B1NNENLAN D. en van zijn vurige wenschen de verzoening te bevorderen. „Het kostte Rusland weinig moeite de dwaling te erkennen, die *;.en het had willen doen begaan en weder helderziende gewor den, riep het Khasnakof terug en verving hem door admiraal Doebassof Tot zooverre de Matin. Afgezien van de objectieve waarheid van het merkwaardige artikel, zal het zijn uit werking niet missen, althans niet in Enge land, waar men slechts al te gretig deze in anti-Germaansche keuken bereide spijs slik ken zal. Engeland. Bij de gemeenteraadsverkiezingen, die Maandag plaats hadden in Engeland en Wa les, hebben de conservatieven een groote overwinning behaald. Conservatieven en unionisten wonnen 118 zetels, de liberalen 31, de arbeiderspartij 11, de socialisten 9, de independenten 4. Tweo vrouwen werden tot gemeente raadslid gekozente Manchester en te Ox ford. Oostenrijk. Naar Havas uit Konstantinopel verneemt, hebben Oostenrijksche troepen het eilandje Adakaleh bezet. Dat eilandje is gelegen in de Donnu tegenover Orsowa, waar de gren zen van Oostenrijk, Servië en Roemenië bij elkaar komen. Het congres van Berlijn had verzuimd dit eilandje toe te wijzen, en de Tui ken namen het daarom in bezit. Het ei landje is van geen beteekenis. Toch heeft Turkije te Weenen inlichtingen gevraagd. Servië. Belgrado, 4 Nov. Een bericht aan de Berliner Lokal Anzeiger, volgens het welk de reis van den kroonprinsnaar Pe tersburg verband hield met de aan Koning Peter toegeschreven bedoeling om afstand te doen van den troon, moet als geheel on waar worden beschouwd. Belgrado, 4 Nov. In de geheime zitting der Skoepschtina zette de regeering hare uiteenzetting van den actueelen toe stand voort. De Kamer nam er met vol doening kennis van en de volledige instem ming der Skoepschtina met de houding der regeering is opnieuw bevestigd. De telegraphisch tegen Dinsdag bijeenge roepen vergadering der Skoeptschina moet voornamelijk er over hebben beraadslaagd of de Koning de regeering benevens de Na tionale Bank direct Belgrado moeten ver laten of nog verder daar blijven zullen. Rusland. Na het vertrek van den Servischen Kroonprins uit de Russische hoofdstad is aan de Russische pers de volgende ambte lijke mededeeling verstrekt „Het verblijf van den Servischen Kroon prins te St. Petersburg droeg geen officieel karakter. Gedurende dat verblijf heeft hij er zich van kunnen overtuigen, dat men in Russische regeeringskringen groote sympa thie voor Servië voelt en bereid is Servië te steunen. Die steun zal echter afhangen van do gedragslijn der Serviërs, die zich zullen hebben te onthouden van alle onvoorzichtige stappen, welke als een uitdaging zouden kunnen beschouwd worden. De Serviërs mo gen zich verheugen in de sympathie der Rus sen, maar zij moeten beseffen dat het hun plicht is dqn vrede niet te verstoren. Het telegrafisch antwoord van den Doeina-voor- zitter aan den Skoepsjtina-voorzitter ver tolkt uitstekend de openbare meening. De onderhandelingen tusschen Iswolski en de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering hebben een normaal beloop". Turkije. In een brief uit Konstantinopel aan de Kölnische Zeitung wordt aangegeven hoe Turkije gaandeweg in Europa zijn leger op voet van oorlog brengt, terwijl Bulgarije deels uit eigen beweging, deels op dringen den raad der mogendheden zijn staande leger tot slechts 40.000 man heeft vermin derd. Turkije beschikt nu, volgens den bericht gever van de Kölnische, in Europa over drio legerkorpsen van tezamen 187 batal jons van 1000 man, 106 eskadrons paarden volk en 174 batterijen geschut; verder 16 bataljons redifs. In het geheel schat men bij benadering de troepen in Europa nu op 215.000 man. In Azie heeft het nu 84 ba taljons redifs. Bij ruiterij en geschut is er gebrek aan paarden. De batterijen zijn van 6 vuurmonden behalve 12 batterijen veld- houwitsers schijnen ze alle uit nieuwe snel- vuurkanonnen van Krupp te bestaan. Het artikel geeft nog meer bijzonderheden. De schrijver meent, dat Turkije nu wel sterk genoeg is om zijn eisch tijdens een confe rentie de noodige klem bij te zetten. Philip.popel, 4 Nov. Men consta teert, dat de Turken zich op de westelijke grens in stilte met troepen en geschut in de Rhodopische bergen versterken. Marokko. P a r ij s, 4 Nov. Volgens de indrukken in diplomatieke kringen is de regeering voornemens, wat het incident met de deser teurs te Casablanca betreft, zich te onder werpen aan een arbitrale procedure, zooals is voorgesteld op 14 October door de regee ring to Berlijn en onmiddellijk is goedge keurd door die to Parijs. P a r ij s, 4 Nov. De Temps deelt een uit Berlijn ontvangen telegram mede, waar in een bevoegd diplomaat verklaard, dat men te Parijs nog niet weet, of Duitschland in zake het incident van Casablanca zich aan een scheidsrechterlijke beslissing zal on derwerpen ten aanzien van de rechts- en de feitelijke kwestie, maar bovendien, dat de Duitsche vlag bij het geval is betrokken, doordat een Duitsch consulair convooi is aangevallen. De diplomaat voegt aan het bo venstaande toe, dat Duitschland niet wil vooruitloopen op de beslissing wie gelijk of ongelijk heeft, maar wenscht, dat Frank rijk enkel zijn leedwezen zal uitspreken over het gewelddadig optreden der soldaten. In een bespreking van den toestand her innert de Temps er aan, dat Frankrijk reeds van een te waardeeren geest van verzoening blijk gaf, door de arbitrage te willen aan vaarden, maar dat sedert dien tijd Duitsch land verschillende bezwaren opwierp, daar Von Bülow behoefte heeft aan een succes na een week vol moeilijkheden. De Temps vat aldus de desiderata van Frankrijk samen1. arbitrage over de ge- hee'e kwestie; 2 weigering om de officieren en soldaten, die hunnen plicht hebben ge- daaite berispen en 3. zal Frankrijk, ten volle overtuigd, dat een minnelijke schik king mogelijk is, in geen enkel opzicht aan deze campagne van overdreven eischen toe geven. P a r ij s, 4 N o v. Minister-president Cle- menceau, die laat op den middag in de Ka mer kwam, voerde in de wandelgangen ge sprekken met verschillende leiders van groe pen en een aantal afgevaardigden der meer derheid. De houding van het kabinet blijft een stemmige goedkeuring in parlementaire krin gen vinden. Het kabinet, zoo verklaart men, is vastbesloten in de quaestie der deserteurs het thans ingenomen standpunt, dat de goedkeuring wegdraagt van de verbonden mogendheden, niet te verlaten. De steun, die het ministerie ondervindt in het parle ment, zal de oplossing der Fransch-Duitsche moeilijkheden vergemakkelijken. Vereenlgde Staten, N e w-Y o r k, 4 Nov. Overeenkomstig laatste berichten uit twijfelachtige Staten worden de stemmen der kiesmannen op Taft uitgebracht op 302 stemmen geschat, en die op Bryan op 181. De nieuwe president der Vereenigde Sta ten, die Roosevelt's politiek zal voortzet ten, William Howard Taft, werd geboren te Cincinnati in September 1857. Hij pro moveerde in de rechten aan de Yale-univer- siteit. In 1880 begon hij te practiseeren en tevens trad hij op als dagblad-verslaggever van rechtszaken. Reeds spoedig daarop zag hij zich be noemd tot een ambt bij het openbare minis- terig te Cincinnati, ging aldra over bij de belastingen, maar keerde tamelijk spoedig terug tot de rechterlijke macht. Hij maakte zeer snel carrière en zou het zeker tot een zetel in het Hooggerechtshof der Vereenig de Staten hebben gebracht, indien hem niet in 1901 het voorzitterschap warè aangebo den van de Amerikaansche commissie tot regeling der zaken op de Filippijnen. Taft aanvaardde de opdracht en zag zich reeds het volgende jaar benoemd tot eersten civie- len gouverneur van de Filippijnen. Hij bleek uitmuntend met de Filippiner's te kunnen omgaan. In 1902 vertrok Taft, na een kort bezoek te hebben gebracht in de Vereenigde Staten naar Rome om daar met den Paus te onderhandelen over den aankoop der lande rijen van de Spaansche katholieke vereeni- gingen en kloosters in den Filippijnschen archipel. In 1904 werd aan Taft een plaats als minister van oorlog in het kabinet te Washington aangeboden. Hij aanvaardde het ambt, maakte in hetzelfde jaar een in spectiereis naar de landengte van Panama (het kanaal ressorteert onder „oorlog") en bezocht in 1905 nogmaals de Filippijnen, welke reis werd uitgebreid tot China en Ja pan Later, in 1907, werden wederom de Filippijnen en Japan bezocht, en volbracht Taft ten slotte de bekende reis om de we reld. Door dit reizen en trekken bleef zijn naam voortdurend in de dagbladen en dus voor de oogen van het groote publiek. Maar te vens verruimden die tochten Taft's blik, gaven hem kijk op allerlei internationale vraagstukken en schonken hem gelegenheid in direct, persoojjlijk verkeer te komen met vorsten en invloedrijke buitenlandsche staatslieden. Taft staat bekend als iemand van kracht, niet alleen, maar ook van bezonnenheid en verbazende werkkracht. In nijverheids- en handelskringen verwacht men van hem, dat hij bij de uitoefening van het presidentschap de trusts en groote maatschappijen niet zal bedreigen. Taft zal streven naar het wegne men van misstanden, naar het brengen van de groote geld- en nijverheidslichamen on der staatstoezicht en controle. Maar hij zal hen niet bedricgon in hun levensvoorwaar den Trouwens, ook al zou Taft verder willen gaan, hij zou zich den weg afgesneden zien door den 8enaat te Washington, welk lichaam zeer zeker remmend zou tusschen- beiden treden. Ook al ware Bryan gekozen, dan zou de Senaat welks samenstelling, zooals wij reeds gezegd hebben, overwegend Republikeinsch en in het wezen der zaak behoudend is hem 't ondernemen van ge vaarlijke proefnemingen op wetgevend ge bied hebben belet. William Howard Taft zal de 26e president zijn van de Vereenigde Staten. Vóór hem hebben dat ambt bekleed George Washington (2 maal), John Adams, Thomas Jefferson (2 m.), James Madison (2 m.), James Monroe (2 m John Quincy Adams, Andrew Jackson (2 m.), Martin van Buren, William Henry Harrison, John Ty ler, James K. Polk, Zachary Taylor, Mil lard Fillmore, Franklin Pierce, James Bu chanan, Abraham Lincoln (2 m.)f Andrew Johnson, Ulyssus S. Grant, Rutherford B. Hayes, James Abram Garfield, Chester A. Arthur, Stephen Grover Cleveland (2 m.), Benjamin Harrison, McKinley (2 m.), en Roosevelt (2 m.). Van dezen zijn tijdens een presidontieelen termijn gestorvenHarri son, Taylor, Lincoln, Garfield en McKinley de drio laatstgenoemden kwamen om door moordenaarshand George Washington had na zijn tweeden ambtstermijn de vorvulling van een derden termijn niet willen op zich nemen. Hij stel de hot beginsel, dat zulks een gevaar zou kunnen worden voor de democratische in stellingen. De zóó populaire generaal Grant heeft een poging gewaagd, zichzelf voor een der den termijn te laten candideeren doch zijn eigen partij heeft er niet aan gewild. Slechts Roosevelt zou er misschien in hebben kun nen slagen, het ongeschreven verbod tegen een derden prffsidentieelen termijn te over treden. Dit zou echter enkel hebben kun nen geschieden door 's presidenten eersten termijn te beschouwen als eigenlijk een ter mijn van den vermoorden McKinley, welke voor diens plaatsvervanger niet behoefde te worden meegerekend. Roosevelt heeft echter van deze uii. tucht niet willen gebruik ma ken. De door Washington gegeven regel is daardoor hechter dan ooit geworteld in de politieke opvattingen van Amerika. Sinds den Amerikaan&chen burgeroorlog is aan slechts één democraat het president schap ten deel gevallen, n.l. aan Cleveland. Deze was echter vóór dien tijd gouverneur geweest van den staat New-York en had als zoodanig een voortreffelijken roep verwor ven. Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van Woensdag 4 Nov., des avonds 8J uur. Voorzitter de heer J. E. N. baron Schim- melpeninck v. d. Oye. Mededeeling wordt gedaan van de benoe ming van den heef 't Hooft tot president van het gerechtshof te Arnhem, tengevolge waarvan hij heeft opgehouden lid der Ka mer te zijn. De van de Tweede Kamer ontvangen wets ontwerpen worden verzonden naar de afdee- lingen, die morgen bijeen komen. Besloten is Vrijdag te 11 uur in openbare behandeling te nemen de Rivierenwet, als mede de wetsontwerpen, die alsdan in staat van wijzen zouden zijn. De vergadering is daarna gesloten. Berichten. H. M. de ivoningin heeft benoemd tot dienstdoend kamerheer J. W. J. Baron Taets van Amerongen, burgemeester der ge meente Monster. Gister werd door H. M. de Koningin ten paleize Het Loo ontvangen de hier te lande met verlof vertoevende generaal-ma- joor van het Nederl. Indische leger G. C. E. van Daalen. Vorstel ij ice 1 i e d a d i g- h e i d. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder lieten Dinsdagmiddag op den bazar, door Kolff's Blindenfonds (werk verschaffing aan thuis zittende blinden) ge houden, belangrijke aankoopen doen. Dinsdagavond had in het restaurant Van der Pijl te 's Gravenhage het jaarlijk- sche diner plaats van het St. Huberlusgilde, waaraan Z. iv. H. de Prins der Nederlanden deelnam. Gister zijn Jhr. Van de Poll, groot officier van Hr. Ms. Huis en kapitein Graaf Du Monceau, adjudant van H. M., in bui tengewone zending der Koningin bij den Paus bij gelegenheid van zijn jubileum, naar Rome vertrokken. De benoeming tot Hr. Ms. kamerheer in gewonen dienst met daarmede gepaard gaande vestiging te 's Gravenhage, zal de aftreding van Baron Taets van Amerongen als burgemeester van Monster, tengevolge hebben. Traktementen van com miezen en directeuren b ij pos- terijenentelegrafie. Het wetsont werp tot herziening van de traktementen van commiezen en directeuren bij posterijen en telegrafie is thans bij den Raad van State aanhangig. Dedirecteu r-g eneraal van den arbeid. Naar de N. R. Ct. ver neemt, zal de heer Van IJsselsteyn, direc teur-generaal van den arbeid, zich over en kele dagen naar het buitenland begeven, teneinde een studiereis te maken- door Duitschland, Zwitserland, Oostenrijk en Zweden of Noorwegen. Deze reis wordt on dernomen ter bestudeering van de arbeids wetgeving nopens bepaalde takken van nij verheid in die landen. Een en ander houdt verband met plannen tot arbeidswetgving hier te lande, welke in voorbereiding zijn, of waartoe misschien zal worden besloten, in dien de door den heer Van IJsselsteyn te verzamelen gegevens daarvan de wensche- lijkheid en mogelijkheid mochten doen ge voelen. De heer Van IJsselsteyn zal op zijn stu diereis worden vergezeld door den heer I. P. de Vooys, inspecteur van den arbeid te Deventer. Rotterdam sche Gemeen teraad. In de zitting van Maandag mid- d^r werd de begrooting in ontvangst en uitgaaf op 23.538.467.03J vastgesteld met een post onvoorziene uitgaven van 43.033.53J. Geven en nemen. De ge meenteraad van Assen heeft den telefoon- prijs van 40 tot 35 en dien van het muntgas van 7J tot 7 cent verlaagd, den hoofdelijken omslag van 72.500 tot 77.500 en de opcenten op het personeel van 50 tot 60 verhoogd. Ingetrokken zijn de wachtgelden van hen, die vroeger aan de schutterij verbonden waren. Blijkens bij het Departement van Ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- schip „Hertog Hendrik", onder bevel van den kapitein ter zee G. L. Goedhart, 3 de zer te Algiers aangekomen. De commandant is voornemens in den avond van 5 dezer van Algiers te vertrek ken ter voortzetting van de reis naar Ne- dei land. Bij beschikking van den Minister van Oorlog worden de le luitenants C. W. van Ginkel en C. M. Donck, resp. van het 4e en van het 2e regiment infanterie, laatstge noemde adjudant bij het korps, werkzaam gesteld bij de KoninklijTte Militaire Acade mie. Troepen voor Indië. Op den 28sten November a.s. zal met het stoom schip „Oranje" een detachement suppletie troepen ter sterkte van 3 onderofficieren en 50 minderen naar Oost-Indië worden uitge zonden. Commandant van het detachement is de kapitein der infanterie van het Indische leger J. H. G. Wichers, terwijl als medegeleiders zijn aangewezen de 2e luitenants H. van der Wal en J. W. Stoutjesdijk. Een onderscheid.ng. De schipper Wijnen, te Emmerik, die op 21 Ja nuari j.l. bij het vergaan van een Hol- landsch schip 5 personen met levensgevaar redde, heeft van H M. Koningin Wilhelmina een bronzen eeremedaille en een eere diploma ontvangen. Pisuisse en Blokzijl. Aan de Sum. Post wordt geseind dat Pisuisse- en Blokzijl te Batavia zijn opgetreden voor een matig bezette zaal, echter met groot succes. In den ouderdom van 72 jaren is te 's Gravenhage overleden de gepensioneerde kolonel-commandant van het korps mari niers, de heer A. H. W. de Gelder. De thans ontslapen oud-hoofdofficier ving zijne militaire loopbaan aan in 1853 als adelborst, doorliep de verschillende offi ciersrangen en werd in 1892 benoemd tot kolonel-commandant van zijn korps. Na ge durende 4 jaren het bevel te hebben ge voerd, verliet de heer De Gelder in 1896 den dienst met pensioen. Als overste was hij van 1881 tot 1892 belast met het bevel over het 3e bataillon mariniers te Rotterdam. Kolonel De Gelder was versierd toet het oereteeken Atjeh 73/76 en o. a. Ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. De begrafenis is bepaald op Vrijdag a.s. des voormiddags 11 uur aan het sterfhuis van Nieuw Eik en Duinen. Te Dordrecht is overleden mr. H. A. Nebbens Sterling in den ouderdom van ruim 80 jaren. Langen tijd was de ontslapene burgemees ter dezer gemeente geweest. Daarna was hij een groot aautal jaren lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en daarna lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De Zw. Ct. meldt het overlijden van dr. N. A. Cramer, leeraar in de geschiede nis aan het gymnasium te Zwolle. De over ledene wijdde zich steeds aan de studie van letteren en historie, speciaal de geschiede nis, kunst en folklore van Overijssel. Hij had een groot aandeel in de voorbereiding der geschiedkundige Overijsselsche tentoon stelling te Zwolle in 1881, waaruit later een museum voortkwam en bezorgde o. a. de uit gave van Vondel's Lucifer in de Zwolsche herdrukken. In den ouderdom van 69 jaren is te Surhuisterveen overleden ds. D. Pekelha ring, predikant bij de Doopsgezinde gemeen te aldaar sedert 6 November 1864. Te 's Gravenhage is overleden de portretschilderes mej. Clasina C. F. Neu- man, dochter van wijlen den kunstschilder J. H. Neuman. De overledene werd twee maal1 in het buitenland bekroond en hield nog niet lang geleden te 's Gravenhage een uitgebreide expositie. Ook op tentoonstellin gen en kunstbeschouwingen van het Utrechtsch Genootschap „Kunstliefde" kon men soms met haar werk kennis maken De i-ieuwebooten di r „Z e e- 1 a n d". Wij vernemen, dat vftn Duitsche zijde aan de maatschappij „Zeeland" is ge vraagd, waarom de booten niet door Duitsch land konden worden gebouwd. De „Zee land" toch, aldus zou er geargumenteerd zijn, wordt voor het vervoer der mail door Duitschland met een groot bedrag gesub sidieerd. Verder is van Nederlandsche officieele zijde nog aandrang op de „Zeeland" geoe fend om de booten in -«igen land te bouwen. Tot nu toe schijnt een en ander niet veel te hebben uitgewerkt, alhoewel de „Zee land" nóg geen beslissing heeft genomen. De drie bekende warven hebben de „Zee land" geantwoord aan den gestelden eisch van bouw der drie schepen op één werf niet te kunnen voldoen, maar nogmaals aangebo den de schepen in onderling overleg te bou wen op de drie werven. (Hbld.) Watergebrek. De eerste tank wagen drinkwater is te Harlingen gearri veerd en wordt met den tankwagen aan de ingezetenen afgegeven. De nood is groot, zoodat de wagen maar enkele straten ver kan komen of hij is reeds weer ledig. Vermeerdering van werk- 1 o o z e n. De haspelfabriek der firma Raymakers, te Helmond, wordt op 6 No vember e.k. stop gezet. Zeventig meisjes ge raken daardoor zonder werk. De zaak Mülle r-H i r s c h- m a n n. Bij de behandeling op Maandag van deze zaak stelde advocaat De Ranitz niet den oorspronkelijken eisch van laster, maar die van beleediging en nam den eisch tegen v. d. C. terug, omdat deze had te ruggenomen de indertijd aan 't Vaderland gedane mededeeling betrekkelijk beweerde herhaalde ernstige mishandeling van mej. H. door M., om haar door hypnose tot zijn wil te krijgen. Voorts bleek, dat mej. H. zelf geen pu bliciteit had gewild en van oordeel is dat ook de heer B. v. d. B. te ver is gegaan. Mr. Telders nam echter aan dat in 1888 na de eerste ontmoeting, hypnose, destijds mode-artikel van den dag, had plaats ge had. En ook later de mededeelingen van mej. H., omtrent dwang op haar uitgeoe fend en daaruit ontstane mishandelingen, nam hij op grond van inlichtingen van der den als waar aan. Die hypnose staat zóó vast, dat mej. H. nog pas 14 dagen gele den naar 't station ging om M. te zien ver trekken. De bewering dat zij uit verliefdheid ge handeld heeft, wordt door de feiten en eigen verklaring van mej. H. weersproken. Ten slotte vroeg hij voor zijn cliënte ont zegging van den eisch, subsidiair toelating van het bewijs der feiten en eindigde met 't uit te spreken, dat het hem een eer was te pleiten voor eene vrouw, die achting en medelijden verdient en met het vertrouwen uit te spreken dat de treurige geschiedenis met de behandeling dezer zaak nu eindelijk eindigen. Het woord was daarna aan mr. L. W. van Gigh, die optrad voor den heer van Benthem van den Berg, die deze zaak van belang achtte uit juridisch, wetenschappe lijk en feitelijk oogpunt. Hij plaatste zich op het standpunt, dat juridisch de gestelde eisch niet ontvankelijk is. Uitspraak volgt. Zedenmisdrijf. De tandarts H. H. te 's Gravenhage is Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur op straat door de politie ge arresteerd, verdacht van het plegen van zedenmisdrijf, strafbaar gesteld bij art. 243 Wetboek van Strafrecht. Hij zou n.l. tegen over de patiënte, die onder narcose was, zich aan strafbare handelingen hebben schuldig gemaakt, welke voor de bedoelde patiënte betreurenswaardige gevolgen hebben gehad, i De rechtbank had te dier zake rechtsin gang tegen hem verleend met bevel tot zijne inhechtenisneming. Hij is thans overgebracht naar het Huis van Bewaring. H e t m e s. Dinsdag had in een her berg in de Wijk Oerle te Tilburg een ver woede vechtpartij plaats tusschen een paar beruchte personen, waarbij van een mes ge bruik gemaakt werd. Nadat een hunner een paar diepe steken in den rechterarm had ontvangen, werd de strijd buiten voortge zet. Het 16-jarige zoontje van den gesto- kene, intusschen van de vechtpartij ge hoord hebbende, kwam nu met een geopend mes in de hand aanloopen en stak zonder bedenking den tegenstander zijns vaders in de linkerzijde, zoodat de long geraakt was. Na in een nabijzijnde woning door een ge neesheer, die de wonde levensgevaarlijk achtte, voorloopig verbonden te zijn, is de getroffene per brancard naar het gasthuis vervoerd. Hedenmorgen was zijn toestand bedenkelijk. De jeugdige dader is aange houden. Treurig. Te Rijssen heeft zich he' treurige verschijnsel voorgedaan, dat tegen een ruim 13-jarig meisje door de po litie proces-verbaal is opgemaakt moeten worden wegens openbare dronkenschap. - Wreed Een koe, eigendom van een landbouwer te Hardegarijp, werd 's morgens met afgesneden uier in de weide gevonden. Het dier is aan de gevolgen ge storven. Een pechvogel Dezer da gen wilde in de Oeverstraat te Arnhem een gauwdief, een jongen zijn horloge ontruk ken. Hem dit niet handig afgaande, sloeg hij den jongen een bloedenden neus. Daar op kwam de moeder den aangevallen jongen ter hulp met een pook, waarop de dader het op een loopen zette. In de Rijnstraat gelaakte de vluchteling onder een dogcar. Weder aan den haal willende gaan werd hij door moeder en zoon gegrepen en viel een regen van pook- en Vuistslagen op hem neer. Daaina werd hij door een infanterist ont zet. Wat een gekheid! Sedert de komst van den tegenwoordigen commies ontvanger bij de Nederlandsche douane aan de Glanerbrug in Lonneker, viert de bu reaucratie daar hoogtij, zeer ten nadeele van sommige inwoners. Twee dames uit Gronatt i/W.,' dié te Gla nerbrug; een knipcursus volgen passeerden dézer dagen het douanekantoor, elk bij zich hebbende een boterham, waarop twee plak jes worst. Wijl voor invoer van vleesch in voerrecht verschuldigd is» meende de' dou ane óók van dezen „invoer" recht te moe ten heffen en in allen ernst werd van da vier plakjes worst invoerrecht geëischt of terugbrenging op Duitschen bodem, het geen de dames verkozen boven betaling. Ongeluk in de Suiker- raffinadèrij Spakler en Tet terode. Woensdagnacht had, «aar de di rectie ons meedeelt, ten gevolge van roeke- looze speelschheid, in de suikerraffinaderij Spakler en Tetterode een zeer noodlottig on geluk plaats. De werklieden Letzrier en De Vries, resp. 35 en 18 jaar oud, bevonden zich op de over brugging van een hijschinrichting, waar één van hen werkzaamheden te verrichten had. Volgens mededeeling der directie hebben ze daar gestoeid en zijn ten gevolge daarvan naar beneden gestort, met het noodlottig gevolg dat ze op de plaats dood bleven. De werkman W. Letzner laat een vrouw met vier kinderen achter. Hbld. Door den sneltrein ge dood. Een werkman G. v. d. Wal van Halfweg werkzaam aan den draadaanleg voor een telephoonleiding werd te Weesp nabij de spoorbrug door den sneltrein 242 aangereden en gedood. De ongelukkige, 31 jaar oud, laat eene weduwe met 1 kind achter. Naar de Dordr. Ct. meldt, heeft er gisterenochtend aan het Achterhakkers te Dordrecht een droevig ongeval plaats gehad met doodelijken afloop. Een sleeperswagen vervoerde eenige in kisten verpakte brandkasten van klein mo del van de fabriek der firma J. Lips Bzn. naar de Dokhaven ter verdere verzending. Een van de werklieden, die ter begeleiding meereden, de 50-jarige timmerman M. J. G. Weerts, was hierbij boven op een kist gaan zitten. Bij het afrijden der Zuidersluisbrug, ter hoogte van het woonhuis van den heer S. M. Hugo van Gijn, stortte de man eens klaps van den wagen, waarschijnlijk door het hevig schokken, met het ongelukkig ge volg, dat hij juist op zijn hoofd terecht kwam, zonder dat hij evenwel werd overre den. Hevig bloedend uit mond, neus en ooren werd hij opgenomen en binnengedra gen in de directieloods van het daar ter plaatse in aanbouw zijnde woonhuis, Kort nadat een geestelijke was aangeko men overleed W., die aldoor bewusteloos was geweest. School- en Kerknieuws. Gemeenteraad Sneek. De ge meenteraad van Sneek nam Maandag met 12 tegen 2 stemmen <le motie Bouma-Blok aan, waarin de wenechehjkheid wordt uitgesproken, dat een onderwijzeres by haar huwelijk ontslag vraagt. Nog werd bepaald, dat. de regeling der onder- wijzersjaarwedden niet 1908 maar 1909 intreedt, hetgeen voor de gemeente een verschil maakt van f 5000 met inbegrip van f 2G50 rijkssubsidie.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2