Vrijdag 30 October 1908. BUITENLAND. I'. 126. 7"" jHHrgadit. AMERSFOORTSGH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franao per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bf de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTlfiN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 ««ills bij voeruitbetaSng. Groote lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voosdeeliae bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, b$ abonneneai. Bene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen.. VERKIEZING KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De Burgemeester en' Wethouders vara Amers foort brenlgen. hiermede ter openbare kennis, <l»t op Maandag, den 30sten November 1908, des voor middags van 10 tot des namiddags 1 ure, ten Raad huize dezer gemeente zal plaats heb ben eene verkiezing van drie leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amers foort-, en zulks ter vervulling der plaatsen, ont staan door de periodieke aftreding van de hee- ren: H. C. ran! Dam, S. J. van Duinen en H. Meur sing. De stemming geschiedt bij ongeteekende brief jes. waartoe met het zegel der gemeente gewaar merkte stembriefjes, ten minste acht dagen voor den dag der verkiezing, door den Burgemeeetei aan de kiesgerechtigden worden, toegezonden. Den kiezer, die zijn stembriefje verloren of er geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid ver schaft, om er aan het stembureau een te beko men. Het openen der stembriefjes geschiedt dadelijk na afloop der verkiezing. Van onwaarde zijn briefjes, welke niet zijn gewaarmerkt met het zegel der Gemeente, welke onderteekend zijn, welke niiet- duidelijk een per soon aanwijzen, of waarbij of waaraan andere stembriefjes zijn ingesloten of vastgehecht. Amersfoort, den 29. October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFERT KRDBSE. WÜLJTIERS. De Burgemeester vam Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 3, zoo noo- dig ook op 4 November e. k. schietoefeningen zullen worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaaktop gemelde dagen een sector begrensd door de richtingen N.W. door Noord tot Z.ü. (180 gr.), beide tot op 4500 M. van 'het fort. Op de dagen waarop gevuurd1 wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien van min stens éénl uur vóór den aanvang der schietoefe ningen tot het einde daarvan; bovendien zullen tegelijkertijd roode vlaggen waaien van de bat terijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbat- iterij nabij Muiden en den Kerktoren' te Muider- berg. Voorts zullen; mede schietoefeningen worden gehouden, op 3 en zoo nood'ig op 4 November e. k vara het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd wordenl met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag bezuiden het zeegat en een roode vlag benoorden het zeegat; de afstand wordt 310U M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. Amersfoort, 29 October 1908. De Burgemeester van Amersfoort, WIJ IJTIERS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort brongen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan Izaak de Wolff en zijne recht verkrijgenden, wonende alhier, vergunning is verleend tot oprichting eener rundersladhterij, onder voorwaarde: 1. het bloed en afval moet onmiddellijk na iedere slachting zooveel mogelijk worden verza meld in een plaatijzeren bak of ton en daarna ten spoedigste worden vervoerd; I 2. de vloer der slachterij moet zoodanig ge- construeerd worden, dat het bloed en bloedwa ter, dat niet op de in sub 1 omschreven wijze kan wonden- opgevangen, loopt naar een put, groot 33 bij 33 c.M. binnenwerks, welke put uit mondt in de gracht van den Zuidsingel, in het perceel Muurhuizen, wijk B, kadastraal bekend gemeente Amersfoort, Sectie E, no. 2963. Amersfoort, den 27. October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J.G. STENFERT KROESE. WUIJTIERS. Politiek Overzicht Keizer Wilhelm en «Ie DuHseli- Engelsclie betrekkingen. Het is tot dusver niet authentiek be kend geworden of- en met welken Engel- jschen politicus de Keizer van Duitschland [het gesprek heeft gevoerd dat dezer dagen édoor de Londensche „Daily Telegraph" Iwerd weergegeven en zeer veel opzien 1 heeft gebaard. Of het werkelijk plaats ge lhad heeft, wellicht ook met wien, en of het jin alle bizonderheden door de Daily Tele- igraph juist is weergegeven, daarover zal men wellicht langs officieelen, althans offi- Icieusen weg iets vernemen. De Keizer is op pet oogenblik niet in Berlijn doch !zoo meldden reeds in regeeringskringen ed geïntroduceerde berichtgevers van LDuitsche bladen in tot oordeelen be- tvoegde kringen houdt men het niet voor on waarschijnlijk dat de Keizer zich heeft ge uit als in het interview werd medegedeeld, zij het dan ook zeker niet met het doel er publiciteit aan te doen geven. De onbeken de zegsman zegt in de inleiding van het Vraaggesprek dan ook zelf, dat hij in zeke ren zin een onbescheidenheid begaat, doch met het goede doel zekere misstanden en iooroordeelen uit den weg te ruimen, die ver de Duitsche politiek en de bedoelingen es Keizers nog ruimschoots zijn verspreid. Ecu nobel doel, maar het heeft aan gelijk soortige manifestatiën en publication van allerlei aard en met hetzelfde doel de we reld ingestuurd, sinds jaar en dag niet ont broken en het doel is meestal slechts voor-i bijgaand of gedeeltelijk verwezenlijkt. Deze ondervinding stemt sceptisch ten aanzien van de uitwerking welke de onderhavige, in de eerste plaats als een sensatie werkende openbaarmaking zal hebben. Vorst Bülow l eeft zich bovendien voor ongeveer twee maanden in een lang vraaggesprek dat in den „Standard" is geschreven, op menig punt in dienzelfden geest uitgelaten als men thans den keizer in den mond legt. De hoofdzaak echter isDe Keizer kan zich zoo hebben geuit, als de zegsman van i Daily Telegraph, die te kennen geeft d.»t hij een diplomaat in ruste is, ver haalt. Het gansche verhaal over de uitin gen des Keizers bevat zoo wordt in een correspondentie uit Berlijn aan de Frankf. Zeitung geschreven eigenlijk volstrekt niets nieuws of verrassends. Het zijn ge dachten en uiteenzettingen waaraan bij an dere gelegenheden en in een anderen vorm door den Keizer zelf en door Duitsche staatslieden reeds uiting gegeven is. Men weet dat het den Keizer pijnlijk aandoet voor een vijand van Engeland te worden ge houden. De waarschuwing tegen toekom- stig gevaar in het Oosten is uit den mond des Keizers niet nieuw. Wat hij over de er kenning van Moeley Hafid en over de reis van den consul Vassel naar Fez moet heb ben gezegd, komt. precies overeen met de officieuse en officieele mededeelingen over de Duilsch-Marokko-politiek. Alleen twee punten blijken door de open bare meening als iets nieuws, als eene ont hulling te worden opgevat. In de eerste plaats het betoog dat de Keizer zelf en de Duitsche regeering in tegenstelling met een aanmerkelijk deel van het Duitsche volk gedurende den Boerenoorlog een jegens En geland bepaald vriendschappelijke, houding hebben aangenomen en in de tweede plaats en dat is de groote onthulling in het in- teiview dat, toen Rusland en Frankrijk een ten einde brengen van den Boerenoorlog voorsloegen, de Keizer geweigerd heeft hieraan deel te nemen. Men kan zich voorstellen hoe hierop de meeste Fransche bladen hebben vuur gevat. De Petite République en de Echo de Paris keerden de rollen al om en beweren dat van Duitschland het initiatief tot eene Fransch- Russische entente is uitgegaan. Tenzij de bewuste zinsnede van bevoegde zijde mocht worden gedementeerd,kan ons nog heel wat pers-gehaspel wachten De Berlijnsche correspondent van de Frankfurter Ztg. meent, dat voor politici, die de toenmalige gebeurtenissen nauwkeu riger gevolgd en ze niet vergeten hebben, de bedoelde geruchtmakende mededeelingen ook al geen verrassing uitmaken. „Er is" zegt hij daarover toen en later menig vuldig geschreven, vooral ook in Frankrijk. Er is tijdens den Boerenoorlog een oogen blik geweest, dat Rusland en Frankrijk op Engeland druk uitoefenden en voor dit op treden Duitschland zochten te winnen en het zal wel juist zijn, wat men thans als eene beweerde mededeeling des Keizers ver neemt, dat deze zijn weigering, om aan die actie deel te nemen, den Koning van Enge land telegrafisch heeft medegedeeld. Deze episode heen voor de betrekkingen van Duitschland en Engeland tot Frankrijk een gewichtige, in bare gevolgen wellicht thans nog nawerkende, rol gespeeld. Het is later bekend geworden dat het plan tot inter ventie van Parijs uit men noemt daarbij den heer Delcassé aan het Engelsche ka binet is overgebracht, doch in een voorstel ling waardoor het den schijn had alsof het initiatief tot dit jegens Engeland vijandig optreden van Duitschland was uitgegaan. Dat was een der aanvangspunten, de voor bereidende daad tot de tegen Duitschland gerichte zoogenaamde insluitings („Einkrei- sungs") politiek. Het kan niet uitblijven of thans, nu naar beweerd wordt de Keizer zelf deze gewichtige episode heeft aange voerd, zal daarover nog menige strijd wor den gevoerd. Wat de Keizer voorts nog ver teld hebben moetdat hij een veldtochts plan voor de Engelschen in Zuid-Afrika ont worpen en naar Engeland gezonden heeft is voorzeker nieuw, wij hebben nooit er van gehoord. Maar het kan juist zijn in zoover het zeer goed zou passen bij den levendigen, zich ook voor dingen in den vreemde sterk interesseerenden geest des Keizers en bij zijn groote belangstelling voor militaire za ken." De pers bespreekt al druk de jongste uitlatingen van Keizer Wilhelm, naar men wil door Lord Weardale aan de redactie der Daily Telegraph oververteld. Lord Weardale is sinds 2 jaren in den adelstand en heet eigenlijk Philip James Stanhope; hij is zeeofficier en parlementslid geweest. Op een andere plaats in dit blad vindt men in het kort het protest, dat de Temps en het Journal des Débats hebben aan geheven. „Gij draait de rollen om", zeg gen deze bladen, evenals de Petite Repu- blique. De officieuse Petit Parisien beweert, dat Frankrijk er nooit over gedacht heeft Euro pa er toe over te halen een vijandige hou ding tegen Engeland aan te nemen. Moeravief en Delcassé hadden in de be wuste Decemberdagen van 1899 een ge meenschappelijk optreden te Londen voorge steld, echter slechts om „vriendschappelij- ken raad" te geven. Delcassé zou over deelneming van Duitschland hebben gesproken. In Maart van het volgend jaar kwam Moeravief er op terug, doch toen had Frank rijk er op gewezen, dat het niet wilde we ten van deelname van Duitschland. Toen liet Moeravief eens polsen te Ber lijn, maar de Duitsche regeering wilde slechts meedoen als men haar het behoud van den status quo in Europa waarborgde, w. a. w. niet meer tornen aan het verdrag van Frankfort. Daarop wilde Delcassé niet ingaan, gelijk ook de Echo de Paris meedeelt, daarbij de vraag stellende„welke Fransche minister zou in zulk een voorwaarde kunnen toe stemmen?" Komende van een blad, dat met de Fran sche regeering in zoo nauwe verbinding staat als de Petit Parisien, is deze voorstel ling der feiten niet zonder belang. De Engelsche pers neemt over het alge meen dezelfde houding aan, dat de Keizer, hoe goed wellicht ook zijn bedoelingen zijn geweest, het doel voorbij geschoten heeft. De vijandige groote meerderheid, het onver mijdelijk tegendeel van de „kleine minder heid", die voor toenadering is, speelt de rol van facheux troisième bij de Engelsch- Duitsche genegenheidsverklaringen. De Kei zer heeft 't immers zelf gezegd, redeneeren de Engelsche bladen, laten we dus onze vloot versterken, nu geen zwakheid alsje blieft. En de Daily Telegraph heeft nog eens uitdrukkelijk verklaard dat in het be wuste artikel 's Keizers gezegden woordelijk waren weergegeven. Ook waar gesproken wordt van Frankrijk en Rusland, die Enge land in het stof wilden vernederen? Zou de Keizer Frankrijk en Rusland, die hij toch ook te vriend wil houden, zulke uitdruk kingen in den mond hebben gelegd? De Berlijnsche pers is over het algemeen niet best te spreken over het .stuk. De D. Tagesztg. gelooft niet dat de Keizer toestemming gaf voor de openbaarmaking en acht die deels overbodig, deels te veel be wijzend. De Tagl. Rundschau, die ook Frank Las- celles voor den diplomaat in quaestie houdt, is zeer bedroefd en vertoornd en klaagt dat deze „Lohengrin-politiek" des Keizers Duitschland niet verder brengt. Het Berl. Tageblatt vindt dat de grootste vijand van Duitschland en den Keizer niets ergers had kunnen verzinnen. Duitachland. Boedapest, 29 Oct. De ambassa deur van Duitschland werd door den Kei zer van Oostenrijk in particuliere audiëntie ontvangen en bad met dezen een onderhoud over het aanstaande verblijf van Keizer Wilhelm in Oostenrijk. De diplomaat in ruste, waarvan de Daily Telegrahp hare sensationeele onthullingen over de diensten, die keizer Wilhelm liet Engelsche volk heeft bewezen, verklaart entvangen te hebben, maakt, in den aanhvf er van, de opmerking, dat geheimhoudiug de hoogste plicht van diplomaten is, ook wanneer zij den staatsdienst verlaten heb benmaar er zijn tijden, waarin „met op zet begane onbescheidenheden tot nut van het algemeen kunnen strekken." In zijn ernstig verlangen, om aan. Jeu argwaan in Engeland een einde te maken, zeide de Keizer vrijmoedig „Gij Engelschen zijt dwaas. Waarom wilt gij een argwaan koesteren, die een groot volk onwaardig is? Wat zou ik meer kunnen doen dan ik gedaan heb? ik heb, zoo duidelijk als ik kon, iii mijne rede in Guildhall gezegd, dat mijn hart vredelie vend is, en dat het mijn dierbaarste wensen is, om op zoo goed mogelijken voet met En geland te leven. Heb ik geen woord gehou den? Daden moesten voor zichzelf spreken, maar gij leent het oor aan hen, die ze valsoh uitleggen en verdraaien. Ik be schouw die manier van doen als een per soonlijke beleediging. „Het stelt mijn geduld ernstig op de proef, om voortdurend averechts beoordeeld te worden, mijne herhaalde aanbiedingen van vriendschap met jaloersche en wantrou wige oogen beschouwd te zien. ,,Ik heb telkens opnieuw, niet eens maar tien keer gezegd, dat ik een vriend van En geland ben, en uwe pers of een groot deel er van stookt het Engelsche volk op, de hand, die het toegestoken wordt, te weigeren, en lastert, dat mijne andere hand den degen omklemt. Hoe kan men oen volk tegen zijn wil overtuigen? „Ik herhaal, dat ik de vriend van Enge land ben, maar gij maakt het werkelijk moeilijk dit te bevestigen. „Mijn taak is niet makkelijk, daar de gevoelens, die onder een groot deel van de lagere en middelste klassen van mijn volk hterschen, niet vriendschappelijk jegens Engeland zijn. Zoodoende vallen mijne woorden in mijn land slechts bij een min derheid in goede aarde een minderheid die liet goed meent met Engeland." De Keizer noemde de reis van den Duit- schen consul Vassel naar Fez als een voor beeld, hoe men de feiten verdraaide. Die reis had alleen de bescherming van de Duit sche belangen tot doel. Z. M. vervolgde: „In elk land zijn er lieden van kwaden wille. Ik wil niet be proeven, om uit te maken, of zij werkelijk kwaad kunnen brouwen, maar de feiten zijn, gelijk ik heb verklaard. Er is niets in Duitschland's houding ten aanzien van Ma rokko, dat de vredelievende verklaringen die ik in Guildhall of te Straatsburg heb gedaan, tegenspreekt. „Men gelooft vervolgde de Keizer in Engeland algemeen, dat Duitschland in den lieelen Zuid-Afrikaanschen oorlog een vijandige houding heeft aangenomen. Het lijdt geen twijfel, dat de Duitschers per soonlijk vijandig waren, maar was het amb telijk Duitschland het? Vraag aan de vit- ters, hoe het komt, dat de Europeesche reis van de afgevaardigden van de Boeren, die Europa voor hun zaak wilden winnen, op niets uitliep. De Boerenafgevaardigden wer den in Nederland gevierdFrankrijk ont ving lien met geestdrift. Zij wenschten te Berlijn te komen, en het Duitsche volk zou hen met bloemen bekranst hebben. Maar toen zij mij vroegen, hen te ontvangen, wei gerde ik. Dadelijk was de beweging ver stikt, en de afvaardiging kwam met leege handen terug. „Toen de oorlog verder op zijn hoogte punt was, noodigden de Fransche en Rus sische regeeringen de Duitsche regeering uit, om tussclienbeide te komen en op En geland een beroep te doen, om de vijande lijkheden te staken. Het oogenblik was ge komen zeiden de regeeringen, niet alleen om de Boerenrepublieken te redden, maar ook om Engeland te vernederen, om het in het stof te doen knielfen. „Wat was mijn antwoord? Ik antwoord de, dat wel verre van deel te nemen aan een Europeesch optreden, om Engeland's val te verhaasten, Duitschland zich altoos buiten ondernemingen zou houden, die het met een zeemogendheid als Engeland in botsing zou brengen. „Het nageslacht zal op een goeden dag de juiste bewoordingen kennen van het tele gram, dat nu in de archieven op het kasteel te Windsor berust, waarin ik de Engelsche souvereine in kennis stelde met het ant woord, dat ik aan de mogendheden, bedacht op Engeland's ondergang, gegeven had. Het Engelsche volk, dat mij nu beleedigt door mijn woord in twijfel te trekken, diende te weten wat mijn houding in het uur van zijn rampspoed is geweest. „Maar dit is niet alles. In December 1899, in uwe zwarte week, toen ramp op ramp volgde, kreeg ik van koningin Vocto- ria, mijne vereerde grootmoeder, een brief, geschreven in een stemming van rouw en droefenis, met duidelijke sporen van de vrees, -'ie haar gemoed en haar gezondheid knakte. „Ik antwoordde dadelijk in een deelnè- menden brief. Maar ik liet het er niet bij. Ik gaf aan een van mijne officieren last zoo nauwkeurig mogelijk, de werkelijke sterkte van de twee legers, die in Zuid- Afrika vochten, en de wederzijdsche stellin gen van dio legers te bepalen. Met de mij verstrekte gegevens maakte ik een plan van den veldtocht op, dat mij het beste leek, en legde het ter beoordeeling aan mijn genera- len staf over. Ik seinde dit plan naar Enge land over, en dat stuk ligt ook bij de staats stukken op Windsor op het onpartijdige oor deel van de geschiedenis te wachten. „Laat mij er bij voegen, dat het een merkwaardig toeval was, dat het door mij ontworpen plan in zijn hoofdtrekken zeer nauwkeurig op dat van Lord Roberts leek. Heb ik in deze omstandigheden gehandeld als iemand, die Engeland kwaad wilde be rokkenen?" De Daily Telegraph komt .in een hoofd artikel tot deze slotsom „De rechtstreeksche en manhaftige uit eenzetting van zijne eigen opvattingen door den Dnitsclien Keizer zal aan alle bedacht- znine staatslieden een levendigen indruk van zijn weuscli geven, om beter dan tot nog toe begrepen te worden door enkele leiders van de openbare meening bij ons, en kan ten slotte een bezadiger en edelmoediger in zicht vestigen in de handelingen van een voor indrukken gevoelig, hoogdenkend en vaderlandslievend karakter." De Berlijnsche correspondent van de Koln. Zeitung welke, zooals bekend veel voeling houdt met regeeringskringen, meldt dat men te Berlijn gelooft, dat het onder houd van den Keizer met den ontstemden diplomaat juist is weergegeven. P a r ij s 29 October. Volgens de Petit Parisien zou de overbrenger van des Keizers uitingen Lord Meardale zijn die het gepubli ceerde interv^ev met toestemming van den Keizer redigeerde. De Fransche bladen wij don or lange commentaren aan. Met name -s te vermelden de Petite Ré publique, welke zegt dat tijdens den Trans- vaalschen oorlog Duitshland geen Fransch Russische voorstellen tot eene tusschen- komst heeft van d§ hand gewezen, maai* dat het juist andersom is geweest, waartoe de uitingen van den Keizer hen provoceerden. Het blad kan dit bevestigen zonder vrees voor tegenspraak. De Echo de Paris publi ceert eveneens een zeer uitvoerig artikel waarin de rol der Duitsche diplomatie in het licht wordt gesteld, welke destijds ten doel had Frankrijk in een actie tegen Enge land te betrekken. P a r ij s, 2 9 Oct. De Temps verwerpt de beweringen, vervat in het onderhoud met de Daily Telegraph omtrent de rol, die de groote mogendheden, volgens den Keizer, gedurende lange jaren gespeeld zouden heb ben. i-»e Temps constateert, dat de Keizer er niet in is geslaagd Engeland gerust te stellen. Duitschland grond blijkbaar zijn hoop op de verdeeldheid van anderen. Ook het Journal des Débats protesteert en verklaart, dat de Keizer de rollen der verschillende diplomatiën omkeert en dat de Fransch'-- diplomatie geen reden heeft om zich te Londen te moeten rechtvaardigen. In den Rijksdag is een wetsontwerp rond gedeeld, dat de aansprakelijkheid van eige naars of bestuurders van motorvoertuigen verscherpt. Onder de nieuwe bepalingen komen de volgende voorwie tegen de verordeningen van de politie handelt, beloopt een boete tot 150 mk. of hechtenisde bestuurder van een motorvoertuig, die bij een botsing van zijn voertuig met personen of zaken, niet dade lijk stil houdt, wordt gestraft met een boete van 300 mk. of gevangenisstraf tot 2 maan den zij die niet van ambtswege bevoegd zijn verklaard tot het besturen van zulke voertui gen krijgen ook een boete tot 300 mk. of ge vangenisstraf tot 2 maanden; dezelfde straf treft iemand, die een motorvoertuig be stuurt, dat niet tot het verkeer is toegela ten vervalsching van ambtelijke kentee- kens wordt bestraft met 500 mk. boete of gevangenisstraf tot 3 maanden. Frankrijk. P a r ij s 2 9 O c to b e r. De Kamer heden beraadslagende over het ontwerp in komstenbelasting, nam met 328 tegen 236 stemmen een amendement aan, dat door den minister van financiën was bestreden en een reductie ten doel had voor kleine belastbare inkomens. De Kamer verwierp voorts met 367 tegen 144 stemmen een ander amende ment, dat eveneens door den minister bestre den werd en een andere reductie beoogde. Op dit amendement had de minister de ver trouwenskwestie gesteld De zitting is daar na opgeheven. P a r ij s, 2 9 O c t. De heer Berry stelde een wijziging voor van art. 304 van het Code pénal, strekkende tot uitbreiding van de qualificatie van moord ook tot sommige doodslagen, gepleegd door beroepsmisdadi gers. i_»e aanneming der urgentie van dit voorstel zou moeten aanduiden, dat de Ka mer wenscht, dat de doodstraf zal worden toegepast totdat de thans geldende wet is veranderd. Par ij s, 29 Oct. Het nieuwe bestuur bare luchtschip „Clement Bayard" heeft zijn eerste vlucht boven Parijs gedaan met de loods en drie opvarenden aanboord. Het blijkt dat de snelheid grooter is dan die van alle voorafgaande luchtschepen. Spanje. De leider der liberalen, Moret, zal de re geering interpelleeren over de bedoeling en de gevolgen van de reis van den koning naar Barcelona. Verschillende bladen zeggen, dat de in terpellatie voornamelijk betretfen zal den eed, door den Koning afgelegd, toen hij liet domheerschap aanvaardde van' de kathedraal van Barcelona. Oostciirijk-HongariJ*. Weenen, 29 Oct. De buitengewone vergadering van aandeelhouders der spoor wegmaatschappij keurde "heden met alge meene stemmen de overeenkomst met den Staat over den aankoop goed. Boedapest, 29 Oct. De Oosten rijksche delegatie keurde het crediet voor Bosnië good en begon vervolgens met de be handeling der oorlogsbegrooting. Rutland. Van Servische zijde worden allerlei po gingen aangewend, om Rusland te bewegen j tot openlijke ondersteuning van de Servi- sche eischen wat betreft de schadeloosstel- ling voor de annaxatie van Bosnië en Her- zegowina bij Oostenrijk. iOok op andere wijze wordt in Petersburg gestookt tegen Oostenrijk en in het belang van Servië. In de politieke club hield pro- i fessor Pogodin een voordracht over Bosnië Ien Herzegowina en dè Oostenrijksche occu patie. Die voordracht werd bijgewoond door den president der Doema, Chomjakof, en door vele afgevaardigden. Professor l'ogo- din viel daarin de Oostenrijksche staatkunde in die geoccupeerde provincies op heftige I wijze aan Een motie werd voorgesteld, waarover vele afgevaardigden het woord ver langden doch de politie verbood het debat, zoowel als de aanneming der motie.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1