KRACHT KOMT 01T GOED VERTEERD VOEDSEL. Uit den omtrek. Te Belgrado is men zeer ingenomen, met de mededeeling, dat Rusland, zoo geen con ferentie tot stand komt. de annexatie van Bosnië niet zal erkennen temeer daar men in Belgrado aanneemt, dat Turkije Bosnië niet wil afstaan en daarover met Oostenrijk ook geen onderhandelingen wil voeren. Dien tengevolge neemt men aan, dat de crisis voor Servië ten minste een gunstig verloop hebben zal. Servië. Milowanowitsj, de Servische minister van Buit. Zaken heeft zich over zijn ontvangst te Londen volkomen tevreden verklaard. Sir Edward Grey's minzaamheid schijnt hem de hoop gegeven te hebben, dat Engeland meer geneigd was geworden, de zaak van Servië te steunen. Wat de militaire overeenkomst met Mon tenegro betreft die was volgens den ge zant niet noodig, zoo volkomen zijn beide landen het eens. Verkrijgt Servië de genoeg doening niet, die het noodzakelijk acht, dan zal het zijn militaire maatregelen tot het uiterste voortzetten. De grens van het land zal veranderd worden in een verschanst kamp, want Servië zal dan gedwongen zijn, al zijn hoop te stellen op een succesvol mili tair optreden. De Servische gezant te Parijs werd giste ren te Londen verwacht. In Servië worden Oostenrijksche, Hon- gaarsche en Duitsche beambten bij menigte ontslagen, wanneer zij niet toestemmen Ser- vischo onderdanen te worden. Bulgarijë. Par ij/8, 29 Oct. De Temps deelt het volgende telgram uit Sofia medeEr is een voorloopig verdrag tusschen Turkije en Bul garije gesloten. Minister Paprikof deelde den vertegenwoordigers van Rusland, Frank rijk en Engeland mede, dat Bulgarije zich bereid heeft verklaard tot financieele con cessies. Turkije zou de onafhankelijkheid van Bulgarije erkennen eu laatstgenoemd land zou een globale schadeloosstelling beta len voor den Orient-spoorweg en de schat ting van Roemelië. Over het bedrag der schadeloosstelling worden de besprekingen nog voortgezet. Sofia, 29 October. Op de gelijk luidende vertoogon, eergisteren door de ver tegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Rusland, gesteund door Duitschland en Italië, gedaan, heeft de regeering gisteren avond geantwoord dat sedert de proclamatie der onafhankelijkheid Bulgarije alle bewij zen geleverd heeft geen enkele agressieve be- dooling jegens Turkije te hebben. Integendeel, de regeering is geleid door het onwrikbare verlangen de beste betrek kingen van vriendschap met Turkije te on derhouden en zelfs toen dit rijk een snelle mobilisatie ondernam nam Bulgarije hier te genover geen enkole maatregel dan de meest eenvoudige voorzorgsmaatregelen. Het heeft besloten na afloop van den termijn van 3 November de reservisten naar huis te zen den zonder dat deze door anderen zullen worden vervangen. Niettemin acte nemende van de stappen door de mogendheden ge daan, zal de Bulgaarsche regeering geen maatregelen nemen welke den vrede zouden kunnen verstoren. De regeering, nota nemen de van het verlangen der mogendheden, zal, zoover het van haar afhangt, alles doen bm tot oen directe overeenkomst to komen, mits zij daarmede overeenstemmende bedoelingen ontmoet bij de Turkschc regeering. Sofia, 29 October. Ten gevolge van de stappen door de groote mogendheden gedaan, ontsloeg de regeering de reservisten tegen 31 October in plaats van tegen 30 November. P h i 1 i p p o p e 1, 2 9 Oct. In Muzel- inansche kringen gelooft men dat de sultan spoedig er toe zal overgaan de onafhanke lijkheid van Bulgarije te erkennen en dat een reis van Koning Ferdinand naar Bul garije waarschijnlijk is. Constantinopel, 29 Oct. Bul gaarsche schepen zullen in geen enkele Turksche haven kunnen inladen. De Bul gaarsche agent zal naar aanleiding hiervan vriendschappelijke vertoogen tot de Porte richten. Sofia, 29 Oct. Het gerucht omtrent een botsing tusschen Turksche troepen en Bulgaarsche benden wordt tegengesproken. Turklj* Constantinopel, 29 Oct. Het orgaan van het Jong-Turksche comité Schoerai-Uemmet publiceert een proclama tie der Albaneezen, waarin deze protestee ren tegen elke compensatie ten gunste van Servië, Montenegro en Griekenland, welke het Albancesche gebied benadeelt. De procla matie vermaant tot rust en gemeenschappe- '.en arbeid, ten einde de gehechtheid van het Ottomaansche rijk te bewijzen. AiUrUi. B u e n o s-A y r e s, 2 8 Oct. De „Pourquoi Pas" is met Charcot aan boord hier aangekomen. St. Etienne, 28 Oct. De door de mijnwerkers geëxploiteerde mijn „Mon- thieu", voor welke een subsidie van 60,000 francs van den staat is gevraagd, is gerech telijk gedwongen de exploitatie te staken. Londen, 29 October De Great Eastern Railway maakt bekend, dat zij een draadloos telegram ontving van het stoom schip, dat was uitgezonden om onderzoek te doen naar den vermisten vrachtstoomer Yar mouth van Hoek van Holland, meldende dat eenig wrakhout was opgepikt, dat naar men gelooft behoort tot de Yarmouth. Vol gens de scheepspapieren voerdon de Yar mouth mot zich twee en twintig menschen, benevens eene zware lading, waaronder twee honderd ton vleesch en drie wagens met meu belen, toebehoorende aan een Britschen ge zant (ongetwijfeld Lascelles.) Sheerncss, 29 October. Het Britse he oorlogsschip ,,Blake" heeft gerap porteerd, van Schotland komende, gisteren op de Noordzee het levenlooze lichaam van een zeeman met een lijfgordel gomerkt Yarmouth" te hebben opgevischt. Londen, 29 October. Het stoom schip der Great Eastern „Vienna", dat krui sende was oin te zoeken naar de Yarmouth, vond twee reddingsboeien en eenig wrak hout. Het oorlogsschip „Blake" rapporteert meubelen uit zee te hebben opgepikt, welke nu aan boord van dat schip zijn. Londen, 29 October. De Great Eastern Railway maakt bekend, dat er niet langer aan te twijfelen is dat de Yarmouth vergaan is. De Staatscourant van Vrijdag 30 Oc tober bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten 'overgeplaatst in rang en ouderdom van rang bij de 1ste divisie marechaussee de le luitenant H J. Meyboom van het 9e regi ment infanterie benoemd tot notaris te Weesp G. II. A. Snel, candidaat-notars te Breukelen-Nijen- rode benoemd tot officier in de Oranjc-Nassau orde A. R. Vermeulen, secretaris van Breda benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau orde C. de Moor, directeur der Rijksnor maallessen te Heusdon en P. J. Mijnarends Jr., voorzitter der vereniging „de Zendings zaak'' te Amsterdam. H. M. de Koningin heeft gisteren ten paleize Het Loo ontvangen Baron Gericke van Herwijnen, Hr. Ms. gezant te Londen en baronesse Griecke van Herwijnon. Hare Majesteit de Koningin-Moeder zal den 3en November naar Het Loo ver trekken, om aldaar omstreeks acht dagen te verblijven, en daarna voor het winterver blijf naar de residentie terug te keeren. Het ligt in Harer Majesteits bedoeling den tijd op het Loo rustig met Hare Majes teit de Koningin door te brengenberichten omtrent voornemens tot bijwoning eener huwelijksplechtigheid of andere feestelijk heden zijn dan ook onjuist. De Minister van Binnonlandsclie Za ken en Hr. Ms. Commissaris in Zuid-Hol land begaven zich heden naar Schiedam. Nederland en Venezuela. De Telegraaf maakt thans de corresponden tie openbaar, gevoerd tusschen den minister va:i buitenlandsche zaken en de vereeniging Hou' en Trouw te Amsterdam, over het op nemen in het vereenigingsorgaan van de be kende missive-De Reus. De eerste brief is van den minister van buitenlandsche zaken, waarin deze zijn voor nemen aankondigt om de diplomatieke en consulaire ambtenaren aan te schrijven niet langer gevolg te geven aan de opdracht om aan de Vereeniging de gewenschte inlichtin gen te doen toekomen. Voorts verlangde de Minister, dat de Vereeniging haar veront schuldigingen aanbood. De Vereeniging antwoordde hierop, dat zij geen misbruik van vertrouwen had ge maakt, waarop de Minister in een daarop volgend schrijven meldde, dat hij de beken de opdracht aan de diplomatieke ambtenaren had ingetrokken. Hierop schreef de Vereeniging aan den Minister, dat een der bestuursleden indertijd met den chef der tweede afdeeling van het Departement had gesproken, maar niet had beloofd „van de in te komen berichten met de grootste discretie" te zullen gebruik ma ken, hetgeen door den minister was beweerd. Ten slotte antwoordde daarop de minis ter, dat genoemde afdeelingschef, jlir. mr. Van Panhuys, wel degelijk de grootste dis cretie had geëischt, een toezegging, die in dergelijke gevallen steeds wordt gevraagd. En naar de meening van den minister be stond in het onderhavige geval alle aanlei ding op die gewoonte geen uitzondering te maken. Kamerkiezing Sneek. Bij enkele candidaatstelling is gisteren in het district Sneek, gekozen tot lid van de Tweede Kamer, de heer H. Pollema. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pant serschip Hertog Hendrik, onder bevel van den kapitein ter zee G. L. Goedhart, 28 dezer van Port-Saïd vertrokken ter voort zetting van de reis naar Nederland. Bij beschikking van den minister van Oorlog is de le luitenant L. C. Beynen, van het 2e regt. huzaren, op zijn verzoek, met ingang van 7 November 1908, op non activiteit gesteld, voor den tijd van vijf maanden en zonder bezwaar der schatkist. De begrafenis van den oud-gezant jhr. Wttwaal van Stoetwegen zal plaats hebben aanst. Zaterdag, om 11 uur, van het sterf huis naar Nieuw-Eik-en-Duinen. Een_uitvaart te Weesp. Bij de begrafenis van den heer De Haan, oud burgemeester van Weesp, was gisteren groo te belangstelling. Ten teeken van rouw wa ren bijna alle winkels gesloten. Het post kantoor en het stadhuis hadden de vlag half stok. Ds. Dijkstra opende de rij der toespraken van afgevaardigden van zendingscomité's en vrienden. Al de vrouwelijke bloedverwanten waren op het kerkhof aanwezig, ook het Da- gelijksch Bestuur, Raadsleden en de Prote stante weeskinderen. De zoon van de overledene, ds. A. de Haan, uit Zwolle, bedankte. De eenvoudige plechtigheid werd besloten met gebed en psalmgezang. Op verzoek van den overledene waren er geen kransen of bloemen. Godenkteeken voor R. van Hasselt. Onder leiding van den heer G. J. Sariemijn, inspecteur van het vervoer der H. IJ. S. M. te Amsterdam, had Woens dagavond 7 uur, in het inspectiebureau der H. IJ S. M. aan de De Ruyterkadc aldaar een drukbezochte vergadering plaats van vertegenwoordigers uit het personeel der H. IJ. S. M. Deze bijeenkomst was belegd op het initiatief van den voorzitter, den heer Sariemijn, die het doel der bijeen- komst (het stichten van een gedenkteeken voor wijlen den heer Yan Hasselt, voorzit- ter van den raad van administratie der H. IJ. S. M.) kortelijk uiteenzette. Vertegenwoordigd waren inspecteurs van den weg, van tractie, van de afdeeling con trole, personeel van het administratiege bouw der H. IJ. 8. M. te Amsterdam, van vervoer, terwijl nog aanwezig waren eenige opzichters van den locomotief- en trein dienst, opzichters-machinist, opzichters van den weg, de stationschefs uit Amsterdam C.S., Amsterdam Oostenburgergracht en Utrecht Maliebaan, en de onderstationschef te Haarlem. Verder personeel der wagenwerkplaats en der centrale werkplaats, benevens vertegen woordigers van machinisten, ploegbazen, hoofdconducteurs, seinhuiswachters, wissel wachters, enz. De oud-ambtenaren waren vertegenwoor digd door den heer Van Doorn, oud-inspec teur van den weg. Besloten werd een eenvoudig artistiek grafmonument voor het familiegraf van den door allen zoo diep betreuren heer Van Has selt op te richten, terwijl zoo mogelijk nog in het administratiegebouw te Amsterdam een buste of gedenksteen zal worden ge plaatst. Er werd een commissie van 15 leden be noemd, bestaande uit 7 ambtenaren, 7 be ambten en 1 oud- ambtenaar, den heer Van Doorn, welke commissie, onder voorzitter schap van den heer Sariemijn, tot taak zal hebben het personeel uit te noodigen aan deze laatste hulde deel te nemen. N. Ct. Het gebruik der restau ratiewagens bij de H. IJ. S. M De volgende dienstorder is uitgevaardigd aan stations en het treinpersoneel der H. IJ. S. M.De aandacht van l et personeel wordt er op gevestigd, dat bij plaa sgebrek niet dan in de uiterste noodzak'-' jkhoid rei zigers in een restauratierijtuig mogen ge plaatst worden, d. w. z. slechts dan, wan neer alle plaatsen le, 2e en 3e klasse in don Gein bezet zijn en er geen mogelijkheid is een rijtuig bij te zetten. H-it peisoneel moet van die reizigers verlangen, dat zij bun handbagage, zoodra die eenigszins omvang rijk is, op het balkon laten Bovendien moet het personeel de reiziger», die in dat uiterste geval in het restauratierijtuig wor den ondergebracht, laten overstappen, zco- dra en naarmate er plaatsen in den trein beschikbaar komen. Het treinpersoneel moet, in het oog houden Hat oen restauratie rijtuig niet is een rijtuig le klasse, beschik baar voor den gewonen dienst, maar een rij tuig, speciaal in den trein gezet, om de rei zigers gelegenheid te geven iets te gebrui ken gedurende de reis. Het rijtuig mag daarom alleen in geval van strikte noodza kelijkheid voor anderen doeleinden gebruikt worden. Vervroegde winkelslui ting. Men deelt aan de Avondp. mede, dat het Comité van verweer tegen vervroeg de winkelsluiting te 's Gravenhage, van „de grootste helft" der winkeliers adhaesiebe- tuigingen heeft ontvangen. Een vossejacht. Te Eext (Groningen) wist de heer F. Homan met windhonden jagende, een vos te bemachti gen. Het dier lag geen twintig pas van de spoorbaan in de hei gedoken, terwijl kort bij zijn leger reeds een paar dagen spoor- werkers bezig waren. D e 8-u rige arbeidsdag te G o i r 1 e. Het „Volksdagblad" verneemt, dat de firma van Besouw, wanneer het con- clic' ten einde is, bij wijze van proef den achturigon werkdag wil invoeren. Lekkere honger. Bij een bakker te Alkmaar vervoegde zich een meis je dat bonnetjes had van de eene of andere instelling van weldadigheid voor brood. Toen de bakker haar het brood wilde ge ven, zeide de kleineJa, maar moeder vraagt of ze er ook speculaas voor kan krij gen. Valsch geld. Omtrent de uit gifte van een waardeloos bankbiljet te Sche- veningen wordt nab r vernomen dat be'" een buiten gebruik gesteld bankbiljet van dui zend lires was. Het biljet is door iemand aan een slijter voor 400 verkocht en door laatstgenoemde bij een bankkiershuis voor 475 ingewisseld. Kort daarna bleek de waardeloosheid. De man die 't biljet in om loop had gebracht, aanvankelijk door de politie aangehouden, is weder in vrijheid ge steld. Een treurig schouwspel. Gisteren had men in het dorp Diemen aan den Müiderstraatweg van een treurig schouw spel getuige kunnen zijn. Daar werden toch niet minder dan 7 huisgezinnen gerechtelijk uit hunne woning gezet. Onder toezicht, van gemeente- en Rijkspolitie werd de eene in boedel na de andere door de handlangers van den deurwaarder naar buiten gedragen en op straat gezet. Reeds eenigen tijd geleden was den bewoners, door de firma Delius Co. de huur opgezegd, tegelijk met het stop zetten der glasfabriek Anna, waarop zij j werkzaam waren. Van week tot weck waren deze menschen blijven wachten op het weer i in werking stellen dier fabriek, om weer aan j den arbeid te kunnen gaan. Doch hierop j schijnt de eerste weken nog geen kans te bestaan. Door de goede zorgen van den bur gemeester zijn alle gezinnen voorloopig on der dak gebracht in de leegstaande verffa- briek „Benardin", soodat ze niet onder den bloolen hemel behoeven te kampeeren. Alweer de alcohol. In een kroeg te Veendam is Dinsdagnacht een man doodgestoken. De dader, vader van 8 kin deren, is gearresteerd. Woensdag morgen is aan 't Beneden- Verlaat te Veendam het lijk van den fa brieksarbeider J. W. uit het kanaal opge haald. De man heeft kermis gehouden en is naar men vermoedt in benevelden toe stand te water geraakt. Treinongeval. Gisterenmiddag is op het stationsterrein te Kerkrade de weg werker II. door een trein aangereden, ten gevolge waarvan het rechterbeen onder de knie brak. School- en Kerknieuw». Opening Ambachtsschool te Sohiedam. Men meldt uit Schiedam Gisteren is alhier officieel geopend de Ambachtsschoolgesticht door de in. 1907 hier opgerichte vereeniging ,,De Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken." Dit gebouw, waarvan de aan nemingssom f 80,000 bedroeg en ontworpen werd door den architect P. Sanders alhier en uitgevoerd onder diens directie, in vereeniging met den architect Jvan Teeffelen te Rotterdam, door den aan nemer F. \Y. Zonneveld te Rotterdam, is bin nen het half jaar voltooid. De opening werd bijgewoond door den Minis ter van Binnenlandsche Zaken, den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, onderwijs- en gemeentelijke autoriteiten en geuoodigden. Van dit bezoek werd door den Minister en den Commissaris gebruik gemaakt o mdc terreinen, verband houdende met de grensregeling tusschen deze gemeente en Rotterdam en de opgespoten terreinen aan de Maas te bezichtigen. Oök verleende de Minister ten. atadhuize audiëntie aan de raadsleden, de hoeren Bender, De Groot on Van der Schalk, ter bespreking van hun denkbeeld om gemeentelijke leeningen te sluiten, bij den Staat. Op het stadhuis werd te 12^ uur een lunch aangeboden. De hooge autoriteiten, die te 11 uur stadstijd •hier aankwamen, keerden te omstreeks 4 uur naar Den Haag terug. Volgens de tabellen der schriftelijke kerk visitatie over 't jaar 1907, is het zielental, dat tot de Ned. Herv. Kerk behoort, 2,610,228. Het aantal nieuwe lidmaten bedraagt 27,204; het getal catechisanten 275,648; het aantal over gangen uit de Herv. Kerk naar andere kerkge nootschappen 508liet getal overgangen naar de Herv. Kerk 407. In 1907 werd door de Diaconiën ontvangen f 4,642,406; door die Diaconiën werd uitgegeven f 4,137,771. Het bedrag der legaten eu schen kingen aan de Diaconiën van f 100 on daarboven was f 286,946. Gemengde huwelijken. De bij zondere kerkeraad der Herv. gemeente te Lei den heeft, ter zake van de kerkelijke huwelijks inzegening bepaald, dat geen bruidspaar, waar van één der twee partijen geen. lid is van. de Ned. Herv. Kerk, tot de kerkelijke huwelijks inzegening zal worden toegelaten, tenzij het voor den ouderling, dio daarbij tegenwoordig heeft te zijn, de plechtige verklaring heeft afgelegd, dat de kinderen, die uit het huwelijk geboren zullen worden, zullen worden gedoopt en opge voed in de Ned. Herv. Kerk. (St.) Algemeene Nederlandsche Zendingsconferentie. De twee-en-twintigste algemeene Nederland sche Zend'ingsconferentie werd gisteravond ge opend met een bijeenkomst te 8 uur in de Koe pelkerk te Amsterdam, waar ds. W. H. Gispen, predikant aldaar, en dr. A. van Veldhuizen, rector der Nederlandsche Zendingsschool te Rot terdam, optraden Hedenochtend te 10£ uur bijeenkomst in ,,Bel- levue", waar ds. M. A. Adriani, ds. J. Henzei, predikant te Boxmeer, en de zendeling A. Kruyt zullen spreken. RECLAMES. Van 15 regels f 1.elke regel meer f 0.20 De kracht om helder te denkenflink te werken, goed te slapen en hot leven te genie ten hangt hoofdzakelijk af van den toestand der Spijsverterings organen, d. w. z. of deze in staat zijn om kracht en voeding te trekken uit het voedsel dat go tot U neemt. Wanneer de Spijsvertering gebrekkig iszooals in gevallen van dyspepsia en indigestie, hongert het lichaam uil. onverschillig hoeveel ge ook eet, bovendien wordt het voedsel dat ge tot U neemt in Uw lichaam vergiftigdwant voedsel dat ge op neemt in de maag, zonder dat het behoorlijk verteerd wordt, brengt vergiftige gassen voort, die, wanneer zij in het bloed opgenomen wor den en dus tot elk deel van Uw lichaam door dringen, Uw zenuwgestel verwoesten, don geest afmatten, ziekten veroorzaken, zooals hoofdpijn, een gevoel van matheid dat langzaam tot kwij nen overgaat, verlies van eetlusthartkloppin gen, galachtigheid gepaard met zure oprispin gen en andere stoornis van hot bloed en de zenuwen. Wanneer maag, lever en nieren hunne func ties niet behoorlijk verrichtenis er geen ge neesmiddel dat zoo spoedig de gezondheid en de levenskracht teruggeeft als Moeder Seigel's Tabletten. Als een tonisch geneesmiddel voor Maag en Spijsverterings organen zijn zij on geëvenaard; duizenden getuigen zulks. De Heer J. J. E. Langkruiswonende Goud- sche Wagenstraat 36, tc Rotterdam, verklaart: „Ik leed drie jaren achtereen aan Slechte Spijsvertering gepaard met verschrikkelijke pijn in de maag en in de lendenenvoortdurend was ik galachtig en had ik last van zure op rispingen. Ik had niet den minsten trek in eten cn geen enkel geneesmiddel dat ik pro beerde hielp mij ook maar in het minst. Tot dat ik ten laatste mijn toevlucht nam tot Moeder Seigel's Tabletten en go kunt U mijne verrassing voorstellen, toen ik na slechts twee fleschjes gebruikt te hebben, mij weer volko men in staat voelde mijn dagelijksch werk te doen. De pijnen zijn totaal verdwenen en mijn eetlust is weder teruggekeerd. Moeder Seigel's Tabletton zijn verkrijgbaar bij alle Drogisten en bij de voornaamste Apo thekers. Prys fL 1.50 per fleschje. Te Amersfoort verkrijgbaar o. a. bij den Heer A. v. d. Weg, Langestraat 23; te Utrecht bjj de Hoeren T. P. v. d. Bergh Zn., Heilige- weg 23. In de gistermiddag gehouden Gemeen teraadsvergadering te Utrecht werd met 18 tegen 13 stemmen verworpen 't afwijzend praeadvies van B. en W. op 't verzoek van de afd. Utrecht van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende Dran ken om subsidie uit de gemeentekas. De vorige maal hadden de stemmen hierover ge staakt. De voordracht van B. en W. om leerlingen van openbare lagere scholen, welke lijdende zijn aan hoofdzeer (favus), van gemeentewege te doen behandelen, werd na uitvoerige be spreking aangenomen, nadat daarin op voor stel van den heer Harte met 21 tegen 11 stemmen bepaald was, dat deze behandeling zich ook zal uitstrekken tot de leerlingen der bijzondere scholen. Prof. dr. H. Laméris, aan wien de behandeling zal worden opge dragen, werd daartoe tot adviseorend ge meente-heelkundige benoemd met een toelage van f 800 's jaars. Ook werd besloten over te gaan tot de door B. en W. voorgestelde stichting van voorbe reidende klassen aan de scholen in de Kie vitstraat en in de Palmstraat en tot den aan koop van de daarvoor noodige perceelen. De heeren v. Boeizelaer, Laseur en Houtzagers waren tegen deze voordracht, wat betreft de aankoop der perceelen, daar h. i. in de open bare lagere sclioléh voldoende plaats is om daarin die voorbereidende klasse te vestigen. Aangehouden werden voorts de voordrach ten van B. en W. om een subsidie van f 400 aan de Vereeniging tot steun aan on- en min vermogende Utrechtsche lupuslijders te ver- leenen, en tot verkoop van een terrein der gemeente nabij de Prins Hendriklaan aan het Rijk ten behoeve van den bouw eener nieuwe genie-kazerne. In de zitting van gisteravond deelde de voorzitter mede, wat de regenten van 't Ste delijk Ziekenhuis geantwoord hebben op de door B. en W. gevraagde inlichtingen be treffende het optreden van den heer Meijers, godsdienstonderwijzer, bij zijn bezoeken in 't Stedelijk Ziekenhuis, naar aanleiding van de daaromtrent door mr. Mendcls in een vorige vergadering gehouden interpellatie. Regenten deelden dan mede, dat nooit om trent 't optreden van de godsdienstleeraars in 't ziekenhuis klachten bij hem zijn inge komen en de geneesheer-directeur verklaard heeft dat de zieken van het optreden nooit hinder hebben ondervonden. Do heer Mcndels verklaarde 't hier niet mede eens te zijn en keurde het streng af dat de heer Meijers telkens de zieken bezocht zonder verlof van den dokter en zonder dat de patiënten daarom gevraagd hebben. Een aanvang werd gemaakt met de alge meene beschouwingen over de gemeentebe- grooting. Mr. Werker verklaarde zich tegen een' ver hooging der straatbelasting en meende dat dekking van het tekort wel gezocht zal moe ten worden in een hoogere opbrengst van de inkomstenbelasting. De heer Houtzagers bepleitte bezuiniging, achtte de inkomstenbelasting billijk en de straatbelasting onbillijk en wilde een belas ting op de waardevermeerdering der gebouw de en ongebouwde eigendommen, zooals in Duitschland. Mr. Mendels drong aan op verbetering van de salarissen der werklieden der gemeente en wilde zien dat de gemeente de taak van verzorging der huisvesting, die z. i. zoo drin gend noodzakelijk hier ter stede is, ter hand neemt, ook ter bestrijding der werkloosheid. Verder drong hij aan op regeling van de rechtspositie zoowel van de ambtenaren als werklieden on beambten. Een motie, waarin B. en W. uitgenoodigd worden dienaangaan de voorstellen te doen, diende hij in. De Zeister moordzaak. Gister, 3e zitting door het grechtshof te Amsterdam aan deze zaak gewijd, verkreeg terstond bij de opening de advocaat-generaal jhr. mr. P. A. J. van den Brandeler het woord tot het uitbrengen van zijn Requisitoir. Vooraf richt de president een gemoedelijk j woord tot Van Vaalen. „Aanvankelijk hebt U bij de politie bekend, met de woorden dat u blij was „dat het er uit" was". Bekl. zegt zich dat niet te kunnen herin neren. „Dat bekennen was toch in uw voordeel. Uv. gemoed en geweten was daardoor ont last". Bekl. prevelt iets onverstaanbaars. „Die aanvankelijke bekentenis, vervolgt do president, paste immers op alles. Nu, met uw later terugtrekken, plaatst u het Hof voor de oplossing. Spreker bindt bekl. op het hart, om nu nog van deze gedeeltelijke ontkentcnis terug te komen. Niet dat Spr. bepaalden drang daartoe op hem wil oefenen, j „Wat ook voor u pleit," zeide de presi- dent, „is, dat u op het politiebureau met gevoel sprak over uw vrouw. „Ik heb het gedaan, zei u, mijn vrouw is niet schuldig", p Maar beklaagde antwoordt stamelend „Ik Vl kan niet meer weteu dan ik gezegd heb. Ik weet toch dat. het mij niets zou helpen, als VJ ik anders had gezegd". 2( De president eindigt met hem nogmaals 1 g( te beduiden, dat bet hem slechts zou be-fc pf viedigen, indien hij van zijn gedeeltelijke (j( er.tkentenis terug kwam en stelt hem daartoe nog in de gelegenheid. Maar bekl. toont geen inkeer. Raadsheer Henny vraagt hem nog of werkelijk zijn vrouw onschuldig is. „Was ze er dien Zaterdag niet bij?" „Ik heb haar den geheelen dag niet gezien 1" ant woordt beklaagde De overige bekl. volharden in hun ver-j di klaringen. Tot O verhorst richt raadsheer t€E Henny nog eens een verhoor, zooals dat gis- U^j teren was gesteld. ,,U erkend de 100 ge- n» kregen te hebben. Hebt u uw vrouw een doekje gevraagd om het er in te doen?" j™ „Ja", antwoordt bekl. „En werd je vrouw niet ongerust?" „Ja". „En is het waar ge dat je, na aanvankelijk te hebben gezegd dat re bet geld van Van Vaalen was, aan je vrouw f last gaf, te zeggen: „Zeg maar dat het van.,'2e pensioen is?" Bekl. blijft, evenals gis- >he teren, dit laatste ontkennen. va 1de De advocaat-generaal, nu tot het woord tpl gekomen, begint met de zware taak te schet- fwj sen van den rechter, om in de balans tegen- jno ever het misdrijf te brengen den drang van [re; omstandigheden, het karakter van den per- t soon, zijn aanleg, zijn opvoeding. Groote iNc menschenkennis en een onbevooroordeelde mi< blik zijn noodig op persoon, zaken, maat- 'we schappelijke toestanden, waarin het „homo ;he sum" met zooveel kracht op den voorgrond Brei dringt. de Tot. de personen van deze beklaagden ge- ïm< komen, schetst spreker nu Van Vaalen met sic zijn hysterische natuur, Van Ee met zijn Ec besloten natuur. Dat zijn de hoofddaders van be dit misdrijfeen misdrijf zóó afschuwelijk, br dat alleen zeer bijzondere omstandigheden iva kunnen leiden tot een clemente beoordeeling. Dergelijk misdrijf is in de rechtzaal geluk- lie kig slechts hoogst zelden ter beoordeeling de voorgekomen. En welk een! Een misdrijf die gepleegd uit louter hebzucht, op een knaap, I bijna nog kind. Van Vaalen en Van Ee de gis hoofddaders, daar ze den jongen hebben over- tre meesterd en geworgdKors en Overhorst de- hie genen, die dat vreeselijk misdrijf hebben be- ite vorderd. Aan hunne handen kleeft het bloed ïno

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2