BINNENLAND. werden het eens en Italië gaf zijne volledige goedkeuring. Uit de berichten uit' Rome valt op te maken ,dat Tittoni voor de ItalLaansche be- langen in Tripolis gezorgd heeft. De onafhankelijkverklaring van Bulgarije. Over de plechtige proclamatie tot uitroe ping van het Bulgaarsolte koninkrijk te Tir- nowo bericht de Matin Te half elf woon den de ministers en 'het hof een plechtigen dienst bij in do oaide kathedraal]. Vandaar begaf de stoot zich naar het terrein van het oude Oza ren palleis, waar oen tent was opge slagen. Daar las de vorst met doordringende stem het staatsstuk voor, waarin wordt ver klaard, dat- Bulgarije zal zijn een onafhan kelijke en souvereine staat-. Rij werd daarop levendig toegejuicht door de menigte en eerbiedig begroet- door do ministers, de aanwezige hooge geestelijken en de officieren^ De druk dor omstandigheden had geleid tot deze nog niet verwadhte ontknooping. Turkije had een ultimatum gestold, waarin het cisahto, dat bannen drie dagen de Bul- gaaraahe lijn van den Orieutspoorrweg terug gegeven zou worden, waarbij hot- bovendien nog Liet uitkomen, dat het Bulgarije nog altijd als een Turiksdhe provincie beschouw- dè, terwijl Duilgorija toêh een leger onder houdt-, een eigen vertegenwoordiging heeft, een eigen muntweeën cn aan buitenilandsohe boven vertegenwoordigd is. Binnen drie dagen dus moest de vorst be slissen en als eemg antwoord op het Turk- sche ultimatum verklaarde hij Bulgarije voor vrij en onafhankelijk. Sofia, 7 Oct. Onder het publiek en in de pers is men zichtbaar tot rust gekomen naar aanleiding van de gisteren ontvangen berichten. De vrees voor een mogelijker oorlog is verminderd. De tot dusver geno men militaire maatregelen worden gehand haafd, maar er zijn geen maatregelen tot mobilisatie genomen. Sofia, 7 Oct. De CJzaar va,n Bulgarije zal Zondagmorgen zijn plechtigen intocht in Sofia houden. Geen enkele mobilisatie is bewerkstelligd, doch in elk goval is Bul garije gereed. Konstan tinopel, 7 Oct. De mi nister van buiteulandsche zaken Tewfik Paclia heeft aan een vertegenwoordiger van dc Ikdailli verklaard, dat de rogeering ge protesteerd heeft tegen de handelingen van Bulgarije en het bijeenroepen van eene con ferentie heeft voorgesteld aan de ondertee- kenaars van het Berlijnsche verdrag. Saloniki, 7 Oct. Er is geen bevel tot mobilisatie gegeven. Do plaatselijke Trirksohe pers maakt een telegram van don grootvizier bekend, waarin deze nadruk legt op zijne vaste en krach tige houding. Par ij s, 7 October. Piohon ontving heden morgen successievelijk do ambassadeurs van Engeland, Italië en Rusland en den Ser- visohon gezant. Clemenoeau hield eene con ferentie mot Picbon en de ambassadeur van Engeland vervolgens met den vertegenwoor diger van Griekenland. De godadbtenwisso ling tuaschen Rusland, Frankrijk 011 Enge land zal nog oenige dagen duren, tengevolge van do ingewikkeldheid der kwestie. Geen enkel formeel 'voorstel is gedaan betreffen de de bijecnrocping eener conferentie P a r ij s, 7 Oct. Uit Sofia wordt aan den Temps bericht, dat do minister van buiteu landsche zaken van Servië den vertegenwoor diger van Bulgarije heeft medegedeeld, dat zijne regeering de onafhankelijkverklaring niet ongunstig opueemt. Zij zal hare hou ding richten'naar die van de groote mogend heden, inzonderheid Rusland. Parijs, 7 Oct. De Temps bericht, dat Naoem padha, de Turimdhe ambassadeur, aan minister Pidhon eene verklaring Vlam zijn regeering overhangde, gedateerd uit Kuisten tinopel 6 October, waarin wordt ge zegd ,,Wij hebben met een gevoel van groot© v*-raasing vernomendat de vorst van Bulgarije giisteren de on af li ankelij küiead van zijn vorstendom heeft geproclameerd eai dit tot- een koninkrijk heeft verMaaird. Dezo onverwachte daad is eene schending van het traktaat van Berlijn en steunt op geen on- koi feit, dat do miskenning van het bij het verdrag bepaalde kon verklaren. De regeering van den vorst heeft een zoo sprekend mogelijk bewijs gegeven van hare minachting voor het internationale recht, voor do aangegane verplichtingen en van baar gebrek aan eerbied voor de raadgevin gen der groote mogendheden. De Turksdh© rogeering komvt met kracht op, namens den Sukaii, togen do doop den vorst aangenomen houdingzij doet een dringend beroep op de mogendheden, die het traktaat van Ber lijn medoonderteckend liebbenen verzoekt hen dringend zich ten spoedigste te verstaan over de te nomen nianhregelon, zoo alls de bijeen roeping eener conferentie om de voor waarden na te gaan tot heratd van de wet telijke oaxio in Bulgarije en Oost-Roemdië en ter beveiliging van de belangen, die de intornationaio verdragen aan Turkije verze keren. Do Turksciho regeering zou hare toevlucht kunnen nemen tot geweld, oan hare rechten te doen eeriuedigen, maai- gielleid door eerbied voor do verdragen en overtuigd van de eenstemmige bolicefte aan vrede in Burorpa, wil zij vermijden dit uiterste mid del t«o te passen. Zij stolt dus hare zaak in handen van de mogendheden, dio deel geno men hebben aan het verdrag viui Berlijn en' zal het besluit- afwachtendat deze nemen. TutusscOien protesteert zij uitdrukkelijk tegen do inbreuk, dae op het verdrag is ge pleegd, en behoudt zij zidli in alle opzichten a'Je rechten voor, die dit internationale ver drag haar bekent. Ei© Turksciho ambassadeur zeide, dat hij vocB" het o ogen blik aam deze verldaringwi niets had too te voegen. Het manifest-, dat de onafhankelijkver klaring van Bulgarije bevat, luidt in zijne woordelijke vertaling aldus: „Door den wil van onze onvergetelijke bevrijders, het groote Russische volk, en ook met den bijstand van onze goede vrienden en burem de Rumenen, onderdanen van Z. M. den Koning van Rumenië, is sedert 1878 de keten van het juk gebroken. Sedert dit tijdstip, reocfo dertig jaron lang, heeft het, Bmlgaarsche volk, onwrikbaar in, zijn aandenken aan de apostels der vrijheid, on vermoeid aan de ontwikkeling van het land gearbeid en het onder mijne leiding en die van wijlen vorst Alexander in staat gesteld, als waardig, gelijk gerechtigd lid te treden in- de familie der beschaafde» volken, om stoffelijk en zedelijk verder vooruit te ko men Op dezen weg mag niets Bulgarije te genhouden, eu niets moet- rijn vooruitgang belemmeren. Dat is de wensch en de wil van het volk. Het Bulgaarsche volk en rijn hoofd kunnen slechts hetzelfde denken en wen schen. Feitélijk onafhankelijk, is het land toch in zijne natuurlijke en vreedzame ont wikkeling door verkeerde voorstellingen be lemmerd, welker wegruiming eene verkoe ling tusschen Bulgarije en Turkije tenge volge had. Ik en mijn volk wenschen eene verjonging van de politiek van Turkije te weeg te brengen. Turkije en Bulgarije, vrij en onafhankelijk, zijn in 't bezit- va.n de voorwaarden om vriendschappelijke banden aan te knoopen en te bevestigen, door zioh aan eene vreedzame ontwikkeling te wijden. Doordrongen van deze heilige taak en om aan de 'behoeften van den staat te beant woorden, proclameer ik niet den zegen van den Almachtige het sedert 1885 vereen igde Bulgarije tot een onafhankelijk koninkrijk. Met mijn volk geloof ik, dat deze stap de goedkeuring van dè groote mogendheden zal vinden. Leve het volk en het onafhankelijke Bulgarije!" De stad Tirnowo, waar de proclamatie van Bulgarije tot een onafhankelijk konink rijk is geschied, heeft in de geschiedenis van Bulgarije eene 'belangrijke rol gespeeld. Van 1186 tot 1393 was Tirnowo de hoofdstad van het vroegere Bulgaarsohe rijk. Belang wekkende gedenkteekenen uit dien tijd heeft. Tirnowo nog tot op den huidigen dag bewaard. Do oude Bulgaarsche kroningskerk van den heiligen Demetrius, de metropol i- taankerk van St. Petrus en Paul us, de kerk van de veertig martel aren, en de burgruïne met moskee vormen middeneeuwsdlie ge bouwen van groote 'bezienswaardigheid. In Tirnowo had ook in 1879 de eerste consti- tueerende nationale vergadering van het nieuwe vorstendom Bulgarije en in 1904 het 25 jarige herinneringsfeest der bevrijding van Bulgarije plaats. Bemoeiïngen van vreemde regeeringen. Londen, 7 Oct. Reuter verneemt, dat de eerstvolgende stap, die in den tegen- woordigen diplomatiekcn toestand zal wor- gedaan, zal zijn. dat door de Russische re geering een nota zal worden gezonden aan do mogendheden, die het verdrag van Ber lijn hebben onder teek end, het voorstel inhoudende tot bijeenroeping van eene nieu we conferentie ter bespreking van don ge- wijzigden toestand. Als zeker mag worden beschouwd, dat de mogendheden, voordat het Russisc-lie voorstel zal worden aangeno men, zullen vaststellen een duidelijk schema voor de beraadslagingen en een programma van de onderwerpen, die zullen worden be sproken, opdat men niet behoeve te vree- zen, dat uit de conferentie verrassingen zul len voortvloeien. In regeeringskringen te Londen wordt verklaard, dat de Russische nota onverwijld za! worden verzonden. De hoofdinhoud van de nota is reeds aan dc Rritsche regeering bekend. Het- voornemen bestaat de bespre kingen strikt te beperken tot de vragen, voortvloeiende uit het jongste optreden van Oostenrijk-Hongarije en Bulgarije. Parijs, 7 Oct. De besprekingen om trent een internationale conferentie schij nen ©enigszins te warden vertraagd ten ge volge van de bedenkingen door Engeland opgeworpen over het program der confe rentie. Als Rusland er op mocht staan, het Da rd au ellen vraagstuk op te werpen, dau zou dat de zaak zeer bemoeilijken. Frank rijk doet zijn best om de moeilijkheden uit den weg te ruimen. Pa r ij s. 7 Oct. Na-cem paeha deelde aan de Temps mede. dat Turkije het denk beeld der bijoeuroeping van eene conferen tie gaarne begroet. Campensatiën zijn ech ter slechts verschuldigd aan hen, die slacht offers zijn van machtsmisbruik. Dat zal de conferentie niet mogen vergeten. x* a rijs, 7 Oot. De Russische minister lswolski verklaarde aan een medewerker van de Temps, dat er, volkomen overeenstem ming bestaat tusschen Frankrijk en Rus land. Rusland was door Oostenrijk inge licht, dat do inlijving mogelijk zou plaats hebben, echter zonder opgaive van het tijd stip, waarop zij zou plaats hebben. „Ik heb verklaard, dat zij slechts plaats kon hebbon onder goedkeuring van de mogendheden, dde het traktaat van Berlijn hebben ondertee kend. Het gebeurde, hoewol pijnlijk voor Rusland, vormt echter geen casus belli, m„ar wanneer het traktaat van Berlijn we der te berde wordt gebracht, dan moet men er op rekenen, dat iedere belanghebbende mogendheid herziening zal eischen van de bepalingen, die haar hinderlijk rijn. Wij hebben ons sedert 30 jaren gehouden aan de bepalingen van het verdrag en wij zuilen thans er geen inbreuk op maken. Wij hebben aan Bulgarije tot aan de laatste mi nuut den raad gegeven niet over te gaan tot oen onberaden stap; ik betreur, dat die raad niet is opgevolgd. Een schending van het traktaat van Berlijn kan door Europa niet worden geduld, zonder dat het geheel en al abdiceert en daaraan kan Rusland niet medewerken. Alleen een Europecscke confe rentie kan ongedaan maken wat Europa vroo ger heeft besloten. Binnen oenige dagen zal het voorstel tot het bijeenroepen van een conferentie worden gedaan en ik zie niet in, hoe men zich daaraan zou kunnen onttrek ken.'' lswolski vervolgde: ,,Het is onmogelijk thans te treden in een onderzoek wat hot oventuee'o program der conferentie zal zijn. Maar die conferentie zal zich moeten 'bezig houden met eene compensatie voor de be langhebbende staten, vooral voor Turkije, waaraan, tot ons leedwezen, eene zoo harde beproeving wordt opgelegd." Intusschen erkende hij, dat de ontrui ming van Novi-bazar voor Turkijo reeds eene belangrijke compensatie vormt. De kloino Balk anst-a ten zagen in de bezetting van het sandjK een voortdurend© 'bedreiging; dat Oostenrijk verder zuidwaarts zou gaan tot aan Saloniki. „Wij zijn van meening, dat de herziening van het geschonden verdtag langs den weg van het recht moet worden opgevat. Wij kunnen daarbij rekenen op de krachtige me dewerking van Frankrijk, den trouwen bondgenoot van Rusland. Onze 'betrekkingen met Engeland zijn van zeer hartelijken aard geworden en xk vertrouw, dat eene volko men overeenstemming van inzichten tot str id zal komen. „Wij zullen doen wat mogelijk is om een gewapend Turksch-Bulgaarsch conflict, te be letten. Turkije zal er slechts bij kunnen winnen, wanneer het zich onderwerpt aan liet- oordeel der mogendheden, die met de gunstigste gevoelens ten zijnen opzichte zijn bezield „Ik ben er zeker van, dat onze politieke beginselen ook gunstig zullen worden beoor deeld te Berlijn, te Rome en vooral te Wec- nen, waar men in de eerste plaats er be lang bij heeft, dat do tegenwoordige crisis een vreedzame en rechtvaardige ontknooping zal vinden." Londen, 7 Oct. Sir Edward Grey heeft heden avond in een rede te Wooler (North umberland) de Oostersche crisis aange roerd. Hij omschreef E'ngeland's houding aldus Wij kunnen het recht van geen enkele mogendheid of staat erkennen, om een in ternationaal tractaat- zonder toestemming van de overige deelnemers te wijzigen. Even min kunnen wij de gevolgen van zulk een handelwijze erkennen, voordat de andere mogendheden geraadpleegd zijn, met name Turkije in dit geval, dat een vau de meest rechtstreeks betrokken mogendheden is. Ho© zou het openbaar vertrouwen in stand kun nen blijven, als de eene of andere mogend heid naar eigen goeddunken plotseling de internationale tractaten kon schenden? Grey zedde verder, dat de strooming ten gunste van vermindering van de krijgstoe rustingen in Europa in kracht toenam, maar men zou niet op een vermindering van de oorlogsuitgaven kunnen rekenen, indiien de heele wereld in de voortdurende vrees leef de, dat internationale verdragen plotseling geschonden of gewijzigd konden worden, zonder toestemming van alle mede-onder teekenaars. In het gegeven geval zou het zeer wenschelijk zijn geen tijd te verliezen met Turkije te verzekeren, dat men bij een herziening van het tractaat van Berlijn alle aandacht aan de belangen en den toestand van Turkije zal wijden. Wij wenschen vurig, dat de loop van za- ker. zoo rechtvaardig rij, dat de nieuwe re- geering in Turkije geholpen en niet ont moedigd wordt. Men mag niet vergeten, dat eene vernedering van Turkije eene 'beweging, die tot nu toe vredelievend is geweest, oor- logzuohtig van aard zou kunnen maken, alie hervormingen in Turkije in gevaar kan brengen en Macedonië en Armenië weer in den treurigen toestand van vroeger kan plaatsen. Er is geen reden om aan te nemen, dat het nu gebeurde den vied© zou kunnen ver storen, want de veranderingen, die hun be slag hebben gekregen, rijn eigenlijk niet zoo heel groot. Bulgarije was reed's autonoom. Het onderscheid tusschen autonomie en on afhankelijkheid is eigenlijk niet zoo groot. De inlijving van Kreta. Athene, 7 Oct. Volgens de bladen heb bon dè Kretensers de inlijving van hun eiland bij Griekenland geproclameerd. Athena, 7 Oct. De afkondiging van de vereeniging van Kreta met. Griekenland door de Kretenzers wondt bevestigd. P ar ij s, 7 Oct. Hedenavond om zeven uur had do minister vain buiteulandsche za ken nog geen officieel© bevestiging vian hiet gerucht dei* inlijving van Kreta bij Grieken land ontvangen. Griekenland. Athene, 7 October. Het gerucht dat te Berlijn en Weenen heeft geloopen, over een aanslag op den kroonprins Kon stan tijn, is ongegrond. Marokko. Althucemas, 6 Oct. De Boni Urria- ges hebben eergisteren een aanval gedaan op het dorp Boni Sidèl, dat de partij van den Rogki houdt; rij doodden 14 inwoners en woudden een groot aan tail. Perzlê» Russische consulaire berichten bevestigen, dat er een begin is gemaakt met de ontrui ming vau liet Perzisdho grensgebied door dè Turksohe troepen. Met dè ontruiming is voornamelijk begonnen op de 'herhaallld'e stap pen van Ruèland en Engeland. Allerlei. vMov. "Harry Thaw is in proces met haar man. Men weet dat deze zich hoeft laten failliet verklaren, maar zijne vrouw zegt dat dit enkel gebeurde om zijne ver plaatsing van den Staat New-York naar Pennsylvanië te verkrijgen. Alleen zijn aandeelen in de steenkolen- trust brengen hem 60.000 dollars jaarlijks op. Sedert twee maanden echter heeft me vrouw Tha-w niets meer geki'ogen. Hare schoonmoeder had haar eene groote som en eene lijfrente beloofd, indien zij scheiden wilde. Maar sedert Evelyne geteekend heuft, is do familio voor alles doof. Er zal dus nog een proces Thaw plaats hebben. vDe geneesbeeren belast met het on derzoek dor verstandelijke vermogens van Jeanne Weber, in het gesticht te Marévil- le, zijn klaar met hun work. Zij besluiten zoo verzekert men, tot de verantwoorde]ijk- beid van de kindermoordenares, die in dit geval, tegen Januari zal verschijnen voor het assisenhof van de Meuse. vDe inschrijvingen ten voordeele der afgebrande stad Donaueschingen hebben een millioen opgebracht Men begint nu de ver nielde wijken te herbouwen. Het onderzoek betreffende de oorzaak der ramp heeft aan 't licht gebracht, dat het vuur ontstond bij een drogist, tengevolge van een benzineont-plof. fing. St. Nazaire, 7 Octobor. Er zijn hier drie govallen van gele koorts voorgeko men. Prof. Cha/ntemesse heeft verklaard, dat de ziekte zich niet kan verspreiden, omdat de temperatuur te laag is. Madrid, 7 Oct. Het blad A B C be richt uit Huelva, dat in het dorp San Juan Puerto 60 personen ziek liggen ten gevolge van het gebruiken van bedorven melk. De Staatscourant van Donderdag 8 October bevat o. m. de volgende Konink lijke besluiten: herbenoemd tot schoolopziener in het ar rondissement Rotterdam IV J. H. van Wes tendorp J.Dzn te Schiedam; eervol ontslag en gepensioneerd wegens lichaamsgebreken de luitenant-kolonel der cavallerie J. D. Camerling Helraolt, de majoor der infanterie T. H. Lcclercq en do kapitein der infanterie J. C. Grcfe, allen op non-activiteit; benoemd tot directeur van liet post- en telegraafkantoor te Culemborg A. G. van Oldebarneveld genaamd Witte Tullingh, thans te Brielle. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft zich gisteren voor slechts enkele dagen naar het buitenland begeven Nederland en Venezuela. De minister van Koloniën heeft in een nota van wijzigingen betreffende de begroo ting van Curasao voor 1909 aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat door hem de ver antwoordelijkheid ia aanvaard voor een uit gaaf van f 20,000' ten lasten vaai dè begroe ting voor het. loopende dienstjaar, teneindè werk te verschaffen aan dat gedeelte der be volking van Curasao, dat ten gevolge van de moeilijkheden met 'enezuela zich plotse ling de mogelijkheid afgesneden zag om door de scheepvaart aan den kost te komen Bij het vertrek der pantserschepen naar Curasao werd gemeld, dat aan ©enige dei aan boord zijnde offi neren opgedragen zou worden de installatie van een station voor draadlooze telegraphic op Curasao voor het onderhoud van gemeenschap met de zee macht in de Carabische zee. De jongste berichten uit Curasao meidon thans, dat eene commissie tot het doen van voorstellen betreffende zulk een station be noemd is en dat ziji bestaat uit den directeur van bet departement van openbare werken en dè luitenante t. z. 2e klasse A. van Hen gel, dienende a. b. Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" en u. A. Brouwer, dienen do a. b. Hr. Ms. „Gelderland". Parlementair werk. De Twee de Kamer behoeft, sooals trouwens genoeg zaam bekend is, voorloopig nog niet om werk verlegen te zitten. Er zijn thans nog bij haar aanhangig niet minder dan 138 wetsontwerpen, nota's van inlichtingen enz. ongeacht nog de aangekondigde interpella ties. Bij die 138 zijn inbegrepen 16 moties van orde, waarvan de meeste over zeer be- langrijko aangelegenhedenDie wetsont werpen zijn natuurlijk niet alle van den laatsten tijd. Dat er bij zijn ,die reeds ja- rei. op behandeling wachten, toont het vol gend staatje. Het is een opgave van het aantal wetsontwerpen, gerangschikt naar liet zittingjaar, waarin ze werden inge diend: 1] werden ingediend in 19081909, 81 werden ingediend in 19071908, 25 wer den ingediend in 19061907, 10 werden in gediend in 19051906, 5 werden ingediend in 19041905 2 werden ingediend in 1903 1904, 2 werden ingediend in 19021903. 1 werd ingediend in 1901190(2, 1 werd ingediend in 1899'1900. (Tel.) De openbare vergaderingen van de Tweede Kamer worden hervat Dinsdag 13 October voormiddags ten elf ure. Kamerverkiezing Sneek. D© Leeuwarder Courant verneemt, dat de Chr. Hist. Kiesvereeniging te Sneeik besloten heeft de candiidatuur-Dr. Kuyper niet te steunen. Kamerverkiezing dne'eR. De correspondent van de JNR. Ct. te Sneek meldt Naar ik verneem, zal dr. Kuyper, die door de centrale anti-rev. kiesvereeniging in het district Sneek met algemeene stemmen can didaat gesteld is voor de Tweede Kamer, over het al oF niet aanvaarden van de can- didatuur geen beslissing nemen. Het 'blad teekent hierbij aan Blijkbaar is dr. Kuyper het du& met de nieuwe theorie van De Standaard, dat be slissing eerst- na benoeming kan plaats heb ben, volmaakt- eens. Als in o o r - oigs t iji d. Gisteren nacht werd omstreeks drie uur in de kazer nes te 'sCravenhage alarm geblazen. Een aantal omwonenden, die door dit ongewone nachtrumoer uit hun slaap werden gewekt, zag men weldra naar buiten komen. Het alarniblazen geschiedde echter op last van den divisie-commandant, tot wiens divisie de hier in garnizoen zijnde troepen bohooren Door het garnizoen word lieden ochtend te omstreeks half zeven uitgerukt in de rich ting van StompVijk. Ook in de andere garnizoenen, tot de di visie beboerende is dezen nacht alarm, ge blazen en door do troepen een militaire marsch op den voet van oorlogstijd gemaakt. Bestemd tot ouderwijzer 3e klasse bij het openbaar lager onderwijs in Neder- landsch-Indië J. F. Maréchal; tot mijnin genieur daar te lande P. N. Degens, Th. C. van Wijngaarden en W. H. D. de Jongli. Jubileum Frits van Haar lem. Te Amsterdam heeft zich een com missie gevormd om den lieer Frits van Haarlem, op 20 October, wanneer het een kwart eeuw zal geleden zijn dat hij zijn loopbaan als specialiteiten directeur begon, een huldeblijk aan te bieden. De commissie bestaat uit do h.h. D. Be- linfante, Ed. Bremon, R. Deen, C., A. A. Dudok de Wit, J. G. W. Homeijer, A. v. d. Horst, H. L. J. M. van Ishoven, J. C. Johan Knegt, J. M. Lob, J. Pb. van Lottum, H. Mendes da Costa, Nico Nij- kerk, A. Reijding, J. Sequeira, penning, meestér. De 105e verjaardag. De t* kende „Jantjemeu in t Teen", de we duwe Beisen, die tot verleden jaar alleen woonde in een hutje in het veen te Vosbarg nabij Nieuwe-Sfcbans en thans bij haar zoon té Akelöbarg, hoopt den 25en dezer lirar lOödèn geboortedag te beleven. D r. L. van 't H o f ff Na een on gesteldheid van slechts enkele weken, is t« Rotterdam, in den leeftijd van 44 jaar, over leden dT. L. van 't Hotff, een geacht genees heer. Dr. Van 't Hoff was in 1890 tot arts bevorderd en in 1892 tot- d'octor in de ge neeskunde gepromoveerd. De overledene was gedurende een paar jaar tot 1894 als tweede-geneesheer aan het krankzinnigengesticht te Rotterdam verbonden, in welk jaar het gesticht in een doorgangshuis werd veranderd en daardoor' de betrekking van tweede-geneesheer kwam te vervallen. Hij was tot zijn dood toe ook leeraar in dè sclieepshygiën© aan de Zee vaartschool te Rotterdam. Dr J. P. Heye. De N. C. verneemt, dat pogingen in het wenk wonden gestéld om den lOOen geboortedag van dr. J. P. Heye op 1 Maart 1909 tot een na/tkoiaJen ge denkdag te maken. Het hoofdbestuur van bot Ned. Onderwijiaeirs-Genxxytsdhap doet in dezen de noodig© verdere etappen en zal ver schillende vereenigingen en personen uitnoo- digen tot een samenkomst, waarin zal wor den voorgesteld een nationaal huldigingsco mité te stichten. Het ontslag te Amsterdam. *- - Door den Amsterdamsohen Bond van gemeente-ambtenaren) is gister het volgèndo adres aan den gemeenteraad gezonden „Geeft met versdhuldigden eerbied te ken nen de Amsterdamsche boud van gemeente- ambtenaren, dat hij heeft keunis genomen van het plotseling ontslag met ingang vau 1 October jl. door B. en W. gegeven aan drie ambtenaren, t. w. A. Buriks, klerk 3e klasse bij den burgerlijken stand, Z. Gulden, inspecteur 1ste klasse bij de tellc- foon, G. J. A. Smit Jr., lete klasse 'bij d.) gasfabrieken can reden zij als redacteuren van „He: Prinsenhof", orgaan van dcai Amsterdam se hen bond van gemeente-ambtenaren ver- antwoordèlijk zijn voor het Stuk, voorko- ende in „het Prinsenhof" van 17 Sept. jl., getiteld „Erger dan Russisch" en het bij schrift onder een ingezonden stuk „Slecht lokaal" in hetzelfde nummer; dat hem dit ontdlag ongemotiveerd voor komt, omdat het ligt buiten 'bevoegdheid vau en W. controle uit te oefenen op dei inhoud van organen, die door ambtenaren in gemeentedienst in hun vrijen tijd wor de gered igeerd dat éven wel, indien men wel erkent het recht van B. en W. zich te bemoeien met den inhoud van de organen, uitgegeven d'oor het personeel in gemeentedienst, toch de twee geïncrimineerde artikelen niet vai dien aard zijn, dat zij ontslag reep. broode-j loosheid voor die ambtenaren wettigen dat dan ook dit ontslag onder het géheeio pert'oneel in dienst der gemeente Amster dam, een zeer ernstig© ontstemming heelt; teweeg gebracht, welke onstomming klaar blijkelijk door een groot deel der 'burgerij wordt gedeeld, te meer waar dit ontslag is gegeven zonder eenige voorafgaande waar schuwing dat hij het daarom noodzakelijk acht c.i in het belang van den dienst èn in het be lang van het personeel, welk laatste over tuigd moet rijn, dat er alleen recht wordt gedaan dat dit ontslag alsnog ongedaan gemaakt wordt reden, waarom hij uwen Raad beleefd, doch met den meesten aandrang verzoekt, B. en W. te willen uitnoodigen, dit ontslag alsnog in te trekken." Het beperkt comité beeft in rijn vergade ring van gisterenavond besloten voorloopig; f 1000 beschikbaar te stellen voor de te voeren actie. Naar het Volk mededeelt, zal do heer WShaut in opdracht der soc.-dem. gemeen- leraad&fracti© de volgende interpellatie tot B. en W. richten „Welk gemeentebelang heeft B. en W. ertoe gebracht de gemeenteambtenaren A. 'Buriks, Z. Gulden en G. J. A. Smit- Jr. Ia ontslaan uit den dienst der gemeente, wijl zij als redacteuren van Het Prinsenhof, orgaan van den Amsterdamschen Bond vaal Gemeente-ambtenaren in het nummer van 17 September j.l., no. 86 hebben opgeno men een stuk' getiteld Erger dan Russisch en een bijschrift onder een stuik getiteld Slecht lokaal?" Gisterenavond hield de Federatieve Bond van Gemeentewerklieden een druk bezochte- huishoudelijke vergadering in Bel'levu'», j naar aanleiding van het ontslag der drie gemieentambten ar en Aan de mededeel in gen, aan de pers n afloop door het bestuur verstrekt, is ont- loéfra dat de heer Smit een der ontsla genen ter vergadering de zaak toelicht te. Zijn binnentreden ontlokte den aanwe zigen een krachtig applaus. Besloten werd in alle opzichten aan co actie deel te nemen en den steun in te roe pen van het N. A. S. en van de christelijk® organisaties. Aan het ©inde der vergadering werd da volgende mofie met algemeene stemmen aangenomen ,,'De vergadering der afd. Amsterdam van den Ned. Fed. Bond van Gemeente werklieden enz. besprekende het ontslag der drie redac teuren van het Prinsenhof, orgaan enz. gehoord de motieven welko B. en W. er toe hebben geleid bovengenoeond ontsla te geven keurt, dat ongemotiveerd ontslag ten sterkste af besluit krachtig actie te voeren voor de vrijheid der vakpers en deel te nemen aan de actie, welke door den Ambtenaarsbond,

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2