ST. 77. Tweed© blad. 7"e Jaargang. KOLONIËN. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoort f 1.00. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummer; - 0.05. Deze Couran verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen snz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels* f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene oireulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. O OST-INDIE. Sumatra's Westkust. Van het z.g. „vergiffenis-feest" in de eenige maanden geleden zoo oproerige laras Kaniang (Padaingsehe Bovenlanden), het welk door den heer Ch. Boissvain werd bij gewoond, vindt men een beschrijving in hét Van Dag tot Dag van het ALg. Hbl. Wij nemen er het volgende uit Zulke adat-feesteui worden alleen voor mannen aangericht, en zoodra de gevraagde vergiffenis van het gouvernement bekend zou zijn gemaakt, zou voor hen het feest maal begin nehi. Maar er is blijkbaar ook een vrouwenbe weging onder de Maleiers! Een vijfhonderd jonge vrouwen en meisjes in haar schoonste kieetdij en met sieraden behangen, zoodat zo flonkerden in de zon, zaten in dubbele rijen op den grond en aten koeken en taar ton, welke door jouge meisjes, die tusschen de rijen doorgingen, links en rechts werden aangeboden. En al die vrouwen en meisjes liepen later rustig en vroolijk tusschen otns door, een beeld gevend van den toestand van rust en zekerheid die hier nu heersclit. Knappe schermdansere gaven nu voor stellingener werden liedjes gezongen of liever geklaagd, want ziimgen op de Maleisclie manier is begrafenisachtiger werd geju'belid en toegejuichtde bevol king van Kamang vierde feest Toen kwam het ernstig oogenblik. De panghoeloes naderden, bogen zich neder en vroegen het gouvernement ver giffenis voor wat misdreven was. Nu na.m de controleur van Oud-Agani, de heer Westenonk, het woord en hield in de taal van het volk een ernstige toespraak, die door de tweeduizend manuien in .dem- looze stilte werd aangehoord. Wat hij zeide komt ongeveer hierop neer „Gij zegt nederig vergiffenis te vragen gij toont- u hati poetih (wit hart) door ais offer dit feestmaal te geven, waarvoor elke nagari dezer la-ris (district) één karbouw en 100 maten rijst heeft geleverd. „Het gouvernement aanvaardt wat gij aanbiedt, en hoopt dat blijken zal dat uw a.mpoen vragen uit het binnenste van uw hart komt. Gij vraagt als kind tot -ten vader terug te mogen keereu de vader mag dat niet weigeren, hij is altijd vol ofd'> geweest- en wil daarom ook niet weigeren. Weet echter wel, dat die vader zéér boos zal zijn, indien iblijkt dat gij niet oprecht zij:-. Weet ook dat zij, die tijdens de woelingen geen slechte plannen gehad hebben, doch slechts zijn meegesleurd door kwaardaandige opstokers, vergiftteuis kunnen krijgen, doch dat de raddraaiers en opstokers, die u on gelukkig hebben gemaakt en velen hebben doen dooden, streng gestraft zullen «w edn. „Ik aanvaard dus wat gij aanbiedt, 'k vertrouw u weder als vroeger". Hierop volgde luid gejuich en nu begon het offer.maal, geheel volgens de adat. in een dulbbele rij zaten de honderden en houderden mannen neder op den grond Tusschen elk zestal stond een overdekte schaal. Aan weerszijden werden ze bediend door jonge kinapen. Ze aten karbouwen vlee6ch en rijst, en intusschem bleven de vrouwen en meisjes omgaan. Het was een zeldzaam goed gelukt feest... eeu groote voldoening voor den f linken cm troleur... een belofte dat in de bovenlanden van Padang rust en orde gehandhaafd zul len blij vein. Staten-Generaal. W ij z i gin g der Motor- en Rywielwet 19 0 5. In de Menioiie van Antwoord verklaart de Minister van Waterstaat tegenover de verzeke- j rintg dat nieuwe bepalingen ter bestrijding van liet gevaar, door motorrijtuigen veroorzaakt, ihoog noodig zijn, evenals zijn ambtsvoorgangerj dat het voorstel zoo broeden opzet niet heeft, j Het beoogt slechts enkele, deels spoodeischende wijzigingen ter wille van de gemeentelijke auto- nomie. Den rechter de keus tusschen hechtenis en geldboete bij overtreding van veiligheidsvoor schriften geheel te ontnemen, zou niet aangaan. De mogelijkheid van verbeurdverklaring van motorrijtuigen is uitdrukkelijk verworpen bij de voorbereiding der bestaande wet. De Minister wenscht hiertegen niet in te gaan. Bij de tel kens opnieuw opduikende begeerte naar herstel van het indertijd afgeschafte bekwaajivheideon- derzoek wacht de Minister nog altijd vergeefs eenig bewijs, dat aanrijdingen of botsingen te wijten zijn aan onbedrevenheid de6 bestuurders. Van eenige urtnoodiging voor een congres ter internationale regeling is bij de Regeering niets bekend. Wellicht heeft men gedacht aan het tegen October te Parijs bijeengeroepen „Congres de la Route"', alwaar de techniek van wegen aanleg in behandeling komt. Daar zal Neder land vertegenwoordigd zijn door den hoofdin specteur generaal en een ingenieur van den Rijkswaterstaat. Op dit Congres komt ook de stof plaag aan de orde. Van Regeeringswege is de technische en finan cieel© uitvoerbaarheid van de. tot dusverre be kend geworden middelen reeds bij herhaling on derzocht, zoodat voor nieuw onderzoek harer zijds thans geenerrlei reden is. De Minister legt de nadruk er op, dat de ge meentebesturen niet door dit voorstal voor het eerst bevoegd zullen worden tot het bepalen van een maximum voor de bebouwde kom. Het is nu enkel te doen om opheffing van de uitzon dering voor de Rijks- en prov-inciaJle wegen en de overige wegen voor het doorgaand verkeer, waarbij dan als tegenwicht eeu benedengrens voor het maximum wordt bepaald. In de andere Kamer is <Le benedengrens van 15 tot 10 K.M. verlaagd, in weeril van bestrij ding door den Minister. Toch meent ook hij. dat men. deze wijziging gispende, zich moet hoe den voor overdrijving. Aan de 15 K.M. van het Regeeringsvoorstel is het vermogen, oin het automobilisme of de in dustrie te Knakken, niiei toegeschreven. Zou nu de slechts5 K.M. ruimere speling, die de Tweede Kamer aan de gemeenten wil gunnen, voldoende zijn om eene zoo fnuikende werking der wet in het leven te roepen? De bewering dat het voor oudere wagens en onder sommige omstandigheden ondoenlijk zal zijn, een maximum van 10 K.M. niet te over schrijden, heeft in geval van overmacht geener lei beteekenis; terwijl overigens van 1898 tot 1901, alzoo juist voor (le oudere wagens, voor alle Rijkswegen in bebouwde kommen een maxi mum van slechts 8 K.M. heeft gegolden. Wel komt het den Minister aannemelijk voor, dat het in verschillende opzichten lastig en hinderlijk kan zijn, gedurende aanmerkelijken tijd de vaart beperkt te houden tot een zoo matig cijfer als 10 K.M. Uit het feit dat een vaart van 10 K.M. nog roekeloos kan zijn, is in tusschen ten onrechte de meening geput, dat het voorstel een enkele verbetering zou kunnen brengen. Met nadruk herhaalt de Minister dat naast en boven een maximum in cijfers overal en altijd geldt het vei'bod van art. 15 der wet, dat niet anders of sneller mag worden gereden dan de veiligheid naar omstandigheden gedoogt. Het geldt' hier overigens geenszins een ver plichting ,doch enkel eene bevoegdheid der ge meentebesturen. Men late de bepaling althans eene proef en wachte af, of van de gewijzigde bevoegdheid al dan niet een verstandig gebruik zal worden gemaakt. Wat eindelijk aangaat het bezwaar omtrent het begrip bebouwde kom", dit begrip staat inderdaad niet vast, doch kan ook van te voren niet vaststaan, daar de plaatselijke omstandig heden in ieder bijzonder geval beslissend zijn. Voor willekeur der gemeentebesturen Ijestaat in- tusschen geen gevaar, omdat hier niiet de ge meente, maar de wet de grens der bevoegdheid trekt. Laat de gemeente haar verordening rui mer gebied beslaan dan hetgeen naar waarheid bebouwde kom is, dan komt zij in strijd met de wet en is hare verordening vatbaar voor ver nietiging. Hierop wordt toegezien door Gedepu teerde Staten en de Regeering. En mochten deze onverhoopt te kort schieten, dan nog is de rechter verplioht, iedere verordening buiten toe passing te laten die in dit opzicht-buiten de wet gaat. Alzoo waarborgen te over, om begane on wettigheden te brengen onder het oog van hoo- ger of ander gezag. Heffing van person eele belas ting wegens rnotorr ij tuigen. ingediend is een wetsontwerp tot heffing van personeele belasting wegens motorrijtuigen. Volgens dit wetsontwerp zal aan de grond slagen voor de personeele belasting een zevende, wegens het houden van motorrijtuigen, worden toegevoegd. De belasting volgens dezen grond slag wordt geheven van ieder die een motor rijtuig bezit of voor langer dan 20 dagen de beschikking er over heeft, onverschillig of dit, in het laatste geval al dan niet steeds het zelf de is. Geen belasting wordt geheven van motorrij tuigen, door publiekrechtelijke lichamen gehou den, gebruikt voor vervoer van goederen of werktuigen alleen of deel uitmakende van een 'handelsvoorraad, terwijl de belasting voor wie de auto's uitsluitend in zijn bedrijf gebruikt, wordt gehalveerd en voor wie ze uitsluitend of hoofdzakelijk verhuurd, tot een vierde vermin derd. De belasting bedraagt voor mo tor ry wielen voor 1 persoon f 6, voor méér dan een persoon (met aanhang- of voorspanwagen dus) f 8 en voor automobielen van f 30 tot f 250, afhankelijk van het aantal paaidekrachten, terwijl het voor alle automobielen, voorzien van een electro motor, f 180 bedraagt. De vaststelling van het aantal paaidekrach ten van een motorrijtuig geschiedt, indien daar omtrent tusschen de administratie en den belas tingschuldige verschil van gevoelen bestaat door bij algemeenen maatregel van bestuur aan te wij zen ambtenaren op dezelfde wijze aan te geven wijze. In de memorie van toelichting op het wets ontwerp wordt onder meer opgemerkt, dat de bepaling van het aantal paardekrachten van een explosomotot eertijds zeer moeielyk was, doch dat thans een formule bestaat, die de capaciteit van een zoodamgen motor vrij juist aangeeft. Deze formule kan bindend gestekt worden en stelt den belastingschuldige in staat het aantal paardekrachten van zijn machine zelf te berekenen. Nog wordt in de M. v. T. meegedeeld, dat de opbrengst tengevolge van den nieuwen aanslag op f 80,000 is te sohatten, de vermindering van den grondslag voor mobilair wegens het daaruit wegvallen der automobielen of f 30,000, dus de netto-opbrengst dezer nieuwe belasting op f 50,000. Bakkerswet. liet door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan meerdere Kamers van Arbeid om advies toegezonden „Over zicht van de voornaamste bepalingen eener ontworpen wettelijke regeling betreffende den Zondagsarbeid en den nachtarbeid in het broodba k kersbed rij fverbiedt deo Zondags en des nacht® bak'kersarbeid te verrichten, wordende onder bakkers arbeid verstaan alle werkzaamheden, in of ten behoeve van een onderneming verricht tot het bereiden van broodonder nachtde tijdruimte tusschen 9 uren des namiddags en 5 uren des voor- middags." Het ligt niet in de bedoeling van den mi nister voorschriften betreffende de beper king van den arbeidsduur der bakkersgezel len in de regeling op te nemen. Later, wan neer het broodbakkersbedrijf zich aan de eischen der regeling zal hebben aangepast, zal worden overwogen of en zoo ja in hoeverre en langs welken weg maatregelen met betrekking tot den arbeidsduur behao ren te worden overwogen. Het verbod van Zondags- en nachtarbeid zal niet alleen gelden voor de eigenlijke broodbakkerijen, maar voor alle onderne mingen, waarin brood wordt bereid, dus ook bijv. voor hotels, die een bakkerij mochten oprichten Het verbod zal niet gelden voor de bezorging en den verkoop van brood. Des Maandags en des- Zaterdags zal bak- kersarbeid mogen worden verricht tusschen 3 en 5 uren des voormiddags, welke bepaling noodig schijnt in verband met den Zondag en om 's Maandags spoedige aanvulling van den broodvoorraad mogelijk te maken. Aan Israëlitische bakkerijen wordt toege staan op Zondag bak'kersarbeid te verrich ten, mits dan op den rustdag der Israëlieten niet .gebakken wordt. Mede zal in den ge- heelen nacht (dus tusschen 9 uren naim. en 5 uren v.m.), welke aan dézen rustdaag voor afgaat, arbeid in dc bakkerij verricht mogen worden. Het verlof tot bakken aan Israël ie- tislche bakkerijengedurende den geheelen nacht, voorafgaande aai den Israëlietischen rustdag, is daarom zoo ruim gesteld, omdat het aanvangsuur van den sabbaitlh sterk wis selt. Met het oog echter op deze zeer ruime uitzondering, wordt geen afwijking van het verbod van nachtarbeid toegestaan voor den nacht, welke op den sabbath volgt. Een, door het hoofd eener Israëlietische bakkerij af te leggen verklaring zal moeten voorkomen, dat van verschillenden bevoegd heden misbruik wordt gemaakt. Bovendien zal in elke onderneming in ten hoogste 8 etmalen in een kalenderjaar, met afwijking van het verixxl van nachtarbeid, bak'kersarbeid mogen worden verricht tus schen 3 en 5 uren v.m., eohter nooit in een zelfde ondërneming in twee achtereenvol gende nachten. Met deze vergunning wordt bedoeld den arbeid op feestdagen, welke niet met den wekelijkschen rustdag samenvallen, te voor komen of, bij verwachten grooten toevloed van vreemdelingen in eene plaats, den brood- voorraad naar verwachte behoefte te regelen. In elke provincie, of in elk deel eener provincie, wordt ingesteld een arbeidsraad voor het broodbakkersbedrijf, waarin werk gevers en werklieden, in het bedrijf werk zaam, zullen zitting hebben. De samenstel ling dezer raden, hun werkkring, enz. zullen bij nadere wet worden geregeld. De leden dezer raden worden onderschei denlijk door en uit de werkgevers en de werklieden, elk tot een gelijk aantal, be noemd. De voorzitter, cie niet in het bedrijf werkzaam zal mogen rijn, zal door de leden van den raad met algemeene stemmen, of wanneer de léden het over de benoeming niet allen eens zijn, door de Koningin Wot- den benoemd. Telkens voor ten hoogste één jaar zajl de aafoeddsraacl kunnen toestaan aan een hoofd of bestuurder van oen bedrijf, waarin deze in den regel alleen arbeidt, op andere tijden te werken. De gemeenteraad zal het venten met brood alsmede het vervoer van brood, ten lie hoeve van ondernemingen, waarin bakkersarbeid wordt verricht, gedurende dën Zondag, kun nen verbieden met dit verbod voorkomende, dat de Israëlietische bakkerijen op Zondag brood aifleveren ten nadeele van andere bak kerijen. Het hoofd van eenig bedrijf vordt straf rechtelijk aansprakelijk gesteld voor overtre ding der verschil lende repalingen. liet ligt in de bedoeling van den minister de wet niet eerder in werking te doen treden, dan een jaar na haar afkondiging. Concurrentie der gemeen te. De geneesheeren Huet en Peereboom. bezitters van een Röntgen-apparaat en com missarissen van het medio-mechanisohe Zan der-instituut te Haarlem, hadden bij den raad aldaar een Macht ingediend dver con currentie, bun aangedaan door de gasthuis- directie, die een, door de gemeente betaald, Röntgen-apparaat in haar bezit heeft. In een raadszitting in Mei j.l. werd die zaak uitvoerig besproken en diende dr. v. d. Berg een 'voorstel in om te bepalen dat liet gasthuis-apparaat zou mogen worden ge bruikt voor doorlichting van a'lle minver mogenden, ook door de betalende patiënten der gasthuisdoctoren en door patiënten der Rijksverzekeringsbank, doch da-t bet niet beschikbaar zou zijn voor alle andere wel bctalenden. Dat voorstel, in handen gesteld der gastlmisregentenis thans met hun advies bij den raad terug. Het voorstel van dr. v. d. Berg wor*dt, a!s zeer onbillijk tegenover de gegoeden, die hebben meebetaald aan het gasthuisapparaat en die bovendien elk jaar meedragen in de lasten van het gasthuis, gequalifioeerd. De gestichtsgeueesheeren willen van de hun ti^egedaehte bevoorrechting niets weten. Wordt het voorstel nu door den raad ver worpen. dan adviseeren B. en W. om aan de adressan ten-reclamanten te berichten, dat de raad geen termen heeft gevonden om wijziging te brengen in de wijze van exploi- teeren van het Röntgen-apparaat in het gasthuis. W et houders benoeming te Schoonhoven. De Aniirev. Kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" te Schoon hoven, heeft op 9 Sept. vergaderd, en daar de laatste wethoudersbenoeming, waar de heer J. W. Valk vervangen werd door den heer Hermann A Sdhreuder, besproken. Na de gehoorde besprekingen verklaarde de vergadering zich met meerderheid van stemmen niet bevoegd tot het uitspreken van een oordeel in deze zaak. St. Philatelisten-congres. In het American Hotel te Amsterdam is gisteren de derde Nederlandsche l'hila- telistendag geopend. De vergadering en de postzegeltentoon stelling werden voorbereid door een comité, bestaande uit de heeren C. Wafelbakker, jhr. J. A. A. von Schmid, M. Henriquez do Castro, H. P. Costerus Pzn., J. D. Leunis, Joh. H. Limper, P. J. Lucardie, G. J. Stork, A. E. Sitsen, mr. E. Bonn en H. van Eeden. Waar de eerste Fhilatelistendag b; -n verwachting slaagde en 'de tweede, te 's Gra ve nih'age gehouden, den eersten nog in suo- ces overtrof, kan reeds 'verklaard worden, dat dit Philatelistencongres evenmin d»* verwachtingen zal teleurstellen De postzegelverzamelaars en verzamelaar- sters kwamen te ha.lf elf bijeen in een der bovenzalen van het American Hotel, waar kapitein C. Wafelbakker, voorzitter van'het uitvoerend comité, allen in de philatelie belangstellenden een hartelijk welkom toe riep. "De heer Wafel bakker wees er op, dat het te Amsterdam wel moeite gekost heeft men- schen te vinden, die lust en ijver hebben zich aan de philatelie te -wijden en die bovendien te vinden zijn om een tentoon stelling te helpen organiseeren. Te 's Gravenhage, waar zooveel ambte naren zijn, die over tijd kunnen bc Hik ken en waar vele gepensionneerden wonen, gaat het veel beter. Dank zij den heer A E. Sitsen zal men echter over liet Amster damsche congres niet te klagen hebben. De voorzitter seüde voorts, dat dit waar schijnlijk de laatste philatelistendag zal zijn door het permanent comité georganiseerd. Er rijn n.l. stappen gedaan om te kom - ii tot. een Bond van postzegel verzamelaars-ver- eenigingen, die voortaan het organiseeren dc Philatelistendagen op zich zal nemen. De heer Wafelbakker deelde nog mede. dat klit jaar het hoofdbestuur der posterijen niet officieel vertegenwoordigd was. Het hoofdbestuur heeft echter herbaalde malen bewezen-, den liefhebberijen der verzame laars zeer genegen te rijn. Ter gelegenheid van dit congres wordt in een der aangrenzende aaien eene invi tatie-tentoonstelling gehouden, welke zich in veel belangstelling mag verheugen. Op nationiaal geibied zijn er tlwee vo. rnatne inzendingen. De heer P. J. van Harderwijk te Schiedam, zond eene zeer volledige eollee tie van Nederland en Nedorlandsc'h-Indic, gerangschikt naar kleuren, typen en taal dingen. Onder de zeldzaamheden komen voor een in 1796 door de Oost-Indische Compagnie verzonden pakket, afgestempeld met een bedrag van f 10 en een in 1847 in Ned.-Indië gebruikt etiketje, dat als voor ganger van den postzegel mag gelden. De heer A. J. Vak-rvink, te Leeuwarden, ver rijkte de tentoonstelling met eene op en kele exemplaren na, complete collectie post stukken van Nederland en koloniën, waar onder een poststuk, in 1795 verzonden pc; koerierpost en stukken zonder ze?els. waar op de waarde met potlood ten kantore is aangegeven. Verne^in^ vc.ard v::-. vnis- dc irvendingen van d® beuren \V P CV terns P 7.11 te Edani (briefkaarten van IJs land, Congo. Cevlon, Victoria en Colnm bia). jhr. J. A. A. von Schm-id. te Am sterdam (Europa van 1 Januari 1890 af bijna compleet). G. J. Stork, te Amsterdam (Peru). A. E Sitsen, te Amsterdm. (diverse koloniale afstempelingen op zegels van Dnitschland) enz. Congres voor Openbare Gazonheids- regeling. Eerste d ag. Dordrecht11 September Het dertiende Nederlandsóhe Congres voor Openbare Gezondheid sregeling wordt heden en morgen te dezer stede gëliouden. Te 1 uur hedenmiddag werd in „.Kunst min" de eerste ritting geopend door dr. G. W. Bruinsma, wegens uitlandigkeid van prof. Wijsman, waarna dr. De Graaf namens de commissie van ontvaaigst allen welkom heette. Hierna bradht de eerste secretaris verslag uit over het jaar 19071908, hetwelk werd goedgekeurd. Nadat de (ijst van nieuwe leden was vast gesteld, kwam aan de orde het verslag van dien penningmeester over het jaar 1907, dat eveneens ongewijzigd werd vastgesteld. Voor het nazier. der rekening en verant woording van den penningmeester werd eene commissie benoemd, die een en ander in orde bevond en voorstelde den penningmees ter te dechargeeren. Dienovereenkomstig werd besloten. Aan de orde kwam nu een voorstel tot toekeuning van eene subsidie van f 250 aan de Rijksopspornig van delfstoffen, wat door de vergadering weid goedgekeurd. Overgegaan werd tot de verkiezing van drie bestuursleden ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het overlijden van dr. B Reiger, het aftreden van prof. dr. C. H. H. Spronck en de niet-aan neming eener benoeming. Het bestuur had respec tievelijk de volgende dubbeltallen aanbevo len: de heeren Edo J Bergsma, buitenge woon lid van den Centralen Gezondheids dienst en burgemeester van Enschedé,eh J. B. J. van Rijn, burgemeester van Venlo; dr. Oh. H. All Cohen, hoofdinspecteur van do Volksgezondheid, lid van den Cen tralen Gezondheidsraad, te Utrecht, en dir. J. Poels, buitengewoon lid van den Centralen Gezondheidsraad, te Rotter dam jhr. mr. Ch. J. M. Ruys van Bee- renhrouek, lid van de Tweede Kamer, te Maastricht, en dr. J. C. J. van der Ha gen, inspecteur van de Volksgezondheid te 's Hertogen bosch. Het stembureau zal in de ritting van morgen rapport uitbrengen omtrenjt deze verkiezingen, waarvan de uitslag dus mor gen eerst békend zal worden. De bepaling van de plaats, waar het vol gend congres zal worden gehouden, werd overgelaten aan het., bestuur. Na eenige mededeelingen der commiasiën in zake vee- en vleeschkeuring, der codex alimentarius en de tweede uitgave van het .rapport in zake drinkwatervoorziening ten platten lande, werd aan do orde gesteld het vraagpunt Huisvesting van den soldaat. Als inleiders traden op de heeren A. L. Redelé, kapitein der genie, en W. Dudok. le luitenant der genie, wier betoog op het volgende neerkomt. Hij die er het eerst aan dacht om de troe pen te kazerneeren, was zeker geen hygië nist. Hoeveel zorg men ook moge besteden aan het onderkomen van den soldaat, het feit, dat vele menschen op een uit den aard der zaak 'beperkte ruimte moeten sa menwonen, brengt bezwaren mede, welke men kan trachten te verminderen, maar nooit geheel zal kunnen ondervangen. Deze bezwaren ontstaan in hoofdzaak door de verontreiniging der lucht door stof en door de inademings-, en uitwasem ings- producten der bewoners, benevens door bet verhoogde gevaar van ziekten op te loopen, welke door coujtact. ontstaanhieronder zijn dan te rekenen: meerdere soorten van huiduitslag en oogontsteking, pokken, ma zelen, roodvonk, diphtheritis, typhus, cholera, roos, en tot op zekere hoogte ook tuberculose. Een van de meest afdoende middelen om bovengenoemde bezwaren tot een minimum te beperken, bestaat daarin, dat men per hoofd een ruime vloeroppervlakte en ku bieke maat beschikbaar stelt, en dat men afzonderlijk dag- en nachlbverblij'ven in voert. In bijna alle landen zijn ten deze wettelijke 'bepalingen vastgesteldOm rede nen van rindelijikheid, comfort en huise lijkheid zijn ook afzonderlijke eetzalen aan te bevelen. Uit onderzoekingen is gebleken, dat het nadeel van gemeenschappelijke slaapzalen gelegen is in het gevaar, dat de uitado- mings- en uitwaeomiugsproducten van den een worden ingeademd door den ander. Dit gevaar is te keeren door de slaapzalen in kleine kamertjes af te deelen, elk bo st emd voor één bed. zooals bij groote kost scholen veelal gebruikelijk is. De vroeger algemeen gangbare meening, dat slechts kleine slaapzalen aan de eischen der gezondheidsleer kunnen voldoen, wordt thans meer en meer verlaten. Groote slaap zalen Ihobbcn boven kleine het voordeel van gemakkelijker gecontroleerd en gereinigd te kunnen worden in de praktijk blijken zij in de meeste gevallen ook beter verlicht en geventileerd te zijnzij hebben het nadeel van minder huiselijk voor den bewoner te zijn, een nadeel, dat >ij gescheiden dag- en nachtverblijven niet. zwaar kan gelden. Meer én meer wordt het stelsel gevolgd, waarbij de woor.ldkalen voor den troep in afzonderlijke gebouwen of gebouwtjes (woongebouwen genaamd) worden onderge bracht, die geheel gescheiden zijn van do vele andere localiteiten, welke de dienst

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1