BINNENLAND. Frankrijk. P a r ij s 11 Nov De Kamer ging voort met de besprekingen over de afschaf fing van de doodstraf Minister Briand be streed de argumenten van de verdedigers dei- doodstraf en verklaarde, dat het parlement niet de slaaf van de openbare meening moet zijn, maar dat het deze, zoo noodig, moet leiden in stede van haar te vleien. De minis ter erkende, dat de maatschappij het recht heeft de doodstraf toe te passen, wanneer zij geen andere doeltreffende middelen heeft om zich te beschermen, maar hij toonde aan, dat deze straf niet moreel en evenmin doel treffend is. Het ontwerp van de regeering strekt om de doodstraf te vervangen door afzondering, waarvan de nuttige werking is gebleken De zitting werd hierna opgeheven Ooitcnrijk-HongaHje. Budapest, 11 Nov. De president van den ministerraad diende heden in de Kamer het wetsontwerp in tot annexatie van Bosnië en Herzegowina. Boedapest, 11 Nov. In het wets ontwerp betreffende de annexatie van Bosnië worden de oude rechten der Koningen van Hongarije in herinnering gebracht die Bos nië regeerden, voor dat Turkije er over heerschte. Het ontwerp zet de motieven uit een welke de annexatie rechtvaardigen. De regeering zal de bevolking het vertrouwen in de bestaande instellingen doen behouden en zich onthouden van elko poging tot avon tuurlijke politiek. De status in Bosnië en Herzogiwina zal geen enkele wijziging onder gaan voordat met Oostenrijk eene overeen komst daartoe zal zijn verkregen. Boedapest, 11 November. Dela Rakowsky interpelleerde in de Kamer van Afgevaardigden den presirent van den minis terraad omtrent de houding van Servië en vroeg of de minister kennis draagt van de krijgstoerustingen van Servië en of hij het niet wenschelijk acht de Servische regeering er ernstig op te wijzen, dat zoo zij hare oor- logstoebereidselen niet staakt, Hongarije ge noodzaakt zou zijn krachtdadige maatregelen te nemen. De minister-president sprak de hoop uit, dat de incorrecte en dreigende hou ding van 8ervie plaats zal maken voor een verstandiger inzicht in den toestand en dat Hongarije niet genoodzaakt zal zijn geweld tegenover dit land te gebruiken of het Ie moeten verzoeken kalm te blijven. „Wij ge- looven", zoo vervolgde de minister-president, ,,te kunnen rekenen, niet alleen op onze bondgenooten, maar ook op den steun van alle mogendheden. Wat de eischen van Servië betreft, deze waren niet geformuleerd en ik ken ze dus niet." Ten aanzien van de vraag of Oostenrijk een deel van de Turksche open bare schuld op zich zou nemen, verklaarde de minister, dat de lasten van Turkije door de bezetting belangrijk waren verlicht, ter wijl de monarchie opofferingen heeft moeten doen. De berichtgever van den Matin te Bel grado houdt ondanks de tegenspraak van de Oostenrijksche regeering zijn mededeeling omtrent den dynamietaanslag door een hende Bosnische Serviërs op de kazerne te Konitza in Bosnfë en het deserteeren van Oostenrijksche officieren en soldaten vol. Hij verklaart, dat hij zelfs photographieën zou kunnen leveren van de plaats des on- heils, wanneer de Oostenrijksche regeering hem maar verlof zou geven om door Bosnië te reizen. Hij voegt aan het bovenstaande toe, dat vier dagen geleden het tuighuis te Korneburg, vlak bij Weenen, in brand werd gestoken en dat volgens het Weltblatt. het crgaan van den burgemeester van Weenen, de militaire commissie, die met een geheim onderzoek omtrent deze zaak is belast, er kent, dat de brand aan kwaadwilligheid te wijten is on dat van de daad verdacht wordt een man, dien men eenige dagen geleden o>n het arsenaal heeft zien rondzwerven. Budapest, 11 Nov. De minister \an binnenlandsche zaken diende het wets ontwerp in tot hervorming der kieswet, ver gezeld van eene uitvoerige uiteenzetting der gronden, welke tot deze indiening hebben geleid. Boedapest, 11 Nov. In de Kamer van afgevaardigden hield de minister van binnenlandsche zaken Andrassy een rede, waarir. hij in détails de strekking der nieu we kieswet uiteen zette en de aanneming er van aanbeval Bij de eerste woorden vie len do nationalistische afgevaardigden Gol- dis en Ivonka en de democratische afgevaar digde Pétoc den minister met heftigheid in de rede. De een na den ander riep den mi nister toe, dat hij zijn woord niet gehouden had, omdat hij had beloofd een wet in te dienen, waarbij het algemeene kiesrecht, be nevens de geheime stemming zouden worden ingevoerd. De minister, opstuivende, riep: Degene, die beweert dat ik mijn woord niet gehouden heb, is een leugenaar!" De minister zette vervolgens in bijzon derheden uiteen, dat de regeering wel het algemeen kiesrecht had beloofd, maar niet in gelijke mate voor itllen en niet de ge heime stemming en dat het actueele ontwerp volkomen beantwoordt aan het program en de verklaringen der regeering. De afgevaar digden der regeeringspartij protesteerden met kracht tegen de rumoerige interrupties der oppositie. De president was verplicht verschillende malen tot de orde te roepen. De minister zijne rede voortzettende, zei- de dat het doel der kiesrechthervorming was alle belangen en alle politieke denkbeelden in liet parlement vertegenwoordigd te doen zijnalle volksklassen, alle nationale par tijen, - alle godsdiensten moeten het parle ment beschouwen als een verblijf, waar ze hun woord kunnen doen hooren en hunne rechten verdedigen. Indien wij eene natio naliteit, eene sociale klasse, welke ook, uit sloten, zouden wij het werk der demagogen vergemakkelijken, welke de menigte doen gelooven dat wij tegen hunne belangen in regeeren. De minister verdedigde voorts het systeem van stemming bij meerderheid, dat ten doel heeft de intellectueele elementen overheerschend te doen zijn. De minister verdedigt zich vervolgens tegen het verwijt een ontwerp te hebben ingediend, dat wei nig democratisch is. Indien het voorgestelde kiesstelsel werke lijk in strijd is met de eischen der gelijk heid, dan zal het gemakkelijk zijn dit als nog te supprimeeren, terwijl het minder ge makkelijk zou zijn de noodlottige gevolgen van een te geaccentueerd radicalisme te her stellen, want het is onmogelijk eenmaal ver leende rechten weer in te trekken. De peroratie van den minister werd met levendige toejuichingen begroet. Op dit oogenblik werden van uit de gaanderij papieren in de zaal geworpen. Op deze pa pieren werd de regeering beschuldigd zijn woord niet te na te zijn gekomen en de Kamer uitgenoodigd de wet te verwerpen. Budapest, 11 Nov. De minister van handel heeft in overleg met den minister van binnenlandsche zaken en den banus van Kroatië de ontbinding gelast van de natio nale vereeniging van spoorwegbeambten en zulks wegens schending der statuten. Servië. Naar de officieuze Petit Parisien meldt, heeft Oostenrijk-Hongarije, ora een botsing die wegens de oorlogstoerustingen en andere oorlogzuchtige uitingen van Servië dreigt, te verhinderen, aan de regeeringen van En geland, Frankrijk en Rusland gevraagd, te Belgrado een kalmer houding en een inkrim ping van het leger aan te bevelen. De drie mogendheden zullen dien stap doen. Gonstantinopel, 11 Nov. No- vakovilsj logenstraft het bericht van het dagblad Mali als zoude zijn besloten tot een verbond met Turkije. Bulgarije. Het onderzoek naar aanleiding van de on langs ontdekte samenzwering tegen koning Ferdinand wordt nog steeds voortgezet. Waarschijnlijk is het een complot geweest, dat op touw was gezet door anarchistisch- socialistische elementen van de groep-San- danski (den bekenden Macedonischen revo- lutionnairen leider). Het plan was geweest bij de opening van het Sobranié kunstmatig een algemeene verwarring in het leven te roepen en dan van de verwarring gebruik te maken om een aanslag op koning Ferdinand te doen. In dit verband zij in herinnering ge bracht, dat vele Macedonische revolution- nairen ontevreden zijn op Ferdinand van Bulgarije, omdat hij geen autonomie voor Macedonië heeft weten te bewerken. Ver scheidene Macedonische revolutionnairen be schuldigen Ferdinand van Bulgarije er van, dat hij slechts zijn persoonlijke belangen heeft nagejaagd en Macedonië vergeten heeft. Vandaar de geruchten, onlangs in de pers verbreid, dat de Bulg&arsche Koning nog steeds op de lijst der ter dood veroordeelde personen voorkomt, die de Macedonische revolutionnaire leiders hebben opgemaakt. Het komplot, waarvan we boven spraken, is intusschen tijdig door de politie ontdekt; men zegt, ten gevolge van verraad. De Bulgaarsche regeering heeft nu ver strekkende maatregelen genomen, om in de toekomst alle verdachte elementen onder streng politie-toezicht te stellen. Er is een wetsontwerp in voorbereiding, waardoor de oude anarchistenwet van Stamboelof in dier voege zal worden gewijzigd, dat de daaron der vallende vergrijpen wel niet meer door veldkrijgsraden zullen worden behandeld, maar dat toch alle anarchistische vergrijpen zoo streng mogelijk zullen worden gestraft. Britsch-Indië. Calcutta, 1 1 N o v. De jongste zoon van een regeeringsambtenaar is in hechtenis- genomen in verband met den aanslag op den luitenant-gouverneur van Bengalen, den heer Fraser. Dreigbrieven worden op ver schillende plaatsen in Calcutta verspreid. Zuid-Afrika. Oreytown (Natal), 11 Nov. Het Zoeloe-hoofd Cakijana is schuldig verklaard aan hoogverraad in verband met het jongste oproer en veroordeeld tot 7 jaren dwangar beid. Allerlei. Kopenhagen, 11 November. Kapitein Storm, gezagvoerder op den Deen- schen schooner „Juga", bericht, dat kapi tein Chalker van het Amerikaansche schip „Pelops" op een tocht door het noordelijk ste gedeelte van Labrador, niet ver van de kust bij Kaap Mugora, een eenvoudig kruis heeft gevonden met den naam Andrée erop. Onder het kruis vond men in den grond een lijk benevens een kist met papieren. Waar de beide metgezellen van Andrée zijn gebleven is niet bekend. De papieren, die in de kist lagen, zullen waarschijnlijk daarom trent opheldering geven. vEen merkwaardig tramongeluk kwam te Gladbach voor. Tengevolge van het strooien van zand hadden de raderen geen contact met de rails. Een vrouw uit Such- telen stapte van de treeplank en juist toen haar eene voet den grond raakte, ging de stroom door haar lichaam. Zij is aan de linkerzijde geheel verlamd, doch genezing is niet uitgesloten. Kameroverzicht Tweede 'Kamer. In de vorgadering van Woensdag werd het debat over de Indische begrooting voortge zet. De minister van Koloniën, de heer Iden- burg, beloofde met den gouverneur-gene raal overleg to zullen plegen over het dooi de heeren Van Deventer en Van Styrum ge- wenschte breken met het tegenwoordig stel sel, dat slechts in bepaalde gevallen de revi- sierechler mondeling verhoor van beklaag den behoeft toe te passen. Hoewel staande op het standpunt, dat God aan do overheid het recht en den plicht heeft gegeven om den doodstraf toe te passen, wilde de minister evenwel do aandacht der Indische regeering vestigen op de door den heer Van Deventer gevraagde beperking van de toepassing der doodstraf. De heer Brummelkamp drong aan op ver bod van opiumgebruik. De minister antwoordde, dat twee afge vaardigden van de Indische Regeering deel nemen aan de Internationale Opiumconfe rentie, met opdracht om mede te werken tot beperking van het opiumgebruik, zonder acht te slaan op de financieele inkomsten. Bij het verder debat kondigde de Minister een wetsontwerp aan, waarbij buiten de kwestie wordt gesteld, dat particuliere lan derijen kunnen onteigend worden, landerijen daarvoor in aanmerking komende zijn reeds in rubrieken gerangschikt. De M*nister over weeg' als noodmaatregel toekenning van toe lagen aan studeerende jongelieden voor In disch ambtenaar. De heer Van Kol wees op de wensche- lijkheid om de groot-industrie meer in han den der inlanders te brengen. Spr. vroeg dat de minster een commissie in zou stellen ten einde te onderzoeken welke industriën voor Indië Toonend en levensvatbaar is. De mi nister zou dit denkbeeld overwegen. Nadat de heer Ter Laan verschillende wenschen op onderwijsgebied had te kennen gegeven, werd de vergadering verdaagd tot Donderdag 10J uur. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 12 November bevat o. m. de volgende Kon. besluiten benoemd tot notaris te Rotterdam mr. S. J. van Zijst, candidaat-notaris aldaar op verzoek eervol ontslagen uit 's lands dienst met pensioen mr. H. L. van Blie- men Waanders, plaatselijk voorzitter van den landraad te Rembang en Flora; benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de landmacht de arts H. de Groot, thans reserve le luitenant bij de grenadiers en jagers, als hoedanig hem eervol ontslag is verleend. benoemd tot lid, tevens voorzitter, van den voogdijraad te Leidenmr. J. E. Heeres, lioog- leoraar aan de Rijks-universiteit te Leidem goedgekeurd, dat aan H. H. G. van Everdin- gen, burgemeester der gemeente Beusiohem, op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan. a. s., eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs aan eene bijzondere school te Pannin- gen, gemeente Helden, aan F. H. Mailhé, gebo ren te Terre-Clapier in Frankrijk. De Residentie zag gisteren de Ko ningin-Moeder weer terug na Hr. Ms. zo merverblijf te Soestdijk. H. M. arriveerde echter, komende van Het Loo, in haar salonrijtuig ten 4 uur 20 minuten. Bij aankomst van den trein kwamen Haar op het perron voor de Kon. wachtkamer ter ontvangst tegemoet de grootmeester, jhr. de Ranitz, de burgemeester baron Sweerts en luitenant-generaal van Ermel Scherer, gou verneur der Residentie. H. M. reikte aan de autoriteiten de hand en onderhield zich enkele minuten met hen in den wachtsalon. Zoowel in het Staatsspoorstation als aan de uitgangen der wachtzaal van het Hof aan de Rijnstraatzijde stond ter begroeting van H. M. een rij van menschen, die bij het wegrijden van liet Kon. rijtuig naar het Pa leis gejuich liet hooren. Namens H. M. heeft onze gezant te Lissabon aan den Koning van Portugal het grootkruis der orde van den Ned. Leeuw plechtig overhandigd. De gezant, mr. Doude van Troostwijk, ontving het grootkruis der erde van de H. Maagd van Villa Vigosa en werd aan de koninklijke tafel genoodigd. waar Z. M. een heildronk uitbracht op Koningin W'.lhelmina Keizer en Koningin. Het Vaderland van gisterenavond bevat onder den titel „Keizer en Koningin" een artikel, in verband met het befaamde interview, waaraan wij het volgende ontleenen Lezers van „Het Vaderland" zullen zich nog wel de hevige aanvallen herinneren, welke de rechterzijde onder leiding van „De Standaard" zich niet ontzag tegen den mi nister De Beaufort te slingeren, niettegen staande alle ingewijden wisten dat die mi nister ten gunste der Boeren handelde zoo veel een Nederlandsch Staatsdienaar het maar vermocht. Onder den druk dier aanval len nu, meende de minister De Beaufort de hem bekende welwillende gezindheid onzer Koningin ten opzichte der stamverwante Boeren te moeten aanwenden om Hare Ma jesteit tot een stap te bewegen met consti- tutioneele usantiën niet volkomen overeen stemmend, nl. tot eene rechtstreeksche schriftelijke bemiddeling bij den Duitschen monarch ten gunste van Kruger. Dat deze tot niets leidde, heeft de uitkomst bewezen. Tc betreuren blijft het, dat de minister, ken nis dragende van hetgeen voorafging, dit niet voorzien heeft, in welk geval de Ko ningin dit échec bespaard gebleven zou zijn. Had echter de rechterzijde aan De Beau fort verweten van niet genoeg voor de Boe ren te verrichten en b.v. de Nederlandsche vlag niet te Lorenzo-Marquez te doen sa lueer en, Kuyper's ministerie was niet veel gelukkiger in wat het voor de Boeren uit richtte, en ondervond op zijn beurt dat De Beaufort moeilijk meer had kunnen doen dan hij deed. Ten laatste greep Kuyper's inmenging in de Transvaal-crisis plaats. Hoe men die ook beoordeelde, men vergete niet dat ook de toenmalige Minister van Buitenlandsche Za ken zich in de diplomatie vreemd gevoelde, en dat, toen Kuyper hem trachtte te bewe gen om dat zelf te bekennen, de Minister, gesteund door zijn secretaris-generaal en zijn chef de cabinet, niettemin op zijn post meende te moeten blijven. Dit had ten ge volge, dat Kuyper nu zelf in greep in Bui tenlandsche Zaken, op eene wijze, welke hem onder geen ander minister gelukt zou wezen. En toen had, ten huize van den Ne- derlandschen gezant te Parijs, de conferen tie plaats tusschen Kuyper en lord Reay, den vernuftig gekozen Britschen bemidde laar, waarop de bekende nota's beraamd zijn, welke aan den weerstand der Boeren den laatsten slag toebrachten- De geschiodenis der Transvaal had intus schen haar nasleep. De Keizer, waarnemend hoezeer de ontstemming over Duitschland's houding in Engeland gestegen was, werd be vreesd voor een Europeeschen oorlog, en oor deelde het in dat geval onvermijdelijk de Nederlandsche havens te moeten bezetten. Toen nu de Japansche oorlog uitbrak, schreef de Keizer aan de Koningin een brief, waarin hij aankondigde zich zeer noode verplicht te zien om zijn voornemen ten uitvoer te leg gen, indien niet Nederland zich onverwijld in staat van tegenweer tegen Engeland wist te stellen. De Koningin, ten zeerste ont daan, deelde den Minister Kuyper den dreig brief mee, waarop Kuyper het wenschelijk geacht heeft eenige versterkte plaatsen in orde te doen brengen. De groote fout. welke hij hier echter be ging, was, dat hij het onnoodig oordeelde de Staten-Generaal van den ernstigen toe stand mededeeling te doen en autocratisch te werk ging. Gelukkig namen de zaken haar keer. Maar eene min of meer stroeve verhouding tus schen Keizer en Koningin was achtergeble ven. Ten einde nu zijne toenmalige houding in Nederland weder goed te maken, heeft de Keizer de Noordzee-entente als een bij zonder geschenk aan onze Koningin op zijn bezoek te Amsterdam aangeboden. Over de waarde van dat geschenk heeft de bovenbedoelde Nederlandsche diplomaat het onnoodig geacht zijne meening te zeg gen, maar de houding des Keizers is hem als een voorwerp van bezorgdheid ten einde toe bijgebleven. De verwachting bestaat dat graaf Van Limburg Stirum einde dezer maand zijn be trekking als chef der politieke afdeeling aan het departement, van Buitenl. zaken zal kunnen heiwatten, na geheel hersteld te zijn van de door hem ondergane operatie. De heer L. M. A. Muntz, vice-consul der Nederlanden te Odessa, is overleden. Eerste Ka merverkiezing. Men meldt uit Arnhem De heer Thooft is herkozen als lid van de Eerste Kamer met 36 stemmen tegen 20 blanco. Vrouwen van verlofhou ders. Door een aantal vrouwen van ver lofhouders is aan H. M. de Koningin een adres verzonden, waartoe het geval, destijds van wijlen juffrouw Köhlingen, die wegens drankwetovertrtding, tot een maand gevan genisstraf werd veroordeeld, en korten tijd, nadat zij uit de gevangenis kwam, overleed, aanleiding heeft gegeven. In het adres doen adressanten een beroep op de Koningin als Hoogste Vrouwe in den lande, opdat de drankwet in hare toepassing gewijzigd moge worden, en den vrouwen der verlofhouders weder gemoedsrust moge wor den teruggegeven, die bij het vernemen van het overlijden van mejuffrouw Köhlingen in zoo hooge mate is geschokt. Wijziging der wet op de personeele belasting. De Frie- sche bond van hotel-, koffiehuis- en socie- teitshouders heeft besloten, aan de Tweede Kamer adressen in te dienen tegen de wets ontwerpen tot wijziging der wet op de per soneele belasting en tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, en voorts aan de regeering te verzoeken, buiten werking te stellen de bepaling, waarbij aan een lid van den gemeenteraad wordt vêrboden, ver gunninghouder te zijn. Ingevolge Koninklijk besluit van 10 dezer, wordt het pantserschip de Ruyter 27 Nov. a.s. te Willemsoord in dienst gesteld met aanvankelijke bestemming voor den .dienst in West-Indië en is het bevel opge dragen aan den kapitein ter zee G. F. Tyde- man. De luitenant ter zee der le klasse C. J. J. de Neve, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, wordt op non-activiteit ge steld. De luitenant ter zee der 2de klasse bij de Koninklijke marine reserve, S. J. de Jong, wordt T7 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Van Speijk". Benoemd tot vaanch-ig de reserve luitenants C. H. D. Beckmann, A. Peper zak en J. Raaijmakers, allen van het 10e re giment infanterie. Prof. DeGoeje. De oud-hoog leeraar prof. De Goeje, te Leiden, voor wiens leven men eenigen tijd geleden vrees de, is in de laatste dagen weer heel wat beter. In den leeftijd van 62 jayen is te Suriname overleden de heer H. F. Meurs, oud-directeur van 's Landsgrond Boniface. Het concert, door het Amsterdamsche „A-Cappella-koor" te Parijs, onder leiding van den heer Averkamp te geven, zal waar schijnlijk plaats hebben op 26 Januari a.s. Extempore. Bij de opvoering te Amsterdam van de „Zenuwachtige Vrou wen" door het gezelschap van Royaards, is den heer Rienk Brouwer een grappig ge val overkomen. De verslaggever van de Tel. vertelt: „Laat me daar gisteravond Rienk Brouwer z'n neus afvallen onder z'n spel, en de acteur moet met 'n leuk wip neusje in plaats van met 'n enormen spits- neus verder spelen, 't Zal je in 't werkelijke leven overkomen, als je met je meisje minnekoost, 'n Prachtmiddel om zenuw achtige vrouwen te kweeken". Prijskamp in beeldhouw kunst. Bij den in 1908 gehouden prijs kamp in de beeldhouwkunst is door de jury de gouden eerepenning toegewezen aan den heer M. A. Ingen Housz, geboren te Breda, met het voorstel hem het jaargeld te doen genieten, ten einde hem in de gelegenheid te stellen, zich in de beeldhouwkunst te vol maken. Bij Kon. besluit is nu aan den heer Ingen Housz voor het tijdvak van 1 December 1908 tot 30 November 1909 bovenbedoeld jaargeld van f 1200 verleend. Maskerade. In een dezer dagen gehouden vergadering van het studenten korps Vindicat Atque Polit te Groningen, is besloten tot het houden van een groote mas kerade in het einde van Juni van het vol gend jaar in verband met de op dat tijdstip vermoedelijk vallende inwijding van het Academiegebouw. De maskerade zal voorstellen „de blijde incomste in 1738 van Willem IV, Prins van Oranje-Nassau, erfstadhouder, kapitein en admiraal-generaal der Ver. Nederlanden in onze stad, vergezeld van zijn gemalin Prin ses Anna van Engeland". In het geheel zullen ongeveer 50 studen ten van wie velen te paard, aan de maske rade deelnemen. De nieuwe booten van de Zeeland Naai* aanleiding van twee vra gen van den heer Van Doorn is door den minister Beveis het volgende antwoord inge zonden Naar ingekomen berichten is door de stoom- vaartmaaschappij Zeeland nog geen beslissing genomen omtrent den bouw der nieuwe boo ten, aangezien door haar aan de Nederland sche werven tot 13 November a. s. uitstel is verleend voor het haar doen toekomen van inschrijvingen voor den bouw van de booten. Door de regeering is herhaaldelijk en nog onlangs bij de maatschappij Zeelcnd er op aangedrongen, dat de bouw der booten hier te lande zou geschieden'. Het is daarom niet te verwachten, dat een herhaling van dien aandrang ec-nigen invloed op het besluit dier Maatschappij zou uitoefenen. Dubbel spoor voor het noorden des lands. De Kamer van Koophandel en fabrieken te Winschoten heeft besloten opnieuw bij de directie der S.S. aau te dringen op het leggen van dub bel spoor voor de lijnen in het noorden des lands. Een gelijkluidend adres zal worden ver zonden aan den minister van Waterstaat en den afgevaardigde ter Tweede Kamer, ter wijl adhaecie op het verzoek bij de verschil lende noordelijke Kamers zal worden ge vraagd. Voordenoodl ij denden op Curasao. Het totaal der tot dusverre ingekomen gelden voor de noodlijdenden op Curasao bedraagt f 300.50. Een per s-p r o c e s. „Land en Volk" meldt: „Wij ontvingen de volgende verklaring ter zake van de plakjes worst, waarvoor on zen hoofdredacteur de gevangenis dreigt. „Wij ondergeteekenden bevestigen hier door, dat wij ons op 16 October 1908, na middags tegen 2 uur, naar Glanerburg (Hol land) begaven om daar een knipcursus bij te wonen. Daar dit verblijf eenige uren zou duren, namen wij twee boterhammen mede. Dezelve waren met worst belegd „Toen wij op Hollandsch gebied het tol kantoor passeerden, werden wij door den daar dienstdoenden beambte binnengeroe pen. In het kantoor lieten wij onze boter hammen ziende beambte eischte voor de zen invoer inkomend recht; toen wij zulks weigerden te betalen, werd ons door die be ambte gelast dezelve weder op Duitsch ge bied terug te brengen, waaraan wij hebben gevolg gegeven." Gronau i/W., November 1908. RIKA SCHWERING. ELISE SCHWERING. Onzen hoofdredacteur zal het dus in zijn lasterproces niet aan getuigen a décharge ontbreken. Zware mishandel ngden dood tengevolge hebbend. Men meldt uit Maastricht Gisterenochtend stond voor de arrond.- rechtbank alhier terecht de beruchte Marti- nus TJmmels uit Heer, thans gedetineerd te Maastricht, beklaagd ter zak'- dat hij, le. opzettelijk Pieter Hubertus Willems, met I een mes, althans met eenig scherp, snijdend voorwerp, in den buik heeft gestoken of ge- stooten en levensgevaarlijk in den buik heeft verwond, tengevolge van welke verwonding buikvliesontsteking is ingetreden en Willems voornoemd, op 16 September 1908 is overle-t den; 2e. Marie Hubertina Janssen, heeft- mishandeld door opziitelijk deze met een mes, althans eenig scherp voorwerp in het lichaam te steken of te stooten en ten bloede' te verwonden; 3e. eenige glasruiten heeft, vernield; 4e een ambtenaar in functie heeft beleedigd 13 getuigen a charge, waaronder 3 deskun digen, werden gehoord. Mr. Hoyer eischte tien jaar. Mr. E. Alting von Geusau trad als ver dediger op. De uitspraak iu deze zaak werd bepaald op 25 November. Inval in een speelhol.! Dinsdagnacht is omstreeks één uur na! middernacht een inval gedaan door de justitie, bijgestaan door politie van de le afdeeling, in de Zuidhollandsclie Heeren- I sociëteit in het Gortstraatje te 's Graven- hage. Een draaibord met bijbehooren werd in beslag genomen en tegen de spelers pro- ces-verbaal opgemaakt. Yan het gerecht namen aan den inval deel i substituut-officier van justitie mr. Van Geuns en de rechtercommissaris mr. Brants, en van de politie de inspecteurs Lucassen en Schuitemakers met eenige manschappen. Een woesteling. Een 18-jar. steenhouweisknechfc, die tijdelijk te Deven- I ter werkte en jl Zaterdag gedaan kreeg, j maakte zich hierover zóó driftig, dat hij I zijn patroon ernstig mishandelde. Toen hij Maandag op het werk kwam in een pasge- I bouwd pand, om zijn gereedschap te halen, kreeg hij liet te kwaad met andere knech ten, waarbij hij met een zwaren steen wierp naar een hunner. Deze werd niet ge raakt, doch de steen verbrijzelde een spie gelruit. Daarna bracht de woesteling een bezoek aan de werkplaats aan den Diepen- veenschenweg, waar hij ruzie maakte met eenige daar aanwezige politie-agenten. On der hevig verzet werd hij naar het politie- l bureau gebracht, waar hij ter zake der door hem gepleegde misdrijven werd ge hoord en daarop als minderjarige naar Am sterdam op transport werd gesteld, om on- der het ouderlijk gezag te worden terug gebracht. De aanranding. Thans is nog aan het licht gekomen, dat het verhaal van j het dienstmeisje uit Kethel, dat Zaterdag- avond in den trein tusschen Schiedam en Den Haag zou zijn aangerand, van a tot z ten leugen is en door haar zelf verzonnen. Zij verkeerde n.l. in zekere omstandigheden I en heeft toen een middel bedacht, om haar familie en kennissen van haar onschuld te I overtuigen. Wat was eenvoudiger, dan bij I haar thuiskomst te verklaien, dat zij door V

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2