BINNENLAND. Uit den omtrek. jvlijka nota gestelde eiscben aldus stelling: Zij heeft er niets tegen in te brengen, dat Moeley Hafid de acte van Algeciraa niet rille daaruit voortgevloeide uitvoeringsbe palingen heeft aanvaardzij maakt daarbij slechts het voorbehoud, dat deze bepalingen krachtens het Marokkaanse he staatsrecht rechtsgeldig moeten zijn. Duitschland heeft voorts niets tegen de bekrachtiging van de aan Frankrijk en Spanje tijdelijk verleende be voegdheden om het smokkelen van wapens tegen gaan. Aan de rechtsgeldige ver plichtingen, door zijn voorganger tegenover «le vreemde mogendheden en particulieren aangegaan, mag, ook naar de meening van de Duitsche regeering, Moeley Hafid zich niet onttrekken. Zij wijst er echter op, dat dergelijke overeenkomsten niet particulieren en >>ok de aangegane schuld ver bintenissen slechts aanspraak kunnen doen gelden op erkenning, indien de bepalingen van do acte van Algeciraa daarbij in acht genomen zijn. J)e Duitsche regeoring keurt goed, dat de bevoegdheid van de to Casablanca ingestelde commissie tot het vaststellen van de eischen tot schadevergoeding, voortvloeiende uit de beschieting van Casablanca, wordt bekrach tigd. Zij is verder bereid mede te werken tot een gemeenschappelijk optreden om van Moeley Hafid te verlangen, dat hij openlijk en officieel zijn vast voornemen uitspreekt om tegenover vreemde mogendheden en hunne onderdanen te handelen overeenkom stig de voorschriften van het volkenrecht, cn <fat hij onverwijld afdoende maatregelen neemt om de veiligheid en de vrijheid van het verkeer iu zijn rijk te waarborgen. Ech ter 'móet hem daartoe een zekere vrijheid van "beweging worden gelaten. De Duitsche regeering betwist aan Frank- rijlc^eA Spanje niet het recht om de schade vergoedingen voor do door hen genomen milCpuro maatregelen en de genoegdoening voor do moorden op hun onderdanen mot Marokko t© regelenmaar vertrouwt, dat <le beide staten rekening zullen houdpn met den financieolen toestand van Marokko. De Duitsche regeering keurt ten slotte goed, dat aan den sultan in overweging wordt gegeven d© positie van Abdel Azis en van diens vroegere ambtenaren behoor lijk te regelen. P a r ij s, 2 3 Sopt. Gezant Oambon heeft, gisterenavond aan minister Pichon den hoofdinhoud geseind van hot antwoord der Duitsche-iregeering op de Fransch-Spaansche nota. Dg nota zelve, die met een bijzonderen koerier gezonden is, zal eerst morgen te Pa rijs aankomen. De Franse he regeering zal geen enkele mededeeling hierover doen en zal aan de Duitsche regeoring overlaten in den vorm? dien zij nuttig zal oordeelen, een uittreksel of den vol ledigen tekst van haar antwoord bekend te maken. Zuidwest-Afrika Uit Windhoek wordt Ibericht, dat do Hot- tentoUen-hoofdm&n Simon Copper weder op liet oorlogspad is; Allerlei. v—jjEon noodlottige vergissing beging te Brusset^een st-raatroover uit Parijs, die naar de Belgische hoofdstad was gegaan om zich te wreken op zijn trouwelooze geliefde. Op «le Place Brouckère meende hij haar te herkennen in een modiste, die argeloos huis waarts keerde, en bracht haar twee gevaar lijke '«messteken in den rug toe. Voorbij gangers ontwapenden hem en leverden hem aan de politie over. Berlijn, 2 3 Sept. Bij de onder ver schijnselen, die deden denkon aan cholera, in het Yirchow-ziekenhuis opgenomen vrouw van den Russischen staatsraad Grigolewski, is door hot onderzoek met zekerheid geble ken, dat zij lijdt aan typhus. In het geval van do gisteren overleden vrouw van den kolonwerkcr Kaza Koscopliada was vermoe- dolijk diarrhae met braking do oorzaak van don dood: Triest, 23 Sept. Eeue kennisgeving va n-!de-haven-autoriteiten verklaart, dat se- deri-dcu 18en, den datum waarop het schip Frans Ferdinand is afgezonderd tengevolge van twee gevallen van pest, geen nieuw ziektegeval is voorgekomen. Thans is het incubatietijdperk verloopen en dus kan elk gevaar als geweken beschouwd worden. Willemstad, 23 Sept. Brieven uit Caracas berichten, dat de "builenpest op hieuw is uitgebroken en zich uitbreidt. vOver het tclefoongébouw ,,le Guten berg", hetwelk zoo jammerlijk door het vuur werd verwoest, dealen wij nog hot vol- £$ule mede: Gewoonlijk wenken er 1400 jdllbouwen, m twee gedeelten: van 712 en van 12—7 uur. Met den Zondag waren d^VOO tot 200 verminderd. Toen ontstond leger zevenen de 'brand, zich aanmeldend door een ondragelijke stank van brandend cJndhouc. Ei zijn te Parijs nog zes andere telefoon- gèbouweumaar het afgebrande was voor de irilttdenstad en verreweg het "belangrijkste. Hebediende 19,000 abonnés te Parijs en bovondien het intercommunale en interna tionale verkeer. Do-toestellen en inrichtingen van den in tercom raunaJen dienst zijn a'leen gedeelte lijk behouden. Toch is deze dienst, övonals <iio met "het buitenland, gestremd, maar men hoopte gisteren hem in 48 uren her stek.' te hébben. Ouk de dienst der ministe ries, van het Elyséo enz. en van do pers hoopte men vandaag weer gaande te krij gen. De rest zal in het geheel, naar men vermoedde, drie weken vorderen. Washington, 2 3 Sept. De oefen- kruiser Yankee is gestrand op het rots- a.-htago eiland Martha s Vineyard aan de zuidkust van den staat Massachusetts. Het schip bevindt zich in eene gevaarlijke posi tie een© 'der afdeel ingen van het voorschip staat vol water. vEen muis heeft de stad Gencvo in duisternis gedompeld 1 Op een avond gin gen daar plotseling alle electrische lichten uit. Men dacht eerst aan een ..proefstaking" zooals die onlangs te Parijs werd gehouden, maar de oorzaak van alles bleek een muis te zijn, die zich op do kabels der geleiding gewaagd had en oen kortsluiting had ver oorzaakt. waardoor 160,000 electrische lam pan uitgedoofd waren. Het diertje was na tuurlijk geheel verkoold. De Staatscourant van Donderdag 24 September (bevat o. m. de volgende Kon. besluiten benoemd tot regent der gevangenissen te Utrecht jhr. mr. dr. D. G. Rengers Hora Sicc&ma, rechtsgeleerd hoogleeraar te Utrecht benoemd tot curator-voorzitter van het Meteorologische Instituut dr. C. Lely; tot assistent aan liet Rijkslandbouwproef station te Goes dr. A. D. Berkhout aldaar. De Koningin-Moeder bracht Woens dagmiddag met hare Zuster, de Vorstin van Bentheim, een bezoek aan de Vereeni- ging voor Ziekenzorg te Baarn. Do beide Vorstinnen bezilitigden met veel 1 ©langstel ling het geheele gebouw, hetwelk onlangs werd vergroot eai werden daarbij ïondgeleid door de hoofd'-verpleegster, zuster B. Wes tendorp. IIM. de Koningin-Aioeder sprak alle patiënten vriendelijk toe en schonk ieder hunner bloemen. Fen van de jeugdige verpleegden bood H. M een fraa-ien bloem ruiker aan. De ministers van Binneulandsche Za- kon mr. Heemskerk, em van Landbouw de heer Talma, 'begaven zich lieden naar het Westland, tot hot bij'wonen der opening en bezoeken van de Tuinbouwtentoonstelling te Honselersdijk. De Minister van Waterstaat, mr. Bevers, begaf zich heden voormiddag naar Amsterdam tot het bezoeken van de Rijks verzekeringsbank, in verband met den bouw ten behoeve van die inrichting- De minister van Financiën, de heer Kolkman, heeft zich heden ochtend voor eenigen tijd met verlof naar het buitenland begeven Nederland an Venezuela. Een telegram van de Duitsche Kabel- Mij.d.d. 22 dezer, uit Caracas meldt De Duitsche gezant heeft vandaag de Ne- derlandsche nota van 20 Augustus aan de Venezolaanse he regeering doen toekomen. Alet 1 October a.s. legt jhr. mr. Van Citters den gezautschapspost te Peking nuor, van waar hij alsdan naar Nederland terugkeert. De benoeming van een gezant in Öbina ter zijner vervanging, kan in den loop der volgende maand worden tegemoet gezien. Het parlementaire menu. De Tijd, schrijft: Bij velen in den lande, ook bij sommige politieke medestanders van deze Regeering, schijnt de meening te lioerscben, dat het parlementair menu, aangeboden op 15 Sep tember j.l. te overladen is voor één, nl. dit laatste zittingjaar van de tegenwoordige Kamer en dat wel bedoeld zal zijn, sommige gerechten eerst na dien tijd op te dienen. Wij kunnen uit goede bron meedeelen, dat zij, die zoo denken, zich vergissen. Het moet wei degelijk de bedoeling van de regeering zijn, de aangekondigde wetsont werpen dit jaar in te dienen. Sommige zijn al in vergevorderden staat van voorberei ding, een enkele, n.l. dat tot regeling van de banken van leening, is zelfs al bij den Raad van State. De Eerste Kamer, die Maandagavond vergadert, zal den volgenden ochtend Dins dag in de afdeedingen bijeen komen, tot onderzoek van nog aanhangige wetsontwer pen, waaronder het Rivieremwetje. Het plan is verder Woensdag openbare vergadering te houden ter behandeling van de Visscherijwet, de Motorwet e>n het ont werp 'betreffende de exploitatie van delf stoffen. In de Tweede Kamer was er gister com missie-vergadering van de rapporteurs over de Indische begroot ing en over de postover- eeukomst met de Maatschappij Zeeland. Het voornemen moet zijn in de tweede helft van October een paar weken te 'be stommen voor openbare behandeling van ©enige afdoening eisohendé wetsontwerpen, o.a. dat tot wijziging van de militiewet. De Kamerzetel voor Den 11 older. Naar aanleiding van het bericht van het Hbld., dat mr. Z van den Bergh nog geen bericht van zijn ontslag als Kamer lid heeft gezonden aan de Centrale Kies- verceniging te Helder, heeft De Tel. zich lot den heer Van den Bergli om inlichtingen gevend. Deze deelde mede, dat hij eeuige weken geleden schriftelijk zijn mandaat ter beschikking van de kiezers in Den Heldei stelde, zonder daarbij een termijn te noe men. Den I3en September verzond de Vrijzin nige Kiesvereenigiitg daarop een schrijven aar. den heer v. d. Bergh, wolken brief hij gisterenmorgen bij zijn thuiskomst vond, waarin hem de vraag werd gesteld, of het niet zijn bedoeling was af te treden aan het einde van de looponde vierjarige periode. De Tel. voegt hier nog aan toe, dat het in het voornemen van den heer Van den Bergh ligt, aan de Centrale kiesvereeniging te berichten, dat hij omtrent den termijn van aftreding niets aan zijn vroegere mededee* ling wenscht toe te voegen zoodat het haar vrij blijft, dien termijn vast te stellen. Het blad weet nog mede te doelen, dat de candidatuur zal worden aangeboden aan mr. J. D. Veegens, oud-minister van Land bouw, Nijverheid en Handel. Vele Kamerleden, dï© het Interpar lementaire Congres te Berlijn hebben bijge woond, zijn te s Gravenhago teruggekeerd. Do wijzigingder Post wet. Bij Kon. besluit vau 16 September j.l. (Staats blad no. 298) is bepaald, dat de wijziging der wet tot regeling van de brieven pesterij in werking treedt op 1 October 1908. De minister van Oorlog heeft aan de cliefs der korpsen een schrijven gezonden, waarin hij mededeelt, dat het in zijn voor nemen ligt, na den minister van Justitie dienaangaande te bobben gehoord, voor elke kazerne en voor elk militair gebouw een of meer onderofficlpret*, die bereid zijfn d«( functie van onbezoldigo" rijksveldwachter te aanvaarden, daartoe 'boyendien bijzonder geschikt worden geacht en den leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, to doen aanstellen als zoodanig. Hbl. Gedetacheerd bij hot Indische leger voor 5 jaar de officier van gezondheid le klasse F. J. Jasky en die der 2e kl. J. G. Eentjes, G. J. E. Boswinckel en H. P. Oos- terbaan, allen van de landmacht; overgeplaatst 'bij het Indische leger de 2e luitenant-kwartiermeester W. G. A. Raat, van het 6e regiment infanterie; bij het leger hier te lande de idem M. F. S. R. Quick, van het Indische leger. Verbetering positie direc teuren en commiezen. Op een aan do besturen der commiezen-vercenigingeu verleende audiëntie heeft blijkens een bericht in de N. R. Ct. de minister van Waterstaat medegedeeld, dat met spoed wordt gewerkt aan de suppletoir© begroo ting betreffende de in uitzicht gestelde fir.ancieele verbetering der positie van direc teuren en commiezendat de begrooting binnen afzienbare» tijd, zij het ook met ©enige wijzigingen op de voorstellen van d© door den minister ingestelde commissie zal worden ingediend en dat aan het wetsont werp een terugwerkende kracht over een aanzienlijk tijdvak zal worden gegeven. Door het gerechtshof te Amsterdam is. ter vervulling eener vacature yan raads heer in dat college, opgemaakt de navolgen de alphabetischc lijst van aanbeveling: mr. C Bruyn, substituut-griffier bij gemeld college; mr. F. A. Eggers en mr. C. van der Zweep, rechters in de arrondissements rechtbank te Amsterdam. Bij Koninklijk besluit zijn de heeren L. F. J. AI. baron van Voorst tot Voorst, zonder beroep, te Voorst, en E. Kingma, notaris te Borculo, benoemd tot voorzitter der plaatselijke oommissie voor de ongeval lenverzekering, respectievelijk gezeteld te Apeldoorn en te Borculo, ingesteld bij het Koninklijk besluit van 26 November 1902 (Staatsblad no. 202). Tot adjunct-commies-redacteur aan de secretarie van Groningen is benoemd jhr. mr. A. Hora Siceama. Hubert Larochc. ,,Bald" schrijft in De Gazet (Lucifer) De knappe tooneelspeier Laroche is nog altijd verbonden aan onzen Nederlandschen schouwburg. Er zijn menschen die beginnen te gelooven dat hij niet naar Amsterdam zal terugkeeren. Daar bestaat indterdaad kans voor. Laroche heeft een huis gehuurd t© Antwerpen en heeft de rol van Ha nan in Jezus de Nazarener op zak Ze werd hem overhandigd door De Lat tin of het gebeurde met. voorkennis en goedvinden van Frans van Laer is weten we niet, sinds het tweehoofdig bestuur afzonder lijk optreedt waar het stukken geldt van "Vlaamjsch© schrijvers. Zie maar eens hoe Sbheltjene gevaren is. Laroche, die aan neurasthenie heeft- ge leden, is weer heelemaal opgeknapt. Hij verklaarde ons dat alleen het heimwee, de landziekte, hem naar hier heeft gedreven in de armen van De Lattin en Van Laer. Onze bestuurders hebben aldus in dat heim wee den boeten bondgenoot gevonden van bun consortium dat zich van dag tot dag uit breidt en machtiger wordt. Een andere zegsman beweert dat Laroche heengaat omdat de regisseur van het Kon. Ncderl. Gezelschap van Amsterdam, de heer Chrispijn, ontslag heeft genomen en een aanstellerig piepjong heertje 'fc «mi nau welijks twintig jaar zijnals hoofdtooneel- meester werd aangesteld. Het rijpe talent van Hubert Laroche kan zich niet plooien naar de opvatting en onbevoegdheid van aoo'n vlasbaardje, al heeft het dan in vogel vlucht Duitschland, Engeland en Frankrijk bereisd. Dat begrijpen we zeer goed. Dbcb onze befaamde tooneolspeler zou wel van de klaver naar de biezen kunnen verhuisd, zijn als hij aanstellerigheid, onbegrip en onbe voegdheid zoekt te vluchten, onverminderd dit alles de Antwerpsehe kritiek. Laroche heeft ondervonden hoe hij vroeger behan- déld werd, misschien zal dat nu beteren van 'tjaar. 't Zal vroolijk zijn om na te gaan. Charles de la Mar. f De te Ber-* lijn overleden tooneelspeler Charles de la Mar was een tijdgenoot van Louis Bouw meester, wiens beide zonen reeds den too- neelloopbaan kozen. Hij werd geboren 9 October 1844. Sinds zijn eigen schouwburg ,,Tivoli" aan de Nes, plaats maakte voor tabakskantoren, heeft De la Alar zich niet moer aan eenig gezelschap vast verbonden. Hij speelde nu eens bij Van Lier in het Grand Theatre, dan met een gezelschap in het Paleis. Ook Berlijn heeft hem zien optreden als Sachel in Ghetto, en don kapitein van Köpenick in een door hem zelf geschreven stuk. Groot Napoleon-bewonderaar, schreef De la Alar Napoleonstukken, om er zelf de hoofdrol in te speleri. Zijn zoon die thans met Speenhoff optreedt, draagt ook den naam van den eersten keizer der Fransehen. Onder zijn directie in ,,Tivoli" hebben verschillende acteurs gewerkt, wier namen thans goed bekend zijn. De Bond ter verkrijging eener wette lijke regeling van den rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren houdt Zaterdag 26 dezer zijn jaarvergadering in het Nutsge- bouw te Amsterdam Een meteoor? Gisteren namiddag toen een gedeelte van het Asser garnizoen op de Witte heide aan het schijfschieten was, werd men eensklaps opgeschrikt door een licht, dat, niettegenstaande de zon scheen, zeer schitterend was. Het was af komstig van een voorwerp, blijkbaar een meteoorsteen, dat door de lucht kwaan sui zen en op ongeveer tweehonderd meter af stand neerviel Ondanks ijverig zoeken heeft men niets kunnen vinden. Het. voorwerp had oogenschijnlijk de grootte va een vuist L ij s tervangst in Gaaster- land. Alen meldt uit Gaasterland aan de Leeuw. Ct. In het woud lieersdht thans eene zeer groote bedrijvigheid do vogelaars zijn or I bezig de gej>aolite bosschen voor de lijster- vangst in gefeed'lieid te brengen. Gangen worden gebogen en gesnoeid, 'beugels bij duizenden aangevoerd en gestoken, strik ken nagezien, bessen gesorteerd enz. Woudgedeelten, welke in eerste 9 maan den des jaars zelden bezocht werden, wor den thans eiken dag in aflle richtingen door kruist, van 's ochtends tot bet donkert. Is alles in orde honderdduizenden strikken zijn dan gestoken dan wacht men don openingstijd af (1 October, tot zoolang wordt de lijster als nuttige vogel door de wet beschermd), om daarna éénmaal per dag de vangst op te halen en de beugels „aan t© bessen". Omtrent deze vangst koestert men goed© verwachtingen, ook blijkens den uitslag der verpachtingen, waarvan d© totale opbrengst 1668 heeft beloopcn. De heer Henri Polak gepost. De Tel. bevat het verhaal van een „on afhankelijke" Diamantbewerker, die twee jaar lang door den A. N. D. B. gepost was en nu 't zelfde kunstje eens op den heer H. Polak in diens landhuisje te Laren wilde toepassen. Met gevolg, dat de poster mot een knuppel bedreigd en een vriend, dio hem bij liet pesten vergezelde, werkelijk ge ranseld werd. Eeu en ander blijft natuurlijk voor reke ning van den zegsman in de Tel. Als 't waar is. dan is 'teen treffende illustratie van het bekende; Wat gij niet wilt dat u geschiedt-, doe dat ook 'n ander niet". Ams te rd a in sc he speel holen. Van welk een omvang het kwaad der Amsterdamsche speelholen is schrijft het Hbld. moge blijken uit het feit, dat- ons thans de adressen van 15 dezer affaires bekend zijn. En op volledigheid maakt deze adreslijst nog allerminst aanspraak. In het gedeelte der Jap Steenstraat, dat bij de Ruysdaelkade ligt, zijn er niet minder dan drie gevestigd. Wij wezen er onlangs reeds op, hoezeer het stadsdeel, dat tus- schen do Ferdinand Bolstraat en de Ruys daelkade ligt, aan het degeneréeren is. De vestiging van speelholen in overvloedig aan tal werkt dit proces natuurlijk in de liand. Met nachtleven tiert er welig en bij her haling 'gebeuren or tooneelen, die het dag licht ook slecht verdragen kunnen. Wat een merkwaardig bewijs voor het karakter van hot bedoelde stuk Jan Steenstraat oplevert, is wel het feit, dat er 's nachts steeds twee politiemannen te zamen surveilleereu.' 'n Maatregel, welke uitsluitend toepassing vindt in straten en wijkeu, als gevaarlijk bij de politie aangeschreven. De moordaanslag op m i V roesom de Haan. Voor het gerechts hof te Amsterdam werd Dinsdag in hooger beroep behandeld de zaak tegen het 21- jarig jonginensch, bediende op een accoun tantskantoor, die door de rechtbank aldaar op 16 Juni was veroordeeld tot 3 jaar ge vangenisstraf wegens poging tot doodslag, door vier kogels uit een reivolver te lossen op den curator in het faillissement van zijn zwager, die z. i. de zaken niet goed had behandeld. De psychiaters dr. Meyers en dr. Snij ders, iu eerste instantie als deskundigen gehoord, verklaarden toen bekl. niet voor ontoerekenbaar, maar als iemand hoogst driftig, nerveus en prikkelbaar. Dinsdag voor het hof werd nogmaals dr. Snijders gehoord, alsmede dr. Mendels, de huisarts van beklaagde. De president mr. J. Vogel bracht bekl. onder het oog, dat de curator bij onder zoek van zijn bemoeiingen in het gelijk was gesteld. De advocaat-generaal jhr. mr. van den Brandelor leverde eene psychologi sche beschouwing va.n beklaagde, waarin bij waar deelde zijn beschaving en gevoel voor recht. Niettemin eindigde Spr. zijn requisi toir met bevestiging te vragen van het von nis, voor zooveel de strafmaat betreft. In eerste instantie was verdediger mr. B. E. Asscher, voor den hove mr. Muller Mas- 8 is. Duitsohle Greet, rieden woaidt voor het gerechtshof te 's Gravenhago be handeld de zaak van Ma-rgaretba Fuhropp (Duitsche Greet), door de rechtbank aldaar tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld1 wegens koppelarij Een gevaarlijk individu. De jongste der beide broeders C. te 's Graven hago, tegen wie dezer dagen wegens inbraak met geweldpleging in de Nassau Odyckstraat aldaar, 8 jaar gevangenisstraf werd ge- eischt, blijkt naar men aan Het- Vad. schrijft nog meer op zijn kerfstok te heb ben. Bij zijn bospita heeft hij in het begin van dit jaar een effect van f 200 ontvreemd en bij de firma Pander, waar hij tot driei- maal toe een nachtelijk bezoek heeft ge bracht, stal hij circa f 500. Deze zaken zijn nog in onderzoek. De jonge man maakte er verder zijn beroep van om al zijn hospi ta's voor de huur op te lichten, wat hem bijna steeds is gelukt, en daar mee te nemen wat hij maar vangen en grijpen kon. De handel in blanke slavin- n e n. De politie te Rotterdam beeft zich het lot aangetrokken van een 20-jarig meisje G. M. K. genaamd, uit Saarbrückeu, dat dezer dagen op den Groesbeekschen weg bij Nijmegen kennis had gemaakt met een koopman uit Nijmegen. Deze had baar uit- genoodigd mede naar Rotterdam te gaan, waar hij toen bij verschillende bordeelhou ders in de Zandstraat en de Binnenrotte trachtte haar voor f 25 aan den man te brengen Met het oog op haar minderjarigheid kon hij echter geen kooper vinden. Hij liet haar toen in den steek, waarop zij zich bij de politie aanmeldde. De koopman word te Nijmegen gcarre- t.cerd en naar Rotterdam overgebracht, waar hij na verhoord te zijn weder op vrije voe ten werd gesteld. Het meisje is door haar familie afgehaald Veltman. Naar de Leeuw. Ct. ver neemt, is W. C. Veltman, die ongeveer drie maanden geleden uit Medemblik wist te ontvluchten en in den nacht van Zaterdag op Zondag, zooals men weet, te Amsterdam gearresteerd werd, zwaar geboeid naar de strafgevangenis-te Leeuwarden overgebracht-. Vóór zijn verblijf te Medemblik had Velt man ongeveer uegen jaren in de gevange nis te Leeuwarden doorgebracht, terwijl hij lot 1915 zijn vrijheid nog zal moeten mis sen wegens diefstal met braak en poging tot mcord. Hij pleegde n.l. inbraak in een perceel aan do Brouwersgracht te Amsterdam eu op hee- terdaad door de politie betrapt, loste hij een revolverschot op den brigadier van po litie Van Stralen, die zwaar lichamelijk let sel bekwam. Weereen inktwerper. Dinsdag middag is in het Vondelpark te Amsterdam weer met inkt geworpen. Twee dames zaten op een bank in de buurt van de Katten laan, toen een harer met inkt bespoten werd, en niet zuinig ook. De getroffene meende eerst, dat liet vocht uit een boonii kwam, dook weldra bleek, diat het inkt was waarmede de dame besproeid -vas. Een van de parkwach ters werd gewaarschuwdweldra bemoeide do politie zich met liet geval, doch ongeluk kigerwijze kon de dame in 't geheel geen in lichtingen gewen, wijl zij van den dader niets had gezien. Desniettegenstaande werd! het- park doorzawht, maar zonden* resultaat. (Stand.) Do m iju r a.m.p te Ey ge I s h o- ven. De Ldmb. Koerier schrijft: Omtrent de oorzaak der te Eygelshoven plaats gehad hebbende ontploffing verkeert men nog in het duister, indien men ten min ste de offieeele berichten daaromtrent ge looven mag. Onder de bevolking loopen eebter daar omtrent de zonderlingste en tegenst-rijdigSte verhalen. Zoo zoude één der verongelukten aan zijne vrouw den dag vóór het ongeluk verteld) hebben, diat bij niet kon begrijpen, hoe hij bij gewoon stoken zoo weinig stoom uit de machine' kon haleneen ander ver ongelukte zou eeuige dagen tevoren gewaar schuwd hebben, dat er op de mijn Laura iets zoude gebeuren. Deze beide gezegden zouden dan kunnen slaan op het bekend ijn van defecten aan de stoomketels. Verder echter gaan de geruchten, welke de oorzaak aan opzet villen toeschrijven Zoo weet de een te verhalen dat reeds des Maandags een arbeider in een café te Eygelshoven zoude zijn binnengekomen en aldaar gezegd hebben ,.Daar is op de mijn een ketel gesprongen' terwijde ramp eerst Dinsdag plaats -greepeen auder ver- tolt, dat er eenigen tijd geleden, een veer tiental mijnwerkers zijn ontslagen, ,en dat eenigen daarvan voor enkele dagen op de mijn zijn teruggekomen, met bot verzoek ben wederom in dienst te nemen. Bij weige ring dezer aanvrage zouden zij gezegd héb ben „Dat zal men zich berouwen". Of deze en dergelijke geruchten waarheid be vatten, za.l het onderzoek, dat thans gaande is, wel uitwijzen, en het gerucht loopt, dat het onderzoek ook in die richting wordt ge leid', aangezien de ontploffing, zooals reelds gemeld ia, geenszins het gevolg is geweest van 'te weinig watertoevoer of te hoog1© spanning. Te wenscben ware het- dan ook, dat spoe dig de oorzaak van bet ontzettend ongeluk werd opgespoord eu aldus aan alle praatjes een einde werd gemaakt. Een bericht van gisteren meldt: riet gerechtelijk onderzoek beeft uitge maakt, dat bit de mijnramp te Eiyge!showen misdrijf uitgesloten is. Arrestatiënin ver band met cfie ramp hebben niet plaats ge- bad. Door de electrische tram overreden. Gisterenmiddag is op de Oostertburgergra-oht te Amsterdam ©en acht jarig jongetje onder een tramwagen van lijn 13 geraakt. Het kind was onmiddellijk dood) eii was letterlijk in tweeën gereden. Verbrande kinderen. Te Bornd kreeg een 3-jarig jongetje van den arbeider K. een ketel kokend water over bet lichaam. Het kind is bezweken. Terwijl de vrouw van den arbeider D. Auglustinus te lieerde (Ov.) Zondagavond' oen pot kokende soep van het vuur op den vloer zette, speelde haar zesjarig dochtertje om haar heen in dé keuken, met het gevolg dat bet kind al spelende in den pot met soep terecht kwam en vreeselijke brandwon den opliep. Gisteren is het kind aan de gevolgen over leden. School- m Kerknieuw». Gisterennamiddag aanvaardde dr. W. P. Jorissen het lectoraat in de anorganische schei kunde aan de Universiteit te Leiden in het Klein Auditorium van de Academie, met eene rede over ,,De ontwikkeling van de denklieelden. op het gebied der oxydatieverschijnselen." Aan de Techniscflie Hoogesohool is afge legd het propaedeutisoh examen voor civiel inge nieur, doorA. H. Schelling werktuigkundig ingenieur, door: P. Doyer, G. J. J. van Goor, M. P. L. G. Hansen, F. M. Kok, W. H. van Leeuwen, E. Heijbroek; scheepsbouwkundig in genieur, doorG. S. Bakker, M. S. F. Holte- atpffellelectrotechni&cih iugeneur doorW. Muilemeister, J. C. G. van. Wijk, C. B. Biezem, C. Hillen, W. C. K. van Rijn, J. M. Steffelaar. J. W. Storm van 's-Gravesande, In dë gisterenmiddag gehouden plech tige openbare zitting van het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht, is mr. H. J. M. Tijssens, vroeger rechter te Dordrecht, ge- instaJleerd als lid. van dit Hof. De adwoaat-fiskaal, jhr. mr, L. A..-J. van Sasse- van Ysselt, huldigde in zijn requisitoir tot installatie van .mr. Tijssens diens ambts voorganger, mr. P. A. L. A. bar. v. Ittersum. Nadlait vervolgens door den president, mr. C. H. van Bolhuis, de gevraagde akte was verleend en door den griffier, mr. J. L. A. Nepveu, liet Koninklijk besluit, houdende benoeming, en het in 's Hofs protvisioneele instructie voorgeschreven eedsfornvulier wa ren voorgelezen, hield de president zijne in stallatie-rede, waarin hij O. m. deed uitkomen de verouderde innilitaire strafrechtspleging, welke ibijkans haar eeuwfeest zaïl vieren en, nog steeds niet door een strafrechtspleging op moderne leest geschoeid is vervangen.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2