is het in het bijzonder eene vereisobte, meer dan tot dus verre terug te gaan tot de beproefde begin selen van oud-Pruisische spaarzaamheidIn het bijzonder moet bij de uitvoering van bouw- en andere openbare werken een be perking der uitgaven bereikbaar zijn. De voortdurende groei van het kostbare „amb tenaarsapparaat" moet worden tegengegaan, door in de bestuursinstelling een overdracht van lievoegdheden van de hoogere autoritei ten op hunne plaatsvervangers en bovendien een overdracht van een doel van het werk der hoogere ambtenaren op de middelbare rangen en van deze op de lagere, mogelijk te maken. De vormen, waarin de auoritei- ten de administratie doen plaats hebben, moeten voorts meer aan het moderne ver keer beantwoorden. (Bij deze laatste opmerking kunnen wij geen weerstand bieden aan de verleiding even aan te halen, wat de Frankf. Zeit. mededeelt over de bureaucratie in Berlijn. De. meeste bestuursinrichtingen, zegt. het blad, zijn zoowel in de organisatie als in aard van het bedrijf een honderd jaar ten achter. Voor hen bestaat stenografie noch schrijfmachine, noch telefoon, noch spoorwegDe reisgelden worden immers nog op den voet van de reis met de lang zalig ontslapen postkoets vergoed!). „Voorts moeten er bij het nemen van be paalde maatregelen, de gunning van leveran ties enz. de overwegingen van den nauwge- zeitten koopman in de plaats treden van de bureaucratische belangen. De scheiding tus schen het wenschelijke en het noodzakelijke moet tot betere tijden terugkomen en, scherper worden doorgevoerd. Maar ook bij toepassing van de uiterste zuinigheid is een versterking der inkomsten door aanmerkelijke belastingverhooging niet te vermijden, want eene behoorlijke nako ming der plichten van den staathand having van de veiligheid dee lands door een goede weermacht, vooruitgang op sociaal en geestelijk gebied mogen onder geenc onver standigheid worden verwaarloosd. Feitelijke opofferingen zijn voor iederen staatsburger afzonderlijk onvermijdelijkspeciaal zal de nia6sa-consumptie van zekere genotmidde len, evenals in andere landen, aanmerkelijk moeten worden belast. Anderzijds kan er geen twijfel aan be staan, dat de kolossale toename van den welstand, waarin Duitschland rich geduren de den laatsten menschenleeftijd mocht ver heugen, het den particuliere huishoudingen mogelijk maakt de noodige offers te bren gen. De eischen der sociale rechtvaardigheid behooren daarbij geen oogenblik uit het oog te worden verloren, doch bij het in de prao- tijk brengen van iedere wet, door geringe lielasting van het verbruik der mjndergegoe- den en lioogere belasting van kostbare luxe te worden verwezeulijkt. Uit dezelfde overweging vloeit voort naast het verbruik ook het bezit in evenredige mate tot dekking der meerdere financieel© behoefte te doen bijdragen. De historisohe ontwikkelingsgang hoeft eene scheiding tus schen de belastingsystemen des rijks, der af- zonderlijko staten on der gewesten tot stand gebracht, waaraan in vredestijd niet wille keurig mag worden veranderd. Daar de be hoeften der afzonderlijke staten en gemeen ten eveneens een bestendige stijging ouder gaan, is het ongeoorloofd de directe inkom sten- eu vermogensbelasting aan hen, die tot dusver de vruchten er van genoten, te ont trekken. Hunne financieele zelfstandigheid zou aan do ergiste gevaren blootgesteld en daarmede de huidige financieele toestand van Duitschland als geheel jiiet verbetend worden, doch slechts verplaatst. Op dezelfde gronden, die tegen eene algemeene rijksin komstenbelasting getuigen, is ook de be'.ast- baarstelling van inkomens of vermogens in bijzondere verschijningsvormen niet geoor loofd. De noodzakelijke verhouding tusschen do belastingen en het verbruik en op het bezit kan slechts gevonden worden in een sprongsgewijze verhooging der successiebe lasting, waarmede de financieele wet van 1906 reeds een aanvang heeft gemaakt. Bovendien is er ook tot dusver reeds oen vorm, waarin het rijk door bemiddeling der afzonderlijke staten uit de directe belastin gen voordeel heeft getrokken de matricu- laire bijdragen, die door de bondsstaten uit de direct© belastingen moeten worden opge bracht. Een verhooging daarvan zal moge lijk zijn binnen do grenzen, welke gelijk tijdig liet financiewezen der bondsstaten ge noeg speelruimte laten en voorkomen dat door sprongsgewijze verhooging der directe belastingen de noodzakelijke kapitaalvor ming beperkt-of de spaarzin belet wordt". De rest van het artikel uit de Norddeuit- DOOR 20 S. R. CROCKETT. Uit het Schotsch vertaald DOOR J. P. WES8ELINK—VAN ROSSÜM. Met eeai afscheidsduw' vol minachting ver liet Ethel Hester ihen in dó gang, en keerde zich weeir naar de kamer, waar haar moedler zich bevond. „Je bent in ieder geval maar een liefda- (dïgheidskind, al kiest To mnu je partij. Ha! ha! jongeheer Tom ik héb papa hooren zeg gen, dat iederen stuiver, die zij zal krijgen, jou ontnomen wordt. Hoe st^at- je dat aan „Het gaat jou niet. aan, hoe mij dat lijkt. Ik zal bij jou niet. komen om beklaagd, te' wonden. Stil (DijikRaak. jij haar niet. aan, dat is hetgeen ik wil zeggen, of ik zal het je aardig lastig maken. Dat kan ik zooals je weet, beestachtig lastig!" Ondertusschen zat Hester stilletjes te hui len, want Ethel had haar arm erg veel pijn gedaan. „Luister, beste mead," zei Tom, „huil niet, als een beste vent. Trek liet je van haar niet aan. Het zal gauw weer over zijn. Ik wed, dat Eth je kneep. Zijl is daarom een 'beest. Zij. knijpt met haar nagels. Laat. ik eens zien. Ja, dat is juist iets voor hniar. Maar we zullen vanaivond een rat in haar slaapkamer zetten, achter de deur van haar kleerkast. Ik heb een allerliefste gevangen, ,vol leven en 'beweging. Als zij de kast opent, poef daar springt heer rat er uit. Zal de oude, deftige Ethel dan niet schreeuwen O, neen in 't geheel niet? {(Stil Dick, o, jon, ik zeg je wees stil anders hoort moeder het en dan is het-,uit met rattenvangen). Luister Hester, je heet immers Heerter? Een grap pige naam kom .bij ons in de schuur Vio is er ook en Kip Kinstrey heeft vier allerliefste ratten in een kooi. We zullen er Didk op afsturen. Ik heb hem mei. opzet, wat honger laten .ijlden, in. mijn kalmer, zoodat ïiij nn zoo 'goed als dol is. Kom an©e» kijken, 'hoe ihijl ze nazet. Het is een heerlijk! spelletje terwijl vader 'bezig is op te sporen wat ieider zal krijgenWil je niet mee? Nu er zijn niet veel meisjes, die zich zoo kranig houden als Vic bij het. rattenvangen. Maar ik denk, dat jij het- ook goed' zult. doen, het spijt me, dat ik verleden zomer zulk een beest ben geweestNu dan, vaarwel Hes tor!" Tom was verdwenen, op dé toonen langs de keukentrap naar buiten gaande, daarna, na-m hij een aanloop en: verwijderde zich door het dichtste heestergewas naar do schuur waar Vic hem wachtte met den trou wen 'bondgenoot Kip Kinstrey, terwijl Hes ter eindelijk haar verdriet, vergat aan de moederlijke borst van Megsy Tipperlin. Ik kan evengoed nu (ofschoon het eeuigs- zin6 den tijd vooruitloopen is) vertellen wat dien avond juffrouw Ethel overkwam, om te laten zien, dat Nemesis met. eenvoudige maia/r zeer «afdoende hulpmiddelen werkt. Claudia, de slavin barer oudere zuster, was vertrokken, nadat rij alles voor den grooten 'begrafenisdag nagezien en japonnen uifcge- sclvuierd had, terwijl zij voortdurend werd uitgescholden voor haai' onhandigheid. Daar na probeerde Ethel Torphdchaai met een (bor stel in de .hand een paar manieren van haar opmaken, zoo of zoo, nu laiag in den hals, dan boven op het hooldhet effect van de laatste manier werd een weinig benadeeld, doordat zij. twee haarspelden in den mond' hield. Nu moest rij. toch nog even den liölrt- blauwen strik probeemi dien zij gekocht had, voordat zij uit de stacl ging. Hoe jam mer dat ze hem in zoo'n langen tijd niet zou kunnen dragen! Waar was ze ook weer? O, ja, nu herinnerde zij 't zich, in de kleer kast. Gil op gil klonk door het stille huis, want het was met al die probeersels laat gewor den. He6ter hoorde het. heel boven en daar zij wat angstig wa6 bij de gedachte aan haar grootmoeder, die zoo heel stil lag, strekte zij een hand uit haar klein© bedje naar de plek, waar Meg&y lag. Tom hoordé het ook in de kamer, die voeger van Hester was en wreef in dé handen van prét. Hij richtte zich op om te luisteren. „Hfj was een mooie!" zei hij: tot zich zelf. Dit had wel iets van zelfzuchtigheid, maar Thomas Torphichaai wild© rich aan zoo'n kleinigheid niet laten kennen. „Tk 'heb het neusje van den zalm voor Etliel be waard En da+ bleek waar te zijn. De rat holde door de kamer en beproefde tegen de gordij nen van het. bed op te klimmen. Hij kroop onder het ledikant en kwam er zoo snel aan den anderen kant weer u;it, diat het Ethel toescheen alsof er een levende keten van woeste ratten was, die met glinstemde tan den door de kamer gingen, met een vaart van tenminste vijftig mijlen in het uur. Daar ver&pheen op den drempel dokter Syl van us Torphiohan met een kandelaar in do hand en buitengewoon kort aangöbondon, omdat ltij was gestoord. Ethel, wat is er,'dat je een huis van rouw met. zulk onbetamelijk gei aas stoort? Houdt je mond, meisje!" „De rat de afschuwelijke rat! Hij vloog naar mij tee t— o, ik ga doodIk weet, dat ik dood' ga!" „Ik zie geen ra.t, je hebt gpdroomd! Ik weet, dat je gedroomd hebt!" zeide de dok ter. „Ik heb een drankje in mijn koffer. Wat heb je met heb avondeten gebruikt? Heb je wat .op je kamer gegeten?" „Maar ik heb hem gezien. Neen, ik kom er niet af, ivoordat hij doodgemaakt is. Kijk als het u blieft onder het bed, ik zal geen oog sluiten, als u het niet doet. Het komt alles door die leelijke, kleine heks, Hester Stirling ©n door Tom, die haar partij koos. Ik weet. dat liet Tom was. Hij heeft ge zegd, dat hij het mij zou betaald zetten." „Onzin onzin! Kom er dadelijk af, of ik zal het je wel noodzak on. .Versta je mij'? Ik zeg je, dat ik overal héb gekeken en dat er geen rat is. Er .was geen rat!" Dokter Sylvanus was heel boos. Hij had zich iu nachtgewaad in verschillende hou dingen vertoond, die volstrekt niet pasten bij oen genceslieer met een uitgebreide en aanzienlijke praktijk. Aijn humeur was in de war. evenals rijn haar door liet zoeken onder liet bod, waar hij niets vond dan kar tonnen doozenWat hij verzekerdé, was ook waar. Er was geen rat, want dat sluwe dioi' was hem bij de eerste opening der deur bru taal voorbijgesprongenterwijl de dokter als vastgenageld bleef, bij liet gezioht van rijn oudste dochter, die met haar rokken om haar enkels .getrokken, op dén hoogsteri stoel in dé kamer luid stond te gillen. Toen de dokter naar rij-n Kamer terug keerde om zijn vrouw gerust te stellen, viel hem plotseling in even in Tom's kamer te I kijken. Maar als er ooit een knaap sliep vaet en onschuldig sliep, dan iwas het Tko- mas Alistair Thorphichan. Hét meisje incest gedroómd hébben, daar was geen twijfol «aan. Het drankje ja 'hij was het verge- ton. Hot, kan niet- anderts of zo moest stil letjes het een of ander hébben gesnoept. Dat doem meisjes altijd. Ik zal haar een kleine do&ie broomkali geven en er oen paar druppels bijvoegen, die onschuldig zijn, maar onaangenaam voor het verhemelte. Het zal haar loeren deze vertooning niet te herhalen j De sluier mag hier veilig worden neerg©- laten. Etliel bad nog meer «afkeer van drank- jes dan van arme bloedverwanten en zij verscheen uit de beproeving meer dan ooit overtuigd der waarheid van het vers, dat zegt dat 's monsohen ergste vijanden zijn eigen familieleden zijn Wordt ervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1