TOTALE UITVERKOOP. METHORST VAN LUTTERVELD, G, G, Ph.L. BOEKELMAN, E. J. VAN (WEN, Specialiteit in fijne VLEESCHWAREN. Rookworst, Rolpens, Hoofdkaas, enz. Safe Deposit. Wegens opheffing der Winkelzaak W. F. A. Groenhuizen, Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Ingezonden Stukken. Aanbesteding. J schouwburg - utrecht. ADVERTENTIËN. Taillewerksters gevraagd. Rentmeester Keukenmeid, Dienstbode, CAVALLERIA RUSTICANA. WPALJAS,"W Alle talen voor slechts f 1,-. Hollanflsch, Fransch. Enplscli, Dnitsch WOORDENBOEK, Hollandsche Haring Kassiers en Commissionairs in Effecten. (Commanditaire Vennooten h. oyens zonen, te Amsterdam.) Amersfoort, Baarn J. VELDHUIZEN instrument- Langestraat maker. 42. BRILLEN en PINCE-NEZ BAROMETERS, alle soorten THERMOMETERS Eigen reparatie- en Sljjpinrichting. Arnh. straat 19. Telefoon 89. Haagsehe Varkensslachterij. de gunstig bekende Winter-Artikelen, Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als predicant te 's-Gravenhage, ontving Dr. F. van Gïieel Gildiemeester gisteren de meest, ondub belzinnige blijken lan hoogachting en waardee ring voor zijn arbeid. Allereerst bood een deputatie uit zijn gemeente hem bij monde van Jhr. Repelaer van Driel een zeer fraaie Rozenburg-tegeltableau aan, voor stellende de Regentessekerkde Wilhelminakerk, het Wijkgebouw ,,Pniël", het Toevlucht voor Dakloozen en den voorgevel van het gebouw van den Oliristelijken Volksbond, al welke stichtin gen door zijn initiatief verrezen. 11 ij dit hulde betoon was een geschenk in geld gevoegd, waar van de beetemimng den jubilaris werd overgela ten. Voorts werd de jubilaris gelukgewenscht door tal van predikanten, vrienden en vereer ders. Gosteravond werden hem in ,,Pniël" lie deren toegezongen. Gistermiddag werd op de Nieuwe Al- gemeene Begraafplaats te Utrecht onder veel belangstelling het gedenk'teeken onthuld, door oud-leerlingen opgericht op het graf van prof. dr. J. M. S. Baljon. Het gedenkteeken bestaat uit een zerk van hardsteen met het volgende opschrift: „Aan de nagedachtenis van dr. J. M. 8. Baljon geb. 5 Juli 1861, overl. 18 Mei 1908, hoog leeraar in de godgeleerdheid 1895—1908, door oud-leerlingen en leerlingen gewijd". Daarboven„Hij werkte zoolang het dag was" en daaronder: „De Heer is mijn Her der". Aanwezig waren de oud-hoogleeraar dr. Wefers Bettink, ambtgenooten van de over ledene, prof. dr. De Vries, rector-magnifi- cus der Utr. universiteit, en vele studenten. De voorzitter der comnftssie, dr. A. van Veldhuysen, rector der zendingsschool te Rotteradm, hield een toespraak, waarin hij onder meer opmerkte dat de leerlingen be hoefte hadden gevoeld uit te drukken dat zij Baljon niet zouden vergeten en hij veel voor hen geweest is, waarna spreker het gedenk teeken aan de familie overdroeg. Mr. S. Baljon, zoon van den overledene, dankte namens de fam'lie het comité en zijn woordvoerder. De heer J. v. Heerde, hoofd der open bare lagere school te de Bilt en de heer P. Miedema te Utecht, zijn door den directeur van den landbouw aangewezen om les te ge ven in de bemestingsleer aan de miliciens in de kazerne te Amersfoort, welke lessen zullen worden gehouden in de maanden No vember, December en Januari. H. W. J a n s e n. f Hendrik Willem Jansen, de bekende kunstschilder te Zeist, is aldaar na een korte ongesteldheid over leden. Hij is oud-voorzitter van „Arti" en werkte steeds zeer ijverig voor deze kunst- vereeniging. Overal in het buitenland had hij groote bekendheid, getuige de gouden me dailles door hem te München behaald en zijn ridderschap in de orde van St. Michiel van Beieren. Opvoedingsgesticht van wege de Ned. Herv. Kerk. Met groote dank baarheid mocht Ds. Meerburg, te Soestdijk, secretaris der commissie van voorbereiding, van H. M. de Koningin-Moeder eene bijdrage van drie honderd gulden voor ihet op te richten Op voedingsgesticht ontvangen. Hilversum. Iu het gebouw der H. B. S. zijn drie rijwielen gestolen. De karretjes werden vermist, nadat drie als heoren gekleede personen zich eenige oogenblikken in het gebouw hadden opge houden. B u s s u m. Door het bestuur van de af- deeling der S. D. A. P. is aan den Gemeente raad het verzoek gericht maatregelen te ne men, dat in de gemeente worde gevestigd eene badinrichting, waarvan het gebruik door lage tarieven 's winters worde mogelijk ge maakt aan de arbeidersbevolking dezer ge meente en welke tevens dienstbaar worde ge maakt aan de invoering van schoolbaden. B u s s u m. Alhier luidde gisteravond voor de zooveelste maal in betrekkelijk korten tijd de brandklok. Ditmaal gold het de werk plaats van den schilder W. Rosmalen aan de Kapelstraat. Hoewel de brand zich oorspronkelijk niet gevaarlijk liet aanzien, tastte hij ook weldra de met riet gedekte belendende boerderij van den heer Kaarsgaren aan. En hoewel de brandweer spoedig met een zestal slangen op de waterleiding werkte, brandde de boerderij geheel af. Ook het bovengedeelte van liet woonhuis dat voor de boerderij gebouwd is en bewoond wordt door den heer Kaarsga ren, diens zoon en den heer W. Rosmalen, brandde voor een gedeelte uit. Het geheel bekwam veel waterschade. De hooiberg bleef echter gespaard. Naar we vernemen is alles tegen brand schade verzekerd. De brand ontstond bij hel afbranden van de verf van eene deur. Barneveld. De twee alhier vermiste knapen zijn door de politie te Arnhem aan gehouden en den volgenden dag weer naar huis overgebracht. Erg vermoeid en honge rig werden zij op den Amsterdamschen straatweg aldaar aangehouden. E r m e I o. Als leer aar aan de school voor achterlijke cn verwaarloosde kinderen te „Groot-Emaus" is benoemd de heer van der Ward te Arnhem. Ermelo. t)en lsten November was het 45 jaar geleden, dat Neeltje Visser als dienst bode in betrekking kwam bij Ds. G. Boer, alhier. Putten. In de buurtschap Diermen heerschen de mazelen zoo hevig, dat de school haast ontvolkt is. Tot nog toe heeft zich ge lukkig geen doodelijk geval voorgedaan. De le luitenant L. J. Baerends van het 5e Reg. Infanterie is benoemd tot offi- icer van speciale diensten. Voor de acte Vrije- en Ordeoefeningen zijn geslaagd de dames A. H. Kerling, J. C. Janssen, G. A. M. Dekker, J. 8. C. Brederode, C. E. Mensing en W. de Bruin, 8. van Spiegel, P. C. Butselaar en R. de Vries, alhier. 'Maandag den 16 deeer zal de over wegwachter B. Florijn den dag herdenken dat hij 25 jaren in dienst der Holl. IJ. 8. M. is. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken houdt hedenavond te 8 uur eene open bare vergadering. Volgens een aankondiging in de Stichsche Courant, zal morgenavond, in Het Valkje, vanwege de anti-rev. Propaganda- club „Groen van Prinsterer", een groote vergadering worden gehouden („uitsluitend voor geestverwanten"), waarin als spreker zal optreden Ds. C. W. J. van Lummel, van Delft, met het onderwerp„Trouw aan het Beginsel". Geestverwanten van buiten de stad hebben ook vrijen toegang. Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. Hiertoe uitgenoodigd door het Bestuur der plaatselijke afdeeling van den Nederl. Protestantenbond, zal professor B. D. Eerd- mans, van Leiden, a.s. Dinsdagavond, in de RemonstrantBche kerk, een lezing houden over „Oostersch Leven en Oostersche Toe standen". Ook niet-leden kunnen tegen een kleine entree toegang verkrijgen. Industrie- en Huishoudschool. Gisteren avond hield de vereeniging „Amersfoortsche Industrie- en Huishoud school" een algemeene ledenvergadering in het schoolgebouw, Beekesteinschelaan 23. Na opening door den voorzitter, leest de secretaris de notulen der vergadering van 20 Februari 1908, die worden goedge keurd. Punt I. Begrooting. De voorzitter deelt mede, dat volgens art. 9 der statuten de begrooting 14 dagen ter visie heeft gelegen. De ontvangsten zijn ge raamd als volgtSubsidiën rijk, provincie en gemeente 10,000, contributie en vrij willige bijdragen 650, schoolgelden 3000, verkochte spijzen en afgeleverd werk 1200; totaal 14.850. De uitgaven bedragentraetementen f 6,050, concierge en dienstboden 745, onderhoud terrein en gebouwen 100, leermiddelen, schoolbe- hoeften en materialen 225, vuur, licht en water 875, belasting en assurantie 80, rente en aflossing 3608.50, drukwerk schrijfloon en kantoorbehoeften 100, le vensmiddelen 2906.25, diversen f 100 en onvoorziene 60.25totaal 14.850. De schoolgelden zijn 750 lager dan vo rig jaar, terwijl enkele uitgaven hooger moesten geraamd worden met het oog op het nieuwe gebouw. Verder wijst de voor zitter er nog op, dat het zeer wel mogelijk is, dat sommige posten zullen worden over schreden maar het bestuur heeft zoo goed mogelijk naar de reeds bestaande gegevens de begrooting saamgesteld. Niemand verlangt het woord er over waarna de ibegrootin? wordt vastgesteld. II. Benoeming Commissie rekening en verantwoording Gekozen wordenMevrouw Hoog en de heeren W. H. Kam en L. Luijkx, en als plaatsvervanger de heer J. C. v. d. Meer. Mevr. Hoog neemt de benoeming aan aan de beeren Kam, Luijkx en v. d. Meer zal bericht worden gezonden. III. Bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden, mevr. M. J. HeijligersReinhardt, mevr. J. T. O. H. Tromp van HolstHartogh Heijs, me vrouw M. Schimmelpenninck van der Oye Dumoneeau en de heer F. Kenninck, jlie zich bereid hebben verklaard een herbenoe ming te aanvaarden, worden herkozen. IV. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat het ge bouw en de inrichting zeer goed aan de ge stelde eischen voldoen en verder, dat de school zich verheugt in het bezit van 2 in terne leerlingen. Dat dit getal nog niet grooter is, is eenigszins gelukkig, daar men zich daaraan eerst zal moeten wennenen ais de reputatie goed is, zal dat getal nog wel klimmen. Hierna wordt de vergadering gesloten. De heer J. G. F. van Achterbergh, die kort geleden metterwoon zich hier ves tigde in villa „Gretha", Soesterweg bij Birkhoven, heeft een plan gereed voor den bouw in dat stadsdeel van een veertigtal villa's met tuinen van een 2000 M2., welke een huurprijs van f 300 niet te boven zullen gaan. Hij is reeds begonnen met het doen aan leggen van een verbindingsweg ter breedte van 16 M. tusschen den Ouden Soesterweg en den Soesterstraatweg, welke weg nog dit najaar wordt beplant met 500 kastanjes. Als nu ook de Oude Soesterweg wordt be gaanbaar gemaakt, hetgeen wel gewenscht is met het oog op de nieuwe R. K. kerk en haar omgeving, dan is het vraagstuk van den besten verbindingsweg tusschen de stad Birkhoven door den ondernemenden stad genoot tot een gelukkige en voor de Gemeente weinig kostbare oplossing gebracht. (Amersf. Ct.) Zekere D. v. E., die verdacht wordt van diefstal met verbreking en die de wijk naar Duitschland had genomen, werd giste- ren aangetroffen in een tapperij op den Hof alhier. Hij werd door de politie gearresteerd hedenochtend naar Utrecht overge bracht. Van E. stond gesignaleerd in 't Algemeen Politieblad. Briefwisseling. De heer'P. u vraagt ons hoe het mo gelijk is, dat de Wilhelminaboom, in 1898 op plechtige wijze door de commissie voor dc Kroningsfeesten aan de gemeente over gedragen, zoo plotseling naar een afgelegen hoekje van de stad is verplaatst. Wij kunnen u tot antwoord verwijzen naar het verhandelde in den gemeenteraad op Dinsdag van de vorige week. Wat er met de oorkonde is geschied is ons niet bekend. Wij vermoeden echter dat deze wel zal mede verhuisd zijn. Wij zijn het met u eens dat er bij die verplaatsing niet veel omslag is gemaakt. De nog hier wonende leden van de commis sie voor de Kroningsfeesten te raadplegen, hebben B. en W. blijkbaar niet noodig ge acht. U moet trouwens niet vergeten, dat de commissie ontbonden is en dat de boom nu eenmaal aan de gemeente was overgedra gen. En deze heeft immers beloofd, bij monde van den toenmaligen burgemeester, dat de boom in veilige handen zou blijken te zijn? Het opnemen van ingezonden stukken beteekent geenszins dat de Redactie met den inhoud instemt. l)e copie wordt aan den inzender niet teruggegeven. Aan de vóór het verlaten van den militairen dienst gehuwde gepension- neerde en gegaigeerde militairen be neden den rang van officier der Kolo niale troepen en aan de niet her trouwde weduwen, zoomede de weezen van die categorie militairen. Bij Staatsblad No. 211 van den 9. Juli 1908 werd het Koninklijk Besluit van den 24. Juni t. v. bekend, gemaakt, houdende vaststelling van een reglement voor liet wed uwen- en weezen fonds ran militairen beneden den rang van officier bij de Koloniale troepen. Gaarne brengen wij bij dezen, onze bijzondere hulde aam den Minister van Koloniën en aan de Commissie met .het samenstellen van het regle ment belast geweest. Zéér te betreuren is het echter, dat van. hot recht verkrijgen op pensioen, zijn uitgesloten de nagelaten of nog na te laten betrekkingen van die kameraden, die vóór het in werking treden van liet.fonds overleden, gepensionneerd of ge- ga gee rd zijn en reeds tijdens hun militairen dienst gehuwd waren. De vele redenen, die voor de opneming van bovengenoemden in liet fonds pleiten, zullen in (het in. tediienen request 'breedvoerig worden ont vouwd. Bij informatie werd ons uit zéér goede bron en door iemand, die werkelijk veel bellang stelt in het lot der uitgeslotenen, medgedeeld, dat de uitsluiting enkel en alleen te wijten was aan de hij opname verwacht wordende hooge kosten. We weten allen dat nog slechts enkele jaren geleden het huwelijk der mindere militairen werd tegengehouden en dus slechts weinig gehuwde militairen voorkwamen. De opname der thans uitgeslotenen in het pen sioenfonds zal o. i. de pensioensuitgaven, slechts weinig verhoogen. Deze laatste 'bewering te bewijzen, zou volgens onzen zegsman de kans zéér vergrooten, om als nog ook de thans uitgeslotenen in (het pensioen fonds te doen opnemen, redenen waarom onder- geteekendenai oh beijveren dit doel te bereiken. Daarom worden belanghebbenden 'beleefd doch drmgnd verzocht te willen zorgen, dat de hierna verzochte opgaven uiterlijk ultimo Februari 1909 in- ons bezit zijn, teneinde zoo spoedig mogelijk daarna met de definitieve werkzaamheden te kunnen aanvangen en eene zoo nauwkeurig mo gelijk samengestelde begrooting der kosten te kunnen overüeggen met de verschillende gegevens den betrokkenen betreffende. Hier zij intussohen medegedeeld, dat op de begrooting van 1906 als bijdrage voor het fonds f 41,000 is uitgetrokken en de inwerkingtreding van het reglement slechts op de regeling der administratieve beslommeringen wacht; boven dien dat van de gepensionneerde en gegageerde militairen, naar mate den rang waarin zij gepensionneerd of gegageerd zijn, 5, 4, 3, 2 of 1 ten honderd 'sjaars (indien zij deelgereoli- tigden van het fonds zijn), ten. behoeve van het fonds vani hunne pensioenen of gagementen zal worden ingehouden. Mocht dat laatste voor sommigen uwer een ■reden zijn om eventueel niet tot het fonds toe te treden, onthoudt ons daarom in het belang der overigen l'we opgaven niet. De vóór het verlaten van den dienst gehuwde gepensionneerde en gegageerde militairen en zij die vóór 'liet verlaten van den dienst hunne thaps nog geen 18 jaar oud zijnde kinderen hebben gewettigd, gelieven don eerste ondergeteekende de navolgende gegevens puntsgewijze te verstrek ken: lo. Nummer der pensioen- of gagementsakte 2o. Laatste stamlboekmummer 3o. Namen en voor namen 4o. Rang waarin gepeneionneerd of gegageerd en welk leger (O. of W.-I.); 5o. Datum waarop gepensionneerd of gega geerd 6o. Bedrag van het pensioen of gagement 7o. Data waarop de 'kinderen zijn gewettigd 8o. Ouderdom van den vader 9o. Ouderdom van de eahtgenoote. (Is de be trokkene met de moeder der kinderen gehuwd na liet verlaten van den dienst dan. dit tevens te vermelden) lOo. Aantal en. ouderdom der kinderen; Ho. Volledig adres. De niet hertrouwde weduwen en de weezen van vóór het verlaten van den. dienst gehuwde gepensionneerde en gegageerde militairen gehe ven den tweede ondergeteekende de navolgende gegevens toe te zenden: Onder weezen worden verstaan de ongehuwde, wettige (ook gewettigde) kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar. lo. Zoo mogelijk nummer der pensioen- of gagementsakte van den vader 2o. Laatste stamboeknummer van, den vader 3o. Naam en voornamen van, den.vader; 4o. Rang waarin de vader gepensionneerd of gegageerd werdl, en welk leger (O. of W.-I.) 5o. Datum waarop de vader gepensionneerd of gegageerd werd 6o. Bedrag van hot gagement of pensioen, dat de vader heeft genoten 7o. Datum van overlijden van den vader 8o. Naam en voornamen van de echtgenoote 9o. Ouderdom van de echtgenoote; lOo. Namen der kinderen en gesladht llo. Geboorte-data der kinderen 12o. Geniet gij onderstand? Zoo ja, tot welk bedrag? IQo. Volledig adres. Voider geven wij U de verzekering, dat wij Uwe belangen, welke ook de onzen zijn, naar ons beste weten zullen, behartigen Gepensionneerden en gegageerden worden ver zocht voor de te maken onkosten, zoo mogelijk, 25 cents in postzegels bij te voegen.; het eventu- eele overschietende wordt voor een liefdadig doel VGravenliage, 1 November 1008. S. J. AAY, Gepens. Onder-Luitenant, Van Blankenburgstraaat. 76, Den. Haag. G. KIEL,. Gepens. A.O.O. Kwartiermeester, Graafsche Dwarsstraat 64, Nijmegen. N.B. Andere bladen worden lieleefd verzocht dit stuk over te nemen de rente-C assa, Hoerendracht 179 (gob. Associate-Cased), Amsterdam. Kapitaal f l.OOO.OOO.OO. Reservefonds. - 1.054.567.93. Rentevergoeding "voor Gelden A depos. Met 1 dag opzegging (bedragen tot f 5000, direct te ontvangen)2 pCt. Met 10 dagen opzegging j Voor 1 maand fixe ow 2 en 3 maanden fixe - 1 jaar fixe31/, n Prolongatie Conditie (tot beperkte bedragen) '/j pet. onder don prolongatiekoers. Regenten van het Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen te Utrecht, zullen op Zaterdag 14 November lttOSdes namiddags te 2 urenin een der lokalen van het Gesticht, bij inschrijving in liet openbaar i AANBESTEDEN! de levering van de, in het jaar 1909, in het Gesticht benoodigde gedrukte stuk ken, registers, papier, en- j veloppen enz. De monsters liggen ter inzage in het Gesticht. I De voorwaarden van inschrijvinglevering en betaling, zoomede de lijst der benoodigde stukken, zijn te verkrijgen bij den Administra teur in het Gesticht Regenten voornoemd WALAARDT SACRE, Rogent-Eerste-Huismeester. E. J. VAN DE HAGT, Secretaris -Penningmeester. Arnhemtche Weg 20, Leeraar in Piano en Zang. Dtrechtschestraat hoek Hellingstraat 36. Ontw. Heer, m. I, sterk gest., gr. werkkr., goed adm., op de hoogte v. houtcult. e. boschexpl., zoekt om gezondheidsr. z. vrouw in boschr. streek e. betr. als op gr. bezitting of derg. positie v. vertr. Fin. zekerheid k. w. gesteld en zal op serieuse beh. meer w. gelet dan hoog sal. Brieven franco onder letter O, No. 628, aan KOOYKER's Cen traal Advertentie-Bureau te Leiden. Baronessse VAN HARDENBROEK VAN LOOKHORST, Rijnhuizon, Jutphaas, verlangt met 1 Februari eene bekwame an den P. G. Brieven fr. aan bovengenoemd adres. Mevrouw VAN OLDENBORGH, Frederik Hendrikstraat 42, Utrecht, vraagt met 1 Fe bruari a-s..eene als Mel«l-AUeenI*. O., goed kunnende koken en zelfstandig werken. Gastvoorstelling. N. V. de Nederlandsche Opeia an Operatie RE MRANDT THEATERAmsterdam. Maandag 9 November 1908: Opera in 2 gedeelten van PIETRO MASCAGNI. Kapelmeester: J. MARTIN 8. HEUCKEROTH. Regie: L. ROBERTS. Gevolgd door Muziekdrama in 2 bedrijven van R. LEONCAVALLO. Aanvang hall acht uur. Prijzen der Plaatsen Balcon f 3.—, Stalles^ f 2.50. Ie Amph.le Zijloge f 2. Baignoires, 2e Amph. en Parterre f 1.50. 3e Amph. en 2o Zijloge f L—. 4o Amphitheater f 0.75. Gaanderij f 0.50. Plaatsbespreking: Voor Aandeelhouders Vrijdag van 10 tot 12 uur, voor hot Pu bliek denzelfden dag (na loting) van 1 tot 3 uur, verder Zaterdag en Maandag van 10 tot 12 en van 1 tot 3 uur. bewerkt door SERVAAS DE BRUIN en DEWALD, practisch en geriefelijk voor ieder een, om alle woorden, onverschillig in welke taal, dadelijk te kunnen nazien. Dit Woorden boek, fraai en sterk ingebondon, kost slechts Te bekomen bij D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, te Rotterdam, en ver der alom. Franco na ontvangst van Post wissel, waarop meldenWoordenboek in 4 Talen. Zelden werd zooveel NIEUWE gevangen als nu. De prya iu laagwij zenden direct uit de schependie dagelyks hier aan komen. Per raatje met 100 stuks f2.49, twee vaatjes (op één adres) f 4.50. Ook uitstekend om te marineeren. Verzending naar alle Spoorstations in Neder land tegen vooraf inzending van poatwiasel of rembours. P. c. KLUGT Co., Haring-Export, IJMUIDEN, (Holland.) MUUR HUIZEN 15. Telefoon 49. MOLL ER USS TRA AT 88. Telefoon 141. t t LANGESTRAAT 108. in Goud, Doublé, Zilver en Nikkel. en meer Optische Geneeskundige, Verband- ei Ziekenverplegiugs-artikelen. Prima kwaliteit SCHARENHESSEN en bübehoorende zaken. Alil.KN worden geleverd op voorschrift van H.H. Doctoren. Op nieuw voorhanden i

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3