BINNENLAND. weusoht, om zoowel aan Bulgarije als aan Turkije verdere bewijzen te geven van zijne vriendschappelijke gevoelens. Londen, 20 Oct. Minister Grey ver klaarde in het lagerhuis, dat het Dardanel- lenvraagst.uk niet begrepen is in eenig pro gram, dat voor de conferentie is voorgesteld. l)e moeilijkheden van den toestand zouden vermeerderd worden, wanneer werd ver langd, dat nog andere onderwerpen, dan die waarmee men direct heeft te doen, zullen worden besproken. Konstan tinopel, 20 Oct. Op eene vraag, die aan den minister van bui ten- landsche zaken gedaan werd over den mi nisterraad, die gisterennacht gehouden werd, is geantwoord, dat het programma van de conferentie wel besproken is, maar dat geen enkel definitief besluit genomen is. Waar schijnlijk komt het ontwerp van het ant woord van de Porte heden gereed. Hot vertrouwen van de Porte in het be houd van den vrede schijnt aan te houden, want zij heeft bericht ontvangen, dat ook andere mogendheden stappen te Sofia heb ben gedaan en verzekeringen hierover heb ben ontvangen. Da crisis in het Oostsn. Uit Berlijn wordt officieus aan de Koln. Ztg. geschreven Men zal zich er aan moe ten gewennen, dat bij de woelingen in het oosten iedere dag een nieuw beeld brengt en dat men mot afwisselende vreedzame en oorlogszuchtige berichton zal hebben te re kenen. Terwijl nog voor korten tijd de berichten uit Bulgarije tamelijk dreigend klonken, waait er nu weer een vredelieven de wind, en men zal moeten afwachten of en lioe lang die aanhoudt. Eene belangrijke versterking van de vreedzame kansen zou intreden, wanneer mocht worden bevestigd, dat tusschen de voornaamste betrokken par tijen, d. w. z. Oostenrijk-Hongarije en Tur kije oenerzijds en Bulgarije en Turkije an derzijds, rechtstreeksche onderhandelingen over een compromis gevoerd worden. Die zouden, als zij gelukken, de bijeenroeping van eene conferentie onnoodig kunnen ma ken of althans de werkzaamheden van de conferentie belangrijk verlichten. Men mag wel aannemen, dat de vertoogen, die door Duitachland en Frankrijk en zeker ook door andere staten in Bulgarije zijn gehouden, hunne uitwerking niet hebben gemist, en men moet wenschen, dat men niet weer zal vervallen in de vroegere ophitsende po litiek. Ds Orisntspoorwsgsn. Over het standpuut van de Bulgaarsche regeering tegenover de Orientspoorwegmaat- schappij bericht de Neue Freie Presse, dat de verklaring, dat aan de maatschappij eene schadevergoeding van 15,000 frs. niet kan worden toegestaan, maar dat haar slechts de tegenwoordige inkomsten kunnen worden uitgekeerd, niet van veel beteekenis is, om dat de tegenwoordige inkomsten ongeveer 15,000 frs. per dag of zelfs meer bedragen. De oisch van 15,000 frs. werd namelijk ge- gesteld op grond van het gemiddelde der in komsten in het vorige jaar, en de werkelijke inkomsten bedragen thans meer dan 15,000 frs. Het groote bezwaar is echter hierin ge legen, dat de Bulgaarsche regeering weigert met Turkije te onderhandelen en slechts met de maatschappij alleen in overleg wil treden. Dit standpunt zal de Orient-spoorwegmaat- schnppij niet kunnen innemen, omdat zij dan hare verplichtingen tegenover Turkije zou schenden, die in dat geval met dwang maatregelen tegenover de maatschappij zou optreden. De maatschappij zal dus de tus- sehenkomst van de Duitsche en Oostenrijk- sche regeeringen inroepen, opdat deze door middel van diplomatieke onderhandelingen eene regeling van het geschil tusschen Tur kije en Bulgarije tot stand brengen. Voor het oogenblik is echter het tijdstip niet gun stig voor dergelijke onderhandelingen met het oog op de in Turkije heerschende stem ming tegen Oostenrijk-Hongarije, en zal dus wel eenigen tijd voorbijgaan, voordat deze zaak tot oplossing wordt gebracht. Marokko. P a r ij s, 2 0 O c t. In eene nota van Havas wordt medegedeeld, dat de nota, die door Frankrijk en 8panje is gezonden aan de onderteekenaars van de acte van Alge- ciras, het concept bevat van een brief, die door den deken van het corps diplomatique te Tanger aan Moeloy Hafid ter hand zal worden gesteld in antwoord op het schrij ven van Moeley Hafid aan het corps diplo matique. Daarin zijn de volgende punten opgenomenuitdrukkelijke bevestiging van de acte van Algecirasregeling der politie onderdrukking van den smokkelhandel in wapenenaansprakelijkheid voor de schul den van Abdel-Azis, behoudens verificatie van de schulden aan particulieren; erken ning van de commissie voor schadeloosstel- 1 ngen wegens het gebeurde te Casablanca vrijheid en veiligheid van verkeer en van betrekkingen met alle landen overeenkom stig het volkenrecht; behoud van het recht van iederen staat om zelf de regeling van de vragen, die hem bijzonder aangaan, te verlangen. Frankrijk en Spanje verklaren zich het recht voor te behouden om de te ruggave te eischen van hunne oorlogsuitga- vcn en schadeloosstellingen voor moorden op hunne onderdanen gepleegd. Algiers, 20 Oct. Uit Lalla-Marnia wordt bericht, dat de tijdingen uit Marokko bevestigen, dat de toestand van den roghi zeer kritiek is. In de laatste gevechten heeft hij belangrijke verliezen geleden. Hij tracht te zich door den vijand heen te slaan, maar weid genoodzaakt terug te gaan naar 8e- louane, waar hij nu belegerd wordt. ■Madrid. De minister van oorlog heeft per telegraaf uit Melilla bericht ontvangen, dat alle Riffstammen in opstand zijn geko men en zijn uitgetrokken ter bestrijding van den roghi. Perzlê* Petersburg, 20 Oct. Do bladen deelen een telegram mede uit Tabriz, mel dende, dat de regeoringstroepen volk >men zijn verslagen. Allerlei. vBurgemeester Hertogs, van Antwer pen, zal Donderdagmorgen te 11 ure op last en op kosten der stad worden begraven. Het lijk wordt Woensdag naar het stadhuis over gebracht, waar het door vier agenten zal be waakt worden. De waarnemende burgemees ter, wethouder Desguin, en de gemeentesec retaris Possemiers zullen er het woord voe ren. Een kerkelijke dienst zal plaats heb ben in de hoofdkerk. De overheden en amb tenaars zullen stoetsgewijze het lijk vergezel len naar den grafkelder te Silzburg (Deurne). In de stad hangen in vele" huizen de vlag gen halftop, en men spreekt met groote waardeering van den algestorvene. vAangezien Zeppelin ongesteld is, is de beproeving van zijn nieuwe luchtschip eenige dagen uitgesteld. vHet buitengewone weer der laatste dagen schijnt een nadeeligen invloed uit te oefenen op het verstand der bewoners van Montpellier. Er gaat geen dag voorbij of er zijn menschen, die plotseling zinneloos wor den. Zondag alleen heeft de politie niet min der dan vier personen moeten opsluiten. N e w-Y o r k, 2 0 Oct. Een telegram uit Amoy deelt mede, dat 2700 menschen het leven hebben verloren bij een taifoen van Donderdag j.l. Drie dorpen en "^600 huizen zijn verwoest. Kameroverzicht Tweede Kamer. In de vergadering van Dinsdag werd het debat over de interpellatie-Troelstra inzake de werkloosheid voortgezet. De Minister van Binnen 1. Za ken (de heer Heemskerk), begon aan den heer Treub te zeggen, dat een werkloosheid belasting kan worden overwogen bij het ont werp voorziening in het behn- bied der gemeenten, dat thans bij den Raad van .State aanhangig is. Thans de interpellatie. De Minister wil onderstellen, dat er een werkloosheid is, die buitengewone voorziening eischt, hoewel dat voor hem nog niet vast staat, stelt daar na de vraagkan er iets gedaan wor den voor werkverschaffing en gaat de verschillende middelen na, welke in den loop der discussie zijn aangegeven en zegt dat in de lange lijst niets is, dat voor dadelijke verwezenlijking vatbaar is. Locaal kan men natuurlijk het bes- beste beoordeelen wat gedaan kan worden. De Regeer, kan adviseeren tot het uitvoeren van werken, maar veel meer ook al niet. Ja, de Regeering kan subsidie aan gemeen ten geven voor noodstandswerkenprinci pieel is daar niets tegen, maar practisch be staan er ook al bezwaren tegen. Het oogen blik voor droogmaking der Zuiderzee is nog niet gekomen, doch al geschiedde ze, dan zou zo nog geen middel vormen tegen werkloos heid. die toch weer terug zou komen. Wan neer er gemeentebesturen zijn, die met plan nen komen ter bestrijding of voorkoming van werkloosheid, zal de Regeering die gaarne, zoo mogelijk, steunen. Opnieuw betoogde de Minister dat het particulier initiatief het eerst moet uitko men en dan kan gesteund worden door de regeering. Op dit oogenblik is er voor de gt,eering nog geen reden om uitkeeringen te doen. De regeering zou op dit oogenblik zelfs niet weten waar en onder wie zij subsidie zou moeten geven. De Minister heeft geïnformeerd over do werkeloosheid waar hij kon. Aan liet bureau voor de Statistiek en aan Gede puteerde Staten van Friesland, Zeeland, Noord-Brabant en Friesland kreeg de Minister bericht, dat daar geen bui tengewone werkloosheid is. In andere pro vinciën komt abnormale werkloosheid spo radisch in enkele gemeenten voor. Uit de provincie Groningen kreeg de Minister be richt, dat daar geen buitengewone werk loosheid is. Uit Zuid-Holland wordt bericht dat in Gouda de toestand eeuigszins abnor maal is. De heer Troelstra en anderen En Rotterdam dan? De M i n i s t c r. Uit Rotterdam zijn nog geen inlichtingen verstrekt. Uit Rotterdam kwam nog geen aandrang voor buitengewone hulp. Uit Noord-Holland, Gelderland, Over ijssel en I.imburg hooreij de minister nog niets De Minister heeft dus nog niet de in lichtingen, welke hij noodig heeft. Spr.'s algemeene con< is dat er geen buitengewone werkloosheid op dit oogenblik is Wat er noodig zal zijn in de toekomst óf buitengewone maatregelen noodig zullen zijn weet de Minister thans nog niet. De Min. ziet geen kans om de positie der Regeering anders te resumeeren dan de Mi nister gedaan heeft. Hij herhaalt dat de Re geering bereid is een onderzoek in te stellen, maar men moet voorzichtig zijn en zich daarvan niet te veel voorstellen. Iteods vroe ger heeft men ervaren hoe moeilijk het is aard en omvang der werkloosheid juist te leeron kennen. Ook het nemen van voor zorgsmaatregelen tegen werkloosheid eischt een buitengewoon moeielijk onderzoek. Ook acht de Minister het niet logisch dat de heer Treub de werkloosheid-verzekering in zijn motie opnam. Ten slotte herhaalt de minister dat hij niet kan toegeven dat algemeen kan worden erkend dat de toestand op dit oogenblik buitengewoon is. De heer Troelstra kwam bij de re plieken ten stelligste er tegen op dat de sociaal-democraten de werkeloosheid als pro pagandamiddel exploiteoren om daarna te genover de heeren Goeman Borgesius en Treub, op grond van talrijke economische feiten, uitvoerig te betoogen dat de werke loosheid een gevolg is van het kapitalistische stelsel daC credietschokken veroorzaakt. Ten aanzien van 's ministers rede voering is spreker's standpunt bijna niet veranderd. Hij is nog altijd onder den indruk dat do minister niet van plan is veel te doen en van staatsinmenging niet weten wil. 8preker wil juist dat staats hulp verbonden wordt aan het particuliere initiatief. In het zicli vereenigon van den minister met de motie-Treub ziet spreker een gelegenheid zoeken om zich van de discussie af te maken. De minister zegt nu, dat hij het anders heeft bedoeld dan hij het in zijn eerste rede heeft gezegd en nu wordt theore tisch de plicht van staatshulp toegegeven. Dit maakt liet voor spreker noodig zijn mo tie te wijzigen ten einde een zuivere stem ming te krijgen. Ook wenscht spreker te voorkomen dat gemeenteraden van het denk beeld uit zullen gaan dat zij niets behoeven te doen, zoolang particulieren niets doen. Spr. trekt alsnu zijn motie in en stelt een meuwo motie, luidendeDe Kamer, over wegende dat hetgeen omtrent den omvang en vooruitzichten der heerschende werkeloos heid bekend is, de meening wettigt, dat de toestand op het oogenblik zeer ongunstig is, overwegende dat in het bijzonder de gemeen- tebesturén zooveel noodig behooren te wor den ondersteund, om met of zonder mede werking van het particuliere initiatief de noodige maatregelen te treffen om werkloos heid te bestrijden of nooden te lenigen, gaat over tot de orde van den dag." Nadat de heer de Beaufort de beide motién bestreden had, werd de vergadering tot gisterenavond verdaagd. In de vergadering van gisteren avond kwam des heeren Troelstra's tegenstander in het economische debat over de oorzaken der werkeloosheid, de heer Treub aan het woord. Na een uitvoerige wetenschappelijke inlichting, waarbij de socialistische kop stukken Kautsky en Bornstoin herhaalde malen werden geciteerd, beweerde spr. dat eene socialistische maatschappij al evenmin zonder de hier besproken kwalen en euvelen zou zijn als elke andere. Door den heer Troelstra werd gezegd, dat wanneer men maar kan zorgen dat produc tie en consumptie gelijken tred houden, men geen crisissen zal krijgen. Maar hoe zal men dat bereiken? O, zeide de heer Troelstra, daar zullen we wel voor zorgen. Maar vraagt dan weer hoe dan krijgt men een kwaad gezicht. Eindelijk kwam de heer Troelstra na een zeer lange uiteenzetting tot de conclusie, «lat in zijn maatschappij er een fonds zou zijn, een werkloosheid-fonds en waarschijnlijk toch nog wel een kapita listisch fonds, een fonds dat rente zal moe ten opbrengen. Is dit nu de slotsom van zijn breed opgezeiten aanval op de bestaan de maatschappelijke orde? vroeg de heer Treub ten slotte. Men heeft spr. ten aanzien van de werke loosheid verkeerd begrepen.. Hij wil een fonds vormen in jijden van bloei en daar in dan ook doen bijdragen de werkgevers. Ten slotte heeft de heer Treub, met weg lating van de nu na dit lange debat onnoo dig geworden overwegingen, zijn motie al dus gewijzigd ,,De Kamer, van oordeel, dat de Regee ring de werkzaamheid van particulieren en gemeenten ter tegemoetkoming in de be staande werkloosheid behoort te bevorderen en te steunen, en dat behoefte bestaat aan maatregelen ten einde beter op de hoogte te komen en te blijven van aard en omvang der werkloosheid en van de in verband daarmede te nemen voorzorgsmaatregelen, gaat over tot de orde van den dag". De heei DeWaal Malefijt, er aan berinneiende, dat de werkloosheid voorna melijk heerscht in de bouwvakken, wees op twee werken, die de Regeering zou kunnen doen uitvoeren, en wel primo de bouw van een geniekazerne te- Utrecht en voorts wacht de „Vereenigirig van Volkshuisves ting" nog op subsidie voor den bouw van woningen. In dezelfde stadiën dan zijn er nog een aantal provinciale werken, als de nieuwe spoor door de Haarlemmermeer, uit ts voeren. Hoewel spr. de redactie der motie-Treub nog eenigszins ander had gewenscht en lie ver het onderzoek naar de oorzaken dei- werkloosheid sterker op den voorgrond had zien geplaatst, zal hij toch voor de motie- Treub stemmen. Nadat de lieer de Visser zijn stand punt tegenover de beide moties had gemoti veerd kwam de minister nog even aan het woord. De Minister is eveneens tegen de tweede motie Troelstra als tegen de eerste. INooit zal hij willen meewerken tot het bestoken van de particuliere liefdadig heid die we zoozeer noodig hebben. Den heer De Waal Malefijt geeft de Minister gaarne voor zooveel van hem afhangt overweging toe van het loor hem aanbevolene. Wat overi gens door de motie-Troelstra wordt voor geschreven, geen Regeering die wilde verplicht is een Regeering nooit een motie uit te voeren zou dit recept kunnen klaar maken. Wellicht zou een Boc.-dem. overheid, die natuurlijk veel beter zal zijn, het kunnen. \yt de motie-Troelstra aangaat, wanneer ds minister de motie zoo mag opvatten dat het particuliere initiatief geen steun van het Rijk zal ontberen, al wordt in eene bepaal de gemeente reeds van gemeentewege steun verleend, dan kan hij de motie aanvaarden. Ze schijnt dan geen moeilijkheid voor de regeering al is ze met het oog op de werke- loozen niet voorzichtig. De beraadslagingen werden hierna geslo ten. De stemming over de beide moties heeft heden plaats. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 21 October bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot consul te Tours Th. Rol land tot vice-consul te Durban G. F. Brandt; gedetacheerd bij de cavallerie in Nederl.- Indië voor 5 jaar de le luitenant J. D. Nmaber van het 2e depot huzaren. Gisteren dejeuneerde bij Hare Majes teit de Koningin-Moeder baron Sweerts de Landas Wyborgli, Hr. Ms. gezant te Peters burg. Het vertrek van Z. H. den Sultan van Asahan, die ongeveer 41 maand in het hotel „den Ouden Doelen" vertoeft heeft, is bepaald op morgen, per trein van 9.16 (spoortïjd) naar Parijs. Heden avond geeft hij zijn laatste afscheidsdiner in het hotel „den Ouden Doelen". De heeren Knapert, assisteit-resident en Van Balkom, zullen Z. H. en gevolg uitge leide doen, laatstgenoemde tot Genua, waar Z. H. scheep gaat. Met ingang van 1 Maart a.s. zal de H. IJ. S. M. te 's Gravenhage een nieuwe inspectie oprichten, omvattend# de lijn HaarlemRotterdamRozendaal, de Zuid- Hollandsclie Electrische Spoorweg-maat schappij, alsmede eenige tramwegen, en als inspecteur van het vervoer worden aange wezen de heer T. M. F. C. Jorissen, thans inspecteur van het vervoer ter standplaats Apeldoorn, die in verband hiermede reeds eenigen tijd te voren naar Den Haag zal vertrekken. Twee natuurkundigen ge huldigd. Naar wij vernemen heeft het Genootschap ter bevordering der natuur-, genees- en heelkunde, te Amsterdam, in een buitengewone algemeene vergadering, op Za terdag 17 October gehouden, de gouden me daille van het Genootschap toegekend aan de heeren prof. J. D. van der Waals Sr. te Amsterdam en prof. H. Kamerlingh Onnes te Leiden, als hulde voor hunne baanbreken de en onvermoeid voortgezette onderzoekin gen, welke geleid hebben tot het vloeibaai maken van het helium. Hbld. Nederland en de Brussel se he tentoonstelling. Naar aan leiding van het bij de behandeling in de Tweede Kamer van de aanvrage der Regee ring betreffende het subsidie voor een offi- cieele deelneming aan de Brusselsclie ten toonstelling blijkbaar zwaar gewogen hebben de argument, dat de nijverheid zelve voor die tentoonstelling geen belangstelling heeft betoond, hebben belanghebbenden, die mee- nen dat dit argument niet op voldoenden grond steunt, tot den heer mr. Joh. En schedé, in zijn qualiteit van voorzitter der Maatschappij van Nijverheid, het verzoek ge richt een vergadering van eventueele expo santen bijeen te roepen, teneinde dit punt te bespreken. De heer Enschedé heeft gemeend zich aan dit verzoek niet te mogen onttrekken. Dientengevolge zal op Maandag 26 dezer te half drie in het lokaal Krasnapolsky te Amsterdam een vergadering van belangstel- lénden plaats vinden. De heer Frits van Haarlem is gisteren te Amsterdam het voorwerp ge weest van een grootsche hulde bij de gelegenheid der viering van zijn 25-jarig directeurschap. Na vijf en-twintig jaar voor het publiek bij de voorstellingen onzichtbaar te zijn ge bleven, moest hij ditmaal voor het voetlicht komen, van welke gebeurtenis een zeer tal rijk publiek, dat den circus tot in den nok vulde, getuige wilde zijn. Als no. 1 na de pauze kwam de officieele huldiging. Het scherm rees en daar ston den de heer en mevrouw Van Haarlem in een reuzentuin van bloemen, te midden van de artisten en verder personeel. Namens de feestcommissie uit de bur gerij sprak de heer Chrétienni, Frits van Haarlem's trouwe medewerker. Hij huldig de dezen in eene toespraak, waarin hij wees op des heeren Van Haarlem's groote ver diensten als specialiteiten-directeur, waar door Amsterdam een variété-theater bezit, dat voor het buitenland niet behoeft onder te doen, en waardoor tevens het vreemde lingenverkeer in de hoofdstad niet weinig is bevorderd. Ten slotte bood Chrétienni namens de commissie uit de burgerij aan het echtpaar Van Haarlem een zilveren theeservies aan, vergezeld van een album, kunstvaardig be werkt ea bevattende de namen der deelne mers aan de hulde. Een langdurig gejuich volgde op de toe spraak van den heer Chretienni, waarna de heer Crassé, administrateur en de rechter hand van den heer Van Haarlem, een paar hartelijke woorden zei en namens de familie Carré een geschenk en mooie bloemen over handigde. Er volgde toen nog een lange, overstel pende reeks cadeaux, kransen en bloem stukken, welke alle te noemen te veel van onze ruimte zou vergen. De artiesten van de voornaamste schouw burggezel schappen uit Amsterdam, benevens alle variëteiten-theaters uit ons land waren daarbij vertegenwoordigd. „Scala" uit Den Haag had een heel prieel gestuurd en ook „Flora" huldigde zijn concurrent op royale wijze. Er werden zelfs kransen aangedra gen, die heel uit Berlijn en Weenen kwa men. De heer Chretienni had een aardige ver rassing tot het slot bewaardeen wereld bol van bloemen en daarbij behoorden zoo vele en zoo kostbare geschenken van de ar tisten van den circus, dat men verbaasd stond over die hulde. De heer Van Haarlem bracht ook namens zijn vrouw wie hij zijn trouwe compag non noemde een allerhartelijkst woord van dank voor wat hij op zijn feestavond ervaren had en hoopte zich steeds ieders waardeering waardig te blijven maken. Met een „leve Amsterdam" eindigde hij zijn daverend toegejuicht dankwoord. In de drukte had de heer Chretienni ver geten een maand met 480 telegrammen te overhandigen, afkomstig uit heel Nederland, doch ook uit Afrika, Australië en Azië. Toen rees het publiek als één man op en zong den jubilaris toe „Lang zal hij leven". Deze avond heeft den heer Frits van Haarlem inderdaad bewezen hoe een popu lair en geacht man hij in de hoofdstad is. De journaliste n-1 j edj.es- zangers. De heeren Pisuisse en Blok zijl zijn 22 Sept. van Sabang naar Batavia vertrokken Zij hadden bij de voorstelling te Sabang veel succes. Ned. Tooneelverbond. Het Nederlandsch Tooneelverbond verga derde Zondagmiddag in „Krasnapolsky" te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer Marcellus Emants. De voorzitter zette uiteen, waarom het hoofdbestuur zijn mandaat ter beschikking der leden steldede oppositie ontaardde in een stelselmatige dwarsdrijverij. Zoo werd de heer De Jong niet herkozen als lid der commissie van beheer en toezicht; bij de benoeming van dames-patronessen werden de voordrachten van het hoofdbestuur gene geerd op het orgaan werden zulke aanmer kingen gemaakt, dat de heer Berckenhoff zijn ontslag indiende als redacteur. Kortom Spr. achtte het vertrouwen in het hoofdbe stuur geschokt. Namens de af deeling Amsterdam stelde de heer mr. C. A. Vaillant een motie van ver trouwen in het hoofdbestuur, dat werd uit- genoodigd op zijn genomen besluit terug te komen Den Haag achtte deze motie onnoodig en verkeerd. Men heeft niets tegen het hoofd bestuur, wel, tegen de wijze waarop dit de voordrachten maakte en daarom acht deze afdeeling de ontslagname ongemotiveerd. De heer Jac. Rinse betoogde, dat bet régime der tooneelschool de eenige oorzaak is van het conflict en niet de persoonlijke aan gelegenhei dj es Mr. A. Fentener van Ylissingen, lid van het hoofdbestuur, toonde aan, dat dit lichaam wel degelijk een conflict heeft met de algemeene vergadering. Hoofddoel van hel Tooneelverbond is de instandhouding der Tooneelschool. Over de leiding der Too- neelschool bestaat nu een principieel mee- ningsverschil. Het hoofdbestuur meent, dat de eigenaardige positie der school oorzaak is van de genoemde nadeelen, terwijl de al gemeene vergadering de reden zoekt in de commissie van beheer en toezicht. Door mr. C. A. Vaillant werd de motie der afdeeling Amsterdam nogmaals verde digd, waarop de heer Varenkamp (Den Hang) zeide, dat de ware oorzaak van de crisis het volgende is. Men achtte de voor gedragen dames-patronesse, mevr. Tartaud Klein, niet geschikt voor deze functie, omdai zij zelve oud-leerlinge der school was en zij aldus toezicht moest houden op een directeur, die haar vroeger onder zijne lei ding had. Ook was men verontwaardigd, dat niemand uit de reorganisatiepartij door het hoofdbestuur candidaat was gesteld voor de (Commissie van beheer en toezicht. Na een langdurige discussie werd de mo tie van vertrouwen met algemeene stemmen aangenomenalleen Den Haag stemde blanco. Bij de hierop gehouden stemming werden allaftredenden herkozen. De voorzitter deelde onder applaus mede de herbenoeming te aanvaarden. De heer Berckenhoff wilde bij zijn besluit blijven, waarom besloten werd den heer Mignon tot redacteur te be noemen, tot eene algemeene vergadering over de vele sollicitaties zal hebben beslist. Het Nederlandsch Too- n' o o 1. Wij lezen in De Telegraaf Het schijnt bij de Koninklijke Vereeni- ging Het Nederlandsch Tooneel niet naar wensch te gaan. Men ondervindt blijkbaar een geweldige concurrentie van Royaards' gezelschap. Tenminste het inwendige van den Stadsschouwburg biedt tij de voorstellingen der Koninklijke Vereeniging zoo ongeveer het aanzien van een woestijn met hier en dar.r, als een oase, een eenzaam gezeten toe schouwer... De directie heeft zelf reeds gevoeld waar 'm de schoen w: >ng. 't Zit 'm in de goede krachten, die stuk voor stuk den warme 11 stal verlieten. Eerst Chrispijn, toen Kreeft, tenslotte La Roche; dat was te veöl.' Be vreesd, dat de exodus zou aanhouden, heeft de Raad van Beheer nu den overgebleven leden een gedrukte circulaire gezonden, waarin men wijst op den ernst der omstan digheden en men dringend verzoekt, dat allen met hun volle toewijding de zaak zullen die nen. Tevens wordt het vertrouwen uitge sproken in het groote talent en den ijver der leden van het tegenwoordige gezelschap. Wij meldden reeds, dat Hein Harms in de plaats van Kreeft was geëngageerd. Thans kunnen wij daaraan toevoegen, dat met Piet Jansens, den tegenwoordigen bestuurder van den Antwerpschen Hippodroom-Schouwburg, de onderhandelingen zijn geopend. Deze zou dan met Adolf Bouwmeester de rollen van La Roche deelen. Het Antwerpsche blad Lucifer deelde echter een interview met Janssens mee, waarin de acteur beslist ontkende, voorstel len van den raad van beheer te hebben ge kregen Wij kunnen echter meedeelen, dat de on derhandelingen alle kans van slagen hebben en alleen een financieele quaestie maakt, dat de zaak nog niet in het reine is. Piet Janssens was langen tijd verbonden aan den Koninklijken Vlaamschen Schouw burg, waar hij o. a. met veel succes den Shylock speelde. Doch Piet Janssens ver liet dezen schouwburg, om in het bestuur te treden van den Hippodroom-Schouwburg, waar hij zich naam verwierf in revolver drama's en spectakel-stukken. Daar de zaken aan dit theater zeer goed gaan, zoo zal het de Koninklijke Vereeniging wel eenige offers kosten, het schaarsche Leidsche-Plein-pu- bliek het genot te schenken dezen acteur te zien en te hooren. Internationaal Hotel houderscongres. Van 712 Novem ber a.s. zal onder hooge bescherming van Z. M. den Koning van Italië het le interna tionale Hotelhouderscongres worden gehou den, waaraan zal worden deelgenomen door de Societie Italiana degli Albergatori", de „Internationale Hotelbesitzer Verein",, ge vestigd te Keulen, de „Schweizer Hotelier- verein"de Association Syndicale des Hote liers des Alpes et de la Vallée du Rlióne" de Nederlandsche Hotelhoudersbond e. m. a. Op dit congres zullen verschillende, ook voor het publiek belangrijke onderwerpen een punt van bespreking uitmaken en wel lo. Bespreking van de aansprakelijkheid van den hotelhouder voor de door de reizi gers in bewaring gegeven zaken (Societa Ita liana degli Albergatori). 2o. Vorming van een Internationalen Bond van hotelhoudersvereenigingen (Societa Italiana degli Albertgatori). 3o. Het treffen van eene regeling in zake de fooienquaestie (Int. Hotelbesitzer Verein). 4o. Maatregelen tegen unfaire concur rentie en legen het verspreiden van onware en tendentieuse berichten (Schweizer Hote lier Verein).

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2