kunnen opbrengen. Dan twjjfel ik niet of het zou gebleken zijn, dat de salarissen van de nacht wakers laag zijn, zeker niet zoo hoog als die van do andere agenten. Op deze gronden meen ik, dat er geen grond is om aan deze menschen verhooging te weigeren. Do heer Jorissen. Mijnheer de voor zitter ik zal stemmen voor de salarisverhooging van de nachtwakers om deze reden: "Wanneer wij de nachtwakera niet afschaffen, daa beves tigen wij hunne stelling als agenten. Die hebben algemeen verhooging gehad. De nachtwakers moeten dus vallen in de verhoo ging, die aan allen is toegekend, en hot is dus billijk hun de f 25.te geven. Do heer Visser. Mijnheer de voorzitter, ik behoor tot «ie meerderheid van het college van 11. en W., die zich niet kan vereenigen met het voorstel tot verhooging van het salaris der nachtwakers. Redon daarvan is in de eorate plaats, dat ik het verkeerd vind aan lieden, die „anf dem Aussterbo-otat" staan, meer traktement, te geven. Zij hebben het ook niet noodig. Het is heel aardig als men voor een bijbaantje f 6.in de weck krijgt. Wanneer men rekent naar het aantal dagen dat zij in dienst zijn, dan genieten zjj meer dan f 1.20 per dag, want zij doen maar gedurende drie vierden van hot jaar dienst. Maar hot groot© argu'mont voor do meerderheid van het college van B. pn W. is, dat wij niet gerechtigd zijn meer uitgaven ten laste van de begrooting te brengen bij het kleine batig saldo, dat wij hebben. Daarom heb ik mijne stem niet gegeven aan het voorstel tot verhooging. De heer C o 1 o s s e. Mijnheer do .voorzitter, ik wil met een enkel woord het standpunt verdedigen, dat ik in het dagolijksch bestuur heb ingenomen. De grond, waarop het voor stel van den heer Plomp berust, is m. i. volkomen juist. Het is niet goed te zeggen, dat de betrekking van nachtwaker slechts oen bijbaantje is. De meeaten maken or hunne hoofdbetrekking van. Hot kan zijn. dat&ij er nog f 2.— a f 3.bij vordieceri maar het loon, dat zij van de gemeente genieten, is laag, vooral omdat zij dienst doon in den nacht. Ik zou er voor zijn eene kle ine verhooging aan j do nachtwakers toe te kennen, f 25.—in het jaar is niet zulk een groot bedrag^om daarop de verhooging te laten afstuiten. De heer van E s v o l d. Mijnheer do voor zitter. Toen indertijd do verhooging van het salaris der agenten van politie aan do orde was, ben ik gekomon met het voorstel om ook de karigst bezoldigden in die verhoogiug te doen deelen. Daaruit is voortgekomen een voorstel om de nacht wakersgoheel af te schaffen. Dat was radicaal,zoodat er verder van verhooging geen sprake behoefde te zijn. Men is daarop nu teruggekomen, en uit deze vergadering is het voorstel gekomen om do nachtwakers to hand haven en eone kleine verhooging toe te staan. Nu vraag ik Is eene belooning van f 300 in het jaar, voor ambtenaren die nachts, opdat andere menschen rustig kunnou slapen, in alle weer on wind dienst moeten doet;, voldoende De verhooging, die de hoer Plomp voorstelf 1 jjkt mij klein genoeg. Met het oog op dc financiën zal ik mot het voorstel mee gaan. Wij willen het kleine loon toch niet handhaven om het uitsterven van de nacht wakers te verhaasten? Ik geef in overweging, het voorstel van den heer Plomp aan te nemen. De heer V e 1 s H e y n. Mijnheer de voer- zitter, ik wonsch ook mijn stem over dozo zaak te motiveeren. Ik zal stemmen vbor het voor stel van den heer Plomp. Er is reeds veel over het voorstel gezegd. Een argument wil ik ei nog aan toevoegen. Duor hot hoofd der politie is bij eene vroegere gelegenheid gezegd, dat de nachtwakers hun plicht doen. Wanneer nu deze menschen hun plicht doen, dan vind ik een dienst van 10 uur 's avonds tot 7 unr 's morgons, met wat er nog bij kan komen van dien aard, dat ik het jammer zou vinden als niet de middelen werden toegestaan, om hun wat meor te geven. De Voorzitter. Ik wil, naar aanleiding van het voorstel van den heer Plomp, nog opmerken, dat m. i. hot loon van de nacht wakers, in evenredigheid is met de diensten die zij prestoeren. Om de vier dagen hebben zij- een nacht vrij, zoodat zij gedurende 91 nachten in het jaar geen dienst doen. Met het oog daarop komt mij het loon voldoende voor. Dat is de reden waarom ik do aanneming van het voorstel van den hoor Plomp meen te moeten ontraden. Maar ik zal gaarne dit voorstel in omvraag brengen. In stemming gebracht, wordt het voorstel van den heer Plomp aangenomen met 15 stem men tegen 1, die van den heer Visser. 11. Vaststelling van het vierde suppletoir© kohior der inkomstenbelasting, dienst 1908. Wordt z. h. o. vastgesteld tot een bedrag van f 5,530.75. 12. Vaststelling van het eerste suppletoir© kohior der straat belasting, dienst 1908. Wordt z. h. o. vastgesteld tot een bedrag van f 73.56. 13. Behandeling van reclames in zake in komstenbelasting, dienst 1908. Wordt z. h. o. besloten conform de adviezen. 14. Behandeling van reclames in zake straat belasting, dienst 1908. Wordt z. h. o. besloten conform de adviezen. 15 Behandeling van verzoeken tot het ver- leonen van afschrijving in zake inkomsten belasting, dienst 1908, ter zake van vertrek of overlijden. Wordt z. h. o. besloten couform de adviezen. 16. Behandeling van de begrooting van het Burgerweeshuis voor 1909. De begrooting bedraagt in ontvangsten en uitgaven f 9,826. Wordt z. h. o. vastgesteld. 17. Behandeling van de begrootiug en sub sidie voor het burgerlijk arm bestuur voor 1909. De begrooting bedraagt f12,600 in ontvang sten en uitgavee. Onder do ontvangsten is een subsidie van de gemeente, bedragende f 12,207.68. Wordt z. h. o. vastgesteld. 18. Voorstel van B. en W. betreffende de jaarwedde van den gemeenteontvanger. B. en W. stellen voor deze jaarwedde te brengen op f 2,250, met ingang van 1 Janu ari 1909. Wordt z. h. o. conform besloten. 19 Voorstel van B. en W. in verband met de toelage aan den ambtenaar, met de vervol ging in belastingzaken belast. B. on W. vragen e«*n crediet van f 250. voor bezoldiging vau hen, die dezen ambtenaar behulpzaam zijn. Wordt z. li. o. conform besloten. 20. Voorstel van B. en W. betreffendo de jaarwedde van don archivaris. B. en W. stellen voor do jaarwedde te ver- hoogen met f 100 en nader vast te stellen op f 300. Wordt z. h. o. conform besloten. 21. Voorstel van B. en W. betreffendo sa- larisregeliug van den reinigingsdienst. B. en W. stollen voor de werkloonen van allo werklieden te brengen op f 9 en het sa laris van den directeur op f 1100, benevens vrjje woning en tantième. Wordt z. h. o. conform besloten. 22. Voorstol van B. eu W. tot aankoop van een mechanische brandladder en inrichting van eene bewaarplaats voor die ladder. B. en W. vragen machtiging tot aankoop van do ladder tot een bedrag van f 1200. De kosten der inrichting van de bewaarplaats op de oude begraafplaats wordcu op f 600 go- raarnd. De heer R u ij b. Mijnheer de voorzitter, ik voor mij zie de noodzakelijkheid niet in, dat de gemeente zoo'n dure brandladder aanschaft. Ik heb uit de stukken gezien, dat B. on W. het oordeel van den commandant der vrijwil- ligo brandweer hebben ingowonnen. Is 't niet wenschelijk, dat ook het oordeel van de stedelijke brandweer wordt ingewonnen De drie brand meesters die ik er over gesproken heb, hebben mij verklaard, dat de aanschaffing van een mechanische brandladder, zooals Utrecht bezit, voor Amersfoort voldoende is. Die kost f 450 a f 500, terwijl de brandladder, die B. on W. voorstellen aan te schaffen, zul kosten f 1200. Dat maakt oen groot verschil. De Voorzitter. Het college van brand meesters, dat B. en W. in deze zaak van ad vies beeft gediend, geeft do voorkeur aan deze brandladder. Naar aanleiding daarvan hebben B. en W. besloten voor te stellen, deze brand ladder, die ook door den gemeente-architect Bagezien en goed bevonden is, aan te schaffen, en niet aan te schaffen een ladder, die minder voldoet aan de eischen. De heer Ru ijs. De drie brandmeesters, die ik gesproken heb, hebben mij verklaard, dat een brandladder, zooals men in Utrecht ge bruikt, voldoeude i?. Die kan geborgen worden bij den grooten toren, zoodat men ook de kosten van een nieuwe bewaarplaats zal kunnen be sparen. Do Voorzitter. B. en W. hebben het advies ingewonnen van het college, dat in der gelijke zaken moet adviseeren. Daarop berust het voorstel. De heer Van Duinen. Mijnheer de voor zitter, ik ga geheel mee met het voorstel van B. on W. Als de gemeente een mechanische brandladder aanschaft, dan moet zij er dadelijk een aanschaffen, die aau alle denkbare eischen kan voldoen. Wanneer wij nagaan tot welke hoogte de huizen tegenwoordig gebouwd wor den en dat het voor de bovenbewoners vrijwel onmogelijk zal zijn te ontvluchten, als er on middellijk bij het trappenhuis brand ontstaat, dan doen B. en W. goed de brandladder, die zij op het oog hebben, aan te schaffen. Ik heb ook information ingewonnen reeds anderhalf jaar geleden werd deze brandladder hoog noodiggeacht, maar toen waren er geen fondsen. De deskundigen, die ik gesproken heb. waren zeer ingenomen met het voorstel, dat door B. en W. is gedaan. Ik ben zeer voor het voorstel. De hesr Salomons. Mijnheer de voor zitter, er is medegedeeld, dat voor f 1200 ver krijgbaar is een brandladder van 18 M. lengte. Zijn er in Amersfoort gebouwen, die 18 M. hoog zijn? Wij behoeven m. i. met een brand ladder niet verdor te gaan dan tot de kroon lijst of tot de laatste verdieping. Wanneer men een ladder aanschaft van 12 Meter, waarop nog 3 Meters kunnen worden aangezet, dan is «lat. voldoende. Oio kost maar f 740. De Voorzitter. De ladder; waarvan de aanschaffing wordt, voorgesteld, zal in alle eventualiteiten voorzien. Er kunnen gevailen zjjn, waarin men veel hooger moet gaan dan 15 Meter. Voor dergelijke gevallen is het ge- wenscht over een ladder te beschikken, waar mee men ook hoogere huizen kan bereiken. Met het oog daarop hebben B. en W. hun voorstel gedaan. De heer Visser. Mijnheer de voorzitter, mag ik een lijstje van hoog© buizen voor lezen Het Café Central in do Langestraat heeft 12 Meter govelhoogte en is tot aan den nok 15 M. hoog. Het huis van den Dom, aan de Varkenmarkt is 14 M. hoog, het huis van de firma Hamersaan de Langestraatis 13 M. Van het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis is de voorgevel 21 Meter hoog, de zijgevels hebben 16 Meter hoogte. De kazerne voor de bereden wapens is ook een hoog gebouw. Ik geloof, dat met deze opgaven bewezen is, dat een ladder van 18 Meter noodig is. Als men een brand ladder aanschaft, die te klein is, dan heeft men er niets aan. De hoer Van Duinen. Mijnheer de voor- zittee, ik wil er nog op wijzen, dat een hooge ladder niet alleen noodig is voor hot redden van inenschenlevens. Ook om den brand zelf te bestrijden, is een hooge ladder van nut, omdat men dan van den top van de ladder kan spuiten in het perceel. De Voorzitt en\ Ja, voor het blusschings- werk en ook voor het redden van personen, is een hooge ladder gewenscht. De heer Kroes Mijnheer de voorzitter, ik ben er zeer voor, deze brandladder aan te schaffen. Ik kan volkomen meegaan met hot voorstel van B. en W. Wordt z. h. o. conform het voorstel van B. en W. besloten. 23. Voorstel van B. en W betreffende een adres van het bestuur der Vereeniging tot bestrijding der tuberculose in Amersloort, tot verkrijging van eon subsidie. B. en W.'stellen voor een subsidie van f 250 per jaar te verlcencn, tot wederopzegging. Wordt z. h. o. conform besloten. 14. Behar doling van de gemeentebegroo- ting voor 1909. De algemeene beraadslagingen worden ge opend.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 6