S'. 106. Tweede blad. 7"e Jaargang. Zaterdag 10 October 1908. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummert - 0.05. Deze Couran verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertontiënmededeelingen enz., golieve men. vóór 11 uur 's morgens bg de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50, Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot, het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Nederland en Venezuela. „Hou1 en Trouw" en de heer De Reus. Hot bestuur van ,,Hou' eu Trouw", vereeniging van oud-leerlingen der openbare handelsschool te Amsterdam, geeft thans in zijn tijdschrift een uitvoerige mededeeling omtrent het gebeurde met den brief van den heer De Reus. Het bestuur heeft gemeend tot het pu- bliceeren van deee mededeeling niet te mo gen overgaan, zoolang het over deee kwes tie in briefwisseling stond met het minis terie van buitenlandsche zaken, dat aan ge noemd bestuur een ernstig verwijt maakte van de openbaarmaking van het bedoelde schrijven van den heer Do Reus. Deze correspondentie is thans geëindigd met de intrekking van de machtiging aan de diplomatieke en consulaire ambtenaren tot het geven van inlichtingen aan het In formatiebureau van Hou' en Trouw, zoo dat het bestuur zich thans vrij acht. Het vestigt in het bijlzonder de aandacht op de volgende 3 punten lo. de brief van den minister-resident te Caracas werd geplaatst in het offioieele ge deelte van ons Maandblad, zoodat de ver- antwoordelijkheid daarvoor rust op het be stuur en niet op de redactie, die, overeen komstig het algemeen geldend gebruik en de huishoudelijke regeling in ons bestuur, slechts belast is met de behandeling van het. redactffoneele gedeelte (in ons Tijd schrift in den vroegeren vorm aangeduid als „niet-officieel gedeelte.") „2o. Het schrijven van den heer De Reus was geen particuliere brief, dooh een offi- cieele missive van Hr. Ms. Minister-Resi dent te Caracas. Wij achten het vooral voor onze leden noodzakelijk, op dit punt spe ciaal de aandacht te vestigen, omdat de omstandigheid, dat de heer De Reus op het oogenblik waarop hij den hierboven afge- drukten brief schreef, lid was van „Hou en Trouw", allicht tot een onjuiste ge volgtrekking zou kunnen leiden. ,,3o. De heer De Reus richtte zijn schrij ven tot de vereeniging, zonder dat hij ons op eenigerlei wijze deed blijken, "dat hij den inhoud van zijn brief niet aan onze medeleden wenschtc te zien overgebracht." O.m. voert het bestuur dan nog verder aan „Wij gelooven dat het schrijven van den heer De Reus eiken gnönd aan een tot ons gericht verwijt ontneemt. De brief was een antwoord op een verzoek onzerzijds om ge gevens omtrent de vooruitzichten van jon gelui in deu vreemde. Die inlichtingen wor den uit den aard der zaak gevraagd ten be hoeve van de leden onzer vereeniging; men zal moeilijk kunnen zeggen, dat degenen, tob wie onze desbetreffende brieven waren gericht, zich een andere meening konden vormen omtrent het door ons met deze cor respondentie beoogde doel." Ten slotte betuigt bet bestuur zijn bij zonder leedwezen over het feit, dat de Mi nister in het voorgevallene aanleiding heeft gevonden om de vereeniging de verdere me dewerking van zijn departement te onthou den voor den arbeid, dien het Informatie bureau belangeloos verricht ten dienste der Neddrlandiscne jongelieden, die plaatsing zoeken in het buitenland. Men meldt ons uit 'e Graiven- hage: Hr. Ms. pantserdeksohip Utrecht ■wordt, na afloop van de oefeningsreis met adelborsten en a.s. matrozen, bestemd ter versterking van de in de West-Indische wa teren thans aanwezige scheepsmacht, be staande uit de pantser-schepen Gelderland, Heemskerok en Friesland. Vian het in November a.s. aanvangen ©ener blokkade van Yeneaolaansohe havens is nog niets bekend. De internationale ge>- bruikeai brengen mede, van het voornemen tot het blokkeeren kennis te geven aan de mogendheden, maar ook dergelijke aankon- diging is tot dusver niet uitgegaan. Do corespondent van De Tijd in Cu rasao schrijft aan dit blad o.m. Ons meldde de Fransche Kabeldat Hol land aan Venezuela een termijn gesteld had voor de terugroeping van het decreet van 14 Mei j1waarbij de ovorscheping van goederen voor en van Westelijk-Vene- zuela op Curasao onmogelijk gemaakt werd. Dat dooreet zou vóór I Nov. a.s. moeten ingetrokken zijn zeker is het, dat door het intrekken van dat decreet, een einde zou gemaakt worden (altijd in de veronder stelling dat generaal Castro toegeeft, iets wat hier niemand verwacht) aan eene ern stige grief, die Nederland tegen Venezu ela heeft. Doch dit is niet de eenige grief, die Holland tegen Venezuela kan inbren gen. Reeds zijn er eeuidge weken geleden sommige grieven in dit blad besproken o.a. de 30 pet. additioneel© rechten op goede ren, uit de Antillen afkomstig. Eenige maanden lang heeft Generaal Castro die rechten ook geheven van goederen, die hier van uit Amerika of Europa werden overgescheept Onder pressie echter van Noord-Amerika heeft hij van die heffing af gezien en blijft zij erg genoeg bestaan voor goederen, die hier vericocht worden. 't Is nog niet zoo heel veel jaren geleden, dat het een lust was op Curasao te zijn op dagen, dat er een stoomboot uit Venezuela hier aankwam. De honderden Venezolanen, die hier passeerden uit Maracaibo op weg naar Caracas of omgekeerd, vulden dan de winkels, staken zich in nieuwe kleereu kochten galanterieën, kleinoodiën, dames hoeden eu mode-artikelen en brachten over al welvaart en beweging. Wat zij aldus zochten, ging dan als passagiersgoed (equi page) naar Venezuela en weinig of geen rechten werden daarvoor betaald. Dat was een doorn in het oog van Generaal Castro. Fluks werd een presidentieel decreet do wereld ingezonden, waarbij bepaald werd, dat passagiers, die zich in Venezuela aan boord begaven, een lijst moesten overleg gen van alles, wat zij bij zich 'hadden. Die lijst moest wederom worden overgelegd in de haven van ontscheping. Hadden zij nu iets meer bij zich dan bij hunne inscheping, dan werd dat meerdere belast met een bui tensporig recht; zoodat wie eenmaal met dat recht had kennis gemaakt, voor altijd den lust verloren had, om nog ooit op zijn doortocht te Curajao iets in te koopen. On middellijk gevolg bijna totale stilstand in de winkelnering op Curasao. De goederen liggen te verstikken en te verkleuren in de magazijnende bedienden staan zich te ver velen achter de toonbanken, én er zijn groote magazijnen, waar voor geen dollar daags wordt omgezet. Voegt men bij deae grief de belemmering der scheepvaart, het verbod van toelating van Cura£aosche werklieden op de stoam- booten in Venezolaansche havens en de ve le grieven, opgenoemd in het adres der Ka mer van Koop'handel en Nijlverheid, het Alg. Ned. Verbond en de vereeniging „On ze Vloot", waarlijk dan moet men steke- blink zijn, om niet in te zien, dat het zon- denregister van Venezuela tegenover Cu- ra9ao lang en zwaar is. Daartegenover wijst de correspondent van De Tijd op de volgende grief van Venezu ela Den lsten Augustus 1901 is Curasao be giftigd met een nieuw muntstelsel, dat zich geheel en al aansluit bij het Nederlandsche. Uit de invoering daarvan zijn ontegenzeg gelijk groote voordeelen voortgevloeid. Nu hebben wij een vast, rationeel stelselter wijl wij vroeger waren overgeleverd aan de willekeur van speculanten en voortdurende schommelingen in waarde vooral van zil ver. Ook werd door die invoering een ein de gemaakt aan den onhoud'baren toestand, in het leven geroepen door de uitgifte van geldbriefjes door particulieren, zonder ga rantie van het bestuur. Een iéder, die er voordeel in zag, gaf briefjes uit, die dan onder het volk circuleerden, en waardeloos werden, zoodra zulk een firma insolvent werder was geen aequivalent aanwezig. Dat zulke toestanden ophielden, was eeu onmiskenbaar voordeel. Doch nu de nadoe len. Hoe onvolmaakt ons stelsel vóór 1901 ook was, naarmate het zich meer verwijder de van het deugdelijke Hollandsche stelsel, des te dichter kwaun het bij het veel onvol maaktere Venezolaaneahe. En dewijl het voornamelijk, haast uitsluitend, Venezola- nen waren ,die hier kochten, was men met dat onvolmaaktere zoo verzoend, dat men niet beter wist, of het hoorde zoo. Dat veranderde in 1901. Eensklaps, ten gevol ge der invoering van het Nederlandsche stelsel, verloor de hier inkoopende Venezo laan op zijn prachtige Spaansche dubloens 6 pCt. eoi op zijn zilver, gestempeld met den glorievollen beeldenaar van Bolivar 10 pCt. Het gevolg wederom was: de Ve nezolaan bleef hier weg en men verloor een voordeel, waarvan men de waarde, even als van de gezondheid, eerst ten volle be sefte, toen men het kwijt was. Dat veran deren van muntstelsel heeft in Venezuela zulk een slechten indTuk geanaakt, dat des tijds de couranten aldaar overliepen van woedende artikelen over den smaad, dien Holland aan Venezuela had aangoklaan. Ik herinner mij een artikel, dat uithaalde met den kreet: „De vlag is de ziel van een volk; zijne munt is zijn lichaam, zijn bloed, zijn hart; wie de munt van een volk ver acht trapt dat volk op zijn hart, doet het 'bioed uit zijne adereu vloeien." Nu kan men zioli over zulke taal vroolijk maken men kan zeggen, dat het allerminst in do bedoeling van Nederland lag, Venezuela eenigen smaad aan te doen men kan zeg gen, dat b.v. het Fransche geld hier de- 7»olfde behandeling ondergaat; daarmede is het feit niet weggeredeneerd, dat onze handelwijze in Venezuela tot op heden veell kwaad bloed 'heeft gezet en de Venezolaan sche koopers uit onze prachtimagaeij nen verwijderd houdt Sociaal- en vriizinnig-de- m oer a ten. Het Volk deelt, mede, dat in do jongste vergadering van het bestuur der .Sociaaldemocratische Arbeiderspartij het vol gende werd medegedeeld In Alkmaar hebben tus&chentijdache ge- mecmteraadlsverkiczingjen plaats gehad (in het ééne district werd een vrijz.-dem., in het andere een soc.-dem. gesteld. Hierna werd besloten gezamenlijk, d. w. z. door vrijz.-dem. en soc.-dem. de actie te voereneen "blad werd gemeenschappelijk uitgegeven, een vergadering gemeenschappe lijk belegd. In dé vergadering van het uag. bestuur der S. D. A. P. vain den 25en September 1.1. werd op dit optreden van partijgenooten de aandafcht gevestigd en naar aanleiding hiervan eeai schrijven aan het bestuur der afdeeling gericht, luidende: ,,W. P. Gisteren is in de \ergadering van het dagelijksch bestuur ter sprake geko men de wijze, waarop door de afdeeling is opgetreden bij de laatste gemeenteraadsver kiezing. „Het dagelijksch bestuur keurt deze wijze van optreden af. Elen optreden, gezamenlijk met de vrijz.-dem., het voeren van een geza menlijke verkiezingsactie moet leidien tot ver- i warring bij de kiezers eu kan niet medewer ken tot het vormen van sociaal -democraten I „Gij wilt deze mededeeling >vel ter kennis •brengen van de afdeeling". Als antwoord hierop was het verzoek geko men een afdeelingsvergadering bij te wonen, teneindle nadere inlichtingen te ontvangen. Aan deze uitnoodiging werd door het dage- lijksfih bestuur gevolg gegeven eu de dlrie leden van het dagelijksch bestuur hebben een af déél i ngsvergaderi rtg bijgewoond De daar gedane mededeelingen gaven ech ter geen aanleiding om de meening van het dagelijksch bestuur te wijzigen. Het partijbestuur kon zich met de houding van het dagelijksch bestuur vereenigen en sprak verder als zijn oordeel uit: „Dat het gemeenschappelijk stellen van candlidaten door <_nee afdeel in gen met een andere partij niet behoort voor te komen". Overigens steldé het partijbestuur nog vast, dat dit tot heden ook nooit bestreden is. Tegen de accijnsverhoo- ging op het gedistilleerd. Het (hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeni ging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken heeft in zijn laatst gehouden ver gadering besloten een krachtige actie te voe ren tegen 'het ingieddende wetsontwerp tot verihopging van den accijns op het gedistil leerd. Aan de Tweede Kianner der Sbaten-Gene- raail zal een adres met uitvoerige memorie van toelichting gezonden worden, inhouden de het verzoèk het genoemde wetsontwerp niet. aan te necien. De Zuétervereenigingen zullen worden uit- genoodigd óf een zelfstandig adres van ge lijke strekking aan de Kaïmer in te zenden óf adhaeeie te betuigen aan het adres in te dienen door de Nederlandsche Vereeniging. Verder aal ter voorlichting van het pu bliek eene brochure wordJen uitgegeven, waar in aangetoond zal worden op welke gronden de acoij nsverhooging op het gedistilleerd na- deelig wordt geacht voor land en volk. Deze brochure zal in eene zeer groote oplaag ver schijnen. Aan den minister van Financiën is door do gezamenlijke branders te Schiedam, Delft en Rotterdam, een adres gericht, waarin zij het volgende betoogein. dat dé toestand van het brandersbedrijf langzamerhand van dien aard geworden is, dat dit bedrijf binnenkort tot de geschiede nis zal gaan behooren, indien geen maatre gelen worden getroffen can zulks te voorko men; dat dit het gevolg is van oorzaken, die hun ontstaan danken aan invloeden waarte gen de branders machteloos staan dat in hoofdzaak daarvan do oorzaak is de achterlijke accijnswétgeving hier te lande, die de ontwikkeling van het bedrijf tegen houdt en in het geheel niet meer op do hoogte van onzen tijd is, wat de kleinin- dustrie, het brandersbedrijf, betreft en die geen rekening heeft gehouden met het eco nomisch belang, dat de gemeenschap hoeft bij een flink ontwikkelden middenstand. Ter wijl overal zelfs door Staten, dao het vrij handelsstelsel economisch doorvoeren de extra-lkosten, die het werken onder een ac cijns/wetgeving vereischt, in den oen of an deren vorm worden teruggegeven aan de fabrikanten, zijn hier te lande door de wijzi gingen in andere accijnswetgevingen aange bracht en door vrijstelling van het invoer recht op meiassen, die kosten bijna geheel voor rekening van het bedrijf gekomen, dat het verder met al'le goede economische regelen in strijd is door bestendiging van een verouderde accijnswetgeving de productie van een aocijnsartikel bezrwarender te doen zijn dan strikt noodzakelijk; wiaar bij een moderner accijnswetgeving mét mildere be palingen de zekerheid voor het binnenkomen van den accijn» veel grooter kan zijn en dus de vergoeding voor dei druk tengevolge dier accijnswei ook zooveel te lager behoeft to zijn. De branders verzoeken daarom den minis ter het daarheen te willen leiden 1. dat door het geven van een uitvoer- premde op gedistilleerd van f 3 per HL. van 50 pot. ons gedistilleerd vrij van de extra- kosten tengevolge van de verouderde wijBe waarop volgens de thans vigeerende accijn- wet- het Rijk meent zich van het binnenko men van den accijns te moeten verzekeren, op de wereldmarkt komt en door verhooging van het oude invoerrecht van f 3.50 tot f 4.50 de volle vergoeding door ons bedrijf vobr die extra-kosten weder wordt gesnoten 2. dat er bij invoer van gist hier te lande een invoerrecht van f 5 per 100 KG. wordt gehevenomdat onze gist onder oen bezwa rende accijnswetgeving wordt vervaardigd, en 3. dat de accijnswetgeving op het gedistil leerd zoo spoedig mogelijk in meer moder nen geest wordt herzien. Motorr ij tuigen en perso- neele belasting. Het bestuur van de Nederlandsche Automobielclub heeft aan de Tweede Kamer der Staten Generaal een uitvoerig adres gericht met opmerkingen betreffende het ontwerp van wet tot hef- ring van personeel© belasting wegens motor rijtuigen. Aan dit adres is het volgende ontleend Met den minister kan erkend worden, dat eene belastingheffing wegens het hou den en gebruikmaken van motorrijtuigen een niet te ontgane eisch des tijds isop zich zelf is hij billijk, terwijl hij boven- I dien een eind zal maken aan den bestaan- den, feitelijk ongeregelden toestand, waar motorrijtuigen thans in de personeole be lasting onder den grondslag meubilair op de meest willekeurige wijze al of niet wer den aangeslagen. Daarbij mag echter niet vergeten wor- j den, dat motorrijtuigen reeds in de rubriek „voertuigen van elke soort" onder de ver mogensbelasting vallen, en dus in ieder ge val, hetzij volgens den tegenwoordigon het zij volgens den komenden toestand, dubbel worden belast. Ernstig betreurd wordt daarentegen, dat de minister gemeend heeft deze bef f ing te moéten koppelen aan de personeele belas ting, waaraan noodwendig verbonden zijn de hier en daar zoo drukkende opcenten Bij den voorgestelden grondslag toch gaat het vaak om zulke belangrijke bedragen, dat, al is het in theorio waar, dat op dit oogenblik hier slechts sprake kan zijn van de hoofdsom, niet uit het oog verloren mag worden, dat 't het- totaal bedrag van hoofd som en opcenten is dat in de praktijk op den belastingplichtige drukt. Met leedwezen worden in artikel 31 bis 1, lid 1, na „motorrijtuigen" gemist de woorden: „die op den openbaren weg wor den gebruikt", gelijk deze voorkwamen in het voorgaand overeenkomstig wetsontwerp, toen deel uitmakende van de herziening der wet op de personeele belasting. Het kan toch niet billijk genoemd worden, iemand aan te slaan in de belasting wegens het houden van eesn verouderd, onbruikbaar, alt-haus onverkoopbaar, waarde1 oos motor rijtuig. De regeling, voorgesteld in artikel 31bis 4, houdt geene rekening met de toestan den in het automobilisme en den automo bielhandel. De indeeling in klassen van 4 lid 1 sub b komt minder wenschelijk voor, beter schijnt eene verdeelitg volgens het in de praktijk gebruikelijke systeem 1. motorrijtuigen van niet meer dan 8 P.K. (voiturettes), 2. van niet meer dan 16 P.K. (stadswagens en voi- tures légèree), 3. van niet meer dan 24 P.K. (voitures de petit tour isme), 4. van niet- meer dan 40 P. K. (voitures de grand tourisme), 5. van moer dan 40 P.K. (buitengewone iuxewagens en ronwagens). Ernstig bezwaar meent adressant te moe ten maken tegen de opmerking betreffende de belasting voor de verschillende g'oepen van 4 lid 1 sub b in de Memorie van Toe lichting „terwijl dé belasting enigszins progressief is geregeld". Naar het inzicht van adressant kan bij deze gcheele regeling van progressie geen sprake zijn. Integendeel, er is eerder degres- sie te bespeurenin ieder geval is de aan slag voor verschillende paardekrachten hoogst willekeurig. Aan de gewichtigste bedenking evenwel is onderworpen de bepaling van 4 lid 2, volgens welke de geheel© belastingheffing afhankelijk gemaakt zou worden van oenen algemeenen maatregel van bestuur. De rege lingen van 4 lid 1 toch beteekenen niets, wanneer niet vaststaat, op welke wijze het aantal P. K. van eene automobiel berekend moet worden. Door aanneming der voorge stelde bepaling zou do wetgever het funda ment en daarnjede het geheele gebouw der belastingregeling in handen geven van de uitvoerende macht. Ten sloft© schijnt twijfel gewettigd of de onder 4 lid 1 sub c bedoelde motorrijtui gen mot electromotonen wel goed zijn ge classificeerd door gelijkstelling met motor rijtuigen van de 4e klasse sub b. Inderdaad is dit te hoog en meent adressant te moeten adviseeren deee voertuigen in verhouding tot de andere niet hooger aan te slaan dan tot een bedrag van f 100 met inachtneming der hierboven bepleite jaarlijkscho vermin dering van aanslag. Vereeniging „Het Boek". „Ondergeteekenden, liet groote belang in ziende, dat een goed georganiseerde samen werking van allen, die "bij de grafische vak ken rechtstreeks of zijdelings betrokken zijn, kan hebben voor de schoon© ontwikkeling der dtrukkunst in Nederland, hebben zich ini eene bijeenkomst, dien 6den Mei j.l. ge hooi den, gevormd tot een comité tot voorberei ding van de Vereeniging „Het Boek". „Tot hen, die geacht worden belang te hebben bij deze vereeniging, meenen onder- geteekenden to mogen rekenenletterkun digen, aesthetici, ontwerp-kunstenaars, let tergieters, boekdrukkers, steen en licht, drukkers, boekbinders, chemigrafen, biblio thecarissen, boekenliefhebbers, uitgevers en1 boekhandelaars. Al déze personen tot elkaar te brengen, opdat er eene betere verstand houding worde verkregen tu&schen hen, dié boek- en andere drukwerken voorbereiden, en degenen, die ze moeten uitvoeren, zij een der doeleinden van deze vereeniging. Zij beeft echter een breedere taak. Van haar zal een groote opvoedende kracht kunnen uitgaan naar allen, die in de grafische bedrijven hun bestaan vinden. Zij zal de ontwikkeling der boekdrukkunst bevorderen, on deze kunst, da,t thans een vrij lagen rang inneemt or der de z.g. kunstambachten, opheffen uit hare onverdiend© vernedering. „Uit het voorgaand© blijkt, dat het in oruze bedoeling ligt eene vereeniging te stich ten van zeer vér strekkende beteeken»s en met een werkkring, die, hoewel één geheel vormende, toch in onderscheiden© afdeelin- gen gesplitst aal moeten worden. Zoo zal zij, om haar doel te kunnen bereiken, niet alleen moeten trachten den leden een juist begrip te geven van den arbeid der verschillende bedrijven, die met het ontstaan van het boek te maken hebben, zij zal zilch ook moeteni beijveren hen te doen begrijpen hoe zij eik aars belangen door samenwerking in de prac- tijk kunnen bevorderenzij zal middelen' moeten vinden en in toepassing brengen om de technische zoowel als de theoretische ken nis der arbeiders in de grafische vakken te verhoogen, hun ijver en eerzucht op te wek ken, hun smaak te ontwikkelen. „Om dit alles tot stand to brengen, of al thans te bevorderen, schijnt ons o. a. het uitgeven van een goed uitgevoerd en met zorg geredigeerd orgaan een allereerste eisch. Voorts zal het stichten van een bibliotheek, zij het dan ook voorloop ig op bescheiden schaal, eveneens noodzakelijk wezen. Verder behoort tot de taak der vereeniging: het houden van lezingen, het uitgeven van nrt- tige en opwekkende brochures, bet vormen van een museum betreffende het boek, en mogelijk ook het houden van cursussen voor arbeiders in de verschillende bedrijven". Aldus leest men in een circulair©, onder- teekend door het comité ter voorbereiding van de vereeniging „Het Boek", zijnde de heerenA. W. Barten, directeur der vak school voor de Typografie, Utrecht, M. J. Brusee, auteur, Rotterdam, B. F Eilers, lid der firma Eilers k WoÜ, chemigrafen, Am sterdam, J. W. Enschedé, oud-bibliothecaris van Haarlem, te AmsterdamB. Modder man, lid der firma I pon buur en Van Sel- dam, te Amsterdam, M Mouton, directeur der Boek- en Kunstdrukkerij Mouton k 0o., Den Haag, E. H. van Saber, dir. v. h. Mu seum en do School v. Kunstnijverheid, Haarlem, D. F. Scheurleer, bankier, Den Haag, K. Sluyterman, hoogleeraar, Delft, jhr. L. Storm van 's-Gravcsande, Den Haag, dr. A. G. C. de Vries, Boek- en Kunst handelaar, Amsterdam en Th. J. Verijn Stuart, directeur der lettergieterij „Am sterdam", Amsterdam. Het tijdschrift voor even- reoige vertegenwoordiging. In het laatst verschenen nummer van hot drie- maandelijksch tijdschrift „Evenredige Ver tegenwoordiging" deelt het bestuur der Ned Ver. voor Evenr. Vertegenwoordiging mede, dat de redacteur, de heer C. E. van Koetsveld, na negen jaren één en hetzelfde onderwerp te hebben behandeld, omdat do stof uitgeput raakt, de redactie neerlegt. Het bestuur stelt nu voer: 1. de uitgave van het tijdschrift t© sta ken i 2. de contributie te gebruiken tot het be leggen van openbare vergaderingen met debat. Wordt dit voorstel aangenomen, dan ligt het in de 'bedoeling, roods dezen winter drie of vier dergelijke vergaderingen te beleggen. Leger des Hei ls. Uit een door het Leger des Heils uitgegeven boekje blijkt dat het Leger op l at oogenblik ir. Nederland1 heeft 74 korp&en en 4 buitenposten, 7 barmhar- tigheidsposten in v j groote steden, 5 indu- strieële Tehuizen, 2 toe vluchten en voedsel, depots, 2 inrichtingen voor werkverschaf fing, 3 hotels, 2 reddingshuizen voor geval len vrouwen, 1 moederhuis, 1 landkolonio en 1 Tehuis voor ontslagen gevangenen, 1 kin derhuis, 1 jongenshuis, 1 herstel lingsoord voor kinderen, 1 kweekschool en 1 handels- depairtement.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1