BINNENLAND. beschermen. Duitschland moest niet alleen een vloot bouwen, maar haar snel bouwen. Opkomelingen, zooals het Duitsche rijk, zijn over het algemeen niet bemind, het nieu we Duitsche rijk wekt meer eerbied dan ge negenheid. Bismarcks plan was niet zonder fouten, maar de vijandigheid tegen het rijk berust toch op meer elementaire oorzaken. Ook prins Bismarck heeft niet den wrok van Frankrijk kunnen dooven of verhinderd dat in Rusland na den oorlog met Turkije een anti-Duitsche strooming bovenkwam En is het zoo verwonderlijk, dat Duitschlands oeconomische vlucht de vroegere vriend schappelijke gevoelens van het Engelsch9 volk, tenminste bij een deel van het Engel- sche volk, in wantrouwen veranderd heeftf Nu houd ik vervolgde Bülow deze vij andigheid niet voor onoverkomelijk. De tijd zal veel heelen of verzachten. Ik zie "n den eerstkomcnden tijd geen oorlogsgevaar Wat wij noodig hebben iskoelbloedigheid, geen vrees, standvastigheid (luid geroep van: zeer juist 1) rust naar buiten en naar binnen. Mij staat voor den geest de schil derij van Albrecht Dürer van den ruiter, die in volle wapenrusting tusschen dood en duivel kalm en koelbloedig door het dal rijdt, en ik stel naast dit tafereel een ander het is van het voorjaar in een Fransche krant verschenen. Het stelde een Duitsch kurassier voor, met degen en helm, maar met gescheurde uniform, die voor een vreem deling, die trots en met afwerend gebaar voorbij komt, bedelend de hand ophoudt. Zoo stelt men zich in het buitenland onzen financieelen toestand en ook onze weerbaar heid voor. Hier schuilt een gevaar, een wer kelijk en groot gevaar, en het hangt alleen van ons af, of wij dit gevaar zullen bedwan gen. Vervolgens gaf Bülow een vergelijking, schel mooi gekleurd aan den eenen, somber zwart aan den anderen kant van de Engel- sche en Fransche economische gebruiken tegenover de Duitsche en hij putte daaruit grond tot vermaningen. Ook hier kreeg Mi chel een verwijt van parvenu-achtigheid naar het hoofd. De Duitschers zijn te lang arm geweest, om niet voor de verzoeking te bezwijken, hun rijke geburen in een behaaglijk leven en weelde na te volgen. In Duitschland heeft een tijd van weelde zijn intrede gedaan, van overschatting van stoffelijke genietingen, die elkeen met zorg vervult. Het volk moet lee- ren sparen. Wie minder verdient, maar spaart, is nuttiger voor de natie, dan wie veel verdient, maar veel opgebruikt. Bülow haalde Frankrijk als voorbeeld aan. Door zijn bewonderenswaardige spaarkracht, die er bij elke Franschman en Fransche in zit, is Frankrijk de bankier van de wereld ge worden. De Franschen zijn een renteniers volk, rijk door den arbeid van het buiten land, dat het Fransche kapitaal zoekt en rente betaalt. De Fransche pers toont zich zeer ingeno men met "deze vleiende woorden. S c h w e r i n, 2 0 Nov. De groother tog heeft een rescript uitgevaardigd aan de commissarissen van den Landdag, waarin hij den stenden verzoekt over te gaan tot de verkiezing van gedeputeerden voor de be sprekingen over de invoering van hervor ming van de bostaande grondwet. Darmstadt, 20 Nov. De Groother togin van Hessen is hedenmorgen van een prinsje bevallen. De „oplossing" der crisis blijkt voor mi nister Von Schön zoo goede medicijn te zijn, dat hij reeds begin December weer aan het werk heet te zullen gaan. rmnMIfc P a r ij s, 2 0 N o v. De Kamer heeft een motie aangenomen, voorgesteld door den heer Pelletan, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk de wet tot stand te brengen op de pensioenen van spoorwegbeambten. Daarna werd het subsi die van 100,000 francs voor de bevordering van de luchtscheepvaart goedgekeurd. De Fransche minister van koloniën heeft een telegram ontvangen, waarin bevestigd wordt hetgeen de Temps over de ongeregeld heden op St. Pierre en Miquelon had mede gedeeld. Het gebeurde met de Amerikaan- sche vlag alleen is onjuist voorgesteld. De Temps is van oordeel, dat het groot ste gedeelte der bevolking van *de eilanden de betoogingen afkeurt, waarvan de recht- streeksche aanleiding een godsdienst-quaes- tie, de ware reden echter de beslist ellendige economische toestand is, waarin zich de eilan den sinds do Fransch-Engelsclie overeen komst van 1904 bevinden. De New-York Herald seint: Bij de betoogingen van Maandagmiddag begaf zich een menigte van een duizend personen, met de Amerikaansche vlag, naar de woning van den gouverneur en van daar naar dio van den consul van de Vereenigde Staten. Deze vertoonde zich echter niet. De menigte zong de Marseillaise en riep: „Leve Amerika, leve de vrijheid I" De opgewonden heid duurde den geheelen nacht, zonder dat echter ernstige ordeverstoring plaats had. De reden van de troebelen is de oude quaestie van scheiding van kork en staat en in hot bijzonder de poging om een clericale zoogenaamd „vrije" school op Ie richten. De koloniale regeering heeft zich verzet te gen haar opening. Twee leeraren, die krach- tigen steun vindon, bij de clericale partij, zijn voor de rechtbank gedaagd en beiden zijn veroordeeld tot 1000 frs. boete. De betooging had ten doel te protestee ren tegen de beslissingen van de koloniale regeering. Men is van meening, dat deze de quaestie in handen heeft gegeven van de regeering in het moederland, en beloofd heeft aan de bevolking van St. Pierre mee te deelen, wat er zou kunnen worden gedaan. De Fransche afgevaardigde Guernier heeft den minister van koloniën medegedeeld, dat hij hem hoden zal interpelleeron over de separatistische betoogingen te St. Pierre en Miquelon. Levallois Perzet, 20 N o v. He den om kwart vóór twaalven vergezelde de minister van arbeid, Viviani, den heer Clé ment bij een opstijging met den bestuurba ren luchtballon Clément Bayard boven het B de Boulogne. Proefnemingen in alle richtingen en op verschillende hoogte, een volkomen stilstand van den motor en her vatting der beweging werden uitgevoerd op verlangen van den minister, dien de proe ven volkomen bevredigden. De Clément Bayard koerste vervolgens naar Parijs, ma noeuvreerde met het grootste gemak boven Passv, het Trocadéro, den Are de l'Etoile, het Pare Monceau en keerden na lj uur naar Levaillois terug. Engeland* Londen, 20 Nov. De drankwet is met 350 stemmen tegen 113 aangenomen. De besprekingen hebben 25 dagen geduurder werden echter geen iugrijpende wijzigingen gebracht in de voorgestelde bepalingen. Het is nog niet zeker, welke houding het Hoogerhuis tegenover het ontwerp zal aan nemen. Italië. Aan een brief uit Rome aan het Centrum, d.d 16 Nov., ontleenen wij het volgende: Een triuinphtocht van den Paus was de indrukwekkendo feestelijkheid, hedenmorgen in St. Pieter gevierd. De opvolgor van Pe trus werd hier gehuldigd, de plaatsbekleeder van Christus werd geëerd den opperpriester, het opperhoofd van de Roomsch-^tho- lieke Kerk werd op heerlijke wijze ko ninklijke hulde gebracht. Ja, meer, welke vorst op aarde heeft ooit een intocht kunnen houden, een triumphtocht, golijk Paus Pius X, de grijze Vader der Christenheid, heden morgen hield binnen de muren van St. Pie ter l De pauselijke Nobelgarde, een 40-tal ridders van hoogen Ilomeinschen adel, volg de een lange rij van circa 3Q0 Bisschoppen en Abten, allen in Misgewaad en gemijterd, Lateinen en Grieken, Rutenen en Arme niërs, zij, opvolgers der Apostelen, wa ren naar Rome gekomen om op heden den opvolger van Petrus den verschuldigden eer bied cn hulde te brengen. Dan een eerbied waardige rij van circa 40 Kardinalen niet secretarissen en slependragers. Eindelijk onder de witte baldakijn op de ..Sedia gestatoria", gedragen door 12 pause lijke kamerdienaars, de Jubilaris, wien de hulde gold van zoovele duizenden (60,000) in de versierde Basiliek van Sint Pieter ver zameld. Den zegenenden kerkvorst mochten zij zoo gaarne een luide ovatie brengen;-zoo gaarne zouden zij uitbarsten in een „Evviva Pio Papa decimo" maar het strenge ver bod op de entreekaartei: schrikte af en de onverbiddelijke wil des Pausen. Doch geheel inhouden kon men zich niet, met zakdoeken en hoeden moest gewuifd en den feesteling een stillen groet gezonden worden. En on derwijl vertolkte de Capella Guilia, het zangkoor van St. Pieter, met begeleiding der zilveren trompetten, de gevoelens van zoo vele duizenden, die in dezen man wilden hul digen den opvolger van den prins der Apos telen „Tu es Petrus et super banc petram aedificabo Ecclesiam meam". Bij het priesterkoor wordt de draagstoel nedergezet, begeeft de Paus zich naar den pauselijken troon en met krachtige, ronde, volle stem, die doordrong tot in de hoeken der groote Basilica, stemde Zijne Heiligheid het „Deus in adjutorium meum intende" aan, waarna de psalmen der None door het Gre- goriaansch- en muziekkoor om beurten wer den gezongen. En onder doodsche stilte klonken van den koepel van St. Pieter de zuivere tonen der zilveren trompetten, zoo klaar en reinhet was als had de hemel zich geopend en waren Cherubijnen nedergedaald om de muziek der engelenkoren te vereenigen met het pogen der arme menschenkinderen om hun éénen Koning te prijzen, die verCoeft' op onze alta- rep. Volgens gebruikelijk ritueel leest de Paus de H. Mis ten einde. Onder liet dankgebed voert Perosi eenige motetten uit; en weder om stelt de stoet zich in beweging om den terugtocht te aanvaarden. Maar alles schaart zich in een halven cirKel rondom de Con- fessio Sancti Petri, het graf van Petrus. Met de Pauselijke driekroon op het hoofd, smeekt Petrus' opvolger met machtig gebaar den hemelzegen af. Dit is een moment, dat iemand in de ziel grijpt. Geloovigen uit de geheele wereld lig gen neder voor den Paus een 300 Bis schoppen en 40 kardinalen vragen geknield den zegen van den Paus. En wanneer men de heele wereld ziet opkomen naar Rome om het jubelfeest van den Heiligen Vader mede te vierenwanneer men ziet, hoe alle be schaafde landen bijzondere gezanten sturen met hartelijke gclukwenschen aan het zicht baar Opperhoofd der Rooinsch-Katholieke Kerk, dan vreest men nog niet een zoo dik wijls voorspeld verdwijnen van den aard bodem, maar voelt de waarheid der godde lijke woorden „En de poorfen der hel zul len haar niet overweldigen". Portugal. Oporto, 20Nov. Na een bezoek aan Coïmbra keerde koning Manuel naai Oporto terug Betoogingen in verschillenden geest hadden plaats. De infanterie deed de café's op het Dom Pedro plein ontruimen. De eigenaren werden gesommeerd tot sluiting Verschillende arrestaties werden gedaan. Er zijn eenige licht geworden. Een weinig later was alles kalm I)e café's werden weer ge opend, de arrestaties niet gehandhaafd. Oo«t«i rij k-H ongarfja» De geheele Oostenrijksche pers steekt den draak met de bewering van den heer Welimi- rowitsj, president van den Servisclien staats raad, dat Oostenrijk zich schuldig zou heb ben gemaakt aan schending der grenzen. De berichtgever van de Neue Freie Presse te Belgrado schrijft, dat het antwoord van den heer Wilimirowitsj aan de vertegenwoor digers der mogendheden deze niet alleen niet heeft bevredigd, maar zelfs pijnlijk aange daan, daar zij het bewijs leverde van de volslagen onbetrouwbaarheid der Servische regeering. Immers pas eenige dagen geleden was een vierde cavallerie-regiment de troe pen aan de grens komen versterken. En wat het vormen van benden betreft, is het bekend dat reeds eenige benden in het binnenland gereed staan om naar de Drina te vertrek ken en dat te Belgrado zoogenaamde legioe nen in het openbaar milita:re oefeningen houden met wapens, hun door de regeering verstrekt. Ook verklaarde de president om aan zijn bewering van schending der gren zen kracht bij te zetten, dat er een cavallerie- sabel en muts op Servisch gebied gevonden was. Dit staat echter in verband met iets, dat 5 weken geleden gebeurd is. Toen was nl. een Oostenrijksche cavallerie-patrouille bij vergissing op Servisch gebied verdwaald geraakt en was toen de vergissing gemerkt werd in groote haast teruggetrokken, waar bij een nian zijn sabel en een ander zijn muts ontviel. En dit onbeduidende feit was nu opgeblazen tot een schending der grenzen. hnH. De kroonprins van Servië heeft Dinsdag avond bij den Britschen gezant te Belgrado gedineerd. Een niet zeer verstandige aan moediging 1 Belgrado, 20 Nov. Een mededee- *ling van Servië logenstraft de berichten be treffende het sluiten van een militaire over eenkomst tusschen Servië en Turkije, doch er bestaan vriendschappelijke betrekkingen. Servië verlangt noch den sandjak Novibazar, noch eenig ander deel van het Turksche ge bied. P a r ij s, 2 0 Nov. Een telegram uit Belgrado aan de Petit Temps meldtEen telegram uit Neusatz bericht, dat vele ka nonnen en een ontzaglijke hoeveelheid schiet voorraad te Peterwardein zijn aangekomen. De vesting wordt 's nachts verlicht door mid del van reflectors. Het gerucht heeft gisteren te Somlin ge- loopen, dat Oostenrijk-Hongarije deze week een begin zouden maken met zijn militaire demonstraties tegen Servië. 37 wagons met schietvoorraad en kanonnen van Monastir verzonden, zijn te Uskub aangekomen. Een groot aantal bataljons zijn Uskub doorge trokken in de richting van de Bulgaarsclie grens. Nog meer troepen worden verwacht in deze streken. Turkij*. De Pol. Kon-, verneemt uit Konstantino- pel, dat de onderhandelingen tusschen Tur kije en Bulgarije in een gunstiger stadium zijn gekomen. Het uitzicht bestaat, dat op de volgende punten overeenstemming zal wor den verkregen lo. aflossing van het in beslag genomen gedeelte van den spoorweg; 2o. aflossing van het spoorwegvak Bello- waBakarcl in Oost-Ruinelië, waarvoor Bul garije thans een vaste kilometerrente betaalt 3o. kapitaliseering van de Oost-Roemeli- sche schatting 4o. vuurtorens in Bulgarije en Oost-Roe- melië 5o. aflossing der gezondheidsrechten (on geveer 5000 T. P.) die Bulgarije aan de Porte verschuldigd is, en verrekening van de kosten van posterijen en telegraphic 6o. inkomsten uit kerkelijke goederen in Bulgarije en Oost-Rumelië. Bulgarije ver klaart zich bereid de inkomsten uit die goe deren te besteden voor het doel, waarvoor zij bestemd zijn, doch alleen op Bulgarijsch gebied. Onoverkomelijk schijnen nog altoos de quaesties over de Bulgaarsclie schatting en over de overneming van oen deel der Turksche staatsschuld door Bulgarijehier over wil Bulgarije geen bespreking toelaten. Voor het exploitatierecht der Orientspoor- wegmaatschappij en den afkoop van het eigendomsrecht der Porte biedt Bulgarije een bedrag van 40 millioen T. P., maar het stelt darategenover aan Turkije den eisch tot betaling van 28 millioen T. P. voor den aankoop van den spoorweg Roestsjoek Varna in 1888. Voor zoover de verschillen van meening door deze onderhandelingen niet zijn opge lost, zullen zij aan de Europeesohe conferen tie worden onderworpen. De Servische gevolmachtigden te Konstan- tinopel onderhandelen voornamelijk over den Donau-Adria-spoorweg. De Porte wil daarop r.iet ingaan en betoogt daarover eerst voor- loopige studiën te moeten maken. Novakowitsj heeft verder de opdracht, voor Servië gemakkelijke voorwaarden voor het transitovervoer door Turkije te verkrij gen, en het herstel van het Patriarchaat te Ipek te bewerken, zoo de BulgaarscHe Exarch, ~ok na het herkennen der Bulgaar sclie onafhankelijkheid, te Konstantinopel gevestigd zal blijken. Marokko. - De roover-prins-Raisoeli is benoemd tot gouverneur over alle stammen tusschen Tan- ger 'en Alcazar Khebir, onder belofte dat hij een millioen francs aan den makhzen af zal dragen, waarvan hij reeds fr. 200,000 betaalde. Deze tijding heeft groote opwinding ver oorzaakt onder de inboorlingen, die alle verbindingswegen dreigen af te snijden tus schen Tanger, Alcazar Khebir en Fez. China. Een reeks van decreten is verschenen, waarbij o. a. een strenge bewaking der „Verboden stad" wordt bevolen en bepaald, dat het tijdperk van den nieuwen Keizer den naam Swantoeng zal dragen. Die naam wordt zoo uitgelegd, dat de troon het pro gram zal volgen van eenheid der natie en uitvoering der hervormingen. Ook werd de naam vastgesteld, dien de overleden Keizer na zijn dood zal dragee. Twee hooge ambtenaren te Peking hebben opdracht ontvangen, zich naar de westelijke graven te begeven, en de geschikte plaats uit te zoeken voor een graf van wijlen kei zer Kwang-sioe. De lijkplechtigheden, die heden beginnen, zullen 27 dagen duren. Het uitzoeken van een begraafplaats is voor Chineezen een moeilijke zaak. Niet al leen komt daarbij de bodemgesteldheid in aanmerking, maar ook de meest voorkomen de windende plaatselijke geesten en de opinie van den grooten Chineeschen draak. Dit verklaart waarom in China de graven over het geheele land verspreid zijn en dik wijls vijf geslachten lang niet aangeroerd mogen worden, tot groot nadeel van het ver keer. De bezorgdheid voor i ustverstoring ten gevolge van de troonswisseling te Peking is lot dusver niet gegrond gebleken. Tiendui zend volgens buitenlandsche methoden ge drilde soldaten handhaven de orde. Zij ge dragen zich beleefd tegenover vreemdelin gen. De financieele paniek bedaart. Veer tien banken, die voor eenige dagen gesloten wei-den, hebben haar betalingen hervat Nnnr Amerikaanse!) vocrbeeld heeft de re geering haar de middelen verschaft om de paniek te bezweren. Vijf dagen lang zal men uitbetalen. De correspondenten \an Japansche bla den te Tokio blijven volhouden, dat de dood van keizer Kwang-sioe aan andere dan na tuurlijke oorzaken moet worden toegeschre ven. De arrestatie van eenige paleisbeamb ten is voor hen het bewijs voor de waarheid van het gerucht, dat de keizerin het eerst overleed en dat de keizer uit den weg werd geruimd op aansporing van de paleis-be ambten, die verantwoordelijk werden geacht voor de mislukking van de in 1898 beoogde hervormingen en die deswege straf veresden, indien de keizer in leven bleef. Uit Tokio wordt voorts aan de New-York Herald" geseind, dat de Japansche generaal Aoki, die op weg is naar China, in een in terview verklaard heeft, dat de verwachte vermindering van de Japansche garnizoenen in China noodzakelijk uitgesteld moet wor den. Prins Tsjang, voorzitter van den Chinee schen Staatsraad, heeft in naam des keizers aan alle bevriende mogendheden een persoon lijk schrijven gericht, waarin hij verzoekt om de sympathie der staatshoofden. Dit is iets nieuws voor China en wordt beschouwd als een bewijs, dat "de tegenwoordige regee ring zich krachtig gevoelt. Vereenigde Staten. Buffalo, 19 Nov. De opslagplaat sen van vee te East-Buffalo zijn van liooger hand gesloten, hangende een onderzoek naar het uitbreken van mond- en klauwzeer. Het departement van landbouw gaf last dat de staten Pensylvanië en New-York onder qua rantaine zouden worden gesteld. Allerlei. vDe beste klok ter wereld is sinds 1865 de electrische klok in het observatorium te Berlijn, die in een luchtdichten glazen cy linder gesloten in twee of drie maanden per dag slechts 1/1000 van een seconde verschil geeft met den waren tijd. vIn verband met de nauwe damesrok ken hebben de Parijsche dansmeesters, in rade vereenigd, vastgesteld, dat alle dansen m den komenden winter zullen worden uit gevoerd met kleinere passen. vIn de Aegeïsohe zee kruisen op het cogenblik talrijke piraten, vooral tusschen Athos en Samothrake. De zeeroovers hebben dezer dagen het zeiljacht van een rijken Griek aangehouden en geplunderd en de be manning en de passagiers vermoord. vTe Chicago is een zekere Piet van Vlissingen, Nederlander van geboorte, tot 14 jaar strafgevangenis veroordeeld. Arm in Amerika gekomen, had hij zich tot een vijf voudig millionair weten op te werken. Ech ter niet op eerlijke wijzedoor een venuftig uitgevonden stelsel van vervalsching en al- leilei valsche handteekeningen wist hij eerst den grondslag tot een kapitaaltje te leggen, om dit vervolgens op dezelfde wijze te ver- veelvuldigen. Hij was in Chicago algemeen gezien en gold als een bij uitstek schrander manhij was getrouwd met zekere juffrouw Roosevelt, een verre verwante van den Pre sident. De Staatscourant van Zaterdag 21 No vember bevat o. ra. het volgende Kon. be sluit op verzoek eervol ontslagen mr. A. M. Kok, als adjunct-tolk voor het Turksch en het Arabisch aan het gezantschap te Con- stantinopel, zijnde hij benoemd tot kanselier bij dat gezantschap tevens belast met de waarneming van het consulaat e Constanti- nopel. Aan de Staatsoourant van heden ontleenen wij nog het volgende Koninkl. besluit op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter der plaatselijke oommissie voor de ongevallenverzekering le Meppel. aan D. de Visser, en benoemd tot voorzitter dier commis sie J. A. R. Bosma. burgemeester der gemeente N ïjeveen H. M. de Koningin heeft aan den kamerheer i. b. d., mr. F. S. K. J. graaf van Randwijck op verzoek eervol ontslag ver leend als ceremoniemeester, onder dankbe tuiging voor de als zoodanigb owezendien- sten. H. M. de Koningin-Moeder doet se dert Haar terugkeer in de Residentie bijna dagelijks een rijtoer naar Scheveningen. Prins Hendrik komt heden avond te gen 7A ure (via Het Loo) in de residentie. De Prins is voornemens tot de helft van December au en dan op Het Loo te ver toeven. Rouv ten Hove. De opper-cere- nioniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Ko ningin, don lichten rouw zal aannemen voor den tijd van zes dagen, ingaande op Zater dag 21 Nov., wegens het overlijden van Z. K II. Grootvorst Alexis van Rusland. St.-Ct. Een boek over H. M. de Ko ningin. In het „Nieuwsblad v. d. Boek handel" wordt medegedeeld, dat bij den uit gever Daamen te 's Gravenhage een verta ling het licht zal zien van mededeelingen door Miss Saxton Winter, zooals bekend de vroegere gouvernante van H. M. de Ko ningin, over de jeugd en de opvoeding van Hare Majesteit» Het oorspronkelijke verschijnt onder den titel „Educating Wilhelmina to be a Queen" (De opvoeding van Wilhelmina tot Koniig'n in The Ladie's Home Journal; de verta'ing zal bezorgd worden door mej. H. 8. 8. Kuyper. De Koning van Portugal heeft jhr. mr. Testa, gezant te Madrid, die de Koningin vertegenwoordigde bij de begrafenis van den vorigen Koning en den Kroonprins, tot grootkruis der orde van Villa Vigosa be noemd. De gezant van Mexico bij het Neder landsche n het Belgische Hof is genoemd tot ambassadeur te Washington. De heer Vitalis Effendi, de tot le ge zantschapssecretaris tc Cettinje benoemde 2e b-gatieseeretaris van Turkije te "s Graven hage, is Vrijdagmiddag van 's Gravenhage vertrokken, aanvankelijk naar Parijs, ten einde van daar zijn nieuwe standplaats te be reiken. Naar het Holl spoorstation begeleid door het personeel der Ottomaansche legatie, heb ben tal van leden van het corps diploma tique, o a. de gezant der Fransche Repu bliek, bij den trein een hartelijken afscheids groet gebracht aan den jeugdigen diplomaat, die zich te Den Haag door zijn vriendelijke en welwillende karaktereigenschappen vele vrienden onder alle kringen der samenleving verworven had. De dezer dagen benoemde aspiranten vice-consuls zijn geplaatst bij de hierna te noemen consulaten-genei". 1 heeren Th. Moester, te Shanghai, W. S. Montijn te New-York, en J. A. Schuurman te Londen. Nederland en Venezuela* De Parijsche correspondent van de N. R. Ct. seint De New-York Herald (Parijsche Editie) verneemt uit Willemstad, dat op Bonaire een Venezolaansch zeilschip, de „Fred", is aangekomen, die de t:jding bracht, dat in het oostelijk gedeelte van Venezuela de re volutionairen aan Castro's macht ontsnap pen. In het westen van Venezuela zijn vele oproerlingen gevangen genomen. Het handelsverkeer met Maracaïbo is ge heel afgebroken. Hctopiumvraagstuk. Op de in Januari te Sjanghai te houden inter nationale conferentie ter bespreking van het opiumvraagstuk, zal Nederland vertegen woordigd worden door de heeren A. A. de Jongh, hcofd-inspecteur der opiumregio in Ned.-Indie, als le gedelegeerde en W. G. van Wettum, waarnemend inspecteur dier regie daar te lande, als 2e gedelegeerde. Door de tegenwoordigheid van den minister van justitie vooralsnog in de Twee de Kamer wordt vereischt, kon de Eerste Kamer voor de hervatting der behandeling van de achterstandsontwerpen nog niet wor den^ opgeroepen. Nog eens de tentoonstel ling te Brussel in 1910. Ook door de Commissie van buitenlandsche kunst tentoonstellingen, samengesteld door de ge nootschappen Pulchri Studio en Arti et Ami- citia is een adres gericht aan de Tweede Kamer om te verzoeken alsnog subsidie te verleenen voor de Internationale tentoonstel ling te Brussel in 1910. Het adres wijst op het groote belang van en goede vertegenwoordiging der Nederland- sche kunst op buitenlandsche tentoonstellin gen, waar onze kunst steeds een eervolle plaats heeft ingenomen. Herplaatst in actieven dienst bij het le regiment infanterie de kapitein op non activiteit K. E. M. Vogel. Bij beschikking van den minister van oorlog is de kapitein op non-activiteit K. E. M. Vogel, van het wapen der infanterie, met ingang van 26 November 1908, weder in actieven dienst geplaatst, en wel bij het le regiment van dat wapen. Vanwege den minister van financiën is ter kennis van de ambtenaren gebracht, dat voortaan geen vergunning zal worden verleend tot het aannemen van goschenken ter gelegenheid van een dienstjubileum aan geboden, door buiten de administratie staan de personen, die met den ambtenaar als zoodanig in aanraking komen. De begrafenis van mr. P. L. F. Blussé, oud-lid der Gedep. Staten van Zuid- Holland, is bepaald op Maandag a.s., op Oud Eik-en-Duinen te 's Gravenhage, om elf uur van het sterfhuis. Het is de uit drukkelijke wensch van den overledene dat aan het graf niet zal worden gesproken en dat geen bloemen zullen worden medege voerd. Postzegel-automaat De vijfcents postzegel-automaat van den heer Eggink te Haarlem is Vrijdag aan het post kantoor aldaar in dienst gesteld en voldeed goed. Telefoonverkeer ge stremd. Het telefoonverkeer Velsen IJmuiden is gestremd. Door nog onbekende oorzaak ligt te IJmuiden een telefoonpaal tegen den grond. Een aantal draden zijn stuk. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat aan moedwilligheid moet worden ge dacht. Al weer een. Donderdagmorgen heeft de London Bank met filialen te Rot terdam, Den Haag en Utrecht, haar kan toor te Amsterdam niet heropend. Of dit be- leekent, dat zij mede gevallen is? Vermoe delijk wel, zegt de „Tel.". Een lieve logé. De rechtbank te Haarlem veroordeelde Donderdag A. H., muziekleeraar, die bij een familie te Zand- voort, waar hij als loge was, f 100 en zil veren armbanden stal, tot 5 maanden, min de preventieve hechtenis. G e t e g e n h e d m a r, k t dei dief. Het gezin, waarvan de man f 12 's weeks verdiende, woonde op de Nieuw- markt te Amsterdam, boven een loodgieter, die op den zolder boven het gezin zijn berg plaats had, waar hijzelf wegens drukte ge woonlijk maar zelden kwam en het bijbren gen of afhalen aan zoon of knechts overliet. Hoe weinig vermoedde hij, dat zijn buren, moeder en zoon, van de gelegenheid gebruik zouden maken, door middel van een sleutel. Door haren waren eenige reflectors, door haar zoon 40 a 50 kg. koperen deelen van gasor- nementen, branders en een Geyser er van daan gehaald en bij denzelfden opkooper te gelde gemaakt. Beide zaken werden Donderdagmiddag af zonderlijk voor de Amsterdamsche rechtbank behandeld. Alleen de vrouw was verschenen. Tegen haar cischte het O. M. een jaar, tegen haar zoon een half jaar gevangenisstraf. De diefstal bij den goud smid H a m m e. In de helft van Augustus

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2