ZOLA INJONDEN. Uit den omtrek. steeds bij voorbaat tegen een protectionis tische tariefherziening. De heer L o h m a n oordeelde, dat het kabinet zich bij zijn optreden zeer duidelijk omtrent zijn beginselen heeft uitgedrukt. De bedoeling was ondubbelzinnig De verkla ring, waarmede het kabinet optrad was dui delijk. De Regeering trad op niet als een kabinet van linke, maar van rechts. Hare belijdenis was voldoende. Men moet niet aandringen op luidklinkende verklaringen, maar Regeeringstladen toetsen aan hare be ginselen 't Aandringen in het voorloopig verslag op duidelijker verklaringen was vol komen overbodig. Voor spreker staat vast, dat tuaschen dit kabinet en de kabinetten- Mackay en Kuvper geen verschil in begin selen bestaat Spreker meende, dat het kabinet zeer ver standig zal doen geen verdere verklaringen af te leggeh en hij oordeelde dat bij de ge- heele rechterzijde geen verschil van gevoe len bestaat over de beginselen van 't hui dige kabinet. De verzoening met dr Kuy- per verkregen door opheffing van mis verstand en ndet door frontverandering. Uitvoerig verdedigde spreker de politiek der rechterzijde, betoogende dat het Chris tendom 't beste wapen is tegen de sociaal democratie Uit Tydemans bewering, dat 't eenige middel om de Regeering in 't goe de spoor te houden zou geleegn zijn in er voor te zorgen dat de meerderheid der lin kerzijde behouden blijft, zou inen kunnen afleiden dat de linkerzijde zich wel tot critaseerenmaar niet tot regeeeren in staat gevoelt. Wat liet werkplan der Regeering betreft, oordeelde spreker dat plan groot genoeg is. De regeering heeft zijns inziens gelijk ziali niet uit te laten over hetgeen de volgende grondwetherziening zal bevat ten. De heer Drucker keurde af. dat de Regeering een tegenstander van Staatspen sioen als den heer Marez Ovens heeft be noemd tot voorzitter der commissie voor 't onderzoek van het te volgen spoorwegbe- leid. Spreker vertrouwde dat het gebeurde als bij de nchterstandswetten ir. de Eerste Kamer voor goed tot 't verleden zal behoo- ren. Tegenover den heer Troelstra betoogde spreker dat de toestand op materieel, mo reel, economisch, zedelijk en geestelijk ge bied in ons land ontzaggelijk is vooruitge gaan. Met name ook is de toestand der ar beiders veel verbeterd. Wel is het lang zaam gegaan en mag men er niet op bluf fen, ook ontbreekt er nog veel maar onze economische toestand is gezond, ook op 't oogenblik. Dit is mede toe te schrijven aan krachtige Staatszorg, 't Gaat dus niet aan zooaIs de heer Troelstra deed te spre ken van fiasco der burgeilijke partijen en te beweren, dat de burgerlijke maatschap pij onmachtig is zdoh te hervormen en te verbeteren Daarmede wil spreker niet zeggen, dat er reeds genoeg is gedaan, 't Program van spreker's partij noemt tal van maatregelen. De achterstand in de wetgeving hoopt zich op, vooral sedert 1901 valt stagnatie waar te nemen, ten gevolge van toevallige tech nische en politieke oorzaken. Dit zette spreker nader uiteen. Wanneer we bij uit breiding der staatsbemoeiing blijven vol gen, de tegenwoordige kamerpreekwijze, dan wordt Nederland een paradijs voor verstokte conservatie ven, maar dit is geen toeken van onmacht der burgerlijke par tijen. Spreker beweerde voorts, dat stagnatie in onze wetgeving is te wijten aan de partij verhoudingen. 't Zal moeten komen tot een tegenstelling tusschen democraten en con servatieven. Tot zijn leedwezen heeft spre ker bij 't Kabinet gemist de zucht om krachtig in hervormende richting te gaan. Spreker vroeg in dit verband wat de Re geering denkt te doen in zake de werke loosheid Daarna besprak spreker het pro gram der Regeering. 't Schijnt, dat Minis ter Kolkman de schriE om het hart is ge slagen. Zulk groot pessimisme als waarvan de vroegere optimist thans blijk geeft is niet noodig. Bovendien is het een kortzich tige politiek op productieve uitgaven te gaan bokoibbelen. Onze economische toe stand is gezond en met den lieer Patijn was spreker 't eens, dat de min gunstige finan- cieele toestand van 't oogenblik van voor- bijgaanden aard is. Ook spreker wil slechts tijdelijke maatregelen ter versterking dei- schatkist. Accijnsverhooging van gedistilleerd be hoort daaronder niet. Wat verder 't pro gram van de Regeering betreft, blijkt niets van een streven om krachtig te willen her vormen. In de Memorie van Antwoord wordt de sociale hervorming verwaterd. Ook 't politiek program getuigt evenmin van hervormingsziu. Spreker oordeelde dat Regeerings standpunt isChristelijk maar voor alles conservatief. Tegen dit conservatisme dienon alle de mocraten zich aaneen te sluiten. Voor spre ker en zijn vrienden blijft een allereerste eisch waaraan voldaan moet worden af doende oplossing van 't tóearechtvraagstuk ook voor de vrouw en een grondwetherzie ning om hiertoe te kunnen komen Spreker verheugde er zich over dat de heer Borge- sius zich gisteren onomwonden voor alge meen kiesrecht heeft uitgesproken. De Momorie van Antwoord betrekkelijk 't voorstel der Vrijz. Dein. partij zal tijdig werden ingezonden om nog voor den aan staanden stembusstrijd het kiesreohtsvraag- stuk in de Kamer te kunnen behandelen. Spreker verwachtte van algemeen kiesrecht 'gunstigen invloed op den gang onzer wet geving. Naast t kiesrecht-vraagstuk zal ge dacht moeten worden aan oplossing van 't defensievraagstuk, aan bevordering der volkskracht in stoffelijken. zedelijken en geestelijken zin. De heer R e y n e. hoewel geen tegen stander van grondwetsherziening ter oplos sing \an 't kiesrechtvraagstuk, behield ech ter na 't gebeurde in de laatste liberale Unie-vergadering zich volkomen vrijheid \oor. Wat ouderdoms-verzekering betreft was hij voor 't Drentache stelsel. Spreker bestreed voorts 's heeren Lohmans rede. Had hij zich eenige weken geleden nog be- tiekkelijk sympathiek over 't Kabinet uit gelaten. na de Memorie van Antwoord moest bij verklaren zich niet met 't stand- puut der Regeering te kunnen vereenigen. De heer De Waal Malefijt ver heugde er zich over, dat 't Kabinet zich duidelijk omtrent zijne beginselen heeft uit gesproken. Door de verklaring van Maart was spreker overtuigd dat 't Kabinet een beslist christelijke politiek zou voeren De heer De Geer betoogde, dat van Minister Heemskerk verwacht had mogen worden dadelijke afdoende voorziening in den financieelen nood van gemeenten Ver- miming van het belastinggebied der ge meenten is onvoldoende Hij bepleitte ver dere middelen, o.a. wijziging van de Rijks- uitkeering. In de avondvergadering zette de heer De Geer zijne rede voort. Hij ontwikkeld als- toe uitvoering zijner denkbeelden over het kiesrecht, waarna hij de uitbreiding oppor- tuur achtte en de bezwaren daartegen in gebracht, o.a. de beweerde overheersching van één klasse ontzenuwde. De heer Van Citters kan den toestand van 's lands financiën niet zoo ongunstig vinden nis de Regeering, welke meening hij demonstreert met het aanvoeren van verschillende cijfers, in verband waarmee hij ook verwijst naar de rede van den heer Patijn. Het is sprekers meening dat in dien er versterking moet komen van fi nanciën, er veei is te vinden in progressie bij de Bedrijfsbelasting. Verdient het geen aanbeveling om de bestaande belastingen zoodanig te verbeteren, dat zij in de hooge inkomens meer opbrengen'? Nieuwe belastin gen zijn altijd veel onaangenamer dan het wijzigen en verihoogen van bestaande. Een van de groote bezwaren tegen de inkomstenbelasting van De Meester was juist het betrekken van den landbouw in die belasting. Dit zou aan de rechterzijde der Kamer zoor groote bezwaren ontmoeten en spr. hoopt dan ook, dat de Regeering daar mee rekening zal houden. Vooral de kleine landbouw zou bij een dergelijken maatregel zeer worden belemmerd* en gedrukt. Spr. vraagt den Min. of hij bij zijn werk plan de herziening van het tarief, cïïe voor onze nijverheid van zoo groot belang is meer op den voorgrond wil stellen. Het denkbeeld om tariefsverhooging te doen samengaan met een verlaging van den suikeracc-ijns zou spr. toelachen. Men zal dit jaar zeer zeker de opcenten op de Vermogens- en Bedrijfsbelasting moe ten heffen, maar met het oog op de verbe tering der middelen in de laatste twee maan den vraagt spr. uitstel van de accijns-ver hooging op liet gedistilleerd. De heer Nolens maakt te opmer king, dat zoo ongeveer ieder jaar bij de algemeene beschouwingen hetzelfde wo dt gezegd, voor spreker een reden om zich zi er te bekorten. Wat de financiën betreft, zal spr. niet, zooals andere gedaan hebben treden in de vraag wat gewone of buitengewone uitgaven zijn. De overeenkomst is dat ze beiden be- taaid moeten worden (gelach). De positie van den min. v. Fin. is niet pleizierig. Z'n collega's vragen geld, maar aan den anderen kant staat de Kamer, die schuw is voor be lastingen. Nu zegt men, dat minister Kolk man veranderd is, dat hij pessimist is ge worden. Spr. zou willen zeggen de man is nu niet meer Kamerlid, maar Minister en hij ziet de zaken door een geheel anderen bril Als de heeren Patijn en Van Citters nog eens Minister worden, zullen ze dat ook wel ondervinden Wat de tariefsherziening betreft, men treedt daartegen op mét groote bewe ringen die dan als argumenten dienst moeten doen. Een tariefsverhooging he- lioeft niet noodzakelijk prijsverhooging van levens- en verbruiksmiddelen ten gevolge te hebben. De ervaring in dit opzicht in an dere landen is geruststellend. Vervolgens ging spr over tot dn verhou ding tus6chen de Kamer en dit. volgens den heer Borgosius ,,uit onvoorzichtigheid ge boren" Kabinet. Maar aan welke zijde was de onvoorzichtigheid Het Kabi net is voortgekomen uit onmacht van links om een Kabinet te vormen. Aan de rechterzijde was de onvoorzichtigheid niet. Spr. kan geen frontverandering in dit Kabinet ontdekken. Het Kabinet heeft direct gezegd dat liet was een rcclits ministerie, maar het moest rekening hou den niet de omstandigheid, da', het g'en meerderheid had. Daarom kon het niet ge heel worden gestuurd in da richting van een rechtseh Kabinet. Een ander verwijt is, dat nu de antithese weer wordt binnengevoerd, maar de vrees hiervoor is meer verbonden aan het feit, dat dr. Kuyper weer de Kamer is binnengetre den. Andere landen bewijzen, dat de anti these daar ook steeds meer de scheidslijn wordt. Dat is een noodzakelijk gevolg van de omstandigheden. Wie de christelijke openbaring erkent, kan ook in de politiek niet anders doen dan op de basis daarvan staan. De Min. van Binnenl. Zak-en fde heer Hteemskerk) kwam aan het woord tot beantwoording der sprekers. De minister ging allereerst in op eenige opmerkingen van ondergeschikten aard. De heer Troelstra verweet o.a. de Reg-, dat zij oorlogsschepen zond naar werkstakin gen, maar dat geschiedt niet om de vakver- eenigingen te bedreigen, maar om 't recht als burger van iedereen die wil werken, te handhaven. Dit laatste moest niet noodig wezen. Misschien wil de geachte afgevaar digde in die richting wel eens werkzaam zijn. (Luid gelach.) De heer Troelstra: Wilt u mij daar voor aanstellen? (Groote vroolijkheid.) De Minister: Laat ik daaromtrent nog geen enkele toezegg'ng doen. (Uitbun dig gelach Het verwijt dat de Regeering bij de werk loosheidbespreking zwak zou hebben ge staan, kan spr. absoluut niet inzien. Er is geen enkel Nederlander, die op dit gebied krachtiger hervormingszin kan toonen. Er is nog maar van een zeer enkele Nederlandsche plaats een verzoek om gou vernementshulp gekomen. Het particulier initiatief is reeds ontwaakt. De heer Troelstra: Daar hebt u niet toe medegewerkt. De Minister. Maar ik heb het ook niet verhinderd. Zelfs Amsterdam heeft nog geen gouvernementshulp gevraagd. Intusscheu zuilen met Sint Nicolnas, Nieuwjaar en andere drukke dagen door het bestuur der posterijen burgers voor de be stelling worden geëngageerd. Wat de benoe ming van Mr. de Marez Oyens in de staats commissie voor de spoorwegpolitiek be treft, betoogt de minister dat deze volstrekt niet beslist tegen staatsexploitatie is. Hij is gematigd onverschillig, maar uitnemend deskundige en zal het vraagstuk ongetwij feld onbevooroordeeld onderzoeken. In zij ne interpellatie-rede heeft de oud-minister De Marez Oyens volstrekt niet met staats exploitatie gespot, wat Spr. met passages uit die rede tracht aan te toonen. Voorts besprak de minister de verhou ding der regeering tot de Tweede en de Eerste Kamer bij de behandeling der ach- terstandsontwerpen De regeering wil niet, dat liet recht van amendement in de Eerste Kamer zal worden binnengesmokkeld. Het toezeggen van een novell was een geheel andere zaak. Daarin zit niets onzuivers, want de Eerste Kamer bleet natuurlijk volkomen vrij om die novelle al of niet te verwerpen. Wat de gemeente-financiën betreftSpr. maakt zich niet ongerust over de financiën van alk gemeenten, maar slechts over die van één gemeente. In eene nota bij het be kende staatsrapport heeft de minister hier over zijn meening reeds te kennen gegeven. Een en ander komt echter beier te sprake bij het ontwerp tot verruiming van het be lastinggebied der gemeenten. Het denkbeeld om HijkssLeun te geven aan de gemeenten voor de verpleging van armlastige krankzinnigen, kan thans moei- elijk worden verwezenlijkt. De M i n i s t e r zal Vrijdag te 10^ uur zijn rede voortzetten en alsdan jngaan op de algemeene beschouwingen. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 20 Nov. bevat o.m. de volgende Kon. besluiten benoemd tot vice-consul te Narva J. 1'. Dorff benoemd bij het le regiment vesting-artil lerie tot Ie luitenant 2e luiteuant A. J. Maas, van het korpsbij het 2e regiment tot kapitein de le luitenant jlir. M. L. Aio wijn, van het korps pantserfort-artillerie; tot majoor-kwartiermeester de kapiteins kwartiermeester C. J. H. J. Scliuak en W. Woudstra, van het 11e en het le regiment infanterie; bij de genie tot reserve 2e luite nant bij den militairen telegraafdienst de opzichters bij den vesting-telegraafdienst J. Bruce, J. P. G Vennik, A. M. Kok, J. M. Rongen, Th. Meïjers, A Noltee, C. Vlaan deren, H Hemmes en A Jonas benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Gimieken J. M. Lietz, post-commies 2e klasse tot technisch ambtenaar 2e klasse bij het departement van koloniën J. C. de Klerk, thans tijdelijk tot reserve-kapitein bij het 2e regiment vesting-artillerie de kapitein J. F. Schenk, van dat korps, die tevens wordt gepensio neerd. benoemd t leeraar aan de Rijks H. B. S te Heeren veen W. Meyercluwen, leeraar te Hilversum tot burgemeester te Axel J. Huizinga op verzoek eervol ontslagen L. N. Deckers als 2e luitenant bij liet Tielsche Vrijwilli gerscorps. verlof verleend tot liet aannemen der onder- sclieidingsteekenen achter hunne namen ver meld, aan de volgende personen jhr. L. A. van Loon, te Doorn, lid der Pro vinciale Staten van Utrecht, de versierselen van eere-ridder der Johanniter-orde, hem door Z. M. den Koning van Pruissen geschonken S. Louwerse, te 's-Gravenhage. meesterknecht ter drukkerij der Algemeene Landsdrukkerij, de Kroonorde-meJaille hem door Z. M. den Ko ning van Pruissen geschonken benoemd tot technisch ambtenaar 2e klasse bij het Technisch Bureau van het Departement van Koloniën, J. C. de Klerk, thans tijdelijk als zoo danig werkzaam. Prins Hendrik is gisterenmiddag te Blankenburg in den Harz aangekomen, om den hertog-regent van Brunswijk een bezoek te biengen. Het Dev. Dagblad verneemt, dat Z. K. H. Prins Hendrik heden morgen 6.48 te Deventer is aangekomen en per eigen auto van het station H. IJ. S. M. naar een land goed in de buurt dier plaats is gereden, ter bijwoning van een jachtpartij. Naderland au Venezuela. De Amigoe di Curasao van 24 Oct. 1.1. ontleent aan particuliere brieven onder meer het volgende ..De Patagonia bracht 2 groote kanonnen, de Dagfred ammunitie naar La Guayra. ,,D eVenezolaansche Regeering liet te La Guayra rondstrooien, dat al deze verster king niet tegen Holland gericht was, maar om voorbereid te zijn op binnenlandsche verwikkelingen „Sommige brieven melden dat een min nelijke schikking met Nederland aanstaande is." De benoemde gezantschaps-attaché in algemeenen dienst, jhr. mr. C. L. de Jonge, blijft voorloopig ook nog verder te Tanger werkzaam, alwaar hij zijn proeftijd voor den diplomatieken dienst doorbracht. Mr P. L. F. B 1 u s s f Op 90- jarigen leeftijd is te 's Gravenhage overle den mr. P. L. F. Blussé, die vooral als veeljarig lid van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland uitblonk. Hij was bekend om zijn toewijding aan de belangen van dat ge west, die hij met uitgebreide kennis en groote geestkracht behartigde, vooral op het gebied van verkeers-, waterschaps- en pol- dcibelangen. Door de regeering werd hij na zijn aftreden tot staatsraad in buitengewo nen dienst bonoemd, omdat hem vroeger het ridderkruis dor orde in den Nederlandschen Leeuw was geschonken. Een korte poos was Blussé ook lid van de Tweede Kamer voor Leiden en behoorde hij tot de oude garde van de Thorbeckiaansche richting, aan welke hij steeds warm ver knocht bleef. Groote verliezen van de paanebakkcr ij en door .de vors t. De vrije hevige vorst in de afge- loopen week heeft de pannenbakkerijen groote schade toegebracht. Alleen in Alfen aan den Rijn en naaste omgeving zijn een half millioen pannen stuk- gevroren, terwijl dit cijfer voor de fabrieken langs den Rijn tot Utrecht op 3.5 a 4 mil lioen geschat wordt. Een direct gevolg hiervan is de vermin dering van klei-aanvoer naar de fabrieken. Mogelijk dat door deze vermindering der fabricage de prijzen in liet voorjaar stijgen, waard or de nu geleden schade wordt ver goed. J a c. Bos. Naai* de Tel. van be- trouwbnre zij dé verneemt, is de firmant S. Frank voortvluchtig. Woensdag jl. hield genoemde gefailleerde zich nog te Londen °P- Duitsche Greet. Door de jus titie te 's Gravenhage is opsporing gevraagd van Carolina Sophia Ottilie Gretchen (Mar- garetha) Führopp, bijgenaamd Duitsche Greet, 32 jaar, geboren te Rockow, pension houdster, laatstelijk wonende te Arnhem, bij arres. van het gerechtshof te 's Gravenhage, dd. 8 October bij verstek veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens koppelarij. Kermisvermaak. Donderdag stond voor de rechtbank te 's Hertogenbosch terecht de landbouwer A. Maas, beschul digd van den 14en Juni, tijdens de kermis te Hilvarenbeek, J. Seis zoo te hebben gesto ken of gesneden, dat deze aan de gevolgen is overleden, en aan een ander, A. L. van Herk, een levensgevaarlijke wonde te hebben toegebracht. De rechtbank veroordeelde den beschul digde tot vier jaar gevangenisstraf en het betalen van een vergoeding van 130 gulden en 5 cent, aan den mishandelde Van Herk. Droevig ongeval. De man, die Zaterdagavond nabij den tol te Meteren zonder vergunning een onderkomen in een kapberg had gezocht en, toen de politie hem gelastte omlaag te komen, verlamming aan bride beenen en rechterarm opdeed, is in het ziekenhuis te Culemborg aan de gevol gen hiervan overleden. Treinongeval. Op een overweg nabij het station Rosendaal is gisterennacht een kar met paard aangereden. De kar werd zwaar beschadigd en een vrouw die op de kar zat bekwam lichte ver wondingen aan het hoofd. Branden. Te Woensel brak Don derdagnacht brand uit in de sigarenfabriek van de weduwe Th. van Hapert. Door gemis aan water kon men met de gebrekkige brandbluschmiddelen zoo goed als niets uitrichten, en kon dus niet worden belet dat de belendende fabriek van de firma W. Faassen, waarop de vlammen waren over geslagen, eveneens totaal afbrandde. Door hel omhalen van muren kon de bran I eenigszins beperkt worden, doch toen om half vijf vanmorgen de vlammen weer oplaaiden, werden ook liet woonhuis van den heer Faassen en de bovenwoning van den tr a met nducteur Van Geenen een prooi der vlammen. Van den inboedel van den heer Faassen kon nog een gedeelte worden gered. Overi gens ging alles in de vlammen op. Verzekering dekt de schade. Gasontploffing. Gistermiddag had in het spiegel magazijn van de firma Sala, Breestraat te Leiden, een geweldige gasontploffing plaats, waardoor in magazijn en werkplaats groote schade is aangericht. De groote spiegelruiten aan de straat spron gen en de stukken vlogen tot aan den over kant. De knechts roken gaslucht en verwit tigden daarvan den patroon, die met een lucifer het lek zou zoeken met het gevolg dat de ontploffing plaats had. De heer Sala kreeg eenige, hoewel niet ernstige wonden. (Hbld.) Door boombl aderen tegen gehouden. Op de tramlijn Gendringen Isselborg deed zich Vrijdag j.l. het curi- euse geval voor, dat de tram niet vooruit kon, omdat de lijn over een grooten afstand met gevallen boombladeren bedekt was. De conducteur moest de lijn met een bezem schoonvegen. RECLAMES. Tan 15 regels f 1.elke regel moer f 0.20 De beroemde Fransche romanschrijver was uitnemend bekend met de Engelsclie hoofdstad waar hij als jonge man geruimen tijd woonde toen hij in betrekking was bij eene Fransche uitgevers firma welke te Londen oen kantoor had. Eens schreef Zola aan een zijner vrienden: „Ik ben moe en heb genoog van deze reusach tige stad met zijn rumoer en geratel van tien duizenden wielen op de straatsteenen, die stad waar steeds elkeen haast heeft, vliegt, rijdt en waar eeuwige onrust heerscht. Wellicht is het echter Slechte Spijsvertering dat mij zoo zwart gallig doet zijn. Ik denk bepaald dat dit de oorzaak is. Helaas er is geen macht ter wereld, zelfs niet de aanblik van mijn dierbaar vader land die mij daarvan kan genezen". Zola had gelijk. Er bestaat slechts ééne ge nezing voor Slechte Spijsvertering en dat zijn Moedor Seigel's Tabletten. Deze waarheid wordt als zoodanig erkend in de 16 voornaamste lan den der wereld en niettemin zyn er toch nog zoovele menschen die maar blijven lijdon ten gevolge van deze wanhopende kwaal Deze tabletjes werken op de maag, lever en inge wanden op eene wijzo als geen ander genees middel ter wereld en het gebruik er van ver zekert eene gezonde werking dezer organen. Mej. K. G. Koel man-Vroeg, wonend© Kater straat 21, den Haag, schrijft ons in dato 27 Mei 19U8: „Gedurende een aantal jaron heb ik aan slechte spijsvertering geleden en aan al de daarmede gepaard gaande ziekten; niets tor wereld kon mij verlichting geven maar Moe der Seigel's Tabletten hebben mij thans volko- komon genezen. Moedor Seigel's Tabletten* zijn verkrijgbaar bij alle Drogisten en bij de voornaamste Apo- thekeis. Prijs fl. 1.50 per fleschje. Te Amersfoort verkrijgbaar o. a. bij den Hoe I A. v. d. Weg, Langcstraat 23; te Utrecht" I de Heeren T. P. v. d. Bergh Zn., He;a I weg 23. I De gemeenteraad van Utrecht hield gisterenmiddag eene vergadering. Ingekomen was een adres van een aantal werklcozen, waarin verzocht werd om bij uitbesteding van gemeentewerken in de be stekken naast minimum-loon en maximum- arbeidsduur, eene bepaling op te nemen, dat zooveel mogelijk bruikbare Utrechtsche arbeiders en geen vreemde werklieden moe ten worden aangenomen. Voorts een request van de Utrechtsche afdeeling van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, houdende verzoek het daarheen te willen leiden, dat in het, vervolg alle zaken de inwendige aan gelegenheden der school rakende, besproken worden door het hoofd der school en de on derwij zers(essen) van bijstand gezamenlijk, met dien verstande, dat het hoofd der school, indien hij bezwaar maakt tegen het uitvoeren van gezamenlijk genomen beslui ten, daarvan gemotiveerd mededeeling doet aan B en W. en aan het personeel der school. Beide verzoeken werden gesteld in haoder van B. en W. om praeadvies. Het nieuwgekozen lid de heer B. A. J. van dei Hegge Zijnen werd als zoodanig ge ïnstalleerd. Aan B en W. werd machtiging verleend om in 1909 tijdelijk tot een bedrag ad f 1.200,000 op te nemen ter voorziening in kasbehoeften. De raad besloot, dat de op de Kerstdagen vallende markten op 24 Dec. gehouden zul len worden en de op den Nieuwjaarsdag val lende kaasmarkt op 2 Januari e.k. Gcedgekeurd werd de overeenkomst met liet College van Regenten der Vereenigde Gods- en Gasthuizen betreffende liet gebruik van het ziekenhuis. Aan B. en W. werd machtiging verleend om in liet gebouw voor de vruchtenveilingen op liet Paardenveld een electriscli inijntoe- stel ingericht voor 150 nummers te doen aanbrengen tot een bedrag ad f 2700, en dit toestel tot weder-opzegging in gebruik te geven aan de vereeniging „Groenten- en Vruchtenveilingen Utrecht en Omstreken", onder bepaling dat aan de gemeente de geiieele netto-opbrengst, doch ten minste 100 per jaar, zal worden uitgekeerd. Afgewezen werd het verzoek van de af deeling Utrecht van den Christelijk Natio- nalen Werkmansbond om liaar onderafdee- ling „Helpt Elkander" alsnog tot h< t ge meentelijk werkloozenfonds toe te laten. Hierna kwam aan de orde de motie van den heer Mend els in zake de onlangs inge voerde tarieven voor het gebruik maken van de electrische tramlijnen. Deze motie luidde als volgt Pc- Raad, van oordeel dat het jongstleden ing voer de ti am tarief in de practijk noch in het voordee' van het publiek, noch in dat van het bedrijf kan geacht worden te werken, van oordeel dat voor een doeltreffend tarief zooveel mogelijk uniformiteit in den prijs behoort in acht genomen te worden, en die prijs zoo laag mogelijk dient te wor den gesteld, noodigt Burgemeester en Wethouders met aandrang uit het thans geldende tarief ten spoedigste in te trekken en te vervangen door een nieuw tarief in overeenstemming met de hierboven uitgesproken meening van den raad. Dc voorsteller lichtte deze motie uitvoerig toe en wees daarbij er op, dat het tarief te duur is voor arbeiders en kleine ambtena ren Verschillende raadsleden verklaarden het in hoofdzaak eens te zijn met de strekking der motie, doch waren tevens van oordeel dat er weinig deferentie uit sprak voor B. en W De wethouder, de heer Van Dieren Bij voet, en de burgemeester verklaarden, dat zij wel inzagen dat aan bet nieuwe tarief eenige- bezwaren waren verbonden en zij daaron bezig zijn verbeteringen aan te bren gen, welke zoo spoedig mogelijk zullen wor den ingevoerd. Nadat de heer Hendels nogmaals zijn standpunt had uiteengezet, werd besloten elk cleel van de motie afzonderlijk in stemming te biengen. Bij stemming over het eerste deel der motie bleek, dat zoovele leden in massa de vergadering hadden verlaten, dat deze onvoltallig was geworden. (Tien leden verklaarden zich tegen dit gedeelte, terwijl er acht vóór stemden). De vergadering werd hierop verdaagd tot Vrijdagmiddag. Mr. Mendels heeft, naar wij vernemen, aan B. en W. medegedeeld, dat hij zijn motie in zake het tramtarief intrekt, daar hij een herhaling van het gebeurde van gis terenmiddag wil voorkomen. Zeist. Voor haar benoeming tot onder wijzeres aan de Ger. school alhier heeft be dankt mej. R. U D. de Lange te Ouds hoorn. Hilversum. Op een middag zagen twee veldwachters te Hilversum drie perso nen bezig met het doorzagen van een dikken sparreboom, .staande op de scheiding tus- schen heide en bosch van ee nterrein, toebe- hoorende aan den heer jhr. J. A. Kretscb mar van Veen. De afstand was te groot «ni de personen te herkennen, maar naderbi*' ge komen hielden de veldwachters twee perso nen aan, die met een zaag gewapend waren en op wier kleeren sporen van z^gsel en groen bemerkt werden. Het afgwaagde stuk boom was reeds verdwenen. Woensdag stonden de bei<* personen bij verstek voor de 4e Kamer Rechtbank te Amsterdam terecht. We^s diefstal in ver eeniging eischte het O mr- de Bruijn, 'egen ieder één map*^ gevangeriisstraf. N ij k r k. Z K H Prins Hendrik zal morgen, als van j^r* van Weede, ge zant te Wr'len' deelnemen aan een jacht- par-.j op <et lancJgoed Salentijn. 'verreden. Woensdag namiddag had ^i0enen (Veluwe) een treurig onge- vaV*aats*. toontje van G. Willems, on-« /eer 6 jaar oud, geraakte onder een wa- ,en geladen met stroo, waardoor hij het eene wiel over de borst kreeg en bijna on- ddellijk overleed Het ongeluk is waar- cliijnlijk te wijten aan het gaan hangen chter aan den wagen.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2