BIJVOEGSEL Amersfoortsch Dagblad. Gemeenteraad AMERSFOORT. bij het van Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 27 October 1908. des namiddags ten half twee ure. Voorzitter de heer burgemeester jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers. Tegenwoordig de heeren wethouders E. L. Visser en M. L. Celosse, de heeren H. Kroes, M. R. N. Oosterveen, J. W. Jorissen. A. A. Hamers, A. II. Tromp van Holst, D. Gerrit sen, mr. J. Heijligers, II. W. van Esveld, N. Veis Heyn, C. J Plomp, S. J. van Dui nen, W. Salomons, D. Ruijs en A. H. van Kalken en de secretaris mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig de heer *J. C ltolandus Hagedoorn. De notulen van de vorige vergadering wor den goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken a. Een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 7 October 1908, no. 3199, afd. II. M. O., houdende mededee- ling, dat Zijne Excellentie geen vrijheid heeft kunnen vinden oene hoogere rijkssubsidie voor de hoogere burgerschool aan te vragen. Voor kennisgeving aangenomen. b. Missive van den Minister van Binnen landsche Zaken van 12 October 1908, no. 6140, afd. H. M. O., houdende mededeeling, dat in do benoeming van F. Faber, 11. Mooijen, H Iluurderaan, P. Hierop en H. Dijkstra tot tijdelijke leeraren aan de burgeravondschool zal worden berust. Voor kennisgeving aangenomen. c. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 6 October 1908, 3e afd., no. 3811/2497, tot goedkeuring van het, raadsbe sluit van 29 September 1908, no. 308, strek kende tot wijziging van de begrooting, dienst 1908 (stichting fonds workeloosheidverzeke- ring). Voor kennisgeving aangenomen. d. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 13 October 1908, 3e afdee- ling, no. 3812/2554, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 29 Soptomber 1908, no. 299, strekkende tot aankoop van eene obligatie Nederlandsche Werkelijke Schuld van f 100. a 3 pet ten dienste van het stratenfonds. Voor kennisgeving aangenomen. f. Twee besluiten van do Gedeputeerde Staten van Utrecht van 19 October 1908, 3de afdeeling, no. 3938/2585 on no. 2606, houdende beslissingen inzake reclames betreffende de inkomstenbelasting dienst 1908. Ter secretarie nedergelegd. f. De verslagen van de afdeelingsvergade- ringen van den Raad, gehouden op 18 en 30 September en 6 October 1908, benevens de antwoorden van Burgemeoster en Wethouders van 17 en 20 October 190S, afdeeling I, no. 1423. Te behandelen bij de^iegrooting. g. Schrijven van Burgemeester en Wet houders van 6 October 1908, afdeeling I, no. 1370, houdende toezending van het proces verbaal van kasopname i>ij den Gemeenteont vanger op 6 October 1908. Ter secretarie nedergelogd. h. Schrijven van Burgemeester en Wethou ders van 20 October 1908, afdoeling I, no. 1322, houdende medodeeling, dat de Gedepu teerde Staren van Utrecht hot aai.tal lesuren voor het herhalingsonderwijs, dat voor oene rijksbijdrage in aanmerking kan komen, voor 1909 hebben vastgesteld op f 384por school. Voor kennisgeving aangenomen. L Schrijven van Burgemeester en Wethou ders van 13 Octobor 1908, afdoeling I, no. 1401/1402 en van 22 October 1908, afd. I, no. 1455, houdende mededeeling, dat zij 1. met ingang van 15 December 1908 jhr. S. M. van Reigersberg Versluijs benoemd heb ben tot secretaris-penniDgmeester van het fonds tot bevordering van de verzekering te gen de geldelijke gevolgen van gedwongen werkloosheid 2. met ingang van 15 December 1908 aan jhr. S. M. van Reigersberg Versluijs op zijn verzoek eervol ontslag hebben gegeven als hoofdcommies ter secretarie 3. met ingang van dien datum mr. J. K. H. de Beaufort,'thans werkzaam ter secreta rie, benoemd hebben tot hoofdcommies. Voor kennisgeving aangenomen. j. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van de Vereeniging „Handel en Nijverheid", betreffende de uitmonding van de Eem. Ter secretarie ter behandeling in oone volgende vergadering. k. Een adres van bewoners, eigenaren en huurders van perceelen, gelegen aan de van Asch van Wijckstraat, van Persijnstraat en Wijer8straat, betreffende aldaar aan te brengen bestrating. Te behandelen bij het betrekkelijke punt van de agenda. I. Een adres van het Araersfoortsche Drank- weer-Comité, betreffende te verleenen subsidie. Te behandelen bij het betrekkelijke punt van de agenda. De Voorzitter. Alvorens over ~te gaan tot behandeling van de agenda heb ik mode te deelen, dat. ik een verzoek heb ontvan gen tot het houden van eene geheime zit ting. Ik sluit dus de deur. De openbare vergadering hervat zijnde, is aan de orde 1. Benoeming van een onderwijzer aan de school aan de Beekstraat (vacaturo Rademakers). De voorzitter verzoekt de hoeren Celosse en van Esveld als stemopuemers te fungeeren. Do voordracht luidtD Demraer, te Leer dam, T. Beverlo, te Gietelo en M. G. van Gelder, te Oosterbeek Do heer Dommer wordt benoemd met algemeene stemmen. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de school 'aan de Puntenburgerlaan (uitbreiding van personeel), De voordracht luidt: T Beverlo, te Gietelo, D. Demmer, te Leerdam en J. D. van Aken, te Heino. De heer Beverlo wordt benoemd met alge meene stemmen. 3. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de jaarwedde van het personeel verbonden aan de Burger avondschool (cursus 1908,1909). Wordt z. h. o. conform besloten. 4. Voorstel van B.. en W. tot het toekennen eener periodieke verhooging aan den leeraar dr. P. K. Lulofs en vastsielling van diens jaar wedde en pensioensgrondslag. Wordt z. h. o. conform besloten. 5. Voorstel van B en W. tot aankoop van het perceel, grenzende aan de zuidzijde van het raadhuis. Het perceel is groot 6 aren, 70 centiaren; de koopsom bedraagt f 3700, do kosten zijn f 384 3 {5. Wordt z. h. o. conform besloten. 6. Voorstel van B. en W. tot machtiging tot verhuring van een perceel, gelegen bij de Bloemendalsche poort. Wordt z. h. o. conform besloten. 7. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche verhuring van een weide, gelegen op Birk- hoven, groot I heet., 54 aren, 10 centiaren, voor drie jaren tegen f 60 per jaar. Wordt z. h. o. conform besloten. 8. Benoeming van oen regent van het Burgerweeshuis. De aanbeveling luidt: M. van Heloma, mr. H. J. M. van den Bergh on J. W. C. Bloem. De heer van den Bergh wordt benoemd met 9 stemmen. Op den heer van Iloloraa waren 7 stemmen uitgebracht. De Voorzitter betuigt dank aan de stem- opnemers voor de genomen moeite. 9. Voorstel van B. en W. betreffende het rooien en verkoopen van boomon. De heer Heyligers. Mijnheer de Voor zitter eene kleine op meriting. Toen de boomon in het plantsoen bij do jongensschool zijn weggenomen om meer licht te krijgen in die school had ik verwacht, dat do zestien lariksen, die vroeger zijn geplant tot versiering bij het bruggetje maar nu zijn opgegroeid tot hooge staramen en beneden geheel kaal zijn, mede zoude zijn opgeruimd. Ik zou willen voor stellen die boomen weg te nemen en to yer- vangen door groen hout. De Voorzitter. Het ia, denk ik, wel voor 't eerst, dat hier eene stem uit den raad opgaat om boomen weg te nemen. B. on W. zijn altijd angstvallig met voorstellon gekomen tot het rooien van boomen, alleen als het bepaald noodig is. Evenwel, als de raad het verlangen te kennen geeft boomen verwijderen, dan willen B. en W. gaarne over wegen of daartoe een voorstel kan worden gedaan. De heer Heyligers. Ik wilde alleen vragen of B. en W. 't niet willen onderzoeken. Do boomen staan niet in den weg, maar zij ontsieren. De Voorzitter. B. en W. zullen ovor- wegen of er aanleiding bestaat die boomen weg te nemen. Wordt z. h. o. conform besloten. 10. Voorstellen betreffende de nachtwakers. In de eerste plaats komt in behandeling het voorstel, ingediend door den heer Plomp, om in te trekken het raadsbesluit van 1 April 1908 en te bepalen dat iedere vacature voor do betrekking van ag«rat van politie 3e klasse, oude catagorie, zal worden vervuld door aan stelling van een agent van politie 2e klasse. Wordt z. h. o. conform besloten. In behandeling komt het tweede gedeelte van het voorstel van den heer Dlomp om aan de agenten van politie 3e klasse, oude cata gorie, toe te kennen eene verhooging van jaarwedde van f 25.voor ieder. De heer Plomp. Mijnheer de voorzitter, het spijt mjj, dat het dagelijksch bestuur niet in zijn geheel van meening is, dat aan de nachtwakers verhooging van salaris toekomt. Demeerderheid van B. en W. acht die ver hooging niet noodzakelijk; zij zegt: „Dat andere politie-ambtonaren eene vorhooging genieten, kan moeilijk een argument zijn om dat toe to kennen aan hen, die nevens hunne betrokking als nachtwakor, andero be trekkingen uitoefenen en uit dien hoofde bijver diensten genieten". Het spijt mjj, dat het hoofd der politie zelf die verhooging niet noodig vindt. Ik had van dat hoofl eene andere verwachting, juist omdat bij hem het strovon voorzit om de politie beter te m ikon. Nu is verhooging van salaris oen van de middelen om de politie te brengen tot een hooger peil. Daarom trof het mij te lezen; „Do meerder heid van ons college, waaronder het hoofd der politie, acht eene verhooging van do jaarwedde der nachtwakers niet voldoende gemotiveerd". De meerderheid van het dagelijksch bestuur ziet geen reden om, als andero politie-arabte- naren verhooging gekregon hohben, 'tooknau hen te geven. Daar kan iets in gelegen zjjn. Maar de eerste en eenige vraag is altijd: worden de nachtwakers in dienst van de ge meente behoorlijk gesalarieerd? En de tweede vraag is: Is er reden om, als de bedoeling bestaat de salarissen van hot personeel der politie te verhoogen, de nachtwakers, de rninst gesalarieerden, daarvan uit te sluiten? Die reden kan niet gelegen zijn in den arbeid, dien de nachtwakers verrichten. Zij zjjn van 10 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens in dienst. En toor het werk, dat z|j verrichten, arbeid gedurende den nacht, die in den regel hooger worden be taald, genieten zij slechts eon loon van f 1. per dag. Ik heb slechts f 25.— per jaar verhooging voor hen gevraagd, omdat de financiën van de gemeente in geen botoren roestand verkeeren. Was do toestand beter, dan zou ik den moed gehad hebben om hooger salaris voor te stellen. B. en W. beroepen zich op de bijbaantjes, die do nachtwakers uitoefenen. Ik weet alleen van twee, dat zij knecht zijn in een verkooplokaal. Van de anderen is 't mij niet bekend, wat zij er bij verdienen, maar ik kan mij niet voorstollou, dat die verdiensten groot zjjn. Ik zou 't beter gevonden hebben als B. en W. getracht hadden onder cijfers te brengen wat dio bijbaantjes 10

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 5