149. Tweede blad. 7de Jaargang! Zaterdag 21 November 1908. KOLONIËN. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummér: - 0.05. Deze Couran verschijn dagelijks bohftlv op Zon- eri Feest dagen. Advertentiönmededeelingon enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens Dij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÖN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10, Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnemont. Eene circulairebevattende do voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van lieden,, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan S. W. Melchior en z\jne recht verkrijgenden, wonende alhier, vergunning is verleend tot de oprichting eener gasmotor van 12 P.K., ter vervanging van de bestaande mo tor, dienende tot. het in beweging brengen van drie bookdruksnelper sen en twee degelpersen in het perceel Breedestraat, wijk E, no. 18, kadastraal beken dgemeente Amersfoort, sectie E, no. 2159, onder voorwaarde a. de bestaande kelderruimte, waarin de motor wordt geplaatst, moet voorzien worden van eene behoorlijke veiitilatie-inrichting, bestaande uit een openslaand kelderluik, ter grootte van ten minste 20 d.M-' b. de knalpot van de te plaatsen motor moet een) inhoud hebben van ten minste 10 d M3. Amersfoort^, den 20. November 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester J.G. STEXFERT KROESE. WUIJTIERS. O OST-1NDIE. De Java-Bode schrijft: Nu Habinsaran, het complex van land schappen ten Zuiden van het Toba-meer, en liggende op de hoogvlakte tusschen de resi dentie Tapanoeli en het gouvernement van Sumatra's Oostkust, krachtens koninklijke machtiging, met ingang van den len Decem ber a.s., onder ons recktstreeksch bestuur wordt gebracht, verdwijnt van de Sumatra- kaart het laatst overgebleven witte stukje, m. a. w. is het gansche groote eiland, 't zij onder rechtstreekscli, 't zij onder wettig zelf bestuur gebracht. De civiele gezaghebber Kohier zal het besturen als een onderafdee- ling van de afdeeling Bataklanden der resi dentie Tapanoelie. Celebes. De gouvereur van Celebes en onderlioorig- heden seinde 29 OctoberLa Bodjo, een be kend onruststoker, naar wien sedert gerui- men tijd werd gezocht, is gisteren door een patrouille in het Simadjiba-gebergte aange troffen en neergelegd. Buit 1 beaumont, mu nitie en blanke wapens. De hem vergezellen de bende wist te ontkomen. Een vierde opleidings school voor Inlandsche amb tenaren. De Javabode verzekert, dat de regeering het voornemen heeft, in de resi dentie Bantam op te richten, de vierde op- leidingschool voor inlandsche ambtenaren. Celebrali s-m eningitis. Te Batavia hebben zich in het dwangar beiderskwartier op Glodok eenige gevallen van celebralis-meningitis voorgedaan. Vol gens het Bat. Nbl. was evenwel het gevaar voor verdere verspreiding dier ziekte onder de gestraften geweken. Het ongeluk te Ka rang Asem. Betreffende de buskruit-ontploffing te Karang Asem ontving het Soer. Hbl. eenige inlichtingon, waaruit zou zijn af te leiden, dat het ongeluk moet worden toe geschreven aan onvoorzichtigheid van een onderofficier, die met een mes ging peuteren in een fraaie antieke kruik, waaruit hij het kruit in een vat liet vallen. Het kruit in de kruik ontplofte door de wrijving, de vlam sloep- in het open vat en de ontploffing volgde. De met het toezicht belaste officier, luitenant Geerligs, had zich juist verwijderd naar de rivier, waarin het op te ruimen kruit werd geworpen, omdat hij vernam, dat daar zoo onvoorzichtig met het gevaarlijke goedje werd omgegaan, op de wijze als waarop bedoelde sergeant te werk ging- Kameroverzicht Tweed* Kamer. De Min. van Binnen 1. Zaken (de heer Heemskerk) vervolgde zijn rede. De Minister dankte de versehillende afge vaardigden, die hem,hadden gesteund, bij na zou hij ook zijn dank betuigen aan den heer Troeletra; alleen niet aan den heer Borgesiue, die de eerlijkheid van het kabi net in twijfel trok. De minister ontkende dat er een frontverandering had plaats gehad. Hot is van algemeene bekendheid, dat bij den leider anti-revolutionaire par tij dr. Kuyper een misverstand heeft bestaan. Spr. i6 aan dat misverstand volkomen on schuldig. Hij heeft zioh steeds homogeen gevoeld met dr. Kuyper sedert hij optrad in het politieke leven en daarin is nooit ver andering gekomen. Men heeft gezegd het kabinet is in on voorzichtigheid geboren, 't Kan zijn, maar hot is in elk geval, een wettelijke geboorte (gelaoh). Er wa6 echter bij de vorming van dit zakeh-kabinet geen reden voor een oom- binatie met links bij het groete verschil van gevoelen, dat bestaat. Er bleef dus niet anders ever dan een reohts kabinet. De heer Borgesius maakte een spottende opmerking, dat minister Wenthoh daarin zitting heeft genomen. Maar het is meerma len gebeurd, dat een minister van oorlog of marine in een ander kabinet dan van zijn kleur heeft zitting genomen. Zulks verandert niets aan de richting van het kabinet. Men noemt het program der Begee ring te klein, maar een program kan nooit zoo klein zijn of het is nog groot genoeg. Ieder program blijkt al tijd te groot. Men kan het nooit afwerken. In hei V. V. van Binnenl. Zaken worden meei dan 25 urgente wetten aangevraagd. Inderdaad was het maar een program voor 1$ jaar, maar het mooht niet anders zijn met het oog op de politieke omstandigheden. Het moest een programma zijn waarbij sa menwerking met links mogelijk was. Hoe kan een oogenblik misverstand hebben bestaan omtrent hetgeen bedoeld werd met 't regeeren naar de beginselen levende in de partijen der rectteizijde. Waarom heeft de Minister al dus de politieke positie van het kabinet aan gegeven? Omdat het geen antithese wilde stellen, en dit is ook beslist niet gebeurd. Het regeeringsbeleid moet wel is waar be rusten op een grondgedachte en niet op de tegenstelling van een grondgedachte. En kan men er nu tegenover de rechterzijde een klaoht van maken, dat zij den grondslag van het recht ziet in God? Het ia overigens van algemeene bekend heid dat men op sommige punten reohts en links tot dezelfde resultaten komt. De Minister zegt dat de bedoe ling der coalitie allerminst is scherp tegenover links te staan, maar aamenwerking te zoeken. Daarbij zal wel eens strubbeling ontstaan, door verschil van opvatting, maar dat zal wel altijd zoo zijn en zoo blijven. De heer Troelstra wil strijd tusschen ar beid en kapitaal. Hij moet dus ontevreden zijn met dit kabinet. Maar ook den heer Drucker moet de minister teleur stellen. Door zijn tegenstelling tusschen- conserva tieven on vooruitstrevenden zou een veel bitterder strijd ontstaan. De minister weet niet of het kabinet ge roepen zal worden met een nieuw program te komen. Mocht dit het geval zijn, dan zal het weer een bescheiden program zijn, dat voor afwerking vatbaar is. Vervolgens behandelt de minister een aan tal details uit de beraadslagingen. De Grondwetsherziening wensoht de Mi nister niet ter hand te nemen voor hij weet of hij blijft. Daarom heeft de Begee ring niets toegezegd omtrent kiesrecht of Grondwetsherziening. De Minister heeft thans de positie ran het Kabinet naar hij meent duidelijk uiteengezet. Thans moet de stembus spreken. Blijft het kabinet aan dan zal het later zijn programma ontwikkelen. De Minister van Financiën (de heer Kolkman) dankt voor den onder vonden steun en welwillende critiek en be toogt dat een Nederl. minister ongelukkig is en altijd als het hinkende paard achteraan komt. Hij kan geen weldaden verspreiden, geen tevredenen maken zooals zijne collega's. Nimmer is de minister met zulke loome schreden naar de Kamer gegaan als dezer dagen, wetende dat hem zijn vroeger opti misme voor de voeten gelegd zou worden. Toen Spr. optimist was, waren de toestanden geheel anders dan nu. De minister is nooit profeet geweest. Hij houdt wel van profitee- ren, maar niet van profeteeren, maar toen hij vroeger profeteerde dat de opcenten niet noodig wareD is dit bewaarheid gebleken. Van optimist is de minister pessimist ge worden als gevolg van de omstandigheden. Zij hebben den minister gedrongen tot het geen hij deed, en de minister is niet ontrouw geworden, hetgeen blijkt dat hij in 1906 heeft gezegd ,,dat men alleen noodgedrongen tot heffing van opcenten op de Vermogens- en Bedrijfsbelasting mocht overgaan." Wel nu, die noodtoestand is er nu. De minister verdedigt daarna de wijze om het tekort te dekken en zijne raming welke meer dan hoog genoeg is. De barome ters van de nationale welvaart toch loopen reeds aohteruit. Den heer Patijn merkt de minister op, dat de donkere plekken aan den financieel en he mel donkerder worden. De rekening van den heei Patijn is minstens met 20 millioen ge flatteerd. De minister ziet geen kans de tij delijke tekorten met tijdelijke middelen te helpen. Dit jaar zullen wij zeker achter- raken bij andere jaren en de 10J millioen zijn nie* in te balen. Ook de minister ge looft wel dat de mi4delen weer zullen stij gen, maar als'dat ook niet het geval was zouden wij dood ongelukkig zijn, waar kin derwetten, pensioenen en onderwijs steeds meer geld vorderen. Een blijvende verster king der middelen is dan ook noodig. Wat het tarief betreft wil de minister alleen zeggen, dat een protectionisme niet sterk behoeft te zijn om eenige millioenen op te brengen. Als reeds nu met eene tariefsherziening werd gekomen, zou men gevaar loopen dat het geld al weer verbruikt wa6 als mon het noo dig had voor sociale wetgeving. De heer Patijn wilde alleen verhooging van alen drankacoijns, gepaard met verla ging van den suikeraccijns, maar dat kan op dit. «ogenblik niet. Daarvoor is de risido thans te groot. Is he; waar, dat de aocijns op het gedis tilleerd weinig meer opbrengt, gelijk gepro feteerd wordt. Hoe kan men dan den suiker- accijns verlagen, hetgeen 7 millioen zal kos ten. De minister is volkomen bereid de op brengst dei- verhooging van den drankao- eijns nog sterker vaet te leggen als een soort spaaifond8, een spaarvarken dat de Kamer kan kapot slaan als het geld noodig is. Brsumeerende herhaalt de minister, dat het tekort tweemaal zoo groot is als vroe ger en dat hij met middelen tot dekking moest komen. De minister hoopt dat de Kamer die middelen zal toestaan. De Minister van Landbouw, N. en H., (de heer Talma) meent, dat de Invaliditeitsverzekering slechte aan de orde kan komen, wanneer men voor zioh heeft de organisaties, die mede zullen werken als Ziekteverzekering enz. Dat was de bedoe ling van hetgeen in de Mem. van Aatw. is gezegd. De Verzekeringswet is moeielijker. Het hangt er maar niet alleen van af hoeveel dubbeltjes wij aan den arbeider zullen geven. Neen, de zelfwerkzaamheid der maatschap pij moet worden geprikkeld. Wat dan be reikt kan worden, bewijzen de ziekteverze keringen der arbeiders. Er zijn daaronder piachtmodellen van organisaties. Wenschen de arbeiders zioh niet te organiseeren, ja, dan zal de Staat tussohenbeiden moeten ko men. Hoofddoel moet echter zijn leiding, oontróle en organisatie. Dat geldt ook voor de ziekteverzekering. De Minister spreekt niet van ouderdomsverzekering, maar van Invaliditeitsverzekering. De zaak is zeer raoeielijk en eisoht veel studie, hetgeen wel gebleken is uit de redevoeringen en de tege moetkomende houding van de hoeren Bor gesius en Druoker. l)e bevordering van de kracht der arbeidersklasse. Daarom is het te doen. Maar als wij er hier om gaan veohten wie de ouderdomsverzekering zal tot stand brengen, dan komen wij er niet. Beohts en links moeten wij samenwerken. Er wordt aan deze zaac met ern6^ ge werkt, maar elk oogenblik stuit men op onbekende zaken. Wil men de ouderdomsverzekering tot stand brengen, dan zal nog op tal van punten licht verschaft moeten worden. De Minieter tracht dat licht te krijgen en laat de zaak volstrekt niet lig- gen. 's Ministers standpunt in zake de arbei dersverzekering is niet, dat de arbeider ge holpen moet worden omdat hij oud is, maar omdat zijn leven hem veelal niet in de ge legenheid stelt om zelf voor zijn ouden dag ie zorgen. De zaak der ouderdomsverzeke- rln7 zal door het gemeenschappelijk werk van de Departementen van Landbouw, H. en N. en Binnenl. Zaken tot atand gebracht moeten worden. Landbouw, H. en N. moet het gedeelte der arbeidsverzekering voor zijn zekening nemen. Binnenl. Zaken de armen verzorging. Na replieken, waaraan deelnamen de hoe ren Tydeman, van Dedein, Goeman Borge sius en de Savornin Lohman en na dupliek van den minister werden de algemeene be raadslagingen gesloten. Ongevallenwet 1901. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 37, 45, 46, 98 en 99 der Onge vallenwet 1901. In de toelichting zegt de Minister van Land bouw, dat een •ontwerp van wet, bevattende alle wijzigingen in de Ongevallenwet 1901 welke wenscbelijk of noodig zijn, niet gereed is en niet binnen korten tyd gereed zou kunnen zijn. Het belang van het havenbedrijf te Rotterdam vor dert dringend, dat zoowel artikel 37 als artikel 45 en de daarmede verband houdende bepalin gen gewijzigd worden. Het doel der voorgestelde wijzigingen is, het mogelijk te. maken, dat, wanneer in eene ouder neming twee of meer verzekeri ngspl ioh t ige be drijven worden uitgeoefend, de werkzaamheden in de verschillende verzekeringsphclmge bedrij ven, hetzij op zichzelf, hetzij in groepen ver- eenigd, afzonderlijk in een gevarenklasse wor den ingedeeld, mot toewijzing van eeu gevaren- cijfer voor elk dier bedrijven of voor elke groep van bedrijven. De onder neming of tie bovenbedoelde bedrij ven of bedrijfsgroepen kunnen in een hoogero of iagere gevaren klasse worden gerangschikt, in dien de werkzaamheden minder of meer gevaar opleveren dan wordt uitgedrukt door het laag ste of hoogste gevarencijfer van de klasse, waar in de onderneming of bedookle werkzaamheden vallen. Ingeval van indeeling r an werkzaamheden in eenafzonderlijke gevaren klasse met toewijzing van een gevarencijfer kan de werkgever in Ireroep komen voor zooveel betreft de gevaren- klasse of het gevarencijfer, maar het oordeel over de noodzakelijkheid om afzonderlijk in to deelen is aan den administratie-ven rechter ont trokken. De aanleiding tot liet voorstellen der wijzi ging van art. 45 is gelegen in de omstandigheid, dat, blijkens een onderzoek, ingesteld naar de oorzaken van het verlies, dat het bedrijf van laden of lossen van schepen te Rotterdam voor de ongevallenverzekering oplevert, er reden be staat voor het vermoeden, dat het onjuist in vullen van de loonlijsten eene der oorzakon is van dat verlies. Daarom is het wensohelijk eene bijzondere wijze van boekhouding van de loo- non, in dat bedrijf uitbetaald, voor te kunnen schrijven teneinde een behoorlijke oontróle der door de werkgevers opgegeven loon bed ragen mogelijk te maken. Over de juiste wijze van boekhouding wordt overleg gepleegd. De ervaring te Rotterdam reeds opgedaan door de aldaar gevestigde agen ten der Rijksverzekeringsbank, een bijzonder onder-zoek van wege 's Ministers departement ingesteld, de medewerking van een door de Itot- terdam&che Kamer van Koophandel benoemde commissie zullen liet mogelijk maken om een zoodanige regeling te ontwerpon, dat het doel kan worden bereikt. Do Minister kan ontheffing van de bepalingen omtrent de bijzondere wijze van boekhouding verleenen Berichten. Verleden jaar werd bij Koninklijk be sluit (van 16 Nov. 1907) ter beslissing van een destijds bestaand geschil tusschen Gede puteerde Staten van Utrecht en van Gelder land uitgemaakt, dat, zonder in strijd te ko men met eene conventie van 11 Januari 1714, de benoeming van een peilmeester aan het Geeresteinsche Schut (ter vervanging van den wegens dienstweigering ontslagen titula ris) kon geschieden zonder de instructie en de jaarwedde, hetzij gewijzigd, hetzij onge wijzigd, opnieuw vast te* stellen. Naar aanleiding van een daarna opii'euw tusschen genoemde colleges van GeJ. Staten gerezen geschil over de vraag of nu Cot de benoeming van een peilmeester .noest wor den overgegaan, is thans bij Kon. besluH van 5 Nov. jl. beslist, dat tot die benoeming behoort te worden overgegaan onafhankelijk van eventueele wijziging, te brengen in de instructie en de bepaling der jaarwedde. Overwogen werd hierbij o. a. dat uit het eerste Kon. besluit volgt, dat de moeilijk heden, gerezen betreffende de wijziging der instructie, de betrokken besturen (van de Exonereerende landen en van den Slaperdijk) niet mogen weerhouden om tot de benoeming van den peilmeester over te gaan. De Maasvereenig ng. In een adres aan den minister van Waterstaat, zet het uitvoerend bestuur van ,,De Maas- vereeniging in Limburg" de wenschelijkheid uiteen, der verbetering van de Maas. Het verzoekt, onverwijld, en vooral niet met achterstelling voor andere belangrijke werken, volle aandacht te schenken aan deze voor geheel Nederland en in het bijzonder voor Limburg zoo hoogst belangrijke zaak, opdat de Begeering door grondige bestudee ring der toestanden moge overtuigd worden van het groote nationale belang dat hier be oogd wordt, en dat dan de Maas weldra in zoodanigen staat worde gebracht dat de na- -tuurlijke verkeersweg van Limburg ook prac- tisch de verkeersweg worde waarlangs de producten van den zich steeds uitbreidenden mijnbouw en de daarmede samengaande ves tiging eener veelsoortige industrie kan geleid worden. Haven van D e 1 z 'j 1. In de Dinsdag gehouden vergadering besloten de staten van Groningen, na langdurige discus sie, en op voorstel van Ged. Staten, tot het sluiten van eene overeenkomst met bet Bijk, betreffende het beheer, onderhoud en ex ploitatie van de haven en havenwerken te Delfzijl. Er zullen havenrechten worden ge heven Een minderheid in het college van Ged. Staten verklaarde zich ook tegen die heffing, omdat gevreesd werd, dat de handel in Delf zijl zich zou verplaatsen naar Embden en Harlingen. Een groot aantal adressen, waaronder van de Kamers van Koophandel en Fabrieken en van den gemeenteraad van Delfzijl, was inge komen, met het verzoek, niet tot de heffing v an rechten over te gaan. De havengelden werden geschat op een bedrag van f 20,000. Mr. F. Jansen, lid van Ged. Staten, had mendementen ingediend, het eene strekken de, om geen rechten te heffen, het andere om alle havenrechten tot de helft van het bedrag door Ged. Staten voorgesteld terug te brengen. Het tweede amendement werd aangenomen. Amsterdamse heBondvan G e m e e n t e-a mbtenaren. Woens dagavond hield de Amsterdamsche Bond van Gemeente-ambtenaren een druk bezochte huishoudelijke vergadering ter voortzetting van de bespreking over het bestuursvoorstel, om een bezoldigd redacteur-administrateur van Het orgaan ,,Het Prinsenhof' te be noemen. Na zeer langdurige discussies werd met een kleine meerderheid van stemmen het voorstel aangenomen. Bond voor Lichamelijke Opvoeding. In de laatst gehouden be stuursvergadering van den Nederlandschen Boni voor Lichamelijke Opvoeding werd be paald, dat de algemeene vergadering den 22en December te 's Gravenhage zal worden gehouden. Alsdan hoopt het bestuur mededeelingen te doen in zake de in 1909 te houden slot wedstrijden. Van Z.Exc. den minister van Oorlog mocht de Bond een schrijven ont vangen, houdende de modedeeling, dat dc minister het streven van den Bond krach tig zal steunen. Het Bondsbestuur zal aan de algemeene vergadering machtiging vra gen, om zich te wenden tot de groote licha men in Nederland, welke zich op het ge bied van lichamelijke opvoeding en sport bewegen, ten einde in 1913 (het eeuwfeest van Nederland's onafhankelijkheid) een groot nationaal feest te houden, gewijd aan de lichamelijke opvoeding en ter versterking van het nationaliteitsgevoel. Op de agenda der algemeene vergadering komen voorts nog voor voorstellen tot het houden van afstandstochten en wedstrijden van verschillenden aard, het plan om in 1910 een congres te houden, een voorstel om in 1909 een cursus voor spelleiders te hou- den en een bestuursvoorstel tot statutenwij- zlg'ng> waardoor o. m. uitbreiding van het aantal burgerleden in het hoofdbestuur mo gelijk wordt. Ned. Paardenstamboek. De Algemeene Vergadering der Voreeniging ,,)Het Nederlandsch Paardenstamboek", zal gehouden worden op Maandag 7 December 1908, des namiddags twee uur, in het lokaal ,,de Vereeniging", Schiekade 181, te Bot terdam. Een goede zaak. Te Haarlem zal mej. M. Fleischman, een bekende idea- liste, aldaar les in de Engelsche taal gaan geven aan de conducteurs der E. S. M. Ze is daartoe overgegaan, nadat op haar wensch een groot aantal conducteurs schriftelijk het verzoek tot haar richtte. De directie, hooge- lijk ingenomen met het sympathieke plan, zegde een lokaal en de noodige leermiddelen toe. Vol enthousiasme zal ze haar moeilijke taak gaan beginnen. School- en Kerknieuws. Tot loer aar in de aardrijkskunde aan de Hoogero Burgerschool te Dordrecht is benoemd de lieer J. Katte, leeraar aan de Nederlandsche Scliool voor Nijverheid en Handel te Enschedé. De minister van binuenlandsohe zaken brengt, met wijziging in zooverre van de bekendmaking in de Xederlandsehe Staatscourant, d.d. 24 Oc tober, ter algemeene kennis, dat de akte-exa mens middelbaar onderwijs in de aardrijkskunde, welke in liet openbaar worden gehouden, zullen worden afgenomen op 30 November te 1.30 uur n.m., op 7 December te 10 uur v.m. en 1.30 in.m.., op 10 December te 1.30 uur n.m., 14 December te 10 uur v.m. en 1.30 uur n.m. (Staats-Ct.) Aan den lieer W. A. Baehrens, wonende te Groningen, thans tijdelijk te Göttingen, is door het Pllnlologisch Studiefonds eene reisbeurs van f 800 tor beschikking gesteld, om in het voor jaar eene studiereis te ondernemen naar Italië en Griekenland. (Pr. Gr. Ct.) Ten aanzien van het schooltoezicht wenscht men bij eene herziening der wet op hot L. 0., volgens liet rapport der commissio uit den Bond1 van Ned. Onderwijzers: 1. Een deskundig school toezicht. 2. Eén soort van schoolopzieners en een daaruit samengestelden bestuursraad. 3. Ver vanging van de schoolcommissies door school raden De Vereeniging van Xederlandsclie gym- nastiekonderwijzers heeft besloten 29 dezer eeno buitengewone vergadering te houden om te pro testeeren tegen het ministerieel besluit, om op de lagere scholen de bewegingsspelen te laten onderwijzen door militairen. Onder wijs-autori teiten en Kamerleden zijn uitgenoodigdv Reeds is een verzoekschrift naar minister en Kamer leden gezonden, houdende bezwaren tegen 's mi nisters besluit. Het Weekblad voor de Vryzinnige Her vormden verneemt Zondagmiddag preekte te Noorden, gem. Nieuwkoop, in de vacature ds. H. uit Nieuw- veen (vrijzinnig). De kerk was goed bezet. Er werd gesproken en gelachen. Toen voor den tussohonzang Gezang 11 werd opgegeven, wei gerde do organist te spelen, de voorzanger, n.b. de hoofdonderwijzer der bijzondere school, bleef zitten. De vrouw van ds. H. zou toen liet orgel bespelen, maar de organist hield de deur, die toegang gaf, gesloten. Nadat d«ze door de iilvlp van den koster was geopend, kon de godsdienst oefening worden voortgezet. Gereformeerde Kerken. Het classicaal •bestuur te Zwolle heeft den kerkers ad en dr. Ter Haar aldaar in het ongelijk gesteld in zake een aanklacht tegen eender predikanten, wegena onzedelyk gedrag, Roomsoh-Katholieke Kerk. Uit Romo ontvangt. ,,De Tijd" het volgende telegram: Woensdagmiddag werdén de Nederlanders, die, op initiatief van ,,De Tijd", gezamenlijk naar Rome zijn getroken om Z. H. den Paus op zijn 50-jarig Priesterfeest te bcgrooten-, door H. in eene particuliere audiëntie ontvangen in de «Sala del Cantone. Bij deze Xederlandsehe deputatie hadden zich aangesloten Mgr. Diepen en pastoor Prinsen van 's-Hertogenbosch, me vrouw Waszclowicz van Sohilfgaarde, te Romo gevestigd, en de dames Van Wensen en Blók van Loiden. Z. H. dc Paus ontving de Nederlanders met groote hartelijkheid. Pastoor Stol'b van. Amster dam bood Z. H. het album aan van dé .Ver eeniging tot versiering van arme kerken" en do heer Adph. Laudy, redacteur van ,,De Tijd", overhandigde den Paus het in moiré zyde ge bonden feestnummer van ,,De Tijd", 18 Septcm her j.l. verschenen. Z. H. nam beide zeer minzaam aan en be dankte zeer vriendelijk. Nadat alle aanwezigen tot do handkus waren toegelaten, hield de Paus een kleino toespraak en gaf aan allen zijn hij zonderen'zegen, voor henzelf en voor degenen, voor wie zij hem gevraagd hadden.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1