BINNENLAND. en te beslissen of er reden bestaat om te on derhandelen over een definitief accoord of oin de conferentie af te wachten. l)e Bulgaarsche gedelegeerde Liaptschew verklaart, dat Bulgarije geneigd is te on derhandelen over een definitief accoord, mits dit alle vragen, die zijn opgeworpen, omv»\ Het zal echter weigeren te onderhandelen over een gedeeltelijk accoord Hij voeg je er bij, dat Bulgarije bereid is e«-ne billijke vergoeding toe te kennen voor de stoffelijke belangen, die door de cnafhankelijkver- klaring benadeeld zijn, op voorwaarde dat' Turkije het bewijs levert van deze stoffelijke belangen. Bulgarije zal beslist iedere andere schadevergoeding weigeren, die tot de on derstelling zou kunnen leiden, dat de onaf hankelijkheid gekocht is. De Bulgaarsche gemachtigden gelooven niet, dat Turkije ge zind is om over een definitief volledig ac coord te onderhandelen. Morgen zal eene partieele wijziging in lc samenstelling van het ministerie bekend ge maakt worden. Konstan tinopel, 29 Nov. De Gazete maakt het vlootprogramma bekend, dat door den generalen staf der marine is opgesteld. Het omvat een tijdperk van acht jaren en loopt over eene uitgave van 17,860,000 Turksche pondendaarvan zal len 2,232,000 pond op de volgende begroo ting voorkomen. De reeds bestelde oorlogs schepen komen niet in het programma voor. Het omvat de aanbouw van 6 oorlogssche pen, 12 torpedojagers, 12 torpedobooten, 6 onderzeesche booten, 20 mijnschepen, 2 instructieschepen, 24 kanonneer booten, 4 rivier- kanonneorbooten, 1 hospitaalschip en 6 transportschepen. Verder is opgenomen een reorganisatie van de arsenalen en wer ven. Pirxif Teheran, 28 Nov. Twee ambtena ren van de Russische en Engelsche gezant schappen zijn heden door den sjah ontvan gen. Het onderhoud duurde ongeveer een uur. De sjah bevestigde, dat het zijn vaste wil is het land met eene grondwet te begif tigen. Hij deed daarna opmerken, hoezeer hij verzet ondervindt van de geestelijkheid en verklaarde, dat hij voornemens is mor gen de vertegenwoordigers van de groote corporation bijeen te roepen, ten einde zich met hen *e verstaan. De sjah herinnerde aan den tijd, toen het land ten prooi was aan de tirann'e van de andjoemans en de daden van geweld van het gepeupel. Hij verklaar de, dat hét-, om te voorkomen dat de onlus ten terugkeeren, noodig is, dat intelli gente en verlichte afgevaardigden worden gekozen, die niet weer zouden komen onder den invloed van kwaadwillige agitators. Daarvoor is eene nieuwe, goed bestudeerde kieswet noodig. Dat zal de taak zijn, waar mee d" vergadering van morgen zich zal bezig houden. Volgens een to Tabris ontvangen bericht, hebben de opstandelingen zonder groot ver zet Choi bezet. Deze plaats ligt ongeveer 130 K. M. noordwestelijk van Tabris, ten noorden van hot Urmia-meer. Tweulgd» Staten. De gekozen president Taft heeft aan Hitchcock, den leider van zijn verkiezings veldtocht, als belooning eene plaats in zijn kabinet aangeboden. Dit aanbod is aange nomen, en men verwacht het optreden van Hitchcock als minister van de posterijen. Washington, 28 Nov. In weer wil van officieelc achterhoudendheid, is er betrouwbare inlichting verkregen omtrent het tot stand komen van eene Japansch- Amerikaansche regeling van ver reikend ge wicht, eunqndf: dp het denkbeeld den prijs van vreedzame ontwikkeling van den han del in l et gebied van den Grooten oceaan aan te moed*gen en te verdedigen. De over eenkomst houd» de wederkeerige waarbor ging en eerbiediging in van elkanders ter-: ritoriaa) bezit en ook de wederzij dsche ver bintenis om de onafhankelijkheid en on schendbaarheid van China te haudhavpn en het begirsel van gelijkgerechtigdheid op handels- en nijverheidsgebied voor alle na tiën. Wc.nneer er iets voorvalt, dat den sta tus quo, die in de overeenkomst is bepaald, bedreigt, dan zullen de beide contracteeren- de partijen met elkaar van gedachten wis selen, met het doel de maatregelen te ne men, die nuttig worden geoordeeld. B e r 3 ij n, 2 8 N o v. Het bericht van de Japansoh-Amerikaansche wisseling van no ta's over de :n het verre Oosten door de beide staten te volgen politiek, wordt hier zeer gunstig opgenomen. Men ziet. daarin een nieuwen sterken waarborg voor den vre de, de handhaving van den status quo en de versterking nogmaals van het beginsel van de open deur. In dit opzicht loopt de over eenkomst samen met de Duitsch-Engelsche overeenkomst van 1902, waartoe Japan is toegetreden Haïti. N e w-Y o r k, 2 8 Nov. Uit Port au Prince wordt bericht, dat de opstandelin gen een detachement regeeringstroepen te Anse a Veau hebben verslagen, De minister van oorlog, die het bevel voerde over de troepen, heeft zich geborgen in het Duit sche consulaat te Mirogoane. Washington, 2 8 N o v. De Ameri- kaansche gezant op Haïti seinde aan het departement van buitenlandsche zaken, dat do regeeringstroepen do opstandelingen heb ben verslagen, dat zij op marsch zijn naai de hoofdstad en dat de toestand ernstig is AlliHeL Da zaak-8teinheil. P a r ij s, 29 Nov. De bladen berichten, da», heden op last van de justitie de lijken van den man en de moeder van mevr. Stein- heil zijn opgegraven. vIn deze geheimzinnige moordgeschie denis ontbrak tot dusverre het voornaamste motiefde liefde. Deze is echter Zaterdag aan het licht gekomen, aldus de Figaro. In een ondoordacht oogenblik heeft me vrouw Steinheil aan een verslaggever van de Matin bekend: „Mijn man heb ik ge haatmijn moeder evenzeer, want door haar toedoen was ons ongelukkig huwelijk tot stand gekomen." Deze bekentenis is eene zeer belangrijke, en nog meer wordt het ver moeden, dat mevrouw Steinheil aandeel in den moord op haar echtgenoot en moeder heeft gehad, gesterkt door het feit, dat zij twee minnaars had. En beiden heeft ze be loofd, zoodra zij vrij zou zijn, hetzij door den weduwstaat haar man is namelijk reods heel oud hetzij door echtscheiding, hen te huwen. De eerste minnaar is een rijk Parijsch industrieel, die haar o. m. den ring schonk, waarvan de parel zulk eene groote rol in het drama speelt. De andere minnaar is een landheer, burge meester van de gemeenten Balaives en Butz, woonachtig op het kasteel la Sault in het dorpje Butz, en genaamd M. Borderel. In Parijs leerde hij haar bij gelegenheid ken nen, raakte betooverd door haar schoonheid, geesJ'g \ernuft, muzikaal talent en gratie. Den dag voor den moord had zij hem nog opgebeld fn daar de verbinding over dezen grooten afstand zeer slecht was, verstond hij alleen de woorden „Meg" de naam waarmede zij nltijd wilde aangesproken wor den en „ik ben blij eindelijk je stem weer eens gehoord te hebben. Daarna volg de een lach, die openhartig en zedig klonk. Den volgenden morgen kreeg de heer Borde rel bericht van het drama. Eene belangrijke mededeeling is alsook gekomen van Rémy Couillard. den man, die aanvankelijk dcor mevrouw Steinheil van den moord beticht was geworden, en als zoo danig tijdelijk in hechtenis was genomen. „Ik kom niet", zeide Rémy Couillard tot den rechter van instructie, bij wien hij z'ch had vervoegd, „om iemand te be schuldigen. Maar wellicht, dat mijne mede- deelingen het geheim mede helpen onthul len. Ik kan nml. eenigc bijzonderheden ver tellen omtrent de houding van mevrouw Steinheil op den vooravond van den moord. Ik heb dun opgemerkt, dat mijn meesteres haar man met meer voorkomendheid behan delde, dan zij overigens placht te doen. Zij overlaadde hem zelfs met vriendelijke atten- tie's, en niet alleen hem maar ook hare moe der. Het viel mij te meer op, daar anders de verhouding tusschen deze drie personen hoogst koel was. Of er later nog een scène tusschen me vrouw Steinheil en haar man is voorgevallen, zou ik niet kunnen zeggen, omdat om 10 uur mijn werk af was en ik naar boven ben ge gaan om mijn bed op te zoeken. Hebt gij er wel eens acht op geslagen of mevrouw Steinheil dikwijls ziek was? Mijn meesteres had dikwijls zenuwtoe vallen. En maakte de gezondheid van rtie- vrouw Japy de moeder van mevrouw Steinheil het verblijf op de villa noodig, juist op den nacht van den moord? Mevrouw Japy was sukkelende, ze was lijdende aan haar been, maar mij dunkt, dat zij niet ziekelijker was dan gewoonlijk- Weet ge nog hoe mevrouw Steinheil ge bonden lag? Haar handen en voeten waren vastge bonden, haar hoofd naar achteren getrok ken. Wat waren haar eerste woorden toen ge binnen kwaamt Ze zeide tegen mij, dat mannen met groote baarden en een vrouw met rood haar haar hadden vastgebonden." Couillard zal,zoodra hij gerehabiliteerd zal zijn, mevrouw 8teinheil een proces aan doen wegens lasterlijke aanklacht. Het gerucht loopt ook, dat hij tegen de Matin een proces zal beginnen met den eisch van 100,000 fr. schadeloosstelling, omdat het blad hem heeft aangeduid als de waar schijnlijke moordenaar van den heer Stein heil en mevrouw Japy. De ömotie, welke de zaak-Steinheil in Pa rijs heeft .teweeggebracht, is al spoedig naar de departementen overgeslagen, waar iedereen gloeit van heilig Sherlockisme. „Als ik mijnheer Hamard wasis er schering en inslag. In de Nouvelliste de Bretagne lezen wij om.. Er komt allengs moor licht over deze zaak en wij kunnen verzekeren, dat mevrouw Steinheil noch haar man heeft vermoord, noch aan den moord heeft medegeholpen, maar dat zij alleen in het drama eene on schuldige, maar belangrijke rol heeft ge speeld. Wii kunnen ook verzekeren, dat de naam van den moordenaar bekend is, dat wij dezen naam weten en dat wij hem alleen daarom nog verzwijgen, omdat het uur van de algeheele onthulling nog niet is geslagen. Wij weten verder, dut eenige van onze col lega's in Parijs om denzelfden reden ook het stilzwijgen bewarenmaar wij gelooven, dat het gerecht, tot nu toe nog blind, niet lang meer noodig zal hebben om het geheim te onthullen." S 1 1 Le Guillame, 28 Nov. Ten gevolge van verkeerden wisselstand liep de sneltrein van Brest op eeu anderen trein. Er werden twee personc gedood en 10 g9 wond. V i g o, 2 9 November. Een En gelsche stoomboot, komende van Vigo, die na het vallen van den nacht buiten de ha ven voor anker is gegaan, heeft in volle zee een sloep ontmoet met 20 man van een Nederlandsch stoomschip, dat vergaan is. Het stoomschip heeft de schipbreukelingen opgenomenhet wacht den dag af om in de haven te komen. Dat is de reden, waarom bijzonderheden ontbreken. Pittsburg, 28 Nov. Er wordt be richt, dat de mijn van de Pittsburgh Buffalo - kolenmijn-maatschappij 'e Mariana in brand is geraakt, ten gevolge van een ontploffing. Twee honderd mijnwerkers waren in de mijn men vreest, dat allen gestikt zijn. Tweede telegram. De eerste red dingsbrigade moest door de hevige hitte het werk opgovcn. De autoriteiten te Mariana schatten het aantal der mannen, die in de mijn opgesloten zijn, op 275. Er is weinig hoop op redding, want de lichte rookwolk, die uit beide schachten opstijgt, duidt aan, dat daarbinnen een vergiftige atmospheer heercht. De Staatscourant van Zondag 29 No vember bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten erkend en toegelaten als consul-generaal en consul van Haïti te Amsterdam W. A. J. Schermer Voest en P. J A. Schermer; benoemd tot gedelegeerden op **et inter nationale zuivelcongres te Boedapest jhr. A. Michiels van Kessenich, lid der Eerste Kamer te Nufch, Iv .baron Collot d'Escury, voorzitter van het zuivelconïité, te Klooster- zande, dr A. Swaving, landbouwinsp*-cteur, eerstgenoemde als hoofd. op zijn verzoek is aan D. F. J. van Wal sen», met ingang van 1 Januari 1909, eer vol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der successierechten (kantoor no. 2) te Rotterdam, met dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten. benoemd tot burgemeester der gemeente Nij- kerk, -J. de Lange, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Oudshoorn vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsohe zeeschepenmet uit zondering van oorlogsvaartuigene onder voor waarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland 6tiptelijk nakome, aan William Shedden, die, na afgelegd examen, het reoht tot uitoefening der geneeskunst in haren geheelen omvang in Groot-Bnttannië en Ierland verkregen heeft; benoemd tot burgemeester der gemeente YeenendaaJ, H. A. van de Weeteringli; tot burgemeester der gemeente Diepenheïm, J Meijes Jr., secretaris dier gemeente. De minister van Oorlog verleent Don derdag 3 December geen audiëntie. H r. Ms. „De Ruyter". Het vertrek van het pantserschip „De Ruyter" naar West-Indië is voorlóopig vastgesteld op Dinsdag 15 December. Men deelt mede, dat namens het Ne derlandsohe Instituut van Landbouwkun digen door bestuurderen op don 27en Novem ber j.l. een adres is gericht tot den minister van Koloniën, waarin verzocht wordt het daarheen te willen leiden, dat geen buiten- landers voor den dienst lij het Boschwezen i i Ned ?rlandsch-Indië worden aangenomen dan nadat ee'st aan Nederlandscbe gediplo meerde Boschbouwkundigen de gelegenheid geboden is, om voor de vacante betrekkin gen te solliciteerendat bij onverhoopte noodzakelijkheid om toch nog buitenlanders ran te nemen, hunne indienstneming slechts van tijdelijken aard blijvedat voortaan telkenmale reeds bij aanvang der maand -Sep tember door den Minister worde bekend ge maakt. hoeveel candidaat-houtvesters in het volgende jaar in opleiding zullen kunnen genomen worden en in het aantal zoo moge lijk eenige meerdere vastheid gebracht worde dat eventueel de Bijzondere Voorwaarden in dien zin worden herzien, dat voortaan aan alle candidaat-houtvésters de toelage bedoeld in art 6, 3e lid, zal kunnen toege kend worden. Mr. Treub en de Nieuwe Courant. Land en Volk plaatst een aan mr. Treub gericht schrijven van de hee- ren dr. W. G. C. Byvanck, dr. P. J. F. Vermeulen en prof. mr. W. van der Vlugt, door het bestuur van den Ned. Journalis tenkring uitgenoodigd om uitspraak te doen in de kwestie mr. TreubNieuwe Ct., en voegt daaraan het antwoord van mr. Treub toe. Genoemde beeren noodigden mr. Treub nil, alle inlichtingen en gegevens te ver strekken, waardoor z. i. de zinsneden in zijne rede, gehouden op 26 Mei j.l. in de Tweede Kamer, welke op de N. Ct. betrekking heb ben, kunnen worden gestaafd. Het antwoord van mr. Treub is afwijzend. Aan de voorgeschiedenis van de wording der commissie, bestaande uit de drie genoemde heeren, herinnerend, merkt hij op, dat niet alleen de samenstelling dier commissie zoo wel als de omschrijving van hare opdracht geheel buiten hem omging, maar dat hij bij voorbaat bezwaar maakte tegen de geheele wijze van behandeling en den in zulke ge- vullen eenig juisten weg aanwees van onder werping van het geschil aan een, met mede werking van beide partijen gekozen arbiter, welke weg niet werd bewandeld. Ten einde te voorkomen, dat de hoofd- z :ak op de wijze, waarop in de zaak gehan deld wordt, geheel wordt vertroebeld, zegt mr. Treub, dat hij nu nog éénmaal steit dat hij elke voorstelling als ware de heer Plemp persoonlijk in zijn eer getast, afwijst nis onjuist, ergo als niet ter zake dienend, en dat betgeen hij mr. Treub in de Kamer over de zaak in kwestie sprak, slechts aanleiding geven kan tot de volgende twee hoofdvragen lo. Is het in overeenstemming met goede politieke zeden, dat een naar buiten als on afhankelijk politiek orgaan optredend blad geheime subsidies aanvaard», van een niet- politieke vereeniging, welke economische be langen van een bepaalde groep van ingezete nen voorstaat en welker leden geldelijk be lang hebben bij gewichtige vraagstukken van actueele politiek? 2o. Is aan te nemen dat een blad, hetwelk zulk een geheimen steun aan -aardt, zijn vrij heid van oordeel behoudt over die vraag stukken, waaromtrent de steunende vereeni ging een actie in een bepaald* richting voert? Als deze vragen aan een met wederzijdsch goedvinden gekozen colVge van arbitrage on derworpen waren, zou m- Treub gaarne elke medewerking verleenen, om tot een onpar tijdige beantwoording te komen. De commissie had in haar brief aan mr. Treub geschreven, dat net zou kunnen zijn, dat zijn zegsman, daartoe door hem aange zocht, gezind werd bevonden om de commis sie te dienen van zijn mededeelingen, op welke bereidverklaring de commissie zeer hoogen prijs zou stellen. Mr. Treub antwoordt, dat hij in den brief der commissie geen aanleiding vindt, zich opnieuw met zijn zegsman >n verbinding te stellen en zegt, dat, waar het indien hij wel is ingelicht voor de Ned. Vereen, v. Werkgevers geen onoverkomelijke moeilijkhe den heeft opgeleverd zijn (even goed inge- lichten als geloofwaardigen) zegsman uit te vinden, ook de commissie, naar hij vertrouwt, er wel in slagen zal dezen zonder zijne me dewerking op te sporen. Bes'emd voor Nederlandsch-Indië tot civiel-gezaghebber JW. van Limborgh en H C. Schmidtot onder-directeur van den telefoondienst G. G. 8nijders. Kapitein Berkhout. Den 11 en September j.l. werd door de loodsboot Hellevoetsluis, kapitein J. Berkhout, de zelfde boot waarop Z. K. H. Prins Hendrik n Februari 1907 de redding bijwoonde /an d* schipbreukelingen van de Berlin, op 5 mijlen afstand van den Nieuwen Waterweg in open zee aangetroffen in gevaarvollen toe stand een ballon, waarin de heeren B. H. Barring*.-in Ken net en E. Short. Het ge jukte den kapitein met zijn bemanning r'e heeren uit hun gevaarlijke positie te verlos sen en zij hadden levens de voldoening om rok. met groot overleg, de ballon binnen te halen. De kapitein ontving eenigen tijd daarna een zilveren tabaksdoos met inscriptie en een cheque van 3 pond 36) om de verdee- len onder de~ bemanning, met een schrijven van de geredden, waarin zij hun hartelijken dank brengen aan de equipage voor de schit terende wijze, waarop deze het reddingswerk volbracht. „Waart gij niet gekomen, dan hadden wij moeten blijven zweven tot de ballon te water geraakte en dan zou alles gedaan zijn geweest". Tn October 1.1. ontving kapitein Berk hout van The Aero Club een dankbetuiging met de mededeeling, dat hem een zilver-n medaille door liet Comité van de Aero Club werd aangeboden, welke 24 November ont vangen is. Dc medaille is van mat-zilver van 47 m.M. middellijn en vertoont aan de eene zijde op den voorgrond een luchtballon en op den achtergrond 2 luchtschepen boven een stad "«raande zon; de andere zijde vertoont een toegegespten riem met de woorden Aero Club of the United Kingdom, en 'n het midden daaivan de inscriptie Awarded to Capt. J. Berkhout in recognition of nis timely rescue Sept. 11 1908. N. Ct. De 10 5-jarige „Jantje- me u in 't Veen." Te Akelsberg, bij Nieuweschans (Gr.) is overleden de oudste inwoonster van Oost-Friesland, de weduwe Saathoff, in den wandel „Jantjemeu in 't Veen"' genoemd, in den ouderdom van 105 jaren en juist één maand. Een 10 3-jarige overleden. Vrijdagnacht is na een zeer korte ongesteld heid overleden de heer L. Boerhaave Kern- te Medemblik, die op den 23. October 11. zijn 103den verjaardag vierde. Vrouwenkiesrecht. Vrijdag avond werd te Wageningen een lezing gehou den over Vrouwenkiesrecht. Als resultaat vormde zich na afloop een af deeling der Ver eeniging voor vrouwenkiesrecht met aanvan kelijk 50 leden. Men meldt uit Wageningen De mannenzangvereeniging „Crescendo", directeur de heer Corn. A. Galesloot te Utrecht, hield Zondag een kwartetwedstrijd. Er waren 12 mededingers. De uitspraak der jury, de heeren Leon C. Bouman, Nijme gen, Corn. A. Galesloot en J. B. Lürsen te Arnhem, was als volgt: le pr. 4 gouden medailles en f 20 T. A. V. E. N. U. te Utrecht met „de kleinste" en „Mein Müt- terlein", toegekend met 21 stemmen; 2e pr. Con Amore, Nijmegen; 3e pr. Inter Nos, Arnhem; 4e pr. Onderlinge Oefening, Zaandam (4 broeders vormen dit kwartet), 5e pr. 4 diploma's „Cantemus Domino", Utrecht, met „Ave Maria" van T. A. S. van Schaik en „Oud Liedeke" van Géorge Rijken. De eere-voorzitter, de burgemeester mr. H. F. Hesselink van Suchtelen, hield - aan 't einde een toespraak om de winners geluk te wenschen en dank te brengen aan de juryleden en aan Crescendo met haren uit muntenden dirigent. Ingevolge het besluit van den Ned. Bond van vereenigingen van den Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand, za] in den zomer van het volgende jaar te Amsterdam eene Middenstandstentoonstel ling gehouden worden in de zalen van het Paleis voor Volksvlijt en in een in den tuin op (e richten groot expositiegebouw. Door het bondsbjestuur werden tot leden van het uitvoerende comité benoemd de hee ren J. S. Meuwsen, voorzitter; Fred. C. Stable, secretaris; J. M. van Meegeren, penningmeester; mr. G. Frikkers, adviseur; K. Citroen Rzn., Paul C. Kaiser, J. Kauf- mann, G. Muller, J. F. verster. Tot leden der afdeelings-commissie voor de tentoonstellingFred. C. Stahle, voorz. G. Muller, secretaris-penningm.K. Citroen Rzn., Paul C. Kaiser, J. Kaufmann en J. F. Verster. Tot leden der afdeelings-commissie vooi bezoeken, congressen, vergaderingen, in lichtingen, toelagen enz. G. Muller, voor zitter J. Kaufmann, secx-etarisK. Ci troen Rzn.Paul C. Kaiser en J. F. Ver ster. Tot leden van de afdeelingscommissie voor de financiën: J. M. van Meegeren, voor zitter; Paul C. Kaiser, J. Das Dzn. (Utrecht) en Thijs Plet (Nijmegen). Tot leden van de afdeelingscommissie tot bevordering der belangen van den Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand J. S. Meuwsen, voorzitter Amsterdam; M. van Hout, vice-voorzitter, Helmond; W. Nieuwenliuizen, le secretaris, Nijmegen; J. Das Dzn., le penningm., Utrecht; A. A. Collenteur, bestuurslid, Rotterdam; H. Heimens-Moons, 2e secretaris, Roermond; W. H. Nederhoed, bestuurslid, Leeuwar-^ den Thijs Plet, brstuurslid, NijmegenE. G Schurmann, id., Rotterdam; Frans Keu- lemans, id., Middelburg; C. M. M. van den Berg, id., Rijswijk; C. A. Crebas, id., Gro ningen Tot leden der perscommissie: J. S. Meuw sen, voorzittermr. C. Frikkers, secretaris (benevens 3 heéVen aan te wijzen door de vereeniging der Ainsterdamsche pers.) De bovenstaande commissiën te zamen vor men liet hoofdcomité der tentoonstelling, en zullen voor -de verschillende groepen wor den bijgestaan door afzonderlijk '.e vormen sub-commissies. Bovendien zal het uitvoerend comité wor den ter zijde gestaan door het Dag. Bestuur van de Vereeniging voor Tentoonstellingsbe- langen, de heeren J. E. Scholten te Gronin gen, voorz., J. W. F. Scheffer te Oosterbeek, vice-voorz.. K. H. H. van Beusekom te 's-Hage, penningm. en loco-secretaris en mr. A. J. E. A. Bik te 's-Hage, 2e secretaris. De tentoonstelling zal in de eerste plaats ten doel hebben opvoedend te werken, zoo wel op den Middenstand als op het publiek. Doch óók zal door het exposeei'en van mo derne technische machines en gereedschappen voor het kleinbedrijf, aangetoond worden dat kleinindustrieën, welke door het grootbedrijf geheel of ten deele ten onder zijn gebracht, met aanwending van deze nieuwe hulpmid delen tot verheffing zijn te brengen. Het voornemen is de verschillende indus trieën, welke tot een der onderstaande groe pen behooren in vol bedrijf en in werking te exposceren, terwijl tevens een afzonderlijke af deeling gewijd zal zijn om alle nieuwe werk methodes in een vak evenals de toepassing van verschillende nieuwe werktuigen en ma chines met behulp van lichtbeelden en vak cursussen te demonstreeron. Voor dit laatste is reeds de medewerking verkregen van al de leden van het bestuur van den Middenstands bond, van de leden van het Uitvoerend Co mité der tentoonstelFng, benevens van ver schillende andere heeren. Vei'volgens zal een belangrijke afdeeling gevormd worden, door alles wat betrekking heeft op het vereenigingsleven van den Mid denstand ten toon te stellen. Om dit te be reiken zal het geheele raderwerk der mid denstands-organisatie in beweging gebracht worden. De tentoonstelling zal de volgende groe pen bevatten Groep I. Bekleedingsvakken (het bewer ken der grondstoffen en het gereedmaken tot gebruik). Groep II. Klein industrie, de bedrijven in werking voor goud-, zilver-, koper-, ijzer en houtbewerking. Groep III. Ambachtswerktuigen en kleine machines veor klein-industrie met electrische of andere beweegkracht. Groep IV. Reclamemiddelen en admini stratie van den middenstand. Groep V. Huishoudelijke artikelen. Groep VI. Voordrachten en cursussen met lichtbeelden. Groep VII. Middenstands-organisatie, om vattende inzendingen van middenstandsver- eenigingen waarin op graphische en statisti sche, wijze wordt tentocngesteld alles wat doo,r iedere vereeniging op het gebied van handelscursussen, informatiebureaux, ore- dietbank, coöperatieven inkoop, vakonder wijs enz. enz., is bereik! De tentoonstelling zal gehouden worden van 15 Juni tot 1 Augustus 1909 (met even- tueele verlenging tot 31 Augustus). Faillissement Dikkers C o. Uit Almelo wordt aan het Hbld. ge meld, dat ter voldoening aan het accoord door de heeren Jan en Leonard Dikkers in hunne faillissementen en dat hunner firma aangeboden en sedert gehomologeerd, thans, wordt aangekondigd dat op 1 Dec. a.s. 12 pCt. zal worden uitgekeerd. Misdrijven tegen de subordinatie. Bij het Algemeen Depot van Discipline te 'VTissingen blijken in den laatsten tijd weder meerdere misdrij ven tegen de subordinatie te worden ge- plcegd. Thans weder is door den krijgsraad te 's Gravenhage behandeld het geval van den marnier 3e klasse A. W. v. K. bij gemeld cfcpol aan de strengere krijgstucht onder- worpen Hij dreigde zonder eenige gegronde reden eerst een korporaal aldaar met woorden en creep onmiddellijk daarna zijn geweer en bracht dien meerdere daarmede een zware slag op het hoofd toe, waardoor deze vrij ernstig werd verwond. Bekl. is verordeeld lot één jaar militaire gevangenisstraf, ter wijl hij tevens uit den militairen dienst werd verwijderd. Inval in een speelhuis. Justitie en politie hebben Zaterdagnacht een inval gedaan in perceel 31a Nieu we Molstraat te 's Gravenhage, alwaar ge vestigd is de Sociëteit Hippique. Het spel („jeu des petits chevaux") dat hier ge speeld werd, en dat als hazardspel wordt beschouwd, is met toebehooren, benevens boeken enz., 'n beslag genomen. Valsche rijksdaalders. Men meldt uit Arnhem, dat daar dezer da gen weer eenige valsche rijksdaalders bij het agentschap der Nederlandsche Bank aan geboden zijn. Eén ervan was zoo uitstekend nagebootst, dat zekerheid van de valschheid slechts door middel van den proefsteen ver kregen kon worden. Het geldstuk kon niet, als gewoonlijk door knippen ongangbaar worden gemaakt. Het metaal was zoo liard, dat de vijl erbij te pas moest komen. Een droevig ongeluk had Zaterdagmiddag te Oud-Delftshaven plaats. Bij de verbouwing van de panden der vroe gere Omnibus-maatschappij aan de Ael- brechtskade. klommen een zestal metselaars langs een hooge ladder tegen de stelling op. Door de dreuning viel een dwarsbalk van de 12 meter hooge stelling naar beneden en kwam recu.standig neer op 't hoofd van den opperman J. Koedood, die daardoor een schedelbreuk bekwam en terstond een lijk was. De zoon van den ongelukkige behoorde onder hen, die tegen de ladder opklommen. Met den lijktransportwagen der politie is het lijk naar de echtelijke woning te Char- lois overgebracht. De pot met kokend wa ter. Te Neede is Donderdag het twee jarig zoontje van C. d. G. in een pot met kokenk water gevallen en niet lang daarna aan de gevolgen overleden. •chool- en Kerknieawa. VU raven'h age, 28 November. Examen Wiskunde, L. art. 86. Opge roepen 3. opgekomen 3 candidatcn. Afgewezen 8.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2