BINNENLAND. le;de van den Oostenrijksch-Hongaarschen gezant. Van Cattero volgde mij overal een geheime agent, zonder mij echter te hin deren. In Agram werd mij door gendarmen belet verder te reizen, ondanks mijne uit legging wie en wat ik ben, en zonder dat meu notitie nam van het bewijs van vrijge leide van het Oostenrijksch-Hongaarsche ge zantschap. Men keek mijne bagage na, ja men verlangde beleefd maar dringend van mij, dat ik de brieven, die ik bij mij had, zou afgeven. Op mijne protesten gaf men m eenvoudig ten antwoord, dat internatio nale gebruiken niet in acht genomen kon den worden, waar het staatsbelang op het spel stond. Er werd mij vergund eene tele grafische klacht aan baron Aehrenthal te richten. Tengevolge van een bevel uit Wee- nen, werden de brieven, die mij waren ont nomen, mij teruggegeven, en men liet mij vrij, nadat ik als bijzonder gezant van Z. K H. den vorst van Montenegro aan den Koning van 8ervië zeven uren voluit in de politiewacht had vertoefd. Ik nam den eer sten trein om de onderbroken reis voort te zetten." Ook het laatste gedeelte van de reis van generaal Woekotisch was niet zonder inci denten. In Semlin werd de bediende, die hem vergezelde, door de politie, nadat zijne bagage was onderzocht, achter gehouden hij moest alleen naar Belgrado doorgaan. (Onder de telegrammen vindt men het be richt, dat de Oostenrijksche regeering zich in Cettinje over het gebeurde heeft veront schuldigd.) Budapest, 21 October. Den gezant van Oostonrijk-Hongarije te Cettinje is opgedragen aan den vorst en de regee ring van Montenegro het diepe leedwezen van zijne regeering uit te drukken over de belemmering, die de reis van generaal Voe- kowitsch heeft ondervonden ten gevolge van een betreurenswaardig misverstand. D« inlijving van Bosnië. In het antwoord van den Koning van En geland op den brief van Keizer Frans Jozef, die de kennisgeving bevatte van de inlijving van Bosnië en Herzegowina, verklaart Ko ning Eduard, dat hij van de inlijving als een feit kennis moet nemen, maar zijne bevreem ding niet kan onderdrukken over de wijze, waarop die geschiedde, omdat daardoor op het Berlijnsche verdrag inbreuk gemaakt werd. Servië. Belgrado, 21 Oct. De Skoepsch- tina heeft met algemeene stemmen in twee de lezing net wetsontwerp aangenomen, waarbij een crediet van 16 millioen voor het leger wordt toegestaan. De voorzitter verklaarde daarop, dat de zittingen van de 8koepschtina voor onbe- paalden tijd verdaagd zijn. Om alle verdere uitspattingen te voorko men, heeft de prefectuur van politie te Belgrado alle samenscholingen in de stra ten verboden, alsmede het houden van ver gaderingen, die niet vooraf bij de politie zijn opgegeven en waarvoor niet door hen, die ze bijeen roepen, garantie gegeven wordt voor de handhaving van orde en rust. Van de ïustverstoorders, die 't hadden voorzien op de uithangborden van Oostenrijksche fir ma's, zijn een veertigtal aan het gerecht overgeleverd. De uit Belgrado te Budapest gekomen be richt in handelskringen gewagen er van, dat de kooplieden hunne bestellingen en be talingen grootendeels gestaakt hebben en dat du zaken geheel stil staan. De crisis in het Oostsn. P h i li-p popel, 210ctober. Men beschouwt de gedachtenwisselingen met be trekking tot eene Turco-Bulgaarsche entente als definitief boëindigd. De officieele gede legeerden zullen zonder dr^fen worden aan- go wezen. Petersburg. 21 Oct. De Turk- selie minister van buitenlandsche zaken heeft aan den crrespondent van de Nowoje W rem ja te Konstantinopel verklaard, dat 8ervië en Montenegro aan de Turksche re geering kennis hebben gegeven, dat zij geen enkele compensatie op rekening van Tur- kijo zullen verlangen. Dit plotselinge be sluit, dat men toeschrijft uan den invloed van Rusland, heeft een uitmuntenden in druk gemaakt Weenen, 21 October. Het bericht omtrent de staking van den boycot van Oos tenrijksche schepen door Turkije is met vol doening te Weenen vernomen Men ziet daar in een poging tot verbetering der betrekkin gen tusschen beide landen. Geruststellende tijdingen komen ook uit Bulgarije en Servië. In diplomatieke kringen beschouwt men alle gevaar voor complicaties als geweken. Gegeven de volharding van 8ervië en Mon tenegro om compensatie te verkrijgen, mag men van de zijde van deze beide landen voor een incident beducht zijn. Londen, 21 Oct. Reuters's agent schap heeft van de Bulgaarsche legatie ver nomen, dat er geen bericht was ontvangen omtrent een gevecht tusschen Bulgaarsche en Turksche troepen. De zaakgelastigde zeide, dat zijne regee ring vastbesloten is den vrede te handha ven grensincidenten zullen niet worden uit gelokt en zelfs als er een ontstond, zou dat geen aanleiding geven tot een oorlog, om dat Bulgarije vastbesloten is den vrede te bewaren. Verder verklaarde de zaakgelastigde, dat hij geen berichten had ontvangen uit Sofia omtrent rechtstreeksche onderhandelingen tusschen Bulgarije en Turkije, maar indien hetgeen te dezer zake was medegedeeld waar mocht zijn, dan behoeft er geen vrees te be staan, dat het Bulgaarsche volk zich niet loyaal zou voegen naar de staatkunde van zijn vorst. Volgens de Obxor, een Agramsch blad, zijl. de Montenegrijnen hun grens overge trokken en tot aan het dorp Kakokpolje doorgedrongen. Daar kwamen zij met een afdccling Oostenrijksche troepen in gevecht, waarbij vier man vielen. De Montenegrijnen trokken zich terug na het dorp in brand te hebben gestoken. Het Neue Wiener Tageblatt verneemt uit Pilsen, dat er te Eger twee verzegelde wa gons in beslag zijn genomen. Ze kwamen uit Duitschland met eèn valsche douane verklaring en waren vol munitie voor 8ervië. Van elders komen berichten, dat er be- zendmgen schietvoorraad voor den Balkan onderweg zijn. Marokko. Volgens de Petit Parisien verbindt de Fransche regeering aan hare toestemming om het incident van de deserteurs in Casa blanca voor het scheidsgerechtshof te 's Gra- venhage te brengen, de voorwaarde, dat het hof kennis zal moeten nemen van de ge- heele zaak, derhalve zoowel van de materieele feiten als van de juridische zijde van het geschil. De regeering heeft in dezen zin in- sti uctièn doen toekomen aan haren gezant te Berlijn. Allerlei. vHet huwelijk van den hertog der Abruzzen met miss Eëlkins zal plaats heb ben in de hoofdkerk van Baltimore. Kardi naal Gibbons zal het inzegenen De graaf van Turijn, broeder van den hertog, zal den koning van Italië vertegenwoordigen. vMorning Post verneemt, dat de Da lai Lama het voorstel der keizerin-weduwe heeft aangenomen, betreffende de weder op richting van het Tlnbetaansche bestuur, maar hij heeft geweigerd een geestelijk op perhoofd voor Thibet te benoemen, daar hij zelf de opperpriester is. vUit Bracciano wordt geseind, dat de Italiaansche minister van oorlog voor eenige dagen een reisje met het bestuurbare mili taire luchtschip heeft meegemaakt. Het ging van de ballonloods naar Anguillare en terug. Vervolgens werden in tegenwoordigheid van den minister proefnemingen gedaan met den hydroplan, de over het water glijdende boot, die over het meer scheerde met een snelheid van 70 kilometers in 't uur. vHet expeditieschip ,,Pour quoi-Pas?" met den leider, dr. Charcot en leden der Zuidpool-expeditie aan boord, is te Rio de Janeiro aangekomen. Men zal er een week vertoeven, alvorens naar het Zuiden te ver trekken vHet volgend internationaal congres voor schoolhygiëne zal van 28 Maart tot 2 April 1910 te Parijs worden gehouden. vBij het station van Templeuve (bij Rijssel) stortte een brugpijler in, die door een aantal arbeiders hersteld werd. Twee der werklieden werden gedood en een groot aantal anderen gewond. vVier geneesheeren uit Brussel deden een tochtje per automobiel. In de Ardennen overreden zij een varken. De besturende dokter stopte, betaalde aan den eigenaar de schade en het slachtoffer opladend, reed het gezelschap voort. In de volgende stad verkochten zij het doode varken met12 frs. winst. Kameroverzicht Tweede Kamer. Aan de orde was Woensdag het wetsont werp tot wijziging der militiewet, in hoofd zaak beoogende de achtmaanders bij de on bereden korpsen in twee ploegen van 4000 man te doen opkomen. De heer Thomson ontwikkelde prin- cipieele en technische bezwaren. Het twee- ploegenstelsel zou spreker als een compro mis kunnen aanvaarden, maar zijn grief is dat bij dit ontwerp het staande leger-denk- beeld in alle scherpte naar voren treedt en een stap achteruit wordt gedaan in de rich ting van de leger-ontwikkeling in den zin van een volksleger. Dit keurde spreker af. Hij wenscht goede oefening in den kortst mogelijken tijd, en hiertegenover staat 's Min. stelsel om desnoods met offering van geoefendheid steeds zooveel mogelijk manschappen in de kazerne te hebben. Wel wordt c voorgesteld alsof de diensttijd van 't blijvende gedeelte zal worden verkort met bezuiniging als lokaas, maar uit alles blijkt dat de hoofdbedoeling is handhaving van 't staande leger en langeren aaneengesloten kazerneduur tot 10£ maand. De geoefend heid wordt opgeofferd aan den langeren ka zerneduur. Het ontwerp zal evenmin leiden tot vermindering der herhalingsoefeningen. Spreker zou de stelling der Kamer ver dedigen, dat de Minister 't blijvende ge deelte niet inperkt, maar eigenlijk het in stituut van het blijvende gedeelte geheel verandert om te komen tot een verlenging van den eersten oefeningstij d met twee maanden. Ook houdt het ontwerp in een verzwaring van dienst voor viermaanders. Hierdoor wordt de lust voor deelneming aan de vooroefening tegengewerkt. Spr. ontwik kelde vervolgens bezwaren van practischen aard. Verwijzende naar de merkwaardige enquête door 't Handelsblad ingesteld om te weten te komen, hoe de compagnies-com mandanten over de zaak denken, verklaarde spreker geheel in te stemmen met de over- groote meerderheid van zijn collega's in het leger, die ernstige bedenkingen opperden ten opzichte van de practische uitvoerbaarheid van 's Ministers maatregel. De voorgestelde maatregel zal een warwinkel scheppen, de compagnies-commandanten worden over- kropt met werk tot schade van een goede oefening. Spreker wees er op, dat de raad van de fensie heeft opgemerkt, dat van 1 Februari tot half Maart de bataljons slechts over een gering aantal manschappen de beschikking zullen hebben, in verschillende garnizoens belangrijk minder dan destijds door den mi nister ter verkrijging van 2200 man voor mobilisatie noodig geacht werd. Daarom be greep spreker niet, dat de defensieraad het ontwerp op dezen grond niet onaannemelijk had geoordeeld. Ka de pauze werd allereerst stemming ge houden over de moties van de heeren Troel stra en Treub in zake werkloosheid. De motie van den heer Troelstra, luiden- t de: De Kamer, overwegende dat blijkens de mededeelin- gen der Regeering deze op grond van inge wonnen berichten van meening is, dat ten opzichte der lieerschende werkloosheid de toestand thans ongunstiger is dan het vorige jaar, van oordeel, dat op dien grond de Regee ring maatregelen behoort te nemen ter voor- J ziening in den nood, gaat over tot de orde van den dag. werd verworpen met 71 tegen 8 stemmen. De motie van den heer Treub, luidende De Kamer, overwegende, dat aard en omvang der werkloosheid niet voldoende bekend zijn; dat echter algemeen wordt erkend, dat de toestand op dit oogenblik bijzonder ongun- stig is; van oordeel, dat de regeering de werkzaamheid van particulieren en gemeenten ter tegemoetko ming in den bestaanden nood zooveel moge- lijk behoort to steunen, dat voor de toekomst behoefte bestaat aan maatregelen ten einde beter op de hoogte te komen en te blijven van aard en omvang der werkloosheid, on dat voorzorgsmaatregelen behooren te worden genomen, onder meer door stelsel matige bevordering van werkloosheidsverze kering, gaat over tot de orde van den dag, werd daarna zonder stemming aangenomen. Daarna werd de hehandeling der wijziging van de militiewet voortgezet. De heer Eland sloot zich geheel aan bij de technische bezwaren door den lieer Thomson, tegen 't ontwerp aangevoerd. Spr. beschouwde het ontwerp ook als een halve maatregel. Een heele maatregel zou geweest zijn van de viermaanders achtmaan ders te maken en een opkomst der dienst plichtigen in drie ploegen met sprongen van 4 maanden over elkander. De heer Van Karn e beek verklaar de zich niet gerechtigd tegen 't ontwerp te stemmen, het zal niet desorganiseerend werken De heer Duymaer van Twist verzekerde met groote instemming en dank baarheid 't ontwerp te aanvaarden. Hij oor deelde ook, dat het als een eerste stap te rug in goede richting is te beschouwen. Het ontwerp zal ten le een eind maken aan de al te overwegende rol welke het blij vende gedeelte in den laatsten tijd in onze politiek heeft gespeeld2e. meerdere vast heid ten aanzien van de lasten, gelegd op de bevolking, brengen3e. niet incidenteel maar bij wet en zonder schade voor de de fensie een proef nemen met vermindering van persoonlijken financieelen druk. Hoewel toejuichende het stelsel van 's Ministers ontwerp, had spreker echter be denkingen tegen de voorgestelde wijze van uitvoering, want hij vreesde groot verloop van kader. Maar niet, de uitvoering, maar het beginsel wordt in de wet neêrgelegd en daarom kan spreker toch voor het ontwerp stemmen. De heer TerLaan zag in dit ontwerp, waarvan hij de gevolgen niet vreest, een stap om te komen tot een drieploegen-stel- sel met afschaffing van het geheele blijvend gedeelte. Maar wanneer dit laatste niet het gevolg er van kan zijn, kan hij met het ont werp niet meegaan. Spreker kondigde een amendement aan, strekkende tot afschaf fing van het blijvend gedeelte. Spreker wenschte,( dat de voorgenomen in krimping van diensttijd van het blijvend gedeelte in de wet zou worden vastgesteld. Ook oordeelde hij 't noodig, dat alle dienst plichtigen vooraf weten, wanneer zij onder de wapenen moeten komen. Ook moet 't uit zijn met het bestaande streven naar gunsten en gaven cn wettelijk worden vastgesteld wie voor de bereden en wie voor de onbere den korpsen zijn bestemd, 't Gaat niet aan, dat de Prov. adjudanten kunnen beslissen in deze belangrijke aangelegenheid. De heer Schokking begreep niet Thomsons bewering, dat de inperking van het blijvend gedeelte slechts schijnbaar is en er eigenlijk een verlenging van dienst tijd zal komen. Wanneer de minister meent, dat verkor ting van de herhalingsoefeningen mogelijk is, dan moet de minister den duur echter in de wet vastleggen, om allerlei geharrewar te voorkomen. Spreker hoopte, dat de minister aan de manschappen zou toestaan van ploeg te rui len. De heer Van V 1 ij m e n vertrouwende in 's Ministers bekwaamheid, zal met de voorgestelde proefneming medegaan, hoewel hij er bezwaren tegen heeft. De heer Marchant voorzag, dat het ontwerp, ook ten gevolge van daarmede sa men hangende aangelegenheden, geen bezui niging, maar wel meerdere uitgaven ten ge volge zal hebben. Ook ontwikkelde spreker nog bezwaren. Aan den heer Duymaer merkte spreker op, dat dit voorstel in hooge mate incidenteel- is. Door de voorgestelde proefneming wordt de geheele inrichting onzer weermacht over hoop gehaald. 't Is hoogst zonderling, dat tot indiening van het ontwerp is overgegaan, vóór dat ad vies van den raad van defensie bij de regee ring was ingekomen. Dit getuigt toch zeker niet van ernst jegens dien raad, die destijds aan de Kamer als iets ernstigs werd voor gehouden. Spr. zag ook in het ontwerp ver lenging van het kazerne verblijf. Spr. ver trouwde van den Minister van Binnenland- sche Zaken de verklaring te zullen verne men, dat de Grondwet kich 'niet verzet tegen verkorting van den oefeningstijd met sluiting der kazerne, gedurende een gedeelte van het jaar. Spr. voorzag van het ontwerp wel eenige voordeelen, maar vooralsnog be hield hij zich zijn stem voor. Heden 11 uur voortzetting. Wijziging der Militiewet. De heer Van Karnebeek heeft voorgesteld om in art. 149 der bestaande Militiewet 1901, in de laatste zinsnede te dioen vervallen de woorden ,en volgens liet door hem bij loting getrokken nummer voor het verriolrten van de in het vorig artikel bedoelden dienst in aanmerking komen." De bedoelde laatste zinsnede van art. 100 luidt aldus: ,,De ingelijfden eohter, die zich voor kader vorming hoblien aangemeld on volgens het' door hen bij de loting getrokken nummer voor het verrichten van de in hot vorig artikel bedoelde dienst in aanmerking komen, en zij die krach tens art. 106 voor kadervorming zijn aangewe zen, behooren steeds tot het eerst onder de wa penen blijvende of het eerst onder de wapenen komende gedeelte der lichting." Aanvulling en wijziging van de Landweerwet. Overgelegd is het advies van den Raad van Defensie over bovengenoemd wetsontwerp. Daar uit blijkt, dat het ontwerp, voor wat de bedoe ling en strekking aangaat, de volledige instem ming van den Raad wegdraagt. Ook met de voorgestelde redactie der artikelen kan de af- deeling zich over het algemeen wel vereenigen, sleolits op enkele zaken vestigt zij de aandacht van den Minister van Oorlog. Zij betreffen: lo. een gewenschte indeeling bij de legerkorpsen, van de „onderdooien" van landweerafdeelingen 2o. aanbevolen indeeling van compagnieën bij het leger (dat slaat meer bepaaldelijk op de I genietroepen en de vtsting-artillerie)3o. de mogelijkheid om voor het in art. liter omsohre- ven doel op een zeker tijdstip door de plaatse lijke of gewestelijke autoriteit onmiddellijk over landweer te kunnen doen beschikken; einde- I lijk, 4o. het aanbevelenswaardiger om, nadat, j ingevolge art. llbis, ter bewaking der grens (de j kust) doelen der landweer waren opgeroepen, j daarvan niet meer personeel onder de wapenen te houden dan ter bereiking van het beoogde doel noodig zou zijn, doch dan ook aan dit per soneel een geldelijke vergoeding toe te kennen. Berichten. Gisteren ontving Hare Majesteit de Koningin ten paleize het Loo, den kapitein ter zee, baron Van Asbeck, laatstelijk com mandant van Hr. Ms. „Gelderland" in West-Indië. De Minister van koloniën heeft gis- terennemiddag een afscheidsbezoek ge bracht aan den Sultan van Asahan, in het hotel ,,den Ouden Doelen". De benoemde gezant van Japan, de heer Van Royen, aanvaardt heden de reis naar zijn standplaats Tokio, welke hij over Amerika zal maken, in welk land hij nog eenigen tijd zal verblijven. De kapitein ter zee baron van Asbeck zal 2 Nov. de betrekking aanvaarden van commandant en directeur van het Kon. In- stiuut voor de Marine te Willemsoord. De commissie belast met het afnemen der examens voor den consulairen dienst is, onder voorzitterschap van baron Gericke van Herwijnen, gezant te Londen, in een der lokalen van de Eerste Kamer vergaderd, ten einde 7 candidaten voor genoemden dienst te exainineeren. Als secretaris is aan de com missie toegevoegd mr. dr. J. A. A. H. de Beaufort, adjunct-commies bij de afd. con sulaire zaken aan het departement van bui tenlandsche zaken. Het examen zal deze geheele week duren. BernerConventie. De bijzon dere correspondent te Berlijn van de N. C. meldt In de Woensdag gehouden commissie-ver gadering der conferentie werd het Duitsche voorstel tot volkomen gelijkstelling van ver taalrecht met auteursrecht aangenomen met algemeene stemmen, behalve Japan. De stemming moet nog door de plenarzitting bevestigd worden, maar duidt genoegzaam de gezindheid der conferentie aan. Mr. Snij der van Wissenkerke verklaarde, dat deze wijziging voor de Nederlandsche regeering de grootste, -hinderpaal zou vormenom toe treding van Nederland aan het parlement voor te stellen en sprak de hoop uit dat een transitoire bepaling zou worden aangenomen, die toetreding der niet aangesloten landen mogelijk zou maken op het oude vertalings artikel voor tien jaren duur. Naar mijn mee ning bestaat daarop nog altijd kans. Benoemd tot vaandrig de reserve-ser geants van het le regiment infanterie H. P. Meijer en B. G. Meijermans. J ubileum Frits van Haar lem. Een naspel van het feest van Dins dagavond had gisterenavond in den circus Carré te Amsterdam plaats. Het officieele geschenk van den directeur Carré, welks aankomst was vertraagd, bleek te zijn een zilveren vaas van 45 cM. hoogte. In de pauze werd gisterenavond met een hartelijk woord dit geschenk aan den heer en me vrouw Van Haarlem overhandigd. Mr. JoanBohl. Te Amsterdam is in den ouderdom vau 72 jaar overleden mr. Joan Bohl, bekend vooral als vertaler van Dante's Goddelijke Comedie en als stich ter van het Dante-orgaan De Wachter. Joan Bohl was te Zierikzee geboren in 1836 en werd aanvankelijk opgeleid voor den handel. Op 25-jarigen leeftijd gaf hij novellen in het Rotterdamsche tijdschrift De Encyclopedie, die later werden verza meld onder den titel „Geschiedkundige werken, novellen en gedichten." Hij woonde vele jaren in verschillende Europeesche hoofdsteden en bestudeerde daar vooral de wetten, het staatsrecht, de staathuishoudkunde, geschiedenis en talen. In 1865 werd hij aan de Leidsche hooge- school tot meester in de rechten bevorderd op een burgerrechterlijke verhandeling „Beschikkingen ten behoeve der armen", on een strafrechterlijke: „Misdrijven van post ambtenaren." Daarna vestigde hij zich als advocaat in de hoofdstad. Van zijn werken noemt het Hbld. Pius Vil en zijn tijd; Hemeltelg on Wereldling; Waarom?, verschenen onder het pseudoniem Quos Ego; Het Handschrift en Oom Adri- aan, onder het pseudoniem Hendrik Smits Koningin Barta van Conrad van Bolanden, onder dat van Coustantijn Ager. Voorts schreef hij, vaak onder verschillende namen, in tal van tijdschriften en een aantal Fran sche artikelen en vertaalde hij uit het Spaansch werken van Fernan Caballero, uit het Iialiaansch de Nachtwaken van Torquato Tasso. In 1876 verscheen zijn vertaling van het eerste lied van Dante's Divina Comoedia De Helin 1883 was de overzetting van het geheele werk voltooid. Bohl was de oprichter van het bekende Dante-orgaan De Wachter en gaf een lijvi- gen bundel gedichten „Canzonen" in terzi nen van Dante. Hij was drager van verschil lende buitenlandsche ridderorden. Ter gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van Michel Servet te Anneraesse bij Genève, op a.s. Zondag 25 Ion. October, zal door de Amsterdamsche afdee- ling van „De Dageraad" eene openbare ver gadering belegd worden, des morgens ten 10 uur in het gebouw van den Werkenden Stand, waar dr. J. Rutgers uit 's Graven- hage het woord zal voeren over „Michel Servot". Van de vroeger door „De Dageraad" uit-' gegeven brochure over dezen wijsgeer, zal binnenkort een nieuwe druk verschijnen, aangezien zij bijna geheel is uitverkocht. Dr. P. C. F. Frowein te Amsterdam, lid van het internationaal Servet-comité, zal bij de onthulling te Annemasse tegenwoordig zijn en daar een korte rede houden. O u d-K athol eke Vereen i- ging voor Kinderoescher-1 m i n g. Men meldt uit Schiedam In een vergadering van Oud-Katholieke geestelijken en leeken uit alle oqrden van Nederland waaronder den bisschop N. B. P. Spit van Deventer, welke vergadering geleid werd door pastoor P. J. V. Hardlrwijk uit i Schiedam, is opgericht de Oud-Katholieke Vereeniging voor Kinderbescherming ten doel hebbende de duurzame verzorging van verwaarloosde en misdadige minderjarige oud-katholieke kinderen in of buiten gestich ten. De ontwerp-slatuten zijr goedgekeurd. Neerbosch. De directeur der weesinrichting ontving onder verschillende belangrijke giften ook een bedrag van 1000 van N. N. uit Rotterdam voor „winterpro- Een motie van Patrimo-i nium over het ontslag te Am sterdam. Naar aanleiding van het ont slag der drie gemeente-ambtenaren, heeft de Chr Werklieden-vereeniging Patrimonium era motie aangenomen, waarin zij zegt van oirdeel te zijn: dat het schrijven (in het Prinsenhof) in zulk een toon en vorm beneden de waardig- heio is van een redactie van een ambte naars- en vakvereenigingsorgaan dat zulk een schrijven nimmer kan dienst- baoi zijn tot bevordering van de belangen der gemeente-ambtenaren en bovendien hun Vereeniging miscrediteert dat de goede verstandhouding tusschen de ambtenaren en hun chefs belemmert, zoo niet verbreekt, tengevolge waarvan de ver antwoordelijkheid van B. en W. voor den goeden gang van zaken in alle takken van gemeentedienst zeer wordt verzwaard, en mitsdien tegen het belang der gemeente in gaat, alsook moet leiden tot ondermijning van het gezag betreurt dat de ontslagenen, die de redac tie vormen van het Prinsenhof, gemeend hebben in dien geest hun redactie-arbeid te moeten voortzetten, niettegenstaande hun op ondubbelzinnige wijze door B. en W. was te kennen gegeven dat zulks onduldbaar is; betreurt eveneens dat de organisatie van ambtenaren en werklieden in dienst der ge meente, door en uit welke het comité van zes is gevormd, niet hebben getracht de ontslagenen te overtuigen, dat ze in hun schrijven „Erger dan Russisch" en „Slechte Lokalen" onbetamelijk en beleedigend zijn geweest, om daarna aan B. en W. te verzoe ken den ontslagenen alsnog gelegenheid te geven zich over hun misstap te excuseeren; dat genoemd comité, door dit na te laten getoond heeft, volkomen accoord te gaan met de handelwijze der ontslagenen; erkent dat hierdoor B. en W. op dit ont slag niet hebben kunnen terugkomen, alsook dat om bovengenoemde redenen de gemeen teraad B. en W. hiertoe niet heeft uitge- noodigd. Een eerlijke dief. De 's-Hert. Ct. meldt onder bovenstaand opschrift Aangaande den diefstal, gepleegd te Aster in den nacht van 10 op 11 dezer, bij den heer P. van Bussel, horlogemaker, aldaar, waar gouden en 3 zilveren horloges, een gouden ring, een paar schoenen, benevens pl.m. 5 gulden aan geld werden ontvreemd, kan gemeld worden, dat Zondag Van Bus sel een schrijven ontving van den Zeer- eerw. heer pastoor te Liessel, om eens bij hem te komen. Daar aangekomen, werd hem al het gestolene, behoudens een kleinigheid, door den Zeereerw. heer pastoor (hem door den dief ter hand gesteld) wederom terugge geven. Het is te denken, hoe de heer Van Bus sel met een vroolijk gezicht naar Asten toog. Zware brand te Amster dam. Gisterenmorgen heeft er in de hoofd stad weder een zware brand gewoed en «el op het Waterlooplein. Even vóór 9 uur werd in het pakhuis „De Raap", hetwelk naast de groote magazijnen van De Vries van Buuren en Co. gelegen is, de brand ontdekt. In minder dan geen tijd stond de bovenste verdieping, de daar boven gelegen dubbele zolderverdieping met het dak in lichte laaie. De brandweer was zeer vlug met veel ma teriaal ter plaatse, om krachtig het vuur aan te tasten en de twee belendende groote gebcuwen, indien mogelijk, te sparen. Aanwezig was ook de „Jan van der Heij den", die in samenwerking met de auto spuit en vele vechtleidingen een vloed van water in de vlammen wierpen. De andere stoomspuiten werden onder stoom gehou- den om zoo noodig hulp te kunnen bieden dit was evenwel niet noodig. Het vuur had een gretig voedsel gevonden in den, op de bovenverdiepingen opgeslagen vooiraad meubelen der firma Van Gelder. E oogenblik dreigde de brand naar de magazijnen der firma De Vries van Buuren en Co. te zullen overslaan, doordat in den zijmuur enkele ramen van deze magazijnen open stonden. De brandweet wist echter door snel optreden dit te voorkomen. Tegen 10 uur was zij den brand meester, maar nog lang bleef alles smeulen en nu en dan laaide hier of daar het vuur weer even op. De bovenverdieping en de twee zolderverdie pingen waren geheel uitgebrand, terwijl de benedenverdiepingen eveneens veel brand en waterschade ontvingen. Over de oorzaak van den brand verkeert men in 't onzekere. Dinsdag zijn loodgieters op het dak aan het werk geweest. Of nu dezen onachtzaam met vuur hebben omge-i gaan en daardoor de brand is ontstaan? Een nader onderzoek zal misschien deze vraag I beantwoorden.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2