Melasse voeder. Dames-, Heeren- en Kinderschoeisel Spakleren Tetterode, Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. Gevestigd Utrechtsctae Weg 86 Dokter WAGTHO, Amsterdanische Bank. Zit- en Slaapkamer Credietbank Gevangenissen te Utrecht. C. H. DE JONG. Maatwerk voor gevoelige voeten. De SPAAR AFDEELING der Amersfoortsche Bank, Amersfoort. NIAÏSON L'HIROMDELLE, W. VAM ROSSUIH, DAMES- EN MEISJESHOEDEN. - SPECIALITEIT IN CAPOTS. - Horlogerie prima. W. F. A. GROENHUIZEN. gegarneerde Dameshoeden Motorpetten. Gez. v. d. UITHOORN, W i e Wolindustrie te Njjensleek. Controle Epslandbouwproefstations. prijzen en brochures aan de Suikerraffinaderij Amicitia Amersfoort. Het Nederlandsca Operetle-Eiralile Het Lustige Weeuwtje 5. Propaganda ter bevordering van het reisverkeer (idem). 60. Pogingen tot regeling der verhouding tusschen patroons en personeel (Association des Hoteliers des Alpes et de la Vallée du Rhone). 7o. Opmaken van vaste prijzen en be kendmaking daarvan bij plakkaat in de logeerkamers (Int. Hotelbesitzer Verein). 80. Het verkrijgen voor alle landen vaif een gelijke bepaling voor de rusttijden van het personeel (Int Hotelbesitzer Verein). 9o. Afschaffing van rabat- aan vereeni- gingen (Schweizer Hotelier Verein). Door den Nederlandschen Hotelhouders- bond eindelijk zal ter sprake worden ge biecht het Leerlingstelsel, dat door genoem den Bond is ingesteld en met 1 November a.s. in werking treedt, ten einde zoo mogelijk 00 een volgend congres te geraken tot eene internationale regeling van deze aangelegen heid. Tot vertegenwoordigers van den Neder landschen Hotelhóudersbond op dit congres zijn door het bestuur aangewezen de heeren Th. Ivock te Utrecht, D. Deinum te Bloe- mendaal en L. H. Mulder te Nijmegen. Mailtrein Vlissinge n Holland. De mailtrein, om 5.40 des morgens van Vlissingen naar Amsterdam vertrekkende, was tot nog toe facultatief. Als de mailtrein te laat was, kwam het herhaaldelijk voor dat deze trein niet ver trok. Van heden af zal die trein dagelijks vertrekken Een nieuw kanaal. Voor de scheepvaart is thans opengesteld het nieuwe kanaal, dat tegenover Amsterdam achter het Tolhuis om is gegraven van het Oost Zanergat naar het groote Noord-Holland- sche kanaal. Het nieuwe kanaal loopt naar de industrieterreinen, gelegen aan den over kant van het IJ, en zal vermoedelijk later doorgetrokken worden tot voor Nieuwen- dam. Daar het kanaal bevaarbaar is voor zeeschepen zal het dan den kortsten weg kunnen vormen van en naar zee voor de booten, die haar legplaats hebben aan het IJkade, in de Rietlanden, aan de Ertskade enz. Het kanaal is gegraven door de firma T. <k L. Volker. Het ontslag te Amster dam. Een mededeeling van het comité uit de zes vakvereenigingen luidt, dat overleg wordt gepleegd, of aan H. M. de Koningin zal worden verzocht het besluit van B. en W., waarbij de drie ambtenaren werden ont slagen, te vernietigen op grond van de on regelmatige wijze, waarop dat besluit werd genomen. UitGoirle. Men meldt uit Til burg aan het Hbld. De toestand te Goirle begint eenigszins kritiek te worden. De uitgesloten arbeiders, verbitterd door de vastberaden houding der patroons, die aan geen toegeven denken, beginnen allerlei schenderijen te plegen, die weerzin wekken. In hoofdzaak zijn het de fabriek der firma Van Puyenbroek en de woningen der firmanten, die steeds het voorwerp zijn van der werklieden baldadig heid. Werden voor eenige dagen in de woning van den heer C. van P. de ruiten stukge gooid, thans heeft men wederom de hoofd deur der fabriek op schandelijke wijze be vuild. Ook de werkwilligen hebben veel van de uitgeslotenen te lijden en in de plaats waar zij hun smadelijke aanrandingen ple gen, zijn zij niet kieskeurig. Zondag werd een meisje gedurende den dienst in de r.-k. kerk op lafhartige wijze mishandeld. Onbe wust van den kuil dien zij zichzelf daardoor graven, schrikken sommige Goirlenaren er zelfs niet voor terug de aanwezige politie macht le hinderen door met steenen te wer pen. Wat In deze door de leiders der organisa tie geschiedt, weten wij niet met zekerheid. Evenwel schijnt het ons hun plicht hier krachtig op te treden tegen de kwaadwilli gen, die slechts schade aan de zaak der ar beiders kunnen berokkenen, buiten beschou wing gelaten wie der beide partijen het recht aan haar kant heeft. Een oplichter. Onder belofte van een huwelijk, knoopte een automobi list in dezen zomer betrekkingen aan met oen paar dames te 's Gravenhagehij liet zich allerlei cadeaux geven, als eenige kost bare schilderijen, een Keulsche bierkruik, een papegaai met kooi en een aantal andere voorwerpen. Hij zeide te heeten A. van Leeuwen en te Arnhem aan den Velperweg woonachtig te zijn. Altijd wanneer hij een van zijn geliefden bezocht, kwam hij per automobiel of motorrijwiel en deed zich dan zeer deftig voor. Toen hij dit spelletje niet langer kon volhouden, of toen het hem geen voordeel meer aanbracht, verdween hij spoorloos. De beide dames deden aangifte van het geval bij de politie en deze zoekt thans den oplichter in handen te krijgen, doch tot he den was hij nergens te vinden. Waarschijn lijk zijn deze twee dames niet de eenige slachtoffers van den automobilist. (Vad.) Inbraak. Terwijl de bewoner^ afwezig waren is te Velp bij W. B. oen trommeltje met f 107.50 dat onder de bed stede in het stroo was verborgen, gestolen. Hoewel het bleek dat de dief of dieven de geheele woning, zoowel boven als beneden hadden doorzocht, werd er verder niets ver mist. Drankwetovertreding. Een tapster staat terecht, omdat ze aan een 14-jarig jongetje 3 maatjes jenever heeft meegegeven. De juffrouw gemoedelijke juffrouw uit de „ouwe stad", zijden pakje aan, bonte boezelaar voor, zegt, niet geweten te heb ben, dat het jongetje nog geen 16 jaar was „Nei meheir, waarachtig niet, hei het teugen me gezeit, dat ie 16 jaar was verachtig, meheir". Z.Ed. Achtb.„Roep de getuige 1" De getuige komt voorhet jongetje in kwestiespichtig, bleek jongetje, magere, hoekige schoudertjes, waaromheen een oud jasjo, wijd hangend „Heeft de juffrouw je gevraagd, of je 16 jaar was, jongen?" „Weitikïiiet." „Kom, dat zijn maar praatjes, dat weet I je wel". „Weitikniet." „Dat weet je welJe liegt als je zegt, dat je dat niet weetJe weet heel goed, of de juffrouw je vröeg, of je 14 of 15 of 16 jaar was t „Weitikniet." i „Dat moet je weten jongenWas je dan dronken V' Het bleeke, magere jongetje, het kind, zegt „Niet soo heel erg, meheir „Moet jij dan al drank drinken, jongen", zegt de EdelAchtbare verontwaardigd. „Wat moet er zoo van je terecht komen? Heb je hier niet zooeven gezien, wat er dan met je gebeuren zal? 1314 maal veroordeeld worden en ten slotte opgezonden naar een rijkswerkinrichting!en tot de juf frouw: „En hoe komt er bij, juffrouw, om zoo'n jongen drank te geven Is het niet schandelijk?" „Och meheir, hij zeit teugen me, dat het 1 voor de mense van z'11 fabriek was, meheir..." 1 I)é juffrouw wordt veroordeeld tot 50 boete of 20 dagen hechtenis De „getuige" ontvangt van den deurwaar der het getuigegeld en verwijdert zich uit de gerechtszaal, tevreden glimlachend naai de kwartjes kijkendgedegenereerd jon getje(Geh. Onth.) Treinontsporing. Van trein no. 48, die te Maastricht te 12.18 namid dags vertrekt, ontspoorde Zaterdag even voorbij het station Bunde, het achterste voertuig, een groot zwaar rijtuig van het laatste systeem, terwijl van de twpe vooraf- gaande rijtuigen de buffers over elkaar geschoven werden, waardoor de weg ver sperd werd en de trein vertrekken moest met achterlating dezer 3 voertuigen. De verdere treinen van Maastricht kon den slechts tot aan de plaats des onheils rij den, alwaar de reizigers moesten overstap pen in een uit Roermond ontboden trein. Hierdoor ontstonden groote treinvertragin- gen. terwijl enkele treinen, o. m. trein 390 die te 3.47 uur van Maastricht vertrekt, moesten opgeheven worden. De sneltrein van 5.50 nam., van Maastricht, stopte aan alle stations tot Venlo. Onmiddellijk waren de spoorwegautoritei ten en werklieden met gereedschappen ter plaatse aanwezig om de noodige hulp te ver- leenen. Het ontspoorde rijtuig lag dwars over den weg. Het opruimen kostte veel moeite en inspanning, aangezien de grond los was en de voertuigen steeds zakten. De beschadiging aan den weg en het materieel is niet belangrijk. Te ongeveer 7 uur namid dags was de versperring opgeheven en kon den de treinen wederom doorloopen. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De oorzaak is tot heden onbekend. (Limb. K.) Tramongelukken. Een ernstig ongeluk heeft gisterenmiddag plaats gehad op den straatweg tusschen Velzen en Haar lem. Naar de Tel. meldt, reed de stoomtram, die 2.30 van Haarlem vertrekt, ter hoogte van het café Rozenstein een paard en wagen aan. De wagen werd geheel verbrijzeld en de vrouw, die er in zat, terstond gedood. De bestuurder van den wagen is zoo zwaar ge wond, dat men ernstig voor zijn leven vreest. Zondagavond kwam de stalhouder P. Langeveld van Sassenheim bij het Zuster- gesticht Duinzicht met paard en rijtuig in botsing met <|e tram HaarlemLeiden. De tram kwam uit de richting Leiden en pakte nog even het paard, 0111 verder het rijtuig ter zijde te nemen en bijna geheel te vermor zelen. Wonder boven wonder kregen de in zittenden geen kwetsuren van beteekenis Brand te Amsterdam. Gis terenmiddag ongeveer halftwee werd de Leidschestraat tusschen de Heeren- en Kei zersgracht plotseling als in rookwolken ge huld. Een dikke rook golfde uit de tweede verdieping en het dak van perceel 11, waar in het magazijn van cinematographen en phonografeu „Pathé frères", -gevestigd is. 't Bleek dat op de tweede verdieping bij het beproeven van een cinematograaf een film in brand was geraakt en dit ongeluk, eenmaal gebeurd zijnde, stond in een omme zien het geheele vertrek in lichtelaaie. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon, tengevolge van de geweldige rook, den brand van binnen niet naderen, zoodat het blusschingswerk van buitenaf moest geschieden. Door een paar stoom spuiten en de noodige vechtkranen werd spoedig een zee van water in het brandende huis geworpen, wat tot gevolg had, dat de brand 11a verloop van een klein uur bedwon gen was Het vertrek, waar de brand ontstaan was en de daarboven gelegen zolder en het dak waren toen over de geheele lengte van het gebouw uitgebrand. Ongelukken hadden niet plaats. Gedurende langer dan een uur is het tramverkeer gestaakt geweest. Laag water. Uit Kampen wordt aan het Hbl. geschreven, dat de IJselstand voor de stad ongekend laag isin 24 uur tijds opnieuw 30 c. M. gevallen. Scheep- en stoombootvaart is er haast niet. De nacht booten ZwolleAmsterdam v.v. zijn niet aangekomen. Vermoedelijk zitten ze hier of daar aan den grond. De Deventer nachtboot is hier gisterennacht gepasseerd en naar zee doorgestoomd. De stoomboot Burgemeester jhr. Coenen, van Amsterdam, zit sedert Maandagavond beneden de brug aan den grond. Uit Enkhuizen schrijft men Tengevolge van den krachtigen oostenwind is de waterstand in de Zuiderzee bijzondei laag de rijksgetijdenmeter alhier wees Dins dag 1 M. 11 c.M. beneden A. P. De scheep vaart ondervindt daardoor veel belemmering zuidwest van Enkhuizen zitten een aantal stoombooten en zeilschepen aan den grond. De postboot van Kampen via Urk is hier met vertraging aangekomenook de veer dienst EnklmizenStavoren ondervindt ver traging. S o e s t, 20 Oct. In ons nummer van Za terdag kwam het volgende bericht voor Misdaad?' Men meldt ons uit Soest Het lijk van N. v. d. V.,, die j.l. Zaterdag door een trein overreden werd, is op last der justitie opgegraven en naar Utrecht vervoerd om geschouwd te worden. Er loopen geruchten, dat haar 21- jarige broeder haar onder den trein moet hebben geworpen. De broeder is als verdacht van moord reeds gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht. Voorzeker een treurig drama, als de geruchten waar blijken te zijn. Hieromtrent vernemen wij thans nader, dat de off. van justitie te Utrecht, mr. graaf Schimmelpenninck, Vrijdag jl. persoonlijk te Soest deze zaak onderzocht; het lijk werd hiei te Utrecht door professor Spronck en dr. Van Leeuwen geschouwd en Zater dag weer naar Soest teruggebracht, waar het werd begraven. Gisteren en heden werdpn door den rechter-commissaris verschillende personen gehoord. Omtrent de juiste toe dracht van het gebeurde vallen thans nog geen nadere bijzonderheden te melden. Naar wij vernemen is evenwel zeer beslist in strijd met de waarheid, dat de aangehou den broeder van het meisje een bekentenis zou hebber afgelegd, zooals door sommige bladen werd vermeld. Van zulk een beken tenis is geen sprake. Hilversum. Het uitvoerend comité voor de in 1907 alhier te houden Gooische tentoonstelling bestaat thans uit 14 leden, waarvan voorzitter is de heer A. L. Akker huis alhier, vice-voorzitter de heer G. N. Nagtglas Versteeg te Bussum en verder de heeren J. K. Boerhoul, G. J. Boevé, J. L. Spijker en P. van Eijk, allen alhier, resp. le en 2e secrtaris en le en 2e penningm. De Vrijz. Kiesvereeniging „Amers foort" houdt een algemeene ledenvergadering op Donderdag 22 October a.s. in het hotel Schemmer, ten 8^ uur. Punten van behandeling 1. Rekening en verantwoording van den penningmeester. 2. Verkiezing van een nieuw bestuur. 3. Bespreking verkiezing van een lid van de Prov. Staten. In eene gisterenavond gehouden be stuursvergadering van de Amersfoortsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose is besloten tot stichting van een consultatie bureau in het St. Elizabeth's gasthuis. De eerste zitting zal gehouden worden op Don derdag 5 November a.s., des namiddags 4 uur. De geneeskundigen hebben zich bereid verklaard in 2 ploegen van 3, viermaal 's maands zitting te houden. Als enquetrices der Vereeniging zullen op treden de zusters van het Groene Kruis. Bij de paarden van het ganizoen alhier hebben zich enkele gevallen van influenza voorgedaan. Stoomvaartberichten. Het st. Koning Willem II, Mij. Neder land, arriveerde 19 October te Port-Saïd. uitsluitend voor oogheelkunde. Spreekuren: NAAiVDAO, WOENSDAG en VRIJDAG 10—11 en 2—3 uur. Voor mindervermogonden S'/jO uur. 3'li °|o Geldleening Gemeente AMGERLO. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Angerlo maken bekend, dat in de j.l. gehouden Raadsvergadering zijn UITGELOOT de Oblig. No. 4, 8, 29, losbaar 1 Januari 1909 en van dien datum af betaalbaar by de Heeren JAN BLIJDESTEIJN ZOON, Kassiers te Utrecht. Het Gemeentebestuur van Oudenrijn maakt bekend, dat de aandeelen No. 41 en 42, elk groot f 100, der geldleening ten laste dier gemeente, op 31 December e. k. ter aflossing zijn aangewezen, en ovenals de verschenen coupons betaalbaar zijn bij de Firma JAN BLIJDESTEIJN ZOON te Utrecht en ten kantore van den Gemeente-Ontvanger Van Oudenrijn. Kapitaal f 8.000.000. Reserven f 3.940.000. Het Bijkantoor Utrecht, Domsteeg 2, vergoedt tot nadere aankondiging voor A deposito gestorte gelden Zonder termijnbepaling 21/, 7. 's jaars met 10 dagen opzegging 27, 7, voor I Ie! 6 maanden tlx 3 7 I jaar fix 4 7. alles onder do voorwaarden nader in het reglement omschreven. Het Bijkantoor opent loopende reke ningen en verstrekt Handelscredicten. Koopk en verkoopt wissels, fondsen, coupons en vreemd geld. Verstrekt Reiscredietbrieven. Administreert en bewaart fondsen. Gevraagd vrije gemeubileerde (of kabinet) met volledig pension, door een Heer, z. b. b. h. h. Brieven met prijsopgaaf aan het bur. v. d. blad, motto „Pension". verstrekt geld voor handel en privé van af f 150, zonder levensverz., wekel. en inaandel. aflossingrente en voorw. bill. Br. No. 36aan Boekh. GEEST 6, 's-Hage. Het College van Regenten over de Gevan genissen te Utrecht zal, onder nadere goed keuring van Zijne Excellentie den Minister van Justitieop Donderdag 29 October I99N, des namiddags te 3 ure, in do Straf gevangenis aldaar aanbestedende leve ring van benoodigdheden voor het onderhoud en voor de Kantine der gevangenen in de govangenissen le Utrecht, te weten: a. gedurende liet eerste half jaar 1909 Roggebrood en Aardappe len; b. gedurende liet jaar 1909: Tarwe- en WittebroodRund- en Kalfs- vleeschBoter gerookt Spek RijstGroenten ZoutPeper Azijn, Kaarssen, harde en zachte Groene Zeep, Soda, KoffieCi chorei, Thee, Zoete- en Karne melk, Eieren, Tarwebloem, Witte SuikerStroop Ligstroo Steen kolen, Bagger- en Lange ol Stcek- turf en Takkebos.se» c. gedurende het jaar 1909: de Kantine-artikelen, bestaande nit: Rogge- en Tarwebrood, Boter, Margarine, gezette Koffie, Zoete- en Karnemelk, Zoetemelksclie- eu Koulijne Kaas. gekookte Eie- reu, Zout, gerookt Spek, gezouten- en gerookte Haring, Rooktabak en Tabakspijpen, in één perceel. Dg monsters zijn te zien en inlichtingen te bekomen ten buroele van den Directeur der Strafgevangenis aan het Wolvenpleinterwijl de voorwaarden tevens ter lezing zijn gelegd ten bureele van den Directeur van liet Huis van Bewaring aan de Gausstraat, op de werk dagen des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 uur. De inschrijvingsbiljetten, op zegel geschre ven, moeten bevatten den naam en do voor namen van den inschrijver en zijne borgen en door eerstgenoemde onderteekend zijn. Zij moeten op den dag der aanbesteding, uiterlijk des namiddags to 2'/s ureaan de Strafge vangenis voornoemd, in de daartoe voorhan- nen gesloten bus geworpen zijn. Ruime keuze in zoowel in het fijnste genre, als voor den burgerman. Extra ingericht voor KORTE GRACHT 20, naast het Postkantoor. Telefoon 86. biedt dooi middel van SPAARBUSJES IN HUIS. ean Ieder de gelegenheid om THUIS TE SPAREN. Men ontvangt een Spaarbusje in bruikleen tegen een waarborgsom van f 3.50welk bedrag wordt terugbetaald bij teruggave van het ongeschonden busje. Rente vergoedingook over de gestorte I 3.50 (behoudens wijziging) 3°/o Alle gewenschte inlichtingen zijn bij de Bank te bekomen. 24 LANGESTRAAT. AMERSFOORT. N.B. OUDE HOEDEN (OOK WELKE NIET IN ONZE ZAAK WERDEN GEKOCHT), WORDEN OPNIEUW GEGAR NEERD, VERVORMD OF GEVERFD. Zelden werd *ooveel NIEUWE Hollandsche Haring gevangen als nu. De prijs is laagwij zenden direct uit de schependie dagelyks hier aan komen. Per vaatje met 100 stuks f 2.45twee vaatjes (op één adres) f 4.50. Ook uitstekend om te marineeren. Verzending naar alle Spoorstations inNedor- land togen vooraf inzending van postwissel of rembours. P. C. KLUGT Co., Haring-Export, MMriDEN, (Holland.) Magazijn van alle soorten gewone onfijnere UURWERKEN. Grootste keuze. Goedkoopste prijzen. Ie klas artikelen. Reparatiën goed en billijk bjj Horloger. langstraat 42. e Twee Uniekste Prentenboeken die bestaan. Hier heb je 't leren en bedrijf Van Jan dc wasscher en zijn wyf, 55 cent. Ilier ziet ge hoe het is gegaan Met 'w ezel, 'n kat'n hond en 'n haan, 55 cent. Do beroemde Prentenboeken van JAN RINKE, waarvan de N. R. Ct. schroef: „JAN RINKE heeft twee boeken geteekend van „Jan de wasscher, die zal trouwen", en van „Do vier straatmuzikanten", waarbij hij zich door de oude prenten, in houtsnëe gedrukt, heeft laten inspireeren tot hot maken van karakte ristieke platen, pittig en geostig". Verkrijgb. na ontv. v. postw. 55 oent p. stuk, bij den Boekhandel en de Vonnootsohap Letteren en Kunst, Leidschekade 70, A'dam. Echt Victoriawater OBEHl.AHNSTEIN Steeds ruime sorteering in goedkoope en Langestraat 65. Schuin over de Krommestraat over ziekte niet wil klagen, Moet onze wollen goederen dragen. Alle soorten gebreide Ondergoederen, Kousen en Sokken tot zeer lage prijzon. Lengte van den voet, voor Kousen en Sokken, en lengte en Taillewijdte voor Ondergoederen, is voldoende. De Kleinste orders worden uitgevoerd. Duizen den brieven van tevredenheid ter inzage Amsterdam. Maandag 26 October 1908. 8 uur Slechts eéne Buitengewone Voorstelling to geven door Directeur: ALPHONSE JANMART Jr. Groot Succes. Groot Succes. Succes-Operette in 3 bodrijven. Woorden van VICTOR LEON on LEO STEIN. Vertaling on miso-en-scèno van J. J. RENT MEESTER. Muziek van FRANZ LÉHAR. Costumes: Firma SERNEE Zoon. Kapwerk: D. II. MICHELS. RegieJ. J. RENTMEESTER. Diriment: H. VAN DER NAATEN. De hoofdrollen zullen vervuld worden door de dames: CQRRIE PINKSEN ANGELIOUE PERSOONS, S. HEILBRON. It. SAMEHTINI, en de Heeren S. v. BEEM, FRANZ v. i>. STAPPEN JAN GROOTVELD, ANDRÉ v. DIJK, J. j'. RENTMEESTER, F. ANDERSEN o. a. Te Amsterdam en Kotterdam meer dan 50 ach tereenvolgende malen met groot succes opgevoerd. De critieken der Pers waren allen vol lof o»er de opvoe ring, zoowel wat betreft het uitstekend samenspel als de schitterende monteering. A T TENT I E. In alle plaatson waar bovengenoemd Ensomble deze Operetto gespeeld heoft, was de zaal eon dag te voren uitverkocht zoodat iedereen wordt aangeraden vroegtydig plaatsen to be spreken om teleurstelling te voorkomen. Prijzen dtr plaatsen 1« rang f 1.50, leden Ami citia f 1.25, 2® rang f 0.75, 3® rang f 0.50. Plaatsbespreking als naar gewoonte.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3