fonds dal eisend:m is van de Gemeente: 3e hét rechtstreeks betalen van den steuu aan de v.erkliedenvereenigingen. Van de 2 eerstgenoemde oplossingen ge ven wij dc voorkeur aan de eerste. •Indien het. fonds eigendom is van de Ge meente, zal dit volgens de bepalingen der Gemeentewet beheerde moeten woirdeu door BureenKefter en Wethouders, die eventueel bijgestaan kunnen worden door eeene Com missie van bijstand. Het lijkt ons niet verstandig, de taak van Burgemeester en Wethouders te ver zwaren met de vele werkzaamheden, die het gevolg zullen zijn van de instelling, die ons thans bezighoudt. Een Commissie van bijstand kan slechts in betrekkelijk geringe mate die zwaardere taak verlichten. Wordt een fonds opgericht mei rechti-persoonlijlkheid, dan kan het be stuur van het fonds opgedragen worden aan anderen dan Burgemeester en Wethouders. Bovendien kan als voordeel van oen fonds met eigen rechtspersoonlijkheid genoemd worden dc mogelijkheid, dat het fonds ook op andere wijze, dan door subsidie van de Gemeente versterkt wordt, t. w. door sub sidies van vereenigingen, schenkingen, le gaten Rechtstrooksclie betaling uit de gemeente kas lijkt ons niet aanbevelenswaardig. Bij oprichting van een f:nds staiat d'e verplich ting var de Ga me en te tegenover het fonds aanstonds vasthet fondsbestuur weet over welke middelen het loam beschikken en kan daarna de bijslag vaststellen. Indien hot fonds gesticht wordt kan eane reserve gemaakt worden, 't geen bij recht- streeksohe uitbetaling uit de gemeentekas aar. de v<jkveroeni gingen niet mogelijk is. Indien ul. in een jaar de gemeentelijke subsidie aan het fonds niet geheel door het fonds aian de vereenigingen uitbetaald be hoeft to worden, dan. zal het. fondsbestuur het 01 verschot kunnen reserve-eren voor ja ren, waarin de werkeloosheid greater is. Bij recht-.treelcsche uitbetaling uit de ge meentekas zal eeu dergelijk overschot onder de gewone middelen van de Gemeente ver antwoord en qp een later dienstjaar gebracht raceten worden. Het instellen van een fonds met eigen rechtspersoonlijkheid achten wij, dus het meest aanbevelenswaardig. Nadat we voor cms zeil ve n de hoafldjpun- ten hadldlen vastgesteld, hébben. wijf déizo medegedeeld aan de besturen van die vor- eenigmgeoi, die reeds eau fond's voor werk loosheid opgericht balden en hen uitgenoo- digd deze in een vergadering met ons te bespreken In 't geheel bestaan er thans 8 dergelijke kassen, die bijna alle in den laat- sten tij© opgericht zijn. De besprekingen met de besturen dier vereenigingen helhben ons die overtuiging geschonken, dat eene regeling, zooals wij hierbij in overweging geven, d:or de hier bestaande vereenigingen zeer zeker gesteund zal worden wel bleek, dat oip enkele pun ten verschil van inzicht tusschen onz? com missie en eenige besturen bestond, maar bij de verdei c behandeling va.n een dergelijk geschilpunt bleek d orgaans, dat de wen- schen van de vakvereenigingen niet haar grond vonden in een ander inzicht in de verzekering zelve, maar in de belangen van de vaik\creenigingen. Met dergelijke wen- schen hebben wij ons natuurlijk niet mogen inlaten. Hoe men denlken mo-ge over het nut of het nadeel dar vakvereeniging de Comm.issic heeft zich er steeds van over tuigd gehouden, dat zij met het ontwerpen van haar voorstel geen rekening mocht hou den met onstandigheden, die gunstig of ongunstig voor de vakvereenigingen geoor deeld werden. De gemeentelijke instelling behoort zoodanig ingericht te worden, dat zij het beoogde doel, t. w. de verzekering, zoo goed mogelijk bereikt; met wenschen, die andere doeleinden beoogen, hebben wij geen rekening gehouden. Voor zooveel noodig volgt, hierachter nog eene toelichting op de aangeboden concept besluiten Artikel 6. lo. wat onder vakgen ooten" verstaan moet worden, meenen wij niet iu de verordening te raceten omschrijven, maar aan de practijk over te moeten laten. Artikei 6. 2o. Aanvankelijk had'den wij gedacht U in overweging te geven het mi nimum, aantal leden te stellen op 20; de vakvereei.igin-gen verzochten eenstemmig dit cijfer 15 te willen vaststellen, omdat voor eenige bedrijven waarschijnlijk geen 20 werkliedeu gevonden z raden worden. Hoe wel de risico van de verzekering grooter wordjt, naarmate het aantal verzekerden kleiner is, meenen wij U te moeten voor stellen in dezen den wensch der betrokken organisaties te vervullen. Mocht in de toe komst blijken diat de risico van dergelijke vereeniginigen te hoog is, dan kan de be paling gowijlzigd worden (zie artikel 16). Artikei 6. 4o. De gekozen redactie maakt het mogelijk, dat eene vereenigjing voor hare leden eene verschillende premie eischt. Wij meenen, dat de vereeniging hierin ge heel vrij gelaten kan worden. Artikei 6. 7o. De vraag, hoe de verplich tingen te regelen bij uitsluiting en staking heeft langdurige besprekingen in onze com missie veroorzaaktook met dc betrokken vereenigingen hebben wij hierover geraad pleegd. Een onzer leden heeft daarna het oordeel ingewonnen van het Centraal Bureau vooi Sociale adviezen. De gestelde vragen en het ontvangen antnvoord gelieve U hier bij aan te treffen. De thans voorgestelde redactie geeft naar onze meening duidelijk weer, welke oplossing door ons aanbevolen wordtvcoral met liet oog op de memorie van toelichting op liet wetsontwerp waar van gesproken wordt in den brief'aan het Centraal Bureau, achten wij de voorgestelde regeling noodzakelijk. Artikel 6 9o. Het onder 9o bepaalde achten wij beslist noodzakelijk om te voor komen, dat het fondb aantrekkingskracht uitoefent op de vestiging van arbeiders in de gemeente. Van do zijde der vakveree- nigingen werd gevraagd dén termijn te stel len op 6 maanden. Mat het oog op seizoen arbeid,en het uitvoeren van groote werken, die natuurlijk slechts tijdelijk duren, achten wij een termijn van 12 maanden noodzake lijk. Uit do aangegeven redactie blijkt, dat mot. allee.' bij korter lidmaatschap dan 12 maanden, de gemeente geen hijslag geeft, maar ook dat de vereeniging in een derge lijk geval niet uit haar kas mag uitkeeren. Werd die laatste wel toegestaan, dan zou <k niet gewilde aantrekkingskracht ttooh nog ten halve werken, ten-wijl dan tevens d-: verplichtingen van dc kas te groot zouden kunnen worden, waarioir het doel, dat do Gemeente nastreeft, slechts gedeeltelijk be reikt zou ivorden Art. 6. 10e. Indien die gemeente het ba- o-gde doel izal jbereiken, rn.oet er eenige wam borg zijn, dat de uitkeering, die de vereenigingen a n hare leden betalen, niet te gering is. Art. 6 Uit artikel 6 blijkt, dat niet be paald is voorgeschreven dat de we.rkelooze ook werk buiten zijn beroep behoort aan te nemen. Wij zijn van ooi-deel, dat de rege ling hiervan overgelaten moet blijven aan de vereeniging zelve. In dit verband zij er nogmaals op gewezen, dat het bedrag door do gemeente te geven, toch ook steeds door do kas dei vereeniging betaald moet worden. Artikel 10. 2e Ip'd. Het gevaar voor werkloosheid is in het eene vak veel gr oter dan in hot andere. Indien in een vak, .waar in dc werkloosheid naar verhouding groot is, eene gelijke uitkeering door de veree nigingen gegeven zal worden als in andere vakken, zal of een hoogere premie uitge keerd moeten worden of dc uitkeering over een korteren tijd gegeven worden. Beide gevolgen zijn niet wensohelijk. Van daar, dat lid 2 de mogelijkheid; voor de commissie opent am voor het eene vak een hoogere bijslag te geven dan voor het an dere vak. Dat allen door deze regel in? niet. in dezelfde mate van hot fonds profiteeren. kan geer bezwaar zijn, omdat hot doel van de gemeente in dit opzicht moet zijn, daar de meeste hulp te verleenen, waar deze noo- De commissie is bovendien steeds aan de laatste zinsnede van lid 1 gebonden. Artikel 16. In iden loop van. dit jaar eijln verschillende kassen opgericht. In verband niet het bepaalde in artikel 6 onder 9 zul len die kassen eerst een jaar moeten "bestaan voordat de bijslag gegevt.n kan worden. Met het oog op den komenden winter hebben wij eene overgangsbepaling voorge steld, die tot 1 Mei 1909 zal werken. Ten slotte hebben wij de eer u in over weging te geven voor 1909 een bedrag van f 300 beschikbaar te stellen voor het fonds. De comimisio voornoemd'; De Voorzitter, E. L. VISSER. De Secretaris, J. G. STBNFERT KROEJ3E. Concept-Besluit 1. De Raad der Gemeente Amersfoort, Gelet op het voorstel der Raadscommissie, benoemd in- zijne vergadering van 26 No vember 1907 B es 1 u 1 it; to Amersfoort niet een kapitaal van f 100, dat dtoor de Gemeente verstrekt wordt, een fonds te stichten tot bevordering van de ver zekering tegen de geldelijke gevolgen van on vrijwillige werkeloosheid in de Gemeente Amersfoort. Aldus vastgesteld in de open'bare vergadering van den Raad der Ge meente Amersfoort van 1908. De Voorzitter, De Secretaris, Concept-Besluit 2. De Raad! der Gemeente Amersfoort, Gelet op het voorstel der Raadscommissie, benoemd in zijne vergadering van 26 No vember 1907 Besluit: vast te stellen de volgjendé Verordening betreffende het fonds tot bevordering van de verzekering tegen de geldélijke gevolgen van on vrijwillige werkeloosheid in de Ge meente Amersfoort. Artikel 1 Het' fonds tracht zijn doel te bereiken door het geven van een 'bijslag 'bij de uitkeeringen die de tot het fonds toegelaten vereenigin gen ingevai van onvrijwillige werkeloosheid aan hare leden geven. Artikel 2. Het fonds wordt bestuurd door eene com missie van 5 leden, die telkens voor drie jaren benoemd worden. 3 leden der commissie, waaronder haar voorzitter, warden door en uit den Gemeen - raad benoemd'. De twee andere leden worden uit de leden der toegelaten verenigingen benoemd in eene vergadering, bestaande uit 3 leden van elk bestuur der toegelaten vereenigingen. In die vergadering wordt door elk der toegelaten vereenigingen een gelijk aantal stemmen uitgebracht. Een lid der commissie, die ophoudt lid te zijn van den Gemeenteraad of van toegela ten vereenigingen, verliest zijn lidmaat schap, In tusschentijder ontstane vacature wordt zoo spoedig mogelijk voorzien. Die ter vervuiling eener tusschentijda ontstane vacature gekozen wordt, treedt af op het tijdstip waarop degene, in wiens plaats hij is 'benoemd moest aftreden. Artikel 3. De oommissie wordt bijgestaan door een secretaris-penningmeester, die door Burge meester en Wethouders wordt benoemd, ge schorst en ontslagen De commissie zendt eene aanbeveling aan Burgemeester en Wethouders voor de 'benoe ming van een secretaris-penningeester. Aan den secretaris-penningmeester kan eene bezoldiging worden toegekend, door Burgemeester en Wethouders te bepalen. Artikel 4. De inkomsten van het fonds bestaan uit subsidies, jaarlijksche bijdtragen, makingen en schenkingen. Artikel 5. De administratiekosten van het fonds worden tot een jaarlijks door Burgemeester en Wethouders te bepalen bedrag door de Gemeente betaald. Indien aan den secretaris-penningmeester eene bezoldiging wordt toegekend, wordt deze onder dc administratiekosten gerekend. Artikei 6. Eene vereeniging, die tot het fonds toe gelaten wenscht te worden, richt daartoe, onder overlegging van hare statuten en reg lementen, het verzoek tot de commissie. De vereeniging moet, om toegelaten to kunnen worden, aan de volgende voorwaar den voldoen le. Zij moet zijn eene rechtspersoonlijk heid bezittende weik';iedenverofeniging van vakgenooten 2e. Zij moet ten minste 15 leden tolieu 3e. Leden mogen alléén inwoners van do Gemeente Amersfoort zijn 4e. Zij moet in het bezit zijn van een ka6, welke uitsluitend dient tot het geven van uitkeeringen in "©val van onvrijwillige wer keloosheid, welke geheei afgescheiden van de overige geldmiddelen der vereeniging wordt 'beheerd en waaraan alle leden der ver eeniging (tuséchen 20 en 55 jaar) verplicht zijn bij te dragen 5e. De wekelijksche bijdrage voor ieder lid aan de kas, 'bedeeld in het 4e lid', moet ten minste 10 cent bedragen 6e. In de bepailingen van de vereeniging voor deze kas meet duidelijk omschreven worden, welke ee geldelijke verplichtingen van de leden ten opzichte der kas zijn en welke hunne rechten bij uitkeering 7e. Uit de kas mogen geen uitkeeringen geschieden indien de werkelooseid het ge volg is van eigen werkstaking of uitsluiting van den werkelooze, van zijn eigen schuld, van zijn onwil om de hem door zijn werkge ver opgedragen werkzaamheden binnen do gienzeu van zijn beroep te verrichten, van nalatigheid om werk te zoeken en. voorts bij werkeloosheid tengevolge van invaliditeit, ouderdom, ziekte, ongeval of andere onbe kwaamheid tot werken 8e. Het toezicht op het. bestaan, de oor zaak' en dén duur. van de werkeloosheid moet voldoende verzekerd zijn 9e. Uit de kas mag geen uitkeering ge daan worden dan aan hen, aie gedurende een jaar lid van de vereeniging zijn 10e De uitkeering mag op niet minder dan 40 cent per aag worden bepaald. Artikel 7. De Oom missie stelt zoo spoedig mogelijk de vereeniging in keunis met haar besluit, genomen naar aan leiding van het verzoek tot toelating. Indien de toelating geweigerd wordt, wordt in de beslissing de reden tot weigering vermeid. Artikei 8. Eene toegelaten vereeniging is verplicht le. Aan de Commissie kennis te geven van alle wijzigingen, welke in harte statuten of reglementen zijn aangebracht, zoodra. diazo verbindend zijn goworaeu:; 2e. Jaarlijks aan de Commissie rekening en verantwoording af te leggen van bet be heer der werkloozenkas en c-eu verslag over het afgeloopen jaar in te dienen. 3e. Eene ledenlijst aan te leggen en gere geld 'bij te houden met opgave van woon plaats, geboortedatum, datum van vestiging te Amersfoort en van ingang van. het lid maatschap; van die lijst een afschrift te zenden aan de Commissie en voorts vau iediere wijziging binnen de eerste 10 dagen van iedere kalendermaand schriftelijk op gave te doen. aan de Oommissie; 4e. Een register aan te leggen en geregeld bij te houden van de uitkeeringen uit de werkeloozenkae, met vermelding van den naam van den ontvanger, het 'bedrag en den duur der genoten wekelijksche uitkeering en den van de gemeente ontvangen bijslag en van dat register binnen de eerste 10 da gen van iedere kalendermaand een uittrek sel in te zenden aan de Commissie; 5e. Een schriftelijke mededeeling, te doen aan de Commissie, waarin een' der bestuurs- leden aangewezen wordt, die tot het in ont vangst nemen van den bijslag gerechtigd zal zijn; 6e. Zich te onderwerpen aan hét toezicht van de Oommissie op hare administratie en uitkeeringen en aan de voorschriften eu maatregelen, door de Commissie te geve a j 7e. Öp daartoe strekkend verzoek va de 1 Commissie alle boeken en bescheiden be'ref i fende de werkloozenkas aan dé Commissie of den Secretaris-Penningmeester over te leg gen en de kas door de Commissie te doen controleeren. Artikel 9. De toelating van eene vereeniging wordt bij eene met redenen omkleede beslissing van de Commissie ingetrokken A. Wanneer de vereeniging niet blijft voldoen aan de in artikel 6 genoemde voor- waarden; B. Wanneer de in artikel 8 genoemde verplichtingen niet wiorden nagekomc: De Commissie geeft van de intrekking zoo spoed'ig mogelijk met opgave der reden, die tot de intrekking geleid heeft, kennis aan de Vereeniging. De intrekking wordt gerekend ingegaan te zijn op den dag, waarop de kennisgeving aan de vereeniging is verzonden Na intrekking 'behoelt eene nieuwe toela tin? niet te worden verleend, indien niet naar het oordeel dier Oommissie voldoende waarborgen bestaan, dat de reden, die to.'., intrekking heeft geleid, zioh niet op nieuw zal voordoen. Artikel 10. De verhouding, waarin de bijslag uit het fonds zal staan tot die uitkeering voor ieder lid uit de kas dter vereeniging, wordt maan delijks vóór het begin der maand, waarvoor zij zal gelden, door de Commissie bepaald"; zij zal niet meer mogen bedragen dan 100 en niet tengevolge hebben, dat 't g;een een verzekerde uit dc kas van zijne vereeniging, vermeerderd met den bijslag, geniet, meer lied raagt, dan 75 van het stand aard loon in het vak van den verzekerde. De bijslag kan voor personen in het eeno vak hooger gesteld worden dan voor die in een ander vak. De bijslag zal niet gegeven worden le. Gedurende de eerste week der werke loosheid aan hen, die niet. ten minste een week werkeloos zijn 2e. aan hen, die in' het loopende kalen derjaar over 50 dagen een bijslag uit het fonds ontvangen hebben 3e. aan hen, die in bet. voorafgaande jaar een gemiddeld woekloon van f 12 of meer verdiend hebben 4e. aan hen, die den leeftijd van 20 jaren nog niet bereikt hebben 5e. aan hen, die weigeren der Comniissio of den secretaris-penningmeester de ter con troleering verlangdé inlichtingen te ver strekken of onware inlichtingen verstrekt hebben, tenzij blijkt, da.t. dit laatste te goe der trouw is geschied. Artikel 11. De bijslag wordt door de vereeniging we kelijks tegelijk met de uitkeering uit haar eigen werkeloozeukas betaald. Het door eene vakvereeniging aldus aan het fonds voorgeschoten bedrag, wordt tiaar maandelijks terugbetaaki. Het fonds is mei- ver plicht dén 'bijslag over dc afgeloopen maand aan de vereeniging uit te keer cm, voordat de stukken, genoemd! in artikel 8 onder 3 en 4, in het bezit van de Commissie en door haar in orde bevonden zijn. Indien deze stukken niet binnen 14 dagen na het eindigen dei' maand, waarop zij betrekking hebben bij den Secretaris-penningmeestei zijn ingd'iend, dan is het recht op den bijslag over die maand vervaJlen. Artikel 12. Betalingen aan een volgens artikel 8, on der 5, aangewezen personen, die gedaan zijn voor het tijdstip, waarop hot bestuur der vereeniging schriftelijk bericht heeft, da- die persoon niet meer gerechtigd is tot het in ontvangst nemen van den bijslag, worden beschouwd als deugdelijk gekweten. De Commissie zal een schriftelijk bewijs van ontvangst van het in lid 1 'bedoelde be richt afgeven. Artikel 13. De Commissie zal, met inachtneming van de bepalingen van deze Verordening, een huishoudelijk reglement vaststellen, dat aan de goedkeuring van Burgemeester en Wet houders onderworpen is. Artikel 1'4. Ieder jaar brengt dé Commissie in de inaiand April aan den Gemeenteraad een verslag uit van hare werkzaamheden pvet het afgeloopen jaar en zendt zij hare reke ning en verantwoording ter goedkeuring aan den Gemeenteraad. Artikel 15. De Oommissie en de secretaris-penning meester zijn tot geheimhouding tegenover derden verplicht ten aanzien van alle in lichtingen, door hen ingewonnen, welke een vertrouwelijk karakter dragen. Nochtans is de Commissie verplicht des gevraagd aan den Gemeenteraad en aan Burgemeester en Wethouders de gewenschte inlichtingen betreffende hare werkzaamheid te verschaffen. Artikel 16. Wijzigingen in deze verordening kunnen slechts door een besluit van den Gemeente raad' wordén aangebracht. Opheffing van het fonds kan eveneens slechts bij besluit van den Gemeenteraad geschieden. Wanneer tot opheffing besloten is zijn be stuurdérs verplicht te hquideeren en zal een eventueel batig saldo eigendom van de Ge meente Amersfoort zijn. Overga, ngsbepaiingen. Artikel 17. De in artikel 2 genoemde commissie za» vcorloopig uit 3 ledbn, te benoemen uit do leden van dén Gemeenteraad, bestaan Zoodra 5 vereenigingen tot het fonds zijn toegelaten, zullen de 2 overige leden uit de toegelaten vereenigingen benoemd' worden. Deze 2 leden treden voor den eersten Keer af op het tijdstip, dat de 3 andere leden moeten aftreden. Artikel 18. De voorwaarde, gesteld in artikel 6 onder 9°, is tot 1 Mei 1909 niet toepasselijk op vereenigingin, die vóór 1 Januari 1909 toe gelaten worden Aldus vastgesteld in dé openbare vergadering van den Raad dér Ge meente Amersfoort van 1908. De Voorzitter, De Secretaris, Boekbeoordeeling, De Won'dl eren der Techniek, on- dédr red. van Borgeriioff, v. 'd. Bérglh, En klaar, Veilhagen en WilLekéns, uit'g. J. C. Dahneijer, te Amsterdam. Een boekdeel van 300 bladz. mét een groot aantal platen, het 'vierde deel (er volgt nog één deel) van een omvangrijk en belangrijk werk. Het gaat niet aan den geheelen index (die jam mer genoeg in boek ontbreekt omdat het naslaan van een of ander onderwerp nu 'bemoeilijkt wordt en üiet overzicht ont breekt) hier weer te geven. ,,Van werktui gen en fabrieken" sitaat boven dit vierde deel 'waarin gehandeld wordt over scheeps bouw, biédbrouwer, schoenenfabricatie, wol len stoflfcnindustrie, mechanisme van een dagblad, kantwerk, klokkengieterij, het ma ken van den microscoop, het bouwen van ren „fiat-irou". wolkenkrabber, de staal industrie, papier-, spelden- en naalden- fabricatie, enz. enz. Wie wil van al deze dingen niet gaarne eens wat weten en lezen Welnu „Dé Wonderen der Techniek" wijldt ons in tal van geheimen in, laat ons in woordi en ibeeldl zien hoe dit en hoe dlalt 'ge maakt wordt en doet liet zonder hoogdra vendheid', maar op bevattelijke wijze. Reden te meer voer een warme aanbeveling De Veredeling Van het Vrou we 1 ij "k Lichaam, practisch hygiënische en praotisch acsthctische wenken, naar het Duitsch bewerkt door Jeanne van Haars- bergen, onder toezicht en mét inleiding van dr. A. K. Arh'taenius, uitg. J. C. Dail- meijer, te Amsterdam. D'it door de békende Haagsche masseuse van het Zlweedsch Instituut voor sdhoon- 'heidegymnast :ek bewerkte boekje bestaat uil Wee deelen, théorie en praktijk, welke laatste aanschouwelijk wordt voorgesteld in SI figuren (verschillende houdingen en be wegingen). Tot veredeling en versterking van het. lichaam zullen de hier gegeven les sen en wenken zeker 'kunnen bijdragen. Het A rib ei Id soon tract in huis, ons nieuw dienstbodenrecht voor huisvrou wen en dienstboden, verduidelijkt door C. IC. Blout, kamerovorzichtsdhrijvor van t Alg. Handelsblad, uitg. Sdheltens en Giltav te Amsterdam. In begrij pel ijken vorm geeift de schrijver hiei de regelen in hoofdizaak weêr, die gel den voor hét aangaan, den duur, het be ëindigen van en de rechtsgeschillen over de dienstbetrekking. De kennis van liet hier meegedeelde kan te pas komen aan huisvrouw en dienstil>ode. De contractformulieren, vol gens modél in dit werkje opgegeven, zijn afzonderlijk bij den uitgever te bekomen. Gids voor Inleggers bij. de Rijk s posts pa a rib a n k, bewerkt door P. J. du Boie, onderdirecteur dier bank, 10de herziene dtuk, uitg. N. V. Amstor- damsche Boekhandel, P. C. Hooftstraat 125. Dat dit boekje reeds een lOden druk beleefde, pleit reeds genoeg er voor, dat het voorziet in een .bepaalde béhoefte. Het wijst den weg, dien men te volgen heeft, bij de zeker alleszins soliede geldbelegging bij de R. P. Spaarbank. Karton Arbeid, vlugschrift o"ver Huisvlijt, no. VII, uitg. K. Blees Gzn., te Zaandam. Mét het oog op de al meer in zwang komende huisvlijt en huisrvlijttentoon- stellingen in ons land (dank zij de aanmoe diging die er toe uitgaat, van den Volks bond) een nuttig boekje, dat velen welkom zal zijn en door lagen prijs zich leent voor uitdeeling. Die Anarchie, i'bre Verkünder Ideen, Taten, door Hector Zoccoli, uitg. Maaisi en Van Suchtelen, té Amsterdam. De voor mij liggende 13de aflevering handelt over de verbreiding der Anarchistische Ideeën, door middel van dé pers, dus ten belangrijk ondeideel der organisatie van de partij. Het gteheek werk dat. geen propa gandaboot is, maar objectief ge6ch roven is zal compleet zijn in 20 afleveringen, waarin een volkomen overzicht zal zijn ge geven van het Anarchisme. Tijdschriften. De vrouw en haar Huis, geill maandschrift, onder red. van El. M. Rogge en R. W de Vries Jr. De Sept.-af 1. heeft een aardig vers Grootmoeder" van J. KerkmeijerBakker, een geill art. over kunsthandweven door El. Rogge, een hoofd stuk over de tentoonstelling „Opvoeding van *t kind" door R. W. de Vries Jr. Char lotte Perkins Gelman schrijft over ,,De vorm van haai kleed" en mevr. Van Boahaidt geeft een ernstig woord over Staiatsverzorging van hét kind. Yteorts klei nere art. en de gewone rubrieken. Een aan- 'bévelenswaaidig tijdschrift. 'Het Leven, red. Frans v. Erlevoordt) uitg. Keizersgracht 285, Amsterdam. Als bijlage het niouwe portret der Koningin en een .hoofdart. over Koninginnedag. Verder art. over Adam in Ballingschap en uitvoe rige beschrijving van de September-visch, de garnaal, hoe die gevangen, gekookt, ge peld wordt. Vcorts eenige schetsen en ver zen. Een groot aantal illustraties zetten aantrekkelijkheid1 bij aan dit aardig, onder houdend tijdschrift. Uitde Re monstra li tsche Broe derschap, red. dr. J. A. Beijemian, uitg. A. H. Adriani, te Leiden. De Sept.- ail dat is de 2de afl. van den 20sten jaarg., hoeft een hoofdart. over Cornelis Nazeman, rioor dr. A. H. Garrer, en een stuk over het Bijbelsch karakter van oneen godsdienst, door dr. II. Sohim v. d. Locff. Eindelijk een paar gedichten van A. Klaver. Voor Bemonstraut en niet-Remonstran't een be langrijk tijdschrift. Het Groene en Witte Kruis, red. uitg. ds. F. C. Fleischer. De Sept.-afl. handelt over hulp bij zuigelingen, verzor ging van minvermogende kraamvrouwen, de oefeningswedstrijd van „Eerste Hulp" en de gewone rubrieken Voor allen, die belang stellen in de dingen, voor welke het Groene en Witte Kruis zich interesseert, een leer zaam maandblad. De Wachter, stemmen uit de Evang. Luth. kerk, rod. D. Drijver, préd. te Zaan dam, uitg. J. Clausen, te Amsterdam P. v. d. Veen geeft een stukje stichtelijke lectuur over Liefde, de redacteur brengt, ons in 'ktennis met den koster der Bodegraven- scke kerk uit Let midden der ISde eeuw. een merkwaardig stukje historie, nagesnuf feld in 't oude archief. Ook dit tijdschrift verdient de belangstelling van Lutheraan en niet-Lutheraan Nieuw Vrouwenleven, matmdlblad voor dames, red. Daisy Junius, te Heelsum. Mr. L. Israels geeft een hoofdart. over Do Suffragettes on het Wereldcongres voor Vrouwenkiesrecht Kolonist handelt over Wekkers artikelen in de AVondpost, waar tegen juiét dozer dagen een aanklacht inge diend werd Voorts een ét uk over „Persoon lijke dienstplicht der Vrouw" en de „Mo del Boerderij ter Aa". Eindelijk kleinere art. en de gewone rubriekenOok „Nieuw Vrouwenloven" verdient de kennismaking onzer vrouwen 1 Nieuwe Banen. réd. dr. A. II. «dé H.artog, uitg. Kellandiai Drukkerij; te Baarn. lie Sept.-afl. bevat twee artikelen, nl. Over het Supra Historische Standpunt door dir. M. Colenbrander en „De bezwaren overwo gen" door dr. De Hartog. De Beweging, Alg. Maamteek. voor Létteren, Kunst, Wetenschap en Staatkun de, ouder red. van Berlage, Do Boer, Ver- wey en De Vooys, uitg. Maas en Van Such- teien, te Amsterdam. De Sept.-afl. bevat „"De Heilige Stede' gedicht van Verwey; 5*,'Do jeugd van Hegel", door De Boei*; „De (Minnaar", door Sdieudel„Multatuu en 'de Romantiek" (vervolg) door Prinsen, Gedichten van Ameide, terwijl Bakker, Schut over „Onze Spoorwegpolitiek" schrijft Van Penning een vers .Rijmbriefje aau Magda". Veel en velerlei, goed geredigeerd Holland Express, tijdschrift voor reisverkeer en gezelschapslevenred. uitg. Prins Hendrikkade 20, kamer 1617. Voortaan verschijln't dit blad, datt ©en maandblad was, alle 14 dagen in nrs. van 16 pag mot vole illuM-raties. De abonne mentsprijs blijft f 2.50. De afl. van 1 Sept. liandel't over Interlaken, Thun, Montreux (met -mooie foto's). Voorts een art. over dé Franco Britsche Tentoonstelling, liet lucht schip Zeppelin m de gewone rubrieken. Met dit tijdschrift in de "hand reist' men op zijn stoel door de wereld, en de mooiste punten wijst ons onze gids! Buitenleven, rod. KSiderius, uitg. M. Olivier te Amsterdam. IDe laatstversche nen afl. hoeft een en ander over bloombol len in de kamer. Aalbessen in den tuin, be mesting van den bodem mét lucht, kunst mest naast stalmest, enz. enz. Vbor die ©en bloem- of moestuin bezit een nuttig blaadje Our Magazine, red. mr. J Schenk. Robert Fruinstraat 15, Rotterdam, tevens uitgever namens .the Srotih öhurch". Ook nu weêr bevat de Sept.-afl. van dit En- gelsch geschreven on geill. maandschrift heel wat lectuur, terwijl The Child's Com panion. bijblaadje voor de jeugd, heel wat lieve plaatjes en bijpasseivdén tekét bevat F. W. DRIJVER.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3