KOLONIËN. BINNENLAND. Belgrado en Cettinje nota's gezonden waar in wordt verzocht de troepen-concentraties nabij de grenzen te staken omdat daarvan ongerustheid bij de Turksche bevolking wordt verwacht. AllfHeL Kopenhagen, 12 Nov. Eitzau's bureau heeft van kapitein Storm van den schoener „Inga", thans te Valencia, een te legram ontvangen, dat het bericht van giste ren omtrent de Andree betreffende vondst bevestigd. Storm deelt mede, dat kapitein Chalker de vondst deed ten N.W. van Koap Mugford op Labrador. vDe Bellerophon, het nieuwe Engel- sche linieschip van de klasse der Dread nought, is Woensdag van een proeftocht te Portsmouth teruggekomen. Het had een snelheid van 22 knoopen gehaald en daarmee alle verwachtingen overtroffen. vHet slagschip „North Dacota", het eerste Amerikaansche oorlogsschip van het* Dreadnought-type, ia eergisteren te Quin- cy, Massachusetts, van stapel geloopen. Het schip heeft, bij een lengte van 518 voet, een waterverplaatsing van 20.000 ton. vWilbur Wright heeft Donderdag we gens mist geen gevolg kunnen geven aan zijn voornemen om te dingen naar den prijs, dien de Luchtvaart-Club van de Sarthe heeft uit geloofd voor het vliegen op oen hoogte van 30 meter. Wel is hij met zijn leerlingen omhoog ge weest. Wright en graaf de Lambert deden samen twee tochtjes, van een kwartier en van 20 minuten, en kapitein Lucas-Girard- ville heeft 10 minuten meegevlogen. Wright is over zijn leerlingen tevreden. vWaarschijnlijk krijgt Wilbur Wright 't Legioen van Eer. Zoo deelt tenminste de Fransche „Auto" mede. vDe Fransche Luchtvaartclub wenscht door middel van een loterij 5 millioen francs bijeen te brengen ten behoeve van de na tionale verdediging. P a r ij s 13 Nov. De dagbladen pu- bliceeren een telegram uit Berlijn, melden de dat het Duitsche militaire bestuurbare luchtschip in de Baltische zee is gevallen en dat de luchtschippers met moeite zouden zijn gered. Het luchtschip is tamelijk bescha- digd. vOp hot eiland Terceira (Azoren) zijn in October 59 menschen door pest aange tast en 41 aan die ziekte bezweken. H a m m (Westfalen), 1 2 N o v. In de mijn „Radbod" der Triersche mijnmaat- schappij had heden nacht een ontploffing plaats. Van de vierhonderd zich in de mijngroeve bevindende personen zijn tot dusver een doode en 36 gewonden aan de oppervlakte gebracht. Tweede telegram. Gisterenavond had in sohacht twee en drie der mijn Rad bod der Triersche mijnbouwmaatschappij een ontploffing van mijngas plaats. Van de 360 zich in de schachten bevindende mijn werkers zijn tot dusver 36 meerendeels zwaar gewonden en drie doodeu aan de op pervlakte gebracht. In achacht 2 zijn 150 man ingesloten, welke men verloren acht. Derde telegram. Heden middag waren 27 dooden aan de oppervlakte ge bracht. Vierde telegram. Er bevinden zich nog ruim 300 man in de schacht. Red ding schijnt uitgesloten. Reddingsmanschap pen zijn uit de omliggende gemeenten Berg- h&meu, Werne en Gelsenkirchen aangeko men. De ontploffing geschiedde even na 4 uur en was zeer hevig. Het vuur breidt zich steeds meer uit. Dc reddingsmanschappen moesten wegens brandgevaar hun werk sta ken en de brandweerlieden in actie treden. H a m m (Westfalen), 12 Nov. Te 2 uur 's namiddags waren 36 lijken geborgen. Dertig zwaar gewonden zijn in het zieken huis alhier opgenomeneen daarvan is over leden. De lijken zijn zwart en "ten deele verbrand. In de schacht woedt de brand nog voort. H a m m, 12 Nov. Bij een bespreking geleid door „Berghauptmann", Liebrecht, werd de onmogelijklieid geconstateerd om den reddingsarbeid voort te zetten. De schacht zal nu onder water worden gezet. Meer dan 200 mijnwerkers worden als ver loren beschouwd. vTwee groote rampen hebben weder om ia de wateren van het Verre Oosten plaats gehad Dezer dagen kwam het be richt, dat 200 Chineezen waren omgekomen dcor het zinkeu van een stoomboot op weg van Amoy naar Toengan en Maandag werd uit Tokio gemeld dat het stoomschip Taisj in een storm bij het eiland Etorofoe aan de Japansche kust vergaan is, zoodat 150 personen verdronken. OOST-IN DIE. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram werd bij een verrader lijken overval te Hiligeho op Zuid-Nias een officier levensgevaarlijk gewond. De aanvallers werden met een verlies van vermoedelijk zestig man teruggeslagen. Kameroverzicht Tw««d« KiM.r Verschillende sprekers de heeren Ke telaar, Boogaardt, De Visser en Schokking gaven in de zitting van Donderdag ver schillende wenken in het belang van het la ger, uitgebreid lager en middelbaar onder wijs, zoowel openbaar als bijzonder. De heeren De Visser en 8chokking keur den af, dat, niettegenstaande het door hen wordt betreurd, ontbreken van een alge- mcene regeling der subsidieering voor de bijzonder middelbare meisjesschool te Ba tavia. maar niet aan de afdeeling Middel baar Onderwijs der Salem bah-school subsi die is toegekend. De minister van Koloniën, de heer Iden- burg, zeide, «lat omtrent de bedoelde sub sidie-toekenning aan de Salembah-schoo) ongunstig is geadviseerd door den direc teur van het on derwijs-departementeen advies, waarmede de minister het echter niet eens was. Daarom zal eventueel bij suppletoire begrooting of subsidie worden aangevraagd, of maatregelen tot vasts, el- lmg van de grondslagen voor algemeene re geling der subsidieering van het bijzonder middelbaar onderwijs worden voorgestel».!. De minister wilde bevorderen eene her ziening van het aanvangs-traktement dei- onderwijzers. Tegenover den lieer Ter Laan stelde de minister in het licht, dat door nieuwe sub sidie-regeling voor bijzonder lage- on ier wijs, met handhaving van de bestaande re geling, echter verzwaart de eischen ton op zichte van het getal leerlingen. De heeren Van Kol en Ketelaar gaven, ter doelmatige ontwikkeling van inlanders, in overweging over te gaan tot den aan bouw van eenvoudige gouvernementsscho- len. De heer Van Deventer sloot zich hierbij aan en vroeg voorziening in de behoefte aan Hollandsche inlandsohe scholen. De minister, de uitgesproken teleurstel ling over de trage uitbreiding der tweede klasse scholen verklaarbaar achtende, ver zekerde, dat met kracht aan de oprichting der scholen zal worden vc.ortgewerkt. De heer Van Kol wees op de treurige toe standen bij het Armwezen, die dringend verbetering behoeven. Sedert het t-racte- ment van den inspecteur van 12000 op 7200 is teruggebracht, schijnt deze zich niet warm meer te maker De heer Bogaardt vees hier eveneens op. De toestand is te treuriger, waar voor de kinderen der wèlgestelden zooveel wordt gedaan. De minister gaat van het denkbeeld uit, dat armenzorg moet uitgaan van het gezin, van de kerk, de maatschappij en ten laatste van den Staat. De minister geeft de vooi ktur aan locale boven centrale zorg. Heeft de locale zorg hulp noodig, dan zal de mi nister die overwegen. Ook drong de heer Van Kol aan op een beteren geneeskundigen dienst. Ziekenhui zen, zieken- en krankzinnigen verpleging vaccinatie, salarissen der docters-djawa' zijn nog onvoldoende. De Minister zou met deze wenken rekening houden. Aan bet einde der vergadering werd aan de orde gebracht de deelname van Indië en Nederland aan de Brusselsche tentoonstel ling in 1910. Men herinnert zich dat toen onlangs het Nederlandsohe crediet van vier 'ton door de Kamer werd verworpen, de Min. van Koloniën ook het Indische cre diet van twee ton introk. Nu de heer van Bylandt gisteren in overweging gaf dat de Minister van Koloniën toch een post voor deze deelname van Indië op de begrooting zou brengen, mits de minister hetzelfde deed voor Nederland, waardoor aan den wensoh van vele Nederlandsche industriee- len zou worden tegeflloet gekomen. Moe derland en Koloniën zouden dan op de ten toonstelling onder één dak kunnen worden ondergebracht, tegen een veel minder, dan do aanvankelijk voorgestelde zes ton. De minister van Landbouw verklaard zich tot zulk een begrootingspost bereid, ofschoon de heer Plate meende dat hij hiermede een slaphartige houding zou aannemen tegen over die van een maand geleden. Beter ware het thans op een anderen manier het geld te voteeren. De discussie hierover zal Vrijdag wor den voortgezet. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 13 Nov. bevat o. m. de volgende Kon. besluiten benoemd tot diplomatieken agent en con sul-generaal te Cairo P. C. van Lennep, zaakgelastigde en consul-generaal te Athene tot consul-generaal met gelijken rang te Athene jhr. mr. dr. J. C. H. de Sturler, consul-generaal met den rang van buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Teheran benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Warfum P. Sipma, thans onderwijzer aan de 2e jongensschool te Groningen benoemd tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw mr. C. H. van Tienhoven, voor zitter van het hoofdbestuur van het insti tuut tot onderwijs aan blindentot ridder in de Oranje-Nassau-orde A. Pom- per, leeraar aan genoemd instituut. met ingang van 1 December 1908 be noemd tot surnumerair der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen J. B. de Jongh. Men meldt van Het Loo H. M. de Koningin vertrok gistermiddag tegen ruim 1 uur naar de residentie. Voor het salonrijtuig had men een breede brug gelegd met een looper daarover, waarvan H. M. de Koningin gebruik maakte, om zich naar binnen te begeven. De gordijnen van het rijtuig werden terstond neergelaten. Van den burgemeester nam H. M. na een kort onderhoud met een handdruk afscheid. De belangstelling van de zijde van het pu bliek was zeer groot. Men meldt uit 's Gravenhage De koninklijke trein, als naar gewoonte met twee vlaggen op de locomotief, welke H. M. de Koningin van Het Loo naar de residentie bracht, reed nog twee minuten voor den vastgestelden tijd van 3.37 het Staatsspoorstation binnen. Het rijtuig, door H. M. bezet, hield voor de Vorstelijke wachtzaal stil. Een schuin oploopende loopplank met looper bedekt werd ras tegen de treeplank geplaatst en 't was over dit zacht hellende vlak dat H. M. het perron bereikte. Aldaar vond de Vorstin, die in donker- paarsch najaarscostuum met breeden geve derden hoed in dezelfde kleur gekleed was, ter begroeting aanwezig den burgemeester der hofstad en den gouverneur der residen tie, benevens den waarnemenden stalmeester jhr. Van Reigersberg Versluys. Een vriendelijk woord tot de autoriteiten en daarna een kort oogenblik in den wacht- salon van het Hof. De Rijnstraat tegenover het stationsge bouw stond zwart van de menigte, die de verschijning van H. M. afwachtte. De hofrijtuigen stonden gereed, maar H. M. maakte van het Hare geen gebruik, want weldra keerde de Vorstin uit de wacht kamer op het plankier terug om langs de Kade, die tegen de huizen van het Bezui- denhout uitmondt, te voet den weg naar het Paleis te nemeu. Toen H. M., loopende tusschen een hof dame en den dd. adjudant-generaal Van Tuyll, en gevolgd door een lakei, bij het verlaten van het stationsterrein in het ge zicht kwam, ontstond er uit den aard dei* zaak wegens die onverwachte en ongewone wijze van aankomst eene beweging onder de saamgepakte menigte. Het gevoel van verrassing, dat zich op het oogenblik van het publiek meester maak te, uitte zich toen nog niet in gejuich en maakte als bij tooverslag plaats voor een eerbiedige stilte, een houding die getuigde van diep besefde beteekenis en reden van dezen ongewonen wandeltocht. Opvallend was het zeer welvarend uiterlijk van Hare Majesteit na het tijdperk van rust en weinige beweging in de jongste maanden op Het Loo doorgebracht. De koninklijke trein werd naar hier bege leid door de heeren Kiveron, inspecteur dei- Exploitatie bij de Staatsspoorwegen, Van Hoorn, sectie-ingenieur der Expl.-Maatsch., en Gatsoindjs, ingenieur van tractie, die H. M. tot de grens van het stationsterrein begeleidden. Met het oog op de voor H. M. gewenschte lichaamsrust, reed, ter vermijding van schokkende beweging, de koninklijke trein langzamer dan anders, werden de wissels op den weg in matigen gang gepasseerd en had H. M. gedurende het traject in den salon wagen op een rustbank plaats genomen. De straatweg, dien H. M. in de stad te voet volgde, was met zand bestrooid en on effenheden in de straat langs de tramrails waren weggenomen door aanplemping. Hare Majesteit stak den Bezuidenhout schuin over en vervolgde Haren weg op het voetpad langs den Hertenkamp. Dit gedeelte van den weg werd door H. M. geheel alleen, uitsluitend vergezeld van het gevolg, afgelegd. Alleen de burgemeester volgde hier het gezelschap. Bij de Konings- brug stond een dichte menigte Hare Ma jesteit af te wachten en toen klonk zeer geestdriftig gejuich. H. M. begaf zich nu, steeds te voet, door het Korte Voorhcut naar het Lage Voorhout tot het afleggen van een bezoek aan Haar Moeder. Een zeor groote volksmenigte stond daar vóór het Paleis geschaard en juichte, ook blijkbaar te zeer verrast dat de Koningin op deze wijze zich naar het paleis begaf, H. M. luide toe. Ruime een kwartier bleef H. M. ten Pa- leize der ivoningin-Moeder vertoeven, waar na zij zich, over het verhoogde Schelpenpad van het Lange Voorhout, tusschen een dichte haag van steeds juichende menschen, en door de Heulstraat naar het Koninklijke Paleis en het Noordeinde begaf. Ook daar groote verrassing van de saam- gestroomde menigte. Toen het gebruikelijke hoornsignaal der politie de nadering der Ko ningin aankondigde, dacht men ieder oogen blik het Koninklijke rijtuig te zien aanko men. Maar daar kwam waarlijk de geliefde Vorstin kalm met de dames en heeren van haar gevolg aanwandelen. Het was eigenlijk, daar vóór het Paleis, een oogenblik van be teuterdheid. Maar spoedig daarna werden luide juichkreten aangeheven. Een groepje trachtte het oude Wilhelmus in te zetten, maar dat bleef bij eene uitnemende bedoe ling, als te spontaan gewild blijkbaar en dus niet voldoende begrepen doo de omstanders. Hare Majesteit groette minzaam naar alle kanten en nog eenmaal op het bordes van het Paleis, alvorens binnen te treden. De politie, onder leiding van den hoofd commissaris en commissaris Olivier, liet toen het volk dichter naderen, zjodat menig een nog even de Koningin kon zien toen Zij, slechts enkele oogenblikken zich achter een der Paleisvensters vertoonde en na een vrien delijke buiging zich in Hare vertrekken te rugtrok. In de drukke stadsgedeelten waren giste ren bij aankomst van dj Koningin door de politie voortreffelijke maatregelen genomen om den weg voor Hare Majesteit geheel vrij te houden, terwijl het recherche-korps, on der hoofdleiding van den hoofdinspecteur, den heer Aaltsz, niet minder uitnemende veiligheidsmaatregelen had getroffen. De burgemeester dankte dan ook, nadat Hare Majesteit het Paleis was binnengetre den, den heer Versteeg, hoofdcommissaris den commissaris Olivier en den heer Aaltsz voor al deze maatregelen en de zeer uitne mende uitvoering er van. H. M. werd in het Paleis ontvangen door den Hofmaarschalk graaf Van Bylandt. Nederland en Venezue la. In de gewone vergadering van den Mi- nisteraad, Woensdag gehouden, is, verneemt men, het een paar dagen geleden ontvan gen antwoord van Venezuela op de tweede Nederlandsche nota ter kennis van de Re geering gebracht. Thans wordt eerst, naar de „Tijd" ver neemt, ten sterkste gevoeld het conflict met Venezuela door den Kon. West-Indischen Maildienst. Mochten tot nu toe hare schepen met volle lading van Amsterdam vertrekken t treuriger is het met de binnenkomende sche pen. Steeds gaat de lading daarvan achter uit. Het stoomschip „Prins Willem II' had weinig, de „Prins Willem V" nog minder, terwijl het thans binnenkomende schip „Prins Willem I" bijna geen lading aan voert, wat toch nog nooit is gebeurd. Dit schip heeft thuiskomende ballast moeten la den. Dit is zeker voor de thuiskomst een treu rig resultaat. Waarbij dan nog komt, dat op de tusschenvaart ParamariboNew-York vice versa geen passagiers en ook geen la ding vervoerd worden. Het is dus van be lang, dat er een einde komt aan het geschil tusschen Venezuela en ons land, niet alleen voor Curasao, doch ook voor een onzer be langrijkste stoomvaartmaatschappijen. Nederland en Venezuela. De New York Herald verneemt uit Willem stad, dat ook de regeering van Curasao de tusschen Nederland en Venezuela gewisselde stukken openbaar heeft gemaakt. Verstrekkingen Marine. In het belang der vereenvoudiging der boek houding meende men in de afdeelingen, dat de wet van 9 Sept 1853 betreffende de ver rekening van verstrekkingen zou kunnen ver vallen niet alleen ten opzichte van de artil lerie-inrichtingen, maar ook ten aanzien van de onder het Departement van Marine res- sorteerende inrichtingen. De wet zou mis schien geheel kunnen vervallen. Approviandeering stel ling Amsterdam. Blijkens den door de regeering overgclegden staat van den stand der werkzaamheden der onder scheidene staatscommissiën, zijn de sub-com- missiën der staatscommissie van 28 Novem ber 1905 („tot voorlichting met betrekking tot de te treffen regelingen voor het onder houd van de burgerbevolking in de stelling Amsterdam, bij een eventueele insluiting van de stelling, in oorlogstijd"),'werkzaam tot het verzamelen van gegevens betreffende verschillende onderdeelen .van de aan de commissie opgedragen taak. De commissie is thans met haar werk zaamheden zóóver gevorderd, dat de beëin diging hoogst waarschijnlijk in den loop van 1909 kan worden verwacht. Salarisregeling departe mm entsambtenaren. Land en Volk verneemt, „dat de Regeering de aanhangige voorstellen tot wijziging van de salarisrege ling der departementsambtenaren voorloopig zal aanhouden, als zuinigheidsmaatregel". Daarmede is, meenen wij, voegt L. en V. hieraan toe, de taak aangewezen voor de Staten-Generaal, zich intusschen door mid del van een enquête de noodige gegevens te verschaffen. De nieuwe t ij d. Met Januari a.s. treedt de nieuwe wettelijke tijdregeling in werking, waarbij de Amsterdamsche tijd de wettelijke tijd wordt. In verband daar mede is thans door den directeur-generaal der posterijen en telegrafie aan de Kamer van Koophandel een schrijven gezonden met verzoek om advies omtrent de aanvangs- en sluitingstijden der post- en telegraafkanto ren Wanneer het aantal uren, gedurende wel ke de kantoren open zijn, onveranderd op 13 blijft vastgesteld, dan zou dat aldus het schrijven van den directeur-generaal een latere opening van 10 minuten of een vroegere sluiting van 20 minuten, mee brengen. Voor een kantoor, met vollen dag dienst, wordt nu door den directeur-generaal voorgesteld een diensttijd van 7J tot 9 uur. Dat is dus een half uur langer dan gewoon lijk (7A8J). Hierdoor zou aan veler be zwaren tegemoet gekomen worden, omdat er steeds meer verzoeken zijn, de kantoren la ter te sluiten, dan om ze vroeger te ope nen. Voor de kantoren met beperkten dienst zou de directeur-generaal wenschen, dat de diensttijden werden: 8 u.—1 u., 2 u.3J u., 6 u.—7J u. of 7J—12$, IJ—3, 2 u.—34 7 uur. Met een dergelijke uiniforme rege ling zou het bezwaar vervallen, dat de ver schillende kantoren afwijkende uren van openstelling en sluiting hebben. Dr. Kuyper is in de zitting der Twee de Kamer van heden na de pauze beëedigd als nieuw gekozen afgevaardigde voor het kiesdistrict Ommen. Bij beschikking van den minister van Oorlog is de non-activiteit van den officier van gezondheid der le klasse F. H. Quix, verlengd tot 1 December 1909 onder dezelf de voorwaarden, mede zonder bezwaar der schatkist. De heeren P. J. L. van Wichen te Breda, mr. Ch. F. P. Bodemeijer te 's Gra venhage en mr. R. H. Rentema te Nieuwe Pekela, zijn bestemd voor den Indischen dienst, eerstgenoemde om te worden be noemd tot adspirant-ingenieur bij den wa terstaat en 's lands burgerlijke openbare werken, de beide anderen om te worden ge plaatst bij den bureaudienst in Nederlandsch Indië. Vrouwenkiesrecht. Te Vlis- singen is een afdeeling van de vereeniging voor Vrouwenkiesrecht opgericht en een voorloopig bestuur van vijf leden gekozen. Presidente mej. Gasille, secretaresse mej. Ketting, penningmeesteresse mevr. Jacobse, vice-pres. mej. v. d. Kreke, twee secreta- ress3 mej. Rinsema. Genootschapterbevorde- ring van inelkkunde. Dezer da gen is te Amsterdam geconstitueerd het „Ge nootschap ter bevordering van melkkunde". Dit genootschap stelt zich ten doel de ken nis van melk uit te breiden en de toepassing dezer kennis in de samenleving te bevorde ren. Het tracht dit doel te bereiken o.a. door het houden van vergaderingen en excursiën, het uitgeven of verspreiden van geschriften, het geven van adviezen en inlichtingen aan openbare lichamenhet steunen van weten schappelijke onderzoekingen, het medewer ken aan tentoonstellingen, betrekking heb bende op het doel van het genootschap enz. - Het lidmaatschap van hét genootschap wordt alleen verkregen door benoeming. Als leden kunnen worden benoemd we tenschappelijk opgeleide deskundigen, ge kozen uit kringen, waarin men belangstel ling voor het doel van het genootschap mag verwachten (medici, speciaal kinderartsen, veeartsen, scheikundigen en bacteriologen, zuiveltechnici). Het genootschap is opge richt door 33 ledenvoor de eerste maal zijn tot leden van het bestuur gekozenDr. A Lam, directeur van den keuringsdienst te Rotterdam, voorzitter; dr. J. Poels, direc teur van Rijks-serum-inrichting te Rotter dam, onder-voorzitterH. M. Kroon, leer aar aan d9 Veeartsenijschool te Utrecht, secretaris; dr. L. I. C. Schey, zuivelconsu- lent voor de provincie Noord-Holland, te Hoorndr. Cornelia de Lange, kinderarts te Amsterdam. In de eerste vergadering werd door dr. Poels een voordracht gehouden over „Bacil lus pyogenes als oorzaak van uierontsteking bij het rund", en door dr. Lam over „Karne melk". Bestrijdingvan den w k e r. Dc Nationale vereeniging tot bestrij ding van den woeker heeft door hare com missie voor de wetgeving, bestaande uit mr, Joli. J. Belinfante, mr. Anton van Gijn, mr. L. A. Roodenberg en mej. mr. Christ, van Bosse een modelverordening op de pandjes- huizen doen ontwerpen, waardoor van ge meentewege de misbruiken der pandjeshuizen kunnen worden bestreden. Het bestuur van genoemde vereeniging heeft aan de secreta rissen van verschillende gemeenten enkele exemplaren van deze modelverordening toe zonden, met verzoek die aan B. en W. te doen toekomen en heeft tevens voor de leden van den Raad een exemplaar beschikbaar gesteld. Een gezelschap van jonge tooneelspe- Iers zal onder den naam „Het nieuwe Am sterdamsche Tooneel", onder leiding van Frans F. Vingerhoed, de provincie gaan be De nieuwe booten van d „Zeelan d". De gister te 's Gravenhage gehouden vergadering van commissarissen der maatschappij „Zeeland" is nog geen definitieve beslissing genomen kunnen wor den in zake de nieuwe stoomschepen. Ballon boven de Betuwe Boven Tiel werd Dinsdagmiddag, omstreek» 12i uur, een luchtballon gezien, die ziel langzaam en tamelijk laag voortbewoog in dt richting Leeuwen (Maas-en-Waal) Zoelen. dus waarschijnlijk uit Duitschland afkomstij is geweest. In de mand zag men een dame en ee heer. Waar blijven de stuiver stukken? Hoewel in de jaren '07 en '08 veel stuiversstukken zijn aangemunt zijn e betrekkelijk weinig in omloop. De oorzaak moet hierin liggen, dat vele» deze geldstukken wegleggen, zeker gedach tig aan het spreekwoord„Een stuiver bt spaard is een stuiver gewonnen." Bij onder zoek in een kleinen kring bleken bezitters van zoo'n spaarpotje resp. 100, 395, 412 et 816 van deze munten te hebben. Ass. Crt Weer terecht. De bij de firm» Asscher vermiste diamanten zijn, naar dt Tel. verneemt, weder in het bezit der firmi gekomen., Ter 'wille der hygiëne Bij een aantal conducteurs te Amsterdam zijn caoutchouc-dopjes in gebruik, die op het inktpotlood worden geschoven en. dar dienen om de in de koperen bus geborge» tramkaartjes van elkander te schuiven voordat ze worden afgescheurd. Ze leenet zich uitstekend ter vervanging van he1, sponsje, dat niet minder dan de menschel lijke tong een kweekplaats kan zijn vu schadelijke bacteriën. Het water-gebrek t Hoorn. Door de langdurige droogt» wordt de toestand in Hoorn en Holland' noorderkwartier, wat het watergebrek aat gaat, steeds zorgwekkender. Ja, in Hoon wordt aan de gasfabriek en aan het stati# water, tegen den prijs van 1 cent per es mer beschikbaar gesteld, maar dit neem niet weg, dat het voor velen een sjouweri werk is, om van het eene einde der stad na» het andere te rijden met een vat water. E voor hoe lang? Zoon vaatje water beteeket niet veel. Ook brengt het voor sommig^ verzuim van werkzaamheden mede. Zo doende wordt dat water a 1 cent per emme tje ten slotte nog duur, want er zijn liedet die een ruim gebruik daarvan moeten m< ken. 't Is juist de burgerij die door ha» dagelijksche werkzaamheden en kleine ii houdsmaat der regenwaterbakken het mea door dit gebrek getroffen. Ook de welputti geven niet meer. 8terk blijkt dit deze dt gen. Verheugde men zich algemeen over i zeer drukke veemarkt, zoo druk, dat h» Groote Noord, Hoorns Hoofdstraat, gek» gevuld was met vee, na afloop kwam mi tot de treurige ontdekking, dat de meeste geen water hadden om straten en stoepen reinigen. Ten slotte moest men wel ove gaan tot het gebruiken van rioolwaterN* erg bevorderlijk voor de gezondheid, dot nood breekt wetten Dringend, zeer dringend noodig is he dat spoed wordt gemaakt met de verwea lijking der plannen tot aanleg van et drinkwaterleiding Vermist. Sedert een paar dag; wordt te Hardenberg vermist de heer B klerk der posterijen. Zaterdagmiddag is l op reis gegaan, om een vriend te bezoekei en moest Maandagmorgen terug keeren. T nu toe heeft men niets van hem vernome zoodat men vermoedt, dat hem een ongeil is overkomen. Naar men verzekert, zijn zi zaken op 't kantoor behoorlijk in orde. (Zw. Ct.)| Ongelukken. Men meldt u SchiedamWoensdagavond bij aankom alhier van de Rotterdamsche electriscl tram werd een 80-jarige man, die nietteget staande de waarschuwing van den conda teur, te vroeg uitstapte, overreden. De do^ volgde spoedig Eveneens vond alhier een knaap den doo; die ziclj te vroeg op het ijs waagde. Hij vri op een sloot aan het schaatsenrijden, zak door het ijs en verdronk. BrandteEnschedé. WoensdJ avond ontstond brand in de pikkerij der a phaltfabriek van de firma Wed. Meister 1 Enschedé. De brandweer, die spoedig t' plaatse was, kon niet verhinderen, dat h geheele gebouw uitbranddede machine® mer en belendende gebouwen bleven echt» gespaard. Alles was op beurspolis verzekeit Brand te Zaandam. Te Zaai dam is gisternacht half twee afgebrand et huis met drie woningen aan het Hollandsch pad no. 4, 6 en 8, toebehoorende aan de heer A. Muusse en bewoond door Jb. Boni de wed. A. Tasol en A. Gongrijp. Het v» hout gebouwde huis brandde nagenoeg g heel af. De brand ontstond bij den laats genoemde, terwijl de man op de fabril werkte. De wed. Fasol was niet verzeken

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2