DE RAJAH WAS VERSTANDIG. trokken ora via Genua naar Indië terug te keeren. Den Vorst werd uitgeleide gedaan door den oud-gouverneur-generaal jhr. Van der Wijck, den oud-minister De Mees ter, den secretaris-generaal van het depar tement van Koloniën de nheer Elias en vele dienende en oud-Indische hoofdambtena ren. Watervoorziening. Naar aanleiding van klachten bij den minister van Binnenlandsche Zaken ingekomen, over de gebrekkige watervoorziening in Noord-Bra bant, heeft de minister zich tot Ged. Staten van dat gewest gewend met verzoek dit punt bij de gemeentebesturen aanhangig te ma ken. Daarbij is zoo noodig ook steun der regeering in uitzicht gesteld. Benoemd tot vaandrig de reserve-ser geants J. D. J. de Rouw, van het 6e reg. infanterie, J. M. H. Klardie, van het 2e reg., P. Rietsema en B. Hartog, beiden van het le reg. vesting-artillerie, J. C. Meuser, B. H. Gronewold, I. Zurel, H. J. Viel, L. J. E. Horn, A. M. W. Rauwerda, allen van het 7e reg. infanterie, L. C. van der Steen van Ommeren, van het 5e regiment enen E. van Slogteren van het 9e reg. inf. D. J. R u i t e n b a c h. f Te 's Gra- venhage is overleden de gepensionneerde majoor van het Ned.-Indische leger D. J. Ruitenbach, secretaris van het hoofdbe stuur van de vereeniging Volksweerbaar heid". Nerferlandach Instituut van Landbouw kundigen. Te Wageningen is eene druk be zochte vergadering van gediplomeerd-land bouwkundigen uit Nederland en Neder- landsch-Indië eene vereeniging gesticht welke den naam draagt van Nederl. Insti tuut van Landbouwkundigen en waarvan het doel in art. 4 der statuten aldus is ge formuleerd Het Instituut stelt zich ten doel a. Zijne 6tem te doen hoor en in alle aan gelegenheden betreffende de vorming en op leiding van den landbouwkundige, zijne vooruitzichten, zijn werkkring, zijne rechten en zijne maatschappelijke positie; b. het bekend maken van en het aanmoe digen tot de studie aan de hoogste instelling van landbouw-onderwijs hier te lande; c den weg te helpen bereiden tot eene definitieve wettelijke regeling van het Hoo- ger landbou w-onderwijs in Nederland d. te strijden voor het goed recht der cultuurwetenschappen in de rij der zuster- wetenschappen e. het behandelen van vraagstukken van landbouwwetenschappelijken aard in den ruimsten zin des woords. Tot leden van het bestuur werden be noemd de heerenC. Broekema, secretaris van het hoofdbestuur der Friesche Maat schappij van Landbouw te LeeuwardenS. Koenen en H. Mayer-Gmelin, leeraren aan dde Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Bosch- bouwschool te WageningenF. E. Posthu- ma, secretaris van den Algemeen Nederl. Zuivelbond, te Den HaagG. Azings Ve- nema, hoofdambtenaar bij den dienst der Rijkslandbouwproefstations te Wageningen. niging ,,Ons Voordeel" te Gouda een proef neming aan, waarbij de nachtarbeid werd afgeschaft en alleen in de nachten van Zon dag op Maandag en van Vrijdag op Zater dag door enkele gezellen eenige uren vroe ger werd begonnen. Thans, nu de drie maanden voorbij zijn, blijkt het, dat de proef totaal is mislukt. Doordat het brood voor de ruim 2000 gezin nen voor het grootste deel den vorigen dag gebakken moet worden, is het natuurlijk bij ontvangst lang niet versch meer, terwijl ook de fabriekmatige bereiding er geen goed aan doet. De leden waren hierover aller minst tevreden en gaven hiervan blijk door het indienen van klachten bij het bestuur, dat noodgedwongen den ouden toestand we der invoerde, nl. afwisselende dag- en nacht dienst voor het personeel. Waarschijnlijk zal te gelegener tijd nog een proef worden genomen, waarbij den leden 's middags, inplaats van zooals thans 's mor gens. het brood versch zal worden thuisbe zorgd. Deze maatregel zal echter meebren gen uitbreiding van materieel en personeel en een geheel andere regeling van werk zaamheden. In een te Amsterdam gehouden ver gadering, op welke 88 firma's vertegenwoor digd waren, bij wie ruim 1500 bakkersgezel len in dienst zijn, werd vastgesteld het ant woord, dat het Bakkers-comité had opge steld aan den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel op het door den Minister gevraagd advies over de ontworpen regeling in zake de afschaffing van den Zondags- en den nachtarbeid in het broodbakkersbedrijf. Dit 'adres bevat een uitvoerige uiteenzetting van de bezwaren tegen de ontworpen rege ling. In het adres wordt betoogd, dat het algemeene belang den voorgestelden maat regel niet eischt. Door het keeren van den Zoudagsarbeid en den nachtarbeid in het broodbakkersbedrijf zal slechts een geringe percentage der ip dat bedrijf werkende ar beiders worden gebaat. De rust in den nacht en op den Zondag zal voor de gezellen ge kocht worden door veel meer inspanning op de overige dagen en in de zeer vroege mor genuren. Een ploegenstelsel ware praktisch en oeconomisch ook in kleine bakkerijen in te voeren. Het adres treedt verder in uitgebreide bespiegelingen en beschouwingen omtrent de te verwachten nadeelige gevolgen der regeling, zooals zij thans is ontworpen, zoo wel uit handels- als uit oeconomisch oog punt. Op de wijze als is voorgesteld zal 't onmogelijk zijn in de broodbakkerijen den nachtarbeid af te schaffen. Wel is het mo gelijk dooi' de wet te verbieden des Zon dags arbeid te verrichten en voorts het doel te bereiken door invoering van het ploegen stelsel. Winterboden. Reeds nu wor den van de Texelsche kust groote troepen rotganzen in zee waargenomen. Wijl deze vogels zich bijna nooit vóór November in deze streken laten zien, zijn de weervoor- spellers alweer gereed om vroegtijdige win terkoude aan te kondigen. Ook de kievitten scholen in de polders bijeen, alsof zij zich voor 't vertrek gereed maakten. overleggen De minister oordeelde een en quête als door 't Handelsblad een ietwat bedenkelijke weg en de wijze, waarop de enquête was ingesteld, achtte hij niet doel matig. De minister verdedigde vervolgens 't stelsel van 't ontwerp, dat staat op den grondslag van de wet van 1901. Met zijne voorgangers achtte spreker 't geheel weg nemen van 't blijvend gedeelte onmogelijk. Met handhaving van een voldoende krijgs macht voor den staat heeft de regeering thans getracht tot zooveel mogelijk verlich ting van persoonlijken en financieelen druk. De minister wees er op, dat zelfs een on- vervnlscht voorstander van een volksleger als de heer De Roo van Alderwereld naast een volksleger ien staand leger noodzake lijk oordeelde en dat generaal Eland in 1901 zich ook beslist kantte tegen kazerne sluiting in den winter. De minister meen de, dat vele oefeningen 's winters beter tot hun recht komen dan 's zomers, en hij oor- detlde dan ook, dat aan de opkomst van een gedeelte der miliciens in October geen overwegende bezwaren verbonden zijn. Al vorens bevelen uit te vaardigen betrekkelijk compagnies-indeeling zullen eerst geraad pleegd worden zij die in dit opzicht een deskundig oordeel kunnen geven. Bij ratio- neele arbeidsverdeeling zal 't kader uitste kend zijn taak kunnen volbrengen, men moet niet voor alle diensten alle hens aan 't dek roepen. Do minister betoogde dat de mobilisatie geen nadeel van het ontwerp zal ondervin den. Met de- inkrimping van het blijvend gedeelte is de minister ook volgens eenpa rig oordeel van de leger-autoriteiten zoover gegaan als men den eisch van defensie is overeen te brengen. Vervolgens besprak de minister het advies van den Defensieraad, 't Was ongunstig en 't wekte bij de regee ring teleurstelling. Bij ernstige overweging van de argumenten oordeelde de regeering echter dat er veel op die argumenten viel af te dingen. Sommigen hadden met het ont werp niets te maken. Achtereenvolgens trad de minister in weerlegging van de bezwa ren van den Raad van Defensie. Hij be toogde dat de oefeningen der najaarshelft wel tot haar recht zullen komen, terwijl bij oordeelkundige regeling de taak voor het kader niet te zwaar wordt. De minister verklaarde zich bereid door spoedig in te dienen wetswijziging de bij dit ontwerp beoogde proefneming tot inper king van den dienst van het blijvend ge deelte van 4 tot 2 maandon in een wet vast te leggen. Voor vergunning tot ploegruiling gevoelde de minister wel iets. In de loting voor de aanwijzing van het blijvend gedeel te kon hij geen wijziging brengen. De mi nister becijferde dat het ontwerp een bezui niging van een half millioen zal meebren gen. De Minister van Marine ver klaarde voornemens te zijn de zeemiliciens voor eerste oefening niet langer dan 7J maand en voor herhalingsoefeningen niet langer dan 5 weken te houden. Minister Heemskerk verdedigde de houding der Regcering, inzake het tijdstip van overlegging van het advies van den Defensieraad. De minister oordeelde, dat door inwilli ging van den wenschkorte oefening en dan naar huis" een leemte zou ontstaan, strijdig met den eisch van de grondwet, vtarbij gevorderd wordt, dat een zee- en landmacht steeds aanwezig zal zijn voor de bescherming van de belangen van den staat. De bedoeling van het ontwerp is om, rekening houdend met de eischen van den dienst, zooveel mogelijk weg te nemen de bezwaren tegen het blijvend gedeelte. De Voorzitter deelde hierna mede, dat de regeering twee wijzigingen in het ontwerp heeft aangebracht lo. tot vastlegging in de wet van de in korting van den duur voor het blijvend ge deelte bij de infanterie met 2 maanden. 2e. de bepaling, dat de herhalingsoefe ningen in haar geheel niet korter dan 9 en niet langer dan twaalf weken zullen du ren. Replieken volgden, die gisteren avond 8 uur werden voortgezet. Do heer Do Geer zeide alstoen evenals de heer Van Karnebeek met verwondering en teleurstelling te hebben vernomen dat de Minister de art. 109 thans wil wijzigen niet alleen om de redenen door dien spreker genoemd, maar ook omdat de Minister het aantal manmaan den gaat verminderen. Spr. behoort tot de genen, die den oefeningstijd willen beper ken, maar daartegenover het contingent uit breiden. De Minister had deze wetswijziging moeten uitstellen iot eene generale herzie ning der Militiewet. Spr. was dan ook voornemens tegen het ontwerp te stemmen, doch na gezien te hebben hoe de Minister de wijziging heeft aangebracht, kan hij zich daar toch wel mee vereenigen. De scüerpe kanten zijn er voor spr. vrijwel af. Do heer Merchant, repliceerende, waardeerde de tegemoetkomende hou ding der Regeering in zake het vastleggen van den korteren diensttijd bij het blijvend gedeelte in de wet. Indien de proef mislukt, gaat men de we weer wijzigen. Welnu, als men zoo licht denkt over een wijziging in deze organieke wet, wat is er dan tegon om ook eens een proef te nemen ten verkor ten oefeningstijd van 6 maanden? Mislukt het experiment, dan wijzigt men de wet im mers weer. De Minister v n Oorlog, de heer Babron, verklaarde geen proef te kun nen nemen met een verkorten oefeningstijd, omdat daartegen te groote bezwaren be staan Den het. De Geer wil de Minister er op wijzen, dat diens bezwaar alleen reden van bestaan zou hebben, indien de Minister den oefentijd had verkort. De manmaan den gelden alleen den dienst bij het blijvend gedeelte. Nogmaals ut de Minister uiteen, dat hij in zake de mobilisatie niet zijn vroeger standpunt heoft prijs gegeven. Zijn mobili satie is gedekt en niet afhankelijk van een oproeping van klein-verlofgangers, zooals dat was in het stelsel zijner ambtsvoorgan gers. De benoodigde mannen zijn in dienst. De Min. van Binnenl. Zaken, (do heer Heemskerk), antwoordde op een vraag van den heer Thomson (bij repliek), dat het advies van den Raad van Defensie bij de Koningin is geweest. De quaestie van het volksleger laat spr. verder rustenzij behoort bij dit debat niet thuis. Hij heeft al leen willen zeggen, dat, naar zijn gevoelen, het volksleger nog slechts bestaat in ab- stracto en dat in de eerste 50 jaren zich nog niet zulk een instituut zal aandienen, wan neer men zou moeten zeggen, dat het niet in strijd is met de grondwet. Met betrekking tot de vraag waarom het vorige kabinet moest verdwijnen en dit op treden, wijst de minister er op, dat er een groot verschil was tusschen de methode van minister van Rappard en die van dezen mi nister van oorlog. De wijze waarop de vorige minister het blijvende gedeelte wilde ver minderen, achtten velen met spr. een ge vaarlijke proefneming, die zou leiden tot desorganisatie van ons defensiewezen. Men heeft den minister van oor- log gevraagd wat hij nu verder doen zal, doch spreker heeft hem den raad gegeven op die vraag niet in te gaan. Als er later weor eens wat gemaakt wordt, zullen de hee ren ingelicht worden. (Hilariteit.) De algemeene beraadslagingen werden hierna gesloten. Bij art. 1 opperde de heer van Doorn bezwaren tegen de wijziging, voorgesteld in art. 52, waar de Regeering bepalen wil, dat op 1 Augustus en niet op 1 October van het jaar volgende op dat, waarin hij, voor wien vrijstelling wordt gevraagd het 18e levens jaar volbracht, de reden van vrijstelling moet bestaan hebben. Vooral in geval van vrijstelling wegens broederdienst zou men op die wijze de vrijstelling kunnen misloo- pen. Spr. geeft in overweging den tegen- woordigen datum van 1 October te herstel len. De Minister meende, dat men de moeilijkheden die uit de wijziging kunnen voortvloeien,"niet moet overdrijven. Doet zich een moeilijkheid voor als waarop de heer Van Doom doelde, dan kan men den man inlijven en onmiddellijk daarop met verlof zenden. In ieder geval kan echter de datum van 1 October niet behouden wor den, omdat de zittingen van den militieraad twee maanden vervroegd zijn (van Decem ber tot October.) De heer VanDoornis niet bevredigd. Wie recht heeft op vrijstelling mag niet af hankelijk worden gesteld van goedgunstig hem verleend verlof van inlijving. Spr. stelt een amendement voor ora de eerste ali nea van art. 52 te doen vervallen en de zit tingen van den militieraad dus weer aan te vangen in December. Dit amendement wordt Vrijdag behan deld. De heer Ter Laan lichtte voorts een amendement toe, strekkende om de veertien dagen speling voor het opkomen der lich tingen die in den diensttijd van 8 maun- den begrepen heeten te zijn, doch in werke lijkheid daarbuiten vallen in rekening te brengen, opdat de diensttijd werkelijk 8 maanden zal worden en niet feitelijk 8£ maand. De Minister van Oorlog moet bezwaar maken tegen het amendement. Die speling van 14 dagen is noodig. Het amendement komt in stemming en wordt verworpen met 40 tegen 33 stemmen. De heer Ter Laan verdedigt uitvoerig zijn amendement, strekkende om bij de on bereden wapens het blijvend gedeelte geheel af te schaffen, anders komen degenen, die op 15 Maart en 30 September worden in gelijfd in slechter conditie. Hij meent, dat nog heel wat wachten en corveeën kunnen worden afgeschaft of door anderen verricht. Op de bekende gronden tracht hij aan te toonen, dat zonder schade het geheele blij vend gedeelte kan worden gemist bij de on bereden wapens. Voorts licht Spr. een tweede amendement toe, strekkende om de nummerverwisseling (ruiling) bij het blijvend gedeelte te doen vervallen. De heer Van Karnebeek licht z;jn amendement toe, dat strekt om ook de inge- lijfden, die zich zelf voor kadervorming heb ben aangemeld, en niet alleen de voor kader vorming aangewezenen steeds te doen behoo- ren tot het blijvend gedeelte. Spr. acht dit een belangrijke zaak, omdat de kaderoplei ding van het grootste gewicht is voor de toe komst van het leger. Men moet een stap ver der gaan dan in 1901. Bij de discussies hierover verklaarde de minister van Oorlog zich tegen de beide amendementen-Ter Laan. Het blijvende ge deelte kan eenmaal niet gemist worden. Wat het amendement-Van Karnebeek be treft, dit laat Spr. ter beslissing aan de Ka mer over. Hij vindt er wel iets voor te zeg gen, dat zoowel vrijwillig als militiekader bij het blijvend gedeelte per se moeten dienen Om 12.10 gisteren avond eerst werden de batten over deze 'amendementen beëindigd om Vrijdag morgen elf uur te worden voortgezet. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 234 Oc tober bevat o.m. de volgende Koninklijke besluiten eervol vermeld de gepensioneerde le lui tenant der infanterie van het Nederlandsch- Indische leger E. G. Gaarlandt, wegens on derscheiding bij de krijgsverrichtingen in het Meulabosche (Atjeh en onderhoorighe- den) benoemd tot notaris te Meerssen J. R. J. E. M. Meuwissen. Aan de Staatscourant van heden ontleenen wjj nog de volgende Koninld. besluiten: erkend en toegelaten als vioe-oorusul van Frankrijk te Batavia, de heer F. C. J. Despróaux de Saint-Sauveur benoemd tot kantorurechter-plaatsvervanger in het kanton Tilburg, mr. J. C. A. M. van de Mortel, advocaat te Tilburg; goedgekeurd, dat aan T. W. C. Merkens. bur genieester der gemeente Kediohem, op zijn ver zoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente; vergunning verleend tot het geven van mid delbaar en lager onderwijs, mits zy overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoet, aan mej. C. Mindermann, geboren te Hersfeld in Duiteohland. De Bul tan van Assalian is gisteren ochtend per Holl. Spoor uit Den Haag ver Z-A. S. M.-p e r s o n e e 1. Dins dagavond hield de afdeeling Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer J. van Beusekom, eene algemeene vergadering, naar aanleiding van het antwoord der Engelsche regeering en een voorstel van het bonds- bestuur tot liquidatie van den Bond. Met algemeene stemmen werd besloten de actie tot schadevergoeding krachtig voort te zet ten en in geen geval tot liquidatie over te gaan. Nachtarbeid van bak kers. De vereeniging van Nederlandsche Patroons Boaz, stelt een enquête in onder de Nederlandsche bakkers, ten opzichte van het ontwerp afschaffing van nachtarbeid in het bakkersbedrijf. De afdeelingen van Boaz moeten trachten van bakkers antwoorden te verkrijgen op de navolgende vragen Art. 1. Onder bakkersarbeid wordt in dit ontwerp verstaan het bakken van brood. Er wordt gevreesd, dat nu in sommige bakke rijen de nacht gebruikt zal worden voor het bakken van andere artikelen, b.v. beschuit. Wat dunkt u hiervan? Nachtarbeid is de arbeid van 's avonds 9 uur tot 's morgens 5 uur, volgens dit ont werp. Wat dunkt u van deze uren? Bestaat er gevaar, dat in sommige bakke rijen een klein „voorbaksel" wordt gemaakt ten behoeve van de versch-broodliefhebbers, wellicht met het gevolg, dat de dagarbeid zal worden verlengd met nog meer uren dan er bij afschaffing van den nachtarbeid voor 8 uur minder zullen gewerkt worden dan nu? Art. 2. Wat dunkt u van de bepaling in art. 2? Men heeft voor den Zaterdag ge noemd 2 uur en voor Maandag 4 uur. Wat dunkt u van die uren? Art. 3. Kunt ge u vereenigen met deze uitzonderingsbepalingen ten opzichte van de Israëlieten, of weet ge een andere regeling, die beter aan het doel 't voorkomen van bevoorrechting ter eene en ter andere zijde kan voorkomen? Art. 4. Voorziet art. 4 voldoende in de behoefte om voor bepaalde gelegenheden eer der te mogen beginnen? Art. 6. Is het wenschelijk te eischen, dat de keuze van een voorzitter met algemeene stemmen moet geschieden, zooals de toelich ting aangeeft? Wat dunkt u van dozen arbeidsraad in ver band met de toelichting? Art. 7. Acht gij het wenschelijk en noo dig, dat ook aan de bakker-patroons de nachts- en Zondagsarbeid wordt verboden? Art. 9. Acht gij het goed, dat aan den ge meenteraad deze bevoegdheid gegeven wordt? Er is beweerd, dat de afschaffing van den nachtarbeid het brood duurder, de kwaliteit minder zal maken, den loonstandaard in het bakkersbedrijf zal drukken door uitbreiding van het kleine patronaat? Wat dunkt u van die beweringen? Hebt u ook nog andere al gemeene of bijzondere opmerkingen? Men meldt aan de N. R. Ct. Vóór plm. drie maanden ving bij de coö peratieve broodbakkerij en verbruiksveree- Mijn Laura en Vereeni ging. De Tijd meldt, dat de 15 September j.l. zoo zwaar getroffen mijn te Eijgelsho ven, deze geweldige catastrophe weer haast te boven is. Een groote hoeveelheid steen kolen wordt dagelijks weer ,,gefordert", zoodat met grond kan worden verondersteld, dat over enkele weken het bedrijf weer in vollen gang zal zijn. Geleidelijk worden de tijdelijk ontslagen arbeiders weer aangeno men, zoodat momenteel hun aantal weer on geveer 700 bedraagt. Hiervan werken er circa 600 onder den grond, de overigen op de mijn. De electriscbe ondergrondsche aansluiting met de naburige Staatsmijn Wilhelmina een afstand van pl.m.45 minuten is thans ook gereed gekomen. De toestand in Bergam bacht. Het detachement infanterie uit Gouda, dat sinds een paar weken te Berg ambacht vertoefde, in verband met de al daar voorgekomen relletjes, is gisterenmid dag in de kazerne teruggekeerd. Het a n t i-m ilitaristen- proces. Voor het gerechtshof te Amster dam werd Woensdag "n de tweede instantie behandeld de zaak tegen twee leden der Am- sterdamsche afdeoling van de Internationale Anti-Militaristische Vereeniging G. Wurpel en B. Pieters, door de Amsterdamsche recht bank wegens deelneming aan een verboden veroniging tot 25 boete subs. 1 maand ge vangenisstraf veroordeeld. Als verdedigers traden op mr. Franken, Den Haag, en mr. N. Bruck te Amsterdam. De procureur-generaal eischte tegen ieder der beklaagden 45 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Dood door schuld. De recht bank te Amsterdam veroordeelde gisteren den 49-jarigen arbeider uit 's Graveland, die op 16 October 1907 op de buitenplaats „Swanenburgh" te 's Gravenhage, ten ge volge van het roekeloos omgaan met een geweer, den dood van den 22-jarigen Anton Termaten veroorzaakte, tot 2 maanden hechtenis. Er was 5 maanden hechtenis ge- eischt. L ij k h e 1 i.n g. Voor de Haagsche rechtbank werd gister voortgezet de behan deling de zaak van T. van Z. uit Warmond, beklaagd van lijkheling (het verbranden van een kinderlijkje) Gehoord werd nog een ge tuige, die, na bij den rechter-commissaiis verklaard te hebben dat van Z. zelf had voorgesteld het lijkje te verbranden, thans eerst op die verklaring terug kwam, doch later weer erkende dat het zoo gegaan was, wat bekl. ontkende. Het O. M. eischte 2 maanden gevangenisstraf. De moord te Beesd. Ter grif fie der rechtbank te Tiel is door den officier van justitie en later ook door den veroor deelde, hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis dier rechtbank, waarbij H. P. R arbeider te Beesd, wegens moord op zijn van tafel en bed gescheiden echtgenoote, werd veroordeeld tot 20 jaar gevangenis* straf. Zooals men zich zal herinneren, had de officier van justitie levenslange gevange nisstraf voor den dader gevorderddeze is thans 31 jaar oud. Een ontrouwe d'enstbode. Bij een lakenhandelaar te Amsterdam wer- g den gedurende de laatste maanden, vooral tijdens de afwezigheid van de vrouw des hui- s< zes, voortdurend stukken uit de huishouding z< als linnengoed, een gouden horlogeketting, n enz., vermist. Ook in zedelijk opzicht was v er nogal wat aan te merken op het meisje, V dat eerst 18 jaar oud was. Van de vermis- zi singen werd aangifte gedaan bij de politie, si Ook volgde na den 'erugkeer van mevrouw een nauwkeurig onderzoek van de voorradige b stoffen en het huishouden. Daarbij bleek, dat het meisje op de meest brutale wijze o stukken van de rollen stof uit het magazijn n wegsneed, om er kleedingstukken van te ma- h ken. Ook wist ze zich meester te maken van een huissleutel. Aan haar beminde te Arn- d hem schreef ze brieven, waarin ze zeide, dat hij best in het huis van mevrouw kon komen n logeeren, omdat zij len huissleutel had en h mijnheer en mevrouw er toch niet waren, n Op geld behoefde hij ook niet te zien, want dat had zij genoeg. u Op het kamertje der dievegge is een hoe^ 1 veelheid van de gestolen stoffen teruggevon- u den, nadat de familie van het meisje, ach- terdocht krijgend, mede eenige coupons stof k aan den eigenaar terugbracht. o De aanhouding van het meisje had de n vorige week plaats. Ondertusschen schijnt f gebleken, dat de zaak nog grooteren omvang o heeft dan aanvankelijk werd gedacht, want gisteren had de aanhouding van twee per- sonen plaats, waaronder die van een opkoo- g per aan de Voetboogstr at te Amsterdam. 11 (Tel.) L Y Een drama. Indertijd maakte de Tel. melding van een drama, dat zich in een j. der hotels te Amsterdam afspeelde, n.l. van 1 een heer, die zich van het leven beroofde, 1 na bij de Club de Bienfaissaissance zijn geld te hebben verspeeld. Thans leest het blad in de ,,Neue Freie Presse", wie de bewuste t lieer was. Het was de vijftig-jarige graaf J Stanislaus Potulicki, afstammeling van een 1 oud-adelijk Poolsch geslacht. t In 1896 werd hij aangesteld tot officier van het Duitsche leger, maar moest zich uit den dienst terugtrekken, wegens een affaire 1 in een speelclub. Hij beheerde daarna zijn i familiebezittingen in Grajewo bij Posen, die j hij echter spoedig na zijn huwelijk met een Amerikaansche millionnairsdochter verkocb^ om naar New-York over te steken. Daar maakte hij de millioenen-bruidschat van zijn vrouw op, en ging naar Montreal in Cana da, waar hij, onder den aangenomen naam van Stephan Werner, een Poolsche bank op- i richtte. Hij verwierf zich onder de Poolsche i uitgewekenen in Canada een talrijke cliën- tèle, zijn bank moest echter haar betalingen staken, omdat de stichter met do fondsen zijn schulden betaalde. De graaf Potulicki vluchtte hierop naar Amsterdam, om daar, na zijn laatste geld verspeeld te hebben, een eind aan zijn leven te maken. Toepassing der Woning- w e t. Uit Tolbert schrijft men aan de Pr. Gr. Ct. P. v. d. Linde's huis werd Mei afgekeurd en hij met vrouw en Kinderen toen uit de woning gezet. Hij groef een gat in den tuin, maakte een afdek en woont daarin reeds 6 maanden. Lage waterstand. Te Mep- pel was het gisteren op den anders zoo levendigen marktdag buitengewoon stil, daar, wegens den aanhoudenden lagen wa terstand pile stoombooten en beurtschepen uit Holland ontbraken. Alleen de trekschui ten uit Drenthe waren aangekomen. Vaar tuigen met meer dan 3£ voet diepgang kun nen te Zwartsluis niet schutten, zoodat de toegang naar en van Holland niet mogelijk is. Het verschil tusschen het peil op de Hoogeveensche vaart en op het Meppeler- diep bedroeg gisterenmorgen 3J voet. Tengevolge van den bijzonderen lagen waterstand der Schelde wordt in ver schillende streken der provincie Zeeland het vervoer uit de havens zeer belemmerd, daar de schepen uit- noch invaren kunnen. Vooral het bietenvervoer heeft daaronder te lijden, en men is genoodzaakt de bieten op hoopen te bewaren tot de waterstand hoo ger zal zijn geworden. De plotseling inge vallen vorst maakt dat de boeren veel risico loopen, omdat de bieten voor hunne reke ning zijn, zoolang ze niet verscheept zijn. RECLAMES. Van 15 regels f 1.elke regel meer f 0.80 Men vertelt van een zekeren Rajah dat hij afgezanten zond naar Warren Hastings, te dien tijde Goeverneur van Indiëmet het doel om het bedrag van zijne jaarlijksche schatting te bepalen. „Pas op", zeide de Rajah, „dat ge den Grooton Sahib niet nadert wanneer hij een zijner aanvallen van Slechte Spijsvertering heeft waaraan hij zoo vaak lydt, want indien ge hem in zulk een toestand treft kan dit voor mij beteekenen het afstaan van eenige honderd duizenden ropijen meer uit myn schatkist". Slochto Spijsvertering is do meest wanhopige en listige van alle ziekten, maar Moeder Seigel's Tabletten zijn er een onfeilbaar geneesmiddel voor. Een kleine dosis reeds van dit wereld vermaarde geneesmiddel onderdrukt onherroe pelijk de hevigste verschijnselen van Slechte Spijsvertering, terwijl door een geregeld ge bruik gedurende korten tijd de kwaal volkomen wordt uitgeroeid. Moeder Seigel's Tabletten verbannen alle onzuiverheden uit het bloed, verzekeren eene regelmatige werking der inge wanden, voorkomen pijn na het eten, hoofdpijn, misselijkheid, enz. en herstellen vervolgens eene krachtige gezondheid. „Ik leed gedurende geruimen tyd aan Slechte Spijsvertering", schrijft ons in dato 4 Juni 1908, Mej. A. Bruijn- wononde Sluisdijkstraat 129, den Helder, „ge paard met pijnen in den rug en de lendenen, verbos van eetlust, slapeloosheid, enz., maar Moeder Seigel'B Tabletten hebben mij volkomen genozen". Moeder Seigel's Tabletten zyn verkrijgbaar bij alle Drogisten en by de voornaamste Apo thekers. Prijs fL 1.50 per fleschje. Te Amersfoort verkrijgbaar o. a. by den Heer A. v. d. Weg, Langestraat 23; te Utrecht by de Heeren T. P. v. d. Bergh Zn., Heiligo- weg 23.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2