ziji: regeering bij de Servische regeering naai aanleiding van het aan een Servische Donaustoomboot door den bevelhebber der Oostenrijksche monitor-Hot til je gedane ver bod om verder te stoomen, verontschuldi gingen heeft aangeboden, mist naar het Wie ner Telegraphen Korr.-bureau meldt, allen grond In het aanhouden van het Servische ttoomschip heeft geen afwijkende handeling gelegen. Het voorgevallene vindt zijn oor zaak in de stremming der scheepvaart voor alle schepen, en dus ook voor de Oosten- rijksch-Hongaarsche, gedurende de schiet oefeningen der monitors. Uit Belgrado wordt van welingelichte zijde aan de Köln. Ztg. bericht, dat de be lichten in de buitenlandsclie pers omtrent het aftreden van den Koning en de opvol ging van den kroonprins, omtrent een mi nister-crisis ten gevolge van een door den prins na zijn terugkeer uit Rusland gehou den rede, en een interpellatie te dezer zake in de Skoepsjtina van a'len grond ontbloot zijn. Verder wordt medegedeeld, dat er geen zweem van ontevredenheid over den Koning bestaat en dat niemand in Servië aanstoot heeft genomen aan de redevoering van den kroonprins. Ook zijn, volgens dezen berichtgever, de berichten over het uitrusten van benden, die een inval in Bosnië zouden doen, onjuist. Niemand in Servië denkt aan zoo iets, daar men maar al te goed weet, welke noodlot tige gevolgen een opstand zou hebben voor de bevolking van Servië, Bosnië en Herze govina. Bulgarije. Sofia, 16 Nov. Een weinig betee- kenende ontploffing te Moestapha pasja ver oorzaakte een valsch alarm onder de solda ten, die, in de meeoing dat er een aanval pli uts had, zich opstelden aan dS grens. Turkije Volgens een bericht uit Skoetari hebben de Mohammedanen bij de verkiezings-campagne aldaar alles gedaan, om de Christenen in de minderheid te brengen. Bij de volkstelling, op den grondslag waarvan de verkiezingen plaats vinden, zijn 25,000 mannelijke Chris tenen niet ingeschreven, terwijl het aantal Mohammedanen met 15,000 is vermeerderd. Van de Christenen zijn 75%, omdat ze, naar beweerd wordt, geen belasting betalen, ge schrapt, zoodat in 't district nauwelijks 10000 Christenkiezers overblijven. Dientengevolge zullen de kiezers 20 kiesmannen hebben en Mohammedanen het dubbele getal, terwijl de bevolking in het vilajet Skoetari voor Vier vijfde uit Christenen en slechts voor één vijfde uit Mohammedanen bestaat. Tegen deze verkiezings-manoeuvres willen de Chris tenen een protest indienen en als dit protest 'u Constantinopel niets uitwerkt, wil men zich tot de Europeesche mogendheden wen den. De Engelsche gezant te Constantinopel, Sir Gerard Low Ui er, moet bij zijn laatste onderhoud met den grootvizier te kennen hebben gegeven, dat de loop der onderhan delingen met Bulgarije de opiuie rechtvaar digt dat slechts een Europeesche conferentie tot een gunstig resultaat daarvan leiden kan. Het weekblad Dépêche d; l'Orient deelt mede, dat do Fransche minister van buiten- landsche zaken Pichon, ten einde een bewijs te geven van Frankrijk's sympathie voor het constitutioneele Turkije, aan de hoogere scholen van Frankrijk jlO beurzen voor Turk- sche kweekelingen heeft ingesteld. Volgens berichten uit Plewlje heeft Tur kije last gegeven een grensversprerring te gen Servië en Montenegro aan te brengen en versterkte het de wachtposten aan de grens met het drievoudige. De door de Oostenrijksch-Hcngaarsche troepen verla ten plaatsen zijn door kleine Turksche deta chementen bezet. De manschappen der re- se: ve zij naar Plewle opgeroepen; de land- stormplichtige bewoners van het platteland (Osmanen) werden van wapens en ammuni tie voorzien om zich eventueel tegen benden te kunnen verdedigen. Van de Arnauten wordt voor het geval van een inval van Ser vische of Montenegrijnsche benden een 2000 man sterke hulptroep gereed gehouden. Op he; oogenblik he.erscht in den geheelen sandjak nog rust en orde. Konstantinopel, 16 Nov. De speciale gezant van Montenegro bracht he den een bezoek aan den grootvizier. De Oos tenrijksche gezant voerde heden met Tewfik Pachn officieuse gesprekken met betrekking tot Bosnië en Herzegowina, doch de toestand blijft onveranderd. De Turksch-Bulgaarsche onderhandelingen duren voort en liepen he den vooral over de kwestie der jaarlijksche Oost-Roemelische schatting. Men heeft hier over nog geene overeenkomst verkregen, evenals over den tegen-eisch van 38 millioen door Bulgarije gedaan inzake den spoorweg van Weenen naar Roudjouek Ko nstantinopel, 16 Nov. De toestand in Arabië is over 't algemeen ver ontrustend. Berichten uit Yemen, Hedzjas, Irak on Mesopotamië geven aanleiding tot zeer ernstige vrees. Perzlë* Teheran, 1 6 N o v. De legaties alhier ontvingen gisteren een petitie waariu steun werd gevraagd voor de beweging ten gunste van het herstel der constitutie. Het adres was onderteekend door 40 handelaren en geestelijken die protesteeren tegen de mani festaties van 7 dezer en verklaren dat de natie een constitutie vraagt. In het adres wordt de geschiedenis der constitutioneele beweging uiteengezet en worden de beloften van de Sjah opgesomd. De adressanten spre ken uit naam van het vaderland dat volstrekt niet oneensgezind is ten opzichte der nood zakelijkheid van eene grondwet. De petitie draagt den stempel van ernst en gematigd-- beid. Sommige legaties meenen dat er geen aanleiding zou kunnen zijn tot een gemeen schappelijk optreden, maar anderen zijn dit standpunt niet toegedaan. Men verzekert dat de regeering en de sjah de instelling beoogen van een bijzonderen raad van state van 40 leden door middel van een beperkt kiesrecht gekozen dit col lege zou worden belast met toezicht en con- trolo ,maar geen uitvoerende macht bezitten. Deze concessie zou aannemelijk zijn voor de gematigd-liberalen indien deze van de op rechte bedoelingen van den Sjah overtuigd zouden zijn. Constantinopel, 16 Novem ber. Prins Sabah Eddin presideerde heden eene protestmeeting van Turken, Koerden, Grieken en Armeniërs, door het Perzische comité bijeengeroepen. De vergadering nam een motie aan, waarin werd geprotesteerd tegen de aan den Sjah toegeschreven bedoe ling om liet oude régime te herstellen en waarin wederinvoering der grondwet wordt gevraagd, benevens verkiezingen voor de wetgevende macht op den grondslag van het algemeen kiesrecht. De motie werd aan de pers en het corps diplomatique medegedeeld Men verzocht den Perzischen gezant de motie aan den 8jah over te brengen. De staat van beleg is te Teheran afgekon digd. Dat is dus t eerste symptoom vanhet herstelde parlementair regime. Het staat vast, dat na de bekend gewor den aanmaning gezamenlijk door Engeland en Rusland gedaan, nog een tweede vertoog tot Mohuinmed Ali Mirza is gericht om zijn volk de Grondwet terug te geven waarom het vroeg. Hij ging echter voort zijn maatregelen te nemen en trachtte intusschen zijn positie sterker te maken. Kozakken zijn naar Tabris gezonden om Ain ed Dauleli's positie te versterkenden leiders der nationalisten daar werd een strik gespannen, waariu zij zich echter wel zul len wachten verward te raken. De Russische gezant is naar Petersburg gereisd; waarom? Men zegt omdat hij, Von llartwig, „n'et geschikt" is; maar het blijkt nader, dat hij overleg is gaan plegen misschien wel over de vraag hoe .verder den Sjah met Russische officieren te helpen. En nu Teheran. Vrijdag hebben er de Nationalisten voor het eerst sinds den staatsgreep van Juni weer vergaderd onder Sayd Aliofschoon er kozakken van de lijfgarde van den Sjah bij tegenwoordig waren, hebben toch nog 3000 menschen de door den Sjah Zaterdag te voren gehouden schijnvergadering van anti-constitutioneelen verloochend en hun aanhankelijkheid aan de grondwet betuigd. Het antwoord van den Sjah wasde staat van beleg. Wat zullen nu de eerstvolgende dagen brengen? Een nieuwen staatsgreep? China. Een telegram uit Peking meldt, dat de Keizer van China voor zijn dood nog veel heeft geleden en hij teekenen van zinsver bijstering gaf. De Keizerin-weduwe, wier dood door den aanblik van den stervenden Keizer is verhaast, stierf alleen, zonder bij stand, ofschoon oen kring van deemoedige ooggetuigen slechts weinige schreden van haar afstondmaar zoo heilig hielden zij de persoon der Keizerin, dat zij niet nader dorsten treden.' Verder zeggen de berichten, dat de dood van den Keizer weinig indruk heeft ge maakt, maar die van de machtige Keizerin het volk zeer heeft getroffen. Er is een rouw van drie jaar uitgeschreven. De vréemde ge zantschappen worden door hun troepen be waakt. l)o Engelsche gezantschapsbewaking is met 50 man uit Tientsin versterkt. Uit de provinciën komen geruchten van woe lingen. De Times verneemt uit Peking, dat het lijk van den Keizer gedurende den open baren rouw in de zaal van het Keizerlijke Lange-leven zal blijven. In de lente zal het worden overgebracht naar een tijdelijk graf in de Oostèlijke Graven, totdat er een mau soleum voor hem is gebouwd. Gedurende honderd dagen zullen er in het rijk geen vermakelijkheden worden gehouden en zullen de Chineezen zich niet het hoofd mogen scheren. Zuid-Afrlka. Londen,. 16 Nov. Aan de Daily Mail wordt uit Durban gemeld, dat dr. Leyds nair Zuid-Afrika zal terugkeeren en dat hij 4 December te Delagoa zal aanko men Het gerucht gaat, dat hij van de Transvaalsche regeering een jaarlijksch pen sioen zal ontvangen van 300 pond sterling 's jaars. Kameroverzicht Tweede Kamer. Aan de orde was Maandag de motie- Bogaardt voor opvoeding en opleiding van Indische militaire pupillen in Nederland. De lieer Bogaardt verdedigde het stelsel, in zijn motie neergelegd, als middel tot bestrijding van het pauperisme, dat vooral ook zijn oorzaak vindt in het on tuchtig leven in de kazernes. Spreker wees op de goede resultaten, bereikt met door tusschenkomst van weeshuizen naar ons land ter opleiding gezonden feitelijk ver waarloosde kinderen er pleit dus veel voor om ook met de uitzending van pupillen een proef te nemen. Men behoeft niet alle pu pillen hierheen te zenden, maar de besten onder hen. De Minister van Koloniën, de heer Iden- burg, voelde veel voor het denkbeeld, maar oordeelde, dat er nog bezwaren aan de uit voering zijn, want wat van gouvernements- wege voor panpere zou worden gedaan, zou men dan ook voor anderen moeten doen. Wellicht, zou het beste zijn aan weeshuis- besturen Staatssteun te geven voor oplei ding in Nederland van door hen voorgedra gen jongelui van buitengewonen aanleg. De heer Bogaardt, ziende dat zijn denkbeelden aan de Regeering sympathiek waren, trok zijn motie in. De Minister beloofde aan de heeren Hugenlioltz en Verheij met den gouver neur-generaal overleg te zullen plegen over de door hen gewenschte positie-verbetering voor stuurlieden der gouvernements-mari- ne. Bij onderafdeelingen 61 en 62 (uitzen- d;ng van militairen enz. en bouw van een kazerne en hospitaal voor de Koloniale Re serve) herinnert de heer Ter Laan aan de verleden jaar gevoerde discussie en de gtnomen beslissing^ ten aanzien van de ka zerne te Nijmegen. Men kan de Koloniale Reserve nu overbrengen naar Harderwijk, zoodat geen 6 ton voor een nieuwe kazerne behoefte te worden uitgegeven. De heer Van B y I a n d t vereenigde zich in hoofdzaak hiermede. De heer Van Nispen betoogde dat in Harderwijk geen voldoende ruimte en geen hospitaal is. De Minister deelt mede dat aan den houw der kazerne te Nijmegen niet zal worden begonnen vóórdat be slist is over het gebruik der kazer negebouwen te Harderwijk. Harderwijk is niet de geschikte gelegenheid voor recon valescenten uit de tropiscKe gewesten, die hier herstel komen zoeken. Bovendien kun nen in Harderwijk maar 400 man geborgen worden, terwijl plaats noodig is voor 520. Er is naar de meest mogelijke zuinigheid gestreefd, zonder onze koloniale troepen te schaden Hij meent dat de Kamer ver standig zal doen, de organisatie aan te ne men, waardoor de gansche Koloniale Re serve in een garnizoen (Nijmegen) veree- nigd wordt en een jaarlijksche besparing van 67.000 verkregen wordt. Na re- en dupliek wordt de post aangeno men met 54 teger. 6 stemmen. Bij onderafdeelingen 65 (Materieel) licht de heer Thomson een door hem voorge steld amendement toe, strekkende om den voorgestelden post tot aanschaffing van nieuw snelvuur Ivruppgeschut te verminde ren met f 470,000. Spr. herhaalt in hoofd zaak hetgeen hij Vrijdag jongstleden aan voerde tegen het monopolie, aan Krupp te verleenen, terwijl na 19Ö4 alle landen, welke zich hebben oiugewapend, na vergelijkende proeven geen gebruik meer hebben gemaakt van Krupp. In de vergaderin van gisterenavond werd hr i'ebat hierover voortgezet. De heer Verhey drong evenals de heer Thomson heeft gedaan, aan op het nemen van vergelijkende proeven. De afgevaardigde wil volstrekt niet be weren, dat Krupp's waar niet goed is, doch er moet worden gestreefd naar het beste, dat op dit gebied te krijgen is. Op dit oogenblik heeft de heer Verhey veel lust om te stemmen voor het amende- ment-Thomson, doch daar hij, spreker, een gi oot vertrouwen heeft in de regeering, zou hij willen voorstellen, dat de minister als nog een commissie van deskundigen zendt naar alle in aanmerking komende fabrieken- om rapport uit te brengen. De heer Dumaer van Twist leest de rapporten voor, die onder minis ter Cremer zijn opgesteld van de proeven, die destijds warden genomen met de kanon nen van 7 c.M. en die later zijn gepubli ceerd (Indisch Militair tijdschrift 1906). Het verschil tusschen dez* stukken en die van 7 A c.M. is meent deze redenaar van geen invloed op de conclusie. De "heer Var. Twist zal dus tegen Uet amendement stemmen. De Minister van Koloniën (de heer Idenburg) geeft zijnerzijds de geschie denis van de zaak. In 1901 onder minister Cremer heeft men de kanonnen beproefd te gelijk met die van Ehrhardt, Schneider en Cockerill. Er zijn toen schietproeven genomen en ge bleken is daarbij, dat het systeem-Ehrliardt niet zoo rustig was bij het schot als dat van Krupp, bij Schneider bleek, dat de lader zich verwondde aan de hand en dat het systeem niet zoo goed was uit een oogpunt van beweging. In Nederland hebben deze proeven plaats gehad doch ook in Indië beeft een commissie het geschut onderzocht. Na rijp beraad heeft het Indisch leger bestuur gekizen voor het geschut, dat nu wordt aangevraagd. Nooit is de aanschaffing van geschut met meer waarborgen omringd geweest. Spreker goefT een lijstje van landen, waar men wel degelijk Krupp gebnrkt, al geeft hij toe, dat er wel landen zijn, die aan Schneider de voorkeur geven. De besparing, door den heer Thomson be rekend, valt de minister aan. Wanneer men Ehrhardt neemt en men neemt in aanmerking, dat veel niet in den prijs is begrepen, wat bij Krupp wel is inbegrepen, dan wordt het heele verschil slechts f 10,000. De redenaar ontkent niet, dat er nog an dere goede fabrieken zijn, maar hij ziet geen reden om voor het Indisch geschut Krupp te verlaten. Zijn geschut heeft steeds vol daan, hij beschikt over een staf van zeer talentvolle deskundigen die hij tegen hooge salarissen uit allerlei posities haalt, die groo- te ervaring hebben, enz. Voorts is er veel aan gelegen, dat men eenheid van bewapening heeft, zoowel voor de gemakkelijke oefening, als voor de veilig heid. Dan: men heeft vertrouwen in Krupp, ongelukken konten tot dusverre niet voor. Ziedaar een voordeel, dat van belang is, al is het niet onder cijfers te brengen. Meent de Indische commissie dat er nog proeven noodig zijn, dan zal de minister diensovereenkomistig handelen. De heer Thomson repliceerende her haalde dat er geen zekerheid is. Waar we voor het toestaan van een crediet van 2 millioen staan, moet er zekerheid zijn. Veel vakmannen achten uit artilleristisch oogpunt Ehrhardt hooger te staan dan Krupp. Het amendement-Thomson wordt verwor pen met 47 tegen 15 stemmen. De gansche begrooting wordt aangenomen met algemeene stemmen, minus die van de socialisten (57 tegen 5). Bij hoofdstuk II van de Wet op de mid delen kwam de heer vanDeventer op tegen de verhooging van de belasting voor Amboina en Ceram, bij laatste nota van wijziging voorgesteld. De toestand van die bevolking is allerminst financieel gunstig en de geest onder hen daarom ook niet. De Minister trok na cenige discus sie deze verhooging weer in. De wetten op de middelen zijn aangeno men zonder hoofdelijke stemming. Heden kwart over tien behandeling van eenige kleine wetsontwerpen. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 17 Nov. 1908, bevat o. m. de volgende Kon. besluiten op hun verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend aan den ontvanger der di- rece belastingen, invoerrechten en accijnsen A. H. Bosman te Purmerend en aan dien der directe belastingen G. H. J. Souman te Amsterdam (le kantoor), eerstgenoemde met ingang van 1 Januari 1909 en laatst genoemde met ingang van 1 Mei 1909. op zijn verzoek, niet 1 Dec. a. s., eervol ont slag uit den zeedienst verleend, onder toeken ningen van een pensioen van f 3075 's jaars, aan den kapitein ter zee G. A. de Cocq met ingang van gelijken datum bevorderd tot kapitein ter zee, de kapitein-luitenant ter zee E. E. Dullemand; tot kapitein-luitenant tor zee, de luitenant ter zee der 1ste klasse C. H de Lussanet de la Sablonière. en tot luitenant ter zee der le klasse, de luite nant ter zee der 2e klasse E. 1'. Westerveld; op hiitn verzoek, eervol ontslag uit 's-Rijks diens verleend, aan den ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, A". H Bosman, te Purmerend, en aan dien der directe belastingen, G. H. J. Sou man, te Amsterdam (lste kantoor), eerstgenoemde met ingang vaa l Jan. 1909 en laatstgenoemde met ingang van 1 Mei 1909. Koningin en Koningin-Moeder wa ren Zondagochtend in de Kloosterkerk on der gehoor van ds. Schuller. Na afloop van den dienst gebruikte de Koningin het dejeu ner ten paleize van Koningin Emma. De Prins wordi a.s. Woensdag of Donder dag te 's Gravenhage terugverwacht. De Koningin-Moeder heeft Haar ge- lukwenschen met het priesterfeest van den Paus doen overbrengen aan den zaakgelas tigde van den Heiligen Stoel. De minister van Buitenlandsche Zaken bezocht gistermiddag de in de internuntia- tuur gehouden receptie. Uit de woning te 's Gravenhage van den zaakgelastigde van den H. Stoel was gis ter de pauselijke vlag ontplooid ter gelegen heid van het jubileum van den Paus. Ook enkele buitenlandsche gezantschappen aldaar vlagden, terwijl de Nederlandsche driekleur met den wimpel in de pauselijke kleuren van de torens der katholieke gebouwen en van de huizen van vele katholieke ingezete nen en instellingen wappert. Voor het gebouw der Pauselijke In- lernuntiatujir aan het Bezuidenhout te 's Gravenhage, waarvan de geel-witte vlag met het kerkvorstelijke wapen in rechte baan neerhing, was 't gisterenmiddag tus schen 31 en 6 uur buitengewoon levendig door het komen en gaan van de belangstel lenden en geestelijken en andere deputatiën, die den zaakgelastigde van den Heiligen Stoel gingen complimenteeren met het jubel feest van den opper-kerkvorst. Mgr. Giovannini, in het gewaad zijner geestelijk-diplomatieke waardigheid, ontving staande op de bel-étage, de gelukwenschen van de talrijke receptie-bezoekers. Tijdens deze ontvangsturen passeerden voor den diplomatieken vertegenwoordiger van den Paustal van leden der Staten- Generaal, van de Eerste Kamer bovendien de griffier en commies-griffiervan de Tweede Kamer de generaal Van Vlijmen, als vice-president van de Katholieke Kamer club voorts de katholieke geestelijkheid met den deken der St. Jacobuskerk aan het hoofd, leden van hooge staatscollegiën, o. a. de voorzitter der Algemeene Rekenkamer, staatsraad Borret; verder de ministers van Justitie, van Financiën en van Waterstaat, resp. Mrs. Nelissen, Kolkman en Bevers; onderscheidene grootofficieren en leden van Hr. Ms. civiele en militaire huis; de direc teur van het kabinet; de consul van Ru- menië de heer Pennde burgemeester baron Sweertsjhr. Van Tets, oud-minister van Buitenl. Zakenmr. Barge, oud-gouver neur van Curasao; generaal-majoor jhr. Baud von Franck* kanselier der Nederl. Orden. Van het gezantschapscorps zag men o. a. de hoofden der legatie van Oostenrijk, Por tugal, Spanje, Rusland, de tijdelijke zaak gelastigden van Engeland, Duitschland en Brazilië, de meesten vergezeld van hunne secretarissen. Er waren vele deputatiën van katholieke gestichten, liefdadigheidsinstellingen, zie kenhuizen enz., zoomede de voorzitter van den katholieken Studentenbond. Vele heeren kwamen met hunne dames hunne opwachting maken. De minister van buitenlandsche zaken was bij zijn bezoek vergezeld door jhr. F. Michiels van Verduynen, gezantschaps attaché, werkzaam bij 's ministers kabinet. In de receptiezaal was een buffet, waar de feestwijn werd aangeboden. De Koningin en de Koningin-Moe der hebben den Chineeschen gezant deelne ming doen betuigen met het overlijden van den Keizer van China. De minister van Buitenlandsche Zaken bracht een bezoek van rouwbeklag aan het Chineesche gezantschap. Bij de Chineesche ambassade te 's Gravenhage is bericht ontvangen, dat, naar aanleiding van den dood van den Kei zer van China, Zijne Hoogheid Pou-Y, zoon van Prins Tchouen, tot vermoedelijke troonopvolger is uitgeroepen en Prins Tchouen tot Keizer-Regent. Zondagochtend zijn de rouwvlaggen ge- heeschen van de legatie en van de kanselarij van het gezantschap. Enkele andere gezant schapsgebouwen hadden de landsvlag half stok geheeschen. De Chineesche gezant, de heer Lou Tseng Tchiang, is door zijne regeering be last om naar aanleiding van het overlijden van den Keizer van China, gedurende 27 achtereenvolgende dagen een lijkdienst te houden, waarbij steeds al de leden van het gezantschap zullen tegenwoordig zijn. Tot dat einde wordt in het gebouw der legatie een kapel ingericht, terwijl overigens het inwendige der woning van den gezant geheel met rouwfloers, overeenkomstig de Chineesche gebruiken, wordt bedekt De "brief van den Duit se li e n Keizer. Daartoe door H. M. de Koningin gemachtigd, heeft dr. A. Kuy- per aan den Duitsehen Chargé d'Affaires, tlio inlichting verzocht, medegedeeld, dat door de Koningin nimmer met hem over oen brief, die van den Duitsehen Keizer oit\angen zou zijn. ook maar met één woord gesproken is, en dat hem veel minder nog van zulk een brief inzage is gegeven. Reuter seint uit Parijs De Temps heeft aan dr. Kuyper gevraagd haar in te lichten orrttrent de beweringen in een artikel van Het Vaderland. Dr. Kuypc.- heeft daarop het volgende] geantwoord „Er is niets waar in dit geheele artikel. Nooit van mijn leven heb ik een brief van I den Keizer onder de oogen .gehad. Het is zuivel fantasie." Nederland en Venezuela.! De New-York Herald (Parijsche editie) ver-| neemt uit Willemstad, dat de Venezolaan-I sche regeering de telegrafische verbinding! tusschen Venezuela en Columbia via Mara-I ca'tbo heeft verbroken, om den Duitschenl gezant te beletten zich met Nederland inI verbinding te stellen. Niet te vlug! Dinsdag 1.1. is ini de Staatscourant opgenomen een besluit vanl den 23en October 1908, bevelende de be-f kendmaking van de namen van Staten, Par-[ tijen tot de Verklaring van Parijs, betref-n fende beginselen van zeerecht in oorlogstijd! van 16 April 1856. Het Hbld. meent, dat van deze merk waardige publicatie na verloop van meer dan een halve eeuw de verklaring wel zal zijn, dat men, de mogelijkheid eener blok kade voorziende, aan het Departement nog eens is gaan naslaan wat daaromtrent in tractaten stond en dat toen tevens aan den dag kwam, dat nog steeds verzuimd was dii stul: te publiceeren 1 Geslachtaccijns. In aan merking nemende vooral dat het aantal ge vallen, waarin vee na slachting slechts voor-j waardelijk wordt goedgekeurd, bij eene eventueele wettelijke regeling van de keu- ring van het voor omnenlandsch verbruik bestemde vleesch, aanmerkelijk zal toene men, heeft de minister van financiën voor gesteld bij een daartoe strekkend wetsont werp te bepalen dat, wanneer vee, waarvai de accijns is betaald, na de slachting geheel' of gedeeltelijk afgekeurd of slechts voor waardelijk goedgekeurd wordt, op verzoel van hem, die de aangifte tot slachting heefi gedaan, door of vanwege den Minister ge heele of gedeeltelijke teruggaaf kan worde verleend van den betaalden accijns. De toestand van den luit.-generaal jhr. Verspyck, die den laatsten tijd weder ongesteld was, was gister bevredigend, zoo dat de zieke een rustigen nacht had doorg* bracht. Dr. Kuyper, lid van de Tweede Ki mer der Staten-Generaal, begaf zich hedesj ochtend per Staatsspoortrein van 8.34 voort eenige weken naar Berlijn. De te Parijs verschijnende „Revu»- diplomatique" geeft in haar jongstverschej nen nummer een levensbeschrijving met por tret van dr. A Kuyper, minister van Staar en oud-voorzitter van den ministerraad. Aan het slot van dit artikel schrijft he- orgaan, dat de Kamerverkiezingen in 190? zullen moeten leeren of dr. Kuyper opnieuw een overwegende rol zal spelen in de staati kundige geschiedenis der komende jaren. Bij beschikking van den minister vu oorlog is de kapitein op non-activiteit L. A Ort, van het wapen der infanterie, met ini gang van 21 November 1908, weder in ac tieven dienst geplaatst en wel bij het ft regiment infanterie. Tourniaire. Naar wij tot o af leedwezen vernemen, laat de gezondheidstoe stand van den heer Tourniaire weder wenschen over. (Tel.) De vondst van oude mun ten. De oude munten, welke onlangs ond<$ de fundeering van een huis van T. d« Breejen te Hardinxveld werden gevonde* vertegenwoordigen pl.m. een waarde va: f4000. Een waar buitenkansje! Het gel* moet afkomstig zijn van zekeren Borrelwa- ter, een welgesteld geheimzinnig en terug-! getrokken man, die het huis vroeger bf woonde. Den Breejen heeft o. a. al aanvrage gf had om de munten te verkoopen uit Goudj en Amsterdam I - Een t a 1 r ij k e familie.! Stavenisse is een 92-jarige weduwe overV den c!ie.. 118 kinderen, klein- en achte» kleinkinderen nalaat. Volksbond. Aan den Volksbo&f tegen Drankmisbruik is een Rijkssubsidf van f 2300 toegekend. Inrichting van hotel-ka m e r s. Het dagelijksch bestuur van dt Algem. Nederl. Wielrijdersbond heeft in zi; jongste vergadering de bespreking voortgetf van de vraag, in hoeverre de A. N. W. X zijn invloed kan aanwenden om tot een beta en meer hygiënische inrichting van hoteln mers, vooral in de provincieplaatsen, te g raken. In beginsel werd besloten een prij vraag uit te schrijven voor een model-hyj nische hotelkamer met de bedoeling deze li te exposeeren. Betreffende de klachten van het vervo van motor-rijwielen per S.S. werd beslote krachtig aan te dringen op meer gemakk lijke voorwaarden in deze. J aarrekeningen. De Ve eeniging „Middenstand", te Sneek, hee een beweging in het leven geroepen, om i plaats van jaarrekeningen, driemaandelijl sche nota's aan te bieden. Novclging 1 Gebrek aan werkkrachten De Rotterdamsclie berichtgever van bi Hbld. seint Naar aanleiding van de uitvoerige disc» sits, die ter gelegenheid van de behand ling der Begrooting hebben plaats gev<Ë den over het vraagstuk der werklooshef is het zeker van belang om op te merka

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2