BINNENLAND. voor zich zelf eischt. De neer Ivibot betuigde zijn instemming xuet de verklaring van minister Pichonliij sprak zijn ingenomenheid uit met hetgeen in Turkije heeft plaats gevonden en betoon de zich optimistisch ten opzichte van het Oosten. Hij betreurde, dat de heer De Pres- sensé een taal gevoerd had, als zoo even was geschied. Na een repliek van De Pressensé en de verklaring van Pichon, dat, gelet op de wc- derzijdsche gevoelens tusschen Frankrijk eu Engeland, er gegronde hoop bestaat, dat de beide regeeringen tol overeenstemming zul len komen omtrent het gebeurde te St. Pier re en Miqnelou, werd de beraadslaging ge sloten en de begrooting van buitenlandsche zaken aangenomen. Engeland. Londen. 26 Nov. Het Lagerhuis heeft heden do nieuwe onderwijswet met 323 tegen 157 stemmen in tweede lezing aan genomen. De minderheid bestond uit de nationalis ten, eenige radicalen, ;»onconformasten en unionisten. Een aantal unionisten steunde echter de regeering. De regeeringsgezinde pers in Engeland is zeer verontwaardigd over de verwerping der drankwet door het Hoogerhuis. De Daily Chronicle schrijft: Het masker is weggeworpen. Het Hoogerhuis blijkt, uit hoofde van de houding van zijn werkelijken leider, een eensgezind hois van de Tories en van den drankhandel te zijn. De ver werping van het wetsontwerp zal de regee ring vrij laten, om het financieele vraag stuk op een andere wijze te regelen (De Dailv Chronicle zinspeelt op het uitsluiten de recht van het Lagerhuis op de koorden van de beurs). Er zijn dringend nieuwe hroimen van inkomsten noodig. De drank handel draagt nog geenszins op billijke en redelijke wijze bij tot de inkomsten van de schatkist. Lloyd-Ueorge zal nu onverwijld een behoorlijke herziening van de vergun ningsrechten kunnen doorzetten. De Morning Leader meent, dat den umo- nistischen Lords zal blijken, dat zij hun populariteit in de kroegen duur gekocht hebben. Hun besluit bevrijdt de regeering, die nu een duidelijk aangegeven weg heeft te volgen, van een ernstige verantwoorde lijkheid. Er zijn maanden in het parlement verknoeid en een zeer noodige hervorming wordt door hun handelwijze voor onbepaal- den tijd verdaagd. De monopolisten, die aan het Öoogerhuis zijn gedragslijn hebben voorgeschreven, zullen er in geldelijk op zicht niet bij gebaat zijn, want de pairs kunnen hen. niet behoeden voor de zware belasting, die in de begrooting, van het ko mende jaar zal opgenomen worden. Oostenrijk-Hongarije. Ween en, 2 6 Nov. Een deputatie ontvangende van katholieken uit Bosnië en Hei zegowina, zeide de Keizer dat het zijn weusch was dat de geestelijke en stoffelijke belangen der katholieken met zorg zullen blijven worden behartigd en beschermd in de toekomst, evenals dat met de andere godsdiensten het geval is. De katholieke be volking moet ook deel hebben aan de ma- terieele vlucht, welke liet vaderland neemt en deze vlucht zal voor de regeering ten allen tijde een taak van hoog gewicht zijn. Maai de wezenlijke waarborg tot vooruit gang in alle opzichten zetelt in de werk zaamheid der bevolking zelf en in de broe derlijke medewerking aan de gemeenschap pelijke taak. We enen, 26 Nov. In den Rijksdag zeide dr. Bienerth, het nieuwe ministerie \oors tellen de. dat het de taak van het nieuwe kabinet moet zijn een stevigen grond slag te vestigen voor een duurzame samen werking tusschen de partijen; verder kon digde de minister aan, dat er een wetsont werp zou worden ingediend op het gebruik der talen en de hestuursreorgaoisatie in Boheinon en maande hij het parlement aan zijn voordeel te doen met de vredelievende bedoelingen van de leiders der partijen, met hot oog op den buitenlandsohen toestand en om zich los te maken van de invloeden, die de binnenlandsche geschillen uitoefenen. D Kamer verklaarde zich tegen een dis cussie over de verklaringen van de regee- ring en begou met de besprekingen over de voorloopigc zes twaalfden der bcgrooting. Weenon,26Nov. In goed ingelich te kringen worden de geruchten, dat de toe stand er slechter op geworden is, volkomen ongegrond verklaard. Men heeft zelfs een zekere ontspanning van de zijde van Ser vië en Montenegro vastgesteld Budapest, 27 Nov, De „Budapes- Uier" meldt uit officieele bron, dat het stoomschip „Arpad" verhinderd is zijn koop waren te "Tripoli te lossen, tengevolge van den boycot en vervolgens op het eiland Malta landde, om te trachten de lading te doen transporteeren door de compagnie Ita- liennc. Op een bedreiging van zich eveneens geboycot te zien, weigerde deze onderneming ook het transport op zich te nemen. Dg Oostenrijksche maatschappij vroeg telegrafisch aan den minister van handel in Hongarije om tusschenbeide te komen, en verzocht om expediteurs in geval van over macht. Budapest, 26 Nov. Ter beurze werd een goede indruk gewekt door een com muniqué van den president van den ïinis- terraad, waarin wordt verklaard, dat de ge ruchten jver dc mobilisatie van een of twee legerkorpsen van allen grond ontbloot zijn. Een dergelijke maatregel is niet genomen en evenmin in overweging genomen, omdat de noodzakelijkheid daarvoor niet bestond Servié. Belgrado, 26 No v. De positie van het kabinet schijnt wankel. Men ziet het aftreden van den president van den minis terraad Velimirovitsj tegemoet. Marokko. T a n g e r, 2 6 N o v. Volgens een draad loos telegram uit Casablanca is daar Moeley Mohammed tot sultan geproclameerd. Brltsch-lndiS. De man, die onlangs te Calcutta een aan slag heeft gedaan op het leven van Sir A. Fraser, den luitenant-gouverneur van Ben galen, is veroordeeld tot tien jaar opsluiting. De moord op het districtshoofd van politie te Lyallpur schijnt niet van politieken aard te zijn. De vermoorde, een jong Engelsch ambtenaar, had een inlandsch politieagent in het bijzijn van anderen onderhouden over een of ander vergrijp en hem daarbij belee- digd. Daarover wreekte de man zich door den Engelschman alsook twee inlandsche be dienden in hun slaap met een spade de her sens in te.slaan. VMwnlgd» SUt«n. Beide staatkundige partijen hebben thnDS de lijst van de voor de verkiezingskas ont vangen bijdragen openbaar gemaakt. Men kan daaruit zien wat een presidentsverkie zing in de Amerikaansche republiek onge veer kost. De republikeinsche partij ont ving ruim 5.5 milli jen guldenhoeveel zij uitgaf wordt niet medegedeeld. De broeder van den nieuwen president gaf de grootste bijdrage, 275.000, president Roosevelt droeg 2500 bij. De democratische partij gaf ruim ander half millioen uit en heef; een overschot van ongeveer 6000 gemaakt. Venezuela. Naar aanleiding van het bericht, dat pre sident Castro uit Venezuela naar Europa is vertrokken om zich aan een operatie te onderwerpen, zegt de Köln Zeil. o.a. De president is, als men de berichten in de bladen mag gelooven, reeds dikwijls den dood nabij geweest, maar merkwaardiger wijze steeds veel sneller hersteld dan ande re menschen. Deze keer echter schijnt de heer Castro werkelijk ziek te zijn. Sinds Augustus reeds duurt het geschil met Ne derland, van de zijde van Castro geschied de echter niets om er een einde aan te ma ken en tot dusverre was het niet de ge woonte van den romanheld op den presi- dentszetel de zaken zich natuurlijk te la ten ontwikkelen. De zwaarwichtigste reden echter is, dat de dictator zijn land verlaat op een tijd, dat alle teekènen er op wij zen, dat de revolutionnaire beweging in kracht wint. Voor presidenten van Zuid- Awerikaansclie staten is het in betrekke lijk rustige tijden reeds een waagstuk bui ten hunne grenzen te gaan, want zij weten nooit of hun verlof niet op een zware te leurstelling zal uitdraaien. Onder de te genwoordige politieke omstandigheden ech ter Venezuela te verlaten, beteekent het noodlot verzoeken. Twee mogelijkheden zija er dus voor de reis van Castro: Hij is of zoo ziek, dat hem geen andere keus rest dan te sterven of zijn dictatuur in ge vaar te brengen, of hij wendt ziekte voor om zich kalni uit de voeten te kunnen ma ken. Haïti. Portau Prince, 26Nov. De op stand wint terrein. Men zegt dat de minis ter van binnenlandsche zaken gedood, al thans gevangen genomen is. Een opstand is mogelijk te Port au Prince. De regeering beschouwt den toestand als critiek. De buitenlandsche bladen deelen nog eenige nadere bijzonderheden mede over het verloop der revolutionaire woelingen op het Zuidwestelijke schiereiland van Haïti. De plaats Jérémic, gelegen aan de noordzijde dier landtong, is naar de telegrammen reeds hadden gemeld aan de opstandelin gen overgegaan, evenals Les Cayes en Aquin. Enkele uren nadat Jérémie v'oor generaal Simon gewonnen was, landde u*cht bij die plaats de minister van binnenlandsche za ken Villehardouin Lecomte. Hij was van Port-au-Prince gekomen met de kanonneer boot Croyant, en zijn macht bestond uit een afdecling uitgezochte negertroepen. Lecomte, die van wat even te voren in de stad gebeurd was niet op de hoogte was, liep in een hinderlaag. Na een korte scher mutseling -- waarin de helft van 's minis ters troepen overli p naar den vijand zag Lecomte zich een gevangene. Even daarna dreef de Croyant tegen de kust en werd door de revolutionairen ver- mecsterd. Deze laatst en kwamen daardoor in liet bezit van den aanzienlijken voorraad gewe ren, kanonnen en ammunitie aan boord. Weer later op den dag naderde nog een kanonneerboot der regeering de kust bij Jé rémie. Het was de Centenaire, welke door de Croyant met kanonschoten werd ontvan gen, en toen maar weer verdween. De havenstad Les Cayes, welke kan wor den beschouwd als het centrum van de re volutionaire beweging, is een plaats van 25,000 zielen, aan de zuidkust van de zuid westelijke landtong van Haïti en op circa 92 Eng. mijl van Port-au-Prince gelegen Jérémie aan de noordkust, met 5000 zie len, en Aquin met 20,000 inwoners, zijn mot Les Cayes de voornaamste brand punten van verzet tegen het gezag van pre sident Nord Alexis. Het terrein tusschen genoemde drie plaat sen is heuvelachtig en boschrijk; het is uit stekend geschikt voor het voeren van den Aieinen oorlog. De Amerikaansche kanonneerboot Eagle is voor Les Cayes aangekomen. De Fransche regeering heeft op verzoek van den gezant te Port-au-Prfnce bevolen, dat de Duguay Trouin van Jamaica naar Haïti zal gaan. De ter dood gebrachte minister Lecomte was een geboren mulat en begon zijn loop baan als advokaat. Hij was gehaat om zijn terroristische maatregelen. Hij was het, die indertijd bevel gaf om elf voorname politici, beschuldigd van samenspanning, terecht le stellen. Dadelijk na zijn aankomst te Jéré mie had hij kapitein Osteina van de gestran de kanonneerboot Croyant, dien hij an ver raad beschuldigde, dood laten schieten. De verbittering van het volk steeg dientenge volge tot het toppunt. De menschen wapen- Jen zich en trokken Lecomte en zijne solda ten tegemoet. De negersoldaten van Lecom te boden geen tegenstand en zoodoende kreeg men hem spx»dig in handen en gaf hem den kogel op de nerf. waar hij een .ur te voren kapitein Oostema had laten doodschieten Generaal Célestin, de minister van oor log. heeft een dringend verzoek aan de re geering gericht, om lxm geoefende troepen te zenden, aangezien de rekruten tegenover den vijand niets waard zijn. Generaal Tancrède Auguste is tot zijn onderbevelhebber benoemd. Volgens een a*> der bericht, is deze ook Lecomte als mi nister van binnenlandsche zaken opgevolgd AIl«rl«i. v— De Amerikaansche kranten melden, dat de hertog der Abruzzen aan juffrouw El kins een ring heeft gezonden met robijnen ter waarde van 5000 dolllars, een erfstuk van het koninklijk huis. Er is een som van 300 dollars aan inkomende rechten" op be taald. Men maakt uit dit feit op, dat cle ro man van den hertog en juffrouw Elkins, on danks de logenstraffing van den ouden heer Elkins, nog niet uit is. vDe Steinhei 1-m oordzaak. De opzien wekkende arrestatie waarover reeds sinds eenige dagen ge"uchten liepen is ge schied de weduwe Steinheil is 'n hechtenis genomen Tegelijk zijn de dienstbode Mariette Wolff en haar zoon Alexander gearresteerd. Deze wending der geruchtmakende moord zaak zal te Parijs een geweldige opschudding hebben teweeggebracht. En toch waren er die ze verwachtten? Wat beteekende het ge rucht, dat mevr. Steinheil zelfmoord zou hebben gepleegd, een gerucht dat Dinsdag een troep journalistieke speurhonden in het holst van den nacht naar de impasse Ronsin lokte, iret tevreden, vóór de verschrikte Mariette met haar slaapoogen voor hen stond en hun verzekerde dat mevrouw rustig sliep? Ook herinnert men zic'i nu de insinuatie door Remy Couillard bij zijn verhoor uitgespro ken, dat Mariette Woltf en haar zoon wel meer van den moord zouden weten. Het Reu ter-telegram >.egt, dat mevrouw Steinheil bekentenissen heeft afgelegd. Van medeplichtigheid of van het bedrijven van den moord zelf 't maakt niet veel ver schil. De oplossing van het geheim, dat Frankrijk zoo lang in spanning heeft gehou den, is in elk geval verpletterend voor haar, die getracht heeft, de verdenking van den moord op den huisknecht te werpen. Dinsdag is blijkbaar de kritieke dag ge weest. Bij de huiszoeking in het atelier van den schilder vond de justitie, 'n een lade, zijdepapier, van dezelfde soort als waarin de parel gewikkeld was, die men in Couillards portefeuille had ontdekt en elders een ander blad van hetzelfde papier, waarvan een stuk was afgescheurd Is sedert gebleken dat het ontbrekende stuk dat was hetwelk om den parel zat? Dat zullen we wel spoedig ver nemen. Verder we "d een kleine edelsteen gevonden die wellicht tot de gestolen juweelen heeft behoord. Mevr. Steinheil kon geenerlei uit leg geven. Het onderzoek der kamer van Romy Couillard, die voor de tweede maal doorzocht werd leverde niets op. Verschillende personen werden verder ge hoord. De dochter van den schilder over wie natuurlijk het gerucht des daags een roman gesponnen heeft, waarin Couillard de andere hoofdrol zou liebben vervuld vèr- haalde de gebeurtenissen van Donderdag en Vrijdag (het vinden der portefeuille) zonder eenige nieuwe bijzonderheid daaraan toe te voegende dienstbode zeide van die gebeur tenissen niets te hebben geweten dan wat zij daarover uit de gesprekken had vernomen. Dinsdagavond werd de rechter van instruc tie Leydet plotseling bij den heer Hamard, chef van den veiligheidsdienst ontboden. Den volgenden dag vroeg een reporter van den Matin" aan den officier van justitie Monier wat hij van den stand der zaak dacht en kreeg ten antwoord dat de rechter van in structie materiaal verzamelde voor de be schuldiging en maatregelen had genomen tegen het gevaar dat de schuldigen zouden ontvluchten. Woensdag eindelijk werd Couillard ver hoord over de beschuldiging, brieven te heb ben gestolen. Men achtte het mogelijk dat hij daarna met mevr. Steinheil zou worden geconfronteerd. Deze werd aan een scherp verhoor over het vinden van den parel on derworpen waarbij zij tweemaal in zwijm viel. Een huiszoeking bij de ouders van Couil lard had geen resultaat. Hieronder volgen de telegrafische berich ten over deze zaak P a r ij s, 2 6 Nov. In een onderhoud dat mevrouw Stefnheil met de Echo de Pa ris had, verklaarde zij dat de dader van den moord op haar echtgenoot en diens moe der Alexandre Wolff was, de zoon van Ma rietta Wolff. „Deze zal zeker verklaren dat ik zijn me deplichtige ben" zeide mevrouw Stein heil maar ik zweer dat ik het niet ben. P a r ij s, 2 6 Nov. Men zegt dat me vrouw Steinheil hedenmorgen 4 uur hare woning heeft verlaten, medegevoerd door een journalist in onbekende richting. P a r ij s 2 6 Nov. Mevrouw Steinheil legde hedenmorgen eene bekentenis afgelegd aan Hamard. Alexander Wolff 'is gearresteerd. Marietta Wolff is eveneens in verzekerde bewaring gesteld-. (Marietta Wolff was de keukenmeid van het achtpaar Steinheil. Later. Mevrouw Steinheil begaf zich na haar huis verlaten te hebben, naar den rechter van instructie. Tal van confronta ties hadden plaats, in het bijzonder met Wolff, welke echter geen noemenswaard re sultaat opleverden. P a r ij s, 2 6 N o v. Uit het verhoor van mevr. Steinheil schijnt men den indruk te hebben gekregen, dat zij de waarheid nog niet heeft gezegd. P a r ij s, 2 6 Nov. Mevr. Steinheil is in hechtenis genomen. Het bevel tot inhech tenisneming van Wolff blijft gehandhaafd. Het is nog onbekend wat aan mevr. Stein heil ten laste wordt gelegd. Hedenavond deelde de heer Leydet mevr. Steinheil mede, dat hij naar aanleiding van het verhoor dei- getuigen verplicht was haar ter beschikking te houden en een bevel tot haar gevangen neming moest uitvaardigen. Mevr. Stein heil zal hedenavond worden overgebracht naar de gevangenis St. Lazare. P a r ij s, 2 6 N o v. In de 3e editie deelt La Prcsse mede, dat om 8 uur Leydet me vrouw Steinheil bepaaldelijk beschuldigde van medeplichtigheid aan moord door het verleenen van hulp en bijstand. Het blad deelt verder mede, dat Wolff, als eerste getuige opgeroepen, in vrijheid is gesteld. Alleen mevrouw Steinheil is in verzekerde bewaring gesteld. P a r ij s, 2 6 Nov. Mevrouw Steinheil »s opgesloten in de gevangenis St. Lazare, beschuldigd van medeplichtigheid aan op- zettelijken doodslag. Na een onvruchtbaar onderzoek in de kamer van Wolff is deze in vrijheid gesteld. vHeel Zwitserland zit onder de sneeuw. In de valleien, die 3000 voet boven den zee spiegel gelegen zijn, heeft de sneeuw zich 12 centimeters opgehoopt. vIn het Duitsche plaatsje Mikultschütz liet een arbeidersvrouw haar Hnderhalfjarig kind alleen in de wieg achterze moest in- koopen doen. Toen ze thuis kwam, vond ze haar kind dood. De poes was op zijn gezicht gaan liggen en had het kind verstikt. C o r u n n a, 26 Nov. In den afgeloo- pen nacht is een visschersvaartuig vergaan 12 menschen zijn daarbij omgekomen. Kameroverzicht Tweed» Kamer. Bericht was Donderdag ingekomen, dat de lieer Van der Zwaag wegens ernstige on gesteldheid verhinderd is gedurende de eerste weken de Kamerzittingen bij te wonen en dat ook de heer Helsdingen wegens ern stige ziekte niet kan aanwezig zijn. Bij het voortgezet algemeen debat over Hoofdstuk Justitie, bepleitte de lieer J a n n i nk groote uit breiding van het instituut 'der voorwaarde lijke invrijheidstelling, en afschaffing van het water- en brood-régime, hetwelk de eerste twee dagen in de gevangenis wordt toegepast. De heer Schokking hoopte bespoe diging van de eind-behandeling van het wetsontwerp betreffende het onderzoek naar het vaderschap. Ook wensebte hij maatrege len tegen het wedden op renbanen en be perking van het rennen in verband met de Zondagsrust. Spreker betoogde de urgentie eener voor ziening tegen het euvel der woonwagens vooral voor het platteland, en wenschte met den minister eene herziening van het Eerste Boek van het Wetboek van Straf recht. De heer Van W i c h e n bepleitte bevordering van de samenwerking tusschen gemeente- en rijkspolitie. De minister van Justitie, de lieer N e- lissen, kwam op tegen de beschuldiging van den heer Lobman, als zou gebleken zijn dat de minister geen eerbied heeft voor dc rechterlijke macht. Door het instellen van een onderzoek in de Papeudrechtsche kwestie, en overlegging van de desbetref fende nota, heeft de minister geenszins een oordeel uitgesproken of gevraagd over de juistheid of onjuistheid van des rechters uitspraakde minister heeft alleen doen uitkomen, dat de regeering gestreng en on partijdig heeft onderzocht. De minister stelde voorts in uitzicht de indiening van eene herziening van het mi litair straf-proces. Wijziging in de wet op de coöperatieve vereenigdngen achtte de mi nister niet urgent. Ten opzichte van het strafrecht zette de minister in den breede uiteen, dat de maat schappij beter, beschermd moet worden te gen krankzinnige misdadigers. Het recht tot straffen komt aan God toede recht vaardigheid ligt in de schuldde begren zing der straf wordt door noodzakelijkheid bepaald. Het instituut der voorwaardelijke invrij heidstelling vindt bij de regeering sympa thie. Overwogen wordt met de uitgifte van eene gevangeniscourant een proef te nemen te Veenhuizen. De Regeering is voornemens ten spoedig ste wetsontwerpen in te dienen tot bevor dering van de zedelijkheid. Ook tegen het wedden op rennen, enz. zullen maatregelen worden genomen. De minister was tegen het denkbeeld van den lieer Regout om gevaarlijke krankzin nige misdadigers in een centrale gevangenis te vereenigen. Hij gaf de voorkeur aan ver sterkte opsluiting in bestaande gestichten. Voorts oordeelde hij, dat reden aanwe zig was om de maand gevangenisstraf, we gens het valschelijk opmaken van een koe- pok-inentingsbewijs, te Arnhem opgelegd aan twee personen, te veranderen in geld boete van 100. De minister stelde in het licht, dat aan de adviezen van het open baar ministerie in dergelijke gevallen groo te waarde mag worden gehecht. Strafbepalingen tegen het „posten" kan de minister niet toezeggen. Daarna begonnen de replieken. Regeling der werkzaam h e d e ai. Na de Justitdebegrooting zullen eenige kleine wetsontwerpen worden behandeld onder meer de suppletoire Landbouw Be grooting betreffende de kosten van vleesch- keuring. Dit laatste ontwerp zal echter overeenkomstig den wensch van den heer Smeenge en Duymaer van Twist, niet voor Maandag iu behandeling komen. Woensdag 9 December zal de nominatie worden opgemaakt voor den Hoogen Raad. Voortgezet werd daarop het algemeen Justitiedebat. Na verschillende replieken, stelde de Mi nister nader in het licht, dat ter betere be scherming der maatschappij noodig is aan tien rechter ruimer keuze in strafmiddelen t? geven dan de bestaande enge keus tus schen krankzinnigengesticht en gevange nis. Het algemeen debat wordt hierna ge sloten Bij de 2e afdeeling (kosten van de rech terlijke macht) wijst de heer Hugenholtz op het klasse karakter der justitie en op de partijdige rechtspraak, die sommige leden der rechterlijke macht uitoefenen. Spr. wijst b.v. op het vervoer van jhr. De Geer, van Amsterdam naar Schevenin- gen. In het algemeen spreekt uit c!o in structies voor het vervoer van gevangenen het klasse-karakter der justitie, want de mate van gegoedheid van den gevangene heeft invloed op het vervoer. Het vervoer moet voor allen gelijk zijn en worden vol bracht door veldwachters in politiek. Hoe het tegenwoordig gaat, wordt uitvoerig door spr. geschetst. Wat de bevoorrechting van hooggeplaatsten betreft, wijst spr. op het bekende geval van den rechterszoon te Am sterdam. De lieer Hugenholtz haalt als contrast, met de zaak van dien rechterszoon aan de behandeling van een Amsterdamschen dia mantbewerker, die ook een rijwiel stal. De ze beide gevallen leveren een zeer ergerlijk staaltje van klasse-jusbitie, zooals spr. nog een aantal andere gevallen noemt, o.a. ook an de Amsterdamsche rechtbank, waar een dronken werkman wegens wederspanning- heid tegen de politie tot een maand gevan genisstraf werd veroordeeld, en een di*on- ken student wegens een veel ernstiger feit tot 40 boete. Verbetering van deze klasse-justitie ver wachtte spr. van een andere samenstelling der rechterlijke macht door opleiding van jongelui uit den arbeidersstand voor het rechterlijk ambt en door middel van leeken- rechtspraak. De Minister betoogde hiertegen over echter, dat voor hem geen „klasse- jusbitie" besbaat. Zij was in de aangehaal de gevallen, zooals Z.Exs. in den breede betoogde, niet aanwezig. Verschil tusschen rijk en arm bestaat voor de justitie niet, en als de minister iets merkt, dat met deze op vatting in strijd is, dan aarzelt hij niet zijn afkeuring te kennen te geven. De vergadering wordt verdaagd tot Vrij dag 10uur. Berichten. H. M. de Koningin heeft ook dit jaar weer een belangrijke gift voor de werkver schaffing van den Christelijken Volksbond geschonken. Naar men verneemt is door den bur gemeester van Terschelling een telegram vanwege H. M. de Koningin ontvangen, houdende betuiging van Hr. Ms. deelneming en belangstelling met de slachtoffers van de scheepsramp en met toezending van een gift tot leniging van den eersten nood. Aan de Tweede Kamer werd gisteren medegedeeld de afwezigheid, wegens ernstige ongesteldheid, van de heeren v. d. Zwaag en Helsdingeneerstgenoemde zou zelfs in de eerste weken niet tegenwoordig kunnen zijn. Verlengd op verzoek de non-activiteit van den len luitenant-kwartiermeester C. de Ruijter, met 1 jaar, tot 15 Januari 1910. Schermfoesten van den Kon. Onderof f icierssche r m- bo n d. Door Z. K. H. den Prins der Ne derlanden, Hertog van Mecklenburg, be schermheer van den Bond, is een zilveren medaille geschonken voor de a.s. scherm- f eest en, die van 25 tot en met 29 Januari 1909 te Amsterdam gehouden zullen worden De volgende alphabetische aanbeve lingslijst is opgemaakt voor raadsheer :n het gerechtshof te Arnhem: Mrs. O. C. Klaasesz, A. v. d. Koppel Gzn., W. H. van Nes van Meerkerk, allen rechters, de eerste te Arn hem, de beide anderen te Haarlem. Een hoogst reldzaam ju- bi 1 Een eigenaardig jubileum werd Dins dag gevierd aan het tusschen Zwolle en Kampen gelegen station Mastenbroek. Mej. E. van Kampen, de stationchef, her dacht het heugelijk feit, dat zij 25 jaren ge leden als assistente bij wijlen haar vader in dienst trad. Van verschillende zijden werd zij, zoo algemeen geacht om hare vriendelijk heid en hulpvaardigheid, gecomplimenteerd. Een 100-tal kinderen der school van 's Hee renbroek, (hoofd de heer G. Rietman) zon gen haar toepasselijke liederen toe. De heer R. bood haar een fraai bloemstuk, de boeren van Mastenbroek en 's Feerenbroek een ge sloten enveloppen aan. DestakingteGoirle. Nu de fabrikantenvereeniging de voorstellen van de drie werklieden-organisaties „Unitas", „De Eendracht" en „St. Sevérus" verwor pen heeft, meent het hoofdbestuur van „Unitas", dat het tijd wordt aan dezen strijd een einde te maken 'en dezen op te geven. Een schrijven in dien zin is door „Uni tas" en „St.-Sevérus" gezonden. Een dure historie. Het vo rige jaar werd tijdens de kermis te Sint Oedenrode (N.-Br.) het circus „Roberti", dat op particulier terrein was opgeslagen, op last van B. en W. afgebroken. Hieruit ontstond een proces, hetwelk door de ge meente verloren werd. Deze week werd in den Raad medegedeeld, dat de ten laste der gemeente komende proceskosten ongeveer f 750 bedragen, behalve de schadevergoe ding. Tot delging van een en ander zal de gemeente een leening moeten aangaan. Pornografie. Bevestigd is het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij J. B., boekhandelaar aldaar, tot 3 maanden gevangenisstraf is veroordeeld, we gens het ter verspreiding in voorraad heb ben van voor de eerbaarheid aanstootelijke afbeeldingen. Diefstal in de Korte Po ten. Voor het gerechtshof te 's Graven- hage stonden Donderdag in hooger beroep terecht: lo J. H. H., metselaar, aldaar; 2o Maria G., zonder beroep en zonder vaste woonplaats, vroeger dienstbode bij den goud smid Hamme in de Korte Poten aldaar; 3o P. V., kleermaker te Rotterdam; en 4o P. G., koopman aldaar, door de Haagsche recht bank veroordeeldde eerste tot 4 jaar ge vangenisstraf, wegens diefstal van een groo te hoeveelheid diamanten, en gouden en zil veren voorwerpen uit den goudsmidswinkel van den heer Hamme voornoemd, door mid del van een valschen sleutel, welke de twee de beklaagde hem had verschaft; de tweede eveneens tot 4 jaar wegens medeplichtigheid aan dien diefstal de derde en de vierde tot resp. 2 en 3 jaar, wegens heling van de ontvreemde goederen.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2