BINNENLAND. 1 Perzië an Turkije. Uit Oermia wordt van 1. October bericht, dat een deel van de Turkéche troepen het gebied van geschil verlaten heeft. De weg van Oertnia naar Salmar is door Koerden be ret. In den loop van tweo weken werdeu eenige karavanen van Perzische post be roofd en verscheidene reizigers werden ge dood. Met Oennia is elke verbinding verbro ken do telegraaf werkt niet. Marokko. In een nader gesprek, dat do door ons reeds aangehaalde ver tegeuwuodïger van de Londensdhe Standard had met. Moe'.ey 11 a- fid, besprak de sultan de bezet ring van het Ohauje-gebied eu <1 rukte den wensch uit, van toongevende zijde de werkelijke stolling van Europa in dece zaak te leeren kennen. „Hebben de mogendheden aan Frankrijk een mandaat gegeven om het gebied ie bezetten en zijne 'bewoners te onderwerpen 1 Of houdt Frankrijk het voor noodig, zijne t-roopeu daar te laten blijven o«» de uitbarsting van nieuwe onlusten te voorkomen. Het is mij niet duidelijk hoo men deose vraag in Europa beschouwt. Zeker beoordeelt, men hen iu Ma rokko zeer ernstig. Er is mij veel aan gelo gen, dat geen enkele yan Frankrijke recht matige eisohen iu dit land onopgemerkt, blijft. Maar het. is manlijk in te zien, om welke reden een langere bezetting van het Ohanja-gebied noodig of gereolitvaardigd zou kunnen zijn." Volgens de Petit Parisien zal de nieuwe Fraaisch-Spaansehe nota, die in de maak is, en Moelev Ha fid niet meer do verloochening van den heiligen oorlog verlangen, maar eeiie gelijkwaardige verklaring, dat de Europe anen voor lederen aanval van geestdrijvers beveiligd zijn. Ook. wordt geen molding meer gemaakt van eene wegens expeditie in het Ohauja-gdbied verlangde schadevergoeding. Naar aanleiding van het incident van Casablanca wordt uit Tangcr aan de Na tional Ztg. bericht: De deeertiën van Duit- sche soldaten uit het vrcomdelingenlegitien zijln niets zeldzaams sedert dit korps in Marokko is geland, en de Casablanca-zaak vormt volstrekt geen precedent. Do Duit- sclie autoriteiten te Tanger hebben een stuk of 40 soldaten van hei legioen in de laat ste maanden naar het vaderland terug ge bracht Dit geschied*lie steeds ooider djo oogeu van het Fraii9che gezantschap, dat zich echter met het oog oj> de capitulatiën streng lijdelijk gedroeg. Ook in Casablanca hebben consul Litfderitz ©n vice-consul Man- se bij herhaling deserteurs van Duitsche nationaliteit aan boord van Duitsche stoom boot en gebracht, tonder dat de Franscho militaire overheid ooit daartegen opkwam. De Duitseho consuls in Rabat on Mogador zijn eveneens landslieden, die de tirannie van het vreemdenlegioen niet meer konden verdragen, behulpzaam geweest om terug te koeren. Veelal brachten Marokkanen do gevluchte soldaten van het legioen naai de consulaten steeds trekken zij zich mlet do grootste bereidwilligheid de deserteurs aan. Nooit echter is liet tot cenig conflict gekonun, zooals nu in Casablanca, ofschoon de Franscho autoriteiten bijna ieder geval nauwkeurig kenden. China. Pekiug, 2 October. Het Fransch- fhineesche incident, dat veroorzaakt werd door het binnendringen van Ohineesche revolutionnairen uit Yunnan in Juni j.l. in Fransch Indo-China, is bijgelegd. China betaalt 100.000 doll, en het bedrag waarop de schadeloosstelling voor den Yunnan- spoorweg wordt bepaald, het. hernieuwt de mijnrechten en staat toe dat de spoorlijn doorgetrokken wordt tot Sianfoe. De rangs verlaging va.ii den onderkoning werd ech ter geweigerd. Allerlei. vTegen „poet© restante"-brieven. In België is het van 1 November af verboden P.R.-brieveu te verzenden, waarop als eenig adres s'echts letters, cijfers of teokens staan. Dergelijke brieven kunnen sledhts ter hand worden gesteld aan personen, die hun identiteit k'unnen bewijzen. Dit geldt ook v«.or de telegrammen. Voor het geval, dat ter vervanging der ,,poete restante" een „poste privéo" mocht ontstaan voor zeker soort correspondentie, zal de regering, als hot noodig blijkt, ook daartegen maatregelen nemen Er zal een grootere steiger komen aan de haven te Dover. Sedert langen tijld heb ben de van het vaste land komende en de van Dover weggaande passagiers zich bitter beklaagd, dat de admiraliteitspier, waar het ontschepen en het inschepen plaats vond, volkomen blbot- stond aan wind en weer. Bij sledht weer worden de passagiers terwijl z© van het stoomschip naar den trein gaan door de hcog opspattende golven doornat. De South Eastern en Chatham spoorwegmaat schappij hoeft bij de havenautoriteiten, wien zij eer. jaarlijksche som voor het gebruik van de pier betaalt, op verbetering aangedron gen. Thans hebben do havenautoriteiten bo- sloten de admiraliteitspier te vergrooten en betere aanlegplaatsen voor do stoomschepen te maken Do spoorwegmaatschappij zal dan onmiddellijk oen nieuw station en overdek te landingshaven bouwen, zoodat de landen de en weggaando passagiers gedurende het overstappen tegen storm en regen beschut zij... De vergrooting van do pier zal n.% on geveer eeu jaar, het bouwen van het nieuwe station na achttien maanden gerood zijn. De koster. van do nieuwe pier zijn op f 4,800.000 tot f 6,000.000 gomhat. vHot onderzoek iu mko den inoord- Retny loopt ten einde. De redhter van in structie heeft Donderdag don gchoelen na middag Renard ondervraagd in tegenwoor digheid van zijn advocaat. Hij hoopte hem in tegenspraak te brengen met zijne vroe gere verklaringen, maar dat. is geen enkele maal getuktZijno antwoorden kwamen steeds overeen met do vroegere. v Voor «enige maanden heeft nabij Stutte gart een 16-jarige knaap, Gaspard Müller genaamd, een zijner kameradon, een jongen van 14 jaar, vermoord en in stukken gesne den, om het lijik te doen verdwijnen. Muller is in een riniiéloozemgestich/t ge observeerd. Hij is zwak van geest, maar ver antwoordelijk voor zijne daden. Hij eischt zeil de verantwoordelijkheid voor zijne mis daad. Donderdag is hij voor de ocxrrectioneeJe rechtbank van Ellwaugetn verschenen en doze lieeft hem veroordeeld tot 6 jaar ge vangenis wegens eenvoudige doodslag. vEen onverzoenlijke wraakzucht heb ben niet. alleen de Oorsikanen of bewoners van Sardinië, wanneer zij om de eer der fa milie te bewaren, tot bloedwraak, verplicht zijn. Ook in vele gedeelten van Italië komen dergelijke wraaknemingen veelvuldig voor. In Verona heeft een reeds bejaarde man den moordenaar van zijn vader gedood, welke moord 30 jaar geleden plaats gehad had. De rechtbank sprak den man, die verdacht werd den moord gepleegd te hebben, vrij, daar hij een alibi kon bewijzen. De zoon van den vermoorde ging naar Amerika en hoonde daar van een landsman toevallig, dat. de destijds vrijgelaten peisoon inderdaad de moordenaar was. Nadat, de zoon tevergeefs gepoogd had, om het proces opnieuw te doen plaats hebben, scheepte hij zich naar zijn vaderland in. Te Verona zocht, hij den man op en doodde hem met drie re volverschoten. De oude moordenaar is nu dus dood. maar de nieuwe zit in de gevan genis. vOnder verschijnselen, die aan echte cholera deden denken, is Woensdagavond een jong meisje in het Rudolf Virchow-zie- kenhuis Ie Berlijn opgenomen. Denzelfden nacht is zij bezweken. Er is dadelijk een onderzoek ingesteld, om uit te maken, wat zij gehad heeft. De Staatscourant van Zaterdag 3 October bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot tijdelijk leeraar aan de R H. B S. te Venlo A. J. M. Garjeanne te Hilversum en II. Brans, onderwijzer te Utrecht; beroemd voor 5 jaren tot reserve-officier van gezondheid 2e klasse H. M. C. Jansen, arts. Nederland en Venezuela. Van uit den Haag is door Reuter's cor respondent aan de buitenlandsclie bladen gemeld ,,Noch aan het ministerie van Buitenland sclie Zaken, noch aan het ministerie van Koloniën is bericht ontvangen, dat president Castro weigert, de Nederlandsche nota van den Duitschen gezant te Caracas in ontvangst to nemen. De regeering is geenszins van plan, de stukken door een bijzonder afge zantschap aan den president te laten over handigen". Wij hebben al meer opgemerkt, schrijft de N R, Ct. naar aanleiding hiervan, dat. d< i'gelijke berichten van Reuter's correspon dent in Den Haag, ondanks hun officieu- 9en schijn, in werkelijkheid niet op inlich tingen van onze regeering berustten. Het zou trouwens ondenkbaar zijn, dat aan de Nederlandsche pers een officieuse modedee- ling van zooveel belang onthouden en alleeu Router's correspondent er mee in kennis gt Meld zou zijn. Wat er aangaande het plan van de regee ring ten aanzien van een afgezantschap ge zegd wordt, zal dan ook wel niet meer dan r n gissing zijn, voor welke een groote waar schijnlijkheid pleit. De Telegraaf schrijft nog Naar wij uit goede bron vernemen, heeft president Castro inderdaad moeilijkheden ge maakt bij liet in ontvangst nemen der Ne derlandsche nota, welke de Duitsche gezant in opdracht, had hem te overhandigen. Of ficieel is onze regeering echter nog niet in kennis gesteld niet de'eischen, die het Vene- xolaansche staatshoofd in dit opzicht zou hebben geformuleerd. Zoo moet het verlan gen van den heer- Castro, dat de nota door '•en speciaal daartoe aangewezen Neder- iandscii gevolmachtigde zou worden over handigd, geen officieel karakter dragen. Hij moet dit slechts aan den Duitschen gezant lebben doen weten a titre d'information. Hoe op het oogenblik de juiste stand van 7aken is, is moeilijk te zeggen, daar de heer Castro ook de Ie Caracas res idee rende leden van het corps diplomatiek bij het telegrafisch ver heer met hun gouvernementen allerlei moeilijkheden in den weg legt. In elk geval zal men zich voor te berei den hebben op onaangename complicaties, da.ir do heer Castro allesbehalve vredelie vend gezind is en dat speciaal ten opzichte van ons land. Bij de groote tournee, welke hij eenigen tijd geleden door zijn land gemaakt heeft, moet hij zich in zijn redevoeringen tot het- volk over het conflict met Nederland uitge laten hebben, dat de vrede met ons land slechts bewaard kon blijven, indien Koningin Willielmina hem een gezantschap zendt tot aanbieding van verontschuldiging, de gou verneur van Cura9ao wordt teruggeroepen eu onze regeering een uitleveriugstractaat met hem sluit, waardoor het verblijf van alV ..valsche patriotten", zooals hij zijn politieke tegenstanders gelieft te noemen, te Curasao onmogelijk zou worden. Alleen <>p die voorwaarde is hij bereid in onderhandelingen met onze regeering te tre den. Of president ('astro bij deze houding zal volharden, ook in de officieel© correspon- tie met onze regeering, staat echter te l>e zien. Daaromtrent is nog niets liekend. Wij hebben echter alle reden om aan te nemen, dat de gematigde en vredelieven de taal, waarin de nota der Nederlandsche regeering gesteld is, het tegendeel van een goede effect op president Castro heeft go- maakt. Ommen en Sneek. In verband met de berichten omtrent 't aannemen den candid at uur door dr. Kuyper voor het lid maatschap der Tweede Kamer in het dis trict Ommen, verdient de volgende driestar uit De Standaard opmerking De vacaturen voor de Tweede Kamer iu de districten Ommen en Sneek komen hcogst ongelegen, en het kan niet genoeg betreurd, dat ze beide de anti-rev. partij gelden. Het worden keuzen voor nog geen zee maanden, want begin Mei loopt het. par lementaire steekspel in de Residentie af. Voor die zes maanden zich al de inspan ning en al de kosten van een Kaïnerverkie zing te moeten getroosten, is veel van onze mannen gevergd. En bovendien zal het uiterst moeilijk zijn candidate» te vinden, die voor zoo kort tijdsbestek zich beschik baar willen 9tellen. Men weet volstrekt niet of men in Juni weer ingekozen wordt, wijl de stukken dan zoo geheel anders op het schaakbord ko men staan. Het is daarom ondenkbaar dat men er zijn werkkring om prijs geeft. Koos men plaatsvervangers tegelijk met de le den, het zou zooveel gemakkelijker zijn. Tn menig ander land zou men om zulke zetels voor zes maanden, niet eens den strijd aanbinden, maar de zetels overlaten aan de partij die ze in bezit. had. Of dit ook ten onzent mogelijk zal zijn, durven we niet- beslissen, al h orden we dat er in Sneek reeds op gezinspeeld is. Maar in elk geval kan men wel aannemen dat. wie gecandideerd wordt, al verzet liij zich niet tegen de canclidatuur, bij ©ven- tueele benoeming niet zal nalaten den tijd van beraad te nemen, die art. 126 van do Kieswet hem toekent. De Zwolscbe courant schrijft: ,,In verband met een Donderdag door ons uit Amsterdam ontvangen telegram, be richtende, dat aan de redactie van de Stan daard nc.g niets bekend zou zijn van de aanneming der Kamer-candidatuur vlcor Omnnen door dr. Kuyper, zijn wij eigen lijk geheel on noodig, want inlichtin gen kwamen uit goede bron en luidden zeer beslist nog eens aan 't, informceren ge gaan. Dit was wat we vernamen: „Dr. Ivuyper heeft de candidatuur voor Ommen stellig aangenomen.'' De Kamerverkiezing in Om men. Naar de Zw. Ot. mót zekerheid ver neemt, heeft de heer Th. de Meester, oud- minister van Financiën, de hem vanwege do liberale partij aangeboden oandidaibuur voor liet lidmaatschap dér Tweede Kamer in het district Ommen aangenomen. Naar voor eenigen tijd werd meege deeld, heeft het Ainsterttamsche raadslid mr. De Vries voorgesteld een nieuw artikel 55**** in de Alg. Politieverordening op te nemen, waarin wordt verboden het. tentoon stellen van „afbeeldingen, teekeningen of geschriften, die geschikt zijn om de zinne lijkheid van de jeugd te prikkelen." Deze omschrijving nu 'kan, naar het oordeel van het raadslid Simons, ©enerzijds aanleiding geven tot een 'owerijVer, dien hij ongaarne zou aangemoedigd zien, daar die immers ook zou kunnen gericht worden tegen open baring een er gezonde zinnelijkheid, die juist de beste bestrijding is van het graf-sensua- 1 i"sme en platte, dat wij willen tegengaan. Do uitdrukking ,,wait geschikt is om to prik kelen", is niet vrij van de vaagheid, waar tegen juist in deze materie pleegt gewaar schuwd te warden als gevaarlijk, terwijl de vraag, waar de leeftijdsgrenzen der bedoelde „jeugd" getrokken moeten worden, nietten onrechte gesteld schijnt. Dodh bovendien tast deze omschrijving in het geheel niet aan wat naar de meening dor stellers van het adres der 'vereeniging „Voor de Jeugd", dat aanleiding gaf tot de formal leering van bo venstaand artikel, het gevaarlijkst is voor het opgroeiend geslacht, en laat de ten toonstellingen van voorstellingen van mis handelingen en misdrijven gèheèl vrij uit gaan De heer Simons stelt daarom de volgende redactie voor: „Het is verboden, ontuch tige of tot ruwheid c*f wreedheid prikkelen de ai en uitbeeldingen op een van den openbaren weg zichtbare plaat® tentoon te stellen Hij meent dat de na lange overweging vc.. velerlei uitdrukkingen door hem geko zen term „ontuchtige" het voordeel heeft openbaringen van kunst van de werking der bepaling vrij te laten, en te omvatten al die excessen, welke de communis opinio te recht pleegt te veroordeelen, terwijl onder de uitdrukking „tot ruwheid of wreedheid prikkelen" zouden vallen de grove voorstel lingen van mishandelingen en misdaden, welke meestal uit het buitenland geïmpor teerd, vooral in sigarenwinkels en ook in kiosken worden uitgestald eu die een slech ten invloed op do fantasie van het opko mend geslacht kunnen oefenen eu dat ook doen. Het verbod om deze fraaiigheden uit te stallen zal, waar het voordeel van die uitstalling niet groot is, naar het oordeel van den heer Simons, vooral preventief 'kunnen werken als een wenk van de over heid, dat het tentoonstellen van deze pla ten en afbeeldingen een licht te vermijden kwaad veroorzaakt. Er zal z. i. wel niemand zijn, die in deze uitwassen der beeldende journalistiek eenig werkelijk goed zal kun nen aantoonen, en er is geen reden aan de (gelukkig schier uitsluitend aiitheemsohe) uitgevers dezer producten te veroorloven ten hunnen bate ónze jeugd, die in een groote stad als de onze toch al aan zooveel slechte invloeden bloot staat, het op de boen blijven zwaarder te maken dan het al is. Het ontslag te Amsterdam. Naar men verneemt zal de heer Kete laar in den Amsterdamscheu gemeenteraad eene interpellatie richten tot. Burgemeester en Wethouders, naar aanleiding van hel drievoudig ontslag aan de gemeente-ambte naren A. Buriks, Z. Gulden en G. J. A Smit gegeven. De drie niet-eervol ontslagen gemeente ambtenaren hebben gistermorgen ton stad- huize van Amsterdam oen onderhoud ge vraagd aan den burgemeester met een vól gend briefje: „Gndergeteókenden, allen roet- ingang van 1 dezer cute lagen uit den gemeentedienst, verzoeken U.Ed Achtbare een onderhoud en wol over: 1. liet ontslag zelf, 2. de wijzo waarop hot ontslag is verleend, respectieve lijk do financieel© gevolgen daarvan." Hetwelk doende enz. (Volgen de ha n diteoken ingen De burgemeester liet don hoeren weten, dat hij hen over deze zaak niet wensdhte te sproken en hen derhalve niet ontvangen kon. Het Hbidschrijft Met ontslag, dat B. en W. van Amster dam hebben gegeven aan drie gemeente ambtenaren, die als redactie verantwoorde lijk waren voor de in „Het Prinsenhof" ge plaatste artikelen, heeft vooral in ambte naarskringen een levendige en begrijpelijke ontroering gewekt. Het is niet te ontkennen dat zulk een ontslag oen zeer strenge maat regel is drie ambtenaren, die eenige of vele jftren in dienst der gemeente zijn, staan plotseling zonder betrekking. Men begrijpt, dat B. en W. niet zonder ampele overweging tot zulk een ontslag zijn overgegaan. Zij begrijpen natuurlijk hoe over deze zaak zal gesproken worden, hce sommigen dit ontslag zullen beschouwen als een aanslag op de vrijheid van spreken van den ambtenaar-staatsburger. Maar zij heb ben de belangen van den dienst zwaarder doen wegen, en gemeend dat deze belangen dit ontslag eischten. Nn valt het niet te betwijfelen, dat het een hoogst onwenschel'ijke t-oestand is dat hoofdambtenaren door hun ondergeschikten worden besproken op de wijze als in Het Prinsenhof is geschied. Omdat deze hoofd ambtenaren. onder de straffen voor ambte naren vermindering van verloftijd en inhou ding van salaris zouden willen opnemen, werden zij genoemd .ontaarde" menschen, op een „laag peil van beschaving staande", die „lage en hartelooac voorstellen" doen, „barbaarsche" maatregelen willen nemen, wordt gezegd, d'at „meestal" niet- hij ge straft - wordt, die iets verkeerds heeft ge daan, doch hij, wien „de hoofd.oomm.ies on sympathiek gezind is", en heb op die manier ontgelden moet. In de praktijk zouden het „niet de slechtsteu zijn", die" gestraft- war den. De hoofdambtenaren „schamen zich niet anderen en lichamelijk èn financieel ten gronde te richten" om „zelf onder dak te zijn, om hun bevoorrechte positie t© hand haven". En het werd voorgesteld alsof de gemeente voor het welzijn van hoofdambte naren alles doet-, en dat van ondergeschikte ambtenaren volkomen verwaarloost. Dat zulke uitdrukkingen, die noodzakelijk do verhouding tussohen ambtenaren en hoofdambtenaren moeten bederven en die de discipline, welke in elk groot corps ambtena ren moet heerschen, ondermijnen, spreekt van zelf. Dat er reden voor B. en W. was om daartegen op te treden zaü wel niemand betwijfelen. B. en W. hebben dat gedaan door de drie ambtenaren te ontslaan. Een interpellatie over dit ontslag is aangekondigd; wij zullen dus wel spoedig de gronden vernemen, waarom B. en W. tot dezen uitersten maat regel zijn overgeagan, ook of deze ambte naren gewaarschuwd zijn, dat hun wijez van schrijven niet toelaatbaar was. Wij herinne ren eraan, dat hun toon, o.a. iu de discus sie over een zgn. „oekase" van den direc teur van publieke werken is gegispt; nie mand nam dien toen in bescherming. Dlat hun wijze van schrijven in het algemeen af gekeurd werd, wisten de redacteuren zeer goed'. Het Mbld. deelt mede, dat oaider het groote korps gemeenteambtenaren dit ont slag thans het onderwerp der gesprekken uitmaakt. Titen coanimamis opinio bestaat er niet. Terwijil ©enerzijds gezegd wordt: ,,'t Is liecil goed, dat speiktalkel moet maar eene uit zijn", vindt een ander deel der ambtenaren de straf weer te erg, en aieb men in heb ge beurde een bewijs voor de noodzakelijkheid van een spoedige regeling van den rechtstoe stand van ambtenaren en beambten. Volgens de Tel. zijn verschillende hoofd ambtenaren ten stad'hudze, den derden ont slagene, den heer Buriks, werkzaam op de bureaai's van den Burgert ijken Stand, zeer genegen, wegens do verdiensten van dezen, nog jeugdigen ambtenaar. Bovendien pleit voor hem het feit-, dat hij enkele dagen voor liet- on Mag aar de redactie van „Het Prin senhof" een brief zond, waarin hij meedeell- de, niet meer aan de redactioneele werkzaam heden te willen deelnemen, op grond, van den toon, waarin sommige artikelen waren gesteld. Verschillende hoofdambtenaren schijnen zich het- lot van den heer Buriks te willen a aait rekken, terwijl ook het bestuur van Be lang en Ontwikkeling, vereeniging van amb tenaren ter secretarie, ziak voor de zaak heeft gespannen. De mogelijkheid is dus niet uitgesloten, dat, indien de heer Buriks een beroep doet op de clementie van B. en W„ het ontslag adsnog zal worden ingetrokken, evenals dat ten opzichte van den ambtenaar aan de gasfabriek M„ is geschied. Naar aanleiding van het- ontslag der drie gemeenteambtenaren hield Vrijdagavond de AmsterdamBöhe Bond van Gemeenteambt© - naren een vergadering in Bellevue. De zaal was stampvolongeveer 600 leden waren aanwezig. De drie ontslagenen, de heeren Gulden, Smit en Buriks werden onder donderend ap plaus ontvingen De ondervoorzitter, de heer De Koning, dia de vergadering opende, stelde voor de drie ambtenaren in hun bestuyrsfunctie te handhaven, waarmee de vergadering onder daverend applaus instemde. Tal van adhaesie-ibetuigingen waren inge komen van rijksambtenaren en rijkswerklie den vereen i gi ngen en van verschillende ge meenteraadsleden Medegedeeld werd. dat voor de steun-kas reeds f 250 was ingekomen, dat toezegging gedaan is van een asten inleg van f 190 ]>er maand en dat. bovendien de a/mbtenarou van enkele afdeelingen 1 pet. van hun salaris zullen storten. Bij acclamatie werd een motie aangeno men, waarin de Bond ten sterkste het ont slag uit den gem een telden 9t- van de redac teuren van „Het Prinsenhof" afkeurt. Voorts kreeg het. bondsbestuur, in overleg met. andere organisaties, blanco-mandaat tot liet voeren van een actie, waaronder begre pen zal zij» het zenden van oen adres aan den gemeenteraad, het- lëleggen va» open bar© vergaderingen en mogelijk ook liet. ver spreiden van een manifest onder de bur gerij. De majoor 0. L. G. "F. Aberson, van den staf der artillerie, toegevoegd aan den inspecteur-generaal van dat wapen, is on der eervolle ontheffing uit zijne tegenwoor dige betrekking toegevoegd aan den inspec teur der bereden artillerie. Te 's Gravenhage is overleden de ge pensioneerde klonel der infanterie van het X.-I. leger L. de Paauw, ridder van le Mi litaire Willemsorde. Omtrent den overleden gep. kol. De Paauw wondt ons nog gemelddat deze in 1-846 in Indië zijn militaire loopbaan aan ving en in 1852 benoemd werd tot 2e lui tenant. In 1849 werd hem het eereteeken voor be langrijke krijgsverrichtingen toegekend, na dat hij de expeditie tegen Bali had meege maakt, en nadat, hij als le luitenant, aan de 2e Boni-expeditie had deelgenomen, werd hem de gesp Boni - 1859 geschonken. In het daarop volgende jaar volgde zijn benoe ming tot ridder 4e klasse van de Militaire Willemsorde. Als luitenant-kolonel diende hij o a-, op Atjeh en nam ook daar aan expe dities deel, waarvoor hem de gesp Atjeh 187376 werd toegekend. In 1882 verliet hij als kolonel den dienst. Gedurende zijn militaire loopbaan was de thans overledene in 1875 als overste eerst© commandant van het gemobiliseei-d bataljon van de Barisans van Madoera. Hij bereikte den leeftijd van 78 jaa.r. Het standbeeld van stad houder Willem III. De Bred. Ct. deelt thans als zeker mede, dlat het stand beeld voor den Koning-stadhouder Willem III te Breda zal worden opgericht. Reddingswezen. Men schrijft uit 's Gravenhage De heer Th. v. Dieren alhier houdt zich reeds sedert geruimen tijd bezig met liet nemen van proeven, om van een reddings boot' of van een in nood verkoerend vaar tuig af, een lijn naar een vaartuig of naar den wal over te brongen en bezigt daartoe ons infanteriegeweer m-del 1895. De mid delen, welke gebruikt worden, om het doel te bereiken, zijn uiterst eenvoudig. Op de tromip van het geweer wordt, ©en metalen 'bus geplaatst, waarin zich een sóórt schiet- loodije bevindt, waaraan een dun touwtje is bevestigd, om de eerste verbinding niet wal of schip daar te stellen. Bij het afschieten van het geweer zet de kogel zich vast in don daartoe uitgeholde» onderkant van het schietloodje ©p de tromp geplaatst en voert dit, zoomede het. in een k'lein kistje opgesloten touwtje mode. Is eenmaal de verbinding tot stand gebracht, dan wordt, zooals dit ook nu geschiedt, aan liet dunne touwtje een zwaardere lijm en daaraan een reddingkabel bevestigd. Do genomen proeven moeten goede resultaten hebben opgeleverd. Herstel! in goor.d voor spoor wegpersoneel. In de nabijheid van Nij megen zalnaar vernomen word't, een her- eitel'l i n-gsi n r icih'ti n.g voor spoorwegbeambten der S. S„ N. C S. en N. B. D. S, opgericht worden. De commissie voor spoorwegpersomoell ten minste heeft ieeds onderhandel i ngen aange knoopt met den heer Blanokenbage» over don verkoop van de villa Ylandry, eon fraai gelegen landgoed in den omtrèk van dien Groesbeökschen weg. Het buitenivorblijf, dat de commissie reeds bezocht heeft, is van vrij groote uitgestrektheid, ongeveer 20 H.A., met daartoe beboerende bouw- en weilanden en boomgaarden, dus wel geschikt in zoo'n heerlijke en gezonde omgeving om tot een h-ershellLingsoord te worden ingericht, i Wellicht zullen de ondedbamdeHingen tot een gunstig resultaat leiden, daar de heer Blandkenhagen, eigenaar van Ylandry, dit landgoed wel tegen een niet te hoogen prijs aan de commissie zal afstaan, ook al mót bet oog op het goede doel, dat de com missie beoogt. Geld. R ij 'k s v e r z ek e r i n g s b a. n k. Door het- bestuur der Rijksverzekeringsbank is aan het ]>ersoneel dier instelling medege deeld, dat van 1 Januari a.s. af geen toe stemming aneer wondt verleend tot het. aan gaan van vrijwillige verbintenissen bij liet reserve-kader. Deze maatregel vindt zijn grond hierin, dat voor den dienst, bij het reserve-kader tal van ambtenaren, soms voor langen tijd, wor den onttrokken aan den dienst der Bank. Groeps vertegenwoordiging Rijkswerklieoen. Wij vernemendat binnenkort de leden van den Rijkswerkhe- denbond, die tevens groepsvertegenwoordi- ger of plaatsvervanger zijn, door middel van 'het hoofdbestuur van dien Bond hun ont slag bij de verschillende autoriteiten offi cieel zullen indienen. Dit voornemen staat in verband met de besprekingen op de laat ste Bondsvergadering omtrent het standpunt van den Bond ten aanzien van groepsverte- genwoordiging, welk standpunt door het referendum is bekrachtigd. De Rijkswerk- liedenbond is n.l. van meening, dat de greepsvertegenwoordiging in vele gevallen de vakorganisatie verdringt, hetgeen hii voor de behartiging der vakl>eilangen nadeelig acht. Bij de ontslag-aanvr«age zullen verschillende feiten, die dit moeten illustreeren, vermeld worden. (N. v. d. D.) Ecu transportarbeiders- bond. Heb N. V. V. heeft aan oülle trans- portarbeidersorganisait iee een circulaire ge richt, om haar uit te noodigen tot een ver gadering, op Zondag 15 November, in het. gebouw van den A. N. D. B„ te Amster dam De bedoeling is, dat dlaar bijeen zul len zijn de vertegenwoordigers van alle or ganisaties, welke in hot. transportbedrijf t© land bestaan, ails post- e» teilegraa-fbeamb ten. spoor- en tramwegpersoneel, personeel van Van Gend en Loos, sleepers eni voorlie den, koetsiers, glaizeniwasschere, loop-, pak huis- en winkelknechten, krantonfloopers, loopers voor of op fabrieken en werkplaat sen, arbeiders, werkzaam aam martcten en dergelijke, in 'het kortallo categorieën van l arbeiders, die werkzaam zijn aan liet ver- I plaatsen van voorwerpen te land. Het N. V. V. stelt zich voor de navolgend© punten in behandeling te nemen 1. Is het. mogelijk één orga.nisat.ie te ma- ken van afie transportarbeiders te land? 2. Indien niet., moet er dan scheiding worden gemaakt tueschen alle groepen, of ia,

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2