BINN EN LAN D. Belgrado, 26 Oct. Bij zijn vertrek naar Weenen en Petersburg werd de kroon- piins aan bet station begroet door de mi nisters, door hooggeplaatste ambtenaren en hoofdofficieren en een talrijke menigte. Zooals de telegrammen hebben medege deeld, is de 8ervische kroonprins met den oud-minister Pasjitsj, kolonel Marinkowitsj en een sectie-chef van 't ministerie van bui- tenlandsche zaken, op reis gegaan naar Weenen en Petersburg. Over die reis zijn twee lezingen te Belgrado in omloop. Vol gens de eene zal hij, afgescheiden van het geen hij te Weenen gaat doen, den Czaar do dezen oenigen tijd geleden verleende Ka- rageorge-orde in briljanten, benevens een eigenhandig schrijven van zijn vader over brengen. Deze lezing zegt vermoedelijk wel de waarheid, maar niet de geheele, waar schijnlijker klinkt de andere, volgens welke hij den Czaar en de toongevende kringen in Rusland openhartig moet inlichten over de stemming in Servië. Deze wordt met den dag bitterder, het volk dringt met onweer staanbaar geweld op oorlog aan, en daarop moet hij den Czaar en het Russische volk wijzen. Te Belgrado hecht men, zooals van daar aan de Köln. Zeit. wordt geseind, groote beteekenis aan de reis van den Kroonprins. Cettinje, 26 October. De op gewondenheid tegen Oostenrijk schijnt op nieuw te beginnen. Constantinepel, 26 Oct. Men gelooft hier dat elke directe regeling tus- schen Turkije en Bulgarije, die niet aan de conferentie zou worden onderworpen, on mogelijk is. Turkije neemt, zonder een voor wendsel te zoeken voor een militaire actie, niettemin maatregelen van zekerheid. De Bulgaarsche gedelegeerde Stojano- witsj verklaarde aan den correspondent der Vossische Zeitung te Sofia, dat er wel ge- dschtenwisselingen, mondelinge gesprekken, maar geen onderhandelingen gevoerd zijn ea dat hij den indruk heeft gekregen, dat Turkije op het oogenblik de voorkeur er aan geeft voor het Europees'-be forum te tre den, maar daarbij niet door onvriendelijke gevoelens jegens Bulgarije wordt geleid. Het ufbreken der Oostenrijksch-Turksche onder handelingen wordt, evenals het mislukken der Bulgaarsche pogingen, door de toonaan gevende kringen aangezien voor het bewijs dat Turkije met grooten spoed de richting inslaat eener internationale conferentie en daarom directe onderhandelingen ontwijkt. Het de regeering vriendelijk gezinde blad ,,Wereme" schreef Zaterdag, dat in de af- geloopen 48 uren te Konstantinopel een wind was beginnen te waaien, welke Tur kije naar eene internationale conferentie drijft. Het blad meent, dat hier een booze hand in het spel is, welke Turkije ten slotte zal dwingen voor een ander de kastanjes uit het vuur der internationale conferentie te halen. De correspondent der Vossische te Kon stantinopel verneemt, dat de Porte zich tot den Düitschen gezant heeft gewend, opdat de Duitsche regeering het in Weenen er op zal aansturen, dat Oostenrijk eene conferen tie aanvaardt. De uit Constantinopel te Sofia terugge keerde Bulgaarsche gedelegeerden hebben bij hunne gesprekken met de toonaangeven de Turksche kringen den indruk gekregen, dat Turkije in de Oost-Roemelische kwestie liever de beslissing van Europa wil afwach ten en slechts bij de grootste toegevendheid van Bulgarije tot eene directe overeen komst met Bulgarije niet ongeneigd zou zijn. De principieele aanvaarding van Tur- kije's voornaamste eisch, die bestaat in de betaling eener gekapitaliseerde schadeloos stelling voor Oost-Roomelië, zou de eenige basis zijn voor die hervatting der gedach- tenwisselingen. De politieke kringen in So fia hopen, dat de regeering van Bulgarije in dit opzicht aan de daartoe strekkende wenschen van Koning Ferdinand gehoor zullen geven en in het principe eener scha deloosstelling zullen toestemmen. De Bulgaarsche afgevaardigden Dimitrof en Slojanovitsj hebben verklaard, dat in digeval getroffen overeenkomsten voor Bulgarije volstrekt bindend zouden zijn, meer dan wanneer Bulgarije door een con ferentie eenigermate tot betaling zou wor den veroordeeld. Philippopel, 26 Oct. De solda ten van het garnizoen te Moestafa Pasja hebben naar verluidt hun officieren gedood, omdat dezen hun zouden belet heb ben de Bulgaarsche grens over te gaan. Constantinopel, 26 Oct. De vrees bestaat voor troebelen in Sassoum. Kalmte heerscht in Constantinopel. Alar- meerende berichten worden echter in om loop gebracht over verschillende gebeurte nissen, die zich zouden voordoen bij het be gin van het Beiramfeost op Dinsdagmorgen. De regoering heeft omvangrijke maatregelen gonomen. De scholen zijn gesloten. De christenen dio de wijken bewonen welke be lenden aan Yildiz-Kiosk, zijn zeer ontrust. Een aantal families is naar andere stads kwartieren uitgeweken. Konstantinopel, 26 Oct. Het vervoer per spoorweg van de redifs uit Klein-Azië is reeds begonnen. Hat oonfferantiapfan. Aan de Köln. Zeit. wordt naar aanleiding van de vele onjuiste berichten omtrent Dnitschland's standpunt in het Balkan- vraagstuk, nogmaals uit Berlijn geseind, hoe de regeering eigenlijk over deze quaes- tio denkt. In de eerste plaats wordt beslist tegengosproken, dat Duitschland principieel tegen oen conferentie is; het is integendeel bereid tot deelneming, mits onder eenige voorwaarden, o.a. dat Oostenrijk-Hongarije evenzeer deelneemt. Ook Bismarck ging voor do bijeenroeping van het congres van Berlijn van de mee ning uit, dat geen enkele mogendheid weg mocht blijven en in de destijds aan lord Derby gezonden nota verklaarde hij dan ook uitdrukkelijk, dat Duitschland niet zou mee- doou aan het congres, wanneer Engeland zich er buiten hield. Tevens stelt Duitschland de voorwaarde, dat voor het bijeenkomen der conferentie onder alle mogendheden volledige overeen stemming moet zijn verkregen, daar een con ferentie zonder vooraf geregeld plan de noodlottigste gevolgen zou kunnen hebben. Verder moet er zekerheid worden ver schaft, dat op het congres geen besluiten worden genomen, door welke Turkije nog meer wordt benadeeld. De vriendschappe lijke houding van Duitschland tegenover Oostenrijk-Hongarije sluit natuurlijk uit, dat door Duitschland pressie zal worden ge oefend op Oostenrijk-Hongarije, hetzij bij bespreking van het programma der confe- ientie of ten aanzien van de door Servië en Montenegro gevorderde schadeloosstel lingen in grondgebied, die natuurlijk niet kunnen worden toegestaan, als men verdere benadeeliug van Turkije wil voorkomen. Constantinopel, 26 Oct. De ministerraad heeft gisteren geen enkele defi nitieve beslissing genomen ten opzichte van een ontwerp van antwoord op het conferen tieplan. Het orgaan van het Jong-Turksche comité Schoerai Vemmet beweert, dat er een Turksch tegen-programma voor de conferen tie is, hetwelk de volgende hoofdpunten be vat 1. Erkenning van Bulgarije als konink rijk en van Oost-Rumelië als bevoorrechte provincie op voorwaarde van regeling der financieele verplichtingen. 2. Regeling der Bosnische kwestie, waarvoor men op een deelname van Oostenrijk aan de Turksche staatsschuld hoopt. 3. De integriteit van Turkije. Het blad zegt evenwel, dat Turkije zelf voor hare onschendbaarheid moet op komen en niet de mogendheden. Perzlfr De Times en andere Engelsche bladen ver melden een telegram uit Teheran, waarin het vermoeden wordt uitgesproken, dat de verkiezingen voor het parlement indieii zij al plaats vinden zoo zullen worden voorbereid, dat enkel aanhangers van den Sjah kunnen worden gekozen. Teheran, 26 Oct. Het bericht, dat Russische troepen Aserbeidjan zijn binnen getrokken, is wel is waar nog niet bevestigd, doch het is bekend, dat twee regimenten Kozakken aan de grens te Julfa, ten Noor den van Tabriz, zich hebben geconcentreerd. De Russen dreigden verder te zullen mar- cheeren, wanneer de Russische belangen te Tabriz gevaar mochten loopen. Een reden om tot dien opmarsch over te gaan kan worden gezocht in den aanval der Perzische nationalisten op het posthuis Aji bij Tabriz op den Russischen weg naar Julfa, waarbij verschillende soldaten werden gedood. Vereenigde Staten. De AmerilcSansche vloot heeft Japan ver laten na een afscheidsmaal der officieren door graaf Komura aangeboden, waarbij heel vriendelijke en hartelijke woorden zijn gewisseld. Den officieren der vloot werd bij het vertrek naar Yokohama te Tokio uitge leide gedaan door het geheele diplomatieke korps, vertegenwoordigers van elk departe ment der Japansche regeering en een menig te van duizenden juichende Japanners. Venezuela. De overmeestering door Veuezolaansche beambten van het Engelsche schip ,,Lady Kensington", waarvan een telegram mel ding maakte, is volgens een dépêche uit New-York, waarschijnlijk geschied in ver band mot het onlangs door president Cas tro uitgevaardigde dekreet, waarbij de han del tussclien Trinidad en de Venezolaan- scho havens werd verboden. AlUrteL vDe Duitsche pers maakt met bijzon dere instemming gewag van de nieuwigheid, dat bij de huwelijksplechtigheid aan het Berlijnsche hof officieel twaalf journalisten waren uitger.oodigd. Vroeger werd de pers nimmer bij zulke gelegenheden toegelaten. Allicht een goed gevolg van het internatio nale perscongres, dezen zomer te Berlijn gehouden 1 vNaar een oude inzetting is de koning van Spanje eergisteren te Barcelona in de kathedraal tot kanunnik gewijd. Daarna nam Alfonso in het kapittel zitting, daarbij gezeten in den stoel, waarop Karei V eens het kapittel van de orde van het Gouden Vlies heeft geleid. vDe hertog der Abruzzen zal bij zijne aankomst te New-York dadelijk doorreizen naar Washington, waar kamers voor hem zijn in gereedheid gebracht in het Ita- liaansch gezantschap. Miss Elkins heeft telegrammen gestuurd aan hare leveranciers van New-York, opdat deze zich zouden haasten met haar uitzet. Dit uitzet, schrijft een der correspondenten van de Daily Mail te New-York, is het prachtigste dat ooit eene prinses van den bloede of eene dollaprinses heeft meegekre gen. Een expert heeft den heelen zomer Europeesche landen bereisd om er de schoonste kanten op te zoeken. Het hoftoi let, in wit satijn, zal bezaaid zijn met paar- len van onvergelijkelijke schoonheid. Het uitzet bevat daarenboven 22 boudoirtoilet ten en 33 tailleur costumes. De overheer- schende stijl is Directoire en Empire. Uit Rome komt de tijding, dat de leden van het koninklijk huis de bruidsgeschen ken, bestemd voor mcj. Elkins, reeds heb ben gekocht. Allen, ook de Koning, de Koningin en de Koningin-moeder, geven diamanten sieraden. Echter geeft de hertog van Genua een rijk versierde, hier en daar met kostbare steenen ingezette gondel, welke bestemd is om door het jonge paar te worden gebruikt gedurende het aanstaande verblijf te Venetië. vPresident Roosevelt heeft, zooals uit New-York gemeld wordt, een contract ge sloten, volgens hetwelk hij na zijn aftre den als president, redacteur wordt van de Outlook. De Outlook is een dergelijk blad als het Engelsche tijdschrift Spectator en houdt zich dus niet in de eerste plaats met de politiek bezig. De president zal dan ge regeld uit Afrika en Europa brieven schrij ven. Na zijn terugreis wordt hij dadelijk hoofdredacteur. Hoe hoog zijn salaris zal zijn, is nog niet bekend, maar men ver moedt 50.000 gulden per jaar. Dan is Roo sevelt de hoogst-gesalarieerde redacteur der Vereenigde Staten. vTe Kopenhagen is in den ouderdom van 88 jaren overleden prof. Lorenz Frö- lich, de nestor der Deensche schilders. vDe Academie van Wetenschappen te Weenen gaat een laboratorium oprichten \oor radium-onderzoek. De inrichting zal 600.000 kronen kosten, 100.000 kronen zul len voor instrumenten worden uitgegeven. Het nieuwe laboratorium zal grooter worden dan die van prof. Ramsay te Londen en mevr. Curie te Parijs. vGraaf Zeppelin is naar Berlijn gegaan om met de regeering te onderhandelen over den aankoop van zijn luchtschip door het Rijk. Dat hij juist den avond vóór de nieuwe opstijging vertrok, schijnt te zijn geschied om het bewijs te leveren, dat het luchtschip ook ouder andere leiding clan de zijne met goed gev.-lg tochten kan volbrengen. Dat de verhouding met majoor Grosz nu niets te? wensehen overlaat, bleek uit het feit. dat de majoor naar het hotel van den grar.f is gekomen om hem een bezoek te bren- gen. Zeppelin moet voornemens zijn, voor 4 millioen mark uit de nationale inschrijving acht nieuwe bestuurbare luchtschepen te laten maken. Dat zou, naar hij berekent, in een jaar kunnen geschieden. Het luchtschip heeft bij den tocht van Vrijdag gevaren met een snelheid van ver over de 50 kilometer per uur, zoodat het jacht der Koningin van Wurtemberg het on mogelijk kon bijhouden. Heden, Dinsdag, zal de „Zeppelin I" waarschijnlijk weder opstijgen en dan zal Prins Heinrich van Pruisen, broëder van Keizer Wilhelm, meegaan. vDe Amerikaansche luchtschipper ka pitein Baldwin is van plan 1 Mei 1909 tus- schen New-York en Boston een dagelijkschen dienst voor personenvervoer met een bestuur baar luchtschip te openen. Ook te Parijs zal het publiek het volgend jaar vermoedelijk excursies in de omstreken met een bestuurbaar luchtschip kunnen on dernemen a 200 frs. de persoon. vIn een officieel verslag worden ver schillende cijfers afgekondigd, betrekking hebbende op den aankoop van den Schelde- tol. Hij werd afgekocht voor 36,278,000 fr., waarvan 17,183.120 frank door België wer den betaald, en het overige door de betrok ken landen. Sindsdien is de beweging van 1,425,000 ton tot 25,000,000 ton gestegen en van 1905 zou dan ook alleen aan tolrechten meer be taald zijn, dan de gansche afkoopsom be draagt. Volgens berekeningen zou er in 1905 39,279,843 fr., betaald zijn, 43,363,577 fr., in 1906 en 44,826,751 fr., in 1907. vNaar men verzekert, zullen dit jaar de ontvangsten der Belgische staatsspoor wegen 10 millioen frank minder bedragen dan de uitgaven. Om in het tekort te voor zien, zou er spraak zijn den prijs der abon nementen - - de werkmansabonnementen uit gezonderd en der reiskaarten van le en 2e klas te verhoogen. vNamens de spoorwegdirectie te Elber- feld is door de justitie te Keulen eene be looning uitgeloofd van- 2000 mark voor den- gene, die aanwijzigingen kan doen omtrent den dader, die op 16 dezer op de rails tus- schen Kuppersteg en Mülheim een dwars ligger heeft gelegd, waardoor gevaar voor den D-trein van Holland ontstond. vIn 1910 zal er te Brussel een interna tionaal congres voor de verbreiding der lijk verbranding plaats hebben. Terzelfdertijd wordt er een tentoonstelling op touNV gezet van alle voorwerpen die met de lijkverbran- ding in verband staan. vDe quaestie van de ouderdomsverze- kering is tegenwoordig aan de orde van den dag in Engeland. Bij een onderzoek naar den ouderdom van verschillende personen, die pensioen vroegen, heeft men in het dorp Inver, in het graafschap Donegal gelegen, een boer gevonden, die zeer zeker recht heeft op pensioen: Charles Kelly, zoo heet hij, is 111 jaar oud. De oude man geniet nog de beste gezondheid en is nog in het bezit van al zijn zintuigen. Nog nooit heeft Kelly zijn dorp verlaten. vZondag werd in het Bois de Boulogne te Parijs de jaarlijksche atliletische wed strijd gehouden in verband met den „Roo- seveltprijs." De winner van het hoofdnummer was onze landgenoot J. Keyser, die den houder, De Fleurac, makkelijk klopte. Het ging over een afstand van 3 'mijlen. vMen weet dat de nieuwe Duitsche wet op de vereenigingen vooral gericht is tegen de Pruisische Polen, aan welke zelfs het ge bruik hunner taal is ontzegd in politieke vergaderingen. Zoo het gouvernement heeft gehoopt al dus de Polen te ontwapenen, heeft het zich bedrogen. De Polen mogen geen Poolsch meer spreken op die vergaderingen, maar niets verbiedt hun het te schrijven. Zij hou den nu stomme politieke vergaderingen, en dat heeft prins Bülow zeker niet voorzien. Aldus heeft men te Essen en te Bruck- hausen, twee steden in Rijnpruisen, waar veel Polen arbeiden, dergelijke politieke vergaderingen gehouden. Aan den ingang der zaal stond eene tafel met registers van toetreding, waarin men zijn naam kon in schrijven. Aan eene naburige tafel ontving men de bijdragen en deelde men propa ganda-brochures uit. In de zaal zelf ontving elk de in 't Poolsch gedrukte redevoering, die niet mocht worden uitgesproken. De moties werden in het Poolsch op het bord géschreven. De stemming over deze dagorden geschiedde door een eenvoudig gebaar met de hand. Aldus verliep de ge heele vergadering zonder spreken. De po litiecommissaris, belast met het toezicht, kon zelfs niets anders doen dan zwijgen. Men heeft de wet op zeer wettige manier ontdoken I vIn de tunnels van den Londenschen „underground" vermeerderen zich op schik barende wijze de ratten, die de isoleering van de electrische kabels stukknagen en zoo allerlei storingen veroorzaken. Men tracht ze te verjagen met vergit, waardoor de bees ten hevigen dorst krijgen, zoodat ze uit de tunnels moeten om water te zoeken. Of dat niet 't kwaèd verplaatsen is vWanneer in October het kwik in den thermometer onder het nulpunt zinkt, kla gen wij al van „bittere koude". Wat zou- der wij echter wel zeggen, als wij in een streek leefden, waar bet werkelijk koud is, zoo koud, dat zelfs in eene gestookte ruimte di temperatuur niet boven nul stijgt? Dr. Mosz, die aan de Engelsche poolexpeditie in 1870 heeft deelgenomen, vertelt van de on gehoorde verschijnselen, welke de koude toen te voorschijn riep. De thermometer stond op 40 graden Celsius onder nul. Dr. Mosz stak een waskaars aan, maar het was zoo koud, dat de kaars niet op de gewone wijze kon branden. De brandende pit kon de was slechts in haar onmiddellijke nabij heid tot smelten brengenzoo baande de vlam zich door de kaars een weg, waarbij rondom de vlam eene doorzichtige, dunne wasmantel bleef staan, door welke de kaars vlam een uiterst spaarzaam licht wierp. vZondagnacht heeft het langs het ge heele gebied van den Midden-Rijn zwaar ge sneeuwd. In de vlakte smolt de sneeuw spoe dig, op de hooger gelegen plaatsen echter is zij blijven liggen. vDe boschbranden duren in Amerika nog steeds voort en in Michigan hebben ze zoo'n schrik veroorzaakt, dat zelfs de wilde dieren in hun angst voor den brand, de menschen in het geheel niet meer vreezen. Een onderwijzeres, wier school door den brand was verwoest, vertelt van een eigen aardig avontuur. Ze nam hare leerlingen vijftig in getal en bracht ze door een regen van vonken naar het land. Daar za ten de kinderen gedurende den geheelen nacht, dicht naast elkaar en bij hen voegde zich beren, vossen, wilde katten, konijntjes, en veldhoenders. De dieren kropen eveneens dicht op elkaar en sidderden van angst. In verscheidene plaatsen van den staat New- York is door den brand en de droogte zoo'n groot watergebrek ontstaan, dat een em mer water 7 pence (ongeveer 35 cent) kost. In sommige streken deelt de regeering gra tis water uit. Tot een der bedeelden be hoort toevallig ook de millionair J. P. Mor gan. De Staatscourant van Dinsdag 27 October bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten op verzoek eervol ontslagen als voogd van Rottum G. K. van Dijk te Rottum en daar toe benoemd H. Toxopeus te Delfzijl benoemd tot predikant bij de Protestant- sche gemeenten in Nederlandsch-Indië de predikant der Ned. Herv. gemeente te Tuil W. Back. vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Xederlandsohe zeeschepen, met uit zondering van oorlogsvaartuigen, onder voor waarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nabome, aan dr. Heinrioh Breiten- stein eervol ontslag verleend als voogd van Rottum, G. K. van Dijk, te Rottum, en als zoodanig be noemd H. Toxopeus, te Delfzijl vergunning verleend tot het dragen van de hem, vanwege Z. M. den Düitschen Keizer, Ko ning van Pruisen, geschonken Zuid-West-Afrika- medaille in brons, aan demi cavalerist 2e klasse van liet leger in Ned.-Indië, F. C. Bamsöh (al gemeen stamboek no. 63412). Nederland en Venezuela. Reuter seint ons uit Londen d.d. 26 Oct. Een telegram, uit Caracas van 20 October 1.1. over Willemstad alhier ontvangen meldt, dat president Castro, in antwoord op de tweede Nederlandsche nota, weigert het besluit in te trekken, waarbij oversche ping van goederen te Caracas, bestemd voor Venezuela wordt verboden. Hij geeft zijn verwondering te kennen, dat Nederland intrekking van het besluit zou vragen na Venezuela's recht om het uit te vaardigen te hebben erkend. Hij verlangt dat Nederland een vertrou welijk agent zal zenden om tot een vriend schappelijke regeling van het geschil te ge raken De commandant van de artillerie heeft de voorbereidingen voor de verdediging van La Guaira voltooid. De „achterstandsontwer- p e n". Bij den voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal is, gedagtee- kend 16 October jl., het volgend schrijven ingekomen van den minister van Justitie: De verdaging van de verdere behandeling der drie achterstandsontwerpen, waartoe de Eerste Kamer in haar vergadering van 23 Juli j.l. besloot in verband met de rede van den heer Reekers en mede in verband met mijn verklaring, dat ik tegen die verdaging geen bezwaar had, heeft mij geplaatst voor de vraag of door mij in afwachting van de beslissing der Eerste Kamer de indiening moest worden bevorderd van een nieuw wetsvoorstel, houdende een nadere regeling der pensioenbepaling in achterstandsont werpen nr. 2 opgenomen. Was de ondergeteekende aanvankelijk van oordeel, dat aan het indienen van zoodanig zelfstandig wetsvoorstel geen formeele be zwaren in den weg stonden, na rijpe en ge zette overweging is hij moeten komen tot het besluit, dat het om formeele redenen niet ï-ogelijk is, de indiening van het door hem toegezegd wetsontwerp te bevorderen, alvo rens achterstandsontwerp nr. 2, waarvan het noodzakelijk een aanvulling is, tofc-wet is verheven. Eerst nadat de aanhangige wetsontwerpen in het Staatsbl. zullen zijn geplaatst, zal de afgelegde belofte dus materieel kunnen wor den nagekomen. Mitsdien veroorlooft de on dergeteekende zich de welwillende medewer king van UHoogedelgestrenge in te roepen, opdat de geschorste behandeling der achter standsontwerpen worde hervat zoo spoedig als de omstandigheden zullen toelaten. Wellicht is de Eerste Kamer niet ongene gen ook onder deze omstandigheden aan de achterstandsontwerpen haar goedkeuring te schenken. Dat door hem alsdan al het moge lijke zal worden beproefd om onverwijlde afdoening der toegezegde novelle zooveel mo gelijk te bespoedigen, zal wel geen uitdruk kelijke vermelding behoeven. Benoemingbijderechter- lijke macht. Naar het W. v. h. R. mededeelt, heeft de minister van Justitie dezer dagen een schrijven gericht aan de faculteiten van rechtsgeleerdheid bij de rijks universiteiten, de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en de Vrije Universiteit, het verzoek inhoudende onder de aandacht des ministers te willen brengen de jonge rechts geleerden, die door hun examina en pro motie getoond hebben te staan boven het ge wone peil. De minister wènfbht, wanneer een door kennis .en karakter uitblinkend jong rechtsgeleerde zijn academische studiën heeft voleindigd, daarmede zoo spoedig mogelijk te worden in kennis gesteld, opdat door de Regeering bijtijds voortreffelijke krachten in de rechterlijke macht kunnen worden opge nomen. Het W. v. h. R. voegt aan deze mededee- ling het volgende toe „Wij mogen niet verzuimen onze bijzon dere ingenomenheid uit te spreken met dit ministerieele verzoek. Er is een tijd geweest, dat men aan het departement van Justitie bij de benoeming tot rechterlijke betrekkin gen in de allereerste plaats vroeg naar an ciënniteit. Het gevolg daarvan was, dat be kwame jonge mannen, het wachten moede, elders een plaats zochten en vonden en voor de rechterlijke macht verloren gingen. Een ander gevolg was, dat zij die door hun aan leg zeer goed in staat waren een degelijk proefschrift te schrijven, op stellingen pro moveerden, ten einde niet door hun latere promotie bij tijdgenooten achter te komen. Indien zij, die ïvat kunnen praesteeren, we ien, dat hun praestatie hun ten goede kon komen, zullen zij zich den tijd en de in spanning daarvoor gaarne getroosten. Wij hopen, dat het initiatief van minister Nelis- sen een traditie moge vestigen aan zijn de partement". Daar de oefeningen van dit jaar in de legerplaats bij Oldebroek geëindigd zijn, keeren morgen naar het garnizoen te Zwolle weder terug de majoor E. J. de Bock, direc teur der artillerie-schietschool, benevens een detachement van het le regiment vesting artillerie, behoorende tot de 9e en 10e com pagnie, bestemd voor den dienst bij de ar tillerie-schietschool, sterk 6 officieren en 16 onderofficieren en minderen, onder bevel van den kanpitein M. E. Palm. In de legerplaats blijft echter nog een detachement vesting- en veld-artillerie achter tot het verrichten van artillerie-werkzaam heden en transporten, zooals het opbergen van dne verschillende vuurmonden enz. en ook het weder voor de winterslaap in ge reedheid brengen van het kamp. K. d e 'B o i r C z n. Men meldt aan de N. R. Ct. Het bericht i"1 Het Volk, dat de heer K. de Boer Czn. in 1909 zich niet meer be schikbaar zou stellen voor het Kamerlid maatschap, wordt door personen, die het Nveten kunnen, ten zeerste in twijfel getrok ken. Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië B. L. J. Maal als onderwijzer 3e klasse bij het open baar Lager Onderwijs daar te lande. Jubileum Barend Ba re n d s e. Heden herdenkt Barend Ba- rendse, thans verbonden aan de Nederland sche Tooneelvereeniging, te Amsterdam, den dag waarop hij dertig jaren geleden voor de eerste maal de planken betrad in de Schouwburgloge van Jan Grader in de Plantage, onder de directie van Ed. Bam berg en S. N. Kapper. Hij speelde in het drama De Gebochelde, waarin hij later een zijner geliefkoosde rollen, die van Henri de Laguardère, heeft gevonden. Notaris Nierstras z. f Te Maastricht is in den ouderdom van 65 jaar overleden de heer A. Nierstrasz, notaris. Na eene ongesteldheid van een paar dagen is Zondagmorgen te Rotterdam op on geveer 62-jarigen leeftijd overleden de heer J. C. Nijgh, directeur-uitgever van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant". Bij zijn drukken werkkring vond de over ledene nog tijd genoeg om een werkzaam aan deel te nemen in het bestuur van tal van in- dustrieele en financieele ondernemingen. Voorts was hij penningmeester van de ver- eeniging „De Ambachtsschool", bestuurslid der afd. Rotterdam van de vereen iging „Moed, Beleid en Trouw" en de af deeling Rotterdam van het Nationaal Fonds tot on dersteuning van de nagelaten betrekkingen der in Ned.-Indië gevallen militairen. Hij was het oudste lid der uitgeversfirma Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam. Directeur der Nieuwe Rotterdamsohe Courant Tot^ dat de algemeene vergadering van aandeel houders der „N. R. Ct." een nieuwen di recteur zal hebben benoemd, hebben de commissarissen der Courant na overleg met den hoofdredacteur tijdelijk als zoodanig aangesteld den heer H. Nijgh J.Czn., zoon van den overledene directeur, die in den laatsten tijd, tijdens de ziekte van zijn vader, reeds zijn gewaardeerde diensten had bewezen. N. R. Ct. De nieuwe mailbooten voor de maatschappij ,,Z e e- 1 a n d". De Tel. heeft ook te Amsterdam nog eens inlichtingen ingewonnen omtrent de kwestie van de nieuwe mailbooten voor de maatschappij „Zeeland". Te bevoegder plaatse verzekerde men het blad, het eens te zijn met de lezing reeds in de pers gegeven. Ook is men van meening, dat dé directie der maatschappij „Zeeland" zich slechts pro-forma in verbinding heeft gesteld met de Hollandsche Scheepsbouwmaatschappij, de maatschappij „De Schelde" te Vlissin- gen, het établissement .Feijenoord" te Rotterdam en de Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam. In welingelichte kringen verzekerde men verder, dat de levering der drie booten reeds gegund moet zijn aan 'n Engelsche maatschappij. De commissie, nit de drie bovengenoemde scheepsbouwmaatschappijen gevormd en die, zooals we reeds mededeelden, met de maat-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2