flü*. 143. Tweed© blad. Zaterdag 14 November 1908. BINNENLAND. 7de Jaargang. AMERSFOORTSCH ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummert - 0.05. Deze Couran verschijn dagelijks behalv op Zon* en Feest dagen. Advertentiënmededoelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents btj vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedryf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kameroverzicht. Tweede Kamer. In de zitting van Vrijdag werd de beraad slaging voortgezet over de onderafdeeling Handel en Nijverheid. De Regeering heeft deze onderafdeeling mei 25000 verhoogd om de Kamer te doen beslissen omtrent de deeilneming van Ned.- Indië aan de tentoonstelling te Brussel. (In het geheel zal voor de deelneming noodig zijn 150.000). Aan de discussie werd o. a. deel genomen door den lieer Schaper, die zeide dat wan neer de heeren industrieelen willen exposee- ren en enkele politici hen willen helpen, daa moeten zij dit zelf weten, maar 's lands geld moet daarvoor niet gebruikt worden. Ook houdt Spr. niet van al dat marehandeeren hier in de Kamer. Voor het geld, dat kolo niën voor de tentoonstelling wil geven, kun nen een paar honderd Javanen geholpen worden gedurende een paai- jaren. De heer Drucker meent dat de Ka mer geen beslissing kan nemen zonder be hoorlijke voorlichting. De Kamer moet over tuigd zijn, dat wij ook met minder dan t ton te Brussel een goed figuur kunnen ma ken, hetgeen de Minister in October heeft ontkend. Spr. wil dus geen beslissing nemen, maar nadere voorstellen afwachten. De lieer Schaper stelde als amende ment voor den geheelen post te schrappen. De heer Drucker stelde als amende ment voor art. 72 te verminderen met 24000, zoodat f 1000 blijft staan als uit drukking der meening van de Kamer dat zij bereid is goed toegelichte voorstellen tot deelneming in overweging te nemen. Het amendement-Schaper wordt in stem ming gebraciht en verworpen met 42 tegen 24 stemmen. Het amendment-Drucker wordt daarna z. h. s. a a n g e n m e n, eveneens de gewij zigde post. In behandeling kwam hierna de afdeeling Waterstaat en Burgerlijke Openbare Wer ken der Indische begrooting, waarover ver schillende afgevaardigden hunne speciale wenschen te kennen gaven. Bij de afdeeling oorlog herhaalde de heer -Thomson zijne vraag omtrent beweerde knoeierijen met de leverantiën van schoenen en de conservenfabriek. In de tweede plaats vraagt Spr. inlichtingen om trent een beweerde gift aan de Inten dance door eene firma in Indië. Voorts vestigt Spr. de aandacht op de levering van minderwaardig zoolleer voor de troepen die uitgezonden zijn naar Bali en Fiores, en op knoeierijen die zouden hebben plaats gehad met de conservenfabriek Poerworedjo, waar door de fabriekant enorm bevoordeeld zoude zijn. Er zijn handelingen gepleegd door de Intendance welke Spr. qualificeert als een schuldige toegeefelijkheid. De noodrations werden 20 ct. per ration hooger aanbesteed dan hier iD Nederland. Nog een aantal ver zuimen worden door Spr. geciteerd om aan te toonen dat de Intendance in hare ver plichtingen op verregaande wijze tekort schiet. Spr. verzoekt den minister een onderzoek te doen instellen door een commissie van deskundigen. Ten slotte vestigt hij er de aandacht op, dat liet senlvuurgeschut, waar voor thans geld wordt aangevraagd, geheel ander geschut is dan dat hetwelk in beproe ving is geweest. Wij weten niet eens of het geschut, waarvoor 2 millioen wordt aangevraagd, goed is. Spreker maant aan tot voorzichtigheid, waar de firma Krupp nog niet lang geleden een partij tem- peerbuizen voor granaten naar Indië heeft gezonden, die onbruikbaar waren. Om het niet aan den grooten klok te hangen heeft men die buizen teruggenomen, maar in dien tijd zat onze artillerie in Indië zonder bui zen. De heer Thomson adviseert den mi nister den post terug te nemen en een sup- pletoire begrooting in te dienen. Kan de mi nister geen nadere gegevens verstrekken, dan zal Spr. tegen den post stemmen. De heer Ter Laan drong aan op be zuiniging der oorlogsuitgaven. Deze stijgen steeds, maar niettemin wordt er voor de min dere militairen weinig gedaan. Ook Spr. is tegen den post van snelvuurgeschut. De Minister antwoordde o. a., dat in de laatste jaren reeds veel voor soldij verbete ring is gedaan. Wat de beweerde knoeierijen aangaat, een zeer gestreng onderzoek daar naar heeft plaats gehad. Noodgedrongen is meer betaald moeten worden voor het leder dat dadelijk - noodig was voor aanmaak van slobkousen. Volgens ambtelijke rap porten is nimmer sprake geweest van oenige donatie aan de intendance door de Ned.-In dische schoenenfabriek. De kapitein-inten dant, die thans hoofdintendant is, is nooit kapitein-commissaris der fabriek goweest. Berichten omtrent de afkeuring van slecht schoeisel heeft ook de minister in de couran ten gelezen. De juistheid heeft hij nog niet kunnen nagaan, maar zal dit doen. De mi nister kan niet beoordeelen, of de conserven te duur waren, en evenmin of er roekeloos is omgesprongen met 's lands fondsen. Op de qualiteit der conserven is steeds streng toe gezien en uit een uitvoerig rapport blijkt, dat de noodrations zeer goed waren. Het geschut, dat wordt aangevraagd, is niet in Indië beproefd, maar wel m Nederland, en heeft daar en bij het leger en bij de marine uitmuntend voldaan. Nog nimmer heeft Krupp ons iets minderwaar digs geleverd, noch daar, noch voor Neder land. De quaestie met de geleverde bui zen lag niet aan Krup, maar aan de ar tillerie in Indië zelf. Deze wilde alluminium- buizen hebben, terwijl Krupp Messingbuizen noodig oordeelde De heer Thomson handhaaft zijn be zwaren ten aanzien van het Kruppgeschut en zal straks bij de uitgaven in Nederland voorstellen om den post voor nieuw snel vuur te schrappen. De heer V e r h e y merkt op, dat sedert 1901 op het gebied der artillerie heel wat is veranderd. In Bulgarije, Portugal, Spanje, Servië en Griekenland is na 1901 het stelsel-Schneider na vergelijkende proef verkozen boven het stelsel Krupp. Ook spreker adviseerde dus den post terug te nemen in afwachting van nadere proefne mingen. De Minister aoht integendeel het Schneider-geschux minder deugdzaam en wellicht hebben politieke bedoelingen ge noemde landen er toe geleid aan het Fran- sche Schneider-geschut de voorkeur te geven boven Krupp-geschut. Den raad om den post terug te nemen, kan de Minister niet op volgen. Maandag half twee voortzetting. In de zitting van gisteren is dr. Kuyper beëedigd als Kamerlid en heeft hij als zoo danig zitting genomen. Er was bij deze ge legenheid zeer veel publiek op de tribune. Berichten. Het station te Deven ter. Men schrijft aan het Hbld. Sedert de beraadslaging der Waterstaats- begrooting in de Tweede Kamer van 5 De cember 1907, betreffende het maken van een nieuw gemeenschappelijk station te De venter is hieromtrent nog niets naders ver nomen. Reeds in 1891 werd op den onhoud- baren toestand gewezen en in 1900 werd dio weder ter sprake gebracht, zoodat het te ho pen is dat nu eindelijk in 1909, dus 18 ja ren daarna, eens een aanvang met deze wer ken wordt gemaakt. De plannen voor het nieuwe gemeenschap pelijke station zijn reeds geruimen tijd ge reed, want bij de Wet van 5 Juni 1905 is reeds tot den bouw besloten en de plannen daarvoor zijn dan ook reeds in 1906 goed gekeurd, doch het overleg met de beide Maatschappijen was toen nog niet afgeloo- pen. De minister van Waterstaat had evenwel toen allen moed dat de zaak weldra in orde zou komen en met veidangen wordt dus bij de behandeling van de Waterstaatsbegroo- ting over 1909 de mtdedeeling daarvan tege moet gezien. Moge nu 1909 deze zoo zeer gewenschte verbetering brengen. Controle havenarbeid te Amsterdam. In de maand October werden aangedaan 163 schepen. De commissie zal stappen doen om aan den nieuwen steiger Westerdoksdijk het aan brengen van een reddingslijn en ladders te bevorderen. Ondanks herhaalde verzoeken van de controleurs om niet te werken met los instaande schilden en los inliggende lui ken, wordt aan een der Maatschappijen hier mede toch voortgegaan. Aan deze roekelooze wijze van werken was in de afgeloopen maand weder een ernstig ongeval te wijten. Droogdok voor de vis- scliershaven te IJ muiden. Naar de Ilaarl. Ct. meldt, zal vanwege den Rijks waterstaat dezer dagen te Haarlem worden aanbesteed het bouwen, het op aan te wij zen plaats in de visschershaven te IJmuiden leveren en vastmeren, het beproeven en het gedurende een nader te bepalen tijd onder houden van een ijzeren drijvend droogdok met een hefvermogen van 650 ton, bestemd voor de visschershaven aldaar. De lengte van het dok wordt 50 M., de breedte uit wendig 15.50 M., de hoogte van onderkant bodem tot bovenkant der zij kasten 8.50 M. de grootste toegelaten inzinking bedraagt 8.25 M. Op het bovendek zullen 8 electrische licht masten worden gesteld. Het leegpompen van het dek zal geschie den door middel van electriscli gedreven centrifugaalpompen. De kosten van een en ander worden ge raamd op 85,000. - Kanalisatie van de Maas Te Maastricht hebben Zondag de Maasver- eenigingen «n Limburg op het stadhuis ver gaderd. Deze vergadering werd bijgewoond door 22 afgevaardigden uit de provincie, leden der Eerste en Tweede Kamer, leden van den gemeenteraad en vele belangstellen den. Nadat het huishoudelijk gedeelte afge loopen was en men besloten had over de kwestie der kanalisatie van de Maas een re quest aan de regeering te zenden, hield het lid der Tweede Kamer dr. Nolens een voor dracht over de bevaarbaarmaking der Maas. Spreker betoogde, dat voor de Maaskana lisatie zoowel de steun der Belgische als die der Nederlandsche regeering noodig is. Ook Duitschland (nl. de Rijnprovincie) begint zich voor de kwestie te interesseeren, evenals Rotterdam en het Noorden. Met de kana lisatie kan een aanvang gemaakt worden zoo dra antwoord is ontvangen van Belgische zijde nopens de vaardiepte. Reeds in 1906 is een gemengde commissie ingesteld, die op het oogenblik 9 plannen bestudeert en uit werkt. In Nederland is de kwestie het geld en het willenen volgens spreker zij n de uitgaven gerechtvaardigd en moet men het geld desnoods door leening zien te krijgen. De heer Polis, voorzitter der vereeniging, dankte alle aanwezigen voor hun belang stelling. Als plaats voor de volgende ver gadering werd bij loting aangewezen Sittard. Kanali .atie van Wester- j w o 1 d e. Te Winschoten heeft de Vereeni- I ging tot bevordering der kanalisatie van Westerwolde haar laatste vergadering gehou den na haar zeventienjarig bestaan. Besloten werd de notulen, kaarten en profielen in het provinciaal archief te deponeeren en een ge- denknaald op te richten voor wijlen het Ka merlid Tijdens. De eerste Hollander, die vloog. De ingenieur John Rozendaal, in Den Haag, is de eerste Nederlander, die ge vlogen heeft. Hij heeft bij Le Mans een tochtje gemaakt met Wilbur Wright. In een geïllustreerd artikel in ,,De Week" ver telt hij daarvan o. m. als volgt: Weldra zat ik op den stoel naast den mo tor. Wright wierp nog een laatsten blik op de machine, dan nam hij l'nks van mij plaats. De motor naast mij werkte met volle kracht en toch bespeurde ik niets van vibra tie, zooals dat wel in motorwagens 't geval kan zijn. Ik schrijf dit voor een goed deel aan 't houten veerende framework toe. „Are you ready?" klonk de vraag naast me en nauwelijks had ik hierop bevestigend geant woord, of Wright had al de klink weggetrok ken en voort stoven wij over de rail. Er was in dit lanceeren niet de minste schok waar te nemen, ook bespeurde ik niets van een onaangenaam gevoel in de maagstreek, zoo als men wel bij 't snelle dalen in een lift wil voelen. Aan 't einde der rail reeds 't luchtschip spoedig en in een oogwenk waren we een goede twintig meter hoog boven de heide. Een onbeschrijfelijk gevoel van geluk, van vrijheid kwam over me, de aarde verlaten te hebben en zacht deinend op onzichtbare golven weg te zeilen. Naar alle richtingen een vrij onbeperkt uitzicht een frissche bries, die langs mijn slapen streek. De afwezig heid van een gaszak of ballon in welken vorm ook, het zuiver mechanisme in de voortbeweging dat alles was zoo absoluut nieuw, dat ik moeite had de vele indrukken, die op mij instormden, in gedachten vast te houden. De verschillende luchtstroomingen, nu eens de warme boven de kale zandige heide, dan weer de koudere boven de aan grenzende dennebosschen maakten zich door een zacht wiegen van 't luchtschip in de ver schillende richtingen merkbaar. Een bries, die ons van ter zijde trof, toen wij een eind verder langs een ,,Lichtung" in 't denne- bosch vlogen, deed ons direct opzij hellen, maar Wright bestuurde meesterlijk zijn luchtschip. Indien het den ouden gelukt ware 't vlieg- vraagstuk op te lossen, zouden zij naast den Centaure, 't menschpaard, ook den mensch- vogel geschapen hebben. Wright is zulk een mensch-vogel. Als hij daar zit, de handen aan de hefboomen, den blik recht vooruit op 't hoogteroer gericht, is hij één met den vogel, dien hij schiep, 't Is als heeft hij zenuwuitloopers tot in de uiterste' hoeken van die groote vleugels, als voelt hij den ge- ringsten luchtdruk op een der vlakken van zijn vlieger, vóórdat zij 't toestel naar de een of andere richting doen hellen. De be wegingen van zijn armen, want slechts deze veraden leven, zijn afgerond, getuigen van absolute beheersching van 't toestel. Postzegelautomaat. Aan 't postkantoor te 's Gravenhage wordt gedu rende enkele dagen op proef in gebruik ge nomen een postzegel-automaat van uiterst practische vinding. Men verkrijgt een postzegel (voorloopig is het toestel bestemd voor zegels van 5 cent) zoowel door er een nieuwe stuiver als door twee 2^-centstukken of 5 centen in te werpen. Werpt men b.v. een cent in een verkeerde gleuf, dan komt ze terugdit ge schiedt trouwens ook als men te weinig geeft, b.v. 4ji cent. De postzegels liggen los op een stapeltje. Het toestel is geconstrueerd door een Haarlemmer. Waarsportalnietgo-dvoor i s. Men meldt uit Groningen aan de N. R. Crt. Zekere X was maanden lang buiten be trekking hij was op de hoogte van kantoor werkzaamheden, maar slaagde er niet in werk te vinden, ook niet in het buitenland. Eindelijk bood hij zich nog eens aan op een kantoor in een handelsstad in Noord-Duitsch- land, en daar slaagde hij. Waaraan X dit te danken had? Hij had een zeer goeden naam als voetballer, en toen dit aan bedoeld kan toor bekend werd, werd tij aangenomen tegen een behoorlijk loon, maar onder de uit drukkelijke voorwaarde, dat hij zich moest aansluiten bij een bepaalde voetbalclub. Een der eerste vrije Zondagen mocht hij mee trekken naar Leipzig, om daar te spelen. j Speculaas. Croque-en-bouche schrijft in „De Banketbakkerij": De echte, oorspronkelijke benaming is j eigenlijk St. Nicolaasgoed. 'n Beetje lang, men ontnam hem waarschijnlijk dus in den beginne alleen den staart, en verbasterde daarna langzamerhand den titel van 't geu rende gebak tot „Speculaas". Waarschijn lijk 't werk van mededingers, kapers op de kunst, voor wie de sprong van speculatie tot speculaas zéér klein was, en speculeerden op 't koopjes-grage publiekLaat ik dezen keer trachten kalm te blijven, m'n ironisch- aan-gelegde natuur en vulpenhouder dwin gen tot vriendelijke hi, minzame ha (v. Deyssel) meditatie, negeerend met breed gebaar 't kleine gedoe van roofzieke brood bakkers, comestibles-handelaren, lunch rooms en al wat dies meer zij. Over den oorsprong valt dezen keer niet te twisten, dunkt me. We zouden anders wellicht moe ien teruggaan tot den tijd der middeleeuwen of vroeger nog, toen de goede heilige zich volgens overlevering reeds trainde in 't be klimmen van daken en schoorsteenen, hoog en spokig-dreigend in guren winternacht. Z'n zwarte knecht fungeerde daarbij als gang maker, grinnekend met lach van hagel-witte tanden in 't donker gelaat, hielp hij z'n meester 't record van t laatste jaar te ver beteren We dienen 't artikel speculaas hoog te hou den als 'n vaandel, uit-waaiend in November zon, 'n gildewapen van onze wakkere schaar, fèl-besprongen door rooflustige zwervers, die winst zoeken uit vreemd bedrijf.... De pillen deeg, slank en bruin, omhullend veel zoet gerezen mysterie. Sucade, amande len en snippers leven er broederlijk naast elkaar. Al 't reukgoed van Arabië stijgt tot prikkelend aroom door tot atelier en woon kamer, dringt verlokkend door tot den win- wel waar bij avondglans van veel lichten weerkaatst in glas bij glas.... 's Sterk-blanke mes, buigzaam en fonkelend, staal-rein schuift snijdend onder vuist-druk op 't deeg over de prent'n Vlugge hand wentelt de pil zijdelings af. Dra dreunt 'n doffe schok door 't huis, schikken onze jongere bedien den, 't ras voor de toekomst, de figuren, velerlei, op de geboterde plaat. Er heerscht dan ?n groote, wijde fantasieop de platen leeft er dra 'n zotte, bizarre wereld in 't bruin 'n Ruiter, hoog op z'n strijdhengst, wordt, ondanks 7. n woedend protest, 'n plaats aan gewezen in omgekeerde houding. Naast hem omarmt 'n schuchtere jonkvrouw, stil-zedig van houding 'n bloeienden boom in afwach ting, van n ander lijdend voorwerp. Daar onder wordt 'n molen wijd van wieken verti caal op de botervlakte geduwd. 'n Haan, koninklijk van veer gesprei en kam, wordt aarzenlend eenige keeren om gekeerd, heen en weer gedraaid, tot 't arme beest duizelig, suf-leeg van kop 'n plaats vindt tusschen de kroon en een zeilschip, dobberend op 'n onwaarschijnlijke zee. Tot alles en allen in over-hitte zwelt, uit- balkt en geurt. Dan is 't dra voltooid en klaar, d' onvolprezen lekkernij, d' oud-Hol- landsche speculaas. Boekbeoordeeling. a Boeken De Uitgeversmaatschappij Vivat te Amster dam gaf een drietal 'herdrukken van. boeken van, W. Paap. JeanneCollette, een1 werk van 300 bladz. en Vincent Hainan, even lijvig, en K o n i n g s r e o h t, drama uit don tijd van Frederik de Groote. Paap's werken hebben bij hun verschijnen ge noeg belangstelling ondervonden, dat een her druk er van geen gewaagde onderneming kan heeten, te meer nu elk werk slechts 75 ets kost. De Vereeniging van Natuur vrienden. „Kosmos" te Amsterdam gaf meer een paar van die handige en belangrijke boekjes uit, zooals zij ons reeds eerder schonk. Ditmaal zijn het ,,In den Zadel door Indo China" en „In den. Ban der Vulkanen". Het eerste kan als onderhoudend en leerzaam jon gensboek te pas komen op het Sinterklaasfeest, het tweede is uit den aard der zaak niet zoo zeer uitspanningslectuur, hetgeen niets aan de belangrijkheid van den inhoud afdoet. Uit beiden zal menigeen, jong en oud, veel loeren, wat hy niet mist en toch de moeite waard is om te weten. Van drie bekende seriën gaf de Hollandia Drukkerij te Baarn weder een nummertje in 't licht, n.l.Hemel en Hel, no. 6 van de Lotus Serie, Reform Catholicism e, uo. 9 van Kerk en Secte en Het Marxisme, no. 8 van Pro en Contra. Met belangstelling zullen velen ook weer van deze nrs. kennis nemen, de onder werpen zijn hola n rijk genoeg! b. rijdschriften. De Beweging, maandschrift voor letteren, kunst, wetenschap en staatkunde, onder red. van Berlage, De Boer. Yerwey en De Vooys, uitg.. Maas en Van "Suobtelen te Amsterdam. Do Nov. afl. bevat het vervolg op Rhijnvis Foith door J. Koopmans, Sint Veit door V. D. Leeuw en Orpheus' Vaart langs de Sirenen (een vertelling in dichtmaat door Van Eyck. Voorts kleinere stuikken en verzen en de ge wone rubrieken. Nieuwe Banen, red. Dr. De Hartog, uitg. Hollandia Drukkerij te Baarn. De Nov. afl. bevat „Hot Christendom als Wereldbe schouwing" door den redacteur. De Vrouwenhaar Huis, geïll. maand schrift onder red. van Eüis M. Rogge en R. W. P. dé Vries, uitg. Holkema en. Warendorf te Amsterdam. De Nov. afl. bevat een gei 11. art. over Woninginrichting door C. L. v. d. Veen. Bochardt met behartigingswaardige wenken voor onze huisvrouwen en hun wederhelften. Anna Bienfait schrijft een lezenswaard art. over Out- Door Gardening, d. w. z. de liefhebberij van het schikken der plantn op den kouden grond, in tegenstelling met het verzorgen der bloomen in huis. Ds. Baart- de la Faille uit Londen houdt een „Praatje na den. zomer", terwijl mej. Rogge een geïll. art. geeft over Kleedingont- werpen en Vakkennis en Caronila van Ooster- zee schryft over Carmen Sylva en de blinden. Voorts eenige geschikte Sinterklaas werkjes door El. v. Rogge met afbeeldingen. Het Nieuwe Leven,<red. C. Meijer, uitg. Jobs, Voogd te Haarlem. De Oct. afl. bevat het eerste opstel van een serie van drie over Wil en Lot, voorts de voor dit tijdshrift geschreven eerste vertaling van Emerson's Love en einde lijk een art. over „de theoloog en de dichter", waarin de redacteur een en ander zegt over hetgeen ds. Heering over den dichter Kloos uit liet, waarbij uitkomt dat de schrijver tegenover den dominó de partij van, den dichter kiest. In zonderheid het hoofd art. van deze afl. straalt in gloed van overtuiging en mooi is inzender, öiekl hetgeen daarin gezegd wordt over het ge loof, waarvan de macht niet ligt in hetgeen, waarin wordt gelooft maar in, het feit van 't igelooven Uit do R e mon stram tsche Br oedio r- sohap, red. Dr. J. Beijerman, uitg. A. H. Adriani, te Leiden. De Nov.-afl. heeft een mooi opstel van den, redacteur „Er zij licht", een paar verzen van A. Klaver, een lief „wiege lied," en een1 gegronde klacht." 'De Wachter, stemmen uit de Ev. Luth. Kerk, red. D. Drijver, uitg. J. Clausen te Am- sterdam. De Nov.-afl. bevat een art. over Her vorming door Mansen en een belangryk opstel over den, Zonnestilstand in Gibeon door den redacteur. Het Groene en Witte Kruis, red. F. Fleischer, predt. te Makkum. De Nov .-afl. 'heeft, als hoofdart. een oproep aan Limburg, 'vervolg van een nabetrachting op dé Hoomscho Tentoonstelling, door C. J. Maas. Het Leven, geïll. weékbl.red. Frans van Erlevoordt uitg. Keizersgracht 28-5 Amster dam Do laatstverschenen afl. geeft als bijlage Fritz Kheiu's „.Middelburg." A au de Artikelen noem ik een In Memoriam aan J. C. Nijgli (met portret), het vergaan van de Yarmouth, de eer ste vogehnensclien, de Polymeter, de Cholera in Rusland (met foto's), de pantalon-rok (met afbeelding) enz. Holland Express red. Prins Hen drikkade 20, kamer 16, Amsterdam tijdschrift voor reisverkeer en gezelschapsleven. Mooie illus traties van Sarongwerksters, een waterval, bam boebrug en oerwoud met beschrijving. Voorts een „brief" van Vrouwke over Freiburg en do Breisgnu. Op den omslag „Karbouwenkarren te Soekaboemi." Buitenleven weekblad voor 'lujia en hof, red. Siderius, uitg. M. Olivier te Amsterdam. Het laatste nr. handelt over „.bloemen en in secten", „planten-kleurstoffen", „oppappen van jonge vogels", „schimmelplanten." enz. Hoinoeo pathisch Maandblad red Dr. Voorhoeve, uitg. La Rivière en Voorhoeve te Zwolle. De afl. van 15 Oct, geeft eenige op merkingen naar aanleiding van het dreigend Cholera-gevaar, de vergiften en. de kleine giften der homoeopathic, doel en, taak van het pharma cologisoh onderwijs. Men verzoekt er op te wil len wyzen dat dit maandblad reeds zijn 20sten jaarg. ingaat. c. Ka lenders. Warendorfs Geïllustreerde Fa miliekalender voor 1909, het bekende lioekje, dat 3*2 p»g. lectuur meer bevat <lan vorige jaren en aardige stukken heeft, soms leuk geïllustreerd, zooals het tot heden, onuit gegeven schetsje „Uit ;het leven." van Justus van Maurik. Ik noem nog Canter's Sinterklaas verhaal, Do man, die den, duivel gezien heeft door Leroux, de humoreske: De Amateur Foto graaf, enz. enz. Als premies zijn ditmaal toege voegd de bekende portefeuille-kalender on een handelswoordenboek je in. vier talen. En dat alles to samen voor slechts 40 ets. I N e e r J a n d i a kalender met 400 kiekjes uit ons land, uitg. La Rivière en Voorhoeve te Zwolle. Het schi'kl is ontworpen door Rünokel. Behalve de gewone kiekjes zijn er nbg een 20-tal chromotypieën in vijf kleuren: tusschen gevoegd, 't Is werkelijk aardig iederen dag zich wéér ver plaatst te zien in een ander deel van 't land, nu eens om oude herinneringen te verlevendigen, dan weer om in verbeelding te zien wat men nog ui iet kende. De prys is zoo laag mogelijk, ni. 90 ets. De Elf Provinciën, artistiek uitgevoer de weekkalender met 53 stads- of dorpsgezich ten en gelegenheid voor eiken dag aanteekenin- gen te maken ter tegemoetkoming aan het ge heugen. Het sohild geeft de wapens der pro vinciën in mooien. kleurendruk met goud. Keurig bewerkt en niet te duur (één guld.) Uitg. als boven Internationale Scheurkalender, uitg. W. J. Thietne, te Zutfen. Het blok bevat voor eiken dag een blaadje met een spreuk, een bon-mot van dichters en denkers in verschillen de talen., het schild is van eenvoudige versiering en doet aangenaam aan. Jammer is mnwhien, dat op inenig blaadje de naam van schrijver of schrijfster van do aangehaalde woorden ont breekt. F. W. DRIJVER.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1