11«. Donderdag 15 October 1908. BUITENLAND. 7" Jaargaii*. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Par 3 maanden voor Amersfoortl.OO* Idem franoo per post 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Ceurant veasehfynt dagelijks, behalve op Zen- en Feest dagen. Advertentiénmededeehngen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens b| de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels f 0.50 Elke regel meer - 0.10 Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents b{j roer uitbetaling Groote letters naar plaateruimte. Voor handel en bedryf bestaan zeer voordeelige bepalingen 1 het herhaald adverteeren in dit Blad, bg abonnement. Se circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraa( toegezonden. Politiek Overzicht De crisis in het Oosten. Het oorlogsgevaar, dat dreigde van Ser vië en Montenegro, is afgewend. Wat Bul garije betreft, is er sprake van geweest, dat het een ultimatum aan Turkije zou hebben gezonden om de erkenning van zijne onaf hankelijkheid af te dwingen, maar dat is gebleken een alarmbericht te zijn, waarvoor geen grond bestond. Turkije wapent zich, maar onder verklaring dat daarmee niets agressiefs wordt bedoeld. Van die zijde is het gevaar voor den vrede zeker niet weg te redeneeren. Wel schijnen in Konstanti- nopel de ernstige lieden zich er van bewust te zijn, dat het hedendaagsche Tur kije beter doet een oorlog te vermijden. Maar de vraag is of men het \olk voldoende in bedwang heeft. Een langdurige ophitsing van de volksmenigte kan ten slotte een oor log onvermijdelijk maken en het gevaat daarvan is des te grooter, omdat zoomin de regeering als het Jong-Turksche comité een gezag bezitten, dat door allen wordt erkend. In ieder geval echter bestaat er voor dadelijk gevaar geen vrees, en dat is, naar de in de Europeesche kanselarijen heer- schende meening, reeds veel. Tijd gewonnen is veel gewonnen, want daardoor wordt aan de diplomatie de gelegenheid verschaft om hare bemoeiingen voort te zetten, tot het vinden van een vreedzamen uitweg uit de door de jongste gebeurtnissen aan den Balkan in 't leven geroepen crisis. De Euro peesche diplomatie is thans ijverig aan het werk om het gevaar te bezweren en de be zwaren uit den weg te ruimen, die aan eene vreedzame oplossing in den weg staan. Het is duidelijk aan het licht gekomen, dat het verrassende en eigenmachtige op treden van Bulgarije en Oostenrijk-Hon- garije algemeen een onaangenamen indruk heeft gemaakt. Aan de Frankf. Ztg. wordt daarover uit Berlijn geschreven: ,,De stel lige verklaringen, die de Duitsche regeering in Konstantinopel en Berlijn, en de nog nadrukkelijker verklaringen, die de Russi sche regeering heeft afgelegd, laten geen twijfel toe, dat geen van de groots mogend heden omtrent de inlijving van Bosnië en Herzegowina ingelicht was of die heeft goed gekeurd, en ook de Bulgaarsche onafhanke- lijkverklaring blijkt een met de groote mogendheden, Oostenrijk-Hongarije uitge zonderd, niet afgesproken stap. Men is in zonderheid in Petersburg, maar ook in Lon den zeer ontstemd door de politiek van baron Aehrenthal. In Rome is dat eveneens het geval. Maar deze gevoelens beletten niet, dat men zijn best doet voor eene vreedzame oplossing". Wat Duitschl&nd betreft, heeft de Nordd. Allg. Zeiiung onverbloemd gezegd, dat zij de daden, waarover Turkije zich heeft te bezwaren, niet wil rechtvaardigen. Maar toch maakt zij verschil tusschen de beoor deeling van de handelingen van Oostenrijk- Hongarije en die van Bulgarije. Hoewel van meening, dat eene andere wijze van op treden bij de in het Oostenrijksch-Hongaar- sche staatsbelang noodig geachte handelin gen de daarop volgende moeielijkheden zou hebben verminderd, erkent het officieuse or gaan van de Duitsche regeering, dat Oos tenrijk-Hongarije gegronde aanspraak heeft op eene definitieve regeling van de zaken in Bosnië. Anders is het met den stap van de Bulgaarsche regeering. Daarover wordt gezegd,,Wij gelooven niet, dat men in Berlijn gezind is aan haar optreden de sanctie van de erkenning der onafhankelijkheid te verleenen, als niet vooraf eene Turkije ten volle bevredigende opheldering is geschiod. Voor de spoorweg kwestie spreekt dit van zelf, maar ook we gens Oost-Rumelië zal Bulgarije niet kun nen nalaten, aan Turkije de schadevergoe dingen toe te staan, die deze staat gepast zal rekenen." Dat het gebeurde ongedaan moet worden gemaakt, ligt blijkbaar niet in de gedachte van de Duitsche regeering. Althans haar orgaan in de pers geoft te verstaan, dat men zich bij het voldongen feit moet neerleggen. „Wanneer Turkije voortaan zijne geconcen treerde kracht besteedt aan de inwendige organisatie van het rijk, de versterking van het leger, het gezond maken van het be stuur, de economische vraagstukken, dan zal het voor het verlorene in vermeerderd arbeidsvermogen eene vergooding kunnen vinden, die zijne oprechte vrionden het toe- wenschen." Het zal, vanneor de conferentie, over welker bijeenroeping thans overleggingen gaande zijn, tot stand komt, hare taak zijn hierover regelingen te treffen. Over de po gingen om aan het programma eene grootere uitbreiding te geven, door er nog meer pun ten in op te nemen, bericht de Temps, dat de Engelsch-Russische onderhandelingen onder gunstige omstandigheden voortgaan. ,,De heer Iswolski heeft aan Sir Edward Grey een lang memorandum overhandigd, waarin het Russische gezichtspunt uiteen gezet wordt. Dat gezichtspunt stemt, wat de zeestraten betreft, nog niet geheel over een met het Engolsche. Maar het is zeker, dat men er in zal slagen beiden te verzoe nen. Wat Kreta betreft, is Engeland niet gezind zonder bezwaren de verecniging met Griekenland toe te laten. De heer Iswolski stelt voorde vier beschermers van het eiland zouden eene rechtstreeksche onder handeling openen en daarna hot resultaat van deze onderhandeling aan de conferen tie onderwerpen. Er schijnt kans op te zijn, dat deze wijze van handelen wordt aange nomen." Duitschlandi Ber 1 ijn, 14 Oct. Daar co: nog onzeker heid bestaat, waar verscheidene hallons van den Gordon Bennett-wedstrijd gebleven zijn, laat het commando van het marine-station in de Noordzee de onderzoekingen naar de bal lons beden in versterkte mate voortzetten. Aan veertien groote torpedobooten is bevel gegeven de Noordzee af te zoeken. B e r 1 ij n, 14 October. De Kei zerlijke regeering heeft hare vertegenwoor digers to Londen, 's Gravenhage, Kopenha gen en Christiania kennis gegeven, dat de ballons Busley, Helvetia, Plauen en Iler- gesell mogelijk naar de Noordzee zijn af gedreven en in gevaar geraakt zijn. Zij wor den verzocht dit onmiddellijk aan de regee ringen van Engeland, Nederland, Denemar ken en Noorwegen mede te deelen, en deze te verzoeken aan hare kuststations, douane kruisers en visscherijkruisers daarvan ken nis to geven, opdat deze kunnen medewer ken tot redding van de in gevaar verkee- rende ballons. Molde, 14 October. Bij Ers- holmen, dicht bij het visschersdorp Bude, werd hedenmiddag door oen visscher de Zwitsersche ballon Helvetia, bestuurder kolonel Schack, geleider Mesmer, geborgen. De ballon viel neer bij Ersholmeu, omdat het gas was ontsnapt. De beide luchtschip pers konden nog op het laatste oogenblik gered en de ballon kon aan land gebracht worden. De beide -reizigers overnachten te Bude en vertrekken morgen naar Christian- sund. Frankrijk. De credietaanvrage van nagenoeg 20 mil- lioen frs. voor Marokko, die de regeering aan de Kamer heeft voorgelegd, heeft be irekking op de behoeften van leger en ma rine gedurende de eerste negen maanden van het loopende jaar. Engeland. De wijziging, die thans in het kabinet is gebracht, is een gevolg van het aftreden van lord Tweedtaouth als voorzitter van den geheimen raad. Dit ambt, dat tijdelijk door lord Crewe werd waargenomen, is nu pge- dragen aan lord Wolverhampton, die als kanselier van het hertogdom Lancaster wordt opgevolgd door lord Fitzmaurics. Dezen was als vioe-secretaris van buiten- landsche zaken, de woordvoerder van dit departement in het hoogerhuis en zal nu als zoodanig moeten worden vervangen. Rumenië. De Koning van Rumenië heeft bij de ontvangst, die hij verleende aan den nieu wen Turkschen gezant Sefa Btey, toen deze zijn geloofsbrief kwam overhandigen, na druk gelegd op de uitstekende betrekkingen tusschen Rumenië en Turkije! Hij gaf zijne oprechte wenschen Voor de gezondheid van den sultan en voor de welvaart en do rus tige ontwikkeling van het Turksche rijk te kennen en sprak de overtuiging uit, dat het Turksche rijk zich nog verder zou be vestigen, totdat de tegenwoordige kwestiën geregeld zouden zijn, dank zij do vredelie vende gevoelens, waarvan de gansche wereld vervuld is, en dank zij de goede 'betrekkin gen met de buren. De Agercce .Roumaine verklaart, dat het steeds weer opkomende gerucht van eene militaire conventie van Rumenië met Oos tenrijk-Hongarije oeue kwaadwillige insinua tie is. Zulk eene overeenkomst bestaat niet en heeft niet bestaan, noch met Oostenrijk- Hongarije, noch met een andoren staat. Rumenië heeft volkomen vrijheid van bewe ging en zal zich steeds van het ge zichtspunt van zijne eigen belangen laten Leiden, die bet zal verdedigen als zij bedreigd worden. Wat de jongste gebeurtenissen op hot Balkanschiereiland betreft, Rumenië zal eon vredesverstoorder zijn als het er om te doen is, voor internationale moeielijkheden eene vreedzame oplossing te vinden. De Averul drukt den wonsch uit, dat Ru- menie naar het bijeen te roepen congres over de Balkanzaken een vertegenwoordiger zal zenden, die eene regeling van de Ru- meensche grens, althans van Silistria naar de Zwarte zee bij Mangalia, op kosten van Bulgarije, zou moeten verlangen. De annexatie van Boaail en Herzegowina. Budapest, 14 Oct. De grondwet voor Bosnië en Herzegowina zal worden af gekondigd op 2 December. Par ij s, 14 October. De Temps verneemt uit Budapest, dat men daar niet gelooft aan een oorlog met Servië. «Oosten rijk zal zich er toe bepalen aan gewapende benden den toegang tot de ingelijfde provin ciën te beletten. Da stemming In ServiV. De Südslavische Korrespondenz bericht uit Belgrado, dat de jongste gebeurtenissen Koning Peter en kroonprins George ernstig van elkander hebben vervreemd. De Koning moet als 't ware een gebroken man zijn ten gevolge der gebeurtenissen van de laatste dagen. Het is echter onjuist, dat hij vrij willig afstand wil doen van de kroon. Er wordt in den konak te Belgrado een stom drama afgespeeld: de strijd tusschen vader en zoon om de kroon. Belgrado, 14 October. De ge wone zitting van de Skoepschtina is bij koninklijke ukase geopend. Belgrado, 14 Oct. Een groot aan tal betoogers waren hedenavond verzameld voor het koninklijke paleis, het Engelsche gezantschap en het ministerie van oorlog. Onder hen waren vele afgevaardigden, pro fessoren, officieren, kooplieden en dames. De stoet trok door de voornaamste straten van de stad, vadtrlandsche liederen zingen de. Hoera's werden uitgebracht op den Ko ning, den kroonprins, Bosnië, Engeland en het leger, terwijl op verschillende wijze de antipathie tegen Oostenrijk werd kenbaar gemaakt. De stemmiag In Montenegro. Belgrado, 14 October. De Ser vische skoepschtina heeft het volgende ant woord gekregen uit CettinjeDe skoep schtina van het vorstendom Montenegro ont ving met geestdrift de broederlijke groeten van de skoepschtina van het koninkrijk Servië. Zij zendt haar de hartelijkste groe ten en verzekert haar, dat Montenegro al zijne krachten ten offer zal brengen voor eene nationale unie ten behoeve van het algemeene Servische belang. Voor de eer van onze landen zal de volhardende arbeid van Montenegro met nieuwen glans schitteren. Van de edelste vastberadenheid vervuld, voelt Montenegro, dat de tijd gekomen is voor Servië en Montenegro, om den gemeen- scbappelijken standaard op te nemen tot ver dediging van de heilige Servische gedachte, ons herinnerende ons langdurig martelaar schap onder eene voortdurende ongerechtig heid e'n bezield door de herinneringen aan den Servischen roem. Weet, dat geen enkele Montenegrin er tegen opziet te sterven. Laat ons dus te zamen en vereenigd in den oorlog gaan, want dat zal een heilige oorlog zijn. Dit antwoord droeg de onderteekening van den voorzitter van de skoepschtina van Montenegro. Cettinje, 14 Oct. De zaakgelastig de van Italië te Cettinje heeft van zijne regeering bevel gekregen zich onmiddellijk weder naar zijn post te begeven. Hij is he denavond hier gekomen. De diplomatieke agent van Griekenland is eveneens terugge keerd. Gisteren hadden hier sympathie- en soli- dariteitsbetoogingen voor Servië plaats voor het gebouw van de Servische lega'tie. In het geheele land worden protestmee- tingen gehouden en worden motiën aange nomen, waarin de regeering wordt aange maand tot krachtig optreden ter bescher ming van de belangen der Servische natie en van Montenegro. D« stemming in Bulgarlfe. Sofia, 14 October. Het bericht, dat de politie eene samenzwering tegen den Koning zon hebben ontdekt en talrijke in hechtenisnemingen zou hebben verricht, is van allen grond ontbloot. Sofia, 14 Oct. De diplomatieke ver tegenwoordigers van Duitschland en Oos tenrijk-Hongarije richtten gisteren op nieuw vertoogen tot de Bulgaarsche regee ring over de kwestie van den Orientspoor- weg en hebben to verstaan gegeven, dat de spoorwegkwestie oeno oplossing moest krij gen, bevredigend voor alle belanghebben den. De ministerraad beraadslaagde heden over deze zaak Koning Ferdinand zal hedenavond ver trekken, vergezeld van zijne ministers, om twee dagen te verblijven op zijn zomerver blijf te Sitniakovo. Da stemming in Turkije. Konstantinopel, 14 Oct. Do ge zant van Oostenrijk-Hongarije heeft uit naam van zijne regeering een ernstig ver toog gericht tot den grootvizier naar aanlei ding van het boycotten van Oostenrijksche schepen. De groot-vizier beloofde den pre fect van politie de noodige instructiën te geven voor Konstantinopel en den minister van binnenlandsche zaken voor de provin- De oorlog op het gebied van handel en verkeer, dien Turkije tegen Oostenrijk- Hongarije heeft aangebonden, neemt in scherpte toe en vertoont eene organisatie, zooals men in Turkije zelden waarneemt. Verscheidene stoombooten van de Oosten rijksche Lloyd moesten zonder lading en passagiers in zee gaan. Een aantal reizigers, die zich van de stoombooten wilden bedie- pen, verden cloor bedreigingen daarvan te rug gehouden. Het ministerie van oorlog heeft de onderhandeling met een Hongaar- schen paardenhandelaar, die sedert jaren le verde, over een contract voor de levering van 4000 paarden verbroken en heeft zich tot een Russi'schen leverancier gewend. De Oostenrijksche gezant is gaan klagen bij den grootvizier over het boycotten van de Oos tenrijksche handelaars, maar deze verklaar de niet te kunnen tusschen beide komen. Dat zou slechts gebeuren, als de bevolking daden van geweld pleegde tegen de koop lieden. Inlijving van Kreta. In een namens de mohammedanen op Kreta aan de Ikdam gezonde telegram, wordt tegengesproken, dat de aansluiting aan Griekenland is aanvaard, en de bereid willigheid verklaard om het bloed te ver gieten voor vaderland en godsdienst. Ver der deelt dit blad mede, dat de Porte aan het Grieksche gezantschap te Konstantino pel eene nota zal doen toekomen, waarin wordt verklaard, dat de Porte het als eene agressieve daad zou beschouwen, als Grie kenland de vereeniging met Kreta aan neemt. Uit Berlijn bericht de Neue Freie Presse, dat de Grieksche regeering zóólang niet zal toestemmen in de vereeniging van Kreta met Griekenland, tot de mogendheden, die de beschermers van dit eiland zijn, hunne stelling tegenover deze vraag kenbaar heb ben gemaakt. Athene, 14 Oct. Rallis, de leider van de oppositie in het Grieksche parle ment, die bij zijne terugkomst uit Mace donië 'geïnterviewd werd over het Kreta- vraagstuk, beschouwt de vereeniging van Kreta en Griekenland eigenlijk als een voldongen feit, omdat het eiland, hoe wel onder voogdij van de mogendheden, onder een op Grieksche leest geschoeid be stuur staat, terwijl de commissaris der mo gendheden door Koning George benoemd is. Bemoeiingen van vreamda regeeringen. P a r ij s, 14 October. Uit Londen wordt aan de Temps bericht, dat de overeen stemming tusschen Engeland en Rusland nagenoeg verkregen is. De schikking, waar toe men is gekomen, houdt het midden tus schen het voor het kanaal van Suez geldende stelsel en het verlangen van Rusland om van de Zwarte Zee een mare clausum te maken, met vrijheid van doorvaart voor de schepen van de kuststaten. Londen, 14 October. Engeland heeft het program der conferentie, voorge steld door Iswolsky, in zijn geheel aange nomen. Daarin komt het Dardanellen-vraag- stnk in 't geheel niet voor. Men is het over dit vraagstuk eens geworden, maar de toe- ■stemming van den ministerraad moet nog verkregen worden. Het oonferentieplan. Konstantinopel, 14 Oct. Vol gens ©en officieel bericht gaan de mogend heden acooord in zake het beginsel eouer enferentie, met uitsondering van Oostenrijk, hetwelk neg niet antwoordde. Duitócldand aanvaardde het ontworpen prograiinma on der restrictie. Over de Engelsch-Russische onderhande lingen te Londen over het conferentieplan wordt aan de Temps bericht, dat de overeen stemming voor de deur staat. De groote vraag is of het zeeëngten-vraagstuk al of niet op het programma zal voorkomen. En geland heeft afdoende bewijzen van goeden wil gegeven; zijnerzijds zal Rusland eenige concessiën doen. Het is waarschijnlijk, dat men het Russische standpunt, d. w. z. de machtiging om door de zeeëngten te gaan voor de schepen van de aan de Zwarte zee gelegen staten met verbod voor de schepen van de andere staten, niet geheel zal aan nemen. Thans wordt voornamelijk gezocht naar de compensatie, die aan Turkije zal worden verleend, wanneer het er toe be sluit, zooals men hoopt, het op de zeeëngten golegde interdict op te heffen. Uit Konstantinopel wordt aan de Temps bericht, dat Duitschland aan de Turksche regeering moet hebben laten weten, dat het instemde met' de conferentie, wanneer haar programma beperkt was tot de Bulgaarsche, Bosnische en Kreta-kwestiën. De Turksche regeering zou geneigd zijn toe te stemmen in het openen van de zeeëngten, wanneer deze concessie beperkt bleef tot één zoe- schip in de 24 uren in de gevallen waarin er noodzakelijkheid bestond om de Zwarte zee in of uit te gaan. Te Weenen meent men in de welinge lichte kringen, dat de Balkanstaten zullen vragen uitgenoodigd te worden tot de con ferentie. Men is echter van oordeel, dat aan dit verlangen niet zal kunnen worden voldaan en dat zij alleen gemachtigd zullen worden, evenals in 1878 op het Berlijnsche congres, officieuse vertegenwoordigers te zenden met het recht memoriën te doen toe komen aan de leden van het congres en de zen de wenschen van hunne respectieve lan den over te brengen. Volgens de Ikdam zftl de Dette Publique, wanneer de conferentie tot stand komt, ver langen, dal de Balkanstaten contractueel zullen worden verplicht hunne bijdrage de Turksche staatsschuld verder te betaler De Dette Publique bereidt ook, volgens Times, een memorandum voor, waan wordt aangetoond, dat Bulgarije zijne plichtingen ten aanzien van de Oost- Ru m< lische schatting niet nauwkeurig is nagek< men en thans 3,680,000 Turksche ponde schuldig is. Rusland. Petersburg, 14 October Vol gons de ontwerp-begrooting voor 1909 be dragen de gewone uitgaven 2472 millioe roebel, de gewone inkomsten 2477 millioe Rbl., de buitengewone inkomsten 1,700,000 dc buitengewone uitgaven 159,2 millioe Rbl., waaronder nog 21,6 millioen Rbl. voortvloeiende uit den Russisch-Japanschei oorlog, 68,4 millioen voor oorlog cn voo aanleg van spoorwegen 60,7 millioen Rbl In de toelichtende memorie van den mi nister van financiën wordt medegedeeld dat bij de samenstelling van de begrootin, van uitgaven voor 1909 met de wenschei van de doema om voor zekere doeleinde: gelden te bestemmen, rekening is gehouden voor zoover de middelen van den staat di toelieten. De begrooting wijst eene stijgin van de gewone uitgaven en inkomsten aan zoodat de laatsten slechts een overschot va: vijf millioen leveren. Toch zijn niet all door de dooma kenbaar gemaakte behoefte: bevredigd. De eenige bron hiertoe zou zijj de verhooging van de belastingen. De bij de doema ingediende wetsontwer pen strekken tot verhooging van de inkom stenbelasting en de belasting op onroerend goederen, de verhooging van de tabaksbe lasting, de belasting van cigaretten en vai cigarettenpapier. De uitgaven moeten nood zakelijk worden aangepast aan de in komsten. De buitengewone uitgaven, inzon derheid die voor spoorwegen, moeten reed nu door leening gedekt worden. Groote. lee ningen zijn echter in de praktijk niet won schelijk. Slechts door belastingverhoogin en beperking van de uitgaven is het even wicht in de begrooting te krijgen. Belas tinghervorming is slechts geleidelijk uit t voeren. De minister verklaart ten slotte, dat d snelle ontwikkeling van het staatsleven de vrijgevige bevrediging van eultuur-b« hoef ten aanlokkelijk is. Deze weg ma echter slechts voorzichtig betreden worder omdat hij anders gevaarlijk zou worden voo den staat, die pas een zwaren oorlog e binnenlandsche onlusten heeft doorgema&ki Rusland moet een anderen weg inslaan, de weg van geleidelijke ontwikkeling dt staatsuitgaven in harmonie met de voorhar den middelen, zonder de betaalkracht de bevolking bovenmatig in te spannen. Marokko. P a r ij s, 14 O c t. Havas bericht, d een nota, opgesteld door de kabinetten v{ Parijs en Madrid, omtrent de waarborge die Moeley Hafid zal moeten geven voi zijn erkenning als Sultan, Maandag den 1 dezer door de vertegenwoordigers Frankrijk en Spanje aan alle staten, de acte van Algeciras hebben onderteeken ter hand zal worden gesteld. Pcrzlfr Het Petérsburgsche telegraafagentschi bericht, dat te Tabris de wijk Dawatscl die tot dusver den sjah trouw gebleven \va de wapenen heeft neergelegd én, na vi maanden strijdens tegen de revolutionaire zich met vier kanonnen heeft overgogov aan de aanhangers van Sattarkhan. Ook wijken Surgat en Mikdam hebben zich ov< gegeven. Allerlei. vWilbur Wright hoeft Zatordagavo: t© Mans een nieuw record gemaakt. M don lieer Painlevé naast zich op zijn toest heeft .hij 1 uur 9 min. 45.2/5 sec. gevloge waarin hij, op een gemiddeld© hoogte v 10 nieter, officieel 58 kilometer hooft afj logd. Feitelijk was do afgelegde afstand, i inbegrinp van die bochten, ongeyoer 80 K. Aan alle voorwaarden, bij het contri aangaande het Fran9dhe patent voor het t< stol van Wright gesteld, is thans voldla en déze week zal hem de soon van 500,0 I francs worden uitgeteld. vIn 't dorpje Wusschen, Duitschlai zou een man, zekere Lieckfeld, die op i postkantoor te Berlijn ingebroken en 160 mark gestolen had, in hechtenis genom worden. Hij was er te gast bij zijn oo: maar kroop den schoorsteen in, toen I dienders kwamen. Verschillende aanmani gen baatten niet, en daarop werd een vui tje van droog aardappelloof aan gemaal om Lieckfeld uit te rooken. Hij vluchtte opwaartsche richting en werd op het d geval. Königshutte, 14 Oct. Heden vcx middag brak brand uit op den bodem dc mijnschacht in de Komgagrube. Een doeltc van het in de mijn werkzame por nee! kwam naar boven, gedeeltelijk onj kleed. Tot dusver zijn zes dooden naar ven gebracht. OngevoeT 100 menschon vinden zich nog in dc mijn, die moest w den afgedamd; zij worden als verloren

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1