BP. 188. Woensdag 11 November 1908. BUITENLAND. 7a' Jnargang. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: P«r 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco' per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve ep Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeolingen enz.gelieve men vóór 11 uur 'a morgens d|J de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF ft C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f O.ÖO. Elke regel meer 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents b\j vooruitbetaling. Groote lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by* abonnement Bene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. H EltlJ K. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 3 November 1908, 1ste afdee- ling, no. 4116/2719; Brengen ter algemeene kennis: dat de 'herijk van maten en gewichten in 1909 voor deze gemeente zal plaats hebben op 18, 19, 20, 21, 22, 25, 27 en 28 Januari en 1, 2, 3 on 4 Februari a. s. De verdere regeling zal ter zijner tijd nader worden bekend gemaakt. Amersfoort. 10 November 1908. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Secretaris, De Burgemeester. J. G. STENFERT KROESE. WUIJTIERS. Wethouders van Amersfoort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van liet publiek, dat een door de Naamlooze Vennootschap Amersfoort- ,sche Rijwiel-, Automobielen- en Machinefabriek, voorheen D. H. Eijsink, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene 1. zuiggasmotor van 42 P.K.. dienende tot het in beweging brengen van 12 draai- en fraisban- ken, 5 boormachines, 2 zaagmachines, 1 slijp steen, 5 slijpmachines, 1 wan, 1 ventilator, 4 smidsvuren en 2 proefbanken 2. drie dynamo's tot het leveren, van elec- triscli licht, in beweging te brengen door de op te richten motor, in .het perceel alhier gelegen aan den Arrihemsohen weg No. 33. bij bet kadas ter bekend onder Sectie B, No. 2176, up de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Dinsdag, den 24. November aanstaande, des voormiddags te half elf uren gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid dor Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of één of meer zijner leden zijn versohe nen, teneinde 'hunne bezwaren mondeling toe te lichten Amersfoort, den 10. November 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFERT KROESE. WUIJTIERS. Politiek Overzicht Hoeveel kost Bnlgartye's onat hankelijklieid Ministers, diplomaten en andere kunste naars op het politieke koord moeten over drachtelijke uitdrukkingen maar gauw ver geten, bij niets zweren, over niets toornig zijn, want alles is mogelijk en vele dingen die heden buiten den gezichtskring liggen, kunnen morgen reeds zeer dichtbij zijn. Daaraan hebben de Bulgaarsche ministers niet gedacht, toen ze in den aanvang hunne bloeddorstige verklaringen de wereld inzon den. Liever bloed dan geld I riep de minis ter-president Malinow, en een andere hoog waardigheidsbekleder wilde zelfs liever bloed geven dan den spoorweg aan Turkije betalen. Dat is nog niet zoo heel lang gele den en men mag zich afvragen of de minis ter zoo weinig van het toen reeds bestaande voornemen van den nieuwen Koning, om he- door betalen met Turkije eens te wor den, op de hoogte was, of dat hij door be dreigingen den staat van zaken hoopte te verbeteren. Misschien wilde hij ook, naar goede Balkan-zeden, den aangeganen handel meer kans op een goed resultaat voor Bul garije bezorgen, door te beginnen met niets, geheel niets voor het voorwerp te bie den dat hij toch moest koopen. Hoe dit dan ook zij, men zal de Bulgaren om hun besluit, liever geld als bloed te offeren, niet berispen. Alle afgevaardigden der thans bij een zijnde Sobranja zullen misschien deze meening niet zijn toegedaanin dit geval kan men hun de groote woorden overlaten. Turkije heeft met den Bulgaarschen afge vaardigde Dimitrow slechts over twee pun ten van gedachten gewisseldde betaling voor den bezetten spoorweg, 309^ K.M. lang, en de voldoening van de Oost-Roe- melische schatting. Het eerste punt werd door Dimitrow reeds gequalificeerd als in principe aangenomenvan het tweede werd kennis genomen, teneinde dit aan de regee ring te rapporteeren. Daarmede eindigden de eerste onderhandelingen tusschen Bulgaren en Turken. Thans is vastgesteld, dat de Bulgaarsche regeering zich in beginsel bereid verklaard heeft voor het vervallen van de Oost-Roemelische schatting een scha deloosstelling te geven. Deze schatting res sorteert bij de directie der Nationale Schuld te Constantinopelin haar boeken komt de schatting jaarlijks voor tot een bedrag van 114.000 Turksche ponden, d. i. in ronde cijfers 1,254,000 gulden. De staatsschulden zijn in Turkije het ele ment geworden, dat het meest den Staat drij vende houdt. Hierbij zijn de buitenland- scho financieele syndicaten betrokken, wel ke der politiek hunnen invloed opdringen. Ware bij alle afscheidingen van het Turksche rijk niet de vraag in het spel hoe het staatsschuldbeheer voor schade kon behoed blijven, de afschei dingen zouden allicht makkelijker gaan en talrijker zijn. Ook thans is de financieele kwestie met de politieke verbon den. Het politieke Turkije heeft in het ver lies der provincie, welke eigenlijk reeds 30 jaren geleden verloren ging, kunnen berus ten het beheer over de staatsschulden koes ter- het loffelijke streven, in den een of an deren vorm de 1,254,000 gulden weer in de k..s te brengen. Bovendien treedt het daar bij nog op als nauwgezet behartiger van de belangen der schuldeischers. Het betoogt in eene memorie aan de Porte, dat Bulgarije drieeerle^ financieele verplichting jegens T".rkije heeft, afgezien van de vierdede betaling van den Oost-Roemelischen spoor weg. Die verplichtingen zijn: 1. Roemeli- sche schatting, achterstallige schulden, voortzetting der jaarlijksche betalingen of kapitaliseering van de schatting. 2. Bul gaarsche schatting; het verdrag van Berlijn zegt duidelijk in 9, dat het vorstendom om liet andere jaar eene schatting aan de Porte heeft te voldoen, welker grootte door eene Europeesche commissie is te bepalen. De commissie is echter nooit bijeen geko men en het bedrag der schatting is onbe paald gebleven. Sedert 1882 betaalt de Turksche s'aatskas aan de directie .der Na tionale Schuld, welke zich ook van deze bron van inkomsten heeft meester gemaakt, jaarlijks 100,000 Turksche ponden of rond 1,110,000 gulden als vergoeding voor de niet betaalde Bulgaarsche schatting. Dat maakt in 26 jaren 2,6 millioen Turksche ponden of circa 28 millioen gulden. Dat geldi nu het verledenwat zal in de toe komst gebeuren'? Een kapitaliseering zou mirstens 2 millioen Turksche ponden of 22 millioen gulden vertegenwoordigen. 3. Deelname van Bulgarije aan de Turksche staatsschuld. Paragraaf 9 van liet verdrag van Berlijn is -niet duidelijk. Zij zegt niet uitdrukkelijk, dat buiten de schatting Bul garije nog deel te nemen heeft aan de Turk sche staatsschuld, maar de opvatting dezer paragraaf is dusdanig, dat een scheidsrech ter er nog de verplichting tot deelname uit afleiden kan. Volgens een eenigszins een zijdige berekening zou dat ongeveer 9.30 (de verhouding van de Bulgaarsche staats inkomsten tot die van Turkije in 1880) be- loopen, waardoor men een bedrag van 10.8 millioen Turksche ponden of 109 millioen gulden" zou verkrijgen. Men begrijpt dat den Bulgaarschen volksvertegenwoordigers de liaren ten berge rijzen en men verwon dert zich niet over den noodkreet, die de zer dagen Bulgarije bij nota aan de mo gendheden over Turkije's hooge pecuniaire eischen aanhief. Nu zal wel in de Turksche kringen, welke eene overeenkomst met Bul garije wenschen, de opvatting de overhand veikrijgen dat men niet het onmogelijke van Bulgarije mag vergen. Een zeer verstan dige opvatting, die echter niet zoo makke lijk door de meergenoemde Turksche finan ciers zal worden aanvaard. De eerstgenoem de opvatting zal wel den doorslag geven, maar zulks neemt niet weg, dat de Bulga- re.diep, dieper dan zij in lange jaren ge daan hebben, in den buidel zullen moeten tasten. De Bulgaarsche volksvertegenwoor digers daartoe te bewegen, is de moeielijke taak waarvoor het kabinet-Malinow in de thans begonnen zitting der Sobranje zal komen te staan. Dultsdiland. Friedrichs halen, 10 Nov. Het luchtschip van Zeppelin steeg heden middag op tegen 2 uur met den Keizer. Zeppelin voer allereerst in de richting van Iinmen- staad en stuurde vervolgens naar Friedrichs- hafen. Het publiek begroette den Keizer met geestdrift. Boven het meer maakte het lucht schip uitstekend geslaagde manoeuvres met het hoogtestuur. Om drie uur landde het luchtschip weer. Friedrichshafen, lONov. Het bericht, dat de Keizer met het luchtschip van Zeppelin was opgestegen, is later on juist gebleken. Het was ontstaan, doordat men prins Füistenberg, die ook een jacht kostuum droeg, voor den Keizer had aange zien. Manzei 1, 10 Nov. Vóór de opstij ging van Zeppelin bezichtigde de Keizer on der geleide van den graaf de loods. Van de stoomboot uit vervolgde hij de opstijging van het luchtschip. Hij noodigde graaf Zep pelin en prof. Hergesell uit om hedenavond te Donaueschingen zijn gasten te zijn. Donaueschingen, lONov. In de rede, die de Keizer hield bij de over reiking van de orde van den Zwarten Ade laar aan graaf Zeppelin wees hij er op, dat het vaderland trotsch kan zijn op het be zit van zulk een zoon, den grootsten Duit- scher van de 20e eeuw, die door zijne uit vinding ons bracht aan een nieuw ontwikke lingspunt van het menschelijk geslacht. „Moge het ons allen", zoo eindigde hij, „eens gegeven zijn evenals gij in onzen levensavond met trots te kunnen zeggen, dat het ons gelukt is met evenveel succes ons dierbaar vaderland te hebben gediend". De interpellaties in den Rijksdag* B e r 1 ija, 10 Nov. In den Rijksdag had heden de behandeling plaats der inge diende interpellaties, inzake de mededeolin gen in de Daily Telegraph. De kanselier Von Bülow verklaarde zich tot beantwoor ding hiervan bereid. Basserman motiveerde de interpel latie van de nationaal-liberalen over het Keizer-interview De openbaarmaking van het gesprek met den Keizer bracht een gren- zenlooze verbazing en een diepe droef heid teweeg. Bekend werd dat deze uitingen authentiek waren. De kritiek op deze uitin gen is zoowel in buiten- als binnenland on gunstig ja vernietigend geweest. Engeland wees de liefdesbetuiging af en vermoedde een poging om wantrouwen tusschen Enge land, Frankrijk en Rusland te zaaien. Frankrijk gevoelt naast Rusland deze ern stige onbescheidenheid. Door deze vertrou welijke mededeeling zal Duitschland's Ma- rokko-politiek worden bemoeielijktChina, Japan en Amerika zullen op hebben gehoord toen ze daar vernamen, dat de Duitsche vloot voor den Stillen Oceaan is bestemd. De Boeren en de Nederlanders zijn ver toornd. De indruk in het binnenland is overal ongunstig, ook bij de bondsstaten. Er gaat een eenstemmig protest op tegen het ingrijpen des Keizers in de buitenlandsche politiek. De gebeurtenissen met den Ameri- kaanschen gezant Hill heeft men levendig betreurd. De Duitsche buitenlandsche poli tiek moet, zooals de rijkskanselier zelf heeft uiteengezet, eenheid, vastheid, zakelijkheid, bestendigheid toonen, geruischloos zijn. Wij zegt Bassern-aD wijzigen onze monar chale opvattingen niet, maar republikeinen zien in zulke gebeurtenissen een welkom agitatiemiddel tegen de monarchie. Vijandschap tegen Engeland gaat Bas serman voort bestaat niet eens. Wij willen geen wereldpolitiek in den Stillen Oceaan voeren. Dergelijke uitingen verge makkelijken de nationale vlootpolitiek niet. Hoe hooger een mensch staat, des te terug houdender moet hij zijn. Bij uitingen van vérstrekkende beteekenis is een authentieke uiteenzetting noodzakelijk. Het gelijktijdige verlof aan den Rijkskanselier en aan den staatssecretaris van buitenlandsche zaken had vermeden moeten worden. Wij wenschen niet dat vorst Bülow zijn ambt neerlegt,-g©* zien de zware eischen der binnen- en buiten landsche politie. Wij wenschen waarborgen tegen het persoonlijke regeersysteem Wij gaat Basserman voort zijn mannen met stevigen ruggegraat, die aan hunne meening vrij uiting geven. De rijks dag moet grooteren invloed op de buiten- lrndsche politiek verkrijgen. Van een ge meenschappelijk adres der burgerlijke par tijen stellen wij ons geen uitwerking voor Wij wenschen, dat de Keizer deugdelijke inlichtingen verkrijge over de heden plaats hebbende beraadslagingen. Wij willen niet dat tusschen de natie en den Keizer een klove ontsta. Wij wenschen dat de leiding van den Staat in handen van verantwoor delijke ambtenaren is. De redenaar lees* eene door het centraal bureau der natio- naal-liberale partij opgestelde verklaring voor, waarin wordt gezegd dat het persoon lijke ingrijpen des Keizers in de buitenland sche politiek noch bevorderlijk is aan de wel vaart het rijk, noch in overeenstemming met de grondwet. De verklaring geeft, onder r- kenning van de edele beweegredenen des Keizers uiting aan den wensch, dat de Kei zer zich de terughoudenheid, welke een heer scher moet aannemen, tot taak zal stellen. Basserman besluit met den wensch „Moge het de laatste maal zijn dat wij ons met zulke vertoogen tot den Keizer wen den". (Bijval) Wiemer (Freisinnige Verein) zegt, dat ver bittering en toorn het Duitsche volk ver vullen, omdat Duitschland's aanzien een zwaren slag heeft gekregen. Het verzoek om ontslag van den Rijkskanselier was cor rect, maar niet voldoende. De rijkskanselier moet zorgen dat zijn politiek tot uiting komt. Het voortdurend op den voorgrond treden van het persoonlijke regeerstelsel moet vermeden worden. Wij hebben nooit er aan gedacht onze vloot tegen China en Japan te gebruiken. Verlossing hiervan zien wij in het her stel eener waarachtig constitutioneele staats inrichting, in persoonlijke zelfbepaling op den bodem der grondwet. Het bondspresi- dium moge die terughoudendheid betrach ten, welke zijn grondwettelijke positie eischt. B e r 1 ij n 10 Nov. De heer Singer (sociaal-democraat) zegt, dat het buitenland de mededeelingen in de Daily Telegraph met hoon en spot heeft begroet. Spreker ver klaart, dat de meerderheid van den Rijks dag mede de schuld draagt aan dergelijke voorvallen. (Protesten bij de meerderheid). Dat breede kringen in Duitschland vijandig gezind zcfuden zijn tegen Engeland, beduidt de feitelijke verhoudingen in het aangezicht slaan. Het lijkt precies, alsof de Keizer 'n de wolken zweeft. De Rijksdag moet hierin verandering brengen tegenover Keizer en Rijkskanselier, opdat het land verlost worde van de poli tieke redevoeringen, telegrammen en brie ven. Dc door Basserman geformuleerde eischen zijn vooraf klaargemaakt werk van den Rijkskanselier. Het Duitsche volk moet langs wettelijken weg voor een herhaling van dergelijke gevallen worden beschermd, n.l. door een grondwetsherziening, welke de beslissing over oorlog en vrede in handen des volks legt en door een wet op de ministe- rieele verantwoordelijkheid. Dr. Von Heydebrand (conserv.) zegtWij hopen dat het Duitsche volk eendrachtig zal zijn in de ure des gevaars. Ik geloof, dat ook de Rijkskanselier zelf het gebeurde be treurt. Zulke dingen kunnen ééns voorko men, maar dan ook niet meer. Wij vertrouwen dat de Rijkskanselier ons een bevredigend antwoord zal geven. (Bij val van rechts). Fürst Von Hatzfeldt (Rijkspartij) zegt Volgens de Grondwet is het de Rijkskanse lier, die alleen de verantwoordelijke per soon is voor dergelijke quaesties. Derhalve zullen wij van diens antwoord onze houding afhankelijk maken. Daarna neemt de Rijkskanselier, prins Von Bülow, het woord, en zegt Ik zal niet op alle punten ingaan, welke door de vorige sprekers zijn aangeroerd. Ik moet bedacht zijn op den indiuk, welke mijn woorden in het buitenland zullen maken en ik wil geen nieuwe nadeelen voegen bij «"'e groote schade, welke door de openbaarma king van het artikel in de Daily Telegraph is aangericht. („Hoorthoort Zijne Majesteit de Keizer heeft zich op verschillende tijdstippen tegenover Engel - sche particulieren in particuliere gesprek ken geuit, welke uitlatingen aan elkaar ge regen zijn en daarna in de Daily Telegraph openbaar zijn gemaakt. Ik moet aannemen dat niet alle bizonder- heden juist zijn weergegeven („hoort, hoort!", van rechts). Van een punt weet ik althans, dat het **iet juist is en dat is die geschiedenis met het veldtochtplan. Het betreft hier enkele zuivere academi sche denkbeelden, door den Keizer in zijn briefwisseling met de overleden koningin Victoria uitgesproken. De chef van den generalen staf, generaal Von Moltke, en diens voorganger, graaf Schlieffen, verklaarden dat de generale staf nimmer eenig veldtochtplan of een derge lijk op den Boerenoorlog betrekking hebbend werk des Keizers onderzocht of naar Enge land doorgezonden heeft („hoort! hoort!", recht en centrum). Maar ik moet ook onze politiek verdedi gen tegen het verwijt, dat zij tegenover de Boeren dubbelzinnig is geweest. Wij hebben er de Transvaalsche regeering tijdig opmerk zaam op gemaakt, dat zij, ingeval van oor log met Engeland, alleen zou staan. Wij hebbeu haar langs den onmiddellijken weg en door de bevriende Nederlandsche regee ring in Mei 1899 op bet hart gedrukt tot een vreedzame overeenstemming met Enge land te geraken. De Daily Telegraph heeft de quaestie der interventie te sterk gekleurdvan een „onthulling" kan hier geen sprake zijn. O.n te kunnen beoordeelen of hier quaestie 's van schending van vertrouwen, moet mea weer weten van de nadere omstandigheden. Gelijk in het artikel van de Daily Tele graph gezegd wordt, kunnen er dingen aan zijn voorafgegaan, welke het aanroeren de zer aangelegenheid in een vertrouwelijke briefwisseling althans verklaarbaar maken. Dat in het artikel van de Daily Telegraph menige uitdrukking veel te sterk is, geldt vervolgens ook van de zinsnede, volgens welke de Keizer gezegd zou hebben, dat de meerderheid van het Duitsche volk En geland vijandig geziüd zou zijn. Tusschen Duitschland en Engeland zijn misverstan den gerezen van ernstigen aard, zeer te be treuren misverstanden. Maar ik weet dat het geheele Huis het met mij eens is, wan neer ik zeg dat het Duitsche volk op grond van wederzij dsche achting, vreedzame en vriendelijke betrekkingen met Engeland wenscht te onderhouden (levendig „bravo l"j en ik stel vast, dat sprekers van alle par tijen zich in gelijken zin hebben uitgespro ken. Do plaats in het artikel, betrekking heb bende op onze belangen in den Stillen Oceaan, is in een aan Japan vijandigen zin uitgelegd. Ten onrechte! Wij hebben nooit in het Verre Oosten op iets anders het oog gehad, dan op de verwerving voor Duitsch land van zijn aandeel in den handel op Oost-Azië. W ij beweren dat agressieve be doelingen, zoowel in den Stillen Oceaan als in Europa, vreemd zijn aan Duitschland's vlootbouw. Voor het overige stemt de Keizer in alles volkomen overeen met den verantwoordelij ken leider der buitenlandsche politiek. De kennisneming van de beweging, welke dc openbaarmaking van de Daily Telegraph heeft doen ontstaan, zal er den Keizer toe leiden in de toekomst ook in particuliere gesprekken zich zoodanige terughoudendheid op te leggen, als, zoowel voor een samen hangende politiek, als voor het gezag der Kroon onvermijdelijk is. Ware dit niet zoo, dan zou ik, noch een mijner opvolgers, de verantwoordelijkheid kunnen dragen. (Herhaalde bravo's). Voor de fout bij de behandeling van het bewuste stuk begaan neem ik de volle ver antwoordelijkheid op mijik betreur het dat het departement van Buitenlandsche Zaken een leemte aanwees en ik sta ervoor in, dat dit niet weer zal voorkomen. Het verzoek om ontslag is mij niet zwaar gevallen; het ernstigste en moeilijkste be sluit van mijn ganschen politieken loopbaan is geweest om, volgens 's Keizers wensch, in mijn ambt te blijven. Ik achtte het mijn politieken plicht den Keizer en het land in dezen moeilijken tijd verder te dienen. (Levendig „brova!") Wij mogen in het huidig oogenblik tegen over het buitenland geen kleinmoedigheid toonenwij moeten de fout niet een ramp doen schijnen; de schade is niet zoo groot dat zij niet met eenig ver leg weer goed ge maakt kan worden. Von Bülow eindigt: „Laat ons oen zoo danige bezonnenheid toonen als met den ernst van den toestand overeenkomt.'' (Bij val der meerderheid.) De zalen van den Duitschen Rijksdag wa ren zoo vol als wellicht nooit te voren het geval was. Alle afgevaardigden schenen aan wezig te zijn. De publieke tribune was prop vol. Zelfs de hofloge en de diplomatenloge waren, zoo vol, dat de deuren niet dicht konden. In de hofloge merkte men in het bijzonder op den opperhofmaarschalk graaf Eulenburg, in de diplomatenloge waren ver tegenwoordigers van verscheidene ambassa des en gezantschappen aanwezig. Te München is een vergadering van 2000 mannen en vrouwen gehouden, die een be tooging tegen de persoonlijke staatkunde van den Keizer is geweest. Dr. Quidde sprak twee uur lang en werd zeer toegejuicht. Ten slotte nam de vergadering een voorstel aan, verklarende dat de jongste gebeurtenissen het aanzien van het rijk en het vertrouwen in de Duitsche staatkunde ernstig benadeeld hadden. De vergadering teekende verzet aan tegen 's Keizers bewering, dat de meerder heid van het Duitsche volk tegen Engeland was on sprak de verwachting uit, dat de Rijksdag den Keizer nadrukkelijk aan de noodzakelijkheid zou herinneren, om zich aan de eischen van een constitueioneelen staat te onderwerpen en de eigenmachtige uitingen van zijn persoonlijken wil te stakenzij verwachtte van den Rijksdag, dat deze den rijkskanselier voor het gebeurde ter verant woording zal roepen, verlangde verschillende grondwettelijke waarborgen en eindelijk medezeggingschap van den Rijksdag bij de beslissing over oorlog en vrede. De werkelijk geheime legatieraad dr. Kleh- met, die het veelbesproken artikel in de Daily Telegraph op zijn authentieke juist heid heeft onderzocht, heeft Maandag af scheid genomen van het departement van buitenlandsche zaken. Hij is het eerste slachtoffer maar zal niet het laatste zijn, aldus voorspelt de Berlijnsche correspon dent der Frankf. Ztg., ofschoon het in de verklaring van 31 October in de Nordd. Allgemeine Zeitung heette „De rijkskanse lier beschouwt zich voor het gebeurde alleen verantwoordelijk en dekt de hem onderge schikte afdeelingen en beambten". Luxemburg. Luxemburg, 10 Nov. De gewone zitting der Kamer van afgevaardigden is he den geopend. De minister van staat Eyschen deelde mede, dat de verstandelijke vermo gens van den groothertog zoodanig achter uit gaan, dat in ee*: regentschap moet wor- di .1 voorzien. Het einde van het Casablanca-ineident. Berlijn, 10 Nov. De plaatsvervan gende staatssecretaris van buitenlandsche za ken von Kiderlen-Wachter en de Fransche gezant Cambon onderteekenden heden de volgende verklaring. De Duitsche en de Fransche regeering be treuren de gebeurtenissen die te Casablanoa op 25 September zijn voorgevallen en onder geschikte personen tot het bezigen van ge weld en ergerlijke dadelijkheden voerden. Zij besluiten de hierdoor ontstane kwesties in haar geheel aan een scheidsgerecht te on derwerpen. Bij wederzij dsche overeenstem ming verplicht zich elke der beide regeerin gen haar leedwezen over de handelingen dezer personen uit te spreken overeenkom stig het oordeel dat de scheidsrechters over de feitelijke toedracht en de rechtsvraag zul len vellen. P a r ij s, 1 0 N o v. De ministers en de onder-staatssecretaris kwamen hedenmorgen op het Elysee bijeen onder voorzitterschap van Fallières. De minister van buitenland sche zaken deed mededeeling van de voor waarden, waarever de regeeringen te Ber lijn en te Parijs zich met elkaar hadden ver staan ten opzichte van de regeling der Casa- blancaquaestie. De gesloten overeenkomst is conform aan die, vermeld in het telegram uit Berlijn. P a r ij s, 10 Nov. Een Havasbericht meldtDe nota, vaststellende de tusschen Frankrijk en Duitschland gesloten overeen komst in zake het incident van Casablanca, is heden geteekend. Wanneer men in Berlijn reeds vroeger op de voor de hand liggende gedachte gekomen

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1